Saba en Sint Eustatius kregen voor het eerst Koninklijk bezoek Acht maanden voor ex-pleegmoeder van Anneke Beekman Commissie Chr* vakbeweging stelt ultimatum Twee dagen van welverdiende rust op St. Maarten voor Nederlands bedrijfsleven Huidjes als satijn Inbraak in huis van burgemeester Indringer valt logé aan Bromfietser slachtoffer van verkeer Walter Freitag pleit voor eenheid Eerste twee zetels toegewezen (Masjoemi en P.N.I.) Schoolruimtetckort in Bergen op Zoom Debarkeren was geen eenvoudige zaak Beo Slimaoe begon vorming van Marokkaanse regering Emigranten prefereren Australië „Seafury" in brand; piloot omgekomen VODDENKAR IS VERKEER! Grote orders Twee der zes verdachten vrijgesproken 1 Ruzie onder broers met dodelijke afloop Constantijn Huygensprijs voor Simon Vestdijk Premieverhoging vrijwillige ziekenfondsverzekering Hebt u vandaag uw Davitamon If al gehad Dinsdag 25 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 AMSTERDAM, 24 Oct. „Neder land Is niet meer een land, dat alleen bloembollen en kaas exporteert. Na de enorme industrialisatie sinds 1945 heeft ons land de wereld heel wat meer te bieden. Met Indonesië ging een deel van ons koninkrijk verloren, maar er valt een ander koninkrijk terug te winnen, n.l. het koninkrijk van de klant", aldus zei de heer K. O. van Meurs na een viertiendaagse reis naar de Libanon, waar namens de Stichting Nederlandse Export Combi natie contacten gelegd zijn tussen Nederlandse fabrikanten en impor teurs uit het nabije Oosten. In Beyrouth heeft men niet zonder succes gewerkt. Er is voor een be drag voor meer dan f 1.000.000 aan orders geplaatst. Thans stromen nog dagelijks brieven binnen, waarin om nadere bijzonderheden wordt ge vraagd over de verschillende produc ten, die Nederland in staat is te leve ren. In Beyrouth wordt op het ogen blik hard gewerkt aan het oprichten van een nieuw jaarbeursgebouw. Men hoopt dit in 1957 gereed te hebben en Nederland zal dan met een grote stand aanwezig zijn. In principe hebben reeds meer dan 100 Nederlandse fabrikanten hun deelneming toegezegd. Ingezonden Mededeling (Adv.) (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 24 October. Tijdens een inbraak In de villa van burgemeester ir L. A. H. Peters is in de nacht van Zaterdag op Zondag mevrouw Verbist-Witkamp door een inbreker aangevallen en ernstig ver wond. De burgemeester en zijn echtgenote verbleven in het buitenland en het huis werd tijdelijk bewoond door zijn zwager, notaris Verbist uit Hulst, en zijn echtgenote. Het echtpaar sliep vast en de inbreker kon rustig werken. Uit de keuken lade nam hij een mesje weg. Toen de inbreker de slaapkamer van mevr. Verbist betrad, werd zij wak ker. De indringer raadde haar aan geen leven te maken. Maar dat deed zij niet en riep luid om hulp. Dit kon de inbreker niet dul den en in het wilde weg bracht hij haar steken toe met het mesje, dat hij in de keuken had gevonden. Op het gegil van mevr. Verbist snelde de notaris toe. De inbreker sloeg op de vlucht. De notaris waarschuwde de politie en het slachtoffer werd in allerijl naar het Algemeen Burgergasthuis ver voerd. De politie is erin geslaagd de dader, het bleek de 24-jarige D. v. N. uit Bergen op Zoom te zijn, te arreste ren. Hij heeft inmiddels een volle dige bekentenis afgelegd. IJMUIDEN, 24 Oct. Vanmorgen is de 61-jarige Haarlemse granito- werker E. P. op de Kerkweg in Sant poort door een vrachtauto dodelijk aangereden. De man, die op de brom fiets rijdend de vrachtauto geen voor rang gaf, gleed onder de wagen en viel daarbij waarschijnlijk met zijn hoofd tegen de straat. Het achterwiel overreed hem niet, maar met een schedelbasisfractuur als gevolg van de val is hij naar het St. Joannls de Deo gesticht overgebracht? waar hij direct na aankomst is overleden. DORTMUND, 24 Oct. De voor zitter van het Westüuitse vakverbond, Walter Freitag, heeft gisteren de voor genomen vorming van aparte „christe lijke" vakbonden als „onverantwoor delijk" afgewezen. In