Wie klassenstrijd verwerpt moet eigendomsvorming bevorderen Ls PUZZLE I 'Koop er wat meer' Neem Uw vrouw eens mee! Prinselijke lof voor Wereldomroep Oprichting Europese Gemeenschap voor atoomenergie Monniken stelden lastige vragen Studieconferentie van hei C.N.V. Oud ideaal van Chr.-sociale beweging moet verwezenlijkt worden Talrijke verzoeken om advies nieuwe huurprijs Leerling-verpleegster te Zeist vermoord NEUROTONIC Tien jaar 'burgerrecht Uitwisseling van visites tussen werkgevers en werknemers üoaj en Pijn Bulgarije meldt schending van luchtruim Emigranten ook economische voorposten van Nederland Zes landen van E.G.K.S. Erlgelal?t! moet worden verkregen. doen mee HAMEA! Geeft mooie Gaafheid Vrijdag 14 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van onze ^-redacteur). UTRECHT, 13 Oct. ,,Wie de klassenstrijd als norm voor zijn optreden verwerpt, moet steeds in de verzetshouding staan tegenover de oorzaken, die maken dat deze klassenstrijd er als verschijnsel toch is. Hij moet dan niet trachten de rijken arm te maken door een gesta dig voortgaande onteigening, maar moet er naar streven om de armen op te heffen uit hun bezitloosheid. De christelijke sociale beweging, die steeds de klassenstrijd heeft afgewezen, schreef daarom vanouds de be- zitsspreiding als ideaal in haar vaandel. Dit ideaal dient te worden ge handhaafd en tot verwezenlijking gebracht". Deze woorden sprak de heer C. P. Hazenbosch op de Donderdag te Utrecht gehouden confe rentie van het C.N.V., waar de bezitsspreiding het punt van discussie uitmaakte. Cyprische vrouw veroordeeld LIMASSOL, 13 Oct. Een 37-jarige Cyprische vrouw van Griekse afkomst, Maria Koundouridou, is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in het bezit van munitie, afkomstig van Britse voorraden op Cyprus, was aangetroffen. Het is de eerste maal, dat een vrouw voor een dergelijk feit werd veroordeeld. Zij hoorde het von nis onbewogen aan. 's-GKAVENHAGE, 13 Oct. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de begroting 1954 van het departement van wederopbouw en vokshuisvesting. Vit de memorie van toelichting blijkt, dat het aantal verzoe ken om advies inzake vaststelling van de nieuwe huurprijs voor woningen 25 ho ger ligt, dan aanvankelijk is geraamd. Voor een tijdige verwerking van het aan tal aanvragen moest het aantal zittingen van de huuradviescommissie aanmerkelijk worden opgevoerd. De invoering der huurverhoging per 1 Januari 1954 heeft de jaarlijkse bijdrage van het rijk, toegezegd op grond van de financieringsregeling woningbouw 1947- 1948 dermate gunstig beïnvloed, dat deze in totaal met een bedrag van 1 millioen gulden kan worden verlaagd. De heer Hazenbosch sprak echter liever over „gespreide eigendomsvor ming", omdat bezit slechts betekent beschikkingsbevoegdheid en niet vol ledige eigendom. Er zijn economische, sociale en zedelijke motieven aan te voeren voor gespreide eigendomsvor ming. De laatste zijn het belangrijkst. Zo lang de arbeider niets bezit, blijft hij proletariër, blijft hij van dag tot dag afhankelijk van anderen. Dit on dermijnt de persoonlijkheid en maakt de ontplooiing van persoonlijke ver antwoordelijkheid onmogelijk. Spreker toonde aan, hoe nauw het verband is tussen de hoogte van het inkomen, de spaarcapaciteit en de spaarzin in een arbeidersgezin. Tus sen 1951 en 1954 steeg het loon van de industrie-arbeiders met 12%; in deze zelfde periode zijn de inlagen bij de spaarbanken verdrievoudigd. De door het C.N.V. voorgestane vrij ere loonvorming zal dan ook de eigendomsvorming kunnen stimule ren. Is de bevordering van de eigendoms vorming dus allereerst een kwestie Van loonhoogte en dus ook van loonpoli