SAARSTATUUT MET GROTE MEERDERHEID VERWORPEN Vijf Ambonese gezinnen naar elders overgeplaatst De Koningin onthulde een monument ter ere van haar moeder Nationalisme bleek doorslaggevend: Stemmingen verliepen ordelijk NEEN! Premier Sjaret naar Europa Franse treiler gezonken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tien jaar VN. Grofe meerderheid voor premier bij Zuidvietnamees referendum Prins Bernhard plaatst eerste steen Margaret en Townsend opnieuw bijeen Electrificatie begonnen Antwerpen- Roosendaal Sterke politiemacht bezette bij verrassing het kamp Een Nobel-prijswinnaar Het was nationale feestdag Zondag ging men ter kerke in Oranjestad Een dode, twee gewonden bij ongeval op Sloedam Diamantendiefstal in Amsterdam Uitgave: Richting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2433, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr, 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8225 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 24 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. t Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. F missen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Zie pagina 3 SAARBRUECKEN, 23 October. Met een meerderheid die aan duidelijkheid niets te wensen laat, hebben de Saarlanders Zondag het hun voorgelegde statuut afgewezen: de voorlopige einduitslag telt •423.434 tegenstemmers en 212.973 voorstemmers. De Saarlandse rege ring heeft reeds de conclusie uit de overwinning der Duitsgezinde par tijen getrokken. Minister-president Hoffmann heeft medegedeeld, dat zijn regering is afgetreden. Zij blijft nog slechts in functie om de lopende zaken af te werken. Bij aanvaarding van het statuut zou de permanente raad der Westeuropese Unie Frankrijk, Engeland, Luxemburg, West- Duitsland, Italië, België en Nederland verantwoordelijk voor het Saargebied zijn geweest tot de totstandkoming van een Duitse vredes verdrag. De opkomst der kiezers was bijzon der goed en werd op 90 pCt getaxeerd. In het centrum van Saarbruecken had tegen het middaguur reeds meer dan de helft der kiezers gestemd, waarbij de Nederlandse waarnemers in de bu reaux rapporteerden, dat alles zich in rust en zonder incidenten had voltrok ken. De katholieke ingezetenen van 't gebied de grote meerderheid hoorden voor zij ter stembus gingen tweemaal de woorden „ons Duitse va derland" in een bisschoppelijke brief van bisschop Wehr van Trier in de kerken voorlezen. Nieuwe onderhandelingen over de toekomst van het Saargebied met deelneming van een nieuwe Saarland se regering werden Zondagavond door de Saarlandse Duitsgezinde partijen geëist, nadat haar grote overwinning in de volksstemming vaststond. Verkiezingen gevraagd. De Duitsgezinde partijen hebben de Westeuropese Unie verzocht de demo cratische vrijheden aan de Saar te blij ven garanderen en van de landdag en de regering te verlangen, dat deze zul len aftreden. De partijen willen, dat Zelfs in onze somberste ogenblikken hadden we ons de uitslag van de stem ming over het Saarstatuut niet zo zwart gedroomd als de werkelijkheid blijkt te zijn. Opnieuw hebben de my stieke hartstochtelijke krachten van overtrokken Duits nationalisme geze gevierd. En dolven het verstandelijke argument zowel als het beroep op ho gere idealen het onderspit. Dit is om verschillende redenen een ernstige zaak: met het oog op het feit zelf, gezien het ogenblik en in verband met de toekomst. Het feit zelf: van oudsher is met name het Duitse natio nalisme een bron van vele moeilijk heden en van noodlottige gebeurte nissen in Ecu-opa geweest. Deze uitslag leert, dat dit nationalisme, ondanks de lessen van de jongste geschiedenis nog weinig of niets van zijn aantrekkings kracht heeft verloren. Op zijn minst een niet te veronachtzamen teken aan de wand! Het ogenblik: de vooravond van de samenspreking te Genève tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. De