SYMBOLISCHE BEZEGELING VAN HET STATUUT Enthousiasme van de menigte was ontroerend Vuurfeesten begonnen DEBAT OVER T.V.-UITZENDING VAN KERKDIENSTEN r Franse Regering wint vertrouwensvotum Koningin sprak tot Antilliaans Parlement Israël wil wapens en verdedigingsverdragen Dulles praat met Molotof PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MacMillan en Pinay bijeen Ortega Y Gasset overleden Massa-ontvluchting uit legioen Motie-Verwey in Eerste Kamer verworpen (20-22) Verdrag met Amerika Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactio 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vüssingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- ueuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8221 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 19 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Molï Vüssingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Amsterdam op Schouwen-Duiveland (Zie pag. 2) PRINSJESDAG in Willemstad WILLEMSTAD, 18 Oct. De eerste dag van het verblijf van Koningin Juliana en Prins Bernhard op Curasao heeft de bevolking van het eiland een schouwspel beleefd, dat sterk deed denken aan de zo befaamde ceremonie van Prinsjesdag in Den Haag. Om half drie in de middag reden Vorstin en Prins gezeten in de crême-kleurige caleche van het Gouvernementsplein weg en door de anders zo drukke Breedestraat de Kalver- straat van Willemstad naar het Wilhelminaplein, waar het stadhuis gelegen is, waarin de Staten der Nederlandse Antillen hun vergaderzaal hebben. H.M. was gekleed in een robe van gris perle matalassié gewerkt in gekruiste volants met een grote stola van hetzelfde materiaal, gecom pleteerd met een cloche, gegarneerd met oranje paradijsflanken. De klokken van Curasao beierden, dat het een lust was. De saluut- batterij aan de wal gaf minuutschoten af en al dit lawaai werd over stemd door de dikke rijen toeschouwers langs de kant van de weg, die juichend en zwaaiend Vorstin en Prins op hun tocht naar de volks vertegenwoordiging begroetten. De mariniers hadden de erewacht betrokken bij het Statengebouw. Bij de erewacht was een vaandelwacht ingedeeld. Koningin en Prins groetten het vaandel en dan bestegen zij de brede trap. Op het bordes stond een ontvangstcommissie ter verwelkoming en ontvangst gereed. Men begaf zich dan naar de ontvang kamer, waar de staten-voorzitter, de heer J. Yrausquin, uit Aruba, de Vor stin en Prins begroette. Enkele ogen blikken onderhielden Koningin en Prins zich met de Antilliaanse politici. Daarna begaf het gezelschap zich in plechtige optocht naar de statenzaal, waar behalve de 22 statenleden vele vooraanstaanden uit den lande, hoge ambtenaren, geestelijken, leden van de rechterlijke macht, leden van de raad van advies, de ministers, vertegen woordigers van handel en nijverheid allen gekleed in voor de tropen on- wpnnig, maar voor een dergelijke ge legenheid toch wel bijzonder plechtig aandoend jacquet of donker costuum bijeen waren. Vreugt Voor het eerst in de geschiedenis vai Curacao zou de regerende Vorstin dc Antilliaanse volksvertegenwoordigin; toespraken. Ongetwijfeld een bijzonde plechtig ogenblik, dat men gerust dc bezegeling van het statuut zou moge; noemen. Voorzitter Yrausquin sprak vervol gens een rede uit, waarin hij namen de Nederlandse Antillen van een grote vreugde gewaagde over de komst vai het Koninklijk Paar. „Met de plechtige afkondiging vai. het Statuut luidt Uw bezoek een nieuw tijdperk in voor in Konink rijk", zo sprak de voorzitter, „en thans heeft Uwe aanwezigheid hier deze gelijkwaardigheid op ware, ko