Vijftig Ambonese gezinnen kunnen per maand terugkeren BRYLCREEM Zuidhollandse boeren bespraken Deltaplan Zuiderzeeraad voor instelling van twaalfde provincie Er is stijgende belangstelling voor zuiver Nederlands Kosten van vervoer komen voor Nederlandse rekening Indonesische regering geefi ioesiemming Wijziging in militaire groetplicht Maatregelen ter bestrijding van het lerarentekort Belgische douane dicht op 1 en 11 Nov* Nadruk ligt niet allereerst op de economische voordelen Overstromingen teisteren Noordelijk India 1 Rttaaó man ern yeAedde mCLeyeb voor mooi gezond haar 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Oostelijk Flevoland valt in 1957 droog Rheumatische pijnen slopen Uw gestel, Jongetje bedolven onder steenhoop Dinsdag 18 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 DJAKARTA, 17 October. De Indonesische regering heeft er geen be zwaar tegen, indien de Ambonese gezinnen, die in Nederland vertoeven, naar Indonesië terugkeren, voorzover ze eerlijk te kennen hebben gegeven, dat zij spijt hebben van hun verblijf in het buitenland, aldus heeft de woord voerder van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Velen onder de Ambonezen, die thans in Nederland zijn, zagen hun fouten in en maakten hun verlangen kenbaar tot terugkeer naar Indonesië, aldus is gebleken uit een onderzoek, dat de vertegenwoordiger der Republiek Indonesië in Nederland gedurende enkele maanden heeft ingesteld. Na overleg met de Nederlandse rege ring is vastgesteld, dat per maand 50 Ambonese gezinnen zullen worden ge repatrieerd. De kosten hiervoor, zoals de scheepspassage, zal de Nederlandse regering dragen. Na aankomst te Dja karta zal de Indonesische regering met medewerking van sociale organisaties en bevolkingsgroepen uit de Moluk- ken deze personen opvangen en zo spoedig mogelijk met hun familie her enigen. De Indonesische regering is tot deze maatregel overgegaan, daar zij gedre ven wordt door haar verantwoordelijk heidsgevoel tegenover Indonesische staatsburgers, die moeilijkheden onder vinden in het buitenland en voorts naar aanleiding van besluiten van or ganisaties en verenigingen van Moluk se bevolkingsgroepen te Djakarta en elders, die aandrongen op terugkeer van deze Ambonezen. LIEFHEBBERIJ Reeds een jaar geleden hebben ver tegenwoordigers van één der Ambo nese organisaties in ons land contact opgenomen met het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag over te rugkeer naar Indonesië van hun leden Naar van de Crams vernomen werd, wensen van deze organisatie de aan gesloten 5000 zielen voor terugkeer in aanmerking te komen. Men deelde me- 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Met ingang van 19 September is een wijzi ging gebracht in de groetplicht van minderen van leger, luchtmacht en marine aan onderofficieren-meerderen, tot dusverre moesten minderen aan alle onderofficieren-meerderen boven de rang van sergeant de militaire groet brengen. Thans is bepaald, dat deze groet alleen beperkt blijft tot onder officieren van hetzelfde krijgsmacht onderdeel. Soldaten van. de luchtmacht dus b.v. groeten alleen onderofficieren boven de rang van sergeant van de luchtmacht. In de groetplicht aan officieren is geen wijziging gekomen. Aan hen moet de groet worden gebracht, onverschil lig of zij behoren tot de marine, de landmacht of de luchtmacht. De be paling, dat men meerderen in rang be neden de rang van sergeant (wacht meester) le klas, die behoren tot het eigen onderdeel moet groeten, blijft eveneens bestaan. Een wijziging is eveneens aange bracht in het brengen van eerbewijzen door de schildwacht aan officieren. Hij zal voortaan aan alle officieren, zowel mannelijke als vrouwelijke, het ver schuldigde eerbewijs moeten brengen. Verder zal hij het eerbewijs (met het geweer aan