fnem MEER BEVOEGDHEDEN VOOR DIRECTIE P.T.T. Kwart van Nederland thans in Saarland burgemeesters uit r I yf +A r Overschrijvingen girodienst voor alle bedragen f 0.10 Kindje gestikt in zandhoop Jongetje doodgereden Eiland der flamingo's juichte vorstelijke gasten toe PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Peulvruchten- centrum f Alleen princip ëk besluiten van wetgever Vier K. B.'s afgekomen Europese commissarissen Jj 16.000 Cyprioten hebben huisarrest Controleurs bij de volksstemming Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vüssingen: Nieuwstr. 88. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie; Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No, 8224 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 22 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT V*- (Zie pag. 2) rMfi IIM 'Wt 9@K a. DEN HAAG, 22 October. Er zijn een viertal Koninklijke Be sluiten verschenen, betrekking hebbende op het staatsbedrijf der P.T.T., die hierom al van belang zijn, omdat eruit blijkt, dat ook op dit punt de modernere opvattingen van de wetgeving doorbreken. Het is na melijk zo, dat de wetgever zich terugtrekt in het principiële en de re geling en de uitvoering van de details overlaat aan algemene maatre gelen van bestuur. Deze algemene maatregelen van bestuur laten de uitwerking op enkele punten op hun beurt weer over door middel van beschikkingen aan de betrokken minister of de directeur-generaal van de P.T.T. 11.000.000,als uitkering aan de schatkist door de Rijkspostspaarbank. Wettelijke vertegenwoordigers 3. Naast de gewone boekjes, die voor minderjarigen kunnen worden ge nomen en over het saldo-tegoed slechts met medewerking van de waarover de ouders of voogden nu kinderen boven 12 jaar kunnen be schikken, zijn er nu ook spaar- Zo worden nu voor de postdienst uitsluitend die tarieven bij K.B. gere geld, die betrekking hebben op stuk ken, die zwaarder zijn dan 500 gram. Dit is de grens waarvoor het postmo- nopolie geldt. De overige tarieven worden door de directeur-generaal van de P.T.T. vastgesteld. De postbewijzen en het aanvullende expresserecht komen te vervallen. Het aanvullend expresserecht is een recht, dat geheven werd voor expressebrie ven, die bezorgd moe ten worden buiten de bestelkring, waarin het vaste recht van 0,30 geldt. De verdere wijzigingen door de Ko ninklijke Besluiten zijn: Rijkspostspaarbank 1. Het rentegevend maximum van de Rijkspostspaarbank wordt ver hoogd van 2500,tot 6000, De voorwaarden van de Rijkspost- ppaarbank komen hiermee in over eenstemming met de voorwaarden van de bijzondere spaarbanken. 2. Het reservefonds, waarover de Rijkspostspaarbank moet beschik ken krijgt een maximum. Dit ma ximum wordt het gebruikelijke percentage van 15 pet van het to taal saldo-tegoed der inleggers, dat nu rond 160.000.000,bedraagt. Het is mogelijk dat de schatkist voordeel zal genieten van deze bepa- ing, want in de Begroting van 1956 al een post opgenomen van bijna ingezonden Mededeling (Adv.) OAJEPERKTE GARANTIE OP Dl VIIINS H--ZETFABRIEK6N If ZEyENBERCEN STRAATSBURG, 21 Oct. In de Raad van Europa heeft de Nederlandse afgevaardigde mej. dr Marga Klompé vandaag, twee voorstellen van de com missie voor algemene zaken ingediend: en wel een voor het benoemen van „Europese commissarissen", die werk zaam zouden moeten zijn in bepaalde sectoren, waarop naar integratie wordt gestreefd, en een met betrekking tot de organisatie van de Europese samen werking op het gebied van de atoom energie. De Europese commissarissen zouden benoemd worden door de ministers- comité's van de verschillende Europese gouvernementele organisaties en hun taak zou zijn om volkomen onafhan kelijk van enige regering plannen uit te werken voor de Europese eenwor ding op hun speciaal terrein. Wat de atoomenergie betreft betoog de mej. Klompé, dat wij ons niet kun nen permitteren de mogelijkheden van atoomenergie te verwaarlozen, want als wij ons ten doel stellen onze le vensstandaard gelijk te maken aan die in de Verenigde Staten, zouden we moeten kunnen beschikken over drie maal zoveel energie als wij thans pro duceren en dat is onmogelijk zonder het gebruik van atoomenergie. Wfj hebben de keus tussen het bou wen van een installatie voor de ver rijking van uranium, die alleen reeds honderden millioenen guldens zou kos ten, of het betrekken van verrijkt uranium uit Amerika, waardoor onze industrieën in een positie van volsla gen afhankelijkheid zouden komen, Mej. Klompé pleitte dan ook voor de snelst mogelijke verwezenlijking van een Europese gemeenschap voor atoomenergie, waaraan zo veel moge- Ifjk Europese landen zouden moeten deelnemen. boekjes, over het saldo waar van de ouders en voogden nu geheel zelfstandig kunnen beschikken. Zijn