AMSTERDAM BEËINDIGDE HULPACTIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Arnemuidse visvrouw zong Spaanse ballade voor politierechter Dankbare eilandbewoners boden monumentale bank aan D.DJH Velen namen afscheid van SEC.-secretaris J. A. Pieterse Feest in de keet bij de televisietoren te Goes Dronken chauffeurs kregen strenge straffen Laatste cheques (f 114.000.—van de vijf ton overhandigd Erepenningen voor burgemeester d' Ailly en adoptie-ambtenaar Besanger In November begint te Goes de Welfarecursus Kf.arl International neemt 'doorgedraaide' sardijn af Maar niet voor Pieter Verschure Ruim 3000 ledca telt dc Land-en Tuin bouw onderlinge TOSCA Centrale figuur bij schaderegelingswerk in Zeeland „Zie ginds komt de stoomboot'' als serenade eaig met BLEYS B.Q.B.-4 Woensdag 19 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Ingezonden Mededeling (Adv.) ZIERIKZEE, 18 October. -De hulpactie „Amsterdam helpt Schouwen-Duiveland" is be ëindigd. Vandaag heeft mr Arn. d'Ailly, samen met de helft van zijn raadsleden en vier wet houders een tocht over het eiland gemaakt en daarbij kunnen zien hoe het zich in nauwelijks anderhalf jaar na het eerste bezoek, weer heeft opgericht. Vijf ton in totaal heeft Amsterdam aan Scho uwen-Duiveland geschonken. Vanmiddag heeft burgemeester d'Ailly in het Zierikzeese raadhuis de laatste cheques voor een totaalbedrag van bijna f 114.000.overhandigd aan vertegenwoordigers van zeven gemeenten. Schouwen-Duiveland zelf heeft ook zijn dank vertolkt. Tijdens een diner in Hotel 'Mondragon' heeft burgemeester J. Romeijn van Ouwerkerk namens de eiland-gemeenten een bank aangeboden, die een ereplaats zal krijgen in Neerlands hoofdstad en die voor het nage slacht een herinnering zal zijn aan de hulp, die Amsterdam, zoals de zinspreuk in het stads wapen zegt: „heldhaftig, vastberaden en barmhartig" heeft verleend. De Amsterdammers zelf werden geëerd in de verlening van de ere penning der stad Zierikzee in goud aan burgemeester d'Ailly; het ge- meentepersoneel werd in het bijzonder gehuldigd door de verlening van eenzelfde erepenning in zilver aan de heer P. C. Besanger, administra teur der gemeentesecretarie te Amsterdam belast met de leiding van de hulpacties in het rampgebied. Schouwen-Duiveland mag Amsterdam dankbaar zijn. Wie herinnert zich niet de stratenmakers en de mensen die de rioleringen in vrijwel alle gemeenten weer in orde hebben gemaakt? En wie herinnert zich, om een voorbeeld te noemen, niet de tientallen kachels door de Am sterdammers beschikbaar gesteld om in het rampgebied de woningen snel droog te stoken? Niemand op Schouwen is dat verge ten. En daarom wapperde overal de Amsterdamse vlag en zwaaiden de in woners enthousiast naar de bus met raadsleden. De tocht over het eiland begon in Zijpe, nadat in A.J. Polder burgemees ter d,'Ailly met de wethouders B. Ram, mr A. de Roos, mr R. v. d. Bergh en A. in 't Veld en de raadsleden waren verwelkomd. Over Oosterland reed men naar Nieuwerkerk waar burge meester A. A. van Eeten de gasten toe sprak. Hij vond het jammer dat men nog geen volkomen hersteld Schou wen-Duiveland kon laten zien. En hij hoopte derhalve dat later nog eens een bezoek zal mogen volgen. Na een be- zoek aan Ouwerkerk reed men naar Kerkwerve waar burgemeester Francke In het- verenigingsgebouw ge waagde van de materiële en morele steun door Amsterdam verleend. Bur gemeester d'Ailly beantwoordde hem met een charmant woord en herinner de aan hetgeen Kerkwerve's vroegere burgemeester, de heer