Vrije Universiteit ging over berg hoogten en door diepe dalen £E Grote belangstelling voor zitting in zaak-jungschlaeger AMBONEZEN STAAN VOOR MOEILIJKE KEUZE Regering treft enkele maatregelen PUZZLE Prof. dr J. Waterink (juist 65 jaar) hield de herdenkingsrede Echtpaar verongelukt op vacantiereis CHEQUE VOOR DE V.U. WftlGLEY Dit jaar emigreren 30.000 Nederlanders Eisenhower mocht schilderen Mau Mau verloor ruim 10.000 leden Tegenstrijdige verklaringen Zij liggen op het terrein der vennootschaps- en inkomstenbelasting Maar wat er ook gebeurezij zullen in vrijheid hebben te beslissen Hoofdredacteur „Nieuwsbrief" krijgt tien dagen Vrijdag 21 October 1955 ZEEUW" DAGBLAD pagina 3 Openbare Senaatsziüingen in Rgebouw (Van onze speciale verslaggever.) AMSTERDAM, 20 October. Al tijdig vulde zich vanmorgen het grote R.A.I.-gebouw opnieuw met duizenden vrienden van de V.U., die op deze dag getuigen wilden zijn van de openbare zittingen van de Senaat. Ook nu weer was het een indrukwekkend gezicht, de lange stoet van hoog leraren in toga, welke voordat de plechtigheid begon door het gebouw schreed naar het podium, voorafgegaan door de pedel, terwijl alle aan wezigen zich van hun zitplaatsen verhieven. Meer dan redevoeringen en statistisch materiaal bewees deze stoet van getabberde geleerden hoezeer de Vrije Universiteit is gegroeid. In 1880 vijf hoogleraren, nu tweemaal vijftig professoren en docenten. Prof. dr J. Waterink, die op deze dag zijn 65e verjaardag vierde, betrad als eerste de katheder om de officiële her denkingsrede uit te spreken. Herdenken, zo zei prof. Waterink, is een blik richten op het verleden. Daar in ging de V.U. over berghoogten en door diepe dalen. Als we spreken van een fotorijm, dan kunnen we bij de V.U. met het oog op de drie perioden van 25 jaar spreken van een drietal drieregelige historierijmen. Er is een innerlijke overeenkomst tussen het be gin van elk dezer perioden, hetgeen prof. Waterink nader uitwerkte. Ook in het midden van elk der drie perio den is er iets overeenkomstigs: een in zinking van licht naar donkerheid. In het midden der eerste periode: hoog leraren, die heengaan, moeilijkheden in verband met de kwestie „Seinpost", grote moeilijkheden om nieuwe profes soren te krijgen. Tweede en derde periode In de tweede periode valt de eerste wereldoorlog. Er zijn moeilijkheden rondom 1936 en het naar menselijk oordeel vroeg sterven van 5 van de 11 hoogleraren. Xn het midden der der de periode weer een diepte: de bezet ting. De dodenlijst van hen, die voor het vaderland vielen, telde 87 namen van de civitas academica der V.U. Maar het eind van de drie perioden heeft ook weer overeenkomst. Tussen 1900 en 1905 vijf nieuwe hoogleraren, wijziging van de Hoger Onderwijswet. Bij het gouden jubileum schenkt het Gereformeerde volk het laboratorium en gaat de vierde faculteit beginnen. Aan het eind der derde periode een on gekende bloei. De economische facul teit wordt opgericht, alsmede de me dische faculteit. Men staat op het punt met de bouw der kliniek te beginnen. Typisch verschil Men kan echter ook vanuit een an der gezichtspunt de historie bezien en dan is er een typisch verschil met de toestand aan de openbare universitei ten. In 1880 was er een isolement van het volksleven en een prat gaan op het gebonden zijn aan de overheid. De V.U. wil vrij zijn door groei uit het hart van de Geref. belijders. Bij de open bare universiteiten breekt geleidelijk het besef door van het verband met het leven in de praktijk en de roep om zelfbestuur. De Calvinisten willen zich met hun wetenschap allerminst isoleren van 't nationale leven of van de openbare universiteiten. Prof. Waterink zette in dit verband uiteen hoe de openbare universiteiten wel degelijk ook onze universiteiten zijn en hoe het juist voor het nationale leven nodig is, dat Calvinisten, die aan een eigen