de kinderen 21 jaar geworden, dan geldt dit recht niet meer. De leef tijd van 12 jaar in het eerste geval wordt verhoogd tot 14 jaar. Moderne spaarvormen 4. In het nieuwe rijkspostspaarbank- besluit wordt nu ook aandacht be steed aan de moderne spaarvormen zoals school-, bedrijfs- en groeps- sparen. Giro 5. Voor de postcheque- en girodienst is het uniforme recht voor cheques en stortingen vastgesteld op 0,10 ongeacht de grootte van het be- bedrag. APPINGEDAM, 21 Oct. Donder dagavond is het 2-jarige dochtertje van de - familie P. Buist te Appinge- dam op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind speelde achter de ouderlijke woning, waar een kleine trekkar met zand stond. Toen de klei ne vermist werd, vond men het kindje na enig zoeken tenslotte bedolven on der het zand van de wagen, die waar schijnlijk door het kind zelf gekan teld is. Drie artsen hebben nog pogin gen in het werk gesteld om de levens geesten op te wekken, doch helaas te vergeefs. Spontaan vormden de kinde ren van Curagao een kring rond Koningin Juliana en Prins Bernhard, nadat zij het Vor stelijk Paar een aubade hadden gebracht. Maar niet minder spontaan voegden de Konin gin en de Prins zich tussen de kinderen om met hen een ron dedansje te maken. Het waren voor de Curagaose jeugd on vergetelijke ogenblikken Vanochtend vroeg waarschuwden ra diowagens van de politie de bevolking van Famagusta, dat het uitgaansverbod voor onbepaalde tijd verlengd is. Alle 16.000 inwoners van de stad moesten binnenshuis blijven. Het werk is tot stilstand gekomen. Britse troepen heb ben de ommuurde stad afgesloten. BUSSUM, 21 October. Vanoch tend is te Bussum het 1'A-jarig zoon tje van de familie Van der H., dat buiten aan het spelen was, door een vrachtwagen van een kolenhandelaar, die wilde wegrijden, overreden en op slag gedood. ROTTERDAM, 21 October. Tegen half drie vannacht hoorde de politie op het hoofdbureau hulpgeroep. Men snelde naar buiten, doch hoorde niets meer. Daar men vermoedde, dat er iemand verdronken was in het Stok viswater, ging men dreggen. Omstreeks half vijf is het stoffelijk overschot opgehaald van een 55-jarige man, A. K. Naar de omstandigheden waaronder de man verdronk stelt de politie een onderzoek in. SAARBRUECKEN, 21 October. Wei nooit zullen op een Nederlands station zoveel Nederlandse burge meesters bijeen zijn geweest, als van avond op het station van Saarbrue- cken. Met anderhalf uur vertraging kwam daar de extra-trein binnen, die 325 Nederlanders hier bracht om op te treden als controleurs bij de Zon dag in het Saargebied te houden volksstemming. 225 hunner zijn bur gemeester, de rest in hoofdzaak ge meente-secretarissen of ambtenaren van gemeenten en provincies. Flitslampen van tal van fotografen flitsten over het perron toen de Ne derlandse controleurs uit de trein stegen. Zij richtten hun lenzen extra op de vier restauratiewagens, die aan de trein waren gekoppeld en die in Saarbruecken in de afgelopen dagen ai menige schampere doch goedbe doelde opmerking hebben uitgelokt over de eetlust der Nederlandse ma gistraten. De Nederlandse groep werd op het perron verwelkomd door het Neder landse lid van de Europese commissie voor het Saar-referendum, mr A. W. C. Baron Bentinck van Schoonheten, Nederlands gezant in Bern. Het was een onzichtbare verwelkoming. Baron Bentinck sprak namelijk vanuit het heiligdom van de stationchef over de luidsprekerinstallatie van het station. De Nederlandse medewerkers van de referendumcommissie, die met Oranje armbanden waren getooid, zorgden verder voor een keurige regeling van de ontvangst. De burgemeesters werden daarna met autobussen naar hun hotels ver voerd. Vanmorgen zal Baron Bentinck de Nederlandse controleurs inwijden in de geheimen der volksstemming. De Nederlanders zullen de controle in de stembureaux in en om Saar bruecken op zich nemen. Op een persconferentie, die vanmid dag in het gebouw van de Europese commissie voor het Saar-referendum werd gehouden, heeft de voorzitter de Belg prof. Fernand Dehousse zijn gro te voldoening uitgesproken over het feit, dat Nederland voor deze gelegen- Bezoek aan Bonaire: Honderden Curagaoenaars, die zich langs de route naar het vliegveld had den opgesteld, hebben vanmorgen ons Koninklijk Faar uitgeleide gedaan, dat drie onvergetelijke dagen op Curasao had doorgebracht. En een half uur later waren het weer evenzovele vertegenwoordigers van het buur-eiland Bonaire, die Koningin en Frins op uitbundige wijze een welkom toeriepen als begin van de dag, dat het Koninklijk Faar op Bonaire de gast zou zijn. De dag op dit schier ongerepte eiland is er een geweest van huldebetuigin gen, zingende schoolkinderen, jubelende mensen en een prachtige rondrit over Bonaire. Vanmiddag