iilsnlm OIDER JONGE OGEN Lise Meitner: in de achterste bank op college maar vooraan bij atoom onderzoek Van een verjaardag en afdalende reeks een KEUKEN op tafel Er moet nog in de (bouw) brouwerij komen Er is van alles tekort Voor de vrouw De „Duitse Madame Curie' Rïeng, e&nö UIT DE Na de toffees kwam „het cadeau" De grote drie WITTE KRUIS Uit mijn klas neer leven Hei „huis" dat we missen Ingezonden Mededeling (Adv.) ...ge week heb ik 'rt brief ontvangen, die me zwaar weegt. Nee, denk nu niet, dat het een boze brief was, waarin ik het één en ander naar Het hoofd krijg. Bijna zou ik zeggen: was dat maar zo, want dat ie het ergste niet. Het schrijven bevatte een noodkreet en dan het wet heel, heel erg, als je niet kunt helpen. „Toe, mevrouw Maja, schrijf toch ook eens over de woningnood. Alle vrouwen, die in een krant schrijven, moesten er elke week over bzz.g zijn en over niets anders. Altijd te moeten inwonen, met een steeds groeiend gezin, wordt een dagelijks groter wordende marte ling. En er is geen enkel uitzicht, dat het binnen jaren hier beter worde it zal". De brief gaat verder en deelt bijzon derheden mee, die elke meelevende Vrouw wel verdrietig moeten maken. De briefschrijfster fulmineert tegen de plaatselijke instanties, die huizenbouw, Woningtoewijzing enz. in handen heb ben. Je kunt in je eigen woonplaats al geen oordeel vellen, omdat je alles niet Weet, dus waag ik me er niet aan iets Over een andere gemeente te zeggen. Wèl weet ik, dat men het plaatselijk pok lang niet voor het zeggen heeft. Wat de huizenbouw betreft, is men aan handen en voeten gebonden aan te/c jejf Den Haag. Daar heeft men de touwtjes al te vast in handen. En in Zeeland worden we niet erg ruim bedeeld met toewijzingen. De vrouw, die deze hulpkreet slaak te, moet weten, dat er tegenwoordig al veel over geschreven wordt en niet alleen door vrouwen. In verschillende bladen lees ik er heel wat over en me nigmaal wel op zulk een pittige ma nier, dat je het met genoegen leest, hoe raak de spijker op de kop geslagen wordt. Maarhet helpt allemaal niet veel tot nu toe VAN ALLES TEKORT Je krijgt dan wel te lezen, dat er van alles tekort is. Tekort aan bouw vakarbeiders, tekort aan materialen en deze materialenschaarste uindt ook weer haar oorzaak, dat men op die be drijven geen arbeidskrachten genoeg heeftEn dan weet je het niet meer. Je kunt er als gewoon mens niet uitkomen. Het wordt je aan alle kanten toegeschreeuwd, dat ons land overbevolkt is en ten koste van grote bedragen worden jaarlijks duizenden emigranten het land uitgewerkt. Als je de mensen spreekt, die op het punt staan te emigreren, dan hoor je altijd, dat ze weg gaan, omdat ze hier geen kans zien, zich een behoorlijk bestaan te veroveren. En hier wordt aan alle kanten ge roepen om arbeidskrachten. Dat te kort zit heus niet alleen bij de bouwvakken. Onlangs werden er immers propagan- da-avonden gehouden om onze jonge mannen in onze mijnen aan het werk te krijgen, want daar zijn vaardige handen broodnodig. En laatst las ik dat men bij onze grote scheepvaart maatschappijen vreest, dat ze in de naaste toekomst hun boten niet be hoorlijk kunnen bemannen. Spreek je je eigen leveranciers, dan klagen die steen en been, dat ze in hun bedrijfje geen jongen of man te pakken kun nen krijgen. Dan vraag je toch, waar zit al dat manvolk. Trouwlustige meis jes weten wel, dat er een vrouwen overschot is, maar dat is toch niet op de verhouding van 95 vrouwen en het kleine restje mannen. Enmeis jes en vrouwen schijnen er ook al niet voldoende te zijn, getuige de bok al weer noodtoestand in vele grote gezinnen, waar men geen hulp kan krijgen. Je wandelt wel in raadsels rond. Voor.... zoveel natuurlijk. Maar op een enkel deel van de ar beidsmarkt schijnt men niet met te