HET KONINKLIJK BEZOEK, EEN HOOGTEPUNT IN DE HISTORIE DRIE-EILANDENPLAN VERGT ZEER VEEL STUDIE Zonder hereniging van Duitsland geen De laatste dag op Curagao Gerben Sonderman met vliegtuig neergestort en omgekomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drie-eilandenplan Gala-receptie op plein van Fort-Amsterdam Een drukke dag Grotere Indonesische ver tegenwoordiging in Nederland Oud-voorzitter Raad van Europa: Maar wil Rusland wel vrede? Tijdens demonstratievlucht in V.S. Hij vloog het Koninklijk Paar op bijna alle tochten Druk bezig met voorbereidende werkzaamheden Oostelijke dam krijgt verkeersweg van zes meter breedte Stroommetingen belangrijk Rusland wenst organisatie voor kernenergie HITLERS SCHEDEL NAAR MOSKOU? Pakistan blijft links houden CJïtgava: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vüssingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korta Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dtjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3228 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 21 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 21 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse. Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vüssingen; J. iVloli, Vüssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 1 en 7) WILLEMSTAD, 20 October. - Aan een hoogtepunt in de geschie denis van Curasao, het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard is vannacht een einde gekomen. Een grote gala-receptie op de binnenplaats van Fort Amsterdam, achter het paleis van de gouverneur was vanavond het slot van de drie onvergetelijke dagen, die het Ko ninklijk Paar op Curagao door bracht. Het waren drie dagen, waarin de banden tussen Oranje en dit deel van de West steviger dan ooit zijn aangehaald, ^rie dagen, die als blijde herinneringen zullen blij ven bestaan onder de bevolking van Curagao. Meer dan duizend gasten, gekleed in een witte tropen-smoking of een ele gante avondjapon hadden zich in carré langs het plein opgesteld toen de Ko ningin, begeleid door de Gouverneur en Prins Bernhard aan de zijde van minister-president Jonckheer, de sta tige trap van het paleis afliepen. Vriendelijk groetend maakte men een rondgang langs de gasten en daar een hand drukkend of een praatje makend. Er was op deze receptie tegens ge. legenheid tot het aanbieden van ge schenken. Zo ontving de Koningin van een aantal dames een bijzonder fraai linnen geborduurd lunch-set. Na de taptoe begaven Koningin Ju liana en Prins Bernhard zich naar hun vertrekken in het paleis. De gas ten bleven nog enige tijd gezellig .bijeen.' Instituut voor kinderen De dag was voor de Koningin begon nen met een bezoek aan het mgr. Ver- riet Instituut. In dit instituut worden 73 kinderen verpleegd afkomstig van de Antilliaanse eilanden en uit Cura sao. Het zijn kinderen die ernstige lichaamsgebreken hebben of lijden aan geestelijke afwijkingen. Koningin Ju liana bleef ongeveer een half uur in het Instituut en liet zich door de direc trice uitvoerig voorlichten over dit. be langrijke medisch-sociale werk. Nadat Koningin Juliana hartelijk af scheid had genomen, maakte zij nog een rondrit door de stadswijk van Cu rasao Otjrabanda. Een ogenblik werd gestopt bij de club der Surinamers, J. P.F. Later op de dag voer de Koningin met het jacht van de gouverneur via de St Annabaai en het Schottegat naar het terrein van de oliemaatschappij Een rondrit van twintig minuten werd gemaakt door Emmastad, het woon oord rond de raffinaderij. Het eind punt was het huis van de directeur dr ir H. ter Meulen, waar een kopje kof fie werd gedronken. Zaken Prins Bernhard werkte intussen op de morgen ook een druk programma af, De dag begon met een uitvoerige be spreking met vooraanstaande zaken deden. De teruggang van Curasao als 'verlaadhaven, de kwestie van het in stellen van een vrije handelszone en het sch-:;pen van een gunstig klimaat voor h..