ninklijke wijze tot een levende wer kelijkheid gemaakt". H. M. de Koningin sprak hierna woorden van dank voor de hartelijke ontvangst, waarna zij enige woorden wijdde aan de verhoudingen in de Rijksdelen: Met de woorden: „Zelfstandigheid mag geen doel in zichzelf zijn, maar zij krijgt pas haar waarde in ieder opzicht wanneer zij voor onze arme mensheid de weegschaal naar de goede kant doet doorslaanvoor de verhef fing van eigen volk en alle volkeren tot een hoger staat van welzijn", be ëindig ue Koningin haar rede. Toen klonk het „leve de Koningin" door de vergaderzaal en was de plech tigheid ten einde. Militaire orders klonken, Koningin en Prins stegen weer in de caleche en terug ging het naar het gouverne- ïentshuis langs een iets andere route .n op de heenweg. Wuivend en groetend, glimlachend en opgewekt, soms bekende beelden weerziend, soms met opmerkzame nieuwsgierigheid veranderingen, die sinds het bezoek in 1944 zijn aange- acht opnemende, keek de Koningin jinks en rechts en toen was het einde van deze korte tocht weer bereikt. Bij enkele scholen werd gestopt en dan ging het met een grote boog terug naar het Julianaplein om stil te staan bij de club Curasao, de club van de oude Joodse Curagaose familier naar Otrabanda. Overal waren er vlaggen en versieringen, overal juichende men sen. In Otrabanda bezocht H. M. de Ko ningin het R.K. St. Elisabeths gasthuis en dan volgen nog enkele korte pauzes bij de ambachtschool, de club Kwiek en het Curagaosemuseum, het sanato rium. De avond begon reeds te vallen, toen H. M. en Z. K. H. na deze ver moeiende tocht het paleis weer bin nengingen voor een korte rust. Om half acht was ten gouverne mentshuize een officieel diner waaraan mede aanzaten de leden van de raad van ministers, de gezaghebber van Cu- ragao en de chef van het kabinet van de gouverneur van de Nederlandse An tillen. Betoging en défilé Maar het programma van deze eerste dag was nog niet ten einde want om negen uur, kort na het diner ten pa- leize, stelden de auto'es zich weer op en begaven Koningin en Prins zich naar het Rifstadion voor het bijwonen van een feestelijke betoging en een groots défilé. Kleurige J's en B's staken helder af tegen de inktzwarte avondlucht, rode-, witte-, blauwe-, groene-,, gele- en oranjelampjes accentueerden gebou wen; feestgangers vulden de straten. Het programma bestond uit het op treden van Curagaose blaasorkesten, muziek van con junto orkesten en Cu ragaose dansen en een defilè van ruim 10.000 mensen, leden van sportvereni gingen, jeugdgroepen, bevolkingsgroe pen, sociëteiten enz. een lange stroom mensen, die stuk voor stuk, al demon streerden zij dan ook in groepsver band, hun trouw en liefde voor de Vorstin wensten kenbaar te maken. Toen dit défilé ten einde was, was ook het einde gekomen van de eerste dag van het bezoek van de Koningin aan Curagao, een vermoeiende en op windende dag. Alexander is ziek Het paard „Alexander", een van de zware hengsten, die de crème caleche tijdens de intocht van het Koninklijk paar in Willemstad zullen trekken, is ziek geworden en zal niet in het span worden in geschakeld. Het wordt niet uitge sloten geacht dat het dier de reis naar Suriname niet verder zal meemaken en rechtstreeks naar Nederland zal worden verscheept. In de opengevallen plaats zal een meegebracht reservepaard wor den gebruikt. De adoptie van Schouwen-Duiveland door de Drentse veehouders is thans officieel geëindigd met de overdracht van de laatste zending, namelijk 25 pinken voor landbouwers in Kerkwer- ve, Nieuwerkerk en Ouwerkerk. In to taal werden tijdens de nu