instel ling zijn gevormd, meespelen in het or kest der openbare universiteiten. In-Gods hand Prof. Waterink memoreerde vervol gens de goede verhouding met de landsoverheid en het Amsterdamse stadsbestuur. Hij richtte zich ook tot het Gereformeerde volk, dat de V.U. draagt, en wees op de enorme moeilijk heden waarvoor de christelijke weten schapsbeoefening staat. De V.U. wil de ze problemen niet verzwijgen en nie mand denke, dat in de ontmoeting van de kennis der openbaring met de ken nis der feiten alle vragen zomaar wor den opgelost. Wel mag het Geref. volk verwachten, dat de V.U. de vraagstuk ken in Gods hand legt en met de pro- blemen steeds weer terugkeert tot het kruis van Christus, uitgangspunt en einddoel van alle wetenschapsbeoefe ning. Oratie van prof. Nauta In de middagzitting luisterde men al lereerst naar de oratie van de rector- magnificus, prof. dr D. Nauta. H9 her innerde aan Allard Pierson, die bij de stichting van de V.U. zich met groot respect over haar uitliet, maar daaraan een scherpe critiek op Calvijn ver bond. Grondige weerlegging daarvan werd toen niet geleverd. Prof. Nauta betoogde, dat t.a.v. de beoordeling van Calvijn thans een andere constellatie is ontstaan. Dank zij de intensieve studie van Calvijns leven en denkbeelden geniet deze reformator thans een veel groter aanzien dan 75 jaar geleden. Toch ont breekt ook nu de critiek niet, getuige de opvattingen van de Zwitserse gods dienstpsycholoog O. Pfister en de r.k. auteur Favre-Dorsas. In een uitvoerige beschouwing stelde prof. Nauta de on juistheid daarvan in het licht. Hij zette uiteen, dat Calvijn juist door banden van vriendschap en lief de met velen is verbonden geweest zonder dat hij 'zijn vriendenkring be perkte jot de enge kring van zijn di recte aanhangers. Calvijn als leidsman en voorbeeld moet worden verstaan. Niet ontrouw Aan de eis der naastenliefde deed Calvijn volle recht wedervaren en elke grond ontbreekt voor de bewering, dat Calvijn in dit opzicht ontrouw zou zijn geweest aan het volle Evangelie. Nadat prof. Nauta had uiteengezet hoe Cal vijns antithetische houding tegenover heksen en ketters uitvloeisel was van een bepaalde visie, waarbij de liefde tot de naaste ondergeschikt behoort te worden gemaakt aan die tot God, ging hij na in welke zin het erkennen van Het was Calvijns streven op te roe pen tot gehoorzaamheid aan het Woord van God en juist zo is het mogelijk, dat hij ook een leidsman voor andere tijden dan zijn eigen tijd is. wetenschappelijke genootschappen en heeft zitting in het bestuur van de So- ciété de l'histoire du Protestantisme frangais. Hij behoort zelf tot de Eglise Réformée Evangelique Indépendente, welke haar theologische opleiding heeft te Aix en Provence. Hier geeft hij enkele malen per jaar bijzondere colleges in de kerkgeschiedenis. Gelukwensen Na de herdenkingsrede van prof. Waterink sprak de rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr A. E. van Arkel, woorden van felicitatie. Daarna voerde de rector van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kam pen, prof. dr G. Brillenburg Wurth het woord. Prof. Nauta las een adres voor van de rector der Rijksuniversiteit te Gent, waarna een afgevaardigde van de universiteit van Leuven, alsmede prof. dr D. W. Krüger namens de uni versiteit voor hoger christelijk onder wijs te Potchefstroom en prof. dr R. B. Kuiper van de Calvin College and Se minary uit Grand Rapids gelukwensen aanboden. AMSTERDAM, 20 Oct. Bij een ernstig auto-ongeluk op de weg van Pont Saint Esprit naar Nimes zijn Woensdagmiddag de heer en mevrouw M. Bloksma uit Amsterdam, die voor een vacantiereis op weg waren naar Spanje en Portugal, verongelukt in Z.