Tweede Kamer besloot tot instelling van productschap voor zuivel Doet wet op het kleuteronderwijs een nieuwe schoolstrijd ontstaan? Minister Butler kondigt voor Engeland financiële noodmaat regelen aan Juichende Marokkanen in straten van Rabats Arabische wijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verwisselde babies procederen GESLOTEN ROOMS-RODE MEERDERHEID Aantal aangesloten scholen neemt toe Met systeem van vrijwilligheid gebroken Minder uitgaven door bevolking en ver groting van winstvermogen beoogd ,Veel beter, dank U Emigratie naar Canada wordt gemakkelijker Mandaat toezichts- commissie Saargebied verlengd 1 Begrafenis Gerben Sonderman geschiedt in alle stilte Senegalezen vuurden op betogers Aan de bedden in het hospitaal ültgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor advent. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8228 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 27 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 Chr. Volksonderwijs bijeen (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 26 October Het aantal bij de Vereniging voor Chr. Volks onderwijs aangesloten scholen neemt de laatste tijd snel toe. In 1949 waren het er 515, in 1953 klom dit getal tot 558, maar nu zijn er al 685. Bovendien zijn vele C.V.O.-scholen in oprichting en sloten honderden kleuterscholen zich bij deze thans 65 jaar oude vereniging aan. Dit vertelde de heer H. W. Tilanus in de rede, waarmee hij als voorzitter van C.V.O. de Woensdag te Utrecht gehouden jaarvergadering opende. Als Hervormde schoolvereniging heeft C.V.O. natuurlijk grote belang stelling voor hetgeen de kerk zegt, speciaal ten aanzien van het hervorm de onderwijs, zo zei de heer Tilanus, die vervolgens naging wat hierover in het herderlijk schrijven te vinden is. Als daarin wordt gesproken over de keus tussen christelijke en algemene organen, voegen de opstellers hieraan toe dat deze keus mede afhankelijk is van de aard en doelstelling der betref fende organisatie. De „geestelijke waarden", waarover hier gesproken wordt, zijn bij de opvoeding van onze kinderen zeker in het geding, aldus spr. Wij moeten zorgen, dat ze op onze scholen tot hun recht komen. Als het herderlijk schrijven spreekt over de tweezijdigheid van de kerk, die verantwoordelijk is zowel voor chr. als algemene organisaties, voor het openbaar als voor het bijzonder onder wijs, kan ik dit van de kerk wel ver staan, aldus spr. Wij leven echter nog niet in „een samenleving, die geheel doortrokken is van het heil en het recht Gods". Daarom is het de plicht van C.V.O. om met christelijke scholen te midden van ons volk werkzaam te blij ven, mede ten dienste van de Ned. Herv. Kerk. „Ik heb in het Herderlijk Schrijven node gemist een enkel warm woord, al was het maar een kleine bemoedi ging, voor ons werk in de hervormde scholen", zo besloot de heer Tilanus. Bij de behandeling van de jaarstuk ken deelde de penningmeester mee, dat gewerkt wordt aan de oprichting van een waarborgfonds in de een of andere vorm ten dienste van de be sturen der aangesloten verenigingen voor kleuteronderwijs. Als de wet op het kleuteronderwijs 1 Januari 1956 van kracht wordt, zullen vele besturen anders grote moeite hebben met het bijeenbrengen van htm waarborgsom. die 20 pet van de bouwkosten bedraagt. In de plaats van ds H. G. Groene- woud te Groningen, die zich niet her kiesbaar stelde, werd dr R. ten Kate te Groningen tot bestuurslid gekozen. Ds J. S. Hartjes werd herkozen. In de middagvergadering sprak de secretaris, mr A. Evenhuis, over het kleuteronderwijs. Hij wees er op, dat de aanvaarding van het wetsont werp door de Tweede Kamer in Hervormde kring met blijdschap, maar ook met enige pijn werd be groet. Dit laatste omdat de school strijd, die ongetwijfeld op vele plaat sen zal ontstaan, het leven der Her vormde gemeenten geen goed zal doen. Terwille van de schoolvrede was het dan ook, dat C.V.O. de kerkeraden heeft verzocht bemiddelend op te tre den. Van bevriende zijde werd hierin echter een poging gezien om tot de stichting van combinatiescholen te ge raken. Spr. had ook critiek op de komende wet, die z.i. van weinig visie en vaart getuigt. Waarom is b.v.niet vooraf gaand overleg tussen gemeentebestuur en schoolbestuur voorgeschreven? Dan is daar de hoge leerlingenschaal en de bepaling, dat een openbare