VANDAAG INSTALLATIE FRANSE TROONRAAD Frans comité: „Belangrijke stap" Kolonisten: „Weest gewaarschuwd" KRUISER „DE RUYTER" KOERST NAAR CURAQAO Coalitieregering in Indonesië te verwachten „Nederland moet Duitse oorlogs misdadigers voortijdig loslaten!" r Israël kreeg geen wapenaanbod van Sowjetblok R T* T* in Europees verband Syrië wil onder handelen met Arabische landen Joden naar Israël? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Slni-Laurens schrijft Den Haag Een stap in de goede richting Televisietoren vandaag 78*60 m hoog Nahdatul Ulama meent: DE REIS VAN HET KONINKLIJK PAAR NAAR DE WEST Raad Duitse loden eist berechting- ex-kampdokter Duitsers „verbitterd" over min. Beyen Het Koninklijk bezoek aan de West Willemstad wacht in spanning .ACH TOE Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korta Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD ÏSi!f'. .1 te, TH lie JAARGANG No. 8220 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 18 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 2) JERUZALEM, 17 Oct. - Een woord voerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag tegengesproken, dat een land van het Sowjet-blok een direct wapenaanbod aan Israel heeft gedaan. Woensdag j.l. zeide een woordvoer der van de Israëlische ambassade te Washington in officiële kringen in Je ruzalem, dat Tsjecho-Slowakije en een ander land van het Sowjet-blok gezin speeld hadden op een mogelijke ver koop van wapens aan Israel. De woordvoerder zei vandaag, dat er geen direct aanbod was gedaan en hij voegde er aan toe, dat Israel niet het voornemen heeft wapens van het Sow jet-blok te kopen. RABAT, 17 October. De installatie van de Marokkaanse troon- raad zal vandaag geschieden, in tegenwoordigheid van de resident- generaal, Boyer de Latour, en andere Franse en Marokkaanse autori teiten, aldus is officieel bekend gemaakt. In Marrakesj zijn Zondag twee Marokkanen gewond toen de politie vuurde op betogers, die van daken met stenen naar haar gooide. Groepen jongelieden trokken door de Arabische wijk bij wijze van protest tegen de instelling van de troonraad. De vereniging van „Marokkaanse intellectuelen van Marrakesj" heeft Zondagavond in een verklaring de studenten tot kalmte gemaand. STRAATSBURG, 17 Oct. De Franse minister voor P.T.T., Edouard Bonnefous, heeft vanmiddag In het parlement van de Raad van Europa gepleit voor spoedige Europeanisering van verschillende aspecten in het werk der P.T.T. in de Europese landen. In Juli j.l. heeft de minister hiervoor een program opgesteld inhoudende, de schepping van een permanente confe rentie van ministers op dit gebied, (volgens het voorbeeld van de perma nente conferentie van Europese ver keersministers). De vereenvoudiging en verbetering van het postverkeer; de mechanisering der postdiensten; de or ganisatie van Europese nachtpost- vluchten, (ter versnelling van de be zorging), het uitgeven van Europese postzegels; de vorming van een auto matisch telefoonnet tussen de voor naamste Europese steden; de vorming van een televisienet en de opstelling van een program voor investeringen van gemeenschappelijk belang. o GOES, 18 Oct. Vandaag, tegen het middaguur zal de laatste stort in de glijbekisting plaats vinden en zal de televisietoren 78,60 m hoog zijn. Met andere traditionele bekisting zal dan de toren worden opgetrokken tot 89 m. Vertegenwoordigers van de P.T.T.- directie en de Rijksgebouwendienst zullen vanmiddag de toren komen bezichtigen. De bouw is zeer voor spoedig gelopen, zo deelde men ons mede. De toren kon tot heden wor den opgetrokken zonder afwijking, hetgeen vooral voor de liftschacht van grote betekenis is. Bij helder weer kan men de toren reeds vanuit Schouwen-Duiveland en Bergen op Zoom zien. DAMASCUS, 17 Oct. Syrië is van plan met Egypte onderhandelingen te beginnen over een tweezijdig militair verdrag. Ook met andere Arabische landen wil Syrië dergelijke verdragen sluiten. Assad Haroen, de minister van Staat die onlangs zijn land op de bijeen komst van de Arabische Liga te Cairo heeft vertegenwoordigd, zal zich over de kwestie met Egypte in verbinding stellen. Het Syrische voorstel, dat wordt ge