Uitgaven van de Staat onrustbarend toe nemen Aantal beroeps- en sportvissers moet worden ingekrompen TWEE PARTIJBLADEN Rheuma-actie verliep correct Israël en de explosieve toestand in het Midden- Oosten Te veel en ondergraving ambtenaren van het budget-recht der Staten-Generaal Prinses Beatrix bezocht Prov. Staten van Gelderland Veiligheidspact zonder wapens niet voldoende ABDIJSIROOP* Beheerseenheden noodzakelijk Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman ondergedoken Molotof optimistisch over Geneve 5ANOSTOL EAU DE COLOGNE het komt op hetzelfde neer Het doortrekken van een lijn en een praatje Woensdag 26 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Critiek van Kamerleden DEN HAAG, 25 October. De leden van de Tweede Kamer zijn ongerust over het feit, dat zelfs in deze tijd van superhoogconjunctuur minister Van de Kieft geen kans heeft gezien een sluitende begroting samen te stellen. Dit lezen we in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de algemene financiële beschouwingen, waarin scherpe verwijten worden gericht aan het adres van de minister. Felle critiek wordt geleverd op het feit, dat de overheidsuitgaven onrustbarend toenemen, het aantal ambtenaren sterk stijgt en het budgetrecht van de Staten-Generaal wordt ondergraven. Velen vroegen zich zelfs af, of de stelling van de cijfers uit de millioe- nennota nog niet te optimistisch is. Het steeds maar overschrijden van de ramingen in de begroting werd zelfs ver ontrustend genoemd. Soms is er natuur lijk niet aan te ontkomen, maar de aan vullende begrotingen moeten zo spoedig mogelijk aan het oordeel van de beide kamers worden onderworpen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat uitgaven die niet oorspronkelijk op de begroting voorkomen, niet mogen worden gedaan, voordat deze door de Kamers goedgekeurd zijn. De Kamerleden hadden de indruk, dat de Rijksbegroting werd ingediend in de wetenschap, dat ze toch overschreden zou worden. Een ander punt van critiek was dat de Regering de extra uitgaven gaat opsparen om ze dan gezamenlijk te laten behande len. Een ander punt van zorg van de Tweede Kamer is de snelle stijging van de overheidsuitgaven sinds 1952. In vier jaar was er stijging van 36 pCt te constateren. Sinds vorige jaar be draagt deze stijging 10 pCt. „De Kamerleden kunnen niet aan de indruk komen, dat een krachtig streven om de uitgaven binnen de juiste perken te houden, ontbreekt". Van de hoofden van de departementen moet worden ge- eist, dat zij de belangen van het geheel steeds in oog houden. Defensie Andere Kamerleden wijzen er op, dat de laatste zin van de nota, waarin gezegd Ingezonden Mededeling (Adv.) VJ&fl VAy J Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met wordt, dat een behoedzaam financieel beleid noodzakelijk blijft, ook van toe passing moet zijn op de defensieuitga ven. Men vraagt zich af of de besteding van de grote geldsommen, die in 1955 voor de defensie werden of zullen worden gebruikt, geen gevaar zijn voor het eco nomisch leven, nu men klaagt over de opwaartse druk van de koopkrachtige vraag tegen het prijsniveau. Hoewel deze Kamerleden geen bezwaar hebben tegen redelijke offers voor de defensie wijzen zij er toch op, dat de defensieuitgaven nu hoger zijn dan die voor het z.g. drie jarenplan. Het nadelig saldo van het landbouw- egalisatiefonds staat deze Kamerleden evenmin aan. Ook hier wijken de uitkom sten weer af van de raming. Hoe ziet de Regering de weg, zo vragen deze leden, die moet voeren tot het verdwijnen van het voedselpakket. Deze leden vroegen tenslotte nog een overzicht van de inflatoire tendenzen welke de minister meende te onderken nen. Er zijn Kamerleden, die aandringen op een algemene loonsverhoging. Maar een grote groep