de voet) aan onderofficie ren alleen brengen aan de (manne lijke) onderofficieren van zijn krijgs machtonderdeel. Een schildwacht van de Kon. Landmacht groet dus de on derofficieren van de K.L. en niet meer die van de Kon. Marine en de Kon. Luchtmacht. De Indonesische vice-president, Hat- ta, zal van 25 October tot 18 Novem ber een officieel bezoek aan India brengen. Het bekende restaurant en bioscoop „Capitol" te Djakarta is totaal uit gebrand. De brandweer slaagde er slechts in de aangrenzende toko's voor vernieling te sparen. De brand, die in de keuken begon, liet slechts gebla kerde muren over. de, dat er nog geen besprekingen zijn gevoerd over de wijze, waarop dit principiële besluit van de Indonesische regering kan worden uitgevoerd. De tweede organisatie, waarvan de leden terugkeer naar Indonesië voor staan, is de in Djakarta gevestigde PPS (Partai Pant ja Sila partij, gegrondvest op de vijf beginselen van de Republiek Indonesië). Het ledental van deze partij in Ne derland zou door de berichten over de mogelijkheid van terugkeer de laatste maanden zijn aangegroeid van onge veer 550 tot omstreeks 1000 zielen. Voorts zou ook de organisatie van de bewoners van de Kei-eilanden, met 'n ledental van omstreeks 1000, terugkeer naar Indonesië overwegen. Zoals bekend, bedraagt het aantal Ambonezen in ons land ongeveer 16.000 zielen. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. In het onlangs gepubliceerde interim-rapport van de commissie voorbereidend ho ger- en middelbaar onderwijs is een aantal maatregelen voorgesteld ter be strijding van bet tekort aan leraren bij het voorbereidend hoger, het middel baar, het kweekschool- en het middel baar nijverheidsonderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft in overeen stemming met de adviezen van de com missie thans enige maatregelen getrof fen om daardoor te proberen aan de voortdurend ernstiger wordende moei lijkheden zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden. Onder meer wordt op ruime schaal gelegenheid geboden stu dietoelagen te verkrijgen, voor hen die een studie gaan volgen aan een univer siteit of een hogeschool ter verkrijging van een diploma, waaraan ook onder wijsbevoegdheid voor de bovenge noemde takken van onderwijs is ver bonden. De maatregelen zijn de eerste van een aantal, die ter bestrijding van het lerarentekort zullen worden getroffen. Zij gaan aan de verdere maatregelen vooraf, omdat zij als gevolg van het feit dat de studie voor het leraarschap jaren vordert pas op langere termijn effect zullen sorteren. Ongeregeldheden in Colombo COLOMBO, 17 Oct. Een menigte onder aanvoering van 300 Boeddhisti sche priesters heeft Zondag te Colom bo met stenen en handgranaten ge worpen en zich toegang proberen te verschaffen tot het raadhuis, waar de Trotzkistische partij een vergadering hield. De politie verjoeg de betogers met gebruikmaking van traangasbom- men en gummiknuppels. Het strijdpunt is de nationale taal van Ceylon. De communisten willen het Tamil (de taal van het Zuiden van India) op één lijn stellen met het Singalees. Programmaleider Sluizer kreeg Franse onderscheiding HILVERSUM, 17 Oct. De Franse regering heeft de programmaleider van radio Nederland Wereldomroep onderscheiden door hem te benoemen tot officier in de orde van de Zwarte Ster. Op een gala-avond in „Gooiland" te Hilversum, waar o.m. de voorzitter der Eerste Kamer mr J. A, Jonkman, en de directies der omroepverenigin gen aanwezig waren, heeft de voorzit ter van het bestuur van de Wereldom roep, mr Arn d'Ailly, de heer Sluizer de versierselen op de borst gespeld. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Alle Belgische douanekantoren zullen op 1 November (Allerheiligen en 11 No vember (Wapenstilstandsdag) voor het handelsverkeer gesloten zijn. Vervoer van goederen over de Nederlands-Bel gische grens is op die data dus niet mogelijk. Ook voor het reizigersver keer is dan een aantal kleinere grens- kantoren gesloten. De A.N.W.B. advi seert om bij een bezoek aan België deze beide dagen via de grote douane kantoren te reizen. In hoeverre kan verzilting worden teruggedrongen DEN HAAG, 15 October. Vooruitlopend op de goedkeuring van het Deltaplan door de Staten-Generaal is door Rijkswaterstaat, zoals bekend, op dracht gegeven tot de aanleg van een werkhaven bij Hellevoetsluis. Deze gang van zaken heeft onder de agrarische bevolking op de Zuidhollandse eilanden enige ongerustheid gewekt, omdat men niet goed meer begrijpt waar men nu aan toe is. Dit feit is voor het hoofdbestuur van de Hollandse Mij van Landbouw aanleiding geweest om met vertegenwoordigers van de afdelingen der maatschappij in het Deltagebied een vergadering te beleggen met het doel gezamenlijk de verschillende vraagstukken, welke met de delta werken samenhangen, te bespreken. In de vergadering bleek men alge- dichter binnen het bereik van het Rot- meen voorstander van afsluiting der zeegaten, omdat men door deze maat regel een grotere veiligheid voor lijf en goed verwacht. In economische zin kunnen voorde len worden verwacht, omdat het hui dige dijksonderhoud zeer hoge polder- lasten met zich brengt, terwijl ook aan een ontsluiting van het eilanden- gebied ongetwijfeld veel waarde moet worden toegekend. In hoeverre in een mate van betekenis de verzilting kan worden teruggedrongen, moet worden afgewacht. Vooral het gebied, dat het meest van de verzilting heeft te lijden, het Westland, zal bij het openblijven van de Nieuwe Waterweg er eerder op achteruit gaan, zeker indien het ge middelde vloedpeil als gevolg van de afsluiting zal stijgen en groter kwel zou gaan optreden. Men vraagt zich trouwens wel af, of in economische zin wel te zeer de na druk op de voordelen moet worden ge legd. Zo zal het op een constant peil houden van de toekomstige Deltame- ren hogere bemalingskosten met zich mede brengen, omdat de natuurlijke lezing bij laag water niet meer kan worden toegepast. VEEL GROND VERLOREN Voorts zal voor de aanleg van grote verkeerswegen en dijken vrij veel grond nodig zijn, waardoor cultuur grond verloren zal gaan. Als gevolg van de ontsluiting van het Deltagebied voor het zware wegverkeer worden ook aanzienlijk hogere uitgaven ver wacht voor de bij de polders in onder houd zijnde wegen. Ongetwijfeld komen de eilanden veel terdamse industriegebied te liggen, ter wijl vestiging van industrie op de eilanden aantrekkelijker zal worden. Voor de boeren in het Zuidhollandse Deltagebied betekent dit ongetwijfeld een nog verdere vergroting van de reeds zeer grote arbeidsmoeilijkheden, zo werd opgemerkt. MEEBETALEN? De afsluiting van de zeearmen mag als een nationale aangelegenheid wor den beschouwd, zodat naar het gevoe len van de land- en tuinbouw de grote werken in elk geval door de Staat die nen te worden bekostigd. In hoeverre de uitgaven voor de bij komende werken ten laste van de grondgebruikers in het Deltagebied kunnen worden gebracht, zal geheel afhangen van de economische beteke nis van deze werken. Van landbouwzijde geeft men er de voorkeur aan eerst een inzicht te ver krijgen in de economische gevolgen van de afsluiting, alvorens op grond van min of meer theoretische bereke ningen tot mogelijk te zware bijdra' gen te worden verplicht. De Hollandse Mij van Landbouw heeft uit haar midden een commissie van deskundigen gevormd, die zich voortdurend op de hoogte zal hou den van de ontwikkeling van de Del tawerken, die contact zal zoeken met de betrokken overheidsdiensten en die zo nodig de boeren en tuinders in het Deltagebied van advies zal dienen. Een verslaggever van de Nederlandse afde