Baas, thans bur gemeester van St. Laurens, voor deze gemeente heeft mogen doen. Gedurende de tocht die nu volgde en die voerde langs Eikerzee, Scharen- dijke, Brouwershaven, Zonnemaire en Noordgouwe, beklommen de Amster damse gasten de zeedijk bij Scharen dijke om uit te zien over de zee, die eens zo verraderlijk het eiland be sprong. ALS ST. NICOLAAS „Ik voel me net als St. Nicolaas" zei burgemeester d'Ailly nadien in het Zierikzeese, raadhuis, waar hij de cheques uitreikte tijdens een bijeen komst, die werd bijgewoond door de burgemeesters en vele hoofden van dienst op het eiland. Voordat de burge meester de cheques uitreikte sprak loco-burgemeester J. Catshoek een korte rede uit waarin hij dankte voor de grote steun, die moreel ook zoveel voor het eiland betekent en die be paald stimulerend heeft gewerkt. Burgemeester d'Ailly betreurde het dat burgemeester jhr mr Schuur- beque-Boeije, die te Amsterdam in een ziekenhuis is opgenomen, deze dag niet kon bijwonen. Het leed, dat Zierikzee heeft moeten lijden, heeft op hem ook zwaar gedrukt, aldus de heer d'Ailly. Hij prees de vastberadenheid van de eilandbewoners. Het is voor Amster dam een dankbaar werk geweest te mogen bijdragen in de leniging van de nood. Want het is gebleken, aldus de Amsterdamse burgemeester, dat krach ten los kunnen komen, die men niet vermoedde. Zo kan zegen vermomd zijn in rampspoed. Met enkele char mante woorden overhandigde hij ver volgens de cheques: voor de Stichting van een dorpshuis te Renesse, voor de Herv. Gemeente te Serooskerke, voor de Herv. Gemeente te Noordwelle, voor de gemeente Zierikzee, nl. de tuinaanleg rond het Rode Kruiszieken- huis, voor de bouw en de inrichting van een dorpshuis te Nieuwerkerk, voor de aanleg van een sportterrein te Ouwerkerk en voor een sportveld in Burgh. De dank was groot. Ze werd vertolkt tijdens het diner in Hotel Mondragon, waar, zoals gemeld, burgemeester Ro- meyn de bank aanbood na een over zicht te hebben gegeven van de adop tiewerkzaamheden. Hij vroeg burge meester d'Ailly dit monument een ere plaats te geven in zijn stad en de ont werper zelf aan te wijzen. VAATJE OESTERS Nog velen voerden het woord. Het raadslid L. Segers zei kernachtig dat de hoofdstad des lands de plicht had voor te gaan in de nationale hulpver lening. Burgemeester Van Eeten dank te als voorzitter van de Herstelcom missie speciaal de heer Besanger, „de man, die dacht aan grote èn kleine din gen. Nadat burgemeester jhr A. van Citters van Burgh, en burgemeester H. J. Roelvink van Zonnemaire eveneens hun dank hadden vertolkt las loco burgemeester Catshoek van Zierikzee de raadsbesluiten voor, waarin de ere penningen werden verleend. Burgemeester H. K. Michaelis van Bruinisse vertolkte de dank van zijn gemeente wel op bijzondere wijze. Hij gaf een vlotte speech weg, bukte zich toen en tilde van acbter zijn stoel een vaatje beste oesters omhoog. Im perialen vijf maal nul het beste zee banket dat ze in Brü hebben De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" blies het slot aan de dag. Een muzi kaal slot van een periode waarin Am sterdam zich van zijn beste zijde liet kennen. GOES, 18 Oct. Daar het in de be doeling ligt van de afdeling Zuid-Be- veland-West van het Ned. RÜoode Kruis bij voldoende belangstelling een cursus voor welfare-werk te Goes te organi seren heeft vanmiddag in het Medisch Centrum mej. Schokking, hoofd van de afdeling sociale zorg van het Rode Kruis en speciaal belast met het wel- faïëwerk een lezing gehouden over dit werk onder de