24 October 1955: Tien jaar Verenigde Naties Geschenken voor het Koninklijk Paar Britse regering mede-verantwoordelijk voor mislukken Londense conferentie Op vele terreinen wordt posit ef en uiterst nuttig werk verricht f United Nations Organisation Aldus beweert Labourman John Edwards Christelijke sigarenwinkeliers vergaderden PUZZLE VANDAAG EENS Maandag 24 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3> IV Hebben besloten onze pogingen te verenigen Ingezonden Mededeling (Adv.) Nergens meer gekibbel en gekijf dan waar van. vredelievendheid een zaak wordt gemaakt... Bij het lezen van de krantenverslagen over de dikwijls vruchteloze debatten in Veiligheidsraad en Algemene Vergadering, is men spoedig geneigd om dit gezegde onlosmakelijk te verbinden met het werk der Verenigde Naties. Maar tóch bestaat er veel animo- voor het lidmaatschap van de internationale volkeren-organisatie onder alle landen, van welke politieke structuur zij ook mogen zijn. Dat bewijst in ieder geval, dat men prijs stelt op een plaats in deze volkeren- familie. Dat is ook begrijpelijk. Want de vergaderingen der verschillende politieke organen der Ver. Naties bieden bij voortduring de gelegenheid het hart te luchten en kennis te nemen van de opvatting der anderen. Dat is een be langrijk winstpunt in deze wereld, 'zo snel verdeeld in kampen. Maar er is méér. Het lidmaatschap der Ver. Naties opent n.l. ook de poort voor de vele neven-organisaties der UNO, die ap sociaaleconomisch, humanitair en opvoedkundig gebied vaak baanbrekend en. nuttig werk verrichten. Bij de herdenking van de 24ste October als „Dag der Verenigde Naties" wil len we op dieze niet direct politieke arbeid der UNO speciaal de nadruk leggen. I Het meest tot onze verbeelding spreekt wel de verlening van tech nische hulp aan minder-ontwikkelde gebieden. Het programma, dat de UNO op dit terrein afwikkelt, begint langzame-hand een wereldhistorische betekenis te krijgen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de mens heid hebben de volkeren de handen ineengeslagen om door gezamenlijke krachtsinspanning een daad te stellen temidden van de onvoorstelbare nood. Want de gebreken op economïsc-h en sociaal terrein, waarvoor de we reld geplaatst is, zijn enorm groot. Ta weinig beseffen wij, dat wij in W.- Europa, mét de Noord-Amerikanen, behoren tot de bevoorrechte bewo ners van deze planeet. Het gemiddelde inkomen van een West-Europeaan is f 1400 per jaar, dat van een bewoner van Afrika f 280 en van een Aziaat f 190. Van alle volwassenen ter wereld kan er slechts 1 op de 4 lezen en schrijven. Slechts 1 op de 3 mensen krijgt voldoende voedsel van het goede soort. De medische verzorging laat in gro te delen van de wereld alles te wen sen over. In de meeste Europese lan den is één dokter op iedere duizend Inwoners. In Frans West-Afrita om maar een voorbeeld te noemen is die verhouding 1 op 50.000! De mensheid durft geloven In de minder-ontwikkelde gebie den, waar honger, ziektearmoede en onwetendheid heersen, woont meer dan tweederdie van de mensheid,.... Indien dit hun dagelijks lot zou blij ven, zou slechts'/j van de 80.000 men sen, die iedere dag gebaren worden ouder dan 38 jaar worden. Minstens- de helft van de mensheid zou onder voed en analfabeet zijn. Eén op iedere acht personen mannen, vrouwen en. kinderen zou sterven aan malaria. Drie op de uier zouden een inkomen hebben van niet meer dan f 270' per jaar Maar tegenover deze menselijke el lende staat niet meer de fatalistische berusting, die men in vroeger jaren wel aantrof. De eisen der mensen zijn door de ontwikkeling, resultaten en beloften van de moderne techniek dringender geworden. Want, zoals de vooraanstaande Britse historicus Ar nold Toynhee heeft gezegd: „Dit is de eerste eeuw sinds de dageraad der historie, dat de mensheid durft gelo ven, dat het uitvoerbaar moet zijn de voorrechten van de beschaving ten goede te l'aten komen aan het héle menselijke ras". Deze overtuiging nu komt interna tionaal tot uiting in het voortdurende zoeken door de Verenigde Naties en ge- door A. J. van Dulsï de daarmee verhonden gespeciali seerde organisaties naar een weg om door economische ontwikkeling te ge raken tot een hogere levensstandaard van de gehele