korten te kampen te hebben, want als iemand in een stad ergens op een par keerterrein zijn auto neerzet, dan is er altijd subiet iemand bij de hand, die gereed staat keurig je autoportier naar believen open of dicht te doen. En voor het vak „kleinhandelaars' langs de deuren is de toeloop blijk baar ook nog aardig groot. Men heeft tegenwoordig zoveel om scholingscursusseen, dan moesten de mensen in die „beroepen" dan maar eens omgeschoold worden voor een nuttiger vak, dan komen er zo mis schien wat meer mensen vrij voor het bouwvak. OVERWERK En het zou toch ook niet zo erg zijn als men de werkwilligen in de bouw vakken toestond eens een uurtje over te werken. Desnoods met veel geldelij ke toeslag. O mensen, wat is dat een teer punt, want hier kom je op een gebied, waar op elke vierkante centi meter voetangels en klemmen liggen. Maar ja, als er nood is, dan moet het maar anders gaan dan gewoon. En we zijn er nu toch aan gewend, dat van regeringswege overal steun verleend wordt, ook al voor machtig veel „studiereizen"', welnu dan in vre desnaam wat minder studie en wat meer stenen en mensen, die stenen verzetten voor een extra duit. Dat is ze van harte gegund. Belasting moeten we toch betalen. Ik denk, dat het in de toekomst goedkoper is voor ons hele volksbestel, als ieder, die een gezin wil stichten, daartoe in de mogelijk heid is en dat de bestaande gezinnen ruimte krijgen om op eigen domein een voetstap te doen, zonder ruzie te krijgen met de „hoofdbewoner", en dat de kinderen een klein eigen speel- hoekje hebben, waar ze gelukkig kun nen zijn. Want veel gezinsleven gaat kapot, doordat men in eigen „huis" de rust niet kan vinden, die elk mens nodig heeft. Rust voor lichaam en geest hel de. Mist men die rust, dan krijgt je overspannen mensen, vooral vrouwen, omdat die dag en uur zich als het ware beklemd voelen in de te kleine woon ruimte, terwijl door de kieren van de deuren en wanden anderen je eigen huiselijk bestaan meebeleven. Dat is een dagelijkse benauwenis. Kon ik nu mijn briefschrijfster maar zeggen, nog een klein jaartje en dan is alle leed geleden, dan zou ik mezelf meer welgemoed voelen. Ik kan alleen maar zeggen, dat men wel steeds meer de trom gaat roeren. Misschien dat op de duur, dit tromgeroffel ook door alle dikke Haagse ministeriële muren gaat klinken, zodat men gaat beginnen, met op het strand te Scheveningen een enorm kampvuur aan te leggen van al le mogelijke (meest onmogelijke) ver ordeningen, waardoor alvast een begin zal worden gemaakt met vlotter voor- arbeid, zodat het eigenlijke bouwen daarna op maximumsnelheid kan ver lopen. Verder kan ik alleen beloven, dat ik alle collega's in onze krantenwereld, die binnen mijn bereik komen, hetzij, mannelijke of vrouwelijke zal vragen, mee de trom te roeren. Hoe meer „le ven", hoe beter. MAJA. HAMBURG, October. Het genootschap van Duitse chemici heeft onlangs de wederom ingestelde Otto Halm-prjjs voor Chemie en Natuurkunde toege kend aan de beroemde atoomonderzoek ster Lise Meitner en aan Heinrlch Wie- land, de bekende Duitse chemicus. Prof. dr Otto Hahn, die samen met Lise Meitner, de „Duitse Madame Curie",de eerste kernsplitsing heeft uitgevoerd, heeft in zeer luimige bewoordingen de toekenning van de naar hem genoemde prjjs aan zjjn „lieve Lise" begroet. De prijs, die eigenlijk nu al de hoogste Duitse wetenschappelijke onderscheiding Is, bestaat uit een gouden medaille en 25.000 DM in contanten. Otto Hahn's „Lieve Lise" is, we mogen het zonder ongalant te zijn wel verraden, thans 76 jaar oud. Kenne lijk aangetrokken door het voorbeeld van de echte Madame Curie in Parijs ging Lise Meitner zich als jong meis je aan het begin van deze eeuw aan de studie van de natuurkunde wijden, in hoofdzaak van de radio-activiteit en de