zieken. „Het is zeer be langrijk voor het herstel van de pa tiënten om hun tijd productief te ma ken door het doen van handenarbeid'-', zo vertelde zij. Momenteel zijn er in Nederland 1600 vrijwilligsters, die zich met het wel- farewerk willen bezig houden. Maar het tekort is nog groot. Mej. Schokking deed daarom een beroep op de verte genwoordigsters van de vrouwenver enigingen deze welfare-cursus met de leden te bespreken. De cursus in Goes zal bestaan uit tien lessen. Er moeten echter vijftien deelnemers zijn wil de opleiding lo nend zijn. Indien mogelijk, wil men begin November beginnen. Belangrijk voor sardijnvissers GOES, 17 Oct. Eind vorige week een contact getekend tussen de T.V. Mearl International te Tholen (gevestigd te Amsterdam) en Zeeuw se Vissers, georganiseerd in de Zevi- bel, waarin is bepaald, dat voor de levering van puf-sardijn, bliek en sar dijn, die bij het mijnen de gestelde minimumprijs niet zullen halen, een gegarandeerde prijs zal worden uit betaald. Dit is voor de vissers van Breskens, Veere en Vlissingen van groot belang en betekent in de win ter een uitkomst De sardijnvissers zijn dan n.L niet meer afhankelijk van de willekeur van de markt, nu er door de gegarandeerde afname van het Thoolse bedrijf een „bodem" in is gelegd. Hun risico is daarmee dus practisch vervallen. De betalingen zullen gewoon via de afslager lopen. Vissers, voor wie het contract offi cieel niet geldt, worden in de ge legenheid gesteld zich alsnog op te geven. Namens de Zevibel werd het contract getekend door de secretaris, drs R. Cambier. GOES, 18 Oct. Het was van middag feest in de keet bij de tele visietoren. Al degenen, die tot dus ver aan de bouw van deze toren hebben meegewerkt, van kalkjon- gen tot directeur, hieven omstreeks vier uur in de directiekeet het glas. Want zojuist was de ruim 76 meter hoge glijbekisting gereed gekomen. Dat betekent: einde van het conti- nu-werk bij nacht en op Zondag. Maar nog niet: einde van de to renbouw. Want daarmee zullen nog zeker enkele maanden gemoeid zijn. Het gezelschap van genodigden waagde de klim naar boven, om daar te genieten van het als een fraai smyr- nakleed pronkend panorama, waarin men als een naald de blinkende toren had geprikt. Toen ging de vlag in top. „NOG EEN MAANDJE" Pieter Verschure Sr. uit Kloetinge was er niet helemaal met zijn gedach ten bij. Want, evenals verschillende andere losse arbeiders is nu zijn werk aan de glijbekisting gedaan. „En noe mo'k weer in de W.W.", zuchtte Verschure, en daar schijnt hij begrijpelijkerwijs niet veel mee op te hebben. Het is echter maar een kwestie van drie weken. Want op 11 November wordt de Kloetingenaar 65 jaar. En daarmee zet hij dan een streep onder zijn werkzaam bestaan met als mo dern sluitstuk: de T.V. toren. „Nog drie lange weken werkloos", mompelde hij hoofdschuddend. Maar dan gaat weer de vlag in top. Voor Pieter Verschure! In „de Prins van Oranje" werd on der voorzitterschap van de heer J. L. Lukaart de jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden van de Onderaf deling Zeeland van „De Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge", afde ling van de Bedrijfsvereniging voor Agrarisch Bedrijf. Het uitgebrachte verslag en het fi nancieel overzicht over het boekjaar 1954 werden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het verslag ontlenen wij 't vol gende: Op 31 December 1954 bedroeg het aantal leden 3005. Het verzekerde loon bedrag beliep in het verslagjaar ruim f 16.000.000.tegen f 14.000.000.in 1953. Van de 881 ongevalsaangiften, welke in 1954 werden gedaan, konden er 75 niet als bedrijfsongeval of daarmede gelijkgesteld letsel in behandeling worden genomen. Er hadden geen ongevallen met do delijke afloop plaats. De leden dienen over het boekjaar 1954 op te brengen f 1.203 per f 100.