VAL VAN FAURE TE VERWACHTEN Oppositie nam toe tijdens nachtelijke vergadering WETTELIJK RECHT OP MINSTENS TWEE WEKEN VACANTIE r 9n XuxitleAlcmd. itaat em Puiió Groot Frans offensief tegen de rebellen? Loonsverhoging (3,5-5 ct pan) voor landarbeiders PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MIST Debat over Algerije Polen beschuldigt Ven Staten èim\ La strijd in Marokko Aantal doden stijgt Vluchtelingen- bouwvakarbei ders in Terneuzen Britse matrozen warm ontvangen in Rusland Uitstapje Mist eist tol van het verkeer Voorstel in landbouwschap TOWNSEND ONTMOET PRINSES MARGARET Na aardbeving overstroming in Volos Wetsontwerp van minister Suurhof Vergoeding in- geld in de regel niet geoorloofd Russen arresteer den communisten* leider „Geen commentaar" ongave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAAAKGANG No. 3217 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. 3. de 3ong VRIJDAG 14 OCT. 1055 Directeur: 3 ACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. 3. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; 3. Lodder, Vlissingen; 3. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 1 en 2.) PARIJS, 14 Oct. De Regering van Faure komt steeds meer in gevaar. Gisteravond hebben de Gaulisten, na de rede van de premier besloten terug te komen op hun reeds ingediende motie. Zij hebben nu aan deze motie een verklaring toegevoegd, waarin gezegd wordt, dat men het betreurt, dat de Regering niet in staat is een dergelijkee poli tiek uit te voeren. Zoals bekend hebben de socialisten reeds eerder een motie ingediend, waarin de politiek van Faure veroordeeld werd. Vannacht zou over deze motie worden gestemd en het aannemen ervan zou onherroepelijk de val van Faure betekenen. Vanmorgen vroeg weigerde de Nationale Vergadering met 305 tegen 274 stemmen voor rang te verlenen aan een door de Regering gesteunde motie. NEW YORK, 13 Oct. Polen heeft de Verenigde Staten er Woensdag van beschuldigd een internationaal ak koord te schenden door Polens candi- datuur voor een zetel in de veiligheids raad van de Verenigde Naties te be twisten. De waarnemende voorzitter van de Poolse afvaardiging, dr Julius Katz- Suchy, zeide, dat de Verenigde Staten, die de Philippijnen in plaats van Polen steunen, inbreuk maken op de Londen- se overeenkomst van 1946 betreffende een rechtvaardige geografische verde ling van de zes niet permanente zetels in de veiligheidsraad. De belangrijkste Amerikaanse afge vaardigde, Henry Cabot Lodge, zeide, dat „de zogenaamde Londense overeen komst betreffende de verkiezingen voor de Veiligheidsraad' 'alleen bindend was voor de eerste verkiezing. Faure heeft gisteravond nog een re de gehouden om zijn beleid te verde digen. Hij diende een program voor Algerije in bestaande uit vier punten. Deze punten zijn: 1. Noch afscheiding, noch assimilatie voor Algerije, maar integratie, waar mee bedoeld wordt verhoging van de FEZ, 13 Oct. In Marokko verwacht men binnenkort een groot militair offensief van de Franse troepen. Dit meent men te kunnen af leiden uit de bekendmaking van de militaire bevelhebbers, dat de weg tussen Fez en Oeidja geheel voor het verkeer gesloten zal zijn, evenals alle wegen in het gebied van Oeidja. Ondertussen gaat de guerillastrijd onverminderd voort. Woensdagavond hebben opstandelingen in het Riffge bergte een Franse militaire tankauto in een hinderlaag gelokt en de twee inzit tende soldaten gedood. De overval ge beurde in het gebied waar Franse troe pen sinds het begin van deze maand slaags zijn met verzetsstrijders. Het blijkt, dat er bij afzonderlijke geweld daden meer Fransen en gezagsgetrou we Marokkanen worden gedood dan in de strijd in het Riff- en Midden-Atlas gebergte. Gedurende