zich toen nog in de kinderschoe nen bevindende atoom-physica. Dat was toentertijd hoogst ongewoon en alleen door haar niet minder ongewo ne begaafdheid voor- wis- en natuur kunde kon de jonge Weense in deze vakken studeren. Nadat zij in 1906 in Wenen promoveerde, ging dr Lise Meitner in 1907 naar Berlijn, waar zij dertig jaar lang als onderzoekster, do cente en tenslotte als professor werk zaam was. Haar leraar in Berlijn was niemand minder dan Max Planck. Spoedig ontmoette Lise Meitner de chemicus Otto Hahn. Hahn wilde met de geleerde jonge vrouw in het Che mische Instituut van de Universiteit van Berlijn samenwerken, maar het strenge bestuur van dit instituut ver klaarde dat geen vrouw ooit over de drempel van het laboratorium van dit instituut mocht stappen Vrouwen hadden daar niets te zoeken. Men heeft thans al lang vergeten welke op winding het in die dagen veroorzaak- Wanneer U tot de liefhebbers van een hartig stukje vlees behoort, doet U er goed aan ook in dit onderdeel van Uw maaltijden variatie aan te brengen. U helpt daarmee niet alleen Uw slager, maar ook U zelf. Uw sla ger, omdat hij, als hij alleen malse rollades en carbonaden kan ver kopen, blijft zitten met het andere vlees; U zelf omdat U Uw maal tijden er door kunt verlevendigen en Uw kookkunst naar hartelust kunt botvieren. Koop daarom eens iets anders dan gewoonlijk. Neem eens hamlappen of krab- jes van het varken,- bouilli, klap- rib of een sucadestukje van het rund en als U een mooie baklap wilt hebben een riblap of entrecöte. Ook van nier en hersenen kunt U heerlijke gerechten bereiden en wanneer U het kunt krijgen, moet U heus eens lams- of schapenvlees klaarmaken. Vergeet echter niet, dat met de bereiding van weinig-mals vlees vrij lange tijd gemoeid is. U kunt het niet om 4 uur kopen als het om 6 uur op tafel wilt zetten. Overigens is de lange bereidings tijd geen bezwaar. U kunt het vlees rustig en heel zachtjes laten sud deren zonder er naar om te kijken, terwijl U andere bezigheden ver richt. RECEPTEN Doorregen runderrollade. Per kg rollade ongeveer 150 g boter, margarine en/of vet, (10 g (1 eetlepel) zout, peper, kruidnagel). Het vlees zouten, indien de slager er niet reeds zout aan heeft toegevoegd. De boter of margarine of het vet goed heet laten worden. Het vlees er rondom door wentelen. Het vlees vlug bruin braden, bij gêdeelten tegelijk a liter heet water of hete bouillon toevoegen. Het vlees zachtjes gaar stoven in de gesloten pan. Voor 'A kg 50 minuten, voor 1 kg 1% uur rekenen. Het vlees halverwege deze tijd keren. Goulash van lams- of varkensvlees. Per 250 g vlees ongeveer 100 g uien, twee theelepels paprikapoeder, tomaten puree of een verse tomaat, zout, vet. Het vlees in dobbelstenen snijden en deze in hete reuzel (of ander uitgesmol ten vet) rondom bruin bakken. Het vlees uit de pan nemen en de ge snipperde ui lichtbruin bakken in het vet. Vlees, zout, paprika en tomatenpuree of tomaat toevoegen. Zoveel water toevoe gen, dat het geheel net onder staat. Het vlees gaar stoven in ongeveer 1 uur. Desgewenst het gerecht binden met aangemengde bloem. Entrecöte (dit betekent de rib (ben) uitge sneden) Per 300 g vlees ongeveer 75 g boter of margarine, zout. Het vlees zouten. Een weinig vet goed heet laten worden. Het vlees er aan weerszijden door wentelen en vervolgens aan beide kanten bruin bakken in onge veer 8 minuten aan iedere kant. Tijdens het bakken kleine klontjes bo ter of margarine toevoegen, opdat het vet niet te donker wordt. Het vlees uit de pan-nemen. De jus af maken met heet water of hete bouillon. Gekookte hersenen. Een stel (=fc 300 g) hersenen, 12 g (1 eetlepel) zout per liter water, wat klein gesneden ui, wortel, peterselie, laurier blad, azijn. De hersenen wassen, van de vliezen ontdoen, nogmaals