EUROPESE GEMEENSCHAP VOOR ATOOMENERGIE K.S.G. en nieuwe gemeenschap grond slagen voor de integratie Pleidooi in Straatsburg voor: Westerlings jacht voer Oosterschelde a£ Faure redt nog net zijn regering Geen (ex)-S.S. generaals in Duits leger vu. Mis Juist Raad van Europa herdenkt mr Struycken iiameiiiimii Philippijnen in V eiligheidsraad 7 Vertrouwenskwestie gesteld r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In het buitenland aan boord? De samenstelling van de Raad van Gezondheid Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3218 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ZATERDAG 15 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. itlolï, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 9) Het rommelt weer in Frankrijks politieke top. Ditmaal gaat het om het Kabinet Faure en zijn beleid in Algerije. De vertrouwens kwestie is gesteld, nadat uit het ver loop van het debat was duidelijk ge worden hoe zwak de zaak er voor staat. En de wereldpers geeft zich al over aan speculaties met betrekking tot de samenstelling van het volgende Kabinet. Dit beeld is helaas zo vertrouwd ge worden, dat het bijna ongewoon aan doet als het een paar maanden uit blijft. Men spreekt van de slepende politieke ziekte, waar Frankrijk aan lijdt. Een ziekte, die van tijd tot tijd ogenschijnlijk symptomen van moge lijke genezing vertoont, maar kort daarop zich weer in alle hevigheid openbaart. Dezer dagen heeft het vermaarde Londense dagblad „Times" een poging gewaagd om de diagnose van deze sle pende ziekte te stellen. De slotsom, waartoe dit blad komt, luidt dat de oorzaak van de Franse tragedie ligt in het hebben van en het trachten te werken met meer dan twee partijen. Wie de Britse politieke verhoudingen en opvattingen kent, kan deze con clusie zondermeer begrijpen. Maar daarom is zij nog niet juist. Nederland en de Scandinavische lan den bieden volop feiten, die de stel ling sterk maken, dat ook in landen met meer dan twee partijen stevige en daadkrachtige K 'unetten mogelijk zijn. Terwijl b.v. de Britse politieke geschiedenis van de twintiger en der tiger jaren stof geeft om te verdedi gen, dat ook zwakke Kabinetten het resultaat van een twee-partijenstelsel kunnen zijn! De door onze Londense collega's op gezette Britse bril heeft hen verhin derd dieper te zien. Zo kon het hen ontgaan, dat het bovenal het in de praetijk brengen van de gedachte van de volkssouvereiniteit is, die de kern van de Franse politieke ziekte vormen. De ve houding tussen volksvertegen woordiging en regering is dientenge volge misvormd. Het Parlement wil regeren en het Kabinet voor zetbaas spelen. Wil een Kabinet dat niet, dan wordt het heengezonden en vervangen door een volgzamer. Niet in het feit van meer dan twee partijen op zich-, zelf, maar in de gedachtenwereld en de daaruit voortvloeiende daden ligt de oorzaak van het Franse treurspel. Het Londense blad sloeg hier de plank Volledig mis! Als men een vermenging van be voegdheden als in Frankrijk principieel afwijst en daartegen over eigen recht en de eigen plicht zo wel van volksvertegenwoordiging als van de regering onderstreept, dan is 't zaak voortdurend en nauwlettend acht te slaan op mogelijke onjuiste ontwik kelingen en op te komen tegen inbreu ken op de rechten èn van het parle ment èn van de overheid. Bij de jongste algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer wij wezen hier reeds op is van alle zijden gro te aandacht besteed aan de zelfstan digheid van het Kabinet. Daarnaast hebben met name de heren Schouten en Tilanus gewezen op inbreuken, die, naar hun oordeel dreigen te worden of reeds zijn gemaakt op de rechten van de Staten-generaal. Waarschuwde de heer Schouten tegen een vooral in het ontwerp landbouwwet terzake aan wezige strekking, de Christelijk-Histo- rische fractieleider wees met klem op een reeds gemaakte inbreuk. Het gaat hierbij om de reorganisatie van de topleiding van het ministerie van Onderwijs Kunsten en Weten schappen. Over deze topleiding is in de Kamer na de oorlog zo het een en ander te doen geweest. En het was juist op aandrang van de Kamer, dat de voorganger van de heer Cals be sloot tot het loslaten van de nu weer zonder