de eerste acht da gen van de opstand zijn 21 soldaten en 13 Franse burgers gedood. Terwijl in dezelfde periode 6 Fransen en 31 Ma rokkanen het slachtoffer van aanslagen werden. Een groep rebellen, die uit Spaans Marokko was gekomen, viel een Franse eenheid aan, waardoor vijf Fransen sneuvelden. Nabij het station Tougliat, 70 km van Marrakesj, is gisteren een autobus in een zestig meter diep ravijn gestort, na te zijn beschoten. Van de inzittenden kwamen vijf personen om het leven en werden 21 gewond. De politie vond bij de plaats van het ongeluk twee ge bruikte patrons n van negen milimeter. TERNEDZEN, 13 Oct. Na uitvoe rige voorbereidingen is men nu zo ver, dat de eerste groep vluchtelingengezin nen (35 uit Oostenrijk en 4 uit Italië) van bouwvakarbeiders, volgende week in ons land letterlijk de bedden ge spreid zal vinden. De Rijksgebouwendienst heeft twee kampen van de voormalige DUW ge heel nieuw ingericht en geschikt ge maakt voor bewoning door gezinnen. De mannen zullen op Rijkswerkplaat sen een herscholing krijgen. Bij het verlaten van deze werkplaatsen zullen de mannen hun handgereedschap ten geschenke krijgen, opdat zij zich daar mee voortaan in de maatschappij een zelfstandig bestaan kunnen bouwen. De vrouwen krijgen inmiddels in de kampen les in de Nederlandse taal, de levensgewoonten in ons land, de ma nier van huishouden, en in alles wat zij moeten weten, om zich zo spoedig mo gelijk thuis te voelen. En de kinderen gaan zo gauw mogelijk naar school. Aan de kampen zijn een sociale werk ster, geestelijken van verschillende richtingen en artsen verbonden. Voor de eerste groep zijn de woon plaatsen reeds bepaald. Er was onder de gemeentebesturen zelfs zoveel ani mo, dat er meer woningen waarvoor de regering het bouwvolume zal ver goeden beschikbaar waren dan er nodig bleken. In 23 gemeenten zullen de vluchte lingen een woonplaats vinden, o.a. in Terneuzen en Woensdrecht. De inrich ting van de woningen wordt voor een deel bekostigd door de Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp. Voor wat overblijft, zullen de gemeenten voorschotten geven. Per gezin van ong. vier personen wordt gedacht aan een bedrag van 2200 a 2400. levensstandaard van de Algerijnen, vermeerdering van de inkomsten van het gebied en rechtvaardiger verde ling van deze inkomsten. 2. De spoedige invoering van maatre gelen op korte termijn (aangenomen werd, dat dit slaat op het plan van gouverneur-generaal Soustelle voor bestuurs- en agrarische hervormin gen en dringende economische maat regelen). 3. Een economisch plan op langere ter mijn, inhoudende ingrijpende be stuurs- en agrarische hervormingen en een snelle vermeerdering van de investering in Algerije. 4. Vrije, democratische verkiezingen in Algerije zonder druk van „terro risten" of bestuur. Na de verkiezin gen zal de mogelijkheid van een wij ziging van het Algerijnse statuut van 1947 kunnen worden bestudeerd met de in de Algerijnse assemblee gekozen afgevaardigden. Bij hun aankomst uit de Sowjet- Unie in het kamp voor repatriëren de krijgsgevangenen te Friedland, droegen enige krijgsgevangenen een bord, waarop met grote letters stond geschreven: „Wij danken dr Adenauer". De mannen schreven hun dankbetuiging met zwarte schoencrème op een beddelaken en moesten tijdens hun tocht door communistisch Oost-Duitsland hun spandoek met de vuist verdedigen tegen lieden die het wilden ver scheuren. LENINGRAD, 13 Oct. Het perso neel van de zes Britse oorlogsschepen die een bezoek aan Leningrad brengen, is door duizenden Russen vandaag een uitbundig ontvangst bereid. De matro zen gingen vandaag voor het eerst aan wal. De Russische bevolking knoopte graag een gesprek aan. Men wisselde handtekeningen en