mensheid. De achtergebleven landen econo misch te helpen ontwikkelen, zonder daarbij de oude culturele banden te vernietigen ziedaar de geweldige taak, die de VN op de schouders heb ben genomen. En wij kunnen hier met trots vaststellen, dat Nederland met zijn experts op velerlei- gebied in dit opzicht tot de meest toonaangevende landen ter wereld behoort! Deze taak verrichten de VN en de met haar samenwerkende orga nisaties naast haar vele andere ta ken op politiek, sociaal en juridisch terrein. We noemen bijv. het ver beteren van arbeidsvoorwaarden, T regelen van emigratie; het codifice ren van internationaal recht, het bijeenbrengen van statistisch mate riaal, het verbeteren van de rechts positie van de vrouw, het bestrij den van de opiumsmokkel, het hel pen van oorlogs- en overstramings- slachtoffers. Dit alles dienen wij te bedenken, wanneer over de Verenigde Naties gesproken wordt. Opdat we tot onze blijdschap ervaren, dat temidden van alle politieke strijd door de UNO op vele terreinen positief en uiterst nut tig werk wordt verricht. In de V.N. bezitten we een nieuw element Bij de oprichting van de Verenigde Naties zat niet de gedachte voor, dat het feit van deze oprichting alleen ai de gevaren, die onze wereld bedreigen; zon uitbannen. De V.N. vormen een in strument, dat door allen gebezigd en tot ontwikkeling moet worden bracht, die oprecht zich voor de vrede inzetten. Het is een werktuig in de handen van de regering,, van groot nut bij hun pogingen om conflicten te voorkomen en op te lossen door middel van vreedzame onderhandelingen en opbouwende samenwerking. De VN zijn, wat de leden-landen er van maken. De VN geven een afspiegeling, van de zwakheid van alle menselijk pogen, maar tevens van de verhe ven. aspiraties en nobele daden van de mensen van goede wilte in de- gehele wereld. In de afgelopen jaren zijn de le den van de VN. soms gedwarsboomd in hun pogen vrede en welvaart te- bevorderen en te verdedigen. Maar we zien, dat in al die tien jaren de invloed van de VN van grote be tekenis is geweest in de strijd tégen vrees, haat en vernietiging en vóór recht en vooruitgang. Bij het pogen om voor de toekomst een wereld van vrede en vrijheid te scheppendienen we ons bewust te zijn dat we in de VN een nieuw element bezitten, dat grote mogelijkheden tot welslagen biedt. Een nieuw middel om oude problemen tot oplossing te brengen en sparmingen te verminde ren. En wat nog beter is een middel om. toekomstige problemen en spanningen te voorkómen. De wereld bezit nu een forum, waar zij haar be langen kan bespreken. Vrede uit de volkeren zelf Onze huidige en toekomstige we reld vertanen een beeld, waarin de noodzaak voor een zodanige- nieuwe benadering der problemen maar al te duidelijk naar voren treedt. De nieu we ontwikkeling op het gebied van de techniek heeft alle landen in geo grafische zin tot buurlanden gemaakt, en ons middelen, geschonken tot ver nietiging, dSe veel verschrikkelijker zijn dan die welke vroeger ter be schikking stonden. De economische banden tussen de verschillende landen zijn veel nau wer geworden dan vroeger het geval was. We zien ons daarom- nu m een situatie geplaatst, die wordt geken merkt door sterk toegenomen afhan kelijkheid rijk in mogelijkheden, maar vol gevaren, die de wereld van gisteren onbekend waren. We moeten een oplossing zoeken voor de vraag, hoe we datgene, wat God aan de wereld heeft geschonken, vaar het heil mensen in plaats van voor vernietigïng dér mensheid kunnen gebruiken. Dat vraagstuk kan slechts worden opgetast door een ge zamenlijke inspanning, waaraan allen hereid zijn het hunne hg te diragerr en daarvoor veramtwuordéEjHiad.' te aanvaarden., „WIJ, DE VOLKEN VAN DE VER ENIGDE NATIES, vastbesloten ko mende geslachten te beveiligen tegen, êe gesel nam de oorlog, die tweemaal gedurende ems leven onuUsprekei' leed over de mensen heeft ge&rai en. vastbesloten optieum het vertrou wen m de grondrechten van die mens, in de waardSgheié en de waarde va/n de menselijke persoon, va. êe ge' rechten, van mannen en vroviwen, als mede van grote en kleine volken. bevestigenenz. HEBBEN BESLOTEN ONZE POGIN GEN TE VERENIGEN om deze dael- einden te bereiken". Zo luidt het begin en het slot van de inleiding van het Handvest