afgelopen weken en maanden met hun zorgen rond Cyprus en Noord-Afrika hebben er toch al niet toe bijgedragen de Westerse eensge zindheid en daadkracht te versterken. En nu komt deze oude en bittere twist appel opnieuw de verstandhouding tus sen Frankrijk en Duitsland op de proef stellen en hoogstwaarschijnlijk be moeilijken, zo niet rechtstreeks ver slechteren. Op een moment, dat de Sowjet-lokvink zijn welluidende liede ren ten beste geeft en de communisti sche vogelaar er alles op zet met uit buiting van iedere zwakke plek In het Westerse kamp althans een gedeelte van de door hem gedachte buit binnen te halen! De toekomst: de eerste indruk van deze uitslag kan geen andere zijn dan dat het streven naar een nauwer sa mengaan van de vrije Westeuropese volkeren en staten mede ook door de ondermijning van de positie van Aden auer en zijn christen-democratische medestanders opnieuw een slag heeft gekregen. Met alle mogelijke gevolgen van dien voor de onderlinge betrekkin gen en met name voor de pogingen de eeuwenoude vijandschap tussen de bei de grote volkeren aan weerszijden van de Rijn te doen verkeren in samen werking en broederschap. Met alle mo gelijke gevolgen ook voor het handha ven en verdedigen der Europese gees telijke en zedelijke waarden tegen het vooral uit het Oosten aanstormende nihilisme en voor het letterlijk zo broodnodige verstevigen van de econo- wie der vrije volkeren. Zo beduidt dit „Neen" der Saarlan ders in velerlei opzicht een tegenslag. .Een tegenslag, die een ramp zou kun nen worden als nu In moedeloosheid het hoofd in de schoot zou worden ge legd. Een tegenslag, die echter geen ramp behoeft te worden en dus ook geen ramp mèg worden en zelfs in zijn tegendeel kan omslaan, mits terstond In gelovig vertrouwen deze uitdaging wordt verstaan en aanvaard. En op de juiste wijze de hand aan de ploeg Wordt geslagenl Prof. dr J. J. de Jong. zo spoedig mogelijk verkiezingen voor een nieuwe landdag worden gehouden. Zij verklaren dat het de taak van een regering, die overeenstemt met de wer kelijke wil van de bevolking, zal zijn nieuwe onderhandelingen te beginnen. Voorts hebben de Duitse partijen ver klaard, dat de beslissing van de Saar- bevolking naar haar mening niet mag worden opgevat als een votum tegen Frankrijk. „Integendeel, zij heeft de voorwaarden geschapen voor een hech te en duurzame vriendschap met Frankrijk en de weg vrijgemaakt voor een Europese eenheid. Aan het Franse volk en de volkeren van de Westelijke wereld richten wij op dit uur het ver zoek de Saarbevolking te begrijpen en de getroffen beslissing te respecteren' aldus de verklaring. „Trouw aan Duitsland' De partijen hebben uitdrukkelijk verklaard, dat de beslissing naar haar mening een uiting is van de wil van de Saarbevolking om met Duitsland Onderling verdedigings verdrag tussen Egypte en Syrië CAIRO, 22 Oct. Egypte heeft Za terdag bekendgemaakt een onderling verdedigingsverdrag te hebben gete kend met Syrië. Volgens gezaghebbende kringen in Damascus worden binnenkort soortge lijke verdragen verwacht tussen Egypte en Saoedi-Arabië en Syrië en Libanon. JERUZALEM, 23 Oct. De Israëli sche premier en minister van Buiten landse Zaken, Sjaret zal de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, die Donderdag t« Genève bijeen komen, waarschuwen voor het gevaar dat Israël tengevolge van de Tsjecho- slowaaks-Egyptische wapenstilstand overeenkomst bedreigt,, aldus is Zater dagavond officieel te Jeruzalem be kendgemaakt. Premier Sjaret heerft reeds afspra ken gemaakt met de drie westelijke ministers. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is ook om een onderhoud verzocht. De premier zal eerst te Parijs be sprekingen voeren, voordat hij naar Genève reist. Hij vertrok Zondag uit Israël naar Europa. Egypte heeft de eerste zending wa pens uit Tsjechoslowakije ontvangen, aldus is Zaterdagavond te Cairo ver nomen. De zending, die 133 kisten om vatte, is te Alexandrië gearriveerd. verbonden te blijven. De christelijk- democratische unie, die zich de groot ste partij van het Saarland noemt, wenste, dat de regering-Hoffmann on middellijk aftrad en dat, tot nieuwe verkiezingen kunnen worden gehou den, een bovenpartijdige ambtenaren- regering het bewind in handen zal ne men. De stad Saarbruecken heeft van de overwinning van de Duitsgezinde par tijen in een even rustige atmosfeer kennis genomen als die, waarin de volksstemming verlopen is. Ook nu waren er nergens in de stad samen scholingen te bemerken. De Franse regering heeft Maandag ochtend vroeg een communiqué gepu bliceerd, waarin commentaar op de uitslag van het Saarreferendum wordt geleverd. „De Franse regering heeft nota ge nomen van de beslissing van de meer derheid van de Saarbevolking. De thans geschapen toestand kan alleen worden bezien in het kader van de bestaande instellingen", zo wordt on der meer gezegd. Te Parijs verklaarde men, dat dit be tekent dat de officiële Franse houding blijft, zoals zij Vrijdag door minister van Buitenlandse Zaken Pinay werd omschreven: ingeval van verwerping van het Europese statuut zal de status van het Saargebied blijven wat hij se dert 1945 geweest is, namelijk een eco nomische unie met Frankrijk. Een eerste indruk; PARIJS, 23 October De eerste uitslagen van het referendum in Zuid- Vietnam geven een overweldigende meerderheid voor premier Ngo Dinh Diem te zien. In officiële kringen te Saigon is gezegd, dat naar schatting 95 procent van de stemmen tegen het staatshoofd Bao Dai is uitgebracht. In het eerste arrondissement van Saigon zijn 44.954 stemmen voor de premier uitgebracht en 277 voor Bao Dai. In Dalat, de zomerresidentie van de koninklijke familie, kreeg Bao Dai 104 stemmen en de premier 26.288. Ben Slimane kabinets formateur in Marokko RABAT, 22 Oct. Si Fathmi ben Slimane, oud-pasja van Fez, heeft zich bereid verklaard te trachten een Ma rokkaanse regering te vormen, aldus is Zaterdagavond te Rabat bekendge maakt. Zij zal de eerste representatie ve regering van Marokko moeten wor den. Prinsessen Beatrix en Irene zien film van Koninklijke reis AMSTERDAM, 22 Oct. Vanmid dag hebben de prinsessen Beatrix en Irene een bezoek gebracht aan de Ci neac in de Reguliers-Breestraat te Am sterdam, waar de film wordt vertoond van het bezoek van de Koningin en Prins Bernhard aan de West. Prins Bernhard heeft de eerste steen geplaatst voor het Marien Biologisch Instituut aan de Piscaderaaibaai op Curagao. Deze foto geeft een beeld van de plechtigheid; naast de Prins de gedeputeerde Pieters Kwiers. LONDEN, 22 Oct. Prinses Marga ret en kolonel Peter Townsend zijn Zaterdag opnieuw in Clarence House te Londen bijeengeweest. De luchtvaartattaché arriveerde te Clarence House enkele ogenblikken nadat de prinses daar was terugge keerd van een bezoek aan „East-End", waar zij een nieuw kerkelijk gebouw had geopend. De prinses vertrok later naar Wind sor, terwijl de kolonel zich naar zijn woning in Londen begaf. BRUSSEL, 22 Oct. Met de elec trificatie van het baanvak Antwerpen- Roosendaal is Vrijdag een begin ge maakt. Op 1 Juni 1957 zal dit baanvak van 40 km, dat de geëlectrificeerde lij nen van het Belgische en het Neder landse spoorwegnet zal verbinden, ge reed zijn. Men zal dan de afstand Brussel- Amsterdam in drie uur en die van Brussel naar Rotterdam in twee en een half kunnen afleggen. De treinen zullen topsnelheden van 140 km per uur bereiken. Na ongeregeldheden in woonoord .Nadorst" MIDDELBURG, 22 October Nadat zich in de afgelopen week enige in cidenten hadden voorgedaan In het Ambonezenwoonoord aan de Nadorstweg, is Zaterdagmorgen een vijftal raddraaiers met hun gezinnen overgeplaatst naar de kampen te Oude Zeug (Wierlngermeer) en Heythuysen (Limburg). Teneinde incidenten te voorkomen of althans onmiddellijk de kop in te druk ken is bij deze overplaatsing