- Frankrijk. Hun chauffeur, eveneens uit de hoofdstad, liep lichte verwondingen op. De 48-jarige vrouw kwam daarbij om het leven, de man werd ernstig ge wond naar een ziekenhuis vervoerd. De chauffeur van de wagen, eveneens uit de hoofdstad, liep lichte verwon dingen op. De chauffeur, Putman geheten, zou uit derde positie getracht hebben een auto te passeren ,die zelf juist een scooter inhaalde. Bij het passeren be gon de auto van het echtpaar te slip pen en botste met volle vaart tegen een in de berm staande wegwijzer op, waarbij de wagen totaal werd ver nield. De Franse justitie stelde ter plaatse een onderzoek in. DENVER, 20 Oct. Voor het eerst tijdens zijn ziekte heeft president Ei senhower zich Woensdag aan een ge liefkoosde bezigheid: het schilderen mogen wijden. Ere-promotie Hierna nam prof. Nauta het woord om als de daartoe aangewezen promo tor de redenen uiteen te zetten, welke de Senaat ertoe gebracht hebben 't ere doctoraat in de godgeleerdheid honoris causa te verlenen aan Emile G. Léo- nard, hoogleraar aan de Ecole Pratique des Hautes Etudes (Sorbonne) te Pa rijs. Prof. Leonard, die in 1891 werd geboren, werd in 1932 doctor in de let teren té Parijs en heeft gedoceerd te Napels, Caen en Aix. Sedert 1948 is hij hoogleraar aan de Sorbonne, terwijl hij daarna nog een jaar nieuwe ge schiedenis heeft gedoceerd te Sao Pau lo in Brazilië. Hij publiceerde verschil lende werken, o.a. over de Middel eeuwse geschiedenis van Napels. Bij zondere aandacht schonk hij aan de ge- schiedenis van het Protestantisme inl Frankrijk. Hij is lid van verschillende 1 Reactie op houding van mevrouw Bouman: DJAKARTA, 20 Oct. De Donderdag gehouden 36e zitting in de zaak- Jungschlaeger heeft zeer grote belangstelling getrokken, waarschijnlijk ver oorzaakt door het protest, dat mevrouw Bouman op de vorige zitting heeft in gediend. Zoals gemeld, heeft mevrouw Bouman vorige week Vrijdag de zitting ver laten uit protest tegen het voorlezen door de Officier van Justitie van een rapport over de aanval op Bandung van 1950. Dit rapport hield h.i. geen verband met de zaak tegen beklaagde. NAIROBI, 20 Oct. In Kenia zijn in de afgelopen drie jaar van strijd te gen de verzetsbeweging der Mau Mau 10.800 opstandelingen gedood. De Brit se strijdkrachten hebben in deze perio de 561 man verloren, de burgerbevol king telt 1.660 slachtoffers. Het aantal terechtstellingen bedraagt 962. In het begin van de zitting zei rech ter Maengkom tegen de verdedigster, mevrouw Bouman, dat hij geen inci denten meer wenst, aangezien deze de behandeling vertragen. Mevrouw Bouman zegt, dat zij Djaksa Soenario verzocht een vertegenwoordiger van de B.P.M. te horen inzake „droppings". Soenario zegt, dat hij reeds een verte genwoordiger van de B.P.M. heeft op geroepen en dat men binnenkort meer zal horen. Het is de bedoeling, dat ook officieren van de Indonesische lucht macht zullen worden gehoord. TEGENSTRIJDIGHEDEN Getuige Manoppo wordt geconfron teerd met de heer De Koe, president directeur van de K.P.M. Manoppo ont kent, dat hij ooit de heer De Koe ont moette om over Jungschlaeger te spre ken. De Koe zegt, dat Manoppo wel bij hem thuis kwam; hij ried hem toen aan mr Bouman op te zoeken. Me vrouw Bouman verklaart, dat Manop po 7 Januari 1955 bij hen thuiskwam. Manoppo zegt, dat hij in 1946 De Koe wel heeft ontmoet, doch De Koe be weert, dat hij in de door Manoppo ge noemde periode in Nederland was. Op een vraag van Soenario, hoe het komt dat de verklaringen van De Koe niet kloppen, zegt Manoppo, dat alles een truc is. Voorts wordt gehoord de cipier van Franse parlementaire delegatie naar China HONGKONG, 20 Oct. Een Franse parlementaire delegatie onder leiding van Daniël Mayer, voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken der Nationale Vergadering, is uit Hong kong naar communistisch China ver trokken. Zij brengt daar een bezoek op uitnodiging van het Chinese instituut voor de buitenlandse betrekkingen. de Tjipinanggevangenis, Tessensohn. Aan hem wordt gevraagd, of hij wel eens een briefje naar mr Bouman smokkelde, zoals getuige Tony Oey heeft beweerd. Tessensohn zegt, dat hij in een ander blok werkte dan waar Jungschlaeger zat, zodat dit onmoge lijk was. Vandaag, Vrijdag zal de behandeling van de zaak Junschlaeger worden voortgezet. Ir Ottcn heeft Woensdagmiddag bij gelegenheid van de jubileumviering van de Vrije Universiteit namens Prins Bernhard een rede uitgespro ken. Na deze rede, die hij in het R.A.I.