een rede ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van het zes millioen leden tellende vakver bond verklaarde Freitag, dat alles zal worden gedaan om de eenheid in de vakbeweging te bewaren. Intussen heeft de „commissie voor de oprichting van een christelijke vakbeweging in Duitsland" de lei ding van het algemene vakverbond een ultimatum gesteld. Voor 5 No vember moet dit verbond zich be reid verklaren, aan de Christelijk- sociale werknemers bepaalde con cessies te doen, waardoor deze ar beiders in een eigen organisatie op federatieve grondslag van het al gemene vakverbond deel kunnen blijven uitmaken. Wanneer dit ul timatum niet zou worden ingewil ligd, zou er binnenkort een aparte christelijke vakbeweging worden gevormd. Een van de personen, die het ulti matum, hebben gesteld, is de christen democratische Bondsdagafgevaardigde Winkelheide. Hij werd Zaterdag uit de unie van transportarbeiders gesto ten. Volgens Winkelheide en de zijnen zijn de leidinggevende figuren in het algemene vakverbond voor 95 procent socialisten. Invloedrijke R.K.-kringen zijn voorstander van een afzonderlijk christelijke of anti-marxistische vakor ganisatie. De Evangelische Kerk is er evenwel tegen gekant. Dc verkiezingen in Indonesië DJAKARTA, 24 Oct. De eerste twee zetels voor het nieuwe parlement zijn toegewezen: één voor de Masjumi en één voor de P.N.I. Zij betreffen het kiesdistrict Groot-Djakarta, waar Zon dagavond de officiële verwerking van de uitslagen gereed kwam. Na twee weken dag in dag uit tellen kwam men tot het resultaat, dat van de 994.848 geregistreerde kiezers er 791.046 of 85 hun stem hebben uit gebracht. Aangezien Djakarta zes ze tels kreeg toegewezen, was de kies deler 127.794. Slechts twee partijen bleken één zetel te hebben behaald. De restantstemmen zullen thans centraal worden verwerkt. De jongste cijfers voor geheel Indo nesië zijn: Masjumi 7.6 millioen, P.N.I. 7.7 millioen, P.K.I. 5.9 millioen, Nah- datul Ulama 6.4 millioen. Uit Midden-Java is een delegatie van 28 partijen in Djakarta aangekomen, Eén enkele dragee Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS die van het staatshoofd het aftreden van de huidige regering eiste. In de delegatie zijn vertegenwoordigd de P.K.I., de Permai, de P.I. (Wongsone- goro) en de Partai Burh. De delegatie werd ontvangen door de voorzitter van het parlement, mr Sartono, en door de directeur van het Kabinet van de pre sident. President Soekarno was in Bandung met mevrouw Hartini op familiebe zoek. BERGEN OP ZOOM, 24 Oct. Het onderwijs in Bergen op Zoom heeft een tekort aan ruimte. Aan enkele scholen heeft men de lessen zodanig moeten regelen, dat het éne deel van de leerlingen in de ochtenduren en het andere deel in de middaguren les krijgt. Twee nieuwe scholen zijn in de nieuwe wijken in aanbouw, maar ook deze zullen niet volledig het ruimtegebrek kunnen opheffen, want de bestaande scholen in de binnen stad zullen met ruimtegebrek blijven kampen. Thans wordt aan de raad voorgesteld aan enkele scholen hulp lokalen ter beschikking te stellen, terwijl voor een andere school een nood-dépendance wordt gebouwd. Ingezonden Mededeling (Adv.) m Krabben en peuteren rfll'lfl* maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare llÏTSlflfl D.D.D. dringt diep in de poriën door. zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN WEK Yfo TSffifc HUIDAANDOENINGEN II. Bi.BW. VLOEISTOF - BALSEM - ZEEP RABAT, 24 Oct. Maandag is de Marokkaanse kabinetsformateur Si Fathmi ben Slimane het overleg over de vorming van de eerste representa tieve Marokkaanse regering begonnen. De voormalige pasja van Fez heeft zijn hoofdkwartier gevestigd in het paleis van sultan Mohammed ben Moelay Arafa, die 1 October afstand heeft ge daan van de troon. In het Rif-gebergte zouden Franse troepen goede vorderingen maken met het opruimen van het laatste belang rijke bolwerk der opstandelingen. In Casablanca is Maandagochtend een bom ontploft bij een pompstation. Nie