gebruik gemaakt van een grote, met karabijnen gewapende politiemacht, bestaande uit Rijkspolitie en Middelburgse gemeen tepolitie. Twee autobussen en twee verhuiswagens stonden klaar om twee gezinnen naar Limburg en drie gezinnen naar de Wierlngermeer te vervoeren. Dit ls zonder ongeregeldheden verlopen. Dit alles speelde zich af tussen ze ven en negen uur. De overplaatsing kwam voor de Ambonezen geheel onver wacht. De bewoners van het kamp Nadorst- weg zijn georganiseerd in de P.N.M.S., de „Partai Nasional Maluka Selatan" Deze ls niet door de Nederlandse rege ring erkend. Met de andere partijen, de B.P.R.M» S. en C.R.A.M.S., is door de regering de zgn. bijdragenregeling getroffen. Deze houdt o.m. in, dat wanneer de Ambonezen gaan werken, bepaalde in houdingen op het zakgeld moeten wor den toegepast. Deze regeling geldt voor allo gere- patrieerden, die vrije kost en inwoning genieten en daarboven zgn. „zakgeld" ontvangen. Omdat de bewoners van genoemd woonoord dus aangesloten zijn bij de P.N.M.S., nemen zij geen genoegen met deze kortingen. Dit leidde er o.a. toe, dat de uitbe taler in Juni j.l. een pak slaag kreeg. De gemolesteerde werd toen mede gedeeld, dat hem een volgende keer hetzelfde zou overkomen. De uitbe talingen bleven vanaf dat moment begrijpelijk geheel achterwege. Uiteraard leidde dit weer tot nog grotere ontstemming onder de Ambo nezen. Dinsdag j.l. sloot een aantal vrouwen de adj.-inspecteur, de heer Van Boxtel uit Vlissingen op, en liet de banden van zijn auto leeglopen. Met behulp van de politie is de adj.-inspec teur toen bevrijd. WINKELIERS BEDREIGD. Ter compensatie van de niet ontvan gen gelden dreigde men voorts te Mid delburg winkels binnen te gaan en hieruit mee te nemen wat men nodig had. Op dit alles volgde de overplaat sing van de vijf raddraaiers. Men moet dit zien als een Ingrijpen in moeilijk heden, die dreigden een te grote om vang aan te nemen. Dit imponerend grote aantal politie mannen heeft ongetwijfeld de lust tot het saboteren van deze overplaatsing de kop ingedrukt. Het Me.'Lch Instituut „Caroline" heeft staande Zweedse bloedspecialist. de nobelprijs voor medicijnen en phy-1 De foto toont de nobelprijswinnaar met siologie 1955 toegekend aan de 52-jari-1 zijn vrouw, ge prof. Hugo Theorell, een vooraan- ORANJESTAD, 23 October De Arubaanse ambtenaren en werklieden en ook velen uit het particuliere bedrijfsleven hehben Zaterdag vanwege het koninklijk bezoek vrijaf gehad, daar deze dag tot nationale feestdag was ver klaard. Daardoor hebben zeer velen kunnen deelnemen aan de feestelijk heden, die er waren georganiseerd. In de ochtenduren hebben Koningin en Prins geluisterd naar een aubade, hun door vele kinderen bereid. Na af loop hiervan maakte de Koningin een korte rondrit door Oranjestad, waarna ze een handeling verrichtte die naar veler mening het hoogtepunt van het bezoek aan Aruba betekende. Op de L. G. Smith-boulevard heeft de Aru baanse bevolking namelijk een monu ment opgericht ter ere van prinses Wil- helmina. Aan koningin Juliana was verzocht, het monument ter gelegen heid van de 50-jarige regeringsperiode van haar moedefte onthullen. Met een vlug gebaar verrichtte zij de hande ling, die nodig was om het doek, dat de beeltenis tot nu toe had omhuld Weg te trekken. Rondom het monu ment prijken honderden planten, bij eengebracht door de Arubanen. Inmiddels had de Prins zich terug getrokken in het bestuursgebouw, waar hij met talrijke deskundigen een bespreking hield over de economische situatie van het eiland. De Koningin verrichtte vervolgens de opening van de Arubaanse techni sche school. Daarna begaf zij zich naar het San Pedro-hospitaal, waar zij een korte rondgang maakte. Inmiddels had de Prins op een cocosplantage een padvinderssamenkomst bijgewoond, waar hij zich het aan het spit gebraden vlees goed liet smaken. In de middag vertrok het koninklijk paar voor een rondrit over