PAAR OP WEG DE WEST KONINKU|K NAAR Begin van de reis met de „Jan van Riebeeck" voorspoedig verlopen Chr. Vakbeweging voorlopig in Duitsland opgericht TROONRAAD VOOR MAROKKO SAMENGESTELD Bezoek aan Ned, Antillen en Suriname Vader en zoon Jetten winnaar Dolphijnrit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZEEUWSE VOETBAL HIELD GROTE WAPENSCHOUW Verheugd „De groeten van allemaal, hé?" Peron naar Lago Maggiore Nieuwe ANWB-borden in Zeeland Kan Chr. onderwijzer P.v.d.A.-lid zijn Motie van P.C.O.V. verworpen. AMSTERDAM, 15 Oct. Zaterdag heeft de Protestants Christelijke On derwijzersvereniging in Utrecht de be handeling voortgezet van het voorstel van haar afdeling Zaanstreek, betref fende de onverenigbaarheid van het lidmaatschap P.C.O.V. met het P:v.d.A. beginsel. RUSSISCHGEHEIM WAPEN DE BILT EGT: Koud en nogal buiig Voor de tweede keer en zonder strafpunien Clubteamprijs naar Belgische Noorderrijders Zware strijd tegen D.G.B. Tweede phase hervormingsplan Meer kansen voor Faure Overstromingen in Pakistan: 250 doden Vreselijk vondsi in Amsterdam Twee broertjes in een kist gestikt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD A lie JAARGANG No. 3219 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J, de Jong Medewerkers Ds D. J. van Ds J. Karelse, MAANDAG 17 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pag. 2) VLIEGVELD KINDLEY, 16 October. Vanavond om 21.22 Nederlandse tijd zijn H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard op weg voor een veertiendaags bezoek aan Suriname en de Neder landse Antillen na een tussenlanding op het vliegveld Kindley van de Bermuda-eilanden vertrokken naar San Juan op het eiland Porto Rico. Zaterdagmiddag om half zes vertrok het Koninklijk Paar met het K.L.M.-vliegtuig ,,Jan van Riebeeck" van Schiphol, nagewuifd door de vier Prinsessen, door talloze ministers en vele anderen. Ons Koninklijk Paar wordt op deze reis-vergezeld door o.a. de mi nister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp en echtgenote, door de chef directie Suriname en Nederlandse Antillen en echtgenote en door de wnd. directeur van het kabinet der Koningin, Jhr. W. F. Roëll. Zaterdagmiddag om 16.40 arriveerde onze Vorstin met Prins Bernhard en de Prinsessen Margriet en Marijke op Schiphol en stapte tot veler verbazing aan de achterzijde van de ICA-hal uit, geheel onverwacht, want voor haar ontvangst was alles in gereedheid ge bracht aan de voorzijde van deze hal, dus op het platform. Haastig spoedde de commissie van ontvangst zich de wachtkamer uit en de hal door om het Koninklijk gezelschap te begroeten. Een minuut later richtten de felle lampen van televisie en film zich in de met bloemen versierde wachtkamer op de openzwaaiende deuren. Vriendelijk lachend trad daar onze Koningin binnen, gekleed in een mantelpak van roestbruin tweed met een kraagje van wijnrood velour af gezet en met een bijpassend hoedje, gegarneerd met een ronde veer. Prins Bernhard was gekleed in een lichtbruin colbert-costuum met de feestelijke witte anjer in zijn knoops gat. Terwijl een hofdame de kleine Prinsessen temidden van de vele ge nodigden onder haar hoede nam, reikten onze Vorstin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden daarna de hand aan minister-president Drees, alsmede aan de ministers Beel, Beyen, Donker, Algera en Staf, en andere vertegenwoordigers. Tien minuten later hield op het plat form een tweede hofauto stil. Beiden gekleed in grijze mantelpakjes stap ten de Prinsesjes Beatrix en Irene uit en begroetten in de hal haar vader en moeder. Ook de Prinsessen schudden vele handen en bleven vervolgens met haar jongere zusjes bescheiden op de achtergrond, toen onze Vorstin en Prins Bernhard langs de in een lange rij opgestelde leden van de bemanning wandelden, die de „Jan van Riebeeck'" naar de West zullen vliegen. Daarna stelden