MET KROESJTSEF EN BOELGANIN CHAMPAGNE DRINKEN VLISSINGEN HEEFT SLUITENDE BEGROTING VOOR 1956 PUZZLE Russische leiders in joviale stemming Ruim een millioen voor kapitaalswerken Achter het IJzeren Gordijn Grote benzinebrand in Regensburg Tsjechische communisten verzoeken regeringshervorming VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL Oplossing vorige puzzle Maandag 17 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 (Van onze correspondent Alfred van Sprang) MOSKOU, September 1955 De zwarte, zes-persoons limousine stopt voor èeri nieuw flatgebouw in een stille, donkere straat van Moskou. „Finland..." zegt de chauffeur. „Hier...?" „Da-da..." bevestigt hij. In de hal van het gebouw branden alle lichten. Een paar huisknech ten staan klaar om hoeden en jassen aan te nemen. De receptie heeft plaats in een salon op de eerste verdieping. Daar staat een groot aantal gasten druk-pratend bij elkaar. De meesten van hen zijn in avond toilet. Het zijn de leden van het corps diplomatique. De Russen zijn allemaal in eenvoudige colbertcostuums. Óp een enkele generaal na. Kroesjtsjef Met een glas champagne in de hand meng ik me onder de gasten. Het eerste bekende gezicht dat ik ontdek is dat van Kroesjtsjef, de secretaris-generaal van de Russische Communistische Partij. Hjj staat te praten met een andere Rus. Ik be studeer hem van een afstandje. Deze man is een van de machtigste figu ren in de Sowjet-Unie. Het is zo op het eerste gezicht moeilijk te gelo ven. Hij maakt allerminst een intel ligente indruk. Zijn hele verschijning heeft iets lomps. Een rond gezicht zonder kin. Een korte, dikke nek. En pafferige handen met worstachtige vingers. Hij draagt een slecht-zittend zwart pak, een overhemd met een slap boord waarvan de punten om krullen en een blauwe fantasie das. Op zijn rever prijkt een grote, gouden ster aan een rond lint: het ordeteken van Held der Werkers van de Sowjet-Unie. Zoals hij daar ietwat onwennig in het nette maar boerse pak met de iets te lange mouwen en de even te korte broek staat, is hij de verpersoonlijking van de ar beider. Een eenvoudige, degelijke burgerman-op-zijn-Zondags. In wer kelijkheid is hij het echter, die in de Sowjet-Unie in vele gevallen aan de touwtjes trekt. Wie hem niet als zo danig zou kennen, zou hem gemakke lijk als onbenullige figuur voorbij ■>pen. In het bijzonder hier. lopen af en aan. Er wordt veel ge-1 dronken. De Russen gebruiken ech- ter niets. Maarschalk Zjoekof is de enige, die nu en dan een kaaskoekje neemt. Hij is ook de enige, die ver gezeld is van zijn vrouw: een kleine, dikke volksvrouw in een lange, blau we avondjapon. Ze staat met een paar andere Russische vrouwen wat op zij. Ze zien er naar Russische maat staven chic uit, maar ze. steken toch wel erg af bij de vrouwen van de westerse diplomaten. Maar ze laten zich alles goed smaken. Een forse Russische generaal met een vriende lijk gezicht zorgt ervoor dat het haar aan niets ontbreekt. In een opwelling van toenadering stelt hij zich aan mij voor/ „Amerikaanski....?" informeert hij. „Nee Hollandski...." antwoord ik. „Ah, Hollandski „Da-da...." bevestig ik. Boeiganin Een groep Amerikaanse journalis ten heeft zich om minister-president Boeiganin geschaard. Ze bestormen hem met allerlei vragen. Boeiganin luistert er geamuseerd naar. Hij is een heel ander type dan Kroesjtsjef, ook al draagt hij een zelfde zwart pak met een zelfde fantasiedas. En een zelfde gouden ster. Hij is veel meer de intellectueel en de diplo maat. Met zijn witte haar en dito sik heeft hij iets van een professor. Of van een gevierd dirigent, die zich ge laten laat interviewen. Een correspon dent van „Reuter" treedt daarbij col legiaal als tolk op. „Hoe voelt u zichvraagt de correspondent