Raad van Europa besprak opnieuw de Afrikaanse problemen Zwitsaletten C.N.V. wil aantal gemeenteklassen terugbrengen op 4 of 3 Agrarisch welvaartsplan voor Noord-Brabant Waarschuwing tegen gevolgen van hoogconjunctuur Korthals (Ned.): Bevoorrechte „Europese Maatschappijen'' maken Afrikaners ontevreden V erzekeringsinspecteur lichtte klanten op £le ïlactia foengt U Licht in Zeister moordzaak? Uogstschuur afgebrand in Berkel Première van de film B.B.-manifestatie Verbannen vórst is in Boeganda terug Arbeider door machine gegrepen en gedood Britse scnepen vertrokken uit Leningrad „Cygnet" sloeg los van sleepboten Zweden blijven links rijden Vele problemen in een rapport belicht Voor 60 millioen gulden werk in het buitenland Dinsdag 18 October 1955 ZËEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Frankrijk investeerde enorme bedragen ZEIST, 17 Oct. Heden is ons van de zijde der politie meegedeeld, dat Zaterdagmiddag een 24-jarige electricien te Zeist is aangehouden, verdacht van een in Augustus van dit jaar gepleegde aanranding aan de Amersfoortseweg. Deze aanranding werd gepleegd op een verpleegster uit Delft, die van Delft naar*Woort- huizen liftte en onder Soesterberg werd aangesproken door bedoelde elsctricien. Dezelfde jongeman zal voor een aanranding met geweldple ging, gepleegd in het begin van dit laar nabij de Panweg te Zeist, even eens terecht moeten staan. Het wordt ook niet uitgesloten ge acht, dat de arrestant schuldig is aan de "orige week gepleegde moord op een verpleegster te Zeist. Zijn alibi voor de Woensdagavond waarop de moord werd gepleegd, is geenszins waterdicht. De jongeman ontkent hardnekkig aan een der genoemde delicten schuldig te zijn. Hij beweert niets met de moord uitstaande te heb ben. Het gerechtelijk laboratorium te Hen Haag zal de kleding van de ageman onderzoeken. BERKEL EN RODENRIJS, 17 Oct. Vanmorgen te ongeveer half twaalf is te Berkel en Rodenrijs brand ont staan in de aan de kapitale boeren- behuizing van G. van den Burg en W. Vetnoodj aangebouwde grote cogst- schuur. Hoewel de brandweer vrijwel onmiddellijk ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de schuur met de gehele oogst verloren ging. Het woonhuis, dat veel waterschade op liep, kon worden behouden. De oor zaak is nog onbekend, hoewel het ver moeden bestaat, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. De schade van de verbrande schuur beloopt onge veer f70.000 a f80.000. ROTTERDAM, 17 Oct. Op een bijeen komst van de stichting bevordering be scherming bevolking is vanmorgen in het Theater Luxor te Rotterdam de film „B.B.-manifestatie-'55" in première ge gaan. Deze film is in opdracht van de A- kring Rotterdam, Schiedam en Vlaardin- gen, en de stichting B.B. gemaakt van de nationale B.B. manifestatie, die op 25 Juni jj. te Rotterdam werd gehouden. Voor de vertoning van de film sprak de burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, voorzitter van de kringraad, een welkomstwoord, waarna de film van de op 17 September j.L voor radio en te levisie uitgezonden toespraak van Prins Bernhard werd gedraaid. Baby geboren aan boord van K.L.M.-vliegtuig AMSTERDAM, 17 Oct. Aan boord van het K.L.M.-vliegtuig „Prinses Marijke", gezagvoerder Bik, dat met emigranten uit Ja maica op een speciale vlucht on derweg was van Kingston naar Londen, heeft de Britse mevr. Forster een uur voor de landing in Montreal vanmorgen vroeg het leven geschonken aan een dochter, die de naam Audrey heeft gekregen. Moeder en doch ter zijn kort na de landing in Montreal naar het Royal Victoria ziekenhuis overgebracht en ma ken het wel. Vader Forster hoor de het heuglijke nieuws in Lon den. STRAATSBURG, 17 Oct. Het vraagstuk van Europese deelneming aan de economische ontwikkeling der niet-onafhankelijke gebieden In Afrika een vraag stuk, waarmee de Raad van Europa zich al jarenlang bezighoudt heeft vandaag opnieuw het onderwerp van bespreking gevormd in het con sultatieve parlement van die Raad. Deze bespreking was gebaseerd op het voorstel van het Belgische liberale lid Roger Motz, om de mogelijkheden van buitenlandse investeringen in die gebieden en de plaatselijke maatregelen op fiscaal en valutagebied, welke daarbij een rol zouden spelen, aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. In verband met de behandeling van dit vraagstuk was de Franse minister voor de Overzeese Gebieden, Pierre Henry Teitgen, speciaal naar Straatsburg gekomen. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de Franse economische politiek in Noord- en West-Afrika, waarbij hij onder andere wees op de enorme bedragen, die Frankrijk in deze gebieden geïnvesteerd heeft. Alleen in de periode van 1946 tot en met 1954 bedroegen zij vijfhonderd milliard Franse francs, terwijl niet-Franse investeringen in deze gebieden in diezelfde periode slechts veertien en een half milliard francs hebben bedragen, waar van tien en een half milliard uit de doliarlanden kwamen. De minister zei, dat de Franse re gering zeker wel belangstelling had voor buitenlandse deelneming in de industriële ontwikkeling van de Franse gebieden in Afrika, maar dat de buitenlandse belangen dan tevens behoorden deel te nemen aan de „in dustriële infrastructuur", die daarbij nodig was, zoals het aanleggen van wegen en van spoorwegen. Hij gaf een opsomming van de ver schillende belangrijke projecten op het gebied van Bauxiet-, aluminium- en mangaan-productie, die op het ogen blik in Frans-Afrika in uitvoering zijn. Als projecten, waarbij deelneming van buitenlands kapitaal nuttig of zelfs no dig zou kunnen zijn, noemde minister Teitgen in het bijzonder de ijzererts winning in Mauretanië, waar de beleg gingen de dertig milliard francs reeds hebben overschreden, de aluminium- productie in Guinea en de mangaan- winning in Franceville. De minister sprak de vrees uit dat een speciale bank voor Afrikaanse be leggingen niet voldoende particulier kapitaal zou aantrekken, maar, zei hij, de Franse regering zou voorstellen van de Raad van Europa omtrent dit on derwerp aandachtig bestuderen. Nederlandse stem Het Nederlandse liberale lid H. A. Korthals wees erop, dat alleen met in vesteringen het probleem van de eco nomische ontwikkeling van Afrika niet zou kunnen worden opgelost, daar het vraagstuk van de arbeidsmarkt, in ver band met een onvoldoende aantal in landse arbeiders, ook moeilijkheden opleverde. Men moest er voor waken, dat er door de industrialisatie geen ar beiders aan de landbouw worden ont trokken op een wijze, die de voedsel voorziening in gevaar zou kunnen brengen, zei hij. Hij legde voorts de nadruk op het vraagstuk van de sociale ontwikke ling en speciaal op het feit, dat de levensstandaard der Afrikaanse be volking nog zeer onvoldoende was. Alleen voor Nigeria kent men de cij fers van het nationale inkomen, zei hij, en uit die cijfers blijkt, dat het inkomen per hoofd per bevolking in dat land iets minder dan een achtste is van dat in Nederland. De Nederlandse spreker waarschuw de tegen het verlenen van speciale voorrechten aan eventueel op te rich ten „Europese maatschappijen" voor exploitatie in Afrika, daar hij vreesde, dat zulk een bevoorrechte positie wel licht op den duur tot ontevredenheid van de bevolking en daardoor tot nog sterker nationalisme zou kunnen lei den. Hij pleitte voor goede sociale voorzieningen voor de werknemers, die bij de industrialisatie zouden worden betrokken en voor het geven van lei dende functies aan Afrikanen, die daarvoor de geschiktheid bezitten. „Het doel waarnaar bij de indus triële exploitatie in Afrika wordt ge streefd, moet er een zijn van gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van Afrikanen en Westerlingen", besloot de heer Korthals. Tienduizenden guldens verduisterd ROTTERDAM, 17 Oct. De politie te Rotterdam heeft de 35-jarige verze keringsinspecteur J. G. aangehouden, verdacht van oplichting. Het blijkt, dat G., behalve zijn vrien dinnen Caria en Miep, talrijke slacht offers heeft gemaakt, die geloof hecht ten aan zijn prachtige verhalen. In to taal zou hij zijn clientele voor enige tienduizenden guldens hebben opge licht. G. klom op tot inspecteur en trok het land in om zijn spaarbrieven aan de man te gaan brengen. Bij een Rotter damse verpleegster, Caria, plaatste hij in 1951 voor 2.500,aan spaarbrie ven. Zij besloot 1.700,ineens te