steund door Libanon, heeft versterking van de verdediging tegen Israël ten doel. Eerste-minister Sajjid Chazzi deelde mede, dat hij waarschijnlijk Vrijdag aanstaande, een bezoek aan Saoedi- Arabië zal brengen. Syrië zou willen trachten een nieuwe lening van Saoe- di-Arabië te krijgen om het hoofd te kunnen bieden aan zijn toenemende economische moeilijkheden. DE BILT ZEGT: Minder wind. DE BILT, 17 Oct. Wisselend be wolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige wind krimpend van West naar Zuidwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste ren. Zondagavond heeft „Het Franse Co mité voor samenwerking van de vrij zinnige partijen en groeperingen in Marokko" verklaard, dat hoewel de samenstelling van de troonraad tot ze kere reserve aanleiding zou kunnen geven, zij niettemin een belangrijke stap is in de uitvoering van de poli tiek, die moet leiden tot de emancipa tie van de Marokkaanse natie. Het co mité spreekt de wens uit, dat de spoe dige terugkeer van (de verbannen) Sultan Sidi Mohammed ben Joessef zal bijdragen tot de door het Marokkaanse en Franse volk gewenste ontspanning en verzoening. PROTEST Daarentegen heeft de „Presence francaise", een organisatie van Fran se kolonisten in Marokko Zondag ge protesteerd tegen de vorming van de troonraad, die zij in strijd acht met de overeenkomsten, die tussen de Franse regering en de Fransen in Marokko zijn gesloten. De organisatie waarschuwt voor de mogelijkheid van onlusten en doet een beroep op het Franse Par- Ongeveer 140.000 arbeiders van tien grote Japanse spinnerijen zijn vanoch tend voor 48 uur in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Zij drei gen Vrijdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan als hun eisen dan nog niet ingewilligd zijn. lement een einde te maken aan eer experiment, van het bestaan vai Frankrijk en de Frans-Marokkaanse gemeenschap in dodelijk gevaar brengt. DJAKARTA, 17 Oct. De Nahdatul Ulama zal Woensdag de mogelijkheden op politiek terrein in de naaste toe komst bespreken. Van de partijleiding vernam men, dat besproken zal wor den de houding van de N.U. bij de vorming van een nieuw kabinet. De leiding van de N.U. meent, dat een coalitie van de Masjumi, de P.N.I. en de N.U., gesteund door de kleinere partijen het beste zou zijn. Hierover hebben de leiders van de N.U. reeds contact opgenomen met de Masjumi en de P.N.I. naar Pia ver neemt, hebben deze besprekingen een gunstige indruk gemaakt. Intussen wordt van andere zijde ge meld, dat een aantal nationalistischc- partijen voornemens zijn op 23 October een bijeenkomst te beleggen om een In de stromende regen werd Maandagmiddag op de nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam namens het Buchenwald-herdea- kingscomité in een klein graf, waarop t.z.t. een monument zal worden opgericht, een urn bijgezet met as en aarde uit het voormalige beruchte Duitse concentratiekamp Buchenwald, waar zovele Neder landers het leven lieten. Incident aan Israëlische grens JERUZALEM, 17 Oct. Een Israë lische woordvoerder heeft gezegd, dat Maandag van een Syrische'positie het vuur werd geopend op een Israëlische politieboot, die op het meer van Gali- lea kruiste. Het vuur, aldus de woord voeder, werd beantwoord. De boot leed geen schade. Dit is het derde incident in drie da gen aan de Syrisch-Israëlische grens. PARIJS, 17 Oct. Dr Giora Joseph- thal, penningmeester van het Joodse bureau, heeft gezegd, dat Israël zijn productie val verhogen en zich econo mische zelfbeperking zal opleggen om de immigratie van duizenden Joden uit Noord-Afrika mogelijk te maken. De levensstandaard in Israël zal in het komende jaar niet worden verhoogd en er zullen geen loonsverhogingen plaats vinden. In de V.S. is een noodfonds ge sticht om de immigratie van Noord- afrikaanse Joden en hun opneming in de economie van het land mogelijk te maken. Verleden week zijn 152 Oostduitse politiemannen uitgeweken naar West- Berlijn. Dit was het grootste aantal voor een week sedert de onlusten van Juli 1953 in Oost-Duitsland. fusie van die partijen te bespreken. Niet gemeld wordt, welke partijen hierbij betrokken zijn. De getallen van de Indonesische