waarschuwt toch tegen dit streven. Het belangrijkste is dat onze ex port geen gevaar loopt door het hoge loonpeil. Tal van leden spreken op hun beurt weer hun teleurstelling uit over de stij ging van het aantal ambtenaren, welke stijging maar steeds voortduurt. Bezitsvorming Verscheidene Kamerleden vragen de mi nister voorstellen in verband met de be zitsvorming. Ter bevordering van bespa ring en als alternatief voor belastingvrije besteding van lijfrente vraagt men voor andere beleggingen vrijdom van belas ting voor een gelijk bedrag. Arnhem, 25 Oct. Prinses Beatrix heeft vanochtend, in gezelschap van enige klasgenoten van het Baarns Ly ceum, in het nieuw provinciehuis te Arnhem de opening bijgewoond van de winterzitting van de Provinciale Sta ten van Gelderland. De Prinses luisterde aandachtig naar de jaarrede van de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en naar de debat ten. Kort na half één verliet zij haar plaats op de publieke tribune om een kijkje te nemen in het provinciehuis. 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. Het bestuur van het Nationaal Rheuma- fonds heeft zich naar aanleiding van de berichten, die in enkele bladen over zijn „verrassingsactie" zijn verschenen, terzake om inlichtingen tot de minister van Justitie gewend. Thans heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage het bestuur in ver band met die persberichten gemach tigd aan het volgende bekendheid te geven: „Het resultaat van het politiële on derzoek, dat naar het verloop van de bekende Rheuma-actie van het Natio naal Rheumafonds is ingesteld, geeft geen enkele grond voor de veronder stelling, dat de deelnemers door mani pulaties met de verrassingscouvertjes enige invloed hebben uitgeoefend op de uitslag. Ook overigens is bij dit on derzoek niet gebleken van enige on regelmatigheid". Het bestuur deelt voorts mede, dat als voorlopig resultaat van bedoelde actie de netto-opbrengst, met inbegrip van de ontvangen giften, op ruim twee millioen gulden gesteld mag worden. Na de totale afwikkeling, die eerst- overeenkomstig de voorschriften van het ministerie van Justitie in Februari 1956 kan worden afgesloten is het de finitieve bedrag vast te stellen. Ingezonden Mededeling (Adv.). Gezant zet standpunt uiteen DEN HAAG, 24 October De Tsjechische wapenleveranties aan Egypte hebben in het Midden-Oosten een uiterst gevaarlijke toestand doen ontstaan. Israël voelt zijn veiligheid bedreigd door de verstoring van het militaire even wicht. De Israëlische regering heeft in de afgelopen weken duidelijk doen uit komen dat er onmiddellijk maatregelen zullen worden getroffen om het evenwicht te herstellen en een uitbarsting in het Midden-Oosten te voor komen. De Israëlische premier, Mosje Sjaret, vertrok overhaast naar Parijs om er met de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland besprekingen te hebben. De gezant van Israël bij het Neder landse hof, dr Ezra Yoran, heeft ten aanzien van dit toestand het stand punt van zijn land uiteengezet. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat men eerst en vooral Israël van vol doende wapens zal moeten voorzien, als tegenwicht voor de wapens, die door Egypte worden ontvangen. De tweede stap, die zal moeten worden gedaan, is het sluiten van een veilig- Wat wil Kamer voor Binnenvisserij? (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG, 25 October. „Het is een onvermijdelijk gevolg van de overbevolking van ons land, dat de individuele hengelaar en ama teur-visser in hun belangen worden geschaad ten behoeve van de beroepsbinnenvissers en de georganiseerde hengelaars. Maar die over bevolking leidt tevens tot de noodzaak, dat maatregelen worden ge nomen tot inkrimping van het aantal beroepsvissers' Dit zei ons de