-gebouw uitsprak, kweet ir Otten zich van de taak hem door de Prins der Nederlanden opgedragen, in de vorm van een chèque, die hij aan dr J. Schouten overhandigde. Op de foto neemt dr J. Schouten de chèque in ontvangst van ir P. F. S. Otten. Rusland biedt Finland gebruik van Saimaakanaal aan HELSINKI, 20 Oct. De Russische regering heeft Finland aangeboden op nieuw gebruik te maken van het Sai maakanaal. Het 56 kilometer lange ka naal, dat de Saimaameren met 't Oos telijk deel van de Oostzee verbindt, was voor de tweede wereldoorlog de belangrjkste route voor de houtex port. Op basis van het Fins-Russische vredesverdrag van 1940 werd het ka naal in tweeën gesneden en sindsdien maken de Finse houtexporteurs ge bruik van andere routes. De „nadelen" van de hoogconjunctuur 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De huidige economische situatie van ons land, waarin de bestedingen de neiging hebben het niveau van de middelen te overtreffen althans te naderenterwijl tevens reeds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer ge spannen Is, beeft de regering genoopt zich nader te beraden over de vraag of het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk moet worden geacht. De regering blijft op bet standpunt staan, dat voorzover buitenlandse factoren oorzaak zijn van de hier te lande heersende hoogconjunctuur, een beperking van de binnenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren. Niettemin is zij van mening, dat het noodzakelijk is enkele maatregelen te nemen, die overigens geheel binnen het kader van de bestaande wetgeving tot stand kunnen worden gebracht. In het licht van deze overwegingen heb ben de minister en de staatssecretaris van Financiën besloten de (eerste) voorlopige aanslag In de vennootschapsbelasting die thans opgelegd wordt nadat van het boekjaar 9 maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar 1955 (1955/ 1956) te stellen op 75 procent in plaats van op 50 procent van de over het voor afgaande boekjaar geheven belasting. Met ingang van het boekjaar 1956 (1956/ 1957) zullen deze voorlopige aanslagen reeds worden opgelegd, nadat van het boekjaar zeven maanden zijn verstreken, Ingezonden Mededeling (Adv.) KAUW heerlijk verfrissend verjaagt vermoeidheid bevordert uw eetlust en vervalt tevens de bepaling, dat de voorlopige aanslagen niet eerder invor derbaar zijn dan nadat het boekjaar is verstreken. Bovendien hebben zij, in overeenstem-' ming met de minister van Economische Zaken een beschikking uitgevaardigd, waarbij ten aanzien van alle bedrijfs middelen, welke na 31 October 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbe- besteed, voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting de vervroegde afschrijving van 1/3 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 procent per jaar. Voor bedrijfsmiddelen, die vóór 1 November 1955 zijn besteld of aanbesteed, blijft de oude regeling van kracht. De Regering heeft gemeend zich voors hands tot deze maatregel te moeten be perken. Zou de economische situatie zich verder toespitsen, dan zal aan maatrege len van verdere strekking niet te ontko men zijn. Het spreekt vanzelf, dat in dit geval alle bestedingscategorieën in de overwegingen zullen moeten worden be trokken. De Egyptische ministerraad heeft be sloten een studiecommissie in te stellen voor het atoomonderzoek. Geen onverdeelde instemming Dat de oplossing van het probleem der Ambonezen