tiek, dan blijft daarnaast toch de nood zakelijkheid bestaan om als het loon de nodige ruimte laat de spaarzin doel bewust te bevorderen. De heer Ha zenbosch zag op dit terrein een taak liggen voor de overheid, de onderne ming en de vakbeweging. SPAARZIN BEVORDEREN Wat de taak van de overheid be treft wilde spr. zich niet aansluiten bij het meerderheidsstandpunt noch bij het minderheidsstandpunt van het m- terimrapport der commissie bezits spreiding. Naar zijn oordeel dient de overheid de werkgeversbijdrage aan spaarregelingen wel vrij te stellen van loon- en inkomstenbelasting en van 't betalen van verzekeringspremies. Ook de eigen bijdrage van de arbeider dient tot zekere grenzen belastingvrij te zijn. Bovendien kan de overheid ga ranties geven om het spaardoel b.v. een huis dichter bij de spaarder te brengen. Van een rechtstreekse over heidsbijdrage wilde de heer Hazen bosch echter niets weten. Tot de taak van de onderneming be hoort het om premies te geven op het gespaarde bedrag. Als de arbeider op zijn spaarbijdrage een premie ontvangt van 20 is dit een goede stimulans en toch betekent het slechts een loons verhoging van maximaal 1 aldus spr., die ervan uitging dat slechts pre mie gegeven zal worden op spaarbij- dragen tot ten hoogste 5 van het loon. Tenslotte heeft de vakbeweging de taak stelselmatig voorlichting te geven over de inkomstenbesteding, opdat ook werkelijk gespaard zal worden. Ook kan zij in het overleg over een c.a.o. bedingen, dat in dit contract een spaarregeling met premie opgenomen wordt. Met nadruk wees de heer Hazen bosch er op, dat de thans veelvuldig geuite wensen inzake langere vacan- ties en verkorting van de arbeidstijd niet bevorderlijk zijn voor de totstand koming van gespreide eigendomsvor ming. Ook het arbeidersdeel van de gestegen welvaart kan men slechts éénmaal uitgeven. In de discussie bleek wel duidelijk, dat spr. hier per soonlijk verre de voorkeur gaf aan de eigendomsvorming boven de vermeer dering van de vrije tijd. Want de vrije tijd kost alleen maar geld en boven dien is de besteding hiervan thans bij de zesdaagse werkweek al een pro bleem. In de regeringsbeslissing geen loonsverhoging, maar vacantie- verlenging e.d. zag hij dan ook een teken aan de wand. ZEIST, IS Oct. Woensdagavond Is de 22-jarige leerling-verpleegster, mcj. W. van Soest, op de onverlichte Oude Woudenbergso Zandweg te Zeist gemolesteerd cn daarna door wurging van het leven beroofd. De verpleegster, die ln het zieken huis „De Lichtenberg" te Amersfoort werkzaam was, heeft deze Inrichting in de avond verlaten voor een bezoek aan de ouderlijke woning te Zeist. Zij reisde daartoe met de bus van half acht naar Zeist, waar zij is uitgestapt. De naaste weg naar de ouderlijke wo ning leidt langs een onverlichte zand- j weg. In de scherpe boeht ln die weg moet zij zijn aangevallen. Eerst Donderdagmorgen te half acht is het stoffelijk overschot door een bur ger gevonden, die de politie in kennis stelde. Onmiddellijk is de recherche met het onderzoek begonnen. Het par ket uit Utrecht heeft op de plaats van de misdaad het onderzoek geleid, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor van de dader. Ingezonden Mededeling (Adv.). VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL sterkt en kalmeert de zenuwen intensief HORIZONTAAL: 1. Grauwe erwt; 6. bevel; 9. avondkleding; 10. deel van het lichaam; 12. deel van het etmaal 13. iedereen; 15. godsdienst; 16. lid woord; 17. kostbaar weefsel; 19. edel gesteente; 20. smalle opening; 21. bloed vat; 23. oppervlaktemaat; 24. open barsten. VERTICAAL: 2. Landbouwgereed schap; 3. dood lichaam van een dier; 4. geestdrift; 5. weefsel; 6. verdriet; I. hard vet; 8. vissoort; 11. duiden; 14. interest; 16. beest; 17. echtgenoot; 18. dochter van Laban; 19. gevangenis; E2. zangnoot. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 3. Nog; 6. klaar; 8. pel; 9. of; 10. kim; 12. arbiter; 14. Lae; 15. rat; 16. kalebas; 19. lok; 20. fij; 21. ver; 23. kegel; 24. lat. VERTICAAL: 1. Alf; 2. makreel; 4. pp; 5. gezet; 6. kom; 7. rib; 11. mira bel; 12. aal; 13. tas; 14. label; 17. bok; 18. bijl; 20. pen; 22. ra. Kinderpostzegels AMSTERDAM, 14 Oct. „Koop er wat méér" is dit jaar het motto van het Ne derlands Comité voor Kinderpostzegels, voor zijn kinderpostzegelactie „Voor het kind - door het kind", waarvoor vandaag het startsein zal worden gegeven. De actie ligt in handen van de Stichting „Voor het kind". Vorig jaar heeft de op brengst voor het eerst de één millioen gulden overschreden; zij beliep netto 1.200.000,Van 14 tot en met 19 Oc tober a.s. gaat schoolgaand Nederland op nieuw op stap voor het verzamelen van bestellingen op zakjes kinderzegels en mapjes briefkaarten. Meer dan 400.000 leerlingen van 5500 scholen dat zijn 500 scholen meer dan verleden jaar doen aan de actie mee. Ongeregeldheden in Colombo COLOMBO, 13 Oct. Te Colombo heb ben zich Woensdagavond ongeregeldheden voorgedaan die begonnen op een commu nistische vergadering, waar Boeddhisti sche monniken lastige vragen stelden. Ze werden hardhandig verwijderd, waarbij zij kleerscheuren opliepen, en toen bulten de zaal samenschoolden. Later gooide een menigte stenen en flessen door de ruiten van de zaal en begon bezittingen van In diërs en Mohammedanen aan te vallen. Men gooide ook met stenen naar bussen en auto's, waardoor zes mensen werden gewond. Op de bewuste vergadering werd gepleit voor gelijkwaardigheid van het Tamil (de taal van Zuid-India) en het Singalees als nationale taal van Ceylon. De monni ken wilden slechts het Singalees als na tionale taal beschouwen. 's-GRAYENHAGE, 13 Oct. De Stichting „Comité Burgerrecht" her dacht vandaag het feit, dat het tien jaar geleden werd opgericht. In een jubileumvergadering in het Kurhaus zei de voorzitter, de heer J. Kalff, o.m. dat „Burgerrecht" er «naar streeft, de persoonlijke vrijheid van het individu in het maatschappelijk bestel zoveel mogelijk te handhaven en te waarbor gen, en daaraan slechts grenzen te stellen, wanneer dit bestel zulks op goede gronden eisen kan. Een ongebonden vrijheid staat „Bur gerrecht" daarmee niet voor. In con crete betekent het streven, dat de staat zal moeten afzien van allerlei wijzen van bevoogding in talloze sectoren van het leven, opdat de persoonlijke vrij heid en de persoonlijke verantwoorde lijkheid zich weer sterker zal kunnen doen gelden en als een zuurdesem een constructieve ontwikkeling der sa menleving bevorderen. Het probleem van gezond geld en de noodzakelijk te achten bezuiniging op het tot in het overdrevene uitgebreide overheidsapparaat, een decentralisatie van het staatsbestel, de bestrijding van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie waar deze leidt tot gesloten groeps vorming en bureaucratie, het bevorde ren van het delegeren van overheids taken aan het particulier initiatief, het tegengaan van de nivellering ten ge volge van de sociale en economische gelijkschakeling, dit zijn onderwerpen, die de volle belangstelling hebben. Aan de weg van Wenen naar Linz ligt de vroegere kazerne in het stadje Enns, oud en uitgewoond. 