ver kiezingen volgens de heden bekendge maakte niet officiële gegevens is: P.N.I. 7.659.842, Masjumi 7.435.555, Nahdatul Ulama 6.411.922 en P.K.I. 5.928.103. Gp Vrijdag 21 Oct. zal het Koninklijk Paar gebruik maken van een tweemo- torig „Convair"-vliegtuig van de KLM dat het des morgens van Curagao naar Bonaire brengt. Deze vliegtocht duurt circa 25 minuten, 's Middags wordt de tocht voortgezet naar Aruba, een vlieg reis van ongeveer drie kwartier. Op 23 Oct. vertrekt het Koninklijk Paar van Aruba met een „Convair" naar het Franse eiland Guadeloupe, waar het drie en een half uur na het vertrek uit Aruba aan zal komen. Op Guadeloupe stapt het gezelschap over in een „Dakota" van de KLM. Het op onthoud daar zal slechts tien min. du ren. De „Dakota" zal het Koninklijk Paar in ruim een uur naar Sint Maar ten brengen. Op 27 Oct. 's morgens vroeg wordt met de „Dakota" van Sint Maarten teruggevlogen naar Guadeloupe, waar het Koninklijk Paar overstapt in een „Convair" die het naar Paramaribo zal brengen. Deze vliegtocht duurt vier en een half uur. Op 6 Nov. om 16 uur plaatselijke tijd (half negen 's avonds Nederlandse tijd) zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden met een Dou glas DC6B van de KLM van Pari- maribo vertrekken voor de terugreis naar Nederland. De vliegtocht gaat via Lissabon. Dinsdag 8 Nov. 's middags om half drie wordt het vliegtuig op Schiphol terug verwacht. ROTTERDAM, 17 Oct. Bij het oversteken te Rotterdam is de 64- jarige P. J. H. met zijn fiets door de locomotief van een stoomtram aange reden en tegen de straat geworpen. Hij werd ernstig gewond naar het Zuider ziekenhuis vervoerd, waar bij aan komst bleek, dat hij was overleden. Deze radiografisch overgebrachte telefoto geeft een beeld van de ontvangst van het Nederlandse Koninklijke Paar in San Juan op het eiland Porto Rico. Een marine officier wordt op de foto de hand gedrukt door H.M. Koningin Juli ana. In het midden ziet toe de gou verneur van het eiland, Z.E. Louis Munos Marin. Rechts op de foto Z.K.H. Prins Bernhard. Economisch verdrag OostenrijkRusland WENEN, 17 Oct. Oostenrijk en de Sowjet-Unie hebben Maandag drie economische overeenkomsten voor de tijd van vijf jaren ondertekend. Deze overeenkomsten hebben betrekking op handel en scheepvaart, op het handels verkeer en op de betalingen. Die betreffende het handelsverkeer stelt de omvang van dit verkeer in het eerste jaar vast op 25 millioen dollar in elk der beide richtingen. Op het gebied van handel en scheep vaart zullen beide landen elkander de behandeling van meest-begunstigste natie toestaan. Verder werd uitwisse ling van voorlichting en technische DüSSELDORF, 17 Oct. De Cen. trale Raad van Joden in Duitsland heeft er vandaag op gewezen, dat zich onder de uit de Sowjet-Unie terugge keerde Duitse gevangenen prof. Carl Clauberg bevindt, die hoofd is geweest van een proefafdeling van het vernie tigingskamp Auschwitz. De Centrale Raad eist, dat misdadi gers als prof. Clauberg, die medisch® proeven met levende mensen hebben genoemen, spoedig voor een rechtbank zullen worden geleid. Velen van de genen, die voor de proeven van Clau berg werden gebruikt, zijn later ge dood of door de proeven voor hun le ven ongelukkig gebleven. kennis op het gebied van industrie, landbouw en vervoer overeengekomen. Bijzonderheden over de betalingsover eenkomst zijn nog niet bekend. W.-Duits Verbond van ex-krijgsgevangenen protesteert: BONN, 17 Oct. Het Westduitse verbond van teruggekeerde krijgsge vangenen heeft protest aangetekend tegen een verklaring van minister Beyen, volgens welke de nog in Neder land gevangen gehouden Duitse oor logsmisdadigers niet voortijdig zullen worden ontslagen. In een telegram aan dr Heinrich von Brentano, de West-Duitse minister van Buitenlandse aken, heeft het verbond het verlangen uitgesproken, dat de Bondsregering-zich terstond met de Nederlandse regering in verbinding zal stellen om over een vrijlating der misdadigers te onderhandelen. De president van het verbond, August Fischer, heeft in het tele gram aan von Brentano verklaard, dat de mededeling van minister Beyen „teleurstelling en verbitte- A.B. KRUISER „DE RUYTER". 