mand werd gewond, doch de schade zou aanzienlijk zijn. In Algerije werd een markt te Rouafla in brand gesto ken, twee Mohammedanen vermoord en drie gewond. Algerijnse opstande lingen, die Tunesië waren binnenge vallen en drie Fransen doodden, ver loren 42 man. 50 opstandelingen wer den gewond, aldus is van officiële zij de te Tunis medegedeeld. Canada nu minder in trek 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Tot en met het derde kwartaal zijn dit jaar 22.648 Nederlanders naar overzee ver trokken om zich elders een bestaan op te bouwen. Van deze emigranten ging veruit het grootste aantal naar Austra lië en Canada, landen die respectieve lijk 9884 en 6170 Nederlanders trok ken. Voor wat Canada betreft bete kent dit een flinke achteruitgang ver geleken bij de eerste 9 maanden van het vorige jaar toen het 14979 Neder landse emigranten ontving. De be langstelling voor Australië stijgt ech ter naar dat land vertrokken tot en met het derde kwartaal 1954 totaal 8111 Nederlandse emigranten. Deze zelfde tendenz blijkt ook uit de cijfers van de aanmeldingen voor emigratie. Vlissingen: 9.46 u. 1.17 m., 22.32 u. 1.55m. Terneuzen8.47 u. 1.33 m., 21.39 u. 1.57 m.; Wemeldinge: 11.10 u. 1.08 m., 23.51 u. 1.44 m.; Zlerikzee: Nog twee foto's van het ko ninklijk bezoek aan de West. Op de bovenste foto zien we Koningin Juliana met de Gou verneur van Curagao aan boord van de „Beatrix" op weg naar Emmastad. De foto hiernaast toont Koningin Ju liana op Aruba, terwijl zij het standbeeld van Koningin nu Prinses Wilhelmina onthuld. 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Tij dens de landing op het marinevlieg kamp Valkenburg is Maandagmiddag een vliegtuig van het type „Seafury" van de marine-luchtvaartdienst ver ongelukt. Een bom van 250 pond die onder het toestel was bevestigd, ont plofte ontijdig, toen het toestel de grond raakte, waardoor dit in brand vloog. De bestuurder, de heer D. Th. Chal- lik uit Valkenburg kwam om het le ven. De omgekomene heeft zich onder scheiden in de strijd tegen Japan en tijdens de eerste politionele actie in Indonesië. Voor zijn optreden geduren de de oorlog tegen Japan verwierf hij het vliegerkruis. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Prinses Wilhelmina, die evenals Ko ningin Juliana dit jaar enige weken vacantie In Noorwegen heeft doorge bracht, heeft een gift gezonden aan de „Vereniging van Christelijke handels reizigers en zakenlieden in Noorwe gen", die ervoor zorgt, dat in hotelka mers in Noorwegen Bijbels beschik- maar zijn voor reizigers. „Ook een voddenkar is verkeer!" denkt Wammes Waggel. „Als ik nu maar niets verkeerd doe en me aan de verkeersregels houd, dan kan er ook niets verkeerd gaan! Hihihi!" Maar Joris en Panda denken er blijkbaar anders over. Of liever gezegd: Joris denkt er anders over. Want Panda ziet het gevaar aankomen en schreeuwt: „Stoppen, Joris! Stoppen!" Doch Joils zegt verachtelijk: „Stoppen? Voor een voddenkar? Nooit! Sic transit gloria homo, zoals wij Latinisten zeggen!" En op twee wielen neemt hij de bocht, zodat Panda een seconde later het nalcijkenheeft. „Hihihi!" giert Wammes, „Nou heb ik ineens een vrachtje! Wist die sufferd dan niet, dat afbuigend verkeer by een kruising of splitsing van wegen voorrang moet geven aan rechtdoorgaand op dezelfde weg? Dat weet zelfs een kind! Hé, Panda, je rijdt nog steeds, al is het dan wat langzamer! Hihihi!" Contacten met nabije Oosten Opgelegde straffen hoger dan geëiste De voortvluchtige zuster, de 57-ja- rige mej. E. M. van M. werd veroor deeld tot twaalf maanden. Tegen haar was tien maanden geëist en het ver zoek van de Officier tot onmiddellijke gevangenneming was tijdens de te rechtzitting reeds ingewilligd. De 45-j. verkoopspecialist uit Den Haag, C. J. F. B., de vroegere Pater Amon kreeg AMSTERDAM, 24 Oct. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak ge daan in het proces over de verdwijning van hst Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman. Vier der zes verdachten werden veroordeeld tot straffen, die twee maanden hoger zijn dan die waren geëist. Twee verdachten werden vrijgesproken. De ex-pleegmoeder van het meisje, de 52-jarige mevrouw G. M. L. van M. uit Hilversum, die thans te Maastricht woonachtig is, werd ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. De Officier van Justitie (die zes maanden had geëist) had op de terechtzitting verzocht haar onmiddellijk gevangen te doen nemen, doch dit was toen afgewezen. De rechtbank zegt in haar overweging, dat gebleken is, dat de vrouw regelmatig in België verblijft en er gevaar bestaat, dat zij zich aan de oplegging van de straf zou kunnen onttrekken. vier maanden met aftrek. Twee maan den was geëist. De 66-jarige moeder overste van het klooster te Valmeer in België, mej. A. V., die Nederlandse is, werd conform de eis veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Teneinde haar uitleve ring te kunnen bewerkstelligen, gelast te de rechtbank haar onmiddellijke ge vangenneming. Vrijgesproken werden: de nicht van de ex-pleegmoeder, de 33-jarige mevr. E. M. D. van M. uit Overveen, tegen wie drie maanden voorwaardelijk was geëist, en de 71-jarige oud moeder overste van het klooster Mariënburg te Bussum, mej. J. F. W. uit Vianen, tegen wie een maand voorwaardelijk was geëist. UTRECHT, 24 Oct. Drie broers, de 41-jarige A. van der W., de 25- jarige L. van der W. en de 28-jarige J. van der W„ kregen Zaterdagavond ruzie met elkaar buiten een café aan de Hoogstraat. Zij raakten slaags, om dat de jongste zich laatdunkend over hun moeder zou hebben uitgelaten. J. van der W. werd tijdens de vecht partij met een mes gestoken in de hartstreek. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De an dere broers zijn in verzekerde bewa ring gesteld. Beiden ontkennen hard nekkig met een mes te hebben gesto ken. De 41-jarige wordt ervan ver dacht de steek te hebben aangebracht. Ingezonden Mededeling (Adv.) 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Het bestuur van de Jan Campertstichting te 's-Gravenhage heeft vandaag beslo ten de Constantijn Huygensprijs toe te kennen aan Simon Vestdijk voor zijn gehele oeuvre. Deze prijs bedraagt thans voor het eerst f 2500.Voorts heeft het be stuur besloten twee bijzondere prijzen toe te kennen, elk van f 1000.aan mevrouw A. ter Braak-Faber en me vrouw dr E. du Perron-de Roos voor het zeer belangrijke aandeel dat zij hebben gehad in het tot stand komen van de uitgave van het verzameld werk van resp. Menno ter Braak en Edgar Charles du Perron. AMSTERDAM, 24 Oct. De Zie kenfondsraad deelt mede: Enige algemene ziekenfondsen in het Zuiden van het land zijn ertoe overgegaan, met ingang van 9 October een verhoogde premie voor de vrijwil lige verzekering te heffen. De beslui ten van deze ziekenfondsen tot invoe ring van deze premieverhoging mis sen de wettelijke vereiste goedkeuring. De vrijwillig-verzekerden kunnen niet verplicht worden geacht het be drag, waarmede de premie is verhoogd te betalen, zo lang de Ziekenfondsraad de voor premieverhoging vereiste goedkeuring niet heeft verleend. De desbetreffende ziekenfondsen zijn hiervan op de hoogte. Concessies voor 5 November Ruim twee uur later werd op St. Eusta tius voet aan land gezet, 't Debarkeren hier was nog iets moeilijker, omdat iedere steiger ontbrak. OP ST. EUSTATIUS WILLEMSTAD, 24 Oct. Het aan land gaan op Saba om ongeveer 9 uur van morgen was vereenvoudigd, doordat administrateur Busicamper in de Fortbaai een steiger had laten bouwen, die bij de „repetitie" van de bemanning van de „De Euyter" in het begin van deze maand deugdelijk was gebleken. Toch moet men over dit aan land gaan niet te licht denken. De zee rond de uitgedoofde vulkaan, die Saba tenslotte is, spookt lelijk. Met een barkas werden de bezoekers van de „De Ruyter" naar de Fortbaai gebracht. Sterke Sabamannen, die tot over het middel in het water stonden, hielpen by het overstappen op de geïmproviseerde steiger en het