367 vluchtelingen wonen op het ogenblik in deze sombere steen massa's. De foto geeft een kijkje op de binnenplaats. Ook zij is van belang chikt het u, dat mijn vrouw en ik volgende week Zater dagavond bij u thuis een kopje thee komen drinken?", vroeg onlangs een werkgever in het Noorden des lands aan zijn nieuwe employé. Het schikte en de baas en diens echtgenote werden hartelijk ontvangen. Tijdens de visite zei de baas ronduit: „Ik wil graag weten uit welke huishouding de werknemer komt en welke vrouw achter hem staat." In Amerika is de uitwisseling van visites tussen werkgevers en werknemers al weer enige jaren in zwang. Men zint daar steeds op nieuwe methoden om de bes te mensen aan te trekken en heeft sedert kort ontdekt, dat de invloed van de echtgenote thuis op het werk van haar man in de fabriek of op het kantoor, en de invloed van de vrouwen der werknemers tezamen op de gang van zaken in het gehele bedrijf, van niet te onderschatten bete kenis is. Tal van grote bedrijven. Ford bijvoorbeeld, nodigen sollicitan ten uit bij hun kennismaking vooral ook hun vrouw mee te brengen. Is zij een prettige per soonlijkheid, die er verzorgd uit ziet, dan loopt haar man een goede kans de desbetreffende baan te krijgen. Men veronder stelt van haar, dat haar man thuis in een prettige omgeving nieuwe kracht opdoet voor zijri werk en dat ze hem stimuleert door daarvoor belangstelling te tonen, sterker nog: erin mee te leven. Immers, een minder goe de verhouding in het huwelijk verraadt zich in het bedrijf al spoedig door mindere arbeids prestaties! Uit ervaring Men weet dat ook te onzent uit ervaring wel: iedere sociale werker van een groot bedrijf zal ijlings op huisbezoek moeten, wanneer een werknemer blijk geeft van verminderde arbeids- lust en energie, of zijn aandacht zich niet op de arbeid kan con centreren! Omgekeerd maakt de man vlugger promotie, wanneer zijn vrouw hem helpt, hem via haar medeleven de innerlijke zeker heid en het zelfrespect geeft, die nodig zijn om vooruit te komen. Zelfs is men er hier en daar al toe overgegaan de vrouw een pluim te geven, als haar man een bijzondere prestatie heeft ge leverd! Dat is niet zo gek als het lijkt. Alleen was men tot nu toe niet op de gedachte gekomen, dat de rol, die „zij" bij alles heeft gespeeld, een zo belang rijke is, ook al laat ze zich nooit in het bedrijf zien. Er zijn ginds damestijdschrif ten, die met betrekking tot de positie van de heren der schep ping hun lezeressen raad geven omtrent de keuze van vrienden, het koken van de juiste maaltijd, wanneer baas en echtgenote op visite komen, omtrent haar kle ding wanneer ze met haar man op sollicitatiebezoek moet gaan en nog zoveel meer. Niet Amerikaans Is dit alles nu weer zo echt iéts Amerikaans? Wij geloven van niet. In ons land begint men ook meer en meer aandacht te schenken aan het gezin van de mensen, die men in dienst heeft, al gaat bij ons de vrouw nog niet mee op sollicitatiebezoek. Na tuurlijk willen wij niet ontvein zen, dat er misschien mannen zullen zijn, die het als een be lediging zouden opvatten, als zij bij kennismaking met hun nieu we werkgever hun echtgenote dienen mee te brengen. Daarom zou dat nimmer verplicht moe ten worden gesteld. De patroon zou slechts mogen zeggen, dat hij een dergelijk bezoek op prijs zou stellen zonder er enige voor waarde aan te verbinden. Hoe het zij, het is niet te ont kennen dat de invloed van de vrouw op het bedrijf, waarin haar man werkt, groot is. Omdat zij als goed echtgenote naast hem dient te staan! Ingezonden Mededeling (Adv.) wrijft U weg met B^npni LONDEN, 13 Oct. Het Bulgaarse persbureau heeft medegedeeld, dat vorige week twee buitenlandse vliegtuigen het luchtruim boven het land hebben geschon den, en anti-Bulgaarse pamfletten hebben uitgegooid. Het persbureau stelt „weste lijke kringen hiervoor verantwoordelijk. In dit verband wordt herinnerd aan het neerschieten van een Israëlisch vliegtuig