afgesloten adoptie door de Drentse veehouders 117 stuks rundvee, 616 biggen en 7 veulens geschonken. Voor diverse doel einden werd nbg f 100.000.ontvan gen. :TtT Faure haalt het toch PARIJS, 18 Oct. De Franse regering heeft vanavond het vertrouwens votum gewonnen (308254), welke was verbonden aan de regerïngspolitiek ten aanzien van Algerije. De 254 tegenstemmen waren afkomstig van ongeveer 50 Gaullisten, de communisten, socialisten en conservatieven. De uitslag der stemming bete kent, dat Pinay als minister van Buitenlandse Zaken naar de conferentie te Genéve der Grote Vier kan gaan met de steun van het parlement. In zijn laatste toespraak verzocht Rondrit Na een korte rustperiode kwamen H. M. en Z. K. H. weer naar buiten voor een korte rondrit door het stads- .sirict. De Willemstedelingen hadden ,iun beste beentje voorgezet. Het toch al steeds zo propere stadje leek wel extra opgepoetst. De zachte crêmekleu- ren van de huizen dienden als achter grond voor het fiere roodwitblauw en net felle oranje, dat overal was aan gebracht. Het leek wel of de gehele bevol king van Curagao was samenge stroomd in het stadsdistrict. Duizen den hadden zich langs de route ge schaard om een kort ogenblik even Koningin en Prins te zien en op de plaatsen waar even gestopt werd is het enthousiasme van de mensen, die voor een deel voor het eerst Konin gin Juliana zien waarlijk ontroerend. De Marokkaanse Troonraad, die de bevoegdheden van de afgetreden Sultan Ben Araf.a zal overnemen en tot eerste taak heeft een Ma rokkaanse regering te vormen, is ingesteld. Resident generaal Boyer de la Tour (links aan de tafel) tegen over de vier leden van de Troon raad tijdens de installatie. premier Faure de algemene vergade ring om te pogen de wereld niet de in druk te geven, dat Frankrijk niet weet wat het wil. Er was geen oplossing kant en klaar gereed. De critici der regering waren echter zelf in onenigheid. De overwinning van Faure is te dan ken aan het feit, dat de grote meer derheid der conservatieven op het laatste ogenblik tezamen met een aan zienlijk aantal gaullisten besloten om vóór de regering te stemmen, liever dan een regeringscrisis te veroorzaken. De premier heeft thans zijn tweede grote parlementaire overwinning be haald. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. Geleidelijk toenemende bewolking met enige regen, opkomend uit het Zuidwesten. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind, rui mend van Zuidoost naar Zuidwest. Een geuiuuoiiueerd vi -- -.J van de Egyptische strijdkrachten collecteert op 'n terrasje in Cairo. De opbrengst van de gaven zal worden gebruikt voor de aankoop van wapens achter het IJzeren Gordijn. Over Saarkwestie PARIJS, 18 Oct. Van welingelich te zijde wordt vernomen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Mac Millan Zondagavond a.s. te Parijs aan de hand van de dan bekende uitslagen van de volksstemming in het Saarge- bied, een onderhoud zal hebben met zijn Franse ambtgenoot Pinay. MADRID, 18 Oct. De Spaanse filosoof en schrijver Jose Ortega Y. Gasset is Dinsdag in Madrid overle den. Ortega Y. Gasset was een vooraan staand denker in het hedendaagse Spanje. Hij heeft generaties studenten beïnvloed. In het buitenland was hij waar schijnlijk het best bekend als de schrijver van het boek „De opstand der horden", over de ontwikkeling van de moderne mens en de aard van mas sabeweging. In zijn jeugd was hij actief republi kein. Tijdens de burgeroorlog was hij niet in Spanje. Hij keerde pas in 1948 naar zijn land terug. AMSTERDAM, 18 Oct. - De tweede dag van het lustrum van