VOORLOPIG KRIJGT SAARLAND EEN ZAKENKABINET In Januari landdagverkiezingen Tienjarig bestaan der Verenigde Naties werd nationaal herdacht Chr. Middenstandsbond toch voor Hoofdbedrijfschap Ambacht Westelijke Grote Drie pleegden overleg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voddenkar is ook verkeer Maatregel voor interim-periode: Ballonnen als propaganda Frankrijk erkent voortaan Diem als staatshoofd Israël verzoekt opnieuw wapens Zuid-Afrika verliet commissievergadering Verenigde Naties Sowjet-economen ver- wachten crisis in de Ver* Staten Er is internationale verantwoordelijkheid gekomen, zeide Prof. Tinbergen Eerherstel voor Griekse vlag DE BILT ZEGT: Noordwestelijke wind. Overeenstemming inzake politieke gedragslijn Magere pilaar, die echter kan uitgroeien Van Kleffens hield rede bij tien-jarig bestaan V*N+ Vliegdekschip op de Maas Bij overeenkomst met S. U. Eerst overleg met andere landen? ültgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo" redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8226 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 25 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. i. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hiüissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 SAARBRUECKEN, 24 Oct. Totdat nieuwe verkiezingen zullen zijn gehouden, zal het bewind in het Saargebied worden overgenomen door een zakenkabinet. Als leider van dit zakenkabinet zal waarschijn lijk optreden de heer Welsch, die vroeger minister van arbeid in de Saarlandse regering is geweest. De afgetreden regering-Hoffmann zal de lopende zaken behartigen totdat zulk een zakenkabinet zal zijn ge §evormd. Daarmee heeft men in aarbruecken snel de consequenties getrokken uit de grote nederlaag van het statuut. De president van de Europese com missie voor het Saarreferendum, prof. Dehousse heeft verklaard, dat de Saar landse volksstemming „in opmerkelijke kalmte en correctheid" is verlopen. De housse sprak de overtuiging uit, dat Europa niet dood is, ook al heeft de formule gefaald. Hij hoopte dat ook die Saarlanders, die zich tegen het Euro pese statuut hebben gekeerd, door da den zullen tonen, dat zij aan een voor Europa gunstige regeling van het pro bleem zullen willen medewerken. Een goede samenwerking met de commis sie, wie mandaat eerst zal eindigen wanneer de ministerraad der West- europese Unie zijn beslissing over het Saarstatuut zal hebben genomen, heb ben de leiders der pro-Duitse partijen reeds gisteravond toegezegd. Te Parijs wordt algemeen aangeno men, dat er tussen Parijs en Bonn op nieuw over de Saarkwestie zal worden onderhandeld nadat er in het omstre den gebied nieuwe verkiezingen zui len zijn gehouden. Deze onderhande lingen, zo neemt men aan, zullen er op gericht zijn de Saar politiek met West-Duitsland te verenigen met in achtneming van Frankrijks economi sche belangen. Frankrijk voelt zich ge rechtigd economische eisen te stellen met het oog op zijn investeringen in Saarland. WESTDUITS COMMUNIQUE De Westduitse regering heeft Maan dagmiddag na een vergadering over het resultaat an de volksstemming in het Saargebied, onder voorzitterschap PARIJS, 24 Oct. De Franse rege ring erkent voortaan Ngo Dinh Diem als staatshoofd van Zuid-Vietnam, al dus heeft het ministerie van buiten landse zaken te Parijs bekend ge maakt. In een verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat een geweldige meerderheid van het Vietnamese volk bij de volksstemming van Zondag zich voor Diem heeft uitgesproken en dat ,de Franse regering daarom aanneemt dat Diem staatshoofd is geworden. Ook de Amerikaanse regering zal Ngo Dinh Diem voortaan als staats hoofd van Zuid-Vietnam beschouwen, Zij zal de Zuidvietnamese regering echter eerst van haar besluit tot „blij vende steun" in kennis stellen, wan neer de uitslag der volksstemming haar officieel is medegedeeld, aldus wordt te Washington van officiële zijde ver nomen. JERUZALEM, 24 October Alle Israëlische politieke partijen met uit zondering van de communistische, heb ben zich Maandag achter