enig overleg met de Kamer in gevoerde organisatie. Terecht is de heer Tilanus in deze op de ketting ge sprongen voor de rechten van de Ka mer, die hier, naar wij hopen en ver- Wachten, nog wel een hartig woordje over zal spreken. Het ter sprake bren gen van deze wellicht op het eerste gezicht wat bijzondere kwestie bij de algemene beschouwingen over het re geringsbeleid was dan ook zonder meer juist! Prof. dr J. J. DE JONG STRAATSBURG, 14 Oct. De vorming van een Europese Ge meenschap voor Atoomenergie moet de eerste stap op de weg naar verdere Europese integratie zijn. Dit heeft vandaag Guy Mollet gezegd tijdens de zitting van de consultatieve vergadering van de Raad van Europa, die vandaag in Straatsburg is geopend. „Het vreedzaam ge bruik van atoomenergie is de eerste voorwaarde voor de economische erpansie van Europa en voor de verhoging van de levensstandaard der volken in Europa en zijn overzeese gebiedenzo voegde deze tegen woordige secretaris- generaal van de Franse socialistische partij er nog aan toe. In zijn openingsrede herdacht Mol let speciaal de op 30 September over leden griffier, de Nederlander mr A. Struycken. Over de Europese integratie zei de Fransman verder, dat Europa de ver eiste kolossale krachtsinspanning welke bv. met die van de Verenigde Staten moet kunnen worden verge leken slechts kan volbrengen als de Regeringen, in het bijzonder die van de landen der kolen- en staalge meenschap, er in toestemmen be paalde volmachten over te dragen aan een federale instelling voor de atoomenergie. Hij vervolgde: „De Gemeenschap voor Atoomenergie en de Gemeen schap voor Kolen en Staal, van welke laatste ik verwacht, dat zij weldra uitgebreide bevoegdheden op sociaal gebied zal krijgen, zullen de grond slagen vormen, waarop de economi sche en sociale integratie van Europa zich zal kunnen verwezenlijken. Het eerste onderwerp van de agenda, dat daarna door het Parlement werd behandeld, was een voorstel om in het Huis van Europa ta Straatsburg jaar lijks een conferentie van gemeentelijke en regionale autoriteiten te laten hou den. Volgens dit voorstel, dat (op twee onthoudingen na) met algemene stem men werd aangenomen, zullen voor deze conferenties vertegenwoordigers van alle daarvoor in aanmerking ko mende nationale organisaties van plaat selijke autoriteiten in de leden-landen worden uitgenodigd. Hierbij zal overleg worden gepleegd met de twee grote internationale orga nisaties op dit gebied: de Internationale Unie van Plaatselijke Autoriteiten, waarvan onze landgenoot mr - Oud voorzitter is, en de Raad van Europese Gemeenten, die in Genève is gevestigd. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANTIE or OS VISING HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Een bromfietser uit Eibergen is van avond op de Rijksweg Ruurlo-Groenlo verongelukt. De bromfietser reed links van de weg, botste tegen een bus van de G.T.M. en was op slag dood. Vertrouwensman Brockx deeli mede Nieuwe ongeregeldheden te Leuven LEUVEN, 14 Oct. Rooms-Katho- lieke studenten hebben vandaag te Leuven een schertswielerwedstrijd ge houden, die is uitgelopen op hevige ge vechten met de politie. Ongeveer veer tig studenten werden gearresteerd, na dat de wielrijders, gekleed in wappe rende zwarte capes, rondom het stads plein reden in wat de „grote prijs van Collard" werd genoemd. Dc heer M. Brockx, particulier rechercheur te Tilburg en vertrou wensman van Westerling, heeft aan een A.N.P.-correspondent mee gedeeld, dat in de nacht van Dins dag op Woensdag een jacht de Oosterschelde is afgevaren en dat het de bedoeling van Westerling is, in een der aanloophavens aan boord te gaan. Westerling is vol gens de heer Brockx niet meer Nederland aanwezig. 