foto's uit. Bussen met Britten veroorzaakten op de brug gen van Leningrad verkeersopstoppin gen. Tegen het vallen van de avond nam de drukte nog toe. De Britse sche pen worden geïllumineerd en een mu ziekkorps van de Britse marine geeft in een park een concert. HAARLEM, 13 Oct. De beheerder van het Dierenhuis van de vereniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem, heeft gisteren in een der polders van Spaarndam, onder de rook van Haarlem, een sarakraanvogel ge vangen. Dit soort kraanvogels leeft in India. Het dier zwierf al enige weken in de polders en men was bevreesd, dat het in de komende winter wegens gebrek aan voedsel zou sterven. De vleugels waren gekortwiekt. Aangeno men wordt dat de vogel uit een die rentuin afkomstig is. Indien de eige naar niet bekend wordt zal de vogel verblijfplaats worden geboden in de hertenkamp der gemeente Haarlem. DE BILTTEGT: Zelfde weertype In de ochtend vooral in het Zuiden van het land mist. Daarna verspreide op klaringen. Zwakke tot matige wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Prof. Messerschmitt, een bekende Duitse vliegtuigontwerper, heeft te Bonn verklaard, dat een atoommotor voor vliegtuigen „zichtbaar begint te worden aan de horizon der vliegtuig ontwerpers". Met een dergelijke motor zo zei hij, zal men de energie kunnen ontwikkelen, die nodig is voor vluch ten om de wereld. Dit is de villa „Les Charmettes" in Gland in de buurt van de Zwit serse stad Lausanne. Het huis, dat twintig kamers bevat, zal ter be schikking staan van ex-president Peron van Argentinië, wanneer die mocht besluiten zich in Zwitser land te vestigen. Het landgoed werd gekocht door een Argentijns zakenman na de eerste-mislukte- opstand tegen Peron in 3uni van dit jaar. Uit betrouwbare financiële kringen in Zwitserland wordt ver nomen, dat Peron reeds sinds 1947 bezig is geweest met het overbren gen van fondsen naar Zwitserland. GOES, 13 Oct. De dichte mist, waarin ons land gisteren was gehuld, heeft weer zijn toi geëist. Vier men senlevens gingen verloren en een aan tal personen liep zware verwondingen op. Ook het verkeer ondervond ernsti ge stagnatie, doordat verschillende verbindingen wegens slecht zicht moesten worden verbroken. Vliegtui gen konden niet opstijgen en tiental len schepen wachtten in de havens tot de mist zal optrekken. Op een onbewaakte overweg tussen Maassluis en Rotterdam greep de trein, van acht uur een met twee paarden bespannen wagen. De 47-jarige K. uit Naaldwijk en de 63-jarige V. d. K. uit Maassluis, die op de wagen zaten, wer den gedood. De treinbestuurder liep ernstige verwondingen op. Eveneens twee doden waren te be treuren bij Gouda, waar op de Rijks weg Den HaagUtrecht omstreeks half zes in de ochtend een autobus met studenten van de Landbouwhogeschool te Wageningen tegen een militaire kraanwagen botste. De militair J. V. uit Zeist werd op slag gedood. De bus werd aan de rechterflank opengereten, waardoor een der inzittenden, V. d. V. uit Hoogersmilde, zodanige verwon dingen opliep, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Drie passagiers wer den zwaar en twee lichtgewond. Op een onbewaakte overweg bij Dronrijp kwam de trein van Leeuwar den naar Harlingen in aanrijding met een vrachtauto. Persoonlijke ongeluk ken deden zich echter niet voor. Het scheepvaartverkeer in het Noord zeekanaal lag zo goed als stil. Van avond lagen er zestig schepen in Rot terdam te wachten tot de mist zou ver dwijnen, evenals veertig schepen bui tengaats van Hoek van Holland, die* bestemd zijn voor Rotterdam. (Zie ook pag. 2). DEN HAAG, 13 Oct. In de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap is overeenstemming bereikt over een tussentijdse loons verhoging voor