voorzitter van de Kamer voor de Binnenvisserij, mr M. J. Broekhuijsen, toen hij gisteren een uiteenzetting gaf van taak en doelstelling der Kamer, die acht maanden geleden haar werkzaamheden begon. houden. Nu is echter nog niet de helft van het aantal sporthengelaars bij een hengelsportvereniging aangesloten. Het beleid van deze rijksinstantie, die met haar activiteiten de laatste tijd nogal enige beroering heeft gewekt on der de belanghebbenden, is er op ge richt het doelmatig vissen in en een redelijke verdeling van de Nederland se binnenwateren zo veel mogelijk te bevorderen. De Kamer heeft uit te ma ken of ze haar goedkeuring kan hech ten aan huurovereenkomsten, die de bezitters van bepaalde visrechten met vissers wensen aan te gaan. Ook voor het verlenen van een vergunning is de instemming van de Kamer nodig. In de practijk geeft dit allerlei moeilijkhe den, want welke criteria moet men aanleggen? Wat is „doelmatig vissen" en welke inhoud heeft de term „rede lijke verdeling"'? Mr Broekhuijzen wees er op, dat ons land op het ogenblik 400.000 henge laars, 2300 beroepsvissers en minstens 8 a 10.000 zogenaamde gelegenheidsvis sers rijk is. Natuurlijk zorgt de Kamer in de eer ste plaats voor de beroepsvissers, die in staat gesteld moeten worden hun be roep zo goed mogelijk uit te oefenen. Maar deze categorie zal in ernstige be- staansmoeilijkheden geraken, want het aantal beroepsbinnenvissers in ons land is naar verhouding veel te groot. In dit verband wees de heer Broek huijsen er op, dat Nederland practisch geen natuurlijke visstand meer kent, maar bijna uitsluitend geteelde vis. De sporthengelaars De tweede groep is die der sport hengelaars, die zich in vele gevallen hebben verenigd in verenigingen en clubs. Zij hebben geen commercieel doel in het oog, maar zien de visserij uitsluitend als recreatie. Ook met hun wensen dient rekening te worden ge- Onder hen bevindt zich een groep die er vaak in slaagt exclusieve rech ten over bepaalde viswateren te ver krijgen door middel van een huur contract. Hiertegen nu keert zich de Kamer, omdat men hier de situatie krijgt, dat de eigenaar geen anderen meer op zijn water kan laten. De be voorrechte enkeling sluit in dit geval zowel beroepsvissers als georgani seerde hengelsport van het water uit. De Kamer, die op het standpunt staat, dat een redelijke verdeling niet met enkelingen, maar met alle leden van de gemeenschap te maken heeft, zal dan (dit heeft reeds veel aanleiding gegeven tot protest) een dergelijk huurcontract niet goedkeu ren. Evenmin zal ze haar sanctie ge ven aan een vergunning, waarbij het mogelijk wordt, dat de individuele hengelaar afbreuk doet aan de doel matige visvangst in de zogenaamde beheerseenheden of in die gebieden, die op weg zijn beheerseenheden te worden. Amateursvissers Tegenstand heeft de Kamer ook in niet geringe mate moeten ondervinden van de amateur- of gelegenheidsvis sers, die aan visserij doen uitsluitend ten bate van hun particuliere con sumptie. Zij zijn sport- noch beroeps vissers, maar bedienen zich wel van beroepsvistuigen, als kruisnetten e.d. De Kamer voor de Binnenvisserij zal deze categorie in de toekomst niet spa ren, d.w.z. haar geen vergunningen verlenen en de door haar geprojec teerde huurcontracten met de respec tievelijke eigenaars niet goedkeuren, heidspact, dat een duidelijke waar schuwing zal zijn voor enige agressor. Een veiligheidspact zonder wapens, zou evenwel niet voldoende zijn. NORMALE TRANSACTIE Dr Yoran herinnerde er in zijn uit eenzetting aan, dat de overeenkomst voor wapenleveranties, die onlangs door Tsjechoslowakije en Egypte werd gesloten, door beide landen een nor male handelstransactie werd genoemd, voor de levering van wapens aan een vredelievend land. De gezant