storten, waardoor zij gedurende een tiental jaren geen premie meer zou be hoeven te betalen. Het geld gaf ze aan G., doch na enige tijd maande de maat schappij haar de premies te betalen. Zij begreep er niets van, maar G. zei de zaak in orde te maken. Ook kwam hij in contact met Carla's vriendin, Miep. Op zekere dag vertelde hij Caria, dat zijn vrouw in een scheiding wilde toe stemmen: hij kon dus met Miep trou wen, maar hij moest op korte termijn een niet gering bedrag aan de advocaat van zijn vrouw overmaken. Hij kwam 7000,tekort, dit bedrag leende Car la's moeder op wie hij een betrouw bare indruk had gemaakt, hem. Schuld bekentenis en acte van borgstelling werden opgemaakt en de laatste zou G.'s vader tekenen. De acte kwam in derdaad getekend retour. Twee weken vertelde hij zijn vrouw verzwegen te hebben eigenaar van een pand van veertig mille te zijn. Wilde de scheiding doorgaan dan moest hij binnen 24 uur de helft van dit bedrag storten. Nu kwam hij 8.500,tekort en weer hielp Carla's moeder hem. Ook nu werden weer een schuldbeken tenis en acte van borgstelling opge maakt. De laatste werd ook weer gete kend terugbezorgd. Enige tijd later kreeg men argwaan tegen G. en Carla's moeder ging met G.'s vader praten. Deze bleek van een geldlening noch van de actes van borg stelling iets af te weten. Ook de echt scheidingsplannen van G. bestonden al leen in diens brein. Toen bleek, dat hij de acten zelf had getekend. Ingezonden Mededeling (Adv.) Bestrijd UW PIJNEN met: KAMPALA, 17 Oct. De kabaka (vorst) van Boeganda, een deel van het Britse protectoraat Oeganda, is Maandag na twee jaar ballingschap in Engeland, in z(jn land teruggekeerd. Duizenden juichten de vorst toe, toen hfl op het vliegveld van Enteboe, 32 km van Kampala, werd begroet door de gouverneur van Oeganda, Sir An drew Cohen. Sir John was de man, die hem in November 1953 in ballingschap zond, omdat hij niet „loyaal meewerkte" met de regering van het protectoraat. On der de duizenden, die de vorst begroet' ten, bevonden zich meer dan tweedui zend volgelingen met zware baarden, die bij de verbanning de gelofte afleg den zich niet te zullen scheren voor hun vorst was teruggekeerd. De kabaka zal volgens de nieuwe grondwet samenwerken roet de rege ring van Oeganda. Hij was twee jaar geleden voorstander van zelfbestuur voor Boeganda, omdat hij vreesde, dat het land In de toekomst een deel zou worden van de federatie met Kenia, waar in blanke kolonisten de overhand zouden hebben. Hoogwater Woensdag 19 Oct.i Vlissingen: 3.42 u. 2.25 m„ 15.53 u 2.20 m.; Terneuzen: 4.10 u. 2.39 m„ 16.22 u. 2.35 m.; Wemeldinge: 5.30 u, 1.78 m., 17.39 u. 1.75 m.; Zlerikzee. 5.14 u. 1.54 m„ 17.25 u. 1.52 m. Verbondsraad doet verdere stappen UTRECHT, 17 Oct. In zijn heden gehouden vergadering heeft de ver bondsraad van het C.N.V. als zijn oordeel uitgesproken, dat het vraagstuk van de gemeenteclassificatie spoedig opnieuw aan de orde dient te komen. De verbondsraad heeft hierbij overwogen, dat reeds in het desbetreffende rapport van de S.E.R. een volledige afschaffing van de gemeenteclassificatie in een periode van tien a vijftien jaren werd bepleit. Een minderheid van de S.E.R., waartoe ook het C.N.V. behoorde, wenste deze afschaffing zelfs op korte termijn te verwezenlijken. Op 1 Januari 1954 is reeds een stap in deze richting gedaan door het totale verschil tussen eerste en vijfde klasse van twaalf tot tien cent per uur te ver minderen. Naar het oordeel van de verbondsraad is de tijd thans aange broken een volgende stap te zetten. Dit kan op tweeërlei wijze geschieden. Ten eerste door het verschil tussen de eer ste en de laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch het aantal klassen op vijf te handhaven. Ten tweede door het verschil tussen eerste en laatste klasse te verminderen van tien tot acht cent, doch bovendien het aantal klassen tot vier terug te bren gen. Het C.N.V. kiest voor de tweede weg, omdat deze spoediger leidt tot de afschaffing van de gemeenteclas sificatie, hetgeen in meer dan een opzicht in het belang is zowel van het bedrijfsleven als geheel, als van de loon- en salaristrekkenden. AMSTERDAM, 17 Oct. Vanmor gen heeft