Nieuwe mogelijkheid ter oplossing het woningprobleem? van kdft! t Neger Kewal leidt Koningin Juliana door Surname's rimboe Een Christelijk perspectief! RHElMIN HOOGCONJUNCTUUR BRENGT GEVAREN MET ZICH Productieverlies bij slecht weer kan worden beperkt Vlieadekschepen in eikaars kielzog Rector McNeill overleden „Sociale dag" van Patrimonium op 19 November Onvoorwaardelijke straffen voor clandestien zenden Bronzen plaquette aan Domkerk VERKOUDHEID WEG! De welvaart kan heus wel op! Donderdag 13 October 1955 ZRHllWSCH DAGBLAD pagina 3 Elders vindt de lezer het volledige ontwerp van het program van actie der Antirevolutionaire Par tij voor de verkiezingen-1956, gisteren ter publieke bespreking vrijgegeven. Op zichzelf al vormt deze vrijgeving met daarbij horende persconferen tie een bewijs te meer, dat de re cente reorganisatie van Nederlands oudste politieke partij niet tot een beetje meer of minder organisatie hier en daar is beperkt gebleven. Dat in tegendeel doelbewust naar nieuwe we gen en middelen wordt gezocht om ons volk in zijn geheel te bereiken en dichter bij de publieke zaak te betrek ken. De geest van openheid, die hieruit spreekt, vindt ten volle zijn uitdruk king in dit ontwerp. Wie de moeite neemt het thans voorgestelde te ver gelijken met het program van 1952 zal dat terstond bemerken. Toen een wat eentonige, in ouderwetse bewoordin gen gestelde opsomming van een lange reeks verlangens. Nu een in het alge meen prettig leesbaar en fris stuk, waarin een principiële stellingname uitwerking krijgt in enkele concrete brandende kwesties. Duidelijk is ook, dat de stellers van dit stuk er zich bewust van zijn, dat het Nederlandse volk op de drempel van een nieuw tijdperk staat. Een tijd perk, dat enerzijds vele nieuwe en grote problemen met zich zal brengen, maar tevens ongekende mogelijkheden in zich bergt voor een waarlijk Chris telijke staatkunde! Proefneming in Rijswijk Ingezonden Mededeling (Adv.) DEN HAAG, 12 Oct. Een bedrag van f 100.000 wordt door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting beschikbaar ge- steld voor de proefnem:ng met doorwerken bij minder gunstige weers omstandigheden, die door de gemeente Rijswijk (bij Den Haag) wordt ondernomen. Het betreft hier een project van 544 woningwetwoningen. Men hoopt hierdoor een nieuwe mogelijkheid te vinden ter oplossing, althans ter vermindering van het woningprobleem. Het ontwerp begint met de Christe lijke grondslag van het Antirevolutio naire streven en werken vast te leg gen. Om vervolgens aan te dringen op groter eenheid, overleg en samenwer king in de politieke strijd van allen, die de hoofdwaarheden der Hervor ming zijn toegedaan. Dit is een goede, een hoogst belangrijke zaak, die eigen lijk vanzelf moest spreken, maar het helaas nog altijd niet doet. Een zaak, die naar haar aard de in het ontwerp verlangde en uitgewerkte vooruit strevende Christelijk Nationale poli tiek vordert. Een Christelijke, dus vooruitstreven de politiek, dat wil zeggen met het oog èn op de nabije èn op een verdere toekomst gericht. Dat blijkt telken male. Om een voorbeeld te noemen de sterke aandrang, dat de overheid door ruimer voorlichting het critisch meeleven van de burgerij in de poli tiek zal bevorderen om aldus een ge zonde volksinvloed op het overheids beleid mogelijk te maken en te ver sterken. Het pleiten voor de toekomst van onze kinderen in verband met het on derwijs, het onderstrepen van de be zitsvorming, het voorgestelde econo mische en sociale beleid, het niet toe geven aan de waan van de dag inzake de emigratie, het doelbewust aanstu ren op nieuwe maatschappij-vormen, het opkomen voor de toekomstige po sitie van de dienstplichtige, het voor bereiden van de toekomstige .staatkun dige zelfstandigheid van Nieuw Guinea, het aansturen op de sociaal economische eenheid van West-Europa en het streven naar opneming der Am bonezen in onze samenleving getuigen van Christelijke werkelijkheidszin èn gerechtigheidszin, van Christelijke vi sie èn vaart! Het spreekt vanzelf, dat in een der gelijk ontwerp, dat zovele terreinen aansnijdt, ook het nodige te wensen over blijft naar het oordeel