- Icon, benevens f 3.per lid. Met de leden werd voorlopig afge rekend op f 1.19 per f 100.loon. Be sloten werd de afrekening vast te stel len op het voorlopige afrekeningscijfer en het verschil in rekening te brengen bij de kosten over 1955. WEG 's-GRAVENPOLDER KAPELLE Berm in slechte toestand GOES, 18 Oct. Het is de A.N.W.B. gebleken, dat de bermen van de verbin dingsweg tussen 's-Gravenpolder en Ka- pelle in zeer slechte toestand verkeren, zodat het herhaaldelijk voorkomt, dat voertuigen in de sloot terecht komen. Vooral in de tijd van de fruitoogst, wan neer deze weg eén intensief verkeer moet verwerken is deze toestand onhoud baar. De A.N.W.B. heeft er dan ook op aangedrongen de bermen te verstevigen, en, indien dit niet mogelijk is het verkeer door middel van borden „Gevaarlijke Berm" te waarschuwen. Ingezonden Mededeling (Adv) Ontsmet uw huid met de helder vloeibare P.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Parfum Eau de Cologne Charmante vrouwen over de gehele wereld kiezen deze- onvergetelijke geur - het geheim van I coverende bekoring en verzorgde elegance. „Hij droeg hei werk zwaar op zijn hart" MIDDELBURG, 18 Oct. Welhaast naarstig moet het grote aantal sprekers op de afscheidsbijeenkomst Dinsdagmiddag in de Sociëteit gezocht heb ben naar superlatieven, om deze over het hoofd van de vertrekkende secre taris van de Schade-Enquête-Commissie, de heer J. A. Pieterse, uit te strooien. De heer Pieterse vertrekt, zoals bekend, als hoofd-inspecteur van 's Rijks Belastingen, naar Den Haag. Nadat de opvolger van de vertrekkende, de heer A. J. Schot, een groot aantal autoriteiten en andere belangstellenden verwelkomd had, voerde mr dr W. H. Wiarda, die het ministerie vertegen woordigde, het woord. Hij schetste de grote taak, die de centrale figuur Pieterse bij het schaderegelingswerk in Zeeland van meet af aan gehad heelt. Hij stipte nog even aan, dat hij voor zijn grote verdiensten benoemd werd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Namens de minister dankte hij de heer Pieterse voor de betoonde medewerking. Mr Th. Portheine sprak als voor zitter van de SEC voor de Provincie Zeeland over de grote steun, van deze actieve secretaris ondervonden. „Niets was U teveel", zei het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. Schout, die zowaar voor deze gelegen heid even uit de vergadering van dit college gewipt was. De heer B. Bur gers sprak als hoofd van de Goese rampschadecommissie over de voor uitziende blik, de feeling en het ge duld van de vertrekkende. Namens de personeelsvereniging sprak de heer S. A. de Graaf „bezielende lei ding, stimulerende invloed". Hierna kwam de heer A. Vermeu len, het hoofd van de Inspectie der Belastingen te Middelburg aan het woord. Zeer fijntjes merkte deze op, dat deze functie hem meer hul de gebracht heeft, dan zijn oor spronkelijke positie bij de belastin gen MIDDELBURG, 18 October. Aanvankelijk zal bij haar auditorium onge twijfeld de gedachte gerezen zijn: „Dit wordt een inbreuk op ons muzikaal gehoor", maar na enig hardnekkig pogen kon men het lied thuisbrengen: „Zie ginds komt de stoomboot". Het werd met een enigszins metalige cadans, deels ook met een jubelende gevoeligheid voorgedragen door