60 KOPPEN Hij deelde verder mee, dat het met twee dieselmotoren uitgeruste zee waardige jacht een bemanning van twaalf koppen heeft, onder leiding van een luitenant ter zee eerste klasse buiten dienst. Voorts zijn volgens de heer Brockx nog 48 personen aan boord, o.a. spe cialisten op het gebied van het vlieg tuig- en tankwezen. Het schip zou geen wapens aan boord hebben. Het jacht zal na het passeren van de eve naar de naam „Abom I" krijgen, zo werd tenslotte gezegd. De namen van de aanloophavens werden niet meege deeld. Volgens andere berichten zou Wes terling zich in Veere aan boord van het jacht hebben begeven. Malakka kijkt reeds uit De immigratie-autoriteiten in Ma lakka en Singapore hebben opdracht gekregen scherp uit te kijken naar Westerling, die zich volgens de berich ten op weg naar Indonesië zou bevin den via Singapore. Een woordvoerder van de immigra tiedienst zei, dat hoewel Westerling als Nederlands burger geen visum be hoeft om de haven van Singapore bin nen te komen, hem niet zal worden toegestaan om aan land te gaan. Westerling zou trachten Indonesië te bereiken voor de einduitslag van de verkiezingen aldaar bekend was om overleg te plegen met leiders van de Daroel Islam in West-Java. Nieuw lid Veiligheidsraad Over de opvolging van Turkije, het derde niet-permanente lid dat vervan gen moest worden, is vandaag in de veiligheidsraad nog geen beslissing ge vallen. Aanvankelijk ging de stemming tussen de Philippijnen, gesteund door de Ver. Staten, en Polen, gesteund door het Sowjet-blok. Toen na de vierde stemming nog geen van beide de vereiste meerderheid van tweederde had behaald, bracht de Sowjet-groep haar steun over op Zuid- Slavië, doch ook de vijfde en zesde stemming brachten geen beslissing. De algemene vergadering zal de volgende week de stemmingen voortzetten. Het resultaat van de zesde stemming was: Philippijnen 29 stemmen, Zuid- Slavië 28. Bij de vierde stemming, toen het Sowjet-blok Polen nog steunde, was de verhouding: Philippijnen 36, Polen 20. Voor verkiezing zijn 39 stemmen nodig. Rusland vraagt bijeenkomst ontwapeningscommissie NEW YORK, 14 Oct. De Sowjet- Unie heeft de afgevaardigden naar de Verenigde Naties vandaag verrast door te verzoeken om een bijeenkomst van de uit twaalf leden bestaande ontwa- penings-commissie. Het Russische verzoek werd inge diend bij de Turk Selim Sarper, die deze maand voorzitter van de commis sie is. In het desbetreffende verzoek wordt gezegd, dat de commissie bijeen dient te komen ter bestudering van 't verslag van de subcommissie voor ont wapening, waarin vertegenwoordigers van vijf landen zitting hebben, en om haar eigen rapport op te stellen voor de veiligheidsraad en de algemene vergadering. De F.A.O.-conferentie 's-GRAVENHAGE, 14 Oct. Minis ter S. L. Mansholt zal de leiding op zich nemen van de Nederlandse delegatie naar de algemene ledenvergadering van Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties de achtste F.A.O.-conferentie die van 425 November a.s .in Rome bijeenkomt. Tij dens de conferentie zal minister Mans- holt, zoals bekend ,de zg. Nederlandse kamer in het hoofdgebouw van de F.A. O. officieel namens de regering over dragen. Koninybv (tij, T/atteiandlu-bo-uut-en H.M. de Koningin was Donder dagmiddag aanwezig bij de viering van het 25-jarig bestaan van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen in de Houtrusthallen te Den Haag. Bij aankomst van de Koningin werden haar door vrouwen ln Drentse klederdracht bloemen aan geboden. Uitstel van executie? PARUS, 14 Oct. Faure, Frankrijks eerste-minister bevond zich gisteren in een benauvrd parket. Zoals wij reeds meldden, was de val van Faure te verwachten. Om deze onmiddellijke executie te vermijden, heeft de premier, die er weer doodsbleek en dodelijk vermoeid uitzag, de kwestie van ver trouwen gesteld. Hierover zal Dinsdag worden gestemd, zodat Faure enkele dagen tijd heeft om zqn positie weer te verstevigen. Het besluit van Faure heeft een ein de gemaakt aan een debat van drie dagen over Algerije. De Gaullistische afgevaardigden for ceerden een beslissing door het indie nen van een amendement met critiek op de regering, hetgeen Faure aanlei ding gaf, op te merken, dat sommigen vastbesloten waren de besluiten in ge vaar te brengen, die de Nationale Ver gadering twee dagen geleden heeft ge nomen. Hjj bedoelde hiermede de goedkeuring van de Assemblee van zijn „nieuwe koers" voor Marokko. Na een korte pauze dienden de so cialisten een tweede amendement in ter vervanging van dat der Gaullisten. Dit amendement bevatte echter even eens critiek op de regering. Hierop deelde Faure mede, dat hij de kwestie van vertrouwen stelde. Hij wilde het De fotocopie geeft