17 Oct. Vannacht om kwart voor drie Nederlandse tijd hebben Koningin Juliana en Prins Bern hard op weg voor een officieel bezoek aan de West zich te Porto Rico aan boord van de krui ser „De Ruyter" begeven. Dit trot se vlaggeschip van Neerlands vloot brengt het Koninklijk Paar naar Willemstad. Op Porto Rico De „Jan van Riebeeck", het K.L.M.- toestel, waarmede het Koninklijk Paar naar de West reist, arriveerde vannacht om 1.19 op het vliegveld van San Juan op het eiland Porto Rico. Koningin Juliana en Prins Bernhard werden bij hun aankomst verwelkomd door gouverneur Munoz Marin. Onder de grote menigte, die op het vliegveld aanwezig was, bevonden zich o.m. de Nederlandse consul, Waldemar Lee, admiraal Grover Hall, als vertegen woordiger van de Amerikaanse mili taire autoriteiten en de president van de Portoricaanse senaat, Samuel Gui- non Es. De Koninklijke gasten hebben enige tijd in het paleis van de gouverneur doorgebracht. Deze heeft de vorige maand Nederland bezocht. Koningin Juliana gewaagde van twee bezoeken, die zij in November 1943 aan Porto Rico heeft gebracht. Ook Prins Bern hard heeft in de oorlog het eiland be zocht. De vorstelijke bezoekers dank ten gouverneur Marin voor de grootse ontvangst. Te ongeveer 2,44 uur Nederlandse tijd vertrokken Koningin en Prins aan boord van de kruiser „De Ruyter" naar Curasao. Inmiddels vernemen wij, dat de gou verneur der Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, hedenochtend de volgende proclamatie tot de bevolking der Ned. Antillen heeft gericht: „H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben zich Zondagavond te San Juan aan boord van Hr Ms „De Ruyter" begeven en zijn thans op weg naar de Ned. Antillen. Als kroonprin ses heeft H.M. in 1944 ons land bezocht. Zij komt thans terug als Koningin, hoofd der regering van het Koninkrijk en van de drie landen waaruit het is samengesteld. Laten wij daarom allen tezamen Koningin en Prins op waarlijk grootse wijze ontvangen en het bezoek tot een historische gebeurtenis maken, waarop zij en wij trots kunnen zijn. Toont, welk een vreugde er in onze harten leeft, dat zij als onze lands vrouwe in ons midden vertoeft. Laat de Koningin en de Prins een onvergete lijke indruk van onze schone eilanden en hun bevolking mee naar Nederland kunnen terug nemen. Leve Koningin ring" heeft gewekt bij de Duitse oor logsgeneratie. De vrijlating van de Duitsers, die in de Sowjet-Unie werden veroordeeld, heeft te Bonn terstond weer de oude stemmen laten opgaan, die van mening zijn, dat een vrijlating van de nog ge vangen gehouden oorlogsmisdadigers door de westelijke landen nodig zou zijn om „een streep te zetten onder het hoofdstuk der berechting wegens oor logsmisdaden". Tijdens het vertrek van het Ko ninklijk paar, kwam een der ca meramannen tot de ontstellende ontdekking, dat de speciale lange kleurenfilm, die Polygoon van deze reis zal vervaardigen in zijn camera was blijven haken Hevig geschrokken deelde hij dit mede en tenslotte zag men hoe Koningin Juliana plotseling naar Prins Bernhard liep en hem toeriep: „Een jobstijding. Ik hoor, dat de film kapot is gegaan". Samen met talrijke autoriteiten beraadslaagde het Koninklijk paar enige ogenblikken. Maar plotseling nam onze Landsvrouwe een besluit. En zo gebeurde het, dat vele televisiekijkers zagen en hoorden, hoe de Koningin plotse ling tot de Prins zei: „Ach toe, waarom ook niet?" Temidden van vele verwonder de blikken, schreden Koningin en Prins opnieuw naar de wachtka mer, volkomen afwijkend van het protocol. Weer stelde het Ko ninklijk Paar zich achter de twee microfoons op en spraken zij hun korte, geïmproviseerde redes opnieuw voor de vuist uit. Onlusten in Marokko RABAT, 17 Oct. Marokkanen, dia eerst winkels in de Arabische wijk van Marrakesj de derde stad van Marok ko war enbinnengedrongen, waarna zij ze in brand staken, vielen vervol gens Senegalese infanterie aan. Deze vuurde, waardoor een der ordever stoorders werd gedood en twee ge wond. Er werden meer dan dertig ar restaties verricht. Dit is de derde achtereenvolgenda dag van wanordelijkheden in Marra kesj.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1