op 27 Juli j.l. waarbij 58 personen om het leven kwamen, en waarover de Bulgaarse regering haar „diep leedwezen" heeft be tuigd. Indertijd voerden de Bulgaren als verzachtende omstandigheid aan, dat hun luchtruim herhaaldelijk door vreemde vliegtuigen werd geschonden. Beschermheerschap officieel aangeboden HILVERSUM, 13 Oct. „Wie eenmaal doordrongen is van het feit, dat deze wereld één zal zijn ol niét zal zijn, kan niet anders dan op die weg voortgaan. Natuurlijk nuchter en practisch, maar volhardend, alie moeilijk heden en critiek ten spijt. Dat doet ook de Wereldomroep. En in de loop van deze tien jaren is de waardering voor wat zij in het belang van Nederland presteert, steeds toegenomen. Gelukkig nadert het zendervraagstuk, als ik goed ben ingelicht, zijn oplossing. Nu nog een economischer huisvesting en dan zal de Wereldomroep zich geheel kunnen geven aan haar mooie en zo belangrijke opdracht. Daarom nogmaals: met vreugde aanvaard ik het be schermheerschap." Deze woorden heeft Prins Bernhard vanmorgen ln het Hilversumse raadhuis gesproken tijdens een plechtigheid, waarbij mr. A. 3. d'Ailly als voorzitter van de Wereldomroep hem het beschermheerschap aanbood. De Prins dacht niet alleen aan onze zeelieden, die via deze omroep met „thuis" contact onderhouden, maar vooral aan de tienduizenden emigran ten, die door contact met de Wereld omroep gesteund worden in de grote moeilijkheden, die een aanpassing aan zo heel andere levensomstandigheden nu eenmaal met zich brengt. „Maar", zo vervolgde de Prins, „er is nóg een kant aan het contact met de geëmigreerde Nederlanders. Ik heb het al meer gezegd, dat het ook eco nomisch van het grootste belang voor Nederland ls de emigranten zo lang mogelijk een gevoel van verbondenheid met het oude vaderland te doen behou den. ZQ kunnen en zullen een soort van economische voorposten zijn, mits ze het gevoel hebben, dat zij niet ver geten en afgeschreven zijn, zodra hun boot de Nederlandse kust heeft verla ten. Op dit punt gebeurt nog te wei- Jean Monnef sireefi naar: De juridische commissie van de Al gemene Vergadering der V. N. heeft besloten aan te bevelen, dat de zetel van de internationale juridische com missie van New York naar Genève wordt overgeplaatst. PARIJS, 13 Oct. - Jean Monnet, oud-president van de hoge autoriteit der Europese Gemeenschap voor kolen en staal is heden een camnaene begonnen voor een Europese gemeenschap voor atoomenergie volgens het voorbeeld van de Europese gemeenschap voor kolen en staal Hii heeft heden medegedeeld, dat een aantal leidende politici en vakverenieine^leMor. uit de zes landen van de E.G.K.S. zich bereid hebben verklaard ledenon- richters te worden van een comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa. Het eerste doel van deze nieuwe groep zou zijn werken voor het ln een gemeenschap brengen van aUe Europese bronnen op het Jebfed vaS kernenergie, hetgeen zal geschieden via de parlementen en regeringen der zes landen. Volgens het plan van Monnet zouden alle zes landen hun be grotingsmiddelen, voorraden spUtsbaar materiaal en technische kennis biieen brengen teneinde de vreedzame toepassing van atoomenergie in Eurona mogelijk te maken. vauu.ci.iv.u Monnet verklaarde dat de betrokken Monnet is van mening dat zijn co mité van actie op snelle en doeltref fende wijze kan handelen, daar de po litieke partijen, van welke zijn leden oprichters deel uitmaken de meerder heid vormen in de parlementen van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Ne derland, België en Luxemburg. Vol gens Monnet moeten de staten een deel van hun bevoegdheid overdragen aan Europese federale instellingen, terwijl voorts de nauwe