mej. N. M., een vis vrouw uit Arnemuiden; haar gehoor bestond uit een aandachtig luisterende politierechter te Middelburg, mr P. van Empel, de Officier, mr Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, de griffier, de deurwaarder en een dunnetjes bezette publieke tribune. De rechter trachtte aan haar zingen een voortijdig einde te maken, maar haar op muziek gezette woordenstroom was niet meer te stuiten. Even staakte zij om diep adem te halen; kort daarop zette zij krachtig het tweede couplet in. Wat het lied nu eigenlijk met de ge hele zaak te maken had is ons nog steeds niet duidelijk. Maar ze zong het. Het was een welluidende voorbode vol goede beloften van het naderend heer, lijk avondje. En is dit niet verblijdend, wijl het feest van speelgoed en snuis terijen nog zo verre is? De zangeres had met haar 61 jaren hardop haar vertwijfeling omtrent de levenswandel van haar buurmeis je aan de openbaarheid prijs gege ven. „Ik ben een zenuwlijder!" voer de zij tot haar verdediging aan; vol trots toonde zij een van haar poe ders. Haar zang werd door de rech ter meer gewaardeerd dan haar be ledigingen; f 5.of 1 d., conform. Meer dan zes jaar leeft de in 1916 geboren mevr. C. W. uit Middelburg nu in onmin met haar buurvrouw. De ze laatste veegt de vuile rommel bij haar op het erf. Toen buurvrouw ech ter haar minderjarig kroost begon te tarten, werd het haar te bar. „Smerig wijf, vuilak!" zei ze, nochtans oprecht. Zij vroeg zich, na een eis van f 20. of 4 d. af, of er helemaal geen recht meer was. Het werd f 10.of 2 d. EEN OP EEN Met veel geraas reed de 64-jarige vlashandelaar A. D. uit Middelburg over de Stationsweg te Goes: zijn wa gen stond in een verkeerde versnelling! en D. kwam met vol gas slechts lang- relaties moet bezoeken. Mr Van Empel zaam vooruit. De politie interesseerde vonniste 1 week gevangenisstraf en 1 zich voor het geval. Negen borrels had de mail gedronken in de tijd van negen uur, zonder echter iets te eten. De bloedproef wees 1,2 Mr W. K. H. Dieleman voerde als verdediger verzachtende omstandig heden aan. De eis was f 100.of 20 d., benevens twee weken voorw. gevan genisstraf met 2 jaar proeftijd en in trekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. Dit laatste werd in het vonnis voorwaardelijk, de boete en voorw. straf bleven. NOOIT WEER Op 8 September j.l. reeds de 60- jarige koopman S. B. uit Goes met zijn auto over de Rijksweg onder de rook van Arnemuiden. Hij slingerde met zijn wagen over de weg; tenslotte bracht hij het voertuig tot stilstand en draaide zijn lichten uit. De bloedproef meldde een alcoholpercentage van 2.25 pCt. „Het zal me nooit weer gebeuren" beloofde B. de rechter. „Verdachte maakte het bont" zei de Officier en memoreerde het feit, dat de Goese po litie hem reeds eerder een keer het contactsleuteltje van zijn wagen heeft af moeten nemen. Hij eiste 2 weken on voorw. gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van het recht, een motor rijtuig te mogen besturen. De raads man, mr P. C. Adriaanse, schetste de gevolgen van het laatste gedeelte van deze eis als zeer duperend voor zijn cliënt, die met zijn auto zijn zaken- jaar intrekking van het waarvan 8 mnd. voorw. rijbewijs, Het 44-jarig hoofd van een koel- techn. bureau te Middelburg, J. C. van D., zou op 24 Aug. j.l. te Souburg zijn aangetroffen, terwijl hij in beschon ken toestand een auto bestuurd had. Hij botste n.l. tegen een hoopje stenen aan de kant van de weg. VREEMDE BLOEDPROEF Hij zei echter, die avond slechts twee glazen wijn gedronken te hebben; de P.