ge legen is in hun terugkeer naar het moederland, zal nie mand ontkennen. Maar er is weinig verbeeldingskracht voor nodig om te begrijpen, dat de voorwaarde, die de Indo nesische regering bij haar plannen thans aan de Ambonezen stelt, felle critiek uitlokt en voor het gros onaanvaardbaar is. Zij moeten n.l. niet meer, maar ook niet minder dan erkennen spijt te hebben van hun verblijf in het buitenland. Als zij dat doen, erkennen de Ambonezen, dat heel hun strijd een grote vergissing is geweest. Zij wensen niet te accepteren, dat de Indonesische regering hun in de vorm van een „algemene am nestie" een vriendelijkheid betuigt. En velen zullen hartgrondig onderschrijven de opmerking van dr P. Nikiijuluw, de ver tegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken in ons land, dat de Nederlandse regering blijkbaar geen middel on beproefd laat om de vrijheidsstrijd der Ambonezen tegen te werken Uit het officiële mededeling van Indonesische zijde mag wor den afgeleid, dat er principiële overeenstemming omtrent de te rugkeer van Ambonese gezinnen naar Indonesië is bereikt tussen de Nederlandse en de Indonesi sche regering. Moet daaruit ook worden afgeleid, dat onze rege ring accoord gaat met de voor waarde, dat slechts zij, die spijt betuigen, mogen terugkeren? Het is nauwelijks denkbaar! Het zou een laatste dolkstoot zijn in de rug van die duizenden Ambone zen, die liever naar het land van hun Vorstin kwamen en zich daar liever de grootste moeilijk heden wilden getroosten dan te blijven leven onder een regiem, dat op infame wijze zijn woord brak ten aanzien van hun zelf- standigvoortbestaan als volk. En wat moeten de reacties wel zijn van hun broeders op Ceram, die nog altijd in een strijd op le ven en dood met de „vijanden uit Djakarta" zijn gewikkeld? Alles zou tevergeefs zijn geweest Geen algemeen oordeel Niet alle Ambonezen in ons land (er zijn er hier ongeveer 16.000) denken er echter zo over. Men weet, dat er verschillende organisaties zijn, waarbij de Ambonezen zijn aangesloten. De BPRMS is verreweg de grootste organisatie en de leiding daarvan heeft reeds bekend gemaakt, dat van enigerlei spijt geen sprake kan zijn, zodat het betuigen van spijt slechts van misverstand kan getuigen. „De aanwezigheid van Zuid-Molukkers in Nederland heeft een diepere achtergrond, zodat enigerlei oplossing, die hiermee geen rekening houdt, zinloos zal zijn. De juiste oplossing moet wor den gezocht in een Nederlands- Indonesisch -Zuidmoluks over leg", aldus een officiële verkla ring. Er is als steeds ook nu weer geen overleg gepleegd met de Ambonse leiders, zo zegt een verklaring van de Republiek der Zuid-Molukken, die de Ambone- Minister Suurhoff in Genèvc GENEVE, 20 Oct. De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer Suurhoff, heeft in een rede voor de voltallige conferentie van het intergouvernementele comité voor de Europese migratie medege deeld, dat voor het einde van het jaar ongeveer 30.000 emigranten Nederland zullen hebben verlaten. Het emigratie overschot zou evenwel niet meer dan vijftien tot twintig duizend bedragen wegens het talrijke aantal repatriëren- den uit Indonesië. Hij was van mening, dat de door het comité vastgestelde normen een uni versele waarde hadden verworven. De migratie was ondenkbaar zonder een nauwe samenwerking tussen de be trokken landen. De landen, die het meest voordeel hadden van de migratie, zouden de eerste moeten zijn om een extra-bij drage voor dit doel te storten, Zulks met het oog op het begrotingstekort van het comité. Dit tekort te bestrijden door bezuiniging zou de werkzaamhe den van het comité verlammen. Daar om dienden de inkomsten vergroot te worden. De minister was van oordeel, dat de regeringen, die belang hebben bij de migratie, een billijk aandeel in de transportkosten op zich moeten nemen. De Nederlandse regering was