Koningin en Prins zicht achter twee microfoons op voor een kort afscheidswoord, dat het Ne derlandse volk via de televisie en de film bereikte. H. M. de Koningin zeide het vol gende: „Ik ben heel blij dat we eindelijk reisvaardig zijn en dat we eindelijk deze mooie reis mogen gaan maken naar de Nederlandse Antillen en Suri name. Wij hebben er ons allang op verheugd. We hebben gewacht tot het statuut in werking is getreden en nu zijn we dan reisvaardig. Binnenkort -uilen we een schat van ervaringen op doen en daarmee heel gelukkig weer <ir huis terugkeren'" Vervolgens kwam de Prins der Ne derlanden voor de microfoon: „Ja, ik weet niet wat ik na deze woorden van mijn vrouw er nog aan ♦ne kan voegen. Ik verheug me uit de aard der zaak hijzonder om weer de Antillen en Suriname terug te zien. Na de vele keren dat ik er geweest ben en te dien de vooruitgang in deze tijd. Ik heb wel de indruk dat het programma een beetjej vol is, maar ik ben er even zeker van dat we deze belangrijke en mooie reis, zoals de Koningin zei, sa men tot een heel mooi en goed einde zullen brengen." Het weer was intussen in een onver valste Hollandse regenbui veranderd, kort voordat het Koninklijk Paar naar buiten ging. Voor het platform stonden een paar stewardessen met een groot aantal parapluies gereed om de leden van de Hofhouding een droge over tocht te verzekeren. Tegen half zes betraden de Koningin en de Prins de hal. Blijde verrast door een kleurige en charmante erehaag van dertig Surinaamse en Antillaanse vrouwen, zei H. M.: „Wat enig". De 8- jari-e rtorah Wolff uit Amsterdam, gekleed als Kotto-missïe, bood de Landsvrouwe een bouquet aan. Langzaam wandelde het Koninklijk Paar vriendelijk knikkend naar de dames van deze erehaag naar de uit gang. Toen de Vorstin bij de uitgang van de h"' ia! maar Intussen waren de schijnwerpers aangeflitst, die de korte toegangsweg naar en het vliegtuig zelf In een hel wit licht plaatsten. Halverwege het platform namen Koningin en Prins afscheid van hun vier dochters en de autoriteiten, die hen uitgeleide de- bestegen, nog even bleven staan en den. De camera's snorden, toen Vor stin en Prins snel de landingstrap naar de achterblijvers wuifden. Ko ningin en Prins namen in het achter ste compartiment van het toestel plaats, waar zij voor de raampjes nogmaals naar de wegbrengers wuif den. De deur werd gesloten en toen liet de gezagvoerder de motoren starten. Fel klapperde de koninklijke stan daard, die inmiddels op de cockpit was geplaatst, in de striemende regenvla gen. Eu precies op tijd, om klokke hals zes, taxide de „Jan van Riebeeck" het platform af, de starthaan op en de reis naar de West was begonnen. MILAAN, 15 Oct. Ex-president Peron van Argentinië heeft een Itali aanse importeur van koffie te Milaan telegrafisch van Asuncion uit verzocht, voor hem aan het Lago Maggiore een villa te kopen. De verdreven dictator deed zijn verzoek aan Bruno Vailafi, die lang in Buenos Aires heeft ge woond en daar indertijd door bemid deling van de Italiaanse autorenner Alberto Ascari kennis maakte met Pe ron had gemaakt. GOES, 16 Oct. De opschriften van alle in Zeeland staande richtingborden zullen in verloop van tijd met reflec terend materiaal uitgevoerd worden, zo deelt de A.N.W.B. mede. Inmiddels heeft de wegwijzer- dienst van de A.N.W.B. dezer dagen de wegwijzers herzien op het punt waar de oostelijke toegangsweg tot 'sHeer Arendskerke aansluit op de Rijksweg GoesMiddelburg. De reeds aanwezige driearmige wegwijzer is verplaatst en als aan vulling is een tweetal blauwe rich tingborden aan de voet van deze wegwijzer aangebracht. Hierdoor zal het verkeer uit de richting Goes ko mende, zich gemakkelijk en snel op de te kiezen richting kunnen oriën teren. Ook bij avond zal dit thans mogelijk zijn, daar de opschriften van deze borden van lichtreflecte- rend materiaal zijn