van „Associated Press". „Uitstekend. Terwijl de journalisten staan te Schrijven, grijpt Boeiganin een van de bloc-notes. „Wat schrijf je nu op. „Dat u er zeer vermoeid uitziet. Boeiganin knikt met een ernstig ge zicht. Hij is pas enkele dagen ziek geweest en het is vanavond voor het eerst dat hij weer in het openbaar verschijnt. „En wat nog meer7" „Dat Rusland een prachtig land is. „Dat is waarvalt hij hem geestdriftig bij. En hij klopt hem goedkeurend op de schouder. De cor respondent van het „Columbia Broad casting System" maakt van de jovi ale stemming gebruik om de minis ter-president te vertellen dat zijn visum vanavond afloopt en dat hij nog geen verlenging gekregen heeft. „Zozegt Boeiganin weinig ge ïmponeerd door de mededeling. „Hoe komt datwil de Ame rikaan weten. „Je hebt een wantrouwig ge- Maarschalk Zjoekof, minister van de fensie, luistert met een ernstig gezicht naar een verhaal van een diplomaat. zicht....", plaagt Boeiganin. En la chend slaat hij hem op zijn wang als een vaderlijk-vermanende school meester. I' ikof President Paasikivi (die vloeiend Russisch spreekt) zit druk te praten met de voorzitter van het praesidium van de Opperste Sowjet, Vorosjilof. In de buurt staan Malenkof en Ka- ganovietsj. Een tijd lang is Malenkof naar de achtergrond geschoven. Nu verschijnt hij weer overal, ook al speelt hij niet langer de eerste viool. Maar naar zijn glunderende gezicht te oordelen heeft hij het zo ook wel naar zijn zin. Maarschalk Zjoekof, de minister van Defensie, trekt een heel wat ernstiger gezicht terwijl hij naar een van de westerse diplomaten luis tert. Hij valt direct op in zijn blauw groene uniform met de grote maar schalksster op de brede, gouden epau letten en een versiering van gouden eikenbladen op de kraag en de man chetten. De linkerborst van zijn uni form gaat schuil onder acht rijen kleurige ordelinten. Er boven prijken drie gouden sterren aan rode linten: de hoogste onderscheidingen, welke de Sowjet-Unie aan een van haar burgers kan geven. Op zijn zwarte das schittert bovendien nog de met edelstenen versierde ster van de Orde van Lenin. Fotografen en ca meramensen richten hun lenzen op hem. Een van hen vraagt hem iets naar links te schuiven. Met een glim lach voldoet hij aan het verzoek. Een journalist stelt hem enkele vragen. Beminnelijk geeft hij er antwoord op. En ondertussen trachten allerlei mensen zo te gaan staan dat ze met hem op één foto komen. Deteciives Kellners beladen met champagne en schalen kaaskoekjes met worstjes Malenkof, minister van energie, ih op gewekt gesprek met een Italiaanse diplomaat. „Amsterdam....?" „Njet,"-Den Haag...-." -t „Ah, Den Haag.-... En wegens het ontbreken van, een gemeenschappelijke taal eindigt daar mee de conversatie. Terwijl ik ver der slenter, valt het me op hoeveel detectives er zijn. In paren staan ze quasi-onverschillig in de buurt van de leiders die ze moeten beschermen. Ze doen hun best niet op te vallen, maar- ze slagen daarin even slecht als een hond, die tijdens eén voetbalwedstrijd het veld oprent. Om half elf geeft Vorosjilof het sein van vertrek. President Paasikivi begeleidt hem tot de trap. Even later Ter gelegenheid van het be zoek van president Paasikivi van Finland was er op de Finse am bassade in Moskou een grote re ceptie waarvoor alle Russische leiders uitgenodigd waren. Een aantal buitenlandse jowr- nalisten (waaronder onze corres pondent) heeft van deze gelegen heid gebruik gemaakt om, in con tact te komen met de Russische staatslieden, die'zich meestal on bereikbaar voor hen in het Krem lin verschansen. Gewapend met een kleinbeeld- camera met een hypergevoelige film heeft Alfred van Sprang zich onder de gasten op de Finse am bassade gemengd om de Russische New L.ook