een resolutie geschaard, waarin de levering van wa pens aan de Arabische landen wordt veroordeeld en het Israëlische verzoek om wapens wordt herhaald. In de resolutie wordt bezorgdheid uitgesproken over „de wapenzendingen aan Egypte en de voortdurende bewa pening van Irak en andëre Arabische landen die nog altijd in staat van oor log zijn en zich in vijandige zin over Israël uitlaten". De regering wordt gemachtigd alle maatregelen te nemen ter verzekering van de paraatheid van het leger met het oog op de wapenleveranties aan de Arabische staten. NEW VORK, 24 Oct. Spoedig na dat de speciale politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties Maandag was begonnen met de behandeling van de „apart heidspolitiek" in Zuid-Afrika, heeft de Zuidafrikaanse afvaardiging de bij eenkomst verlaten. De Zuidafrikaanse delegatie protesteerde tegen wat zij noemde, de voortgezette inmenging van de Verenigde Naties in de bin nenlandse aangelegenheden van de Zuidafrikaanse Unie. De afvaardiging verklaarde niet aan een debat te zullen deelnemen en de delegatie behield zich het recht voor in de commissie terug te keren en deel te nemen aan de stemming over inge diende resoluties. Dit is de tweede maal dat tijdens de huidige zitting van de algemene ver gadering een land niet langer aan de werkzaamheden van een orgaan van de wereldorganisatie wil deelnemen. Op 1 October heeft Frankrijk, zoals ge meld, haar delegatie bij de algemene vergadering teruggetrokken, omdat het er bezwaren tegen had, dat de kwestie-Algerije op de agenda werd geplaatst. De stap van de Zuidafrikaanse afge vaardigde veroorzaakte weinig of geen opzien onder de andere afgevaardig den. Nadat de Zuidafrikaanse delega tie de vergadering had verlaten, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. MOSKOU, 24 Oct. Sowjet-econo men zijn er nog steeds van overtuigd dat in de Verenigde Staten een ern stige economische crisis is te verwach ten. Het vooraanstaande Sowjet eco nomische tijdschrift „Economische vraagstukken" heeft een waarschu wing gepubliceerd, dat een daling in de Amerikaanse productie „binnen de eerstkomende maanden is te verwach ten", welke zal leiden tot een zich over de gehele kapitalistische wereld uitstrekkende crisis van overproduc tie, welke nog ernstiger zal zijn dan de depressie in de Verenigde Staten van 1929—1933. Drie sprekers in de Ridderzaal 's-GRAVENHAGE, 25 October. In de Ridderzaal is Maandagavond de nationale herdenkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Verenigde Naties gehouden. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Vereniging voor internationale rechtsorde. Als sprekers traden op prof. A. Anema over „Recht en Macht", prof. dr J. Tinbergen over „Evenwichtige internationale groei" en dr C. L. Patijn, van de afdeling internationale organisatie van het ministerie van buitenlandse zaken, namens de minister van dit departement. van vice-kanselier Bluecher, het vol gende communiqué gepubliceerd: „Met goedvinden van de parlemen ten hebben de regeringen van Frank rijk en West-Duitsland besloten het ontwerp-statuut, waarover zij het eens waren geworden, aan een vrije volks stemming in het Saargebied te onder werpen. De bevolking van het Saar gebied heeft zich met grote meerder heid tegen dit statuut uitgesproken. Opnieuw moet nu worden getracht, een oplossing te vinden, die rekening houdt met de door de bevolking van het Saargebied geuite wil en ertoe bij draagt, de Frans-Duitse samenwerking en de verwerkelijking van de Euro pese gemeenschap te verzekeren". Waarschijnlijk zullen midden Janu ari verkiezingen voor een nieuwe land dag in Saarland worden gehouden. Naar de vertegenwoordiger van Saarland te Straatsburg, "Hasslacher, meedeelde, kunnen de verkiezingen om technische redenen niet op een- vroeger tijdstip gehouden worden. De tegenwoordige landdag heeft nog tot taak, een nieuwe kieswet te aanvaar den. AMSTERDAM, 24 Oct. In de Haarlemmermeerstraat te Amsterdam is vanmiddag de 21-jarige wielrijdster C. van Gils dodelijk gewond toen zij, vermoedelijk door de