Interessante lezing van Prof. Beek over vondsten in Palestina UIT ZEELAND'S STEDEN Winter Gratie BEURS MARKT VEILING Nieuws uit de Provincie TILBURY SHAG Activiteiten van N.B.G. besproken in ochtendvergadering Zeeuwse Bijbeldag ie Goes Middelburg Concert van „Bartimeus"-koor Goes Waarde verpleiiert alle bietenrecords KERK EXTRA Bouw school en slangendroogtoren op De Hem" Teleurstellende markt veihngbükichtü.n Lang, dun en lekker DEZE KINDEREN vVoensdag 26 October 1955 ZEEUWTOH DAGBLAD pagina 5 GOES, 25 October. Vele belangrijke zaken kwamen aan de orde op de Provinciale Bijbeldag voor Zeeland, die vandaag te Goes in „De Prins van Oranje" is gehouden en die onder leiding stond van de presidente mevr. S. C. de Casembroot-Baronesse v. d. Feltz. In de ochtendvergadering heeft ondermeer de heer J. Schouten, secretaris binnenland van het Ned. Bijbelgenootschap, verteld over de laatste activi teiten van het genootschap. In de middagbijeenkomst sprak prof. dr M. A. Beek uit Amsterdam over „De ontdekking van oude handschriften bij de Dode Zee en hun betekenis voor de Bijbel" In haar openingswoord heeft mevr. de Casembroot haar blijdschap uitge sproken over de toenemende vraag naar Bijbels en Bijbelgedeelten. Nadat zij was voorgegaan in gebed, deelde zij mede, dat ds Otte uit Veere, de vroe gere voorzitter die thans legerpredi- kant is, zich bereid heeft verklaard het vice-voorzitterschap op zich te nemen. Ds Vis uit Aardenburg vervult thans de functie van secretaris in de plaats van de heer A. de Lange uit Goes laatstgenoemde, die lid van het be stuur blijft, werd hartelijk dank ge bracht. De heer v. d. Weele uit TKölen werd benoemd tot tweede secretaris penningmeester. Wegens periodieke af treding van Kapte T. J. Hartjes van het Leger des Heils moet uit de krin gen van het Leger een plaatsvervanger gekozen worden. In de vacature mevr. S. P. Kakebeeke-Behage werd gekozen ds J. Karelse, Vrij Evang. predikant te Goes en in de vacature wijlen de heer F. C. Wijsfeld te Vlissingen, de heer F. A. A. Douglas te Vlissingen. RIJDEND BIJBELHUIS EEN SUCCES In zijn overzicht over de activiteiten van het N.B.G. deelde de heer Schou ten, secretaris-binnenland, mede, dat het tournee van het „rijdend Bijbel huis" een succes is geworden. Voor de ze colportagewagen bestond zo'n grote belangstelling, dat er een tweede nodig geacht werd. Het tournee loopt van Februari tot December. Dit jaar werd ook Zeeland bezocht. Met één wagen had men vorig jaar een omzet van f25.000.en men verwacht het dub bele van de twee wagens. Op Tholen werd in acht dagen voor f2800.ge kocht, ondermeer Psalmen van Datheen. Het N.B.G. had voorts een stand op de E 55. Het getal van 162.000 leden en be gunstigers kan nog verhoogd worden, zo vertelde hij verder. En voorts is het hoofdbestuur van mening, dat contri butieverhoging nodig is. Naast de vele acties die worden gevoerd is ook het werk onder de jeugd be^ngrijk. Zo vormde zelfs op enkele kweekscholen het werk van het N.B.G. een studie object. LEESHONGER Als nieuw project staat op het pro gramma de bouw van een centraal op slag- en verscheepmagazijn te Weesp. De opslagplaatsen van Bijbels en lec tuur te Amsterdam zijn te klein ge worden. Er