was helemaal niet ten onrechte, dat de fotograven en filmmensen de ernstige waarschuwing hadden gekregen hun apparatuur zorgvuldig te beschermen. „Het is de eerste keer in de geschiedenis dat een regerende Vorstin een bezoek brengt aan ons klein, maar toch bemind Maar eenmaal op de vaste grond van Saba krijgt men de charme van dit klei ne eiland direct te pakken. Na de officiële begroeting ging het met een auto en ieeps naar boven naar The Bottom, het noofdplaatsje van het eiland, waar in de passangrahan een commissie van ont vangst de Koningin en Prins begroette. Ook hier werd een kort welkomstwoord door administrateur "W. G. Buncamper ge sproken en werd een heildronk op de Ko ningin en haar familie uitgebracht. WELKOM „Het is voor mij een grote voorrecht Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoog heid, namens de bevolking van dit eiland, dat zijn kaarsrechte wanden uit de diepte der Caribische zee uitsteekt, hartelijk welkom te heten", zo zei de administra teur. „Majesteit, steeds heeft u warme belangstelling voor dit verre deel van uw rijk getoond, hetgeen ten zeerste op prijs gesteld wordt door deze bergbewo ners, wier verknochtheid en liefde voor Uwe Majesteit zo sterk zijn, dat elke uit weiding overbodig zou zijn. Hoewel me nig mens nooit van Saba gehoord heeft en Saba als het ware geen historie heeft, heeft het vandaag historie gemaakt door het feit, dat een telg van het Huis van Oranje voet heeft gezet op deze rotsach tige bodem. Wij hopen, dat Saba niet al leen vandaag historie zal maken, maar ook in de toekomst, hetgeen zeker niet door ons bereikt zal kunnen worden zon der uw steun en hulp." Na een rondrit over het eiland, een défilé en nadat heel wat gesprekken wa ren gevoerd met tal van bewoners, was omstreeks één uur het moment van ver trek aangebroken. De inscheping op de „De Ruyter" verliep vlot en aan boord van de kruiser werd geluncht. Eustatius en de bevolking is zeer geeërd om Uwe Majesteit en Uwe Koninkiyke Hoogheid op ons eiland te mogen ontvan gen", zo zei de administrateur. Een défilé van de bevolking, een rondrit door Oranjestad en een bezoek aan het Fort Oranje completeerden het program ma. Tegen half zeven was het gehele ge zelschap weer aan boord van de „De Ruyter" teruggekeerd en tegen half ne gen. was St. Maarten weer bereikt. De Koningin en Prins begaven zich direct naar het Little Bay Hotel en hier mede was in feite een einde gekomen aan het bezoek van het Koninklijk Paar aan de Nederlandse Antillen. RUSTDAGEN Weliswaar zouden Koningin en Prins nog tot 27 October op St.Maarten vertoe ven en pas in de morgen van die dag de reis: naar Suriname beginnen, doch deze 2 dagen waren in het programma op genomen als volkomen rustdagen, opdat de Koningin en de Prins en de leden van het gevolg kracht zouden opdoen voor de grote vermoeienissen, die hen na dit be zoek aan de Antillen in Suriname zouden wachten. De bevolking van St. Maarten heeft deze behoefte aan rust volkomen geër- biedigd en daarom zal het mogelijk zijn dat Koningin en Prins ongedwongen een enkel kort tochtje zullen kunnen maken over het eiland en misschien een enkel visje in de blauwe Caribische Zee zullen kunnen verschalken. Een belangrijke gebeurtenis in de ge schiedenis der Nederlandse Antillen Is teneinde. Het eerste bezoek van een rege rend vorstin uit het Huis van Oranje is achter de rug. De Antillianen, ongeacht op welk eiland zy wonen, hebben op ondub belzinnige wgze getoond trouw en aan hankelijk te zyn aan hun Vorstin en H.M. heeft van haar kant getoond, dat geen vermoeienis voor haar te groot was om haar Antilliaanse onderdanen in hun eigen woonsteden op te zoeken. Ongetwyfeld heeft dit bezoek een nieu we band geschapen nog hechter en nog sterker dan de reeds bestaande. Een band, die, tezamen met de vele andere, die de Antillen en Nederland verbinden, een verbondenheid vormt, die sterk genoeg lBkt om nog vele eeuwen te trotseren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3