ling van de Canadese radio-omroep heeft de zer dagen de Nederland se vlieger G. Lozie uit Dordrecht, die na een noodlanding tien dagen en tien n achten op een vleugelstuk van zijn vliegtuig moest door brengen voordat hij werd gered, in het zie kenhuis te Edmonton opgezocht. Lozie, die urij ernstig gewond werd door be vriezingsverschijnselen, vertelde in het onder houd met de verslagge ver, dat die tien dagen verschrikkelijk waren geweest. Ik zal ze nooit vergeten, zo zei hij. Ik kan mij nu zo goed in denken, hoe ontzettend de spanning moet zijn geweest die mijn ouders te Dordrecht hebben doorgemaakt toen zij niet wisten waar ik was. Op 29 September toen wij, de eerste piloot en ik, in ons toestel terug keerden van een vlucht naar een der radarsta tions in het poolgebied, raakten wij de koers kwijt. Weliswaar pro beerden wij contact op te nemen met de be woonde wereld, maar toen dit niet gelukte, en de benzinevoorraad op raakte, moesten wij wel een noodlanding maken op een meertje. Ons toestel verdween gedeeltelijk in de diep te, doch mijn vriend en ik slaagden er in op het toestel te kruipen en op een vleugelklap een zit plaats te vinden. Daar hebben we zonder eten en zonder drinken da gen lang gezeten, want ons voedsel ivas met het vliegtuig ook onder wa ter verdwenen en onze voorraad drinken kon den wij niet bereiken. Later, toen de dorst on dragelijk werd, ben ik er in geslaagd een pijp je van het toestel af te rukken, en daarmee kon ik net het wateropper vlak van liet meertje be reiken en zo zuigend wat water drinken. De dagen en nachten die wij op de vleugelklap door brachten, waren ver schrikkelijk. Wij konden ons nauwelijks bewegen en leden bijna ondraag lijke kou. Mijn makker kon de ontberingen ten slotte niet langer har den en stierf in mijn ar men. De uren, die ik toen alleen op de vleu gelklap moest doorma ken, zonder eten en zonder drinken, leken eeuwig. Ik zag zo af en toe vliegtuigen boven mij vliegen, maar al mijn pogingen om de aandacht te trekken, mislukten. „Maar toen u nu ne gen dagen in die ver schrikkelijke ellende had gezeten, had u toen alle hoop al opgegeven?" zo vroeg de verslagge ver. „Ik had al mijn hoop op God gevestigd", zo was zijn antwoord. „Ik vertrouwde op God en geloofde rotsvast dat ik toch nog gered zou wor den en ik werd gered op de tiende dag na de noodlanding. Toen heeft men mij ontdekt. Ik probeerde op te gaan staan, maar dat lukte niet, daar mijn benen waren bevroren en bo vendien had ik mij ge durende al die tijd bijna niet kunnen verroeren. U zult dus kunnen be grijpen, dat die redding voor mij de gelukkigste dag in mijn leven is ge worden." Ondergraven en krachteloos scheef gezakt hangen deze spoorrails boven het kolkende water bij het station Hamira aan de lijn JuallandarAmrit- sar in noordelijk India. Ongeveer zes millioen mensen zijn door de over stromingen in dit gebied, veroorzaakt door zware regenval, dakloos gewor den, velen kwamen om... duizenden dorpen zijn geheel geïsoleerd en vrij wel volkomen vernield. Ingezonden Mededeling (Adv.) BRYLCREEM houdt de gehele dag Uw haar keurig in vorm" BRYLCREEM geeft een prachtige en natuurlijke glans zonder plakkende vettigheid BRYLCREEM voorkomt roos en maakt droog haar weer vitaal Bcecham (Nederland) N.V. voor Engro» Jacq. Mot N. VAmsterdam Wat wordt het lot van de Noordoostpolder? GRONINGEN, 15 October. Het advies van de Zuiderzeeraad gaat uit naar het instellen van een twaalfde provincie, wat verkozen moet wor den boven aansluiting van de Zuiderzeepolders bij de aangrenzende ge meenten. Hierbij had de zegsman in een rede voor de commerciële club te Groningen, dr E. H. Ebels, voorzitter van de Raad, het oog op de Noordoostpolder, waaromtrent hij verder nog mededeelde, dat er binnen kort een wetsontwerp is te verwachten, waarin