het studen tencorps aan de Vrije Universiteit te Amsterdam stond in het teken van sportieve manifestaties. Na een volleybalwedstrijd die door het team van de V.U. werd gewonnen, speelde de schaakkampioen van Ne derland, de heer J. H. Donner, een schaaksimultaan wedstrijd tegen 36 reünisten en leden van het corps. Aan 4 borden moest hij het onderspit del ven, aan 6 werd tot remise besloten, terwijl 26 spelers hun meerdere moes ten erkennen in de landskampioen. Aan de schaaksimultaanwedstrijd na men ook deel de professoren Berkou- wer, Caron, Smitskamp, Verdam en De Vries. SUEZ, 18 Oct. Toen het Franse troepenschip „Athos II" met 599 leden van het Vreemdelingenlegioen, op weg van Indo-China naar Algiers, het Suez- kanaal passeerde, zijn vandaag in to taal 98 militairen van verschillende na tionaliteiten over boord gesprongen. Alle deserteurs werden door Egypti sche militairen aangehouden. (Van onze parlementaire red.). DEN HAAG, 18 Oct. De Eerste Kamer heeft vanmiddag de motie van mevrouw dr H. VerweyJonker in zake de redactie van het ontwerp-Te- levisïebesluit met 2022 stemmen verworpen. De motie was twee weken geleden tijdens de behandeling van de wet op het kijkgeld ingediend en stel de voor, de kerken vrij te laten in het zelf bepalen van de wijze, waarop zij door middel van de televisie aan de kijkers het evangelie willen verkon digen. Reeds toen was duidelijk ge bleken, dat de A.R. noch de K.V.P. erg ingenomen waren met de voorgestelde wijziging, die, volgens de tegenstan ders, tot strekking had de bestaande toestand op radio-gebied te doorbre ken. Het draaide eigenlijk allemaal om het betekenisverschil tussen de woor den „kerkdienst" en „kerkelijke uit zending". Mevrouw Verwey stond op het standpunt, dat men de kerken de vrijheid moet laten om lekespelen en bijbelse hoorspelen enz. uit te zenden, waardoor ze hun evangeliserende taak beter kunnen vervullen. In de Tweede Kamer was indertijd reeds de motie- Van Sleen ingediend, die dezelfde doelstelling had, maar ook hetzelfde lot moest ondergaan als de gisteren verworpen motie. De heer Algra (A. R.) betoogde twee weken geleden, dat men met de betreffende wijziging de kerken zou verlagen tot „geestelijke genootschappen". Ook voerde hij staatrechtelijke bezwaren aan. Zijn bedoelingen heeft hij gisteren nog eens duidelijk onderstreept. Zeer bedenkelijk vond hij het, dat men, zoals de voorstanders van de motie doen, hier gaat beraadslagen over iets, wat in de Tweede Kamer is verworpen. „De Eerste Kamer heeft zich strikt te beperken tot datgene, wat uit de Tweede Kamer tot haar komt", aldus de woordvoerder. Mevrouw Verwey had tevoren nog een poging gedaan haar motie van een gewisse ondergang te redden. Ze wilde hem enigszins wijzigen in die zin, dat wel de considerans gelijk blijft, maar voorts alleen wordt aan gedrongen om het in de motie voorge stelde principe alle recht te doen we dervaren. Ze maakte haar moiie daar alleen wat vager mee, maar de heer Algra bleek vast besloten niet in de mist te verdwalen. Hij noemde de wij ziging van de motie „het opentrappen van een open deur". Mevrouw Verwey, die nog eens de argumenten bestreed van minister Cals en de heer Algra, welke be toogden, dat de kerk alleen op treedt als kerk in het kei'kgebouw, en geen televisie-station is met „geestelijk-getinte" uitzendingen, kreeg steun van de heren prof. de Zwaan (c.h.) en Wendelaar (lib.). De eerste wees er op, dat de kerk het geweten van het volk moet zijn en een apostolaire taak heeft Ze Bang voor Egypte niet in de plaats van wapens. Sjarett vroeg een nog grotere hulp van