SPROOKJESTOCHT OVER HET EILAND Duitsers kwaad AMERIKA SAMEN MET RUSLAND TEGEN JAPAN r V. Nieuwe belastingen in Engeland GRATIS PASPOORTEN GEWENST Prins Bernhard legde eerste steen voor wetenschap pelijk centrum Eerste vluchtingen Enige vooruitgang' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De tweede dag op Curasao Maatregelen tegen inflatie Geen toeristen meer naar Nederland? Drie jongens ver moord in Chicago Dr Schweitzer onderscheiden IncL stembureau leeggeroofd Raad van Europa: Spaarsysteem voor buitenlandse reizen Trein greep auto op overweg MacArthur adviseerde in 1945: Geheime stukken onthuld Dulles over Genève Vandaag Verdrag tussen Syrië en Egypte Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8223 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 20 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruinïngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Siemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 3 en 9) WILLEMSTAD, 19 October. De tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Curasao was gewijd aan het Westelijk deel van het eiland. En het is een sprookjesachtige tocht geworden. Overal langs de weg hadden de dorpsbewoners zich opgesteld om hun aanhankelijkheid aan het huis van Oranje te betuigen met luid gejuich, vlaggen en feërieke versieringen. Op verschillende plaatsen werd halt gehouden om de typisch Cura- Saose programma's, die speciaal voor dit hoge bezoek waren ingestu deerd, te zien uitvoeren. De meest bonte en uiteenlopende taferelen wisselden elkaar af: folklo ristische dansen, muziek op specifieke instrumenten, defile's en aan het slot een plechtig oogstfeest. ten de apostolische vicaris mgr A. van de Veen Zeppenfeldt, de dominees R. E. C. Doth, predikant van de Evangeli sche Broedergemeente; J. Mietes, pre dikant van de Verenigde Protestantse Gemeente, C. Th. Steenstra, predikant van de Hervormde Protestantse ge meente, A. W. Wyminga, predikant van de Gereformeerde Kerk, en de rabbijnen van de Nederlands-Portu gees Israëlietische gemeente „Mikve^ Israël". (Zie ook pag. 7). Om drie uur hedenmiddag vertrok ken Koningin en Prins uit het paleis voor de grote rondrit, die hun naar het derde district zou voeren, dat in het Westelijke deel van het eiland ligt. De route ging naar Julianadorp, waar buiten groepen van de bevolking van Jan Doret waren opgesteld om de Ko ningin en de Prins te zien passeren en te groeten. In de gemeenschap der Cur. Petroleum Industrie Maatschap pij-gemeenschap, die haar naam draagt, onthulde H. M. een gedenk plaat ter herinnering aan dit bezoek en daarna ging de reis verder. Allereerst naar de kleine berg, de grens van het derde district waar ver tegenwoordigers van dit deel van het eiland een ontvangst-comité hadden gevormd ter begroeting van Vorstin en Prins. Schier de gehele bevolking van het derde district voorzover zij niet langs de wegen had gestaan die de konink lijke auto had gevolgd, was hier bijeen rond en op het voetbalveld waar de beste stoelen die te vinden waren ge reed stonden voor de Koningin en de Prins om hen gelegenheid te geven een typisch Curagaos programma bij te wonen. Er waren folkloristische dansen, Curajaose muziek op speci fieke instrumenten, taferelen die het Curagaose leven vertonen, een défilé en tot slot een Simadan, een oogst feest. Langs de kust via knip en langoer ging het nu naar Soto over een we; die de charme heeft dwars door he woeste landschap van het derd district te gaan maar het nadeel heef' zeer slecht en stoffig te zijn en hier e daar zelfs wat angstig, wegens het grr te hoogteverschil. Bij de Kleine Berg nam men ai scheid van de organisatoren van dez bijzonder hartelijke ontvangst door d< bevolking van Bands Abao. Op de avond van deze tweede da£ bezocht Prins Bernhard het Roxy- LONDEN, 19 Oct. - Het in dienen van een tweede begroting na die van April komt zelden voor. Dit zal de eerste herfst- noodbegro- ting zijn sinds 1947, toen de toen malige Labour-minister van finan ciën, Hugh Dalton, er een indien de. Verwacht wordt, dat bij de be groting van de volgende week nieu we belastingen zullen worden