heerst een leeshonger en een roep naar Bijbels. Dit is een zegen. De heer Schouten besloot zijn met aan dacht beluisterd betoog met een woord van opwekking tot de medewerkers. Voorts kwam aan de orde de aan passing van het plaatselijk reglement aan de nieuwe wet onderworpen om de plaatselijke regelingen zo soe pel mogelijk te laten verlopen" Dit voorstel van het hoofdbestuur werd niet met onverdeelde instemming ont vangen; met name hadden enkele le den critiek op een artikel inzake de periodieke aftreding en verkiezing van bestuursleden. DE ONTDEKKING VAN OUDE HANDSCHRIFTEN Prof. Beek uit Amsterdam, die in de middagvergadering sprak over de ont dekking van de oude handschriften bij de Dode Zee in Palestina kon uiteraard maar heel summier de waarde van de ze vondsten toelichten. Een geleerde, zo zei hij, zou er mnstens dertig jaar over moeten studeren, wilde hij deze vondsten precies onderzoeken. Toen men in 1948 bericht kreeg, dat handschriften gevonden zouden zijn, geschreven in de le en 2e eeuw voor Christus en dat de Profetieën van Je- saja van 166 hierbij zouden zijn, ge loofde men het niet. Men kende hand schriften uit de jaren 1002—1008 en men kende de profetencodex die in 895 was geschreven. Critiek bleef niet uit, doch toen tenslotte met behulp van natuurwetenschappelijke onderzoekin gen was vastgesteld, dat de handschrif ten door Bedouinen in een grot ge vonden uit de le of 2e eeuw voor Christus waren, beijverde men zich om hiervan studie te maken teneinde een zo juist mogelijk beeld te verkrijgen van de Bijbeltekst. Prof. Beek gaf een aantal interessan te bijzonderheden over deze vondsten, die eens bij een antiquair slechts een paar tientjes opbrachten, doch nu mil- lioenen waard zijn en die thans bezit zjjn van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem. ACHT HANDSCHRIFTEN In totaal vond men acht handschrif ten waarvan het eerste, complete pro fetieën van Jesaja zich gemakkelijk liet ontvouwen. Een rol wordt nog ge prepareerd en moet nog ontvouwen worden. Een belangrijke vondst leverde een kortelings geleden ontvouwen rol Prof. Beek had vernomen, dat dit ze vende handschrift een boek was, ge schreven in het Aramees. En wel in de Aramese taal uit de dagen van Jezus. Men weet, dat Jezus Aramees heeft ge sproken evenals zijn discipelen en en kele wóórden zijn bekend, zoals „Ef- fatha" en het vierde Kruiswoord. En nu ineens beschikt men over de authentieke tekst en zal het mogelijk zjjn de woorden, die Jezus sprak en de gelijkenissen te zetten tegen de achter grond van de taal die Jezus gesproken heeft. Deze uitgave wordt met enorme spanning tegemoet gezien, aldus prof. Beek. Prof. Beek besprak de spellingsva rianten, die bekend geworden zijn, doch die aan de inhoud van de Bijbel niets veranderen. Uitvoerig besprak inleider ook de betekenis van een rol waarin gespro ken wordt over de „oorlog van de kin deren des lichts tegen de kinderen der duisternis" en de implicaties van de handschriften voor het Nieuwe Testa ment. Hij noemde het waarschijnlijk, dat de vondst hier een bibliotheek be treft van een gemeenschap der Esse- nen, een vondst ook, die de uitspraken van Johannes de Doper relief doen krijgen. Met grote