in woord en beeld weër te geven. vertrekken ook Boeiganin, Kroetsjt sjéf en de anderen. Eén voor één rijden de deftige, zwarte limousines met de wit-gerande banden voor. Vorosjilof gaat achterin zitten. Boei ganin ook. Kroestsjef is echter meer democratisch (of misschien voorzich tiger). Hij schuift naast de chauffeur en laat zijn lijfwacht achterin zitten. „Gedenavondwensen de leden van de Finse ambassade hem. „Auf Wiedersehn!" wuift hij ge moedelijk in het Duits. Dan verdwijnt ook hij in de Moskouse avond. Een eenvoudige burgerman in een zwart pak en een grijze gleufhoed. Er is de laatste maanden veel veranderd in de houding van de Russische leiders. Op alle mogelijke manieren trachten zij de verhou ding met het Westen te verbeteren. Het is geen valkuil. Zij menen het oprecht. Daarom nodigen ze links en rechts mensen uit. Daarom laten ze buitenlandse gevangenen vrij. En lachen ze tegen iedereen. Maar deze new look betekent niet dat Sowjet-Rusland een andere koers gaat varen. Het communisme staat in Rusland sterker dan ooit tevo ren. De Russen zijn er vast van overtuigd dat zij op de goede weg zijn en de rest van de wereld niet. Zij blijven trouw aan de stellingen en de idealen van Marx, Engels en Lenin. En zij blijven streven naar de communistische verove ring van de wereld. Alle vriende lijke gezichten en joviale schouder kloppen ten spijt. Wie daaraan mocht twijfelen moet de recente verklaringen van Kroesjtsef nog maar eens overlezen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag 18 October: Zon op 7.10, ond. 17.40. Maan op 10.19, ond. 18.31. Hoogwater Dinsdag 18 Oct.: Vlissingen: 3.08 u. 2.31 m., i5.19 u. 2.28 m.; Terneuzen: 3.36 u. 2.45 m., 15.50 u. 2.42 m.; Wemeldinge: 4.58 u. 1.84 m., 17.08 u. 1.76 m.; Zierikzee: 4.44 u. 1.59 m., 16.53 u. 1.51 m. Kroesjtsjef, secretaris-generaal van_ de communistische partij van de Sowjet- Unie leest- een briej, welke een van de Amerikaanse journalisten hem overhandigd heeft. REGENSBURG, 15 Oct. Door nog on bekende oorzaak is in het havengebied van de aan de Donau gelegen Beierse stad Regensburg brand uitgebroken in een benzinedepöt. De brand ontstond in een vrijwel lege tank, maar het vuur sloeg binnen korte tijd over naar een andere tank, waardoor in totaal 1.500.000 liter in lichterlaaie geraakte. Verwacht wordt, dat de schade ongeveer 6.000.000 mark zal be dragen. Bij de bestrijding van de brand, die misschien nog drie of vier dagen zal duren, wordt de brandweer van Regens burg bijgestaan door brandspuiten uit München, Augsburg en Landshut. PRAAG, 15 Oct. De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft verzocht om een reorganisatie in het beheer van de machine-industrie en andere ministeries. Het' partijbestuur stélde voordrie" mini steries voor de industrie in het leven te roepen: voor de zware machine-industrie, voor de precidie-industrie en voor de auto- en landbouwmachine-industrie. De reorganisaties werden door het partijbe stuur goedgekeurd, nadat premier Siroky gepleit had voor verbetering in de orga nisatie en van de werkzaamheden van het partijkader in regeringsdienst. BERGEN OP ZOOM, 15 Oct. Op Vrijdag 4 November aanstaande hopen de heren A. J. van Eekelen, magazijnbedien de en C. de Weert, stoker, op de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom hun zilveren dienst-jubileum te vieren. HORIZONTAAL: 4. Zangstem; 7. ont sluiten; 8. slede; 10. delfstof; 11. hemel lichaam; 12, bakinrichting; 13. futloos; 15. bijwoord; 17. grote gier; 18. zoute loos. VERTICAAL: 1. Oude Eng. goud munt; 2. bedrijvigheid; 3. telwooïd; 5. zangnoot; 6. overbrenging; 9. muziek stuk van episch-lyrisch karakter, zon der tekst; 14. hemellichaam; 16. rond hout. HORIZONTAAL: 1. Klopjacht; 4. lin nen; 8. wals; 