der Verenigde Naties. Bij de herdenking van de tiende verjaardag der VN mogen we wel eens met nadruk beseffen, dat ook ieder van ons begrepen is in d'a-t: WIJ. De wereldvrede kan nu eenmaal niet tot stand worden gebracht als een van regeringswege, dus van bovenaf georganiseerd instituut: hij moet uit de volkeren zélf voortkomen. Bij alle bewapeningsplannen zullen we moeten bedenken, wat da onlangs overleden Albert Einstein schreef in „Over Pacifisme": „Vrede kan niet door geweid ge handhaafd worden, alléén door el kander te begrijpen.". Elkaar begrijpen. Hoe moeüiijk ach ten we dit allemaal. Zou het mis schien komen, omdat we bij het ver keerde eind beginnen? Moge dan voor ditmaal de wijze Inayat Khan ons het bezinningsmoment geven-, waar hij zegt: „Voor ge beproeft vrede te brengen aan de wereld maak vrede in uzelf!" 'Beo h.eld van het koninklijk bezoek jan Willemstad: tijdens het défilé aan het einde van de eerste dag werden, de koninklijke bezoekers tal van ge schenken aangeboden, van welke ge beurtenis deze foto een beeld geeft. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct.Even als voorgaande jaren zal de Neder landse Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond ook dit jaar een natio nale ploegwedstrijd houden en wel Woensdag 26 October op het bedrijf van de- heer E. Ubbens te Oldenzijl Vooraf zijn in bijna allé provincies selectiewedstrijden gehouden; 22. van de beste ploegers uit allé. delen van het land zullen elkaar op de Gro ningse klei bekampen om het kam pioenschap binnen de Nederlandse C.J.B.T.B. Raad van Europa besprak Cyprus STRAATSBURG, 22 October. In het debat over de kwestie-Cyprus, dat Vrijdagavond in de zitting van de Raad van Europa werd gehouden, heeft de Eabour-afgevaardigde John Edwards verklaard, dat volgens hem de Britse regering de verantwoordelijkheid voor het mislukken der Londense conferen tie deelde, en zij een grote fout had gemaakt door Cyprus het recht tot zelf beschikking te onthouden. Hij deed namens de partij nogmaals een beroep op de Britse regering om Cyprus een nieuw voorstel te doen, dat een concrete garantie voor zelfbeschikking binnen, een bepaalde termijn en bescherming van de bevolkingsminderheden zon moeten inhouden. Het Britse regerigsstandpunt inzake, uiteengezet. Zij verklaarden allen, dat Cyprus werd uiteengezet door de Iihe- de Turkse regering en ook zij persoon- raal-conservatief John Macia-y. Hij- gaf] lijk de onlusten in Constantinopel diep een overzicht van de pogingen die de betreurden en dat de slachtoffers scha- Londense regering had gedaan om de kwestie op te lossen en somde ook de jongste Britse voorstellen voor geleide lijke democratisering van de regering van Cyprus op, welke volgens hem de deur openden voor toekomstige auto nomie van het eiland. Wij doen nog steeds pogingen tot heropening van de onderhandelingen en wij. hopen dat dié pogingen zullen slagen,, zo- besloot hij GRIEKSE MENING De Griekse afgevaardigde, Mereou- ris, herinnerde de Assemblée aan de plicht die zij heeft om op te komen voor de Europeanen, die van democra tische rechten verstoken zijn. Die vindt men echter niet alleen in de landen ten Oosten van het ijzeren gordijn, zei hij,, maar ook in Cyprus en de raad zou zich dam ook tot taak moeten, stellen;, de Cyprioten te helpen in kun streven om het zelfbeschikkingsrecht te ver krijgen. Zoals de raad zich het lot van de bevolking van het Saarland heeft aangetrokken,, zal hij zich ook met dat' van Cyprioten bezig dienen, te houden, betoogde hij. STEMMEN UIT TURKIJE Het Turkse standpunt werd door een hélé reeks van Turkse afgevaardigden BAARN, 22 Oct. Over „Economi sche samenwerking en organisatie" heeft de heer E. J. F. Manse, secreta ris der Federatie van Organisaties van Sigaren-winkeliers, op de kader dag van de Ned. B'ond van Chr. Siga renwinkeliers onder leiding van- de heer P. J. Dijk in het Zendingscen- trum een rede gehouden. De heer Manse gaf eerst de inhoud van de be grippen economie en bedrijfsleer weer,, waarna hij de zienswijze van fa brikant, grossier en détaillist behan delde. Tenslotte sprak itg: over de samenwerking op economisch gebied eventueel in kleiner of groter ver band, waarna diverse tips voor spe ciaalzaken werden gegeven. De be