kleuter school ook door ouders in het leven geroepen kan worden. Deze laatste be paling zal de antithese tussen open baar en bijzonder onderwijs slechts kunnen toespitsen. Spr. eindigde met de opmerking, dat de ontwikkeling van het chr. kleuter onderwijs een moeilijke taak oplegt, want vele onderlinge tegenstellingen in het protestantse kamp zullen over brugd moeten worden. Terwille van het kind zullen allen hieraan moeten meewerken. (Van onze parlementaire redacteur) Met 4025 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsont werp aangenomen om een productschap voor zuivel in te stellen. Een gesloten rooms-rode meerderheid schaarde zich achter het regerings standpunt. Zo wordt dan waarschijnlijk tegen het advies van de SER in een productschap ingesteld, zonder dat daarover volledige overeen stemming bestond in het betrokken bedrijfsleven. Tegenover deze overwinning staat echter ook een nederlaag. De ministers de Bruyn en Mansholt hebben het artikel teruggenomen, waarin werd bepaald dat er een consumentencommissie zou komen, die een advies moest geven over verordeningen welke de voorziening van de consument met melk en melkproducten raken. Alleen de socialisten waren voor de ze consumentcommissie. De heer v. d. Ploeg (Kath. v.) vond het nodig dat de S.E.R. eerst zijn standpunt over deze .cwestie bepaalt. Deze raad moet het vraagstuk der consumentenbelangen maar eens bekijken. Maar, zo voegde hij daaraan toe, men moet niet verge ten dat alle vertegenwoordigers in het bestuur van het productschap het al gemeen belang hebben te vertegen woordigen. Dit betekent, dat ook de be langen der consumenten veilig zijn. Minister De Bruyn zat in een moeilijk parket. Zou hij een stemming over dit artikel hebben geforceerd, dan was hij nog verder van huis, want ongetwij feld zou de Kamer zich tegen de rege ring hebben gekant. Daarom ging hij in op de suggestie van de heren v. d. Ploeg en Vondeling om de S.E.R. over dit probleem te laten studeren. Wie regeert er nu eigenlijk in Ne derland? zo interrumpeerde de heer Weiter, de regering of de S.E.R.? Het antwoord van minister De Bruyn was duidelijk: de regering. De S.E.R. is slechts een adviesinstantie. En dat de regering zijn adviezen lang niet altijd klakkeloos opvolgt, blijkt wel uit de indiening van dit ontwerp. DE VRIJWILLIGHEID. Het is duidelijk dat het verzet van alle fracties (behalve K.V.P. en P.v.d. A.) tegen de instelling van dit product schap vnl. zijn oorsprong vond in het feit dat hier met systeem van de vrij willigheid is gebroken. Minister De Bruyn vond dit niet erg, omdat de re- Man viel uit rijdende trein ZAANDAM, 26 Oct. De 64-jarige C. F. W. L. uit Haarlem, die vanmid dag per trein onderweg was van Zaan dijk naar zijn woonplaats, is tussen Koog aan de Zaan en Zaandam uit de trein gevallen. De heer L. heeft ver moedelijk een deur van een der wa gens geopend en is naar buiten gestapt toen de trein nog lang niet op het sta tion was gearriveerd. De man moet op slag dood zijn geweest. gering de bevoegdheid heeft product schappen in te stellen. In dit geval moest van dit recht gebruik worden gemaakt, daar anders de bedrijfsbelan gen zouden zijn geschaad. Volgens de bewindsman zouden de heren Hazen- bosch en de Gaay Fortman anders over dit ontwerp denken dan de heer v. d. Heuvel. Maar dit kan de A.R.-woord- voerder ontkennen. En het bleek wel uit de eindstemming, dat de minister zich vergiste. Natuurlijk kan de heer v. d. Heuvel niet ontkennen dat de mi nister bevoegd is dit ontwerp in te die nen. Maar dit neemt niet weg dat de Kamer zich daartegen kan verklaren. De heer v. d. Heuvel vreesde juist, dat de sfeer in de organen van het pro ductschap nadelig beïnvloed zal wor den door deze wet. Daartegenover stelde minister De Bruyn, dat alle be trokken organisaties hem hadden ver zekerd de wet loyaal te zullen uitvoe ren. „Ik ben een zo warm voorstander van de bedrijfsorganisatie", zo zeide de heer v. d. Heuvel, dat ik daarom tegen deze wet moet stemmen, want aan de vrijwilligheid wordt afbreuk gedaan". KWALITEITSCONTROLE. Het amendement Den Hartog (V.V. D.) om buiten twijfel te stellen dat het productschap geen taak zal kunnen gaan vervullen op het terrein van de kwaliteitscontrole werd verworpen met 1350 stemmen. Voor stemden de V. V.D., K.N.P., C.P.N., S.G.P. en de he ren De Ruiter (C.H.) en v. Meel (Kath. v.). Alle tegenstanders waren het wel eens met minister Mansholt, dat dit amendement in wezen een uit holling is van de P.B.O. Waarom moet aan de bedrijfsorganen deze taak ont nomen worden? Uit deze stemming bleek veel meer een verzet tegen de P.B.O.