het eiland, waarhij in de eerste plaats het vlieg veld van Aruba werd bezocht. De Prins onthulde hier een plaquette, waardoor het vliegveld Dakota werd omgedoopt in Prinses Beatrix-vlieg- veld. Daarna was het de beurt van de Lago Oil en Transport Cy om vorstin en prins te ontvangen en hem de enor me installaties in ogenschouw te doen nemen. Via het Imeldahof, een tehuis van de zusters van Bethanië voor kin deren die uit de ouderlijke macht zijn ontzet, de enige instelling van deze aard op de Antillen, keerde men naar het Strandhotel terug. In de avond uren was er een gala-receptie in de club Caribe. Zondagmorgen hebben Koningin en Prins de dienst bijgewoond in de Pro testantse kerk te Oranjestad, waar ds Baart voorging. Na de dienst nam het koninklijk paar korte tijd deel aan het strandleven op Palm Beach, het fraaie strand, waarover Aruba beschikt, en toen was de tijd aangebroken, Aruba te verlaten en de reis te vervolgen GOES, 23 Oct. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op de hoek van de Sloedam, bij het Franse monument een auto komende uit de richting Lewe- dorp geslipt en daarbij in de sloot ge kanteld. Bij dit ongeval werd de 79- jarige M. L. Gorrebeek-WillemS uit Hoboken bij Antwerpen gedood. De wagen werd bestuurd door de heer E. A. Gorebeek uit Antwerpen, 55 jaar oud, die samen met zijn echt genote en zijn moeder een tocht over Walcheren wilde gaan maken. In de bocht slipte de wagen en kan telde. De 79-jarige vrouw had een schedelbasisfractuur en overleed kort na het ongeval. De artsen Brons en v. d. Weert uit Nieuwland lieten de twee andere inzittenden, waarvan de man een zenuwschok en lichte verwondin gen had.opgelopen en zijn vrouw een sleutelbeen had gebroken, naar het ziekenhuis te Middelburg vervoeren. De auto werd totaal vernield. naar de Bovenwindse eilanden. Deze tocht nam enkele uren in beslag, om dat de afstand tussen beide eilands- groepen ruim 500 mijl bedraagt. Het vliegtuig arriveerde op de Juliana- luchthaven van Sint Maarten, die op een merkwaardige landtong is aange legd. In Guadeloupe was overgestapt vanuit een ander toestel. Er was een spontane ontvangst en de gezagheb ber, de heer J. C. Paap, sprak een kor te welkomstrede uit. Hierna volgde een zanghulde van de schooljeugd van Sint Maarten, waarna het vorstelijk paar zich voor een rustpoos in het lit tle Bay-hotel terugtrok. In de avond sloeg het een défilé en fakkeloptocht van de bevolking gade. Na afloop daarvan scheepte men zich in aan boord van de „De Ruyter" en begon de tocht naar Saba, waar de aankomst in de vroege morgenuren van Maan dag zou vallen. DEN HAAG, 23 Oct. Een Franse treiler, de 36 ton metende „Jacques- Henri'heeft een aanvaring gehad met het Britse jacht „Will Everard", dat Vrijdag j.l. door zijn bemanning was verlaten en sindsdien in Het Ka naal ronddreef. De „Jacques-Henri" zonk bijna onmiddellijk na de botsing. De uit acht koppen bestaande be manning werd gered door een andere Franse treiler, de „Marie-Rose", die tevens het verlaten Britse jacht op sleeptouw nam. AMSTERDAM, 22 Oct. Onbeken den zijn binnengedrongen in een dia- mantfabriek te Amsterdam en hebben daar een partij van 80 stuks gedeelte lijke geslepen diamanten tezamen we gende 5,3 karaat, benevens een partij z.g. uitschot met een gewicht van 13 karaat ontvreemd. De totale waarde van het gestolen goed bedraagt ruim duizend gulden. Noodlottig kinderspel LUIK, 22 Oct. In een bos bij het Belgische plaatsje Bree, aan de Zuid willemsvaart gelegen, is Vrijdag het lijkje gevonden van de 5-jarige Gaston Reynders, die door zijn 12-jarig vriendje was gewurgd toen de kinde ren indiaantje speelden. De dader, die aangehouden is, heeft verklaard, dat hij met zijn vriendje een scène uit een indianenfilm had willen naspelen, die hij onlangs had gezien. DE BILT ZEGT; DE BILT, 23 October Veel bewol king met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1