spreking spitste "zich vooral toe op de praktijk voor de sigarenwinkelier. De ;weede voorzitter, de heer D. v. d. Niet, sprak «en slotwoord. Propagan disten van de Bond en afgevaardigden van de afdeling Den Haag kondén acht nieuwe leden opgeven. deveigoeding zouden krijgen. Zij wa ren ook eensgezind in hun standpunt, dét het gebeurde de vriendschap en de bondgenootschappen, waardoor de twee landen verbonden zijn, niet zal mogen verstoren-. Volgens een der Turkse sprekers waren de incidenten veroorzaakt door het stoken van de magogen en communisten, dïe in troe bel water wilden vissen, maar een la tere Griekse spreker ontkende heftig, dat anderen dan de Turkse regering verantwoordelijk waren en hij voegde erbij, dat er op hét gebied van schade vergoeding in het geheel niets gebeurd was. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: I. Aap; 7. dage lijkse gewoontehandelingen; 9. klein persoon; 1L Chin, maat; 12. oud kaart spel; 13. opstootje;, IA geheel de trwe; 15. zangnoot; 16. voor; 17., voortbren gen; 18. rondhout; 20. landbouwgereed schap; 21. jongedochter; 23. gehucht. VERTICAAL: 2, Toren met een kunst licht er op; 3. spil; 4. berg; 5. zenuw pijn; 6. bonbon; 8. dom; 10. varkenshok; 15. elfenkoningin; 19-, opperviaktemaat;. 22, Ned. Spoorwegen. Oplossing vorige puzzle I. Kabaal'; 2. albast; 3. relais; 4. mar ter; 5. triest; 6. plaats; 7. tablet. SCt& ïiodia 6Jiengi onss j DINSDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I (402 m-)- KRO: 7.0» Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gr, 9:00 Voor de huisvrouw. 9:35 Waterstan» den. 9.40 „Lichtbaken", eaus. 10.00 Voor dé kleuters. 10.15 Gram,. 10,30 Gram. 11.0» Voor de- vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.5» „Als dé ziele, luistert", caus. 12.00 Ange lus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. me» dedelingen. 12.33 Salonork. en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20' Lichte muz. 13.45 Gram, 14.00 Gevar. progr. 15-.0O Schoolradio* I-5-.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Hekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 1-7.45 Re- geringsuitz.: Nederland en de wereld': mr W. Duit: „Het Nederlandse- recht in de wereld". 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Mannenkoor. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boe ken", caus. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Omr. ork. en soL 21.05 Pianovoordr 21.35 „De kerk van he den en de wereld van morgen", caus. 21.55 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kaL 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.0» Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor da vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gr. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De Dierenwereld en wij", caus- 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.13 Pianospel 18.30 „Meer productiviteit brengt iedereen profijt", caus. 18.40 Lich te muz. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gr. 19.10 Strijk kwartet. 19:45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr. 22.25 De Antwoordman. 22.40 Gram. 22.55 „Ik ge loof, dat23.00 Nieuws. 23.10 „New York Calling". 23.20 Act. of gram. 23.30- 24.00. Gram. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.20 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbe spreking. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorconc-, 19.50 Syndicale kron. 20.00 V. de vrouw. 21.00 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. TELEVISIE-PROGRAMMA NCRV: 20:15 Journ. en weerber. 20.30 Filmrep. Koninklijk bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen. 20.45 Progr. over het wegverkeer in Nederland. 20.50 „Dieren van overal", film. 21.00 T.V.-spel. 22.05 Dagsluiting. GOES, 22 Oct. Op Woensdag 2 November des middags om half drie zal in hotel „Centraal" te Goes de le denvergadering van de E.V.O. dis trict Zeeland worden gehouden. Naast het verslag van de werkzaam heden van de E.V.O. door de secreta ris, de heer A. Drost, staat op het pro gramma o.a. verkiezing var drie le den van. het districtsbestuur. Aftre dend zijn de heren J. de Jonge, M. Doeleman en ir J. M. Stoel-Feuer- stein.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3