- bedrijfsleven en het toerisme vormden onderwerpen van het ge sprek. Later op de morgen begaf Prins Bernhard zich naar het Waterfort, waar hij de eerste steen metselde voor het nieuwe toeristenhotel „El Curasao". Nadat de Prins de steen had gemetseld en een door hem ge tekende oorkonde, verpakt in een bronzen koker, in een steen had aan gebracht, gaf de heer Norman Chu- maceiro, lid van de directie de Prins een gouden troffel met inscriptie ter herinnering aan dit gebeuren. De lunch werd gebruikt in de Pisca- derbaai club, In gezelschap van verte genwoordigers van sportorganisaties op het eiland. In de middaguren bezocht Koningin Juliana het Oostelijke deel van het DJAKARTA, 20 Oct. Zes van de elf ambtenaren, die de Indonesische regering ter versterking van de Indonesische ver tegenwoordiging in Nederland naar Den 'aag zal zenden, zijn reeds uit Djakarta vertrokken. Onder hen is de heer Kami], die zal optreden als eerste secretaris. Da oud consul-generaal in Hongkong, Kwee Djie Hoe, zal de rang van minister hebben. Hij vertrekt Vrijdag uit Djakarta. Het is nog niet bekend wie als ambassa- leur in de speciale missie zal optreden. Het Koninklijk Paar tijdens een rijtoer door Curagao eiland. De tocht ging langs de met vele vlaggetjes versierde huisjes, waarvan de bewoners langs de weg of in hun tuin stonden om de Vorstin toe te juichen naar de Brakkeput. Hier wa ren de meisjespadvindsters bijeen, die de Koningin ontvingen. Spelevaren Hierna volgde een plezierige tocht met de „Beatrix", het jacht van de gouverneur om te genieten van het ad miraalzeilen van de watersportliefheb bers in het Spaanse water. Prins Bernhard bracht inmiddels een onverwacht bezoek aan de drie belangrijkste bankinstellingen op Curagao. Dit bezoek legde de Prins te voet af. Hij werd meermalen door het publiek herkend en eeninaal klonk spontaan: „Hallo Prins, hoe gaat het". Prins Bernhard vereerde de Curacaose padvinders ook nog met een bezoek om daarna ooggetuige te zijn van het feest in het Spaanse Water. En natuur lijk nam de Prins ook nog een verfris sende duik in zee. DE BÏLT ZEGT: Lagere middagtemperaturen Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Overwegend mati ge Zuidwestelijke wind. Middagtem peraturen over het algemeen lager dan gisteren. STRAATSBURG, 20 Oct. De ont spanning in de internationale politieke toestand moet tot een werkelijke vrede leiden en zonder de hereniging van Duitsland is een werkelijke vrede ir Europa niet mogelijk, heeft de oud voorzitter van de Raad van Europ: Francois de Menthon, heden, verklaar bij de opening van het debat over 6 algemene Europese politiek. Maar hij vroeg zich af of de Russe een werkelijke vrede willen, dan wc of zij, met stilzwijgende toestemmin van het Westen, eenvoudig willen pre fiteren van de voordelen die de statu quo hun biedt. Deze voordelen waren volgens hem velerlei, namelijk: verminde ring van de militaire uitgaven, nor malisatie van de handelsbetrekkin gen, verhoging van de levensstan daard, grotere veiligheid, verzwak king van de NAVO door verminde ring van de vrees voor communisti sche agressie, rehabilitatie van de communistische partijen in de Wes telijke landen, en de mogelijkheid van vorming van zogenaamde „volksfronten" in die landen, waar door een neutralistische politiek zou kunnen worden bereikt. HAGERSTOWN, 20 October. Gerben Sonderman, de 47'jarige bekende reserve luitenant-kolonel-vlieger en privé-piloot van Prins Bernhard, is vandaag in Maryland, bij Hagerstown neergestort. Hij kwam hierbij om het leven. Gerben Sonderman maakte met een Fokker S14 een demonstratie vlucht vanaf het vliegveld van de Fairchild Aircraft Corporation. Het vliegtuig maakte plotseling een duik en stortte op een boerderij, op korte afstand van het gemeentevliegveld van Hagerstown gelegen. Het toestel vloog in brand. Luit.