inge voerd, die ten doel hebben de koop kracht der bevolking te verminde ren, en de inflatie tegen te gaan. De vaak door minister Butler tot uitdrukking gebrachte hoop, dat de dit jaar genomen maatregelen tot beperking van de aankopen of af betaling, verhoging van de rente voet e.d. voldoende zouden zijn om de inflatieonistische ontwikkeling tot staan te brengen, is dus klaar blijkelijk niet in vervulling gegaan. DE BILT ZEGT: Nog veel wind. Aanvankelijk zwaar bewolkt en enige regen, later vanuit het Westen enkele opklaringen maar ook enkele buien. Krachtige tot matige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tem eraturen als gisteren of iets ho gere. theater aan Pieterbaai waar de ver eniging „Onze Vloot" een gala-avond had georganiseerd. De Koningin had zich inmiddels met enkele leden van haar gevolg naar het Rif begeven waar zij temidden van duizenden Curagaoenaars getuige was van iets dat op geen enkel groot feest op Curagao mag ontbreken: een vuur werk. Steenlegging Prins Bernhard heeft vandaag te Willemstad de eerste steen gelegd voor het eerste project van de Technisch Economische Raad van de Nederlandse Antillen, het Marien biologisch insti tuut aan de Piscaderabaai. Men hoopt, dat dit instituut in de eerste helft van 1956 gereed zal zijn. Het zal het eerste wetenschappelijk centrum op Curagao zijn, gewijd aan datgene wat Curagao zo na is, namelijk de zee en wat erin groeit en leeft. Geestelijken Op het Gouvernementshuis in Wil lemstad ontvingen H. M. en Z. K. H. de verschillende geestelijke hoogwaardig heidsbekleders op het eiland, te we- RECKLINGHAUSEN, 19 Oct. De „Recklinghauser Zeitung" heeft mee gedeeld, dat zij de organisatie van toe- ristentochten naar Nederland heeft ge staakt als protest tegen de mededeling van minister Beyen, dat de Duitse oor logsmisdadigers in Nederland niet zul len worden vrijgelaten voordat hun straftijd om is. CHICAGO, 19 Oct. De politie van Chicago is in de omgeving van de stad een grootscheeps onderzoek begonnen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. 11, 13 en 14 jaar oud, wier ernstig verminkte lijken dezer dagen in een bos werden gevonden. De jongens werden vermist nadat zij Zon dagavond hun huis hadden verlaten om naar een bioscoop te gaan. De po litie vermoedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. o In de eerste negen maanden van 1955 zijn 14.000 .Nederlanders naa» Australië vertrokken. Het vertrek naar Canada is met 54 pCt gedaald. Dat naar Nieuw-Zeeland is daarentegen verdubbeld. In genoemde maanden vertrokken daarheen 7000 mensen. De aankomst van het Nederlands Koninklijk Paar op Curasao. V.l.n.r.: Z. K. H. Prins Bernhard, H. M. de Koningin, die wordt be groet door de Gouverneur van de Nederlandse Antillen, Z.E. A. A. H. Struyken, premier E. Jonckheer en de Lt. Gouverneur van Curasao Z.E. M. P. Gorsira. LONDEN, 10 Oct. Koningin Eliza beth van Groot-Brittannië heeft van daag in het paleis Buckingham te Lon den dr Albert Schweitzer, de Franse filosoof en zendings-arts, het ere-lid- maatschap van de Orde van Verdienste verleend. President Eisenhower was tot dusver de enige andere niet-Brit die deze on derscheiding draagt. De tachtigjarige dr Schweitzer begaf zich. met de Franse ambassadeur te Londen, naar het paleis. DJAKARTA, 19 Oct. In enkele steden van Indonesië worden gerechte lijke gevallen van kleine knoeierijen bij de verkiezingen behandeld. Een burgerambtenaar van de Indonesische marine heeft in Soerabaja terechtge staan, omdat hij had getracht een stembiljet van een overledene te ge bruiken. Het stembureau Latjokkong in Zuid- Celebes is leeggeroofd, de schade be draagt rp 25.000. Te Panintjong werd een lid van het stembureau ontvoerd. In Wonogiri heeft een man terecht gestaan, die kans had gezien ook twee keer zijn stem uit te brengen. Hij was zelf candidaat en lid van het verkie zingscomité. Inmiddels deelde de vice-voorzitter van het hoofdstedelijke verkiezingsco mité mede, dat over vier tot vijf da gen het onderzoek naar de Djakartase stembiljetten zal zijn. Verwacht wordt, dat over een week de kiesdeler voor de hoofdstad zal zijn