om kwart voor vier begaf de stoet zich opnieuw naar het vlieg veld nu om de Vorstelijke gasten uitgeleide te doen, die hierna het laatste van de drie ABC-eilanden gingen bezoeken. plaatsje Kralendijk naar het fraaie ge zaghebbershuis, vlak voor de rede. Hier stond mevrouw De Haseth haar hoge gasten van vandaag op te wach ten. Voor het huis van de gezaghebber hadden zich honderden Bonairianen opgesteld, die niet moe leken te wor den van het juichen en vooral, toen de Koningin even later in gezelschap van de Prins en haar gastheer voor het open raam op de eerste verdieping verscheen, werd haar een spontane ovatie gebracht. Na de terugkeer in de zaal van het huis werden leden van het eilandbe stuur aan Koningin en Prins voorge steld, waarna gezaghebber Weis de Ba- seth de Koningin met een korte rede officieel welkom heette en op het Ko ninklijk Huis een heildronk uitbracht. Hierna begon een rondrit over Bo naire, die langer dan anderhalf uur zou duren. Van het hartje van Kralendijk naar het plaatsje Rincon, dat als „hoofdstad" van het Noordelijk deel van het eiland fungeert. Hier was dan ook op de speelplaats van de school de bevolking van talrijke dorpen bij een om de Koningin op allerhartelijk ste wijze van haar aanhankelijkheid te doen blijken. Het werd hier in Rin con een allergemoedelijkste spontane huldiging, die, beter dan op welke an dere wijze ook, toonde, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard een grote plaats in de harten der Bonairianen in nemen. Tegen kwart voor twaalf werden de auto's weer opgezocht en begaf het ge zelschap zich naar het landgoed „Fon tein", het enige plekje op het droge Bonaire, waar bronwater te vinden is. Hierdoor is er een klein, groen plekje met bomen en wat landbouw, een ideaal plaatsje voor een picnic, die dan ook hier zeer ongedwongen allergezel ligst plaats vond. Na afloop van deze plechtigheid plantte de Koningin vóór de Passan- grahan, een van de oudste gebouwen van Bonaire, een oranjeboom en nadat zij nog snel een bezoek had gebracht aan het hospitaal en het tehuis van ouden van dagen, dat daarnaast ligt, was weer het moment aangebroken, dat zij haar reis, ditmaal naar Aruba, moest vervolgen. Om kwart voor vier verhief het slanke K.L.M.-toestel zich van de Bonairiaanse bodem, nagewuifd door iedereen van Bonaire, die op de been kon zijn, en was dit korte, maar zo hogelijk gewaardeerde bezoek van de Koningin en de Prins aan Bonaire ten einde. Bonaire heeft geen olie-industrie, is dan ook ver-uit het armste van de drie en dun bevolkt met 5000 inwoners te genover ruim 50.000 op Aruba en 120.000 op Curagao. Daar staat tegen over, dat Bonaire ook het meest onge rept is en voor wie van het natuur schoon der benedenwindse eilanden, het woeste, rotsachtige land, houdt, het meest aantrekkelijk. Bonaire heeft fla mingo's en daar zijn de Bonairianen zeer trots op. Deze ranke, rose vogels leven vooral rond het Pekelmeer bij de zoutpannen in het Zuidelijke deel van het eiland. Zij worden streng bewaakt, want zij vormen, met het goede vis water rond het eiland, de grootste aan trekkelijkheid voor het zich moeizaam ontwikkelende toeristenverkeer, dat voor Bonaire, vrijwel gespeend van landbouw en zeer schaars uitgerust voor de veeteelt, een belangrijke bron van inkomsten is. Het vliegtuig van de Koningin land de vanmorgen op de „Flamingo-lucht haven", het juist zorgvuldig gemoder niseerde vliegveld van het eiland. Alle autoriteiten, die Bonaire rijk is, waren er verzameld. De kerken op Bonaire lieten haar klokken luiden, terwijl de Koninklijke standaard omhoog ging op het huis van de gezaghebber in Kra lendijk, de hoofdplaats van het eiland. De Koninklijke stoet maakte een korte rit door het leuke, Zeeuws aandoende heid een kwart van zijn burgemees ters had willen afstaan. Het had daar mee, zo zeide hij, een voorbeeld van internationale solidariteit gegeven. De buitenlandse waarnemers zullen Zon dag in alle 929 stembureaux van het land toezicht houden. De Nederlandse groep die het eerste aankwam, arriveerde in een rustige stad, waar slechts de vertrapte pam fletten der partijen op de naderende gebeurtenis wezen. Grenzen dicht Al wat nog voor de volksstemming in het Saarland zal gebeuren, kan vol gens prof. Dehousse grote invloed hebben op de beslissing van de minis ters. De Europese commissie heeft vandaag bekend gemaakt, dat de grens van Saarland vanaf Zaterdag middag 12 uur tot Maandagochtend 6 uur gesloten zal worden. Deze voor zichtigheidsmaatregel is op initiatief der commissie genomen en de vier be trokken regeringen zijn er mee ac- coord gegaan. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind in hoofdzaak tussen Zuidoost en Noordoost. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1