zich bij een kabelfabriek te Amsterdam een arbeidsongeval met dodelijke afloop voorgedaan. De 37- jarige K. P. S. werd door de wentelen de as van een zgn. armeermachine ge grepen en een paar keer rond geslin gerd. De man overleed kort na het on geval. Hij was gehuwd en had drie kin deren. LENINGRAD, 17 Oct. Na hun vriend- schapsbezoek van enige dagen zijn de vijf Britse oorlogsschepen Maandag uit Le ningrad vertrokken. De Russische marine- autoriteiten hadden eerst geëist, dat de schepen in de nacht zouden vertrekken, naar men vermoedt om te verhinderen dat de opvarenden bij daglicht de werven der stad zouden passeren. Het weer was echter zo slecht, stormachtig, dat de Rus sen later het verLrek uitstelden tot het dag ou geworden zijn. HOEK VAN HOLLAND, 17 Oct. Het 7187 brt metende Libertyschip „Cygnet", dat Zaterdagavond laat dwars van IJmuiden in het zware weer losraakte van de Britse sleepboten „Rumania" en „Vanquesher", heeft sinds Zondagmiddag even ten Noorden van de N. Waterweg gedreven. Om vijf uur Zondagmiddag bevond het stuurloze vaartuig uit Monrovia, dat Zaterdag van Huil naar IJmuiden werd gesleept, zich op vijf mijl Noord- Noordwest van Hoek van Holland met in de buurt drie sleepboten. Men slaagde erin drie man over te zetten en de „Cygnet" aan de sleepboot „Maas" vast te maken. Vervolgens hebben twee sleepboten eveneens vastgemaakt en om kwart voor zes stoomde de sleep op naar de Nieuwe Waterweg, waar zij Zondag avond binnenliep. Gevecht met bende in Oost-Atjeh DJAKARTA, 17 Oct. In Oost- Atjeh is een eenheid van de mobiele brigade in gevecht geraakt met een bende van 200 man. In dit grootste ge vecht van dit jaar in Atjeh werden tientallen bendeleden gedood geduren de een vuurgevecht, dat een uur duur de. STOCKHOLM, 17 Oct. De Zwe den hebben zich b(j de Zondag gehou den volksstemming met overwegende meerderheid uitgesproken voor links verkeer. Meer dan de helft van de stemgerechtigden bracht zjjn stem uit, waarbij 83.2 pet. was voor handhaving van de bestaande toestand. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van de op 18 Juli 1955 te Washington tussen het ko ninkrijk der Nederlanden en de Ver enigde Staten van Amerika gesloten overeenkomst tot samenwerking be treffende het niet-militair gebruik van atoomenergie. Een dienovereenkomstige wijziging van de richtlijn zal daarom voor het C.N.V. hij de Stichting van de Arbeid aan de orde worden gesteld. De verbondsraad van het C.N.V. is tenslotte van oordeel, dat de grotere bedrijfstaksgewijze vrijheid ook ten aanzien van deze zaak moet worden gerealiseerd. In bedrijfstakken waarin dit mogelijk blijkt, moet daarom reeds thans het aantal klassen niet tot vier, maar tot drie terug gebracht kunnen worden. Oranje internationaal gezien 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. In sa menwerking met de Haagse afdeling van de vereniging voor internationale rechtsorde heeft de vereniging Oranje Nassau-museum een tentoonstelling voorbereid „Oranje internationaal ge zien". Deze wordt a.s. Donderdag in het museum geopend door de vice-pre sident van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Bin nenkort zal het zevende deel van het verslag der Parlementaire Enquête commissie Regeringsbeleid 19401945 verschijnen. Dit zal bevatten de uit komsten van het onderzoek der com missie omtrent leiding en voorlichting aan ambtenaren en burgers in de be zette gebieden en het contact met en de politiek ten aanzien van de ver zetsbeweging in Nederland. Een initiatief van de landbouw Het is altijd interessant kennis te nemen van problemen, waarmee men in andere provincies heeft te worstelen. Zeker, wanneer daarbij de landbouw is betrokken. Dat heeft altijd wel de aandacht van de Zeeuwse landbouwers. Zij kunnen dan vergelijken en constateren, dat er niet alleen in de eigen provincie b.v. moeilijkheden bestaan op het terrein der arbeidsvoorziening. Noord-Brabant heeft daarmee ook te kampen. Dit blijkt duidelijk uit een gedegen rapport, dat gis teren werd aangeboden aan het Prov. Bestuur door de pro vinciale agrarische commissie op een in Den Bosch gehouden Landbouwdag. Agrarisch Noord-Brabant meende n.l., dat het