interesse werd zijn betoog beluisterd en velen maakten van de gelegenheid tot vragen stellen gebruik. Ds Vis sloot deze goed bezochte mid dagbijeenkomst. Ingezonden Mededeling (Adv.) MIDDELBURG, 25 Oct. Het koor het blindeninstituut „Bartimeus" ilst gaf ohder leiding van Mees 'luis een concert in de Nieuwe Dit koor geniet een vrij grote bekendheid door optreden voor de ra dio en door concert-tournee's. Een soort welwillende tegemoettreding omdat de leden vergeleken bij norma le koren zoveel moeten missen, heeft het dan ook absoluut niet nodig. Inte gendeel, wat hier werd gepresteerd doet voor een normaal koor met onder, het zou in vele gevallen daar zelfs bo ven staan. Als men zich bijv. indenkt wat een voorbereiding hiervoor nodig is geweest, kan men voor koor en diri gent niet anders dan bewondering hebben. Het normale contact, dat een koor met zijn dirigent heeft is hier im mers totaal afwezig. Niettegenstaande dat, werden om een voorbeeld te noe men enkele werkjes van Hassler en Schütz, waar de contrapuntiek nog al wat invallen verlangt, voortreffelijk gezongen. Ook de koorwerken, die door het orgel begeleid werden waren vaak onberispelijk en dat, terwijl de af star d tussen het koor dat voor de kano^. stond opgesteld en het orgel eigennjk veel te groot was. Hoewel zeer bekend waren deze koorwerken (o.a. Laudaté dominum van Mozart en Hör mein bitten van Mendelssohn) ju weeltjes. De sopraan Dé van Oenen, die hier de soli zong, had aan dit suc ces een groot aandeel. Opmerkelijk was de uitstekend verzorgde uitspraak van het koor, zowel in het Nederlands als in het Duits en in het Latijn. In de grote ruimte van de kerk deed dit de zang nog meer tot zijn recht komen. De orgelbegeleiding van Stoffel van Viegen was over het algemeen zeer goed, en gezien de grote afstand tus sen koor en orgel lang niet eenvoudig. De twee orgelsoli, die tussen de koorwerken werden uitgevoerd volde den minder. In de d-moll toccatta en fuga van J. S. Bach miste men node de briljante uitvoeringsstijl, die dit werk toch zeker vraagt, terwijl de zes de sonate van Mendelssohn (variaties over het Gebed des Heren) niet geheel vlekkeloos was. De tongwerken van het orgel schij nen toch wel zeer gevoelig te zijn voor temperatuurswisselingen, want hier en daar waren ze bepaald hinderlijk ontstemd. Het concert werd geopend door ds J. H. de Boer, Geref. pred. te Middelburg en gesloten door ds P. J. F. van Voorts Vader, em. pred. der Ned. Herv. Kerk en bestuurslid van „Bartimeus". In de pauze gaf een groot aantal aanwezigen zich op als contri buant, zodat ook de zakelijke kant voor „Bartimeus" zeker een succes was. Gisteren zong het koor te Zierik- zee en vandaag is Goes aan de beurt. B. Benoeming Aan de Prinses Irene School voor Chr. Buitengewoon L.O. is benoemd tot on derwijzeres mej. S. J. W. Dansen, thans onderwijzeres aan de school voor Chr. Volksonderwijs te Serooskerke (W.). Zeeuwse Kunstenaarskring Onder auspiciën van de Zeeuwse Kunstenaarskring heeft mr J. C. van Schagen uit Domburg een lezing ge houden over de schilderkunst. Met grote aandacht is naar deze lezing ge luisterd, waarin in hoofdzaak de mo derne schilderkunst werd behandeld. De heer Van Schagen heeft