medewerking - - -en politici en vakverenigingsleiders de voorwaarden van het door hem opge stelde rondschrijven hadden aanvaard. DE PLANNEN. Het eerste doel van de nieuwe be weging zou zijn het verwezenlijken van de doeleinden van de z.g. Messina- resolutie van 2 Juni 1955, waarbij de landen van het plan-Schuman zich uit spraken voor het bestuderen van de mogelijkheden der economische ont wikkeling mede in het bijzonder van het gebruik van atoomenergie en de oprighting van een gemeenschappelijke Europese markt. Het comité van actie zou er voorts op aandringen dat aan de Europese ge meenschap voor kolen en staal de noodzakelijke bevoegdheden worden verstrekt voor het tot ontwikkeling brengen van haar activiteit op sociaal terrein. Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen zou de voorgestelde gemeen schap voor atoomenergie voorzien in internationale controle, teneinde te verzekeren dat de ledenlanden de atoomenergie slechts voor vreedzame doeleinden zullen gebruiken. Tot de politici, die de uitnodiging van Monnet om deel te nemen, hebben aanvaard, behoren o.m. de voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in het Nederlandse parlement, mr J. A. W. Burger, voorts vooraan staande leden van de christen-demo cratische partijen in de zes landen en vertegenwoordigers van de vrije de mocraten in West-Duitsland, de Belgi sche liberale partij, radicale en con servatieve partijen in Frankrijk en van de Italiaanse republikeinse partij. Onder de politici en vertegenwoor digers der vakbeweging, die de uitno diging van Monnet hebben aanvaard, zijn ook dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, A.R.-lid der Tweede Kamer, prof. mr C. P. M. Romme, voorzitter van de r.- katholieke fractie in de Tweede Ka mer, M. J. Albers, vertegenwoordiger van de K.A.B., C. P. Hazenbosch, se cretaris van het C.N.V. en lid der Tweede Kamer voor de A.R. partij en H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V. V. cn lid van de Eerste Kamer. nig. Maar de Wereldomroep doet hier wat zij kan. En dat is veel". „De Wereldomroep richt zich ook tot do buitenwereld. In vijf vreemde talen worden de geestelijke, culturele, economische en sociale aspecten van Nederland belicht. Daarmede wordt een wel heel belangrijke goodwill-missle verricht. Kort formulerend lean men zeggen, dat de Wereldomroep een be langrijke steen bijdraagt tot de toena dering tussen de volkeren." Lustrum Studentencorps Vrije Universiteit Men verzocht ons opname van het vol gende: Het is de Lustrumcommissie 1955 van het Studentencorps aan de Vrije Univer siteit gebleken, dat het adres-materiaal, waarop zij vertrouwde bij de verzending van haar folders, geen aanspraak kan ma ken op volledigheid. Reünisten en leden, die nog geen teken van leven ontvingen, wordt dan ook verzocht folders aan te vragen bij het bureau der commissie, ge vestigd in de Sociëteit L.A.N.X., Korte Leidsedwarsstraat 14, Amsterdam-C. (Tel. K 20-35106). De datum van inzending van bestelkaarten is voor iedereen verlengd tot Zaterdag 15 October a.s. Ingezonden Mededeling (Adv.) Fauré doet beroep op Franse jeugd PARIJS, 12 Oct. Premier Faure van Frankrijk heeft een beroep op de jeugd gedaan, naar buiten niet de in druk te wekken van nationale ver deeldheid. Als Frankrijk uit Noord- Afrika zou worden verdreven, zou het daar voor altijd gedaan zijn met de vrij heid, gelijkheid en broederschap. De premier zei dit in een brief aan het Hoge Jeugdcomité voor Frankrijk en de overzeese gebiedsdelen in ant woord op opmerkingen van leden van dit comité over het zenden van dienst plichtigen en reservisten naar Noord- Afrika.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3