gladheid, in de tramrails slipte. Zij sloeg met het hoofd tegen de laadbak van een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam. Met een schedelbasisfractuur werd het meisje naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. De stemmingen in het Saargebied ge noten de belangstelling van de hele Westeuropese bevolking. Dp de foto draagt een groep stemmers ballonnen door de straten. Op deze ballonnen hebben zij met grote letters „nein" ge schilderd. ANKARA, 24 Oct. Te Izmir, in Turkije, heeft Maandag een plechtig eerbetoon voor de Griekse vlag plaats gehad, zulks als eerherstel voor het, op 6 September j.l. neerhalen van de vlag door tot wanordelijkheden over geslagen Turkse betogers, die tevens het consulaatsgebouw in brand hadden gestoken. Op het nieuwe gebouw van het Griekse consulaat te Izmir werd thans, in tegenwoordigheid van de gouver neur te Izmir, de bevelhebber der NA VO-strijdkrachten in Zuid-Oost-Euro pa en alle consuls ter plaatse van an dere staten, de Griekse vlag plechtig gehesen. Tijdens het hijsen van de vlag ston den afdelingen Griekse en Turkse mi- liederen van beide landen ten gehore litairen aangetreden, terwijl de volks- werden gebracht. DE BILT, 24 Oct. Over het alge meen veel bevolking met enkele ver spreide buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Prof. Anema plaatste het werk van de Verenigde Naties tegen een histo rische achtergrond, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de historie bewe zen heeft, dat alleen een welomschre ven voorafgaande rechtsordening nog perspectief biedt. De Verenigde Naties, die rechtsorde boven machtsorde stel len, zijn daarbij op de enige mogelijke en goede weg. Prof. Tinbergen sprak over de ont wikkeling van de onder-ontwikkelde gebieden en constateerde, dat zo lang zamerhand het principe van „ieder land voor zich zelf" is doorbroken. Er is een internationale verantwoordelijk heid gekomen. De grootste taak van de V.N. is thans conflicten te voorkomen, doch de uitvinding van de nieuwe wa pens heeft misschien de grondslag ge legd voor een gemeenschappelijk be lang n.l. het niet gebruiken van deze wapenen. Dr Patijn constateerde, dat de poli tieke, juridische en militaire veronder stellingen waarvan men bij de oprich ting der Ver. Naties in 1945 is uitge- (PARIJS, 24 October De ministers van Buitenlandse Zaken van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten, resp. MacMillan, Pinay en Dulles, hebben Maandag in Parijs de rapporten van deskundigen over hun komende conferentie in Genève met hun Russische collega Molotof, besproken. Zij hebben volledige overeenstemming bereikt over de politieke gedragslijn die zij zullen volgen. Dinsdag zullen zij hun plannen voorleggen aan hun colle ga's van de N.A.V.O.-landen, aldus is in een officieel communiqué bekend gemaakt. Minister Pinay deelde aan verslag gevers mede, dat de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Von Bren- tano, het memorandum heeft goedge keurd, dat de westelijke ministers in Genève aan Molotof zullen voorleggen. Pinay had Maandag na de ministers conferentie een onderhoud van twin tig minuten met Von Brentano, voor namelijk over de verwerping van het Saarstatuut door de Saarlanders bij de volksstemming van Zondag. De bijeenkomst van. de ministers eindigde pas een uur voor het banket begon dat op de Nederlandse ambas sade in Parijs werd gegeven voor de ministers van de Westeuropese Unie. EEN NIEUW PLAN Het westen zal in Genève een nieuw plan voor een Europees veiligheids stelsel, gebaseerd op hereniging van Duitsland voorstellen. Het voorziet in onderhandelingen in fazen, eindi gend met een gelijktijdige sluiting van een veiligheidsverdrag tussen Oost en West en hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen. Het Westelijk plan is slechts een ru we schets en er zal geen ontwerp-ver- drag worden opgesteld als Rusland Besiuursvoorsiel aanvaard UTRECHT, 24 October Hebben de middenstandsorganisaties de Sociaal Economische Raad op onbehoorlijke wijze onder druk gezet, toen in dit li chaam op 14 October beslist