afspoelen en opzetten met ruim water, het zout, de kruiden en een scheutje azijn. De hersenen zachtjes gaarkoken in 15 20 minuten, afhanke lijk van de grootte. De hersenen uit het vocht nemen, in plakken snijden en er een saus bij geven, gemaakt van het kooknat, bijv. bouillon- saus, peterselie of tomatensaus. De gloriedag van Niek Dat verjaardagen in mijn gebied niet tot de zeldzaamheden be horen is licht te verstaan. Dat die verjaardagen ook gevierd worden, is u al genoegzaam bekend. Deze vreugdige vieringen waren al een traditie, die bestond lang voor ik voet aan wal in ons dorp zette. Hierin heb ik dus geen stem in het kapittel gehad. Wel heb ik zo langzamerhand kans gezien de tractatie in sobere stijl te houden, want als de één de ander wil gaan overtroeven, dan is er geen aardigheid meer aan. Bij de feestdag van Nico hoef ik niet bang te zijn, dat men over de schreef gaat, want vader en moeder Van Duin be horen tot de zeer „kleyne luyden", die bovendien nogal eens met tegen slag te kampen hebben. Dat er toch iets te verwachten viel, was mij waarschijnlijk al eerder bekend dan het feestvarken zelf, want moeder Van Duin heeft, toen ik er langs kwam, geïnformeerd hoeveel kinde ren ik in de klas heb. En heden is Nico's gloriedag. te, dat een vrouw studeerde. Zelfs de grote Röntgen wilde nog tien jaar la ter geen vrouwen op zijn college zien, Toen hij eindelijk bereid was er een paar toe te laten, moesten deze hele maal achteraan op een afzonderlijke bank zitten. Tenslotte slaagden Planck en Hahn er in voor dr Lise Meitner toch toestemming te krijgen, op voor waarde, dat zij nooit het studenten laboratorium zou betreden. VELEN SCHUDDEN HET HOOFD De jonge dame met het onvrouwe lijke beroep werd In vakkringen snel bekend. Ooms, tantes en niet weinig geleerden schudden het hoofd, toen zjj, reeds lang voor de eerste wereldoorlog beschouwingen publiceerde over thema- ta als „De spectrum van de betha-stra- len In de magnetische spectrometer" of „De absorptie van alphastralen". Het onderzoek van deze resolute jonge ge leerde, vaak tesamen met Hahn, droeg al in de eerste jaren van de atoom- physica aanzienlijk bij tot de kennis van de bouw der atomen en vond in het buitenland, vooral bij de toen voor atoomonderzoek toonaangevende school van Rutherford in Engeland, zeer grote aandacht. Ook Madame Curie volgde met wel gevallen het onderzoek van haar Duit se opvolgster. Pas na de eerste wereldoorlog werd de al beroemde, in alle leerboeken der wereld genoemde onderzoekster tot docente benoemd. Tot aan dat tijdstip bestond het verbod voor vrou welijke docenten aan de Pruisische hogescholen. Weldra werd Lise Meit ner professor. Zonder onderbreking werkte zij met Otto Hahn en diens collega Straussmann samen. Lise Meit ner toonde aan, dat er eenvoudige be trekkingen bestaan tussen de energie van de betha-stralen, die uit electro- nen bestaan, en de energie-stadia in de electronen-omhulsels van het atoom, waarmede zij opnieuw een zeer wezenlijke bijdrage leverde aan het onderzoek van de atoomkern. Over dit onderwerp verscheen een groot aantal publicaties van haar hand. VERJAAGD. Nadat Hitier aan de macht was ge komen, werd het voor de geleerde, tengevolge van de nationaal-socialis tische rassenwetten steeds moeilijker in Duitsland te werken. Tot 1938 slaagde Hahn er in zijn medewerkster te handhaven. Nog in 1938 publiceer de hij met haar belangrijke beschou- Triomfantelijk komt hij met „de feest- zak" aandragen. Blijkbaar heeft moeder voor het vertrek nog gauw even les in vormen en manieren gegeven, want Nico vertelt me terstond, dat er voor mij ook een toffee in de zak zit en dat ik die straks er het eerst uit mag halen. Niek weet nu hoe het hoort. Het worden dus toffees vandaag. Goed, daar heb