de Joden in de gehele wereld en van allen die prij stellen op het be staan van de staat Israel. Min. Sjarett zei vgorts, dat Israel niet alleen wapens doch ook verdedi gingsverdragen nodig heeft, zulks met het oog op het toenemende offensieve potentieel van Egypte. Een dergelijk verdrag met Amerika zou zeer be langrijk zijn", hoewel een beveili gingsverdrag geen wapens kan vér- vangen". „Laat ons thans aan alle Israëliërs en aan alle Joden in de gehele wereld om wapens vragen". Egypte noemde hij een nieuwe bond genoot van de Sowjet-Unie en hij vroeg zich af, of de Sowjet-Unie zich niet er van bewust is, dat het leveren van vele en zware wapens aan Israel het ontketenen van een vernietigende oorlog tegen Israel betekent. „Wat voor verband bestaat er tus sen dit Sowjet-initiatief in het door verdeeldheid verscheurde midden oosten, deze verstoring van het even wicht der strijdkrachten en de politiek van vermindering der internationale spanning welke de Sowjet-Unie thans voorstaat? JERUZALEM, 18 October. Mosje Sjarett, premier en minister van bui tenlandse zaken van Israel, heeft van daag verklaard dat zijn land goedko pe en goede wapens nodig heeft. „Wij zullen ze kopen waar we kunnen", zei hfj. De premier opende een parlements- debat over buitenlandse zaken. Israel wenst ook een verdedigings verdrag met de westelijke mogendhe den, vooral de Verenigde Staten, maar nioet zorgen voor de ziel van het volk en kan dat het best doen door o.m. een zo ruim mogelijk gebruik van de televisie te maken. De heer Wendelaar drukte er zijn vreugde over uit, dat door de wijziging van de motie de daaraan verbonden be zwaren zijn verdwenen. Een tegenstander vond mevrouw Verwey in de heer Witteman (kath.v.) die verklaarde, dat met de motie be oogd wordt het bestaande systeem van de omroepverenigingen te door breken. Hij sloot zich aan bij de be zwaren van de heer Algra en minister Cals. Het IKOR zou het karakter van een omroeporganisatie kunnen krij gen. De onbepaaldheid van het begrip kerkelijke uitzending werkt dit in de hand. Met de heer Algra kon minister Cals de motie zonder de toelichting natuur lijk goedkeuren, maar ook hij achtte de wezenlijke bedoelingen van de voorstanders niet veranderd. De vrij heid, die mevrouw Verwey c.s. aan de kerken willen geven, komt neer op ontwrichting van het huidige omroep bestel. Zoals gemeld werd de motie ver worpen. Vóór stemden de P.v.d.A., de V.V.D., de C.P.N. en de C.H. Tegen de A.S. en de K.V.P. Hierbij tekenen wij aan, dat de heren Hapieija en Scher merhorn van de P.v.d.A. niet aanwe Over loop bewapeningswed- Hidden-Oosten in WASHINGTON, 18 Oct. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft meegedeeld, dat hij te Genève, waar volgende week de ministers van buitenlandse zaken van de „grote vier" bijeenkomen, bij zijn Russische ambtgenoot Molotof infor meel de toestand in het midden-oos ten, zoals die is geworden door het besluit van Egypte om in Tsjecho-Slo- wakije wapens te kopen, ter sprake zal brengen. Het zou de derde maal zijn dat hij deze kwestie, die niet op de agenda staat, met zijn Sowjet-collega be sprak. In antwoord op een vraag over Is raëlische verklaringen, dat de V.S. op grond van een in 1950 gesloten over eenkomst verplicht zijn Israel even veel wapens te verschaffen als Egyp te uit Tsjecho-Slowakije zou ontvan gen, zei Dulles niet van mening te zijn, dat dergelijke conclusies uit de zig waren, even als de heren prof. bewoordingen van het bedoelde stuk Gerretsou en Keijers van de C. 11. «J. kunnen worden getrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1