vervaardigd, zo dat zij in het licht der koplampen reeds van verre leesbaar zijn. Dit voorstel werd, na langdurig de- bat, verworpen met 284—56 stemmen. Het voorstel luidde: „De vergade- ring spreekt uit, dat het beginsel, waarvan de F.v.d.A". uitgaat, onver enigbaar is met de grondslag van de P.C.O V. Zij oordeelt het niet wense lijk, gezien zijn verdiensten in het - verleden, een zittend hoofdbestuurs lid tot aftreden te dwingen. Ze spreekt uit, dat in toekomstige vaca tures een lid van die partij niet voor een leidende functie behoort te wor den gekozen". Met 291 stemmen voor en 39 stem men tegen werd de volgende verkla ring van het hoofdbestuur aangeno men: „De vergadering, verwijzende naar grondslag en doelstelling, verwer pende beginselen, die niet in overeen stemming zijn met Gods woord en dus in strijd met de grondslag van de P.C. O.V., verklaart de strijd voor de vrije christelijke school onverzwakt voort te zetten cn elke aanval op het christelijk onderwijs, van welke zijde ook onder nomen, krachtig te bestrijden". FR1EDLAND, 15 Oct. De 49-jarige Duitse geleerde Hans Wittmann, die gisteravond uit Russische gevangen schap terugkeerde, heeft meegedeeld, dat hij voor de Russen een geheim wa pen heeft ontworpen, dat via spionnen uit het Westen afkomstig is. Het geheime wapen betrof de radio- contróle van een onbemande straal jager van het type MIG-15, die, gelan ceerd van onder een viermotorige bommenwerpers, een atoombom kon kon afwerpen op een doel op zee. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien, vooral in de kustprovincies. Koud weer. Langs de kust harde of stormachtige en in het binnenland krachtige tot har de Noordwestelijke wind. Voordat het Koninklijk Paar in het vliegtuig stapte werden de leden van de bemanning aan de vorste lijke passagiers voorgesteld (foto boven). Daarna kon de reis begin nen en op het platform stonden de vier Prinsessen te kijken naar het vertrek van "haar ouders, die zij geruime tijd niet zouden zien (Van onze sportredactie) VLISSINGEN, 15 October. Vader en zoon Jetten van de Maasrijders uit Limburg hebben de organisatoren van de „Dolphijnrit 1955" getoond hoe men nu eigenlijk een betrouwbaarheidsrit voor au to's moet rijden. Zonder een enkele strafpunt kwamen zij in het bezit van de eerste prijs in de A. klasse, het Groot Gulden Wisselboek van de Gemeente Vlissingen en V.V.V. In de B. klasse werd de equipe Van der Smissen—Janssens (Noorderrijders) winnaar. P. en zoon D. Jetten van de Maasrij ders, die ditmaal de plastic Chevrolet Corvette hadden thuis gelaten en in Opel Kaptein reden. We zagen hier ook de équipe P. San- derseR. Arnoldi van „Dolphijn" dis in de Poel onder de gemeente Nisse met hun Peugeot in de sloot waren gedui keld, waarin gelukkig weinig water stond. Na veertig minuten wist men deze wagen weer op de kant te zetten, waarna de beide rijders met nieuwe moed verder gingen. ZAK VOL STRAFPUNTEN^ Hier en daar vielen heel wat straf- punten. Wij voor ons hebben één équipe een zak vol strafpunten toe gekend, nl. de berijders van een Ford Customline die op de Oprit van het viaduct te 's Heer Arendskerke voor genodigden en pers, die er toevallig in de bus achter reden, een lelijk nummertje „snijden" te zien gaven. Men mag toch zeker van de deelne mers aan een betrouwbaarheidsrit verwachten, dat zij in tijdnood of niet „heer" in het verkeer blijven. Men begrijpe ons goed. Dit lag aan de équipe en niet aan de organisato ren, die de rit uitstekend hebben ge pland en iedereen ruimschoots tijd lieten. De vaardigheidsproeven aan het slot van de rit waren, met behulp van Ty- resoles, leerzaam en interessant. De rit, in totaal 140 km en bestaande uit vier trajecten, leidde door de Zak van Zuid-Beveland en over Walcheren. In de vier trajecten was een gedeelte waarbij volgens opdracht naar ver schillende punten op de kaart gereden moest worden, een gedeelte te rijden volgens een blinde kaart, een gedeelte langs een vrije route naar enkele fo tografisch weergegeven punten die aan de hand van de kaart waren te bepa len, en een gedeelte te rijden volgens kaartbeschrij ving. De deelnemers, twee en twintig „ge- routineerden" in de A. klasse en 28 minder geroutineerden en beginnelin gen in de B.