Vandaag debat over algemene Franse regeringspolitiek NAVO-raad hechtte goedkeuring aan standpunt van Westelijke Grote Drie Wettelijke regeling van de stichtingen in discussie Meer (passend) amusement noodzakelijk voor tourisme in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen üQe o-uiuetfei doen no-g. heit Eis voor terugkeer van ben Joessef baart veel opzien PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Veekoopman schoot bok Wegens ernst van toestand in Algerije en Marokko: Ambonezen worden niet gedwongen Landdag van de Saar komt Vrijdag bijeen Vandaag is het feest in Zuid-Vietnam Boodschap van President Eisenhower Maar bezwaren tegen formuleringen Atoominstallatie in in Indonesië G. W. Oskamp (dir. VVV-Zeeland) op Streekdag te Breskens: In samenwerking met België Nederlandse hulp aan Mexico Uitgave: 6tlchting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vllssingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korta Noordstr. 35. Tel. administratia 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8227 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Frof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 26 OCT. 1055 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annalana; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; j. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. "Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 2) PARIJS, 25 October. De socialistische fractie in de Franse natio nale vergadering heeft verzocht Woensdag een debat te houden over de algemene regeringspolitiek, hetgeen door premier Faure is aanvaard. Deze zal het lot zijner regering niet aan de uitslag verbinden. De socia listen willen spreken over het regeringsvoorstel om in December, dit is zeven maanden eerder dan normaal, algemene verkiezingen te houden. Het motief daarvoor is, dat de ernst van de toestand in Algerije en Marokko een nieuwe situatie heeft geschapen, en een volksuitspraak gewenst is, willen onpopulaire maatregelen, die door de toestand in Noord-Afrika noodzakelijk zijn geworden, voldoende steun in de volks vertegenwoordiging ontvangen. De pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft Dinsdag geëist, dat ex-sultan Ben Joessef, die twee jaar geleden met zijn medewerking werd afgezet en ver vangen door sultan Ben Arafa, onmid dellijk op de troon zal terugkeren. De verklaring van El Glawi heeft veel opzien gebaard. Hij was de onbe twiste leider van de pro-Franse Ma rokkaanse traditionalisten, die in Aug. 1953 de afzetting van sultan Ben Joes sef teweeg brachten wegens diens sympathie voor de nationalisten. MERKWAARDIGE HOUDING. El Glawi, die de leider is van hon derdduizenden krijgshaftige Berbers, was de krachtigste aanhanger van sul tan Ben Arafa en hij heeft zich, ge steund door bepaalde Franse kolonis ten, tot het uiterste verzet tegen ver vanging van Arafa door een troonraad. Later zou EI Glawi zich met het te rugtrekken van Ben Arafa hebben verzoend, doch verscheidene malen verklaarde hij, dat een troonraad niet in overeenstemming is met de Marok kaanse tradities en hij eiste de benoe ming van een andere sultan. TROONRAAD „ONWETTIG" De delegatie van de „Istiklal" ver klaarde Dinsdag na het onderhoud met Ben Slimane, dat de troonraad „on wettig" is. Zij weigerde deel te nemen aan de eerste representatieve Marok kaanse regering. Het vooraanstaande nationalistische lid van de raad Si Bekkai had dezer dagen de tekst van een telegram van oud-sultan Ben Joessef bekendge maakt, waarin deze de samenstelling van de huidige troonraad goedkeurt. Ben Slimane zou gehoopt hebben dat deze goedkeuring van Ben Joessef, die de nationalisten beschouwen als de rechtmatige sultan, de „Istiklal" van mening zou doen veranderen. De par ty heeft een aanzienlijke aanhang in Marokko en een regering zonder „Is- tiklal"-vertegenwoordigers zou niet ge heel representatief genoemd kunnen worden. Men verwacht, dat Ben Slimane met de definitieve samenstelling van zijn regering minstens tot Maandag