-gedachte, dan uit de eindstem ming. Voor de A.R. en C.H. heeft toen in ieder geval alleen maar het punt van de vrijwilligheid een overwegende rol gespeeld. Een amendement De Ruiter (C.H.) om het bestuur van het productschap niet paritair te laten samenstellen is ingetrokken. Hij zwichtte voor het ar gument dat de wet de gelijkheid van vertegenwoordiging van arbeiders en werkgevers dwingend voorschrijft. Wel is er een uitzonderingsmogelijkheid, maar de poging van de heer De Ruiter om dit bestuur te laten bestaan uit 9 werkgevers en 6 werknemers zou toch geen schijn van kans hebben gehad. Een sombere herfstbegroting LONDEN, 26 October Om een blijvend geneesmiddel voor de inflatie te vinden heeft minister Butler, de Engelse minister van Financiën, Woensdag in het Lagerhuis bij het indienen der begroting voor 1956 financiële nood maatregelen aangekondigd, welke vermindering van uitgaven door de bevol king en vergroting van het winstvermogen voor het gehele land beogen. Hij noemde als oorzaken van de huidige economische moeilijkheden: de loon eisen en de stijging van de persoonlijke inkomens, de toegenomen uitgaven zowel voor verbruik als voor investering, de gevolgen van onrust in de in dustrie, zoals de jongste grote havenarbeidersstaking, en de bovenmatige vraag naar het beperkte Britse aanbod van arbeidskrachten en grondstoffen. Behalve afschaffing van het woning- bouwsubsidie kondigde minister Butler verhoging aan van de omzetbelasting op de goederen, die als weelde-artike- len worden beschouwd, alsmede ver hoging van de winstbelasting, verho ging van bepaalde tarieven van de posterijen, verhoging van de kosten voor nieuwe telefoonaansluitingen, strenger toezicht op de verstrekking van regeringsleningen aan gemeente besturen, beperking van de uitgaven gas- en electriciteitsbedrijven van de staat en uitstel van openbare bouw werken. ALLEEN DRINGENDE OBJECTEN. Het uitstel van openbare werken houdt in, dat de electriciteitsraad eni ge van zijn ontwikkelingsprojecten voorlopig zal laten rusten en de uit voering van zijn programma voor de bouw van atoomcentrales zal bespoe digen. Aan de ziekenhuizen zal worden verzocht alleen met de meest dringen de noodzakelijke projecten voort te gaan. Verder zal 't werk aan alle nieu we regeringsgebouwen in binnen- en buitenland worden gestaakt. Er zal geen overwinstbelasting ko men, terwijl er ook geen speciale hef fing van het bedrijfsleven wordt over wogen. Minister Butler zou dergelijke maatregelen uiterst onverstandig acht ten, zo verklaarde hij. Hij deelde voorts mee, dat ook de persoonlijke be lastingen en de successierechten' geen verandering zullen ondergaan. Indien wij in ons eigen land gevoel van verantwoordelijkheid tonen, zullen wij bewijzen, dat wij de positie van leider in het Britse gemenebest en van de volkeren van West-Europa waardig zijn, zo besloot minister Butler zijn rede. In het Lagerhuis was de oppositie dermate vertoornd over de regerings voorstellen, dat zij onmiddellijk een stemming eiste, die echter door de re gering met 314 tegen 277 stemmen werd gewonnen. DE BÏLTZEGT: Kouder. DE BILT, 26 Oct. Wisselende be wolking met voornamelijk in de kust provincies enkele buien. Matige, langs 'e kust af en toe krachtige noordelij- :e wind. Temperaturen lager dan gis teren. De eerste radiografisch overge brachte foto van pres. Eisenhower, genomen in het Fltzsimmons hospitaal te Denver terwijl de president een luchtje schept, gezeten in een rolstoel. Blijkens het opschrift op zijn borst gaat het hem „veel beter dank Ui" 's-GRAVENHAGE, 26 Oct. In de toelatingseisen voor Canada, is voor de aanstaande emigrant een aanmer kelijke verruiming gekomen, zo heeft ir A. S. Tuinman, onze landbouw-, en emigratie-attaché te Ottawa Woens dag verklaard. Tot voor kort was het zo, dat toelating in Canada altijd was gebonden aan de beroepenlijst. Als men een beroep had, dat niet op die lijst voorkwam, werd men in Canada niet toegelaten, tenzij men familiele den had, of er bijzondere omstandighe den waren. Voortaan kan ieder, ongeacht zijn beroep, naar Canada emigreren. Wel