-klasse, startten in Kapelle- Biezelinge, nadat zij in Kruiningen in Hotel „De Uitkijk" hun papieren had den ontvangen. De finish bevond zich te Vlissingen op de Koudekerkse weg. Na de rit volgde een rijvaardigheids- proef op de boulevard voor Hotel Brit- tannia. Bij de „Doolman" te Heinkenszand stonden we bij een controle en zagen we de eerste deelnemers voorbij ko men. Hier leidden de équipes Rietema Veening van „De Dolphijn", Vader (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 15 Oct. Te Essen werd vandaag een Clu-. Vakverbond voor Westduitsiand voorlopig opgericht. Er is een „commissie tot stichting van een chr. vakbeweging" gevormd, welke commissie de definitieve oprichting ter hand zal nemen. De nieuwe organisatie zal intercon fessioneel zijn en zal tot stand komen door de samenwerking van protestant se en rooms-katholiekc arbeiders. De oprichters kunnen rekenen op een pe riode van harde strijd tegen de mach tige eenheidsvakbeweging, de D.GR die 6.000.000 leden telt. PARIJS, 15 Oct. De vorming van een troonraad voor Marokko, de twee de phase van het hervormingsplan waarover de Fransen en de Marok kaanse nationalisten het indertijd te Aix-les-Bains eens zijn geworden, is voltooid. De raad zal bestaan uit groot vizier, El Mokri, de oud-Pasja van Se- frou, Si Bekkai, de Pasja van Sale, mohammed Sbihi, en de Kaid van een Berberstam, Si Tahar Ouassou. Het volgende punt op het programma is nu de vorming van een Marokkaan se regering, waarin alle partijen en stromingen zijn vertegenwoordigd. Met het oog hierop heeft de Franse re- llemaal, hé?" gering besloten een raadgevende com- was gekomen, zei zij: „Ikj missie van Fransen in Marokko in het groeten doen van jullie I leven te roepen. j Verwacht wordt, dat ex-Sultan Mo hammed Ben Joessef dezer dagen van Madagascar, waar hij sinds zijn afzet ting in 1953 in ballingschap leeft, naar Frankrijk zal worden overgebracht. In grote trekken zal dan, als ook een Ma rokkaanse regering is gevormd, het plan van Aix-les-Bains zijn uitgevoerd. De leden van de troonraad zullen te Rabat, de administratieve hoofdstad van het protectoraat, bijeenkomen voor het openen van onderhandelingen over de vorming van een Regering. Evenals in Tunesie, dat in Augustus zelfbestuur heeft gekregen, zullen de Fransen de zorg voor de buitenlandse betrekkin gen en de defensie blijven behartigen, terwijl zij ook verantwoordelijk blij ven voor de veiligheid. Als tijdelijke maatregel zullen technische posten in het kabinet door Fransen worden be zet, doch het zal het werk van de Ma rokkaanse ministers zijn om in overleg met de Franse regering de toekomst van het protectoraat te bepalen. De vorming van de Troonraad zal wellicht de regering te Parijs van voor deel zijn, wanneer de nationale verga dering zich Dinsdag over de vertrou wenskwestie, verbonden aan de poli tiek ten aanzien van Algerije, moet uitspreken. Toen het debat over Alge rije Vrijdagochtend vroeg werd afge broken, scheen Faure op de knieën te z(jn gebracht door de oppositie. Eigenlijk mogen wij niet spreken van de oprichting van een Chr. vak verbond in Duitsland. In Essen werd gepoogd de interconfessionele chr. vak organisatie in het leven terug te roe pen, die in 1933 op bevel van Hitier verdwijnen moest. Vele christen-Duitsers voelden ech ter na de oorlog niet zo veel voor her oprichting, toen eindelijk in 1945 de N.S.D.A.P. verdwenen was. De grondslagen van de samenwer king in de D.G.B. waren tolerantie op godsdjenstig gebied en