berekend. Met ingang van 15 Novem ber zal men in Djakarta beginnen met de voorbereidingen voor de verkiezin gen voor de wetgevende vergadering. De jongste stemmingsuitslagen zijn inmiddels: P.N.I. 7,7 millioen, Masjumi 7,5 millioen; Nahdatul Ulama 6,4 mil lioen en P.K.I. 5,9 millioen. STRAATSBURG, 19 Oct. De gratis verstrekking van paspoorten (zolang deze nog niet geheel kunnen worden afgeschaft) voor het reizigersverkeer tussen de Westeuropese landen, is heden, voorgesteld door het parlement van de Raad van Europa. Deze beval de regeringen van de leden-landen tevens aan, zolang paspoorten nog nodig zijn, de formaliteiten voor het aanvragen ervan tot een minimum te reduceren en de formaliteiten voor grensover schrijding te vereenvoudigen. Voorts is aan het comité van minis ters verzocht om door een conferentie van competente regeringsambtenaren een spaarsysteem te laten uitwerken, dat personen met lage inkomens in de gelegenheid moet stellen buitenlandse reizen in Westeuropa te ondernemen. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van spaarbons, die door de houders bij het begin van de" jaarlijkse vacantie, zouden kunnen worden ingewisseld te gen een „Raad van Europa-biljet", het welk niet alleen voor retour-reisbiljet zal dienen, maar tevens aan de gren zen geaccepteerd zal worden in plaats van een paspoort. WINTERSWIJK, 19 Oct. Te Win terswijk is vanmorgen op de onbe waakte overweg aan de Dennendijk een personenauto, bestuurd door de 49-jarige H. H. te W., uit Rekken door een diesel-electrische trein gegrepen. De auto werd ruim 200 meter meege sleurd. De bestuurder werd gedood. De heer te W. was gehuwd en vader van twee kinderen. PARIJS, 19 October. „Voor de eerste maal zal de mens vaste stof uit energie kunnen scheppen", zo heeft Leprince-Ringuet, professor aan de Franse „ecole polytechnique" naar leiding van de ontdekking van het ne gatieve proton verklaard. Thans, zo vervolgde hij, is eens te meer de stel ling van Einstein bewezen, volgens welke stof uit energie en energie uit stof kan ontstaan. De eerste gezinnen van vluchtelin gen-bouwvakarbeiders, waarvan ook enkele in Terneuzen zuilen worden ondergebracht, arriveer den vanochtend met de Astria-ex- press op Nederlandse bodem. 12 Joegoslavische, 19 Hongaarse, 5 Russische en 2 Poolse gezinnen, het eerste contingent van de in to taal 250 vluchtelingengezinnen, zijn voorlopig ondergebracht in het voormalig DUW-kamp te Horst. (VOOR EEN VOLLEDIG VER SLAG, ZIE PAG. 3). Nederlandse aardappelen voor West-Berlijn BONN, 19 Oct. Het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening heeft toestemming gegeven voor de in voer van 29.000 ton Nederlandse con sumptieaardappelen ten behoeve van West-Berlijn. De invoervergunning zal nog deze week in het staatsblad be kend worden gemaakt. De leveranties zullen onftiiddellijk geschieden. Importeurs en leveranciers hebben reeds voorlopige contracten ge sloten. Er bestaat op het ogenblik in West- Duitsland een zekere schaarste op de aardappelmarkt, die volgens ingelichte kringen is toe te schrijven aan 'het vasthouden van binnenlandse aardap pelen. In verband hiermede streeft de aardappelhandel naar uitbreiding van de aardappelen-invoer. Men denkt aan een invoer van in totaal 50.000 ton uit Nederland, België en Frankrijk. WASHINGTON, 19 Oct. „Gene raal Douglas MacArthur, destijds op perbevelhebber der verbonden strijd krachten in het gebied van de Stille Oceaan, heeft de Amerikaanse rege ring in Maart 1945 geraden alles in het werk te stellen, om Sowjetrussi- sche deelneming aan de oorlog tegen Japan te verzekeren", aldus is van daag in thans gepubliceerde geheime stukken van het Amerikaanse minis terie van landsverdediging onthuld. Hieraan wordt toegevoegd: „Mac- Arthurs inzichten werden tot uitdruk king gebracht in twee officiële beraad slagingen met twee hoge Amerikaanse officieren, leden van de staf voor het opstellen van strategische plannen, namelijk brigade-generaal George Lincoln en kolonel Paul Freeman. Voorkoming Amerikaanse verliezen Tegenover Lincoln verklaarde Mac Arthur dat de V. S., militair bezien, alles in het