de akker- en weidebouw en de veehouderij. De besprekingen, die hierover sinds November zijn gevoerd hebben tot resultaat gehad, dat de lonen van de zg. losse arbeiders kunnen worden verhoogd met 3,5 cent per uur en van de vaste arbeiders met 5 cent per uur. LONDEN, 13 Oct. Kolonel Peter Townsend is Donderdagavond naar Clarence House gegaan, waar prinses Margaret en haar moeder wonen. Townsend en de prinses hebben elkaar in bijna drie jaar niet gezien. Een kleine twee uur later vertrok hij weer. De wagen van de Kolonel werd ge volgd door een groot aantal auto's van verslaggevers en persfotografen. Er be gon zich spoedig publiek voor Clarence House te verzamelen. Toen Townsend na zijn bezoek bui ten kwam, werd hij verblind door veie flitslampen en Destormd met vragen. De nieuwsgierigheid van de pers bleef onbevredigd. Townsend vroeg slechts hem in de gelegenheid te stellen met zijn auto te vertrekken. (ANP). ATHENE, 13 Oct. In de Griekse stad Volos in Thessalie zijn 23 mensen om het leven gekomen en 15 gewond als gevolg van overstromingen van de Anavros. Deze rivier is door zware re genval buiten haar oevers getreden. Volos is in April j.l. voor negen tien den door een aardbeving verwoest. Vele slachtoffers hadden bij de aard beving hun huizen verloren. Hun zwakke hutten en tenten werden door het water van de Anavros weggespoeld, toen deze haar dijken doorbrak. Het water stroomde door het centrum van de stad. Anderen verloren het leven, doordat hun huizen instortten. Men vreest, dat er nog meer slachtoffers zijn. In geheel midden-Griekenland zijn zware regens gevallen. In Athene stort ten twintig huizen in, maar er wordt geen melding van slachtoffers gemaakt. In het noordwestelijk deel van India zijn door de overstromingen inmiddels 1.200 mensen omgekomen, van wie dui zend in de Pendsjaab. Zeker 10.000 stuks vee zijn verdronken en een kwart millioen huizen vernield. DEN HAAG, 13 Oct. Voortaan zal de vacantie tenminste twee weken per jaar moeten bedragen en voor arbeiders beneden de achttien jaar tenminste drie weken. Aldus staat vermeld in de toelichting op het ontwerp van een wettelijke vacantieregeling van de ministers van Justitie en Sociale Zaken. Volgens de toelichting, wordt het recht op vacantie gezien als een op de rechtvaardigheid berustende aanspraak. Wie arbeid verricht, heeft niet alleen recht op loon, maar evenzeer op extra vrije tijd naast de normale dagelijkse en wekelijkse rustperioden. Het ontwerp beperkt zich tot het toekennen van een wettelijk recht aan diegenen, die niet zelfstandig hun ar beidsduur regelen. Dit wordt bereikt door de regeling van de verplichtin gen, welke volgens het Burg. Wetboek uit de arbeidsovereenkomst voort vloeien, uit te breiden met bepalingen betreffende de aanspraken op vacan tie. De aanspraak op vacantie zal daardoor, evenals die op het loon, van civielrechtelijke aard zijn. Voor wat betreft de drie weken voor arbeiders beneden de achttien jaar geldt echter een beperkte mogelijkheid tot tijdelij ke afwijking op grond van bijzonder productie-technische bezwaren. Van deze vacantie moet ten minste één week, en voor jeugdigen tenminste tweemaal een week of eenmaal twee weken, aaneengesloten worden gege ven, bij voorkeur in het daarvoor gun- sige seizoen. Over de vastlegging van de tijdstippen van de aaneengesloten vacantie en van de snipperdagen be hoort overleg te worden gepleegd tus sen de belanghebbenden of hun orga nisatorische vertegenwoordigingen. Bij onvolledige dienstbetrekkingen, b.v. voor halve dagen, wordt de va cantie naar evenredigheid berekend. Ook indien de dienstbetrekking nog geen jaar heeft geduurd geschiedt be rekening naar evenredigheid, doch de ze evenredige aanspraak kan