wordt voorgesteld, de pol der in vier gemeenten te verdelen: Emmeloord, Rutten, Marknesse en Nagele. Spreker was van oordeel, dat er beter één gemeente van kan worden gemaakt met wijkraden. De toekomstige bevolking zal 250.000 zie len bedragen. Het nieuwe land is 'n apart gebied, hoogveen en afwijkend van de aan grenzende provincies. Ook de tegen woordige bewoners zijn geporteerd voor een twaalfde provincie. Bij ver deling van de grond is de waterschaps indeling een groot probleem. Spreker gaf toe, dat als bezwaar kan worden aangevoerd, dat er vrees bestaat, dat de bevolking zich zal gaan isoleren en in de overgangstijd, wanneer een uitvoerend orgaan tijdelijk de taak van het provinciaal bestuur zal moe ten waarnemen, moeilijkheden met het kiezen voor de Eerste Kamer zal krijgen, al zijn ook hiervoor op lossingen aan de hand gedaan. Uit de discussie kwam onder meer nog naar voren, dat de plannen voor in dijkingen in het noorden een werk zullen zijn voor de volgende generatie, behalve dan dat ten noorden van Groningen wel vrij spoedig iets zal gebeuren; de indijking van de Lau- werszee staat wel vast. Wat de indus trieën betreft in het nieuwe IJssel- meergebied, verwachtte dr Ebels, dat in de toekomst moet worden gere kend op een suikerfabriek, omdat een belangrijk gebied van het suiker areaal in het oosten is gelegen en aangenomen mag worden, dat dit ook in de toekomstige polders het geval zal zijn. Ook kan op de lange duur worden gerekend op verschuiving van de westelijke (landbouw) industrieën naar het nieuwe gebied. Zo zal onder meer rekening worden gehouden met de eventuele aanleg van een spoor wegverbinding. DROOGLEGGING. Spreker ging ook in op de droog legging van de IJsselmeerpolders. Hij zei, dat oostelijk Flevoland in 1957 zal droogvallen (54.000 ha) en dat de bei de andere polders, de Markerwaard (56.000 ha) en zuidelijk Flevoland (45.000 ha) vermoedelijk tussen 1966 en 1968 klaar zullen zijn. De Zuider zeeraad hoopt dan ook klaar te zijn, want dan zal vermoedelijk het Delta plan volop zijn aangepakt en het is onmogelijk gelijktijdig aan deze twee grote objecten te werken. Dr Ebels was van oordeel, dat bij het aantrek ken van de bevolking zoveel moge lijk vastgehouden moest worden aan de criteria bekwaamheid, geschikt heid van de bevolking en zodanige bevolkingsaantrekking, dat een even beeld wordt verkregen van het ge middelde van het Nederlandse volk. Een zorgvuldige selectie is noodzake lijk, daar het aanbod veertig maal zo groot is als de beschikbare plaats. Over de uitgifte van gronden deel de spreker mede, dat dit probleem thans opnieuw onder ogen wordt ge zien. Op het ogenblik geschiedt de uit gifte als tijdpacht, maar de regering wil een proef nemen met erfpacht. Bij de Kamer is een erfpachtnota inge diend. Hiertegen had de Zuiderzee raad nogal bezwaar, omdat de erf pachters op de voorgestelde wijzij geen eerlijke kans krijgen. Dr Ebels hoopte echter, dat men tot eefy systeem van erfpacht zal overgaan, waarbij de pachters voldoende zake lijke rechten zullen krijgen, omdat z.l. aan tijdpacht een groot aantal bezwa ren verbonden waren van technische, sociale en speciaal van waterstaat kundige aard. Ingezonden Mededeling (Adv.). maar óók Uw humeur en energie. Wanhopen baat niet! Kruschen wèl Tienduizenden Rheumatieklijders, dia eigenlijk al niet meer in genezing geloofden, probeerden ten einde raad Kruschen Salts envonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen-kuu? bevrijden van die slopende rheumatx* sche ongemakken. De kleine, dage lijkse dosis Kruschen brengt en..., houdt Uw bloedzuiverende organen in topconditie. Met verjongde energie vervullen zij dan hun heilzame, zui* verende functie, omdat de bloeds omloop krachtig wordt gestimuleerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regelmatig