zal wachten, om de leiders der nationalis tische partijen in de gelegenheid te stellen contact op te nemen met oud- sultan Ben Joessef, die Zaterdag uit ballingschap op Madagascar in Frank rijk verwacht wordt. In politieke kringen in Parijs toonde men zich zeer verbaasd over de koers wijziging van El Glawi. Premier Faure heeft herhaaldelijk verklaard, dat er geen sprake kan zijn van een terug keer van Ben Joessef op de troon. Eisenhower kon weer wat gaan wandelen DENVER, 25 Oct. President Eisen hower heeft Dinsdag voor het eerst sedert hij een maand geleden een hart aanval heeft gehad, weer enige passen gelopen. De president liep verscheide ne malen heen en weer tussen zijn bed en een fauteuil. Verklaring van commissariaat: 'S-GRAVENHAGE, 25 Oct. „Het is geenszins de bedoeling van de Indo nesische regering om de in Nederland verblijvende Zuid-Molulckers te dwin gen naar Indonesië terug te keren", zo zeide het Indonesische hoge commissa riaat in Den Haag vandaag naar aan leiding van een communiqué van de voorlichtingsdienst van de R.M.S. in Rotterdam. Hierin werd o.a. gezegd, dat „vol gens in Zuidmolukse handen geraak te Indonesische documenten de Zuid- Molukkers in Nederland moeten wor den overgehaald naar Indonesië terug te keren, desnoods met geweld". Uit dit communiqué bleek voorts, dat met deze Indonesische documenten werd bedoeld een instructie van de in Djakarta gevestigde „Partai Pantja Sila" aan haar vertegenwoordiging in Nederland. Deze beweging streeft naar de terugkeer van de Ambonezen naar Indonesië. BERLIJN, 25~~C)ct. Volgens het partijblad der Oostduitse liberaal-de mocraten zijn een bestuurslid der partij en vijf leden veroordeeld „wegens spionnage voor het Westen". Volgens het blad, waren alle veroor deelden „min of meer onverbeterlijke fascisten". Tezamen bedragen de von nissen 60 jaar. SAARBRUECKEN, 25 Oct. De landdag van het Saargebied is voor Vrijdag bijeengeroepen, om het ont slag van de regering goed te keuren. De regering-Hoffmann, die reeds haar ontslag heeft aangeboden, blijft als zakenkabinet aan, zolang zij niet door het parlement van haar functies ont heven is. De 67-jarige Heinrich Welsch wordt als mogelijke kabinetsformateur ge noemd. Hij behoort tot de christen-de mocraten en zou voor de neen-stem mers en hun politieke tegenstanders aanvaardbaar zijn. De pro-Duitsers be schouwen hem als onafhankelijk. SAIGON, 25 Oct. Het Zuidviet- namese ministerie van voorlichting heeft Dinsdagavond de definitieve uit slag bekend gemaakt van de Zondag gehouden volksstemming. Van de 5.828.907 stemgerechtigden hebben 5.721.735 hun stem op premier Ngo Dinh Diem uitgebracht, 63.017 op ex- keizer Bao Bai. Het aantal ongeldige stemmen bedraagt 44.115. Aan vooravond van Geneefse conferentie: PARIJS, 25 October De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf tien landen zijn Dinsdag in Parijs bijeengeweest voor een gedachtenwisseling over de gedragslijn welke het Westen op de komende conferentie van Genève zal volgen. Men hechtte zijn volledige goedkeuring aan het standpunt dat de Westerse Grote Drie hebben bepaald. Er is zowel in de ochtend als in de middag vergaderd. Het was aanvanke lijk de bedoeling geweest, alleen in de ochtend bijeen te komen, zodat de Britse, Franse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken in de middag over Cyprus en het Midden- Oosten van gedachten zouden hebben kunnen wisselen. Dit zal thans waar schijnlijk in Genève geschieden. Besloten is, dat de regeringen der landen, die niet te Genève zijn ver tegenwoordigd, via de N.A.V.O.-raad op de hoogte zullen worden ge houden, en naar gelang de politieke toestand zich ontwikkelt, zullen wor den geraadpleegd. De vijftien ministers hebben de na druk gelegd op waarde en betekenis van het politieke overleg, dat zich steeds meer in de N.A.V.O.-raad heeft ontwikkeld. Een N.A.V.O.