alleen geldend worden gemaakt bij het einde van de dienstbetrekking, of tussen tijds. In het algemeen slechts nadat zij tot zes dagen is aangegroeid. Enerzijds wordt hierdoor een even redig recht toegekend ook aan die ar beiders, die telkens slechts kort in dienst zijn, zoals losse arbeiders, an derzijds kan er door worden voorko men, dat de aanspraak op de aaneen gesloten vacantie in gevaar komt door het vooraf opnemen van te veel snip perdagen. Tijdens vacantie blijft de aanspraak op loon doorlopen, behalve in die be drijfstakken, waar een stelsel van va- cantiebonnen geldt. Omzetting van de aanspraak op va cantie in een vergoeding in geld is in de regel niet geoorloofd, omdat daar door het begrip vacantie geweld zon worden aangedaan. Alleen indien de dienstbetrekking eindigt en indien er dan nog aanspraak bestaat op vacan tie, welke niet in de vorm van door betaalde vrjje tijd wordt opgeëist, kan een bedrag in geld worden gevorderd ter hoogte van het loon over die tijd. Teneinde de arbeider in staat te stellen dit geld wederom in vrije tijd om te zetten tijdens een volgende dienstbetrekking, waarin hij wellicht nog te kort werkzaam is om reeds voldoende nieuwe aanspraken te hebben op de aaneengesloten vacan tie, bepaalt het ontwerp, dat de ar- evenveel verlof zonder loon, als zijn beider tevens aanspraak heeft op in vorige dienstbetrekkingen niet gerealiseerde aanspraken op vacan tie bedragen. He resultaat van deze besprekin gen zal voorgelegd worden aan het bestuur van het landbouwschap en als het bestuur er mee accoord gaat, zal het ter goedkeuring worden voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. Maar alvorens 't college hierover een uitspraak kan doen zal het advies moeten vrageil van de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid. Aldus meldt „Verenigt U", het or gaan van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfsbond. FRIEDLAND, 13 Oct. De 42-jarige voormalige plaatsvervangende voor zitter van de Westduitse communisti sche party, Kurt Mueller, die in 1950 op geheimzinnige wijze in Oost-Berlijn verdween, is Donderdag, tezamen met 25 andere door de Russen vrijgelaten gevangenen, in het Westduitse kamp Friedland aangekomen. Mueller zeide, dat hij naar Oost-Ber- ljjn was gelokt, waar hij op 22 Maart 1950 door leden van de Oostduitse vei ligheidsdienst werd gearresteerd. Door toedoen van Beria, de later te rechtgestelde chef van de Russische geheime politie, werd er een scherts proces tegen hem aanhangig gemaakt, dat uitliep op veroordeling tot een ge vangenisstraf van drie jaar wegens spionnage. Later echter, zo zeide Muel ler, werd hij bij een decreet van de Russische regering veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf zonder opgave van gronden, die tot deze strafverzwa- ring hadden geleid. Toen men Mueller vroeg, of hij nog communist is, antwoordde hij„Geen commentaar". o 15.000 studenten protesteren tegen schoolpolitiek LEUVEN, 13 Oct. Ruim 15.000 Vlaamse Rooms-Katholieke studenten zijn Donderdag te Leuven slaags ge raakt met de politie. Zeven studenten werden in hechtenis genomen. De stu denten protesteerden tegen de school politiek van de Belgische soeialistisch- liberale regering. Dit was de eerste toe- toging van Rooms-Katholieke studen ten sedert de „wapenstilstand" van het afgelopen voorjaar. ALAMOGORDO (Nieuw Mexico), 18 Oct. Natuurkundigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben een „Ae- robee"-raket bijna 112 km hoog het luchtruim ingezonden. Het doel van de proefneming is na te gaan, of zich in de bovenste luchtlagen natuurlijk natrium bevindt. Voorts de oorsprong, eigenschappen en dichtheid er van.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1