ik vrede mee. In eerste instantie had ik iets tegen toffees, maar sinds ik ontdekte, dat een toffeetractatie meer glorie voor de jarige meebrengt, heb ik gecapituleerd voor de toffees. De jarige mag namelijk een korte poze na de uitdeling van de tractatie weer eens de rijen langs, dit keer met een leeg krijt bakje in de hand om de overbodig ge worden papiertjes te incasseren. Nadat ik deze regel heb ingesteld, zijn de toffees en vogue. U moest eens zien hoe consciëntieus bij elke bank wordt opgelet of het vereiste aantal wel wordt ingeleverd. Toen on langs Mieke een extra mooi gekleurd pa piertje achterover wilde drukken, werd ze aan de kaak gesteld door Henk, die tracteerde. Zo'n zak vol heerlijkheden komt altijd eerst bij mij boven op de lessenaar te liggen. Niek en ik hebben elkaar in alle eer en deugd overigens na eerst een begrijpende blik op „de zak" te heb Mijn beste nichtjes en neven, Dat komt er nu van, als je altijd an deren een stel raadsels onder de neus duwt. Dan gebeurt het, dat iemand je ook eens een papiertje voorhoudt en vraagtEn ik piekerenpieke ren.... Maar opeens dacht ik, waar heb ik nu een raadselfamilie voor. Die moet er mij eens uithelpen. „Wat staat er", vroeg een mijnheer, die vlak voor mij op tafel het papiertje, waarop een rijtje vreemde woorden stond, neer legde. Ja, en dat vraag ik zelf nu nog. Daarom kom ik bij jullie om hulp. Als die mijnheer weer eens komt, moet ik achter de vreemde woorden in goed Nederlands hebben gezet, wat die woorden betekenen, Toe, sturen jullie me eens gauw raad. Ik zal het lijstje lange woorden van het briefje precies zo over laten drukken. Hier komt de rij; NOEZAKKIS OEMOEMENOE AKKETUTè LAMAKETTa NOEWEETIKKUTTOOK DaGLOOKOOK KèDETIETTOOR EIJUTGOORE LAMADIEèKKA DaKANKALANKA Denk niet, dat jullie er zo gemakke lijk zult afkomen. Hieronder volgen weer de gewone raadsels. Probeer ook daar je krachten maar weer eens op. Ik kijk dus alle dagen naar post van jullie, want ik sta niet graag voor dom oor en dat komt er van, als ik niet weet wat die woorden te zeggen heb ben. En nu gegroet van jullie tante Truus. Hulstbesje te Oudelande. Dat was deze keer niets geen prettig nieuws hoor. Ik hoop van harte, dat ik in je volgende brief, wat beters te lezen krijg. Die tekening was geestig. Ik heb ook verschillende boeken van die schrijver gelezen en ik vind ze ook prachtig. Op zo'n manier is het lang niet vervelend een beetje vaderlandse geschiedenis te leren. Je treft het wel, dat we zo'n fijn najaar hebben, nu je zo'n eind moet fietsen elke dag. Wat maak je op de handwerkles? Huis houdstertje te M. Niet ieder is zo ge lukkig als jij, dat ze later precies mag worden, waar ze zin in heeft. Als je dat weet, doe je al je schoolwerk met plezier hè. Zo'n paar jaartjes zijn gauw genoeg voorbij. Hoe harder je werkt, hoe vlugger de tijd gaat. Natuurlijk heb ik vroeger ook wel eens hard moe ten ploeteren hoor, om al het huiswerk klaar te krijgen. Ér zijn er niet veel, waar al de boekenkennis zo maar bin nen in het bolletje vliegt. Dat kost de meesten heel wat studie. De oplossingen zijn; Geen dierder p' Noord-Holland, rood-hond-naald-1. 3. Leeuw-ar-denLeeuwarden. Nieuwe raadsels: 1. Ingezonden door Kievit te Kapelle. Wie moet om zelf te kunnen leven, steeds zijn brood aan anderen geven? 2. Ook ingezonden door Kievit. Waar is de Atlantische Oceaan zo droog als gort? 3. Het geheel bestaat uit 9 letters en is de naam van een land, dat je bij Aardrijkskunde en bij Bijbelse geschie denis hoort noemen. 1-4-6 is een hoofddeksel. 9-8-8-7-4 is een meisjesnaam. 5-6-2-3 hoort bij een boerderij. De oplossingen kunnen met ver- meling van voornaam, naam (schuil naam, als je die hebt), leeftijd en adres tot Zaterdag 29 October worden ge zonden aan tante Truus, Redactie Zeeuwsch Dagblad, Goes. Ingezonden Mededeling (Adv.) Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel in 3 vormen. Naast poeders ook cachets en tobietten. Witte Kruis help» direct tegen Uw pijnen. Brengt geen maag stoornissen teweeg. wingen. Daarna moest zij Duitsland verlaten. Zij ging naar Stockholm, waar zij ook thans nog als professor werkzaam is. Hahn bleef nauw con tact met haar onderhouden. Hij zette met Straussmann de nog door Lise Meitner begonnen experimenten voort. Bij het beschieten van uranium met neutronen waren raadselachtige ra dio-actieve stoffen te voorschijn ge komen, die Hahn chemisch poogde te identificeren. Op 6 Januari 1939 ver scheen het historische rapport -van Hahn over zijn vaststelling, dat een van deze stoffen het zware metaal barium was. Het optreden van deze stof wees er op, dat het uranium atoom in twee delen was gesplitst. Voor die tijd een adembenemende ge dachte. Hahn waagde dan ook aan vankelijk deze mogelijkheid slechts zeer voorzichtig te noemen, hoewel hem duidelijk was, dat op andere wijze geen barium, uit uranium had kunnen ontstaan. Dat was de gebeurtenis van wereld-historische betekenis, die toen slechts door en kele deskundigen werd begrepen. Zij betekende, dat uit het atoom uranium met de kernlading 92 een atoom ba rium met de kernlading 56 en een atoom edelgas kryptoon (dat in de lucht voorkomt) met de lading 36 waren gevormd tesamen 92. CONTROLE. Hahn schreef over deze aangelegen heid aan „zjjn Lisa", die intussen al zat te rekenen. Met haar familielid, de eveneens door Hitier verdreven atoom geleerde dr O. R. Frisch, thans profes sor in Cambridge, tijdens de oorlog een der scheppers van de atoombom, bere kende zjj, dat hier zonder twijfel van splitsing van de atoomkern sprake was. Zy bewees, dat daarbij reusachtige hoe veelheden energie vrij moesten komen; de weg naar de atoom-energie was ge opend. De geleerde kon voorspellen, wat er verder met de splitsingsproduc- ten, die zelf radio-actief waren, zou ge beuren. Op zeer eenvoudige en duidelijke wijze bewees zij, dat in de kern van het uranium 92 protonen, positief ge laden kernbouwstenen aanwezig wa ren. Gelijk-geladen deeltjes stoten elkaar af; bij dit hoge ladingseijfer waren de afstotende krachten tussen de protonen al zeer aanzienlijk en zij bereikten bijna de sterkte van de kernkrachten, die de atoomkern des ondanks bijeenhouden. Door het „be schieten" met neutronen kon dit la biele bouwsel in twee ongeveer ge lijke delen splijten, die met 200 mil- lioen electronen volt overtollige ener gie uit elkaar moesten springen. Dr Frisch vloog direct naar Kopen hagen om in het laboratorium van de beroemde atoomgeleerde Niels Bohr het experiment te herhalen en de energie te meten. Alles klopte, zoals zijn geleerde nichtje had uitgerekend. Hahn was intussen, nog vóórdat hij de berekeningen van Lisa Meitner kreeg, eveneens tot de overtuiging gekomen, dat hij onverhoeds een deur naar een nieuw tijdperk had open geduwd. Lise Meitner had nooit aan zijn resultaat getwijfeld. Toen dr Frisch waagde te vragen of Hahn zich met het barium kon hebben vergist, antwoordde Lise Meitner: „Wanneer Hahn zegt dat het barium is, dan is het barium". Zo groot was haar ver trouwen. ben geworpen, een paar maal een hartelijk knipoogje gegeven. Onder de leesles acht ik het juiste ogenblik aangebroken en dan schrijdt Niek door de klas. Inder daad is hij eerst bij mij gekomen, zijn zoete gaven vriendelijk offrerend. Jam mer dat zo'n rondgang zo vlug volbracht is, want dan is eigenlijk het hoogtepunt van de dag voorbij. Nadat Niek zijn „tour de clas" gemaakt heeft, schiet er nog één toffee over, die hij bij mij brengt, maar ik oordeel, dat de jarige daarvoor het eerst in aanmerking komt, waarmee Niek op vallend vlug