zei hier over, dat het evenwel duidelijk is, dat de Egyptische regering en pers zich bezighouden met een propaganda-cam- pagne als aan een oorlog voorafgaan de, waarbij aan Israël agressieve be doelingen worden toegeschreven, ten einde de eigen voorbereidingen voor een oorlog te verbergen. „De Egyptische minister-president heeft geen poging gedaan agressieve plannen tegen Israël te verbergen en hij is er zelfs toe over gegaan uitdruk - drukingswijzen te gebruiken, die wij gewend waren een aantal jaren gele den te horen". Hier haalde dr Yoran een passage aan uit het onderhoud, dat de corres pondent van de „New York Post" had met kolonel Nasser, gepubliceerd in het Egyptische blad „El Ahram": „Ik vecht niet alleen tegen Israël, maar ook tegen het wereldzionisme en het Joodse kapitaal. Mijn taak is de Ara bische wereld te verlossen van ver nietiging door intrigue van het zionis me, dat zijn wortels heeft in de Ver. Staten en dat hulp verkrijgt uit Enge land en FrankrijkEr is zelfs niet de kleinste ruimte voor onderhande lingen tussen de Arabieren en Israël". Met deze en soortgelijke verklarin gen houden de Egyptische bladen en de radio zich dagelijks bezig, aldus dr Yoran. De gelegenheidsvissers verkeren op dit punt in dezelfde situatie als de indivi duele sporthengelaar: zij moeten wij ken voor het algemeen belang. De heer Broekhuijsen betoogde voorts o.m. dat in de toekomst de Ka mer niet alleen zal moeten overgaan tot het verwijderen van de minder goe de beroepsvissers, maar ook tot het discrimineren van goede en slechte hengelaarsverenigingen. Goede henge laarsverenigingen zullen hun leden op voeden tot goede sporthengelaars. Beheerseenheden Het ligt in de bedoeling van de Ka mer langzamerhand te komen tot de vorming van een wijdverbreid net van beheerseenheden, zulks ter oplossing van het verhuurvraagstuk. Deze eenheden moeten vanzelf groei en, zowel uit de beroeps- als uit de sportkring. De wateren van de ver schillende eigenaren, die een zeker be- vissingsgebied beslaan, worden dan zo- AMSTERDAM, 25 Oct. De 53-ja- rige ex-pleegmoeder van Anneke Beekman mevr. G. M. L.-van M., die zoals bekend gisteren door de recht bank te Amsterdam tot acht maanden gevangenisstraf werd veroordeeld met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming, blijkt thans voortvluchtig te zijn. Terstond na de uitspraak werden op de gebruikelijke wijze via het politie- telexnet alle politie- en grensposten gewaarschuwd. Doch de dame, die voorheen in Hilversum, maar laatste lijk in Maastricht woonachtig was, bleek niet meer op het aldaar aan de justitie bekende adres aanwezig te zijn en evenmin op een bekend adres in België. Tijdens de terechtzitting op 10 Octo ber jl. kwam aan het licht dat L. van M. op 5 October, een dag na haar ver jaardag, in België was geweest. Zij vertelde toen daar geregeld te komen, hetgeen de officier aanleiding gaf haar onmiddellijke gevangenneming te vra gen. Dit verzoek wees de rechtbank af. In haar vonnis overwoog zij echter, dat uit de verklaringen van mevr. L.-van M. vast was komen te staan, dat zij gerégeld in België komt en haar echt genoot bezig is om aldaar terrein te kopen en het voornemen koestert er te gaan wonen. Naar het oordeel van de rechtbank was hierdoor gevaar voor vlucht van de vrouw te duchten en werd het reeds genoemde bevel tot ge' vangenneming uitgevaardigd. Tegen twee andere dames in deze zaak, de zuster van mevr.L-van M., de 56-jarige mej. E. M. van M. die sedert 13 Maart 1954 voortvluchtig is) en de 67-jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in Bel gië, wier zaak bij verstek werd behan deld, is zoals bekend eveneens een be vel tot onmiddellijke gevangenneming uitgevaardigd. Het bezoek aan de West Afscheid van »De Ruyter SFTT