een gezicht op de verkeersbrug over de Rijn te Rhenen, gezien vanaf de zuidelijke oever. Op de achtergrond Rhenen met Cuneratoren. Het zomerbed wordt in één keer overspannen. De oude spoorbrug is vernield in 1940. Na weer hersteld te zijn is hij in 1945 opnieuw vernield. Van de ou de landhoofden en pijlers is zoveel mogelijk gebruik gemaakt voor de nieuwe verkeersbrug. De onder bouw zal begin 1956 gereed komen. De montage van de stalen boven bouw zal in 1956 plaats hebben. De brug ligt in de Noord-Zuid-verbin- dlng, die naar het Noorden aansluit op de provinciale weg No. 21 naar Veenendaal-Amersfoort. DE BILT ZEGT: Meer wind Half tot zwaar bewolkt met in hoofd zaak in het Noorden van het land enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Selectiecommissie bepaalt: BONN, 14 Oct. Generaals en kolonels van Hitiers „Waffen-SS" zullen niet in de nieuwe Duitse strijdkrachten mogen worden opgenomen, ten minste wanneer zij niet kunnen aantonen, dat zij „gedwongen of zonder eigen toedoen" in de SS zijn gegaan. Andere SS-officieren zullen eerst na een bijzonder onderzoek worden toegelaten. Wie tot Hitlers algemene SS of tot de beruchte SD heeft behoord, zal slechts na persoonlijke beslissing van minister Blank in het kader van het Duitse leger mogen worden opgeno men. leven van zijn regering niet kunstma tig verlengen, zo zeide hij. Dat hjt niet eerder de Nationale Vergadering om een vertrouwensvotum verzocht had, hield verband met de ernstige vraagstukken waarvoor Frankrijk, dat in Noord-Afrika 300.000 man onder de wapenen heeft, zich geplaatst ziet. Politieke waarnemers geloven, dat de rechtse coalitie, die gekant is tegen' de regeringspolitiek t.a.v. Marokko, thans zou kunnen trachten de rege-" ring te laten vallen over Algerije om verdere toepassing van de Marokkaan se plannen te beletten. DEN HAAG, 14 Oct. De minister van sociale zaken en volksgezondheid gaat er mee aceoord dat het aantal le den van de in 't leven te roepen Cen trale Raad van Gezondheid voor de helft zal bestaan uit vertegenwoordi gers van de overheid. De voorzitter van de Raad, die door de Kroon wordt aan gewezen, zal geen stemrecht hebben. Dit deelt de minister in een brief mee aan de Tweede Kamer, die enige tijd geleden het amendement Mol c.s. aan nam, waarin een dergelijke vertegen woordiging werd gevraagd. De beraad slagingen over het ontwerp gezond heidswet werden toen geschorst. Rijke smokkelaarster BONN, 14 Oct. Een van de rijkste vrouwen van Duitsland is door de rechtbank van Kleef tot'drie maanden, voorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij uit Nijmegen een half pond koffie en een lap costuum- stof had meegesmokkeld. Het is me vrouw Werhahn uit Neuss, een schoon zuster van de dochter van bondskan selier Adenauer. Dit blijkt uit de richtlijnen, die voor de selectie van het militaire personeel zijn opgesteld door de selectiecommis sie, welke door het parlement is be noemd. De selectiecommissie wil haar keuze evenwel niet alleen door het politieke verleden der candidaten laten bepalen, doch heeft ook morele voorwaarden gesteld. Zo zullen de hoge officieren een „ordelijk gezinsleven" moeten hebben. Wanneer candidaten geschei den zijn of gescheiden van hun vrou wen leven, zal hun levenswijze aan 'n nader onderzoek worden onderworpen. Uitgesloten zullen voorts worden candidaten, die wegens misdaden te gen de menselijkheid in binnen- en buitenland zijn veroordeeld en die werken in organisaties, die de vrije democratische orde niet kennen. LENINGRAD, 14 Oct. In totaal hebben vandaag elfhonderd Russen de zes Britse oorlogsschepen die in de ha ven van Leningrad liggen, bezocht, hoewel de Engelsen zich hadden op gemaakt om 10.000 belangstellenden te ontvangen. De helft van de bemanning van het vliegkampschip „Triumph" was pa raat om 4.000 bezoekers rond te lei den, maar er kwamen slechts 341 gas ten. Het scheen wel of de Ruasen, die zich aan boord van de „Triumph' mochten begeven, speciaal door de Sowjet-autoriteiten waren uitgezocht. Iedere groep die zich in motorboten naar het oorlogsschip begaf, was in 't bezit van speciale kaarten voor arbei ders, die zich hebben onderscheiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1