de gave op duidelijke wijze zijn zienswijze mee te delen, maar liet tevens niet na enkele Hjnen aan te geven, die in de moderne schilderkunst zijn te onderscheiden. GOES, 25 Oct. De landbouwer D. J. Dees uit Waarde heeft alle bestaande bietenrecords op overtuigende wijze laten sneuvelen: hij rooide een groenkraagman- gelbiet van maar eventjes 17 kg, een ge wicht dat voorlopig niet zal worden over troffen. Overigens houden we ons voor volgende recordpogingen aanbevolen.... Vandalisme Gisteravond tussen half zeven en half acht heeft een aantal nog onbe- kende-vandalen het hek voor de Doopsgezinde Kerk aan de Westwal omgeduwd. Het hek, bakstenen pila ren met ijzerwerk er tussen lag in de tuin, waardoor ook de beplanting be schadigd werd. De politie is van deze daad op de hoogte gesteld. En zal een onderzoek instellen. Het is te wensen, dat een dergelijk vandalisme ernstig wordt bestraft. pending Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht J. J. Poot te Delft. Bedankt voor Zwaagwesteinde C. L. Verbaas te Scharmer-Harkstede. Geref. Kerken Tweetal te Bennekom: J. F. Colen brander te Apeldoorn en P. Riemers- ma te Drachten. Beroepen te Hemelum J. Kamp, candidaat te Rotterdam. Geref. Kerken (Art. 31) K.O.) Beroepen te Zevenbergen L. W. G. Blokhuis, candidaat te Oosterbeek. Bedankt voor Rotterdam-Charlois, Bolnes-Slikkerveer-IJsselmonde J. Faber te Deventer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Apeldoorn B. van Sme den te Rotterdam-Zuid. In Uw carburateur kan het 14' C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsvorming in de carburateur optreden. met speciaal "anti-stalling" Ingrediënt tegen Ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snellere start, sneller op temperatuuren geen afslaan van de motor! Voorstellen aan de Kloetingse raadt KLOETINGE, 25 Oct. Als de raad, die Donderdagavond vergadert met het voorstel van B. en W. accoord gaat zal op het weiland „De Hem" aan de Lewe- straat gebouwd worden een vijf-klassige school met handenarbeidlokaal, gangen, een kamer voor de hoofdonderwijzer, een leermiddelenkamer en speelplaats met afrasteringen. Enkele belangrijke punten van de agen da (23 in totaal) zijn: voorstel B. en W. tot het bouwen van een slangendroogto ren voor de brandweer op het weiland „De Hem"; een voorstel om het perceel Sectie A. 845 tot een grootte van 676 m2 in eigendom af te staan aan de heer G. Grootenhuis te 's-Heer Arendskerke in ruil voor het aan hem toebehorende per ceel (eveneens 676 m2) ten behoeve van de aanleg van de Prinses Irenestraat. Vervolgens zullen aan de orde komen de voorstellen: B. en W. te machtigen een regeling te treffen inzake het aanbrengen van een brandweersirene c.a. In de ge meentetoren en daarvoor een credlet van 1000,beschikbaar te stellen en een voorstel tot het doen plaatsen van vijf lantaarnpalen In de Pr. Irenestraat-Ko- ningln Julianastraat en hiervoor te vote ren een crediet van 2400, Op het nippertje gered KAPELLE, 25 Oct. Het vierjarig zoontje van de heer A. Ruissen kwam gistermiddag uit de kleuterschool, schrok van een hond, liep plotseling de weg op en kwam terecht onder een vrachtauto van de fa D. uit Goes, be stuurd door de heer N. uit 's-Graven- polder. Gelukkig reed de wagen slechts langzaam en door krachtig remmen werd bereikt dat de wagen stil stond op het moment toen het jasje van het kind nog maar onder het achterwiel lag. Hierdoor liep dit ongeluk nog be trekkelijk goed af. Alleen het gezicht en de handen van het jongetje waren gewond. EIERMARKT GOES, 25 Oct. Handelarenprijs per stuk in centen: Kipeieren 15.5; Poeleieren 11; Eendeneieren 10; Kalkoeneieren 15; Ganseieren 25. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. 10154 9954 9854 100 Ned. 1953 Ned. 1947 Dollarlening Invest. Cert. Ned. 1962-64 Grootboek '46 Cultuurbank 88 Nat. H.'bank 16354 N. Handel M. 225 A.K.U. 33954 Bergh's J. Berkel's Pat. 180 Calvé Delft 29854 Fokker 292 Gelder Zonen 304 Kon. Hoogov. 361 Ned. Ford 473 N. Kabelfabr. 285 Phil. Gloeil. 35054 Dito 6 pr. 207 Unilever 45414 W. Fijenoord 255 Bill. I rubr. 425 Bill. II rubr. 345 Dordt. Petr. 62654 Dito 7 pr. 825 K. Olie 100 59354 K. Olie 1000 594 10154 9944 9854 9954 90 16354 226 34254 300 179 315 285 301 365 475B 29054 35054 20554 46454 258 420 34414 62414 594 59454 139 Moeara Enim A'dam Rubb. Band. Rubb. Kend. Lemb. 9054 O. Java Rubb. 67L De Oostkust 204 Serbadjadi 6654 Holl. Am. lijn 21214 K.J.Ch. Pkvt. 18554 N. B. K. Boot 199 Kon. Pkvaart 183 Rott. Lloyd 17354 N. Schvrt. U. 18554 Omm. Schvrt. 243 St.v.Mij. Ned. 19154 H.V.A. 15854 Java Cult. 87 N.I.S.U. 101 Ver. Deli M.15934 Vorstenlanden Senembah 11454 Müller Co. 261 A'dam Bank 262 Esc. Bank 160 Rott. Bank 22754 Tw. Bank N. B. Aniem Overz. Gas 22254 10054 185 990 Born. Sumat. 138/ 138 13914 Internatio 16314 163 Am. Motors 854 8*4 90B Am. Radiator 22/ 22*4 67L Am. Smelting 47 4854 Anac. Copper 6414 66'/ 66/ Bethl. Steel 153*4 155*4 213 Chrysler 94 94*4 183 Ford Canada 132B 20014 Gen. Motors 136 137 184 Intern. Nickel 7614 76*4 175/2 Kennecott 104/ 10614 187 Rep. Steel 4814 4914 242 Stand. Brands 37 37 193'/ U. S. Steel 55*4 57/ 15914 North Am. C. 87 Cities Service 56/ 5814 1Ö1 Cont. Oil 82 15914 Micont. Oil 58'/ Phil. Oil 7614 79 118 Shell Oil 57*4 26114 Tidewater 30*4 31 264/ Baltimore 4614 46 162 Ches. Ohio 55 5514 22914 Miss. K. Texas 16'/ 16'/ 224 New York C 46*4 4614 101 Pennsylvania 2514 2614 185 Canadian Pac 3114 32 AMSTERDAM, 25 Oct. De stemming ter beurze is vanmorgen tegengevallen. Gistermorgen en vanmorgen was men nog vrij vast gestemd, gestimuleerd door het voortgezet herstel in Wallstreet en vooral ook door de 25 pCt bonus en het onveranderde interimdividend van 554 pCt der Unilever. Het publiek liet ech ter verstek gaan en de markt had een ongeanimeerd verloop. Zelfs in de Uni- leverhoek ging het zeer kalm toe. De beurs had weliswaar reeds lang op deze uitkering gerekend, zodat het nieuws niet als een grote verrassing kwam, doch men ziet in een en ander eeri bewijs dat de gang van zaken bij het concern gun stig blijft. Vanmorgen is zelfs nog 471 betaald. Naast Unilever trad AKU op de voorgrond. Het rayonbedrijf steeg circa vier punten tot 344. Volgens de beurs be schikt ook dit bedrijf nog over een be hoorlijke agioreserve. Philips en Kon. Olie per saldo onveranderd na een iets hogere opening. De Scheepvaartsector had eveneens een zeer rustig verloop. De ondertoon was echter niet ongunstig en vele soorten wisten een kleinigheid te verbeteren. De Cultuurafdeling opende goed prijshou dend maar liep later licht achteruit. De meeste papieren hier bleven echter in één doen met gisteren. De Staatsfondsen- markt stelde voor de derde maal in suc cessie teleur. Vandaag lagen vooral de 354 leningen flauw, de jongste Staats lening doet thans al een disagio van meer dan 1 procent. Prolongatie 2Ms AAGTEKERKE N.C.V.B. Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de afd. Aagtekerke van de N.C.V.B. heeft ds J. C. Streefkerk een causerie gehouden over het onderwerp „De opvoeding van de rijpere jeugd". KAMPERLAND Tractor in brand. Op de haven geraak te een tractor van de landbouwer K. van Langeraad in brand. Met een tweetal Ingezonden Mededeling (Adv.) PUUR VIRGINIA 80 CT 43) Cosier beziet het beeld zijner her inneringen nauwkeuriger. Achter Lientje had Tornberg gestaan, de hand tot een groet geheven. En eerst nu ziet Cosier heel duidelijk het bijna beschermende gebaar, waarmee de jonge reus zich naar Lientje had ge bogen en haar iets had gezegd. Neen, zo helemaal alleen is Lientje toch ook niet. Je zou bijna zeggen, dat God hierin de hand had. En Godach, hoe kon je als vader zo zitten te zor gen? Waren niet Gods beste beloften juist voor Lientje? Het lamplicht, door één der nieuw binnenkomenden aangeknipt, ver raadt zijn glimlachje. Er wordt ge lachen: „Kijk vader eens. Die zit zo maar stiekem herinneringen op te halen." Moeder vraagt: „Je had het zeker goed?" Hij knikt tevreden. „Ja, heel goed." HOOFDSTUK 14. De bus reed door de stormachtige Octoberavond de lange weg van Fel- dingen naar Zegge. Rick had zijn druipnatte regenjas over een der le dige banken- gehangen en het zich in een hoekje gemakkelijk gemaakt. Voorlopig was hij althans veilig voor de nijdige regenvlagen, die telkens met vernieuwde woede uit de af gronddiepe duisternis op de ruiten aanvielen. Hij wreef tevreden de han den warm. Het ging best met zijn studiq. Zijn leraren gaven hem een uitstekende kans voor de komende examens, al waren ze van oordeel, dat het nog beter zou gaan, wanneer hij het Engels voorlopig liet schieten. Wat was hij vroeger toch een stom meling geweest met het zó van eie ren te maken. Als hij toen wat meer verantwoordelijkheidsbesef had gehad, was hij veel verder geweest en waar schijnlijk nooit hier terecht gekomen. Ricks gedachten versomberden. Hij was op weg naar huis. Eigenlijk moest hij nu verlangen naar zijn warme haard en de gezellige, door het zach te licht van de bureaulamp doorsche nen kamer. Maar zelfs op deze woes te, koude avond kon hij dat niet. Er was dadelijk na het vertrek van de door Carel van der Hoek Coslers iets, neen, veel veranderd in de sfeer van Bos»ust. Het was er stil en, vreemd geworden. Mevrouw Ref- ting scheen zich steeds meer in zich zelf op te sluiten. De rustige uren in de tuin waren voorbij. Ze had hem niet meer in de achtertuin genodigd en ze bewaarde een nauwkeurig afge bakende afstand. Maar het ergste was, dat zij zelfs de kinderen van hem weerde. In het eerst had hij ge dacht, dat zij Hannie bij zich hield om over de plotselinge stilte heen te ko men. Doch toen hij de kinderen wel naar