werk morsten stellen om Russische deelneming aan de oorlog tegen Japan te verzekeren, voordat Amerikaanse troepen in Japan zouden gaan landen. Dit om te voorkomen dat het vooral de Amerikanen zouden zijn die de verliezen zouden lijden. Een Amerikaans welslagen zonder Russische deelneming zou voorts be tekenen dat de Russen op het geschik te tijdstip zouden kunnen oprukken in een- gebied, waar geen krachtige Ja panse tegenstand meer werd geboden (in feite is dit laatste toch het geval geweest: er volgde een Russische „mi litaire wandeling" in Mandsjoerije. Red.). Geen uitstel En tegenover kolonel Freeman gaf MacArthur als zijn mening te kennen dat het van belang was het Russische leger tot een militaire actie in Mand sjoerije te brengen en dat dit moest geschieden zonuer de drie maanden uitstel, die wijlen Stalin hiervoor wil de hebben en welke wens door de Russische leider ter kennis van de toenmalige president Roosevelt was gebracht. Later met de Sowj et-Unie gerezen moeilijkheden waren er de oorzaak van dat de Amerikaanse stafchefs tenslotte concludeerden dat „Sow- jetrussisehe deelneming aan de oor log geen voorwaarde" was voor een Amerikaanse invasie van Japan. De beide genoemde opperofficieren brachten verslag van hun besprekin gen met generaal MacArthur uit een toenmalige chef-staf van het leger, ge neraal George Marshall. In de gepubliceerde documenten komt niets voor, waaruit blijkt dat MacArthur later zijn zienswijze heeft gewijzigd. De publicatie is het gevolg van een meningenstrijd, welke zich in de V.S. had ontsponnen na een verklaring van MacArthur, dat hij tegen Sowjetrus- sische deelneming aan de oorlog tegen Japan had geadviseerd. V.N.-waarnemers door Syriërs beschoten TEL AVTV, 19 Oct. Er worden reeds sinds verscheidene dagen op gro te schaal legeroefeningen in Israël ge houden, waaraan wordt deelgenomen door vechtwagens, zware artillerie en vliegtuigen. Een woordvoerder van het Israëlisch leger heeft medegedeeld, dat twee waarnemers der Verenigde Naties van middag door Syriërs zijn beschoten, toen zij zich naar het Meer van Galilea begaven, om te zoeken naar een giste ren verdwenen Israëlische soldaat. De waarnemers moesten terug keren. Nederlandse tankbataljons oefenen in Duitsland BIELEFELD, 19 Oct. Vandaag zijn in Bueren en Paderborn in Duits land oefeningen begonnen van het Nederlandse vierde en vijfde tank bataljon. Het betreft hier normale oefeningen, zoals die daar in de buurt geregeld worden gehouden, o.a. ook door Belgische en Britse troepen. Aan de oefeningen nemen rond 3000 man deel. Het hoogtepunt zal worden ge vormd door een „slag om Fuersten- berg" op 27 October a.s., waaraan ook zal worden deelgenomen door straal jagers. DENVER, 19 October. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles heeft Woensdag te Den ver na een bespreking met president Eisenhower verklaard, dat zij beiden een gematigde hoop hebben op con crete resultaten op de aanstaande Ge- neefse conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier. Dulles zeide, dat hoewel hij geen „opzienbarende resultaten" verwacht, gelooft dat er enige concrete voort gang zal worden gemaakt in de kwes tie van de eenmaking van Duitsland in het kader van beveiliging in Euro pa en toenemend contact tussen Oost en West. „Ik ga naar Genève met de verze kering, dat er een president achter mij staat, die de kwesties grondig kent en die mij een volledig en alomvattend mandaat heeft gegeven op de confe rentie voor ons land te spreken", al dus de minister van buitenlandse za ken. CAIRO, 20 October. Te Cairo is meegedeeld, dat vandaag te Damascus een militair verdrag tussen Egypte en Syrië zal worden getekend. Voor Egypte zal ambassadeur Mahmoed Riad tekenen. Volgens een eerder bericlït uit de Syrische hoofdstad houdt het verdrag in dat de twee nationale legers onder één gemeenschappelijk opperbevel komen, welke functie beurtelings door een Egyptenaar en een Syriër zal worden bekleed. Volgens kringen te Damascus is de overeenkomst zuiver een defensief verdrag en tegen geen enkele staat gericht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1