-woordvoerder heeft me degedeeld, dat de Amerikaanse minis- Niet alleen door de zwoelgroene wate ren van de Mississippi of langs de ma jestueus begroeide oevers van de Ama zone ploegen de oude raderboten zich hun weg, ook in Nederland treft men deze vaartuigen, speciaal in' gebruik op die plaatsen in de wereld, waar de normale scheepvaart door waterplan ten en drijvend hout, vrijwel onmoge lijk is ,nog aan. Deze Duitse raderboot werd in de lens gevangen op de Waai bij Nijmegen en zorgde daar voor een treffend tafereeltje en een scherp con trast met het kleine slepertje op de achtergrond. Onder de spoorbrug op de voorgrond door is nog juist de ver- keersbrug verder af te zien. Wereldspaardag van 27 October3 November AMSTERDAM, 25 Oct. Van 27 October tot 3 November zal in Neder land een wereldspaarweek worden ge houden. Vorige jaren kende men al leen de wereldspaardag, doch gezien het vele werk dat de verschillende kantoren moeten verzetten, is dit keer een termijn van een week genomen. ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die de slottoespraak hield, een door hem van president Eisenhower ontvangen boodschap voorlas, waarin deze de raad zijn hartelijke groeten deed toekomen, en waarin hij de na druk legde op zijn blijvende toewijding aan de Noordatlantische Verdragsor ganisatie. Foster Dulles zeide, dat de N.A.V.O.- ministers een groot aantal waardevol le denkbeelden aan de hand hadden gedaan, waarmede de ministers der Westerse Grote Drie bij het treffen van hun laatste voorbereidingen voor de komende Geneefse besprekingen, reke ning zouden houden. De vijftien ministers van Buiten landse Zaken zonden boodschappen aan president Eisenhower, bondskan selier Adenauer en de bevelhebber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, ge neraal Gruenther, waarin zij hun een spoedig herstel van hun ziekte toewen sen. Tweede Kamer had wel waardering (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 October Minister Donker wil een wettelijke regeling van de stichtingen.' Daarin heeft hij geen ongelijk, want tot nu toe gelden alleen maar de regels van het gewoonterecht voor de oprichting van een stichting. En de practijk heeft wel eens geleerd dat dit gevaarlijk is. De stichting ia noch een vereniging, noch een N.V. Zo wordt het mogelijk dat de bestuurders van de stichting allerlei oncontroleerbare handelingen verrichten. Ook op financieel gebied. Daarom is het juist, dat het oprichten van stichtingen nu gebonden wordt aan wettelijke maatstaven. De Tweede Kamer is gistermid dag in deze juridische zaak gedoken. Hoewel er vrij algemeen waardering was voor de poging van de bewindsman van Justitie, was er op verschillende onderdelen echter nogal critiek. Geen bezwaar was er tegen de bepa ling dat een stichting bij notariële acte moet worden opgericht, waarin het doel der stichting en de wijze van be noeming der bestuurders moet worden geregeld. Maar er was wel verschil van mening over de vraag wat nu pre cies onder een stichting verstaan moet worden. „Een stichting is een door een rechtshandeling in het leven geroepen Aanbod van Rusland SINGAPORE, 25 Oct. Rusland heeft aangeboden per I April 1956 een atoominstallatie in Indonesië op te zet ten, aldus heeft de Ceylonse gevol machtigd minister voor Singapore en Indonesië, M. P. Saravanamuttu, heden op een persconferentie medegedeeld. Hij voegde er nog aan toe, dat de atoominstallatie 2500 kw electriciteit zal produceren. Als gevolg van de stemming waarbij Bao Dai als staatshoofd werd afgewe zen, zal het Zuidvietnamese kabinet Woensdag aftreden om premier Ngo Dinh Diem in staat te stellen een nieu we regering te vormen. Het zal dan nationale feestdag zijn. DE BILT ZEGT: Enige regen. DE BILT, 25 Oct. Veranderlijke bewolking met van het Noorden uit enige regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Voornamelijk in de noordelijke pro vincies lagere middagtemperaturen. BRESKENS, 25 October „Het afgelopen jaar is voor West Zeeuwsch- Vlaanderen een goede toeristentijd geweest. Er kwamen meer Nederlandse vacantiegangers dan in 1955, doch ook meer buitenlanders, met name Belgen, Duitsers, Zweden en Zwitsers",, aldus