moest worden over de adviezen tot instelling van een Hoofdbedrijfschap Détailhandel en een Hoofdbedrijfschap Ambacht? De ze vraag werd met klem ontkennend beantwoord in de Maandag te Utrecht gehouden bondsvergadering van de Chr. Middenstandsbond door de heer Joh. de Jong, voorzitter van de C.M.B. en vertegenwoordiger van deze organisatie in de Sociaal Economische Raad. De heer De Jong toonde aan, dat de S.E.R. al in 1951 op de hoogte was van de wens der middenstandsbonden om in het kader van de P.B.O. te komen tot een middenstands-toporgaan, de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. Om dit overkoepelingsorgaan te kun nen oprichten, moeten er minstens twee hoofdbedrijfschappen zijn. Daar men in de sectoren van het vervoer en het horeca-bedrijf nog lang niet aan de stichting van bedrijfsorganen toe is, zouden dus détailhandel en ambacht de pilaren moeten zijn, die voorlopig het dak van dit toporgaan zouden moeten dragen. Het was dus algemeen bekend, dat de middenstand een koppeling wenste van de instelling van hoofd bedrijfschappen voor Détailhandel en Ambacht. Toen dan ook uit de agenda van de S.E.R.-vergadering van 14 October bleek, dat het „schap" voor de ambach ten wellicht de eindstreep niet zou halen, maar dat deze kwestie pas aan de orde zou komen nadat de zaak voor de détailhandel tot een besluit was ge bracht, hebben de middenstandsbon den in hun veelbesproken brief hun oude standpunt in deze zaak nog eens uiteen gezet. Na op deze wijze de bonden van blaam gezuiverd te hebben, kwam de heer De Jong echter tot de kern van deze zaak. De S.E.R. heeft thans In beginsel de instelling van beide hoofdbedrijfschappen aanvaard. Een aantal neutrale organisaties in de ambachtelijke sector heeft echter ge weigerd om aan de totstandkoming van dit „schap" mee te werken. Zo doende zal dit „schap" niet 120.000 ondernemingen omvatten, zoals de aanvankelijke bedoeling was, doch slechts 60.000. De S.E.R. heeft nu op nieuw aan de middenstandsbonden gevraagd, of men met dit gehalveer de hoofdbedrijfschap in zee wil gaan. Het antwoord op deze vraag _was nu dus mede aan deze vergadering van de Chr. Middenstandsbond. Namens het gehele bestuur adviseer de de heer De Jong tot aanvaarding van de instelling van het Hoofdbedrijf schap Ambacht. Deze pilaar is welis waar aanzienlijk dunner dan die van de Détailhandel, maar ze biedt toch voorlopig de enige mogelijkheid om te komen tot het zeer begeerde midden- stands-toporgaan. Bovendien voorzag spr. de mogelijkheid om deze pilaar te laten uitgroeien, wat vreemd klinkt, maar in dit geval toch mogelijk is. Het ziet *r naar uit, dat verscheidene or ganisaties, die hun medewerking wei gerden, in de toekomst op dit stand punt terug zullen komen. Men moet vast beginnen om ze bij het adviseren de werk van het Hoofdbedrijfschap te betrekken. Het middenstandsbeleid moet nu in de handen van de organi saties komen en daarvoor is het drin gend nodig, dat de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf er komt. Deze Raad komt er alleen, als we het Hoofdbedrijfschap Ambacht accepte ren, aldus de heer De Jong. De vergadering hechtte na een vrij korte discussie haar goedkeuring aan het standpunt van voorzitter en be stuur. In deze discussie kwam nog het bezwaar naar voren, dat de P.B.O. in de praktijk niet „van onder op" blijkt te groeien zoals steeds door de chr. or ganisaties is voorgestaan. Er zijn im mers al top-organen en overkoepe lingsorganen, terwijl met name in de industriële sector de bedrijfschappen nog ontbreken. Ook werd een beroep gedaan op het bestuur om zich duide lijk uit te spreken tegen wat minister Zijlstra noemt „de afsprakerigheid van het bedrijfsleven", de ondernemers afspraken, die de consumenten benade len. Dit werd toegezegd. Veel tijd werd besteed aan de dis cussie over de begroting van de bond, die toch tenslotte met algemene stem men werd aanvaard. het plan niet in beginsel aanvaardt. Over het algemeen meent men echter, dat de Sowjet-Unie nog niets voelt voor vrijlating van Oost-Duitsland en dat zij zal blijven