moet hij zich bereid verklaren, om bij aankomst, indien er in zijn eigen be roep niet onmiddellijk werk beschik baar zou zijn, aanvankelijk ander werk te accepteren, om in zijn levens onderhoud te voorzien. Ongetwijfeld zal deze verruiming invloed hebben op de toeneming van het aantal aanmel dingen voor Canada. PARIJS, 26 Oct. Het Franse kabi net heeft besloten de raad der West- europese Unie te verzoeken de be voegdheden van de neutrale Europese commissie van toezicht op het Saarge bied die controle heeft geoefend op 't verloop der volksstemming en de daar aan voorafgegane politieke campagne, te wijzigen en te verlengen. Het mandaat der commissie zou 7 November a.s. aflopen. Thans is ver zocht het te bestendigen tot een tijd stip nadat verkiezingen zijn gehouden voor een nieuwe Saarlandse volksver tegenwoordiging. Prinses Margriet was bij opening van kinderboeken week AMSTERDAM, 26 Oct. H.K.H. prinses Margriet heeft hedenmiddag met haar klas van het Baarns Lyceum onder leiding van de rectrix mej. G. Buringh Boekhoudt de openingsmid dag in het Nieuwe de la Mar-theater te Amsterdam bijgewoond van de, on der auspiciën der „Vereniging ter be vordering van de belangen des boek handels" georganiseerde kinderboe kenweek 1955. Buraimi-oase bezet LONDEN, 26 Oct. Troepen van de sultan van Muscat en de sjeik van Abu Dhabi, de Arabische heersers van staten aan de Perzische Golf, die ver dragen hebben met Engeland, hebben Woensdag de omstreden Buraimi-oase, waarop Saoedi-Arabië aanspraak maakt, bezet. Dit heeft Sir Anthony Eden, de Britse premier in het Lager huis verklaard. AMSTERDAM, 26 Oct. De directie van de N.V. Kon. Ned. vliegtuigfabriek Fokker deelt mede dat op uitdrukke lijk verzoek van de familie de aankomst in ons land en de begrafenis van het stoffelijk overschot van de luitenant kolonel der Nederlandse luchtmacht Gerben Sonderman in alle stilte zullen geschieden. Naar aanleiding van het ongeluk met de Fokker S-14 is een commissie van onderzoek ingesteld, die uit Ame rikaanse deskundigen bestaat, en waar aan de Nederlander G. C. Wansbeek, adjunct-inspecteur van de Rijkslucht vaartdienst te Den Haag, is toege voegd. Reactie op verklaring van El Glaoei: RABAT, 26 October Juichende Marokkanen, die, met afbeeldingen van ex-sultan Ben Joessef in de hand, door de straten van de Arabische wijk van Rabat dansten, nadat bekend werd dat El Glaoei, de pasja van Marrakesj, eveneens de terugkeer van de verbannen vorst voorstaat, vormden een beeld, dat Woensdag in elke grote stad in Marokko kon worden waargenomen. De meeste Arabieren zijn er van overtuigd dat de verklaring van de pasja, dat hij „de wens der Marokkanen, om Ben Joessef op de Marokkaanse troon te zien terugkeren, deelt" het ineenstorten betekent van het laatste verzet van de Marokkanen tegen een dergelijke terugkeer. De Oelama's, een organisatie van 350 Islamitische godgeleerden, die vol gens de traditie de keus van nieuwe Marokkaanse sultans moeten goedkeu ren, hebben zich Woensdag eveneens voor terugkeer van de ex-sultan uitge sproken. Geen der Franse vooraanstaande po litici heeft zich nog over de jongste „politieke bominslag" in Marokko willen uitlaten. Doch politieke waar nemers zijn van mening, dat de onze kerheid in het Franse protectoraat is toegenomen, dit in tegenstelling tot hetgeen de Marokkaanse nationalisten schijnen te denken. TWEE DODEN Senegalese troepen hebben gescho ten op te Marrakesj voor terugkeer van ex-sultan ben Joessef betogende Marokkanen. Gemeld wordt, dat twee personen werden gedood en vier ge wond. De Marokkanen waren samenge stroomd om El Glaoei te verwelko men, die uit Rabat te Marrakesj was teruggekeerd. Volgens ooggetuigen begonnen wan ordelijkheden, toen de politie, die poogde een bepaald gedeelte van de opdringende menigte te verspreiden, hierbij een tweetal betogers verwond de. Een driehonderdtal betogers trok ken toen naar het Franse hoofdkwar tier ter plaatse, om tegen het gebruik van geweld door de politie te proteste ren. Nabij het hoofdkwartier kwamen zjj in botsing met de Senegalese troe pen, die hierbij het vuur openden. H.M. de Koningin heeft bij haar be-1 pitaal, waar zij op deze foto een kijkje zoek aan Oranjestad op Aruba een be-1 neemt bij de bedlegerige patiënten, zoek gebracht aan het San Fedro hos-1

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1