-kolonel Sonderman kon zich niet meer uit de cabine bevrijden. Sonderman was nog maar kort in de V.S. om de monstratievluchten met de Fokkers S—14 rrnchtrainer" t- 'V-vn, Gerben Sonderman heeft het Ko ninklijke Paar en ook de Koningin en de Prins afzonderlijk op vrijwel alle vliegtochten begeleid. De Fokker S14, waarmede het on geluk is gebeurd, was een van de vliegtuigen van een serie van 25, die voor de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht wordt gebouwd. Gerben Sonderman heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van deze Fokker S—14. Hij was gisteren met het Fokker toestel van het vliegveld La Guardia bij New York overgevlogen naar het vliegveld van Fairchild. Gerben Sonderman is op 29 Decem ber 1908 geboren in Drachten. In Oc tober van het jaar 1936 werd hij twee de luitenant-vlieger en nog voor de tweede wereldoorlog bevorderd tot eerste luitenant-vlieger. Tijdens de oorlog en vooral na de bezetting van Nederland heeft Gerben Sonderman tekenen van moed, dap perheid en volharding gegeven. Telkens slaagde Gerben Sonderman er in aan de achtervolging der Duit sers te ontkomen. Zijn diensten, die hij op deze wijze aan de bevrijding van het land bewees, kunnen niet hoog genoeg worden aangeslagen. Na de bevrijding, in Mei 1945, werd Gerben Sonderman bevorderd tot ka pitein-vlieger en later tot majoor vlieger. In 1948 werd hij benoemd tot adju dant in buitengewone dienst van H.M. Koningin Juliana. In 1954 volgde zijn bevordering tot res. luitenant-kolonel- vlieger. Koningin Juliana dankt de heer Coroa voor het verzameld bedrag voor de bouw van jeugdhuizen. GOES, 20 Oct. Hoewel er nog heel wat water door de Zandkreek zal stromen, voordat het wordt tegengehouden door de dammen van het Drie-eilandenplan Is men reeds druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden. De aanleg van de dammen, en de sluizen, de afwatering van de gronden rondom de kreek en de nieuwe gronden In de kreek, de aanpassing van de tijhaventjes, dit alles vergt veel studie en verscheidene diensten zijn hier dan ook mee belast. Zodra echter de Deltawet is aangenomen en de détailwetten, die betrekking hebben op de onderdelen van het werk, de Staten-Generaal zijn gepasseerd, kan begonnen worden met het gigantisch werk, dat op tal van punten een „generale repetitie" zal worden voor het nog grotere karwei, het Deltaplan. Trouwens men experimenteert nu reeds met asfalt, met mijnsteen en zelfs met plastic. Niets wordt onbeproefd gelaten om het project te doen slagen. De afsluitingswerken, de dam door 't Veerse Gat en de dam door de Zandkreek, tweehonderd meter ten Westen van Katse Veer, worden in Den Haag ontworpen door de Directie Landaanwinning, de nieuwe benaming voor het Technisch Bureau der Domeinen. De sluis in de Oostelijke dam wordt ontworpen door de Directie Sluizen en Stuwen in Utrecht. De aanpassingswerken worden in Goes uitgewerkt. De grootste moot, de afwa tering van het oude land - het eiland Noord-Beveland en grote delen van Zuid- Bev. is in handen van de Cultuur technische Dienst. Soortgelijke werken in de gronden die droog zullen vallen, in totaal 1800—2000 ha., wor den bestudeerd door de landbouwkundige afdeling van de N.O.P.-werken. Ook het toekomstige peil van de Zandkreek maakt onderwerp van studie uit en wel van de Cultuurtechnische Dienst en de land bouwkundige afdeling van de N.O.P. sa men. UITVOERING. Aan de Parallelwegweg te Goes staat, verscholen in het groen, een klein hou ten gebouw. Naast de voordeur hangt een bord met daarop in keurige witte let ters: Rijkswaterstaat, Uitvoering Drie- eilandenplan. Van de metingen, die o.m. verricht werden, en worden, vormen de stroom metingen een belangrijk onderdeel en wel in verband met de sluitgaten in de twee dammen. Bij normale sluitingen blijft na aanleg van de dam een sluit gat over, dat zo groot is dat de stroom snelheid 4 m/sec. blijft. Wanneer ech ter bij de sluiting van de dam in het Veeregat deze snelheid wordt bereikt, zo heeft men berekend, dan zal het sluitgat nog vierhonderd meter breed zijn. Deze breedte is te groot om de sluiting met een of twee manoeuvres te voltooien. Daarom zullen er zgn. klep- caissons gebruikt moeten worden, caissons dus, die open kleppen hebben waardoor liet water vrij heen en weer kan stromen en