de boerderij zag gaan, wist hij niet meer wat hij ervan denken moest. Totdat hjj op een middag bij zijn thuiskomst Hannie had horen schrei en en haar moeder had horen zeggen: „En nu wil ik niet, dat jij nog langer bloemen voor meneer Tornberg plukt. Hij vindt ze toch niet mooi. En je mag ook geen oom meer tegen hem zeg gen." Zijn hele hart was in opstand ge komen tegen deze roof. Waarom deed ze dat? Ze wist, hoe blij hij was iets voor Hannie te zijn. Hannie.... Hoe vertrouwend had ze in die onweers- schuimblusapparaten werd het vuur be streden. Men kon echter niet voorkomen, dat er veel materiële schade ontstond. KLOETINGE C.H.-kiesvereniging. In de ledenverga dering van de C.H.-kiesvereniging heeft de heer J. van Liere het onderwerp „Christen zijn in de Nederlandse samen leving, belicht uit het standpunt van de C.H." behandeld. De heer D. Koster nam daarna de algemene beschouwingen ge houden in de gemeenteraad bij de behan deling van de begroting 1956 onder de loupe, terwijl de voorzitter, de heer M. Reijnhoudt tenslotte het beleid en de plannen van het gemeentebestuur be sprak. OOSr- EN WEST-SOUBURG Benoeming. In de vacature W. G. de Vriend is tot onderwijzer aan de Juliana- school benoemd de heer W. v. d. Heyden te Goes. ST ANNALAND Cureelanden. In het uitbreidingsplan in de Cureelanden is Maandag een begin gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor de nieuwe riolering. Dit werk wordt uitgevoerd door de fa W. van Vossen en Zonen. WEMELDINGE N.C.V.B. De Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar jaarvergadering onder leiding van mevrouw J. J. van der Male-Crucq. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken declameerde de heer M. J. Florusse. Enkele nieuwe leden traden toe. nacht haar kopje gelegd tegen z;jn borst. Ze had hem steeds in haar spelletjes betrokken, toen de ooms en tantes er waren. Haar kinderlijke on bevangenheid had het ijs volkomen gebroken. Door Hannie was hij aller vriend geworden en waren ook allen de zijne geweest. En nu deed haar moeder hem dit aan! Diep gegriefd had hij een lange avond, geworsteld met zijn telkens oplaaiende drift. Hij had zichzelf bijna geweld moeten aandoen om niet haar keuken binnen te stormen en haar rekenschap te vragen voor dit opzet telijk verarmen van zijn leven. Hij had er over gedacht de huur op te zeggen en op staande voet te ver trekken. (Wordt vervolgd.). KRABBENDIJKE, 25 Oct. Export en Blokveiling. Cox Orange Pippin. AAA 65, AA 67.70, A 65.70—68.40, B 64.60, C 46.60, 175 53, 170 63—64, 165 61—63, 160 53, 155 37, II 23; Laxton Su perbe AAA 42, AA 43, A 42, B 35, C 24, 175 39, 170 38, 165 34, 160 28, II 18, K 35; Jonathan AAA 52, AA 52.50, A 48.60, B 47.80—48.50, C 42.20—46.10, 180 47, 175 42—43, 170 39.10, 165 37, 160 32.30, II 26.80; Beurré Alex. Lucas AA A 58, AA 57, A 56.60, BC 44.60, Igr. 52, Ifjjn 32, II 28; Comtesse de Paris A 30, BC 28.50, Igr. 26, Ifijn 17, II 8. Gewone veiling. Jonathan 1233.80 Cox Orange Pippin 23—68.10; Laxton Superbe 14—33; Golden Delicious 12 33; Glorie v. Holland los 15—29; verp. 4050, val 15; Winston val 15; Goud- reinette 17—25; Franse Remette 35; Zoete Ermgaard val 26; Comtesse de Paris 717; Triomphe de Vienne 