de heer G. W. Oskamp,, directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. „Maar wanneer we deze vooruitgang in 1956 willen continueren, zal het aantal plaatselijke initiatieven moeten worden verhoogd." Om de verschillende mogelijkheden hiervan te bespreken, waren vandaag de negen locale V.V.V.'s van West Zeeuwsch-Vlaanderen te Breskens naar de najaarsvergadering 1955 gekomen, waaraan o.m. ook deelnamen mr J. de Vries, namens de Commissaris der Koningin, de voorzitter van het Alg. Ned. Vreemdelingenverkeer, de heer V. d. Gronden uit Den Haag, de voorzitter en de directeur van de Zeeuwse V.V.V., de heren Moolenburgh en Oskamp, en vertegenwoordigers van Belgische V.V.V.'s en West-Vlaamse gemeente besturen. Het is traditiegetrouw een bui tengewoon gezellige dag geworden. Dat begon al bij de officiële ontvangst op het gemeentehuis door burgemees ter J. A. Eekhout en werd voortgezet tijdens de excursies (aan de graansilo van de G.A.V. „West Vlaanderen" en Verduyn's Suikerwerkenfabriek) en de middagvergadering, maar bereikte eerst het hoogtepunt bij de gezamen lijke maaltijd 111 „Het Wapen van Bres kens". Men denke echter niet, dat het lou ter een genoeglijk samenzijn is ge weest. Er zijn wel degelijk spijkers met koppen geslagen, waarbij dient op gemerkt, dat de heer Oskamp wel de meeste spijkers voor zijn rekening nam. Deze liet de diverse mogelijkheden van West Zeeuwsch-Vlaanderen de re vue passeren, waarbij hij drie toeris tische gebieden onderscheidde. KARAKTER BEWAREN, De Nederlandse toerist heeft meer en meer de specifieke kust ten Zuiden van Breskens ontdekt. Het aantal dag jesmensen en badgasten uit binnen- en buitenland is de laatste jaren aan merkelijk gestegen. Hier is van belang, dat dit gebied zijn ware karakter be waart, d.w.z. dat men het er rustig houdt, waardoor het een ideale familie badplaats blijft. Toch moet het amusement niet uit het oog worden verloren. Het pas send vermaak moet worden uitge breid. Daarbij deed de heer Oskamp enkele suggesties, zoals het organi seren van een strandfeest, concerten van een plaatselijk corps, een brid ge-wedstrijd, en strandwandelingen, alsmede het aanleggen van tennis banen en een miniatuur-golf. Het middengebied (Breskens-Oost- burg-Sluis-Aardenburg) zal het voor namelijk van de dagtourist moeten hebben, zowel vanuit België en de kuststreek, als vanuit Walcheren. Maar er moet een achterland zijn, waarheen de badgasten uitstapjes kunnen maken, met name bij slecht weer. Demonstra ties als: gaaischieten, bollen en ten toonstellingen werden genoemd, waar bij het fruitcorso te Goes en de ten toonstelling van IJzendijke als voor beeld moesten dienen. Voor de derde streek (IJzendijke, Biervliet, e.o.) is de situatie ingewik kelder zodat hier meer inspanning van de V.V.V.'s noodzakelijk is. De spre ker had echter goede hoop, nu er een geheel nieuw recreatiegebied in de Braakman in opkomst is. De heer Oskamp adviseerde de werk- commissie van de betreffende V.V.V.'s volgend jaar nog intensiever samen te werken, zodat een touristische eenheid wordt bereikt en bijv. dubbelpogram- ma's worden voorkomen. Hij stelde tenslotte voor, dat de werkcommissies een gezamenlijk zomerprogramma voor 1956 zouden maken en daarnaast een enquete omtrent de herkomst van de touristen zouden instellen. De heer P. J. Priester, secr. van de V.V.V. Breskens, besprak de auto- en fietstocht door West Zeeuwsch-Vlaan deren, die momenteel in voorbereiding is. Men zal de kaarten niet te ingewik keld maken, zodat de deelnemers ook tijd krijgen van het parcours te genie ten. Daarom zullen de organisatoren ditmaal een oriëntatiebeschrijving in voeren. Toen de Belgische gasten, t.w. de he ren v. d. Bossche van het V.V.V. te Knokke en J. Blontrock, directeur van het V.V.V. te Brugge, het woord na men, bleek direct het grote verschil met Nederland, v.w.b. de financiële zijde, daar de Belgische Touristendien- sten bijna alle van stadswege worden gefinancierd. Uit de betogen van beide Belgische woordvoerders kwam