waarvan de kleppen op commando allen gelijk gesloten kunnen worden. Zoals bekend heeft men de ver wachting uitgesproken, dat in 1960 de afsluiting van de Zandkreek een feit zal zijn. En men heeft hiervoor een nauwkeurig tijdschema in elkaar gezet. Dit tijdschema nu wordt be heerst door het tijdschema van de sluisbouw in de Oostelijke dam die bij Katse Veer is geprojecteerd. Men hoopt in 1958 de sluis gereed te heb ben. De plaats van deze sluis is be paald op de zandplaat ten Noorden van de vaargeul. Tegelijk met de bouw van deze sluis begint men met de dijkaanleg vanaf de sluis naar de dijk van de Jonkvrouw Annapolder op Noord-Beveland. Het sluitgat van de Oostelijke dam komt ten Zuiden van de sluis. Reeds volgend voorjaar begint men met de aanleg van de bouwput voor deze sluis. En tegelijkertijd ook met de aanleg van de werkhaven en het bouwdok bij Veere. De bestekken voor dit alles zullen aan het eind van dit jaar, begin vol gend jaar gereed komen. Het bestek voor de bouwput is zelfs reeds ge maakt. DE DAM BIJ KATSE VEER De plaats van de dam bij Katse Veer, nl. 200 m. ten Westen van de steiger is weloverwogen gekozen. Niet alleen omdat het economiscsh de beste plaats is, maar ook uit verkeerstechnisch oog punt. Voor de visserij betekent deze plaats de minste schade terwijl de stei ger van het veer naar Zierikzee in vrij water blijft. In het begin is, zoals men zich zal herinneren gesproken over de moge lijkheid de dam meer Oostelijk aan te leggen doch in dit gebied bestaat groot gevaar voor zgn. oevervallen, zodat men hier vanaf heeft gezien. De verongelukte vlieger Gerben Sonderman (staande), samen met zijn collega Van Meel (in cockpit) NEW YORK, 20 Oct. De Sowjet- Unie heeft, in een antwoordnota op 'n Amerikaans memorandum, verklaard bereid te zijn met acht Westelijke lan den de Verenigde Staten, Groot- Brittannie, Canada, Frankrijk, Aus tralië, Portugal, België en Zuid-Afrika te onderhandelen over het instel len van een internationale organisatie voor de kernenergie. Zij is bereid het Westerse ontwerp daarvoor als „basis voor de opstelling van een statuut" te aanvaarden. De Sowjet-Unie stelde voor de on derhandelingen eventueel ook door Tsjecho-Slowakije te doen bijwonen. FRIEDLAND, 20 Oct. Een voor malige majoor van de lijfwacht van Hitler, Karl Schneider, heeft vandaag in het Westduitse doorgangskamp voor oud-gevangenen uit de Sowjet-Unie verklaard, dat de Russen begin Mei 1945 het gebeente van Hitier en Eva Braun hebben opgegraven en de sche dels voor onderzoek naar Moskou heb ben gezonden. Schneider zeide, dat hij 180 blikken benzine heeft laten halen voor ver branding van het lijk van Hitier en Eva Braun. Onder de 255 gevangenen die van daag naar West-Duitsland zijn terugge keerd, bevindt zich de tandarts, dr Helmut Kunz, die ooggetuige is ge weest van Hitiers afscheid van z'n per soneel kort voor de Duitse dictator zelfmoord pleegde. Volgens Kunz gaf Hitier zijn medewerkers de raad door de linies van de Russische belegeraars heen naar het Westen uit te wijken. KARATSJI, 20 Oct. De uitvoering van de plannen om het verkeer in Pa kistan van begin volgend jaar af rechts in plaats van links te laten houden, is wegens wijdverbreide oppositie voor on bepaalde tijd uitgesteld. De regering had de verandering gewenst, omdat daardoor deviezen bespaard konden worden. Ame rikaanse auto's, waarin het stuurwiel links zit, zijn n.l. goedkoper dan Britse. BONN, 20 Oct. De Westduitse Bondskanselier Adenauer heeft van daag vanaf zijn ziekbed een politieke verklaring uitgegeven, waarin hij de hoop uitspreekt dat de Saarlanders Zondag a.s. het statuit, waardoor het Saargebied een Europese status zou verkrijgen (dit in afwachting van een definitieve regeling in een Duits vredesverdrag) zullen goedkeuren. In Berlijn heeft de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken Von Bren- tano verklaard, dat aanvaarding van het statuut een „goede oplossing" en een „grote stap voorwaarts" zou zyn.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1