26; Doyenné de Cornice 65; Bonne Louise d'Avranches 1848.50; Beurré Alex. Lucas 18—31.50; Emile d'Heyst 28. GOES, 25 Oct. Export- en Indu strieveiling. Cox Orange Pippin AAA 69—73, AA 65—76, A 63—76, B 58—63, C 44—48, I 4168; Glorie van Holland A 45.90—46.30, BC 39.40, Igr. 42.60, I 36.60—37, II 26—28; Sterappel A 58 60, BC 58, Igr. 58, I 49, II 24; Goudrei- nette AAA 42.70—43, AA 43.30—43.50, A 41.30—41.70, BC 36.50—36.70, Igr. 37.80—38.80, I 36.10—36.20, II 29.70; Jonathan AAA 51, AA 52.30, A 48.90 50.10, B 47.40, C 42.60, I 33.20—42, II 28.60; Zoete Campagne I 3235, II 19 22; Zoete Ermgaard I 36, II 22; A1E Pippin Igr. 44, I 39, II 23; Z. Renette I 30—35, II 20; Zure Bellefleur Igr. 34, I 32, II 19; Laxton Superbe A 45, B 39, I 38; 28—38; Legipont BC 45, Igr. 45—48 I 46, II 29; Doyenne du Cornice A 105 107, B 97, C 91, I 84—100, II 65; Zw. Wijnpeer A 34, B 32, C 21, BC 26.90, I 2530, II 15; Comtesse de Paris A 33, BC 29.80, Igr. 31.20, I 27.20, II 10—11; Em. d'Heyst Igr. 40, I 29—32; Br. A. Lucas A 57.50, BC 47.10—47.60, Igr. 53.50, I 39.40, II 24; N. Poiteau I gr. 25, I 19.10—20.50, II 10; St. Remy Igr. 25.40 I 24.3025.70, II 21; Pondspeer Igr. 23, I 22; Gieser Wildeman I gr. 43, I 38, II 22. Gewone veiling. Cox Orange Pippin K 32—56, F 12—44; Jonathan K 26—32 F 19—32; Gl. van Holand 29—38, F 20 33; Sterappel K 4450, F 2123; Goudreinette K 28.60—29.70, F 23—24; val 19.40—20.10, Kroet 18.10; Div. Ap pelen Kroet 17.9018.20; Conference K37—44, F 25—35; Legipont K 33—42, F 31; Doyenne du Cornice K 5181, F 2459; Zw. Wijnpeer K 2021, F 10 11; St Remy K 18—23, F 15—19; Ponds peer K 17—20, F 12—14; Gieser Wilde- man K 38—39, F 13—24; Br. A. Lucas K 28—31, F 13—22; N. Poiteau K Il ls, F 13. SINT. MAARTENSDIJK, 25 Oct. Eigenheimers I 9.14, II 8.50; Bintjes ex port 11.66. Aanvoer 17.500 kg. Uien ex port: middel 20-20.30, bonken 18.40, drie lingen 25, picklers 31, stek 6.28-6.20. Aan voer 20 ton. ROTTERDAM, 24 Oct. Fruit: Cox Orange P. A 67, B 61, HA 58-61, Hl 58, K 20-52; Goudreinetten HA 32-35, K 28- 31; Conference A 55, B 53, C 54, Hl 45; Legipont Hl 58, K 35; Glorie van Holland A 52, B 48, HA 50, HC 36-44, Hl 32-47, K 28-31. Alicante 62-1.28. Sla 4-10; Andij vie 6-11; Dubb. Princ. 63-84; Snijbonen 1.1.24; Rode Kool 3.5-7; Gele Kool 4.5- 6; Groene Kool 7-9; Aardappelen 8-8.5; Prei 9-15; Bloemkool 39-57; Knolselderij 9-15; Selderij 3.50-3.80; Witlof 83-91; Spruiten 30-51; Boerenkool 7-10; Uien 11- 14; Kroten 8-14; "Waspeen 12-17; Gr. Peen 7-9. ROTTEDAM, 25 Oct. Aanvoer in to taal 4742. Weektotaal 6792. Vette koeien en ossen 1000; Gebruiksvee 1479, t.b.c.- vrij 1119; Vette kalveren 85; Graskalve ren 349, t.b.c.-vrij 235; Nuchtere kalveren 790; Varkens 164; Biggen 277; Paarden 118 Veulens 24; Schapen of lammeren 421; Weide-Zuiglammeren 35. Vette koeien 2.58-2.76, 2.44-2.58, 2.16- 2.36; Vette kalveren 2.95-3.20, 2.75-2.90, 2.30-2.70; Slachtpaarden 2.30, 2.10, 1.90. Graskalveren 400, 350, 250, Nuchtere kalveren 65, 50,40; Biggen 53, 42, 38; Scha pen 140, 120, 90; Lammeren 120, 100, 90; Kalf- en Melkkoeien 1075, 925, 725; Vare koeien 750, 625, 550; Vaarzen 780, 680, 580; Pinken 480, 425, 350. f

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5