onvoldoende aan zijn trekken was gekomen in het enige jaren geleden ingediende algemene welvaartsplan, dat nogal eenzijdig op de industrie was gericht. Vandaar, dat men nu zelf is ge komen met een agrarisch welvaartsplan. Dat dit in het steeds meer industrieprovincie wordende Noord-Brabant nog alle zin heeft, blijkt o.m. uit enkele simpele cijfers. Er is daar 326.000 ha cultuurgrond of 14 van de in ons land beschikbare oppervlakte aanwezig. Er zijn 50.000 bedrijven groter dan 1 ha of 16 van het totaal. En nog altijd is een kwart van de mannelijke beroepsbevolking in de landbouw werkzaam. Die Noordbrabantse landbouw toont een zeer grote verscheidenheid: denk alleen maar aan het zee kleigebied in het Noordwesten, aaji de rivierkleigronden en aan de zandgronden in het Oosten der provincie. De voornaamste problemen zijn een gevolg van de snelle toeneming der agrarische be volking. De landbouw kan maar zeer beperkt werkkrachten op nemen en een groot deel van de ruim 50.000 agrarische jon geren van 0 tot 15 jaar zal straks een bestaan buiten de landbouw moeten vinden. Een ander vraagstuk is dat van de geringe productiviteit per ar beidskracht op de kleine be drijven. Ook de gebrekkige af voer van het overtollige water schept in de landbouw grote moeilijkheden. Voorts bestaat er heel vaak gebrek aan finan ciën. Niet veel Kan de landbouw nog men sen opnemen? zo vraagt het rap port. Het antwoord is nogal pessimistisch. In de tuinbouw zijn er nog wel wat mogelijk heden: de voorziening der gro te steden van tuinbouwproduc ten kan het stichten van een aantal tuinbouwbedrijven in de nabijheid van die steden ver antwoord maken. Globaal ge schat kan in Noord-Brabant nog 1750 ha bos en hei worden ont gonnen, terwijl in de komende 24 jaar nog 600 ha kan worden ingepolderd, niet erg veel dus. Uitbreiding van het aantal kleine eenzijdige bedrijven van varkens en kippen is niet ge wenst, wel intensivering van de bouwland- en de grasland productie. Maar plaatsing van veel nieuwe arbeidskrachten is niet mogelijk: daarom moet door het geven van beroeps keuzeadviezen een meer doel treffende afvloeiing worden be reikt en vergroot. De waterstaatkundige en hy drologische aspecten moeten nader worden bestudeerd en ook zjjn er nog verschillende gebieden, waar de verkaveling zeer aanmerkelijk kan worden verbeterd (de Maaskant, het Land van Altena, de Langstraat en de beemden in het midden van West-Brabant, evenals de zandgronden in het Oosten). De Peel vraagt een betere ontslui ting. Oplossing van het kleine boerenvraagstuk is technisch mogelijk volgens het rapport. Het gaat om circa 8000 be drijven, voor de vergroting waarvan 16.000 ha nodig is. Het grootste gedeelte van de beno digde hoeveelheid cultuurgrond zal moeten worden gevonden in de IJsselmeerpolders, maar ook in Noord-Brabant zelf zijn nog wel enkele moeilijkheden. Financiën Bij al deze vraagstukken spreken de financiën een hartig woordje mee. Men zal b.v. moe ten nagaan, of het verlenen van een Rijksbijdrage ter finan ciering van de z.g. onrendabele top in de bouwkosten van boer derijen en afzonderlijke be drijfsgebouwen redelijk en ver antwoord is. Aansluiting op het waterleiding- en electriciteits- net van vele bedrijven is nood zakelijk. Eén der slotopmerkin gen van het rapport is, dat bij dit alles de factor mens op de voorgrond zal moeten staan. „Men zal de belemnjeringen, die uit de sociale structuur en de culturele verhoudingen voort vloeien, moeten kennen en tevens moeten weten hoe deze belemmeringen op verantwoorde wijze kunnen worden wegge nomen", zo zegt het rapport. Wegenbouwers vergaderden in Kurhaus SCHEVENINGEN, 17 October. In het Kurhaus heeft op een vergade ring van de Ned. Vereniging van Wegenbouwers de heer P. C. Zanen ge waarschuwd tegen de economische en sociale gevolgen van een hoogcon junctuur, die onvermijdelijk aanleiding heeft tot een zekere roekeloosheid. De ondernemer, aldus spreker, zal bij roekeloze overtreding van de econo mische wetten de consequenties ervan ervaren in de bedrijfsresultaten. Het wegenbouwbedrijf zag zijn om- ook en vooral wegen, zet in 1954 t.a.v. 1953 dalen. Wel lig- gen de cijfers voor het eerste half- jaar 1955 gunstiger, maar van een be langrijke vooruitgang kan niet wor den gesproken. De heer Zanen vroeg zich af, wanneer het Nederlandse volk gaat spreken van wegennood met de zelfde verwijten en bewoordingen als waarmede men thans van de woning nood spreekt. Ieder jaar wordt de achterstand in het wegenbouwpro gramma groter. De industrialisatie van Nederland eist vervoerscapaciteit en dus naast schepen en spoorwegen WOENSDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram, 8.30 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.00 „Veilig Verkeer", hoorspel. 