instemt. Dan pas gaat hij over tot zijn volgend punt van het programma, het cadeau. En het meervoud zullen we niet behoeven te spreken, vermoed ik al bij voorbaat. Evenzeer bij voorbaat weet Ik. dat ik tin telend van enthousiasme zijn aanwinsten zal bewonderen, want Ik heb precies ge lijke waardering voor een fiets of step, een nieuwe haarstrik of een ringetje met een steentje erin. EEN DOOSJE. Niek kondigt met heldere stem aan, dat hij „wat 'ekrege het". Aller cgen richten zich nu op het jarig Niekje, die hevig in zijn broekzak grabbelt, daar een doosje opdiept, terwijl hij ons alvast mee deelt, dat hij „een 'ehele 'oop centje» ekrege het. „Het doosje is te voorscnijn gewurmd en met millionnairstrots stapt hij r p me toe en houdt me dan het ge opende doosje onder de neus. Hij zegt het niet in woorden, maar op zijn gt zicht staat te lezen: „Nou wat zeg je daarvan?" Natuurlijk vind ik het geweldig. Met zijn wijsvinger schuifelt hij door het doosje en fnemelt twee dubbeltjes van onder stuivers en centen te voorschijn. Het com mentaar is als volgt. De twee dubbeltjes zyn van opa en van opoe, de stuvertjes zijn van twee jongere broertjes en een heel jong zusje. En „die centjes (drie in getal) zatte al in me spaerpot." Samen dus het formidabele bedrag van acht en dertig cent!! Gebruik makend van mijn unieke po sitie als leidsvrouwe dezer jeugd, stel ik de vrijpostige vraag, wat hij met al dat geld gaat doen. EEN FIETS, EEN AUTOPED Uit het antwoord, dat prompt en met veel overtuiging gegeven wordt, blijkt wel, dat Niek niet bepaald een juist in zicht in geldswaarde heeft, hetgeen overi gens bij volwassenen ook wel eens voor komt. Daarom neem ik het Niek totaal niet kwalijk, dat hij in alle oprechtheid meent voor de somma van acht en dertig cent een fiets te kunnen kopen. Om echter de aan mijn zorgen toevertrouwde jon geman een hevige teleurstelling te be sparen, zeg ik voorzichtig, dat je voor een fiets nog wel meer centjes nodig hebt. Gelukkig is Niek hierdoor niet in het minst uit het veld geslagen, want direct hierop komt hij monter met het voorstel, dat hij dan maar een autoped zal kopen van zijn duiten. Nadat ik ook dit voor onmogelijk heb verklaard, richt hij zich extra monter op en kondigt aan, dat het dan een toeter zal worden, net zo eentje als zijn oom er één heeft, die bij ons ge liefd muziekcorps met zijn grote hoorn een belangrijke rol speelt. Niet langer kan ik de moed opbrengen om weer leeuwen en beren op zijn weg te sturen. We houden het dus op een toeter. Toch is mijn feestvierende knaap pienter genoeg om in te zien, dat het niet zoooo'n toeter als die van ome kan worden, want die is zo groot as.... as.... asHier zwijgt de spreker stil. Even maar, want hij wil me vol beminnelijkheid nog gauw iets zeggen. GEEN INSTRUMENTARIUM. Alsals Niek de toeter heeft, zal hij bij m'n moeder (bedoeld is m'n hospita) heel hard komen toeteren! De schrik, die eerst in me opvliegt, zakt ook weer gauw weg, want ik weet opperbest, dat je voor acht en dertig centen geen instrumenta rium voor een corps kunt kopen. Geluk kig maar, want mijn anders zo goedmoe dige dikkerd" van een hospita zou mij verantwoordelijk stellen voor wat zij op zijn minst huisvredebreuk zal noemen en dan ontbreekt er niet veel aan, of ze zou in staat zijn me in mijn kamer in de hoek te zetten. Niek beseft in zijn blijheid niet wat boze macht hij ontketenen zou. Die staat nog steeds zielsgelukkig in zijn gelddoos te friemelen. „Juffrouw", zegt hü opeens, „asse niet zo'n grote toeter 'ebbe, koop ikke een 'elleboel knikkers". In vergelijking met de toeter is dit platvloers te noemen, doch voor mij betekent het laatste voor stel meer geruststelling, wat u wel dui delijk zal zijn!

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 11