neutraliteit op politiek gebied. Zij, die op politiek ge bied de C.D.U., de partij van Adenauer steunden, moesten echter ervaren dat in hun vakorganisatie en in hun vak orgaan deze politiek fel bestreden werd. De groep protestantse arbeiders vertegenwoordigers in Duitsland heeft de vergadering van Zaterdag op Nederlands gebied in Putten, voorbereid. In Duitsland is het zeer moeilijk om te vergaderen, zonder dat spionnen van de machtige D.G.B. achter het resultaat van de bespre kingen komen. Daarom hebben deze mannen de gastvrijheid van het CNV ingeroepen. Tijdens deze conferentie bracht in de afgelopen week de heer A. Vanis- tendael, secretaris-generaal van het Int. Chr. Vakverbond een bezoek aan Putten. Het staat wel vrijwel vast, dat de Chr. Vakbeweging in Duitsland zich bij het I.C.V. zal aansluiten. Dit zal een belangrijke versterking van dit vakverbond betekenen. LAHORE, 16 Oct. Door de over stromingen van de rivier de Ravi zijn in het district Sjechoepoera nabij La hore onge veer 250 mensen verdronken. 700 zijn, onder meer door instortende DE UITSLAGEN. Pas laat in de avond werden de uit slagen bekend gemaakt; de voornaam ste luidden: A. klasse: 1 P. JettenD. Jetten, Maasrijders geen strafpunten (zij won nen ook vorig jaar)2 B. PotA. v. d. Most, Dolphijn, 27 strp.; 3 J. Nieuwen» huyzenC. Verlaan, RAC-West 64 strp.; 4 S. P. RietemaH. P. Veening; Dolphijn, 126 strp.; 5 E. ElzasD. Hof land Christoffel 154 strp. In de B. klasse: 1 V. d. Smissen—^ Janssens, Noorderr. 129 strafpunten! 2 De WachterDarden, Noorderr. 201 strp.; 3 P. RemaelRemael, Noorderr! 270 strp.; 4 J. RisseeuwE. J. Ris» seeuw ZEVAC. 328 strp.; 5 Mej. J. v. dp VlugtK. F. Broekens, Dolphijn, 359! strp. De le Clubteamprijs was voor de Noorderrijders (uit België) en wel voor» de eerste drie équipes van de B. klasse die samen 600 strafpunten telden en dé 2e clubteamprijs voor de équipes San- derseArnoldi; RietemaVeening en FukkenCoolman van „Dolphijn". Er waren niet minder dan 54 prijzen beschikbaar gesteld, zeer fraaie prijzeïfc zelfs, die reeds voor de uitreiking ston den uitgestald in Brittannia. De deel nemers aan deze rit waren zeer tevre den en noemden de organisatie uitste kend. AMSTERDAM, 17 Oct. Gister avond tegen zes uur hebben twee man nen op het autoparkeerterrein achter het Carlton Hotel te Amsterdam in een kist de lijkjes gevonden van de negen jarige Ronald George Koot en zijn zes jarig broertje Leslie Koot, die sinds Donderdagavond j.l. vermist werden. Naar de mening van de politie, die na de vreselijke vondst de eerste on derzoekingen heeft verricht, is hier geen sprake van een misdrijf. Men grondt deze mening op de zittende houding van de kinderen in de kist en de rust, die van de gezichtjes uitgaat. Waarschijnlijk zijn de broertjes Don derdagavond tegen zeven uur in de kist gekropen met het voornemen er de nacht in door te brengen. Het dek sel moet toen zijn dichtgeslagen en kon door een bijzondere constructie niet meer van binnen uit geopend wor den. Het vermoeden bestaat, dat zij zittend zijn ingeslapen en de volgende morgen niet meer wakker zijn gewor den. Zij zijn door verstikking om het leven gekomen. De kinderen speelder vaker op dit terrein vlak bij hun huis en hun aan- wezigheid is voor de bewaker die avond dus geen bijzonderheid geweest, De kist is 70 cm lang, 42 cm breed en 54 cm diep. Zondagavond wilden de 54-jarige H. G. B. en de 21-jarige sol- daat D. J. O., respectievelijk een broer en een stiefzoon van de pachter van het terrein de volgens hen lege kist gebruiken bij het zagen van een. stuk triplex. Toen zij de kist optilden bemerkten zij, dat het gewicht zwaar der was dan normaal en toen zij het deksel open sloegen deden zij hun- trieste ontdekking. huizen, gewond. Meer dan 15.000 men sen zijn dakloos en 300 worden ver- mist.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1