aandringen op het sluiten van een veiligheidsverdrag voor er onderhandeld kan worden over hereniging van Duitsland. Dit is ech ter voor het Westen onaanvaardbaar. Naar in conferentiekringen verluidt, hebben de westelijke ministers Maan dag ook gesproken over de ontwape ningskwestie. De drie westelijke ministers zullen Dinsdag spreken over het Midden-Oos ten. Zij zullen trachten een gemeen schappelijke gedragslijn op te stellen voor besprekingen met de Israëlische premier, Sjaret, en met Molotof. gaan, door de omstandigheden zijn weggevallen. De V.N., opgezet als een orgaan van collectieve veiligheid is ge worden tot een orgaan van collectieve bemiddeling. Dit betekent, dat ieder zich met alles bemoeit en vaak ook met dingen, waarmee men zich maar liever niet moet bemoeien, zoals b.v. de inwendige aangelegenheden van een land. CONFLICTEN GESMOORD. De lichtzijde van deze bemoeizucht is echter, dat een locaal conflict wordt gesmoord in de procedure van de V.N. en niet gemakkelijk kan uitbreken. Als voorbeelden noemde hij Iran, Pa lestina, Kashmir, Berlijn, Grieken land en zelfs wilde hij in dit verband Korea noemen, dat niet uitgegroeid is tot een wereldoorlog. De Verenigde Naties zag hij niet an ders dan de geschiedenis zelf, maar dan deze geschiedenis samen getrok ken op één plaats en in één periode. Er zit goeds in en er zit kwaads in. Redenen om te wanhopen zag hij niet en het handvest wilde hij beschouwen als „een programma dat nog niet is voltooid, maar ook niet is overwoe kerd". De voorzitter van de V.I.R.O., mr A. M. Joekes, sprak een welkomst- en een slotwoord en de bijeenkomst werd mu zikaal opgeluisterd door een kwartet bestaande uit Jan Hoog (piano), Wil lem Boeken (viool), Anthony Mondt (altviool) en Edvard Roentgen (vio loncel), dat het kwartet van Gabriël Fauré, opus 15 ten gehore bracht. Na afloop ontvingen dr Drees en mr Joekes de gasten in het gebouw van de Tweede Kamer. GENEVE, 24 Oct. Mr E. N. van Kleffens heeft vandaag ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van het handvest der Verenigde Naties te Ge nève een herdenkingstoespraak ge houden. Hij zei o.m., dat conflicten, ontstaan uit nationalistische aspiraties, in deze tijd een probleem vormen, dat naar zijn mening een te zware taak voor de Verenigde Naties vormt. Dergelijke vraagstukken moesten aan het inter nationaal gerechtshof worden voorge legd. Mr Van Kleffens sprak in het V olkenbondspaleis. STRAATSBURG, 24 October Het parlement van de Raad van Europa zal deze week een beroep doen op de Wes telijke Grote Drie om op de aanstaan de conferentie van Genève geen en kele overeenkomst met de Sowjet-Unie te sluiten zonder voorafgaand overleg met de andere betrokken landen. Zo er een voorlopige overeenkomst over al gemene principes mocht worden be reikt, vindt de raad, dat voor de uit eindelijke goedkeuring en de gedetail leerde toepassing daarvan de instem ming van die andere landen moet wor den verkregen. Deze wensen zijn neergelegd in een ontwerp-resolutie van de commissie van algemene zaken, die eenstemmig Gisteren arriveerden in de Nederland se wateren vier Canadese oorlogssche pen voor een bezoek van enige dagen aan ons land. Het lichte vliegkamp schip „Magnificent" voer de Waterweg op om in de haven van Rotterdam aan boeien af te meren. is aangenomen. Daar alle landen en grote politieke partijen in die commis sie vertegenwoordigd zijn, lijdt het geen twijfel of de resolutie zal ook door de voltallige vergadering worden aanvaard. Het handvest van het parlement der Westeuropese Unie is, nadat alle tekst onderdelen die betrekking hadden op de verhouding van de Westeuropese Unie en het Saargebied tot nader or der waren aangehouden, Maandag door dat parlement met op een na algemene stemmen aanvaard. Daarbij werd even wel het voorbehoud gemaakt, dat er overleg zal worden gepleegd met de raad van ministers over die delen van het handvest, waarvoor de toestem ming van de ministerraad nodig is, al vorens het handvest definitief in wer king zal treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1