10. aula; 11. toer; 14. akte; 15. stroom; 16. achterlijk. VERTICAAL: 1. karwats; 2. pils; 3. Anna; 4. nurks; 6. el; 7. namelijk; 9. lier; 12. O.T.; 13. roet; 14. Amor. Geslaagd. Voor diploma A ziekenver pleging slaagde mej. E. M. Aerts te Rilland. Mede dank zij verhoogde uitkering gemeentefonds VLISSINGEN, 15 October. In tegenstelling tot vorige jaren heeft Vlis singen voor het dienstjaar 1956 een sluitende gemeentebegroting. Het totaal der inkomsten en uitgaven van de gewone dienst bedraagt 8.722.802,73. De Post onvoorzien bedraagt ƒ72.535,82, welk bedrag echter nog moet worden verminderd met de lasten van de investeringen, die nog in 1955 te doen zijn. B. en W. spreken hun voldoening uit over dit resultaat, dat mogelijk werd omdat de ontwerp-regeling inzake de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten tot wet werd verheven, waardoor berekend kon worden, dat het bedrag uit het gemeentefonds per inwoner ƒ52,79 zal bedragen. Hoewel er dus reden is voor een gematigd optimisme, blijft voortdurende waakzaamheid t.a.v. het financiële beleid geboden, aldus B. en W. Nieuwe voorzieningen zullen dus gehouden met een* subsidie aan de geleidelijk moeten worden getroffen opdat een juiste verhouding wordt verkregen tussen de lasten die uit nieuwe investeringen voortvloeien en de vermindering van de lasten ter za ke van reeds uitgevoerde werken. De vaste lasten voor de gewone dienst zullen gestabiliseerd moeten worden. B. en W. koesteren de hoop, dat, wan neer aan de besluiten die in de toe komst genomen zullen moeten worden, voorgaande overweging als grondslag wordt aanvaard, een sluitende begro ting kan worden behouden. Dat te zijner tijd een voorstel zal volgen om, in het licht van de ver moedelijk met ingang van 1 Januari 1958 in werking tredende nieuwe re geling inzake de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten, te trachten een hogere uitkering van het Rijk te verkrijgen, aldus B. en W. in hun toelichting, is zeer wel mogelijk, wanneer men denkt aan de exploitatie van het nieuwe bejaardentehuis, de verwezenlijking van de plannen voor de bouw van het nieuwe stadhuis, waarvan uitstel niet mogelijk zal zijn, alsmede de uitgaven die verband hou den met de intensieve stadsontwikke ling. Het zijn alle objecten, die voor de toekomst belangrijke lasten voor het gemeentelijk budget betekenen. In de ontwerp-begroting is rekening Stichting Sportbelangen Vlissingen van 40.000,—, hetgeen dus 10.000, meer bedraagt dan voor 1955 werd ge raamd. Ook de raming wegens subsi die van het jeugdwerk is aanzienlijk verhoogd en wel met 1950,Deze verhoging heeft betrekking op de Vlis- singse jeugdraad die eerst 500, kreeg en nu 2450,nodig heeft voor het verkrijgen van gevormde jeugd leiders, waardoor dus het jeugdwerk in Vlissingen op een hoger peil kan worden gebracht. Een bedrag van 5000,is uitgetrokken voorlopig nog ter voorbereiding van de her denking van het feit, dat op 24 Maart 1657 Michiel de Ruyter te Vlissingen werd geboren. Voorts zijn de uitgaven voor Maat schappelijke Zorg hoger geraamd dan in 1955 voornamelijk als gevolg van de stijging van de geraamde subsidie overeenkomstig de ontwerpbegroting van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg met rond 38.600,—. Tenslotte is in de primitieve begro ting rekening gehouden met een ra ming wegens nadelig exploitatiesaldo op de begroting van de Stichting in ternaat De Ruyterschool, ad 14.000, Ten aanzien van de belastinguit kering is een percentage van 107 aangehouden, dat eveneens voor 1955 was vastgesteld. Blijkens een mededeling van de minister van Binnenlandse Zaken moet echter voor 1956 worden uitgegaan van een uitkeringspercentage van 110. Dit betekent, dat de raming wegens be lastinguitkering uit