gebruik van Kruschen gaat rheumatiek Uw lichaam voorbij. APPINGEDAM, 16 October. Een 5? jarig jongetje is gistermiddag tijdens het spel onder een instortende hoop stenen geraakt, waarin hij waarschijn? lijk met vriendjes een uitholling had gemaakt. Dit werd eerst vanmorgep ontdekt op aanwijzing van een vrouw die gisteren kinderen had zien spelen in de steenhoop langs de rijksweg naar Delfzijl. Het jongetje was gistermiddag' niet thuis gekomen en de ongeruste ouders hadden de hulp van de politie inge roepen. Deze heeft tot laat in de nacht met een speurhond zonder resultaat gezocht. Vanmorgen is men nog gaan dreggen in het kanaal tot men de steen hoop doorzocht en het stoffelijk over schot van het ventje vond. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag 19 October: Zon op 7.12, ond. 17.38. Maan op 11.18, ond. 19.12. Op het Engelse kerkhof te Overloon is Zaterdag voor de tiende maal de do denherdenking gehouden. De erewacht werd betrokken door afdelingen van het eerste bataljon van het Suffolk- regiment en van het Royal Ulster Rifle regiment, die in 1944 na harde strjjd Overloon hebben bevrijd. Taaidag te Amsterdam AMSTERDAM, 17 October. De algemene indruk van de Zaterdag in het Tropeninstituut gehouden taaidag van het genootschap „Onze Taal" is, dat er een stijgende belangstelling bestaat voor het zuiver gebruik van de moedertaai. Daarvan getuigde wel de volle zaal, die gespannen luisterde naar wat door vier sprekers op dit gebied naar voren werd gebracht. Prof. W. F. J. M. Krul, buitengewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft, gaf in een sprankelend betoog uitdrukking aan het feit, dat de grote zondares op het terrein der moedertaalverkrach ting, de Nederlandse techniek, vol mondig haar fouten heeft erkend. Het centraal normalisatiebureau heeft thans al 46 boekjes uitgegeven, die alle eenzelfde doel hebben, namelijk zuiver Nederlands te gebruiken, ook op technisch gebied. Het grote aantal dezer boekjes toont aan, dat zo goed als geen enkel technisch terrein Is overgeslagen. Volgend jaar zal zelfs van dit alles een samenvatting ver schijnen in de vorm van een technisch woordenboek. Prof. dr G. A. van Es, hoogleraar in de Nederlandse taal te Groningen, die de Nederlanders verdeelde in leken, schoolmeesters en taalkundigen, deed duidelijk uitkomen, dat er taaltucht moet zijn, maar men tegelijkertijd niet mag vergeten, de taal te zien als een groeiend organisme. Er moet dus niet al te star aan verouderde dingen wor den vastgehouden, een euvel, waaraan schoolmeesters wel eens lijden. Wat een halve eeuw geleden volkomen vaststond, kan wellicht op dit ogen blik aan twijfel onderhevig zijn, en daarom moeten de docenten bij LO en MO niet schomen zich door de taal kundigen -te laten voorlichten. IN BELGIE Dr J. Leenen, Belgisch lid van de Nederlands-Belgische spellingscommis sie, sprak over de stand van het Ne derlands in België, een onderwerp dat hij in hoofdzaak aldus formuleerde: „De Vlaamse taal is zuiver Nederlands, maar een algemeen beschaafd is in België nauwelijks in gebruik. Men kan eerder spreken van de regenboogkleu ren van alle Vlaamse dialecten. Hulp van het Noord-Nederlands is op dit ge bied onmisbaar". Prof. dr Garmt Stuiveling, buitenge woon hoogleraar in de taalbeheersing aan de Gemeente-Universiteit te Am sterdam, maakte tenslotte duidelijk, dat de „humor" in de laatste jaren 'de vloek van onze cultuur is geweest. Hij meende te mogen vaststellen, dat de „beeldspraak" een veel erger taalbe- derfster is, dan de germanismen. Hel dere taal is blijk, maar ook voorwaar de en oorzaak van 'n goed taalgebruik. Door een nationaal cultuurbesef kan de Nederlandse gedachte op de nobel ste wijze worden gediend.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4