-rechter vroeg zich af, welk een kop pige wijn dit wel geweest moet zijn. Het percentage alcohol in het bloed, 1.75%, was genoeg voor een halve kruik jenever. Politie en dokter von den hem echter op het moment, dat de proef genomen werd, volkomen normaal. De Officier achtte het tenlas- tegelegde dan ook niet bewezen en re- quireejde vrijspraak De P.-rechter sloot zich daarbij aan. De thans in België verblijfhoudende J. H. (41 j.), die vroeger te Middelburg woonde, had, terwijl hij op de Minia tuur voor „Nieuw Walcheren" werkte, de inkomsten hiervan verzwegen op het formulier van de werkeloosheids- wet. De uitkering ging dus door. „Een of meer bestuurleden van de stichting „Nieuw Walcheren" moeten dit gewe ten hebben" zei mr Schenkenberg; te gen H„ die vroeger als een niksnut be kend stond, eiste hij 3 weken gevang, straf. Het vonnis was conform. Bij vergissing had de smid P. J. H. uit Oostkapelle samen met zijn zoon, S. II. te Westkapelle een kabel van de P.T.T. doorgezaagd. Het betrof hier 'n lengte van 10 meter. De steenzetters W. H. en J. H. uit Westkapelle en de grondwerker N. M. uit dezelfde plaats vonden dit eind kabel. Zij dachten, dat zij nog met oude Duitse kabel te doen hadden en verborgen de 10 meter als 10 meter als een late „oorlogsbuit" in het struikgewas. Uiteraard hadden de smeden zich voordat zij gingen zagen, behoorlijk „Gedane arbeid geen sinecure", in deze geest sprak namens de gemeente Middelburg, wethouder L. J. van 't Westende. „Dank voor de grote medewerking belangrijke bijdrage voorlichtings blad" aldus sprak de secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer A. S. de Jonge. De heer S. J. G. van Leeuwen, het hoofd van het bureau Zeeland voor Maatschappelijk Werk behandelde in grote trekken de grote mate van samenwerking, die er tussen zijn dienst en die van de heer Pieterse steeds bestaan heeft. De directeur van Gemeentewerken te Middelburg gebruikte de woorden „rechtvaardigheidsgevoel" en „eer lijkheid". Namens de Rijksdienst voor Land- bouwherstel zei de heer C. L. B. de Regter „grote werkkracht". Ds W. C. van Burgeier, Hervormd predikant te Kruiningen zei: „hij heeft met zijn hart voor de ramp slachtoffers ingestaan". Ook de wethouder van Kruiningen, de heer P. H. A. Polderman, die in de ramp- tijd het burgemeesterschap waar nam, dankte de heer Pieterse voor zijn vele goede daden. Tenslotte sprak de heer A. J. Schot. Deze- uitte zijn persoonlijke grote waardering voor de mate van ener gie, waarmee de heer Pieterse zich steeds op zijn werk gestort heeft. „Hij droeg het werk zwaar op zijn hart", zei hij. De heer Pieterse dankte allen, ook namens zijn echtgenote, voor de vele hartelijke woorden, de ondervonden samenwerking, en de cadeaux en de bloemen, die hij mocht ontvangen. Hoogwater Donderdag 20 Oct.: Vlissingen: 4.18 u. 2.12 m., 16.30 u. 2.10 m.; Terneuzen: 4.50 u. 2.12 m.. 16.58u. 2.26 m.; Wemeldinge: 6.06 u. 1.70 m., 18.13 u. 1.71 m.; Zierikzee: 5.49 u. 1.46 m„ 17.57 u. 1.48 m. Ingezonden Mededeling (Adv.) Volledige garantie BLEYS - LEIDEN Lorentzkade 18 Telefoon 210; d Voor kleinverpakking vraagt U drogist van de nutteloosheid van de kabel moeten vergewissen. Nu moest een persoon het enkele dagen zonder tele foon stellen. De eis tegen hem was f 15 of 3 d. Het drietal Westkappellar.rs hoorde f 25 of 3 d. tegen zich eisen, mr Van Empel sprak van „gelijke mom- ken, gelijke kappen" en veroordee.ue hen alle vijf tot f 15 of 3 d.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2