MAARTEN, Ned. Antillen, 25 Oct. Gisteravond hebben de Konin gin en Prins Bernhard afscheid geno men van de opvarenden van de „De Ruyter". Hare Majesteit deed dit in een korte toespraak via de scheepsom- roep. Zij dankte allen hartelijk voor de prettige dagen aan boord en voor het geschenk dat zij van de opvarenden heeft gekregen: een koperen minia tuurkanon op voetstuk. De Koningin wenste allen een goede vaart en be houden thuis komst. De „De Ruyter" zal via San Juan op Puerto Rico naar Nederland terugke ren. WENEN, 25 October. De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft tegen Oostenrijkse jour nalisten gezegd, dat Rusland positieve resultaten verwacht van de conferentie in Genève. De Sowjet-Unie gelooft, dat er kansen bestaan om te komen tot een werkelijke consolidatie van de Europe se veiligheid. Handhaving van de huidige toestand in Duitsland is volgens Molotof niet nodig. Hij zei, dat de toestand reeds gewijzigd is door het aankopen van diplomatieke betrekkingen van Rus land met West-Duitsland. Molotof zei nog, dat voor alles een einde moet worden gemaakt aan de bewapeningswedloop. Een Japanse professor heeft verklaard dat het vraagstuk der overbevolking in Japan zo dringend wordt, dat er geen waarborg is dat de Japanners de wan hoopsdaad van de pacific-oorlog niet zullen herhalen. veel mogelijk aan één groep vissers verhuurd. De beheerseenheden hebben de taak voor een „doelmatige vis vangst" te zorgen, d.w.z. ze moeten o.m. de visstand trachten te behouden door het uitzetten van pootgoed. Op die manier hoopt men een gezonde vis stand in de Nederlandse wateren te behouden, wat in het voordeel is van zowel de beroepsvissers als de sport hengelaars, aldus mr Broekhuijsen. Ingezonden Mededeling (Adv.) bereid ui» heilbot- en kabeljauwlevers Als in de Schouwburg, in het Concert gebouw en bij andere feestelijke uren de instrumenten zwijgen en de melodieën verklonken zijn, biedt "4711" in de pauze de ware verfrissing. 1.60 - 22.75 We kunnen er niet onder uit om met twee citaten te beginnen: Hier is het eerste: „Want Groen streed een nationale strijd. Hij gaf Nederlandse gedachten. En zijn boodschap is dus niet verouderd, zolang de Nederlandse natie nog bestaat en zich vernieuwt en zich bezint op haar positie, haar plaats en haar man daat. De christelijk-nationale kern van Groens werk heeft blijvende waarde, omdat hij de natie heeft gezien zoals zij was door de kracht van het Evangelie. We willen de oude lijn doortrekken in een nieuw tijdperk van de wereldgeschiedenis en het nationaal bestaan. Scherp doortrekken. In alle duidelijkheid." Deze zinnen lezen we ergens in het A.R. Partijblad „Nederlandse Gedachten", dat nu als weekblad in geheel nieuwe vorm verschenen is. En het tweede citaat: „Het komt op de geestelijke achtergrond aan. Ook in de politiek. Knappe mensen, deskundige lieden hebben wij nodig in de Kamers en Staten en Raden. Beslist. Maar ook mensen die deze wereld en het leven met al wat eraan en erin is, bezien vanuiteen bepaalde hoek. Voor ons is dat: die dit leven willen bekijken vannit de Bijbel. Deze levenshouding is de achtergrond van ons politiek handelen. Dat bepaalt de vaart van ons politiek bedrijf. En daar moeten we op letten. En over die dingen willen we ons praatje houden in „Binding". Dit lezen we in het eerste nummer van het leden-contactblad der Christelijk-Historische Unie „Binding", uitgegeven door de propa- ganda-commissie het blad, dat, zoals de heer H. W. Tilanus het nader aanduidt, voorziet in het manco, dat wij in onze vergade ringen dikwijls ontmoeten. We veronderstellen, dat het „nieuwe" A.R.