het gemeente fonds met 10.563 kan worden ver hoogd zodat de post wegens onvoor ziene uitgaven nader kan worden geraamd op 83.098,82. NIEUWE WERKEN. Het streven is erop gericht om ten laste van het budget 1956 de volgende nieuwe werken c.q. aanschaffingen tot stand te doen komen: Uitbreiding huishoudschool 75.000 (totaal is hier te verwerken ƒ250.000 waarvan echter het Rijk 70 ver goedt); Bouwrijp maken terreinen in Plan West 293.500; D.A.F. roltrom- mel-vuilnisauto 35.000; Verbouwing vuilnisauto met hydraulische kipbewe- ging ƒ3000; Aanschaffing van een veegmachine 50.000; Straatverlichting 50.000; Restauratie van oude gevels 10.000; Verplaatsing woonwagen kamp 5.000; Restaureren van St. Ja cobs- en Gevangentoren ƒ40.000; Aula begraafplaats 75.000; Bouw openbare lagere school ƒ200.000; Bouw Herv. school 200.000. Bij het totaal van bovengenoemde werken komt nog een bedrag van 24.519 aan rente en een bedrag van 30.135 aan afschrijving. Voor de uitbreiding van de huishoud school zijn de voorbereidende werk zaamheden gereed en bet plan zal bin nenkort de minister worden toegezon den. Men verwacht dat goedkeuring na twee maanden zal afkomen. Wil de gemeente tijdig over voldoen de bouwrijp terrein beschikken in Plan West er zijn reeds meerdere aanvragen voor optie ingediend dan zal nog in 1956 moeten worden over gegaan tot aanleg van riolen en stra ten, Over de straatverlichting delen B. en W. mede, dat ook in de oudere stadsgedeelten verbetering zal moeten komen. Niet alleen in de drukke ver keersstraten maar ook in de woonstra ten. Gasverlichting wil men geleide lijk aan laten verdwijnen. De restauratie van de gevangenen toren is nodig om verder verval te voorkomen en de St. Jacobstoren zal in overeenstemming moeten worden gebracht met de kerk. Het geheel zal dan zeker in aanzien winnen. Het Rijk zal voor de gevangentoren 90 subsidie in de kosten geven en voor de St. Jacobstoren 65 Voor beide objecten zal de ge meente dan 20.000 moeten uitge ven. De plannen voor de scholenbouw een O.L. school met zes lokalen ten Noorden van de Pres. Rooseveltlaan tussen de Watergang en de Irislaan en een Chr. school met zes lokalen in de zelfde wjjk zijn in een vergevor derd stadium. Verwacht mag worden, dat voor 1956 het bouwvolume be schikbaar zal zijn. Voorshands wordt met de lasten, voortvloeiende uit een totale investe ring van 400.000 rekening gehouden. Met de totale investering van boven genoemde plannen is een bedrag aan kapitaalslasten gemoeid van ƒ54.654 in totaal. Dit bedrag zal moeten wor den gedekt door te putten uit de ra ming voor onvoorziene uitgaven, zo dat ter zake resteert een bedrag van 83.098,82 54.654 28.444,82. Een en ander zal bij nota van wijzi gingen geschieden. Hoewel dit bedrag voor een budget, als dat voor Vlissingen van te geringe omvang moet worden geacht, moet niet uit het oog worden verloren, al dus B. en W., dat, ofschoon zoveel mo gelijk, de nodige soberheid is betracht bij het opstellen der ramingen in de begroting, deze aan de andere kant uit practisch oogpunt een zekere mate van „elasticiteit" bezit. In dit verband dient verder nog te worden vermeld, dat het zich laat aan zien,' dat ten laste van de begroting voor 1955 een aantal kapitaalsuitgaven van meer geringe omvang buitenge woon zal kunnen worden afgeschreven waardoor een versnippering van de kapitaaldienst wordt ongedaan ge maakt en tevens wordt bereikt, dat de inwendige constructie van die dienst sterker wordt, terwijl nieuwe moge lijkheden voor de begroting voor 1956 worden geschapen. De kapitaalsdienst laat aan inkom sten zien een bedrag van 37.427.961,18 en aan uitgaven 37.763.712,62 zodat een nadelig saldo overblijft van 335.751,44.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5