10.10 Jubiieumsamen- komst t,g.v. 75-jarlg bestaan van de Vrije Universiteit. 12.00 Amus .muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. trio en solist. 13.45 Gram. 14.00 De Vrije Univer siteit jubileert. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 „Spectrum van het Clir. Organisatie- en Verenigingsleven". 18.30 R.V.U.: Dr P. Glazema: De Hunebedden In Nederland: Vorm en verspreiding. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Rep. Koninklijk Bezoek aan de Ned. Antillen. 19.20 Volksliederen. 19.40 Buitenl. overz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgeb. orkest en solist. (In de pauze: 21.10 Competitie tussen militairen). 22.30 Intern. Evangelisch comm. 22.40 Gr. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM 11 (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gr. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 RVU: Shakespaere's blijspelen: „As you like it", door mej. C. A. Eyken. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land en tuinb meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: „Flitsen van het Fao-werk". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Act. 18.40 Lichte muz. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Gr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Leert Uw landgenoten kennen. 20.30 „Wat is de waarheid?", hoorspel. 22.05 Gram. 22.15 Licht progr. 22.45 „Zijn ongelukken nood zakelijk?", caus. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20 Or gelspel. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Vlaamse muz. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 „Venus in Seide", operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55-23.00 Nieuws. TELEVISIE -PROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 Voor de% kinderen. NTS: 20.30-22.00 Filmprogramma. belangrijk programma voor zeer veel geld zal in de komende jaren moeten worden uitgevoerd. Ge meenschappelijk moet gestreefd wor den om deze uitgaven zo economisch mogelijk te doen. Daarbij moeten de wegenbouwers naar zo groot moge lijke doelmatigheid streven, hetgeen alleen kan met een zo mogelijk con tinue bedrijfsbezetting. Hiermede houdt de overheid helaas veel te wei nig rekening, aldus de heer Zanen. Onze asfaltmachines hebben bijvoor beeld nagenoeg alle stilgestaan van Maart tot eind Juli. CRITIEK OP OVERHEID. De overheid moet de uitvoering van wegenbouwprojecten niet langer zien als aanvullend werk. De wegenbouw bedrijven zijn zodanig gemechaniseerd, dat -het algemene belang eist, dat van deze machines als algemene economi sche eis een zo groot mogelijk profijt wordt getrokken. In technische voor schriften moet zoveel mogelijk uni formiteit worden betracht. Ik vraag mij wel eens af, zo zeide de heer Zanen, of bij onze opdrachtgevers wel voldoende het besef aanwezig is, dat zij door hun wijze van planning en hun aanbestedingspolitiek in over wegende mate mede verantwoorde lijk zijn voor een al of niet doel matige wijze van werken. Het is bij voorbeeld zeker niet doelmatig in dien een deel van onze productie capaciteit slechts een deel van het jaar wordt benut. Met voldoening stelde de heer Zanen vast, dat de Nederlandse wegenbouwbedrijven voor 60 milli oen gulden werk in het buitenland, Azië, Afrika en Amerika hadden ge kregen, hetgeen de helft bedraagt van de omzetten hier te lande. Ter ver krijging van een goede technische ontwikkeling en vakbekwaamheid hebben de 140 leden der vereniging in de laatste drie jaar een bedrag van 400.000 gulden uitgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3