bereid dit beginsel als basis van haar beleid te aanvaarden als de andere belang hebbende landen zich hiermee zouden verenigen. zen in de kampen heeft geadvi seerd op hun hoede te zijn en die bovendien critiek heeft op de Commissaris Ambonezenzorg, welke de erkende Zuidmolukse leiders heeft verboden de kam pen te betreden, maar hiertoe wel gelegenheid biedt aan „al die elementen, die onrust en tweedracht in de Zuidmolukse samenleving trachten te zaaien". Waar precies? Zekerheid omtrent de plaats van vestiging is er niet. Dit op zichzelf is voor de Ambonezen, die willen vertrekken, al een factor van onzekerheid. Gezegd wordt, dat deze „stunt" juist nu de winter voor de deur staat door.de Indonesiërs wordt uitge haald. Men denkt daarmee Am- bdhezen, die anders nog zouden aarzelen, mee te krijgen. Behal ve de BPRMS is er ook de CRAMS, waarin zich 3500 tot 4000 Ambonezen hebben ver enigd. Deze staat tegenover ves tiging in Indonesië heel wat sympathieker, evenals een twee tal andere kleinere organisaties. De Ambonezen komen voor een zeer moeilijke beslissing te staan. Het mag hun, als zij moe ten besluiten terug te keren of liier te blijven, niet nog moeilij ker worden gemaakt door een verklaring van spijt te eisen. Dat is immoreel. Zonder dat is het al moeilijk genoeg. Want, zo zullen vele Ambonezen zich afvragen: is wat wij nu gaan doen met ons vertrek naar Indonesië geen ver raad aan onze eigen zaak? Tenzijde nieuwe Indone sische regering de federalistische gedachte als juist zal erkennen. En wat Nederland betreft: laten wij niet vergeten, dat het erger is een volk, dat ons eeuwenlang trouw is geweest, te dwingen weer weg te gaan dan zekere las ten terwille van het verblijf van dit volk hier te dragen. Wat er ook gaat gebeuren: iedere Am bonees moet in volledige vrijheid kunnen beslissen wat hij doet: weggaan of blijven. Poststukken achtergehouden: vonnis zes maanden ROTTERDAM, 20 Oct. De recht bank te Rotterdam heeft vanmorgen de 23-jarige besteller bij de PTT, T. J; A. H. uit Rotterdam tot een gevange nisstraf van zes maanden met aftrelt veroordeeld, omdat hij, volgens de tent lastelegging, in de periode van Decem ber 1954 tot Mei 1955 brieven, brieft kaarten, drukwerken, een postwissel en pakketjes, die hij moest bezorgen, heeft achtergehouden. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De recht bank heeft de 67-jarige hoofdredacteur van de „Nieuwsbrief", J. F., veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen omdat hij de Koningin opzettelijk in ge schrifte beledigd heeft en deze geschrif ten, waarin de belediging voorkwam, in voorraad had en verspreidde. De belediging kwam voor in de „Nieuws brief" van1 25 September 1954 en handelde over de Troonrede van 1954, waarin de opheffing van h.et Uniestatuut werd aan gekondigd. Tegen dit wetsontwerp kantte F. zich in felle bewoordingen, waarbij vooral de laatste regel van het artikel voor de Koningin beledigend werd ge- acht. VANDAAG EENS MAGISCH VLECHTWERK T-TT Van links naar rechts en van boven naar beneden gelezen dezelfde woorden invullen. 1. Chinees vaartuig; 2. stad in Span je; 3. afgepaste hoeveelheid; 4. schade. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. Contabas; 7. 11; 8. smergel; 12. en; 14. lamp; 16. smal; 18. re; 21, restant; 25. es; 27. uitne mend. VERTICAAL: 2. Olm; 3. tenor; 4. are; 5. al; 6. sik; 8. sol; 9. emmer; 10. ga; 11. lemma; 13. na; 15. ar; 17. lot; 19. as; 20. keu; 22. een; 23. tam; 24. non; 26. si. Nobelprijs voor medicijnen voor Zweedse hoogleraar STOCKHOLM, 20 Oct. Het medi sche instituut Caroline heeft Donder dag de Nobelprijs voor medicijnen en physiologie 1955 toegekend aan pro fessor Hugo Theorell, een vooraan staande bloedspecialist. De 52-jarige professor is hoofd van het Nobelinsti- tuut voor biochemie in Stockholm.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3