-weekblad ook in een dergelijk manco voorziet. Het maandblad „Nederlandse Gedachten" was te veel kaderor gaan en droeg misschien een te academisch karakter. En deze manco's werden in beide partijen vooral gevoeld in deze periode, die aan de komende verkiezingen voorafgaat. Nu is het een riskant bedrijf beide periodieken te vergelijken. Laten we het proberen. „Bin ding"; zo hebben we gelezen, wil een praatje maken over de le venshouding, de achtergrond van het politiek handelen en „Ne derlandse Gedachten „trekt de oude lijn door in een nieuw tijd perk van de wereldgeschiedenis". Het komt allebei natuurlijk op hetzelfde neer. Het gaat om een intensievere voorlichting van de partij-leden, het aanhalen van de onderlinge banden in het bijzon dere en het uitdragen van de christelijke politieke gedachte in het algemeen. Maar het kan wel eens zijn, af gaande op de eerste nummers, dat het „praatje maken" het C.H. blad meer typeert en „het door trekken van de oude lijn" het A.R.-blad meer. „Binding", dat minder preten tie heeft, brengt een aardig ver haal over de plaatselijke politie ke situatie in Capelle aan de IJs- sel, de plaats waar de problemen van stad en platteland in elkaar groeien. En „in het zoeklicht" brengt de mens, mr dr G. Kolff, voorzitter van de C.H.-fractie in de Eerste Kamer, dichter bij de C.H. lezers. Het officiële weekblad van de Anti-Revolutionaire Partij is grootser van opzet. Een staf van journalisten (H. Algra, Jac. S. Hoek, prof. dr J. J. de Jong, Sj. Jonker, A. R. de Kwaadsteniet, J. D. Troostheide en R. Gosker) heeft de taak op zich genomen het 12 pagina's tellende blad we kelijks te vullen. En het eerste resultaat mag er zijn. Rubrieken als „Flitsen uit het Parlement", „De wereld deze week", „Uit pers en periodiek.en ons commentaar" en „Vonken vlie gen overal" zijn aantrekkelijk opgemaakt en beloven wel wat. Afgezien van de minder fraaie druk, wordt iets goeds geboden. Alleen draagt het blad qua journalistieke opzet, iets te veel nog het stempel van de oude „Nederlandse Gedachten". We houden meer van het „praatje" van het bescheidenere „Binding". Het praatje, dat heslist niet op pervlakkig is. Want lees maar wat prof. Van Niftrik schrijft over „Het Her derlijk Schrijven" en de C.H.U.: In de derde plaats lijkt het mij geheel In de lijn van de C.H.U. te liggen als de Hervormde Kerk waarschuwt tegen de zonde der vereenzelviging, met een vreemd woord: de zonde der identifica tie. De Savornin Lobman heeft de A.R.-Partij van dr Kuyper verlaten, omdat hij zich kon en niet wilde onderwerpen aan een ijzeren partijdiscipline en 't lei dersbeginsel niet wilde aanvaar den. Die dicipline had echter als achter- en ondergrond, die haar mogelijk en aanvaardbaar maak te, de zekerheid dat de zaak van Kuyper zo ongeveer samenviel met de zaak van God in Neder land. Zeg ik te veel wanneer ik beweer, dat de C.H.U. is ontstaan uit het Christelijk verzet tegen de zonde van de identificatie?" Dit is een praatje waar lang over nagedacht moet worden! Misschien dat „Nederlandse Gedachten" het ook wat moet gaan zoeken in de persoonlijke sfeer; het menselijke, dat in het partijwezen ook zo'n belangrijke rol speelt meer naar voren moet halen. Het is voor een redactie een enorm moeilijke opgave om in nauw contact met de lezers te staan, in de kling te treden en solidair te zijn. Wellicht is „Von ken vliegen overal" een serieuze stap in deze richting. Voorlichting in de culturele sector zal ook geen overbodige plaatsruimte innemen. Overigens alle waardering. We wensen „Binding" en „Neder landse Gedachten" veel succes toe en knopen de wens eraan vast, dat beide bladen eens één blad worden, omdat de twee pro testants christelijke partijen één partij zijn geworden. Maar deze wens lijkt op het ogenblik helaas te utopistisch, de beide in het be gin aangehaalde citaten ten spijt. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3