tot uitdrukking dat de samenwerking van hen met W. Zeeuwsch-Vlaanderen veel vruchten heeft afgeworpen, en wel voor beide partijen. Want ook het aantal Neder landers, dat België bezocht, is meer dan verdubbeld. In 1955 5 pct„ dit sei zoen 11 pet. De Zuiderburen wilden ook nog en kele tips geven, zoals het verlenen van nog grotere service. Een ontevre den gast kan immers oneindig veel be derven, terwijl een contente tourist niet alleen terugkeert, maar ook een levende reclame blijft vormen. Ook omtrent de folklore hadden de Belgische afgevaardigden nog een ad vies. Volgens hen zou Zeeland zeker veertig procent van de zuidelijke tou risten tegenhouden, nu op dit gebied alleen de markten van Middelburg en Goes een attractie vormen. Graag zou men zien, dat men meer typisch Ne derlandse dingen ging organiseren, zo dat men niet aan de Donderdag en de Dinsdag gehouden is, met alle daaraan verbonden narigheden van stampvolle boten, etc. Aan het slot van de vergadering, ge leid door de heer E. Seuns, voorzitter der V.V.V. „Breskens" werd meege deeld, dat een verzoek om openstelling van het grenskantoor Retranchement, in de winter, was ingediend, hetgeen met instemming werd begroet. De volgende najaarsvergadering is voorlopig vastgesteld, n.l. in October 1956 te Cadzand. rechtspersoon, welke beoogt met behulp van een daartoe bestemd ver mogen een niet op winst gericht doel te verwezenlijken. Een stichting kent geen leden", zo zegt artikel één van dit ontwerp. Dat het doel van de stich ting dus niet op winst gericht mag zijn, vond vrijwel algemene bestrijding. De heer Ten Hagen (arb.) vond dit in het geheel geen bezwaar, mits die winst maar ten goede komt aan een ideële doelstelling. Ook de heer Verkerk (a.r.) meende dat een gehele uitsluiting van het winstdoel niet meer mogelijk is. Zij vonden steun bij de heren v. Leeu wen (v.v.d.), Lemaire (k.n.p.) en Jvr. Wttewaall (c.h.). Op dit punt zal mi nister Donker wel een andere formu lering zoeken. FORMULERINGEN BEZWAARLIJK Trouwens de bezwaren tegen dit ont werp gingen ook inderdaad meer te gen de formuleringen dan de bedoe lingen. De heer v. Leeuwen zei eerlijk' geen bevredigende redactie te kunnen vinden, terwijl Jkvr. Wttewaall terecht opmerkte, dat niet het vermogen van de stichting belangrijk is, maar wel de doelstelling van de rechtspersoon. Dè heren Ten Hagen (arb.) en v. Leeu wen (v.v.d.) gingen hand in hand toen zij de bepaling bestreden dat een stichting geen leden mag hebben. De socialistische en liberale afge vaardigden denken aan de inschake ling van contribuanten, die op de een of andere manier controle moeten kun nen uitoefenen op de bestuursbenoe- ming. Geen woord is gesproken over de poging van minister Donker om de overheidsstichtingen niet onder dit wetsontwerp te laten vallen. Zodra zij optreden in het economische leven zal dat wel degelijk het geval moeten zijn, zo zeide de heer Verkerk (a.r.). Daarmee waren alle sprekers het eens. Hoewel er dus verschil van mening was op onderdelen was er een roeren de eenstemmigheid dat er een wette lijke regeling voor de stichtingen moet komen. In de avondvergadering heeft de Ka mer zich beziggehouden met de wets ontwerpen tot instelling van een pro ductschap voor zuivel en tot ophef fing van het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine, vetten en oliën en het bedrijfschap voor zuivel. -GRAVENHAGE, 25 Oct. Naar aanleiding van de oproep van de liga van Rode Kruisverenigingen te Genè ve zendt ook het Nederlandse Rode Kruis goederen naar de slachtoffers der overstromingen in Mexico. Met het m.s. „El Cafetero", dat op 5 No vember van Rotterdam naar Vera Cruz vertrekt, worden textielgoederen, spe ciaal bestemd voor de kinderen der slachtoffers, ter waarde van f 3500. meegezonden. TEL AVIV, 25 Oct. Van uit Syri sche stellingen is Dinsdag het vuur ge opend op een Israëlische patrouille in het gebied van Isjaar Hajarden. In de zelfde streek werd het dorp Hagvrim beschoten.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1