van de criticus. Wij willen evenwel nadruk kelijk voorop stellen, dat het hierbij in dit geval niet gaat om de opzet, om de grote lijnen, maar om onderdelen hoe belangrijk op zich zelf ook. Waar bij wij er ons dan tegelijkertijd en bij voortduring rekenschap van moeten geven, dat de gemiddelde Nederlander een veelal overdreven en soms be paald gevaarlijke neiging tot perfectio nisme eigen is. Zo vragen wij ons af, waarom geen afzonderlijke aandacht aan de jeugd wordt geschonken. De vor ming van de bedrijfsjeugd, de sport, de vrijetijdsbesteding in het algemeen, de vacantieregeling zijn toch zeker on derwerpen een nadere aandacht waard? In dit verband rijst ook de vraag: Waarom wordt in het helaas uit noodzaak vaag gehouden punt over het defensiebeleid bij de vorming van dienstplichtigen alleen over v a k- cursussen gesproken en de algemene daaronder begrepen de staatsbur gerlijke vorming weggelaten? Waarom de studenten- en studie vraagstukken niet aan de orde gesteld? En zou het niet juist zijn het Delta plan en zijn geestelijke, zedelijke, sociale en economische gevolgen een wat bredere aandacht te geven? Om te besluiten: Waarom moet de mede verantwoordelijkheid der werknemers- bedrijfsgenoten welk een waarach tig Christelijke visie ligt ten grond slag aan dit vooropstellen! worden beperkt tot die besluiten, die voor het voortbestaan der onderneming van be slissende betekenis zijn? Om ieder mo gelijk misverstand uit te sluiten, zullen hier de woorden „het voortbestaan" moeten worden geschrapt. Om samen te vatten: afgezien van de détail-critiek op de genoemde en andere punten ligt hier voor ons een stuk, dat in opbouw en uitwerking ge tuigt van een Christelijke visie op de vraagstukken van heden en toekomst. Hier moet op worden gestudeerd en mee worden gewerkt. Want het biedt het enig mogelijke, een Christelijk perspectief. Prof. Dr J. J. de Jong. Nederlandse schepen in aanvaring op de Theems LONDEN, 12 Oct. Twee Neder landse schepen, de 499 ton metende „Trim" en de 708 ton metende „Rijn stroom" zijn Dinsdagavond in de mist op de Theems, ten Oosten van Lon den, in aanvaring geweest. De „Trim" liep zware schade aan de boeg op en ligt thans in het dok, de „Rijnstroom" heeft de reis voortgezet met onbe kende schade. Regen, sneeuw, vorst, dooi en korte dagen veroorzaken in de bouwnijver heid aanzienlijke productieverliezen, daar het gebruikelijk is de werkzaam heden bij deze omstandigheden te on derbreken. Algemeen erkent men thans de noodzaak van het toepassen van middelen en methoden om deze productieverliezen te beperken, zo deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mee. Technisch zijn er geen onoverko melijke bezwaren om zelfs onder zeer slechte weersomstandigheden door te werken, gezien ook de bui tenlandse ervaring op dit gebied. Wel valt te verwachten, dat wegens het karakter van de Nederlandse winters de uitgaven, nodig om bij zéér ongunstige weersomstandighe den door te kunnen werken niet ver antwoord zijn. Al heeft men echter in ons land nog geen inzicht in de kosten, die het doorwerken bij minder goede weers omstandigheden met zich zal brengen en in de resultaten die dit doorwerken kan hebben voor de productie in de bouwnijverheid, toch wordt een proef in dit opzicht van groot belang geacht. Op welke manier? Men wil trachten de productieverlie zen te voorkomen of althans te beper ken door: a. Het reserveren van binnenwerk- zaamheden voor tijden van slecht weer en het scheppen van andere uitwijk mogelijkheden. b. Het zoveel mogelijk vermijden van voor slechte weersomstandigheden zeer gevoelige werkzaamheden in het ongunstige seizoen. c. Het verbeteren van de sociale voor zieningen op de bouwplaats, waardoor het de arbeiders mogelijk wordt ge maakt bij minder gunstige weersom standigheden door te werken. d. Het plaatsen van werkloodsen voor betonvléchters en timmerlieden. e. Droge opslag van bouwstoffen. f. Ruime toepassing van afdekmiddelen voor beton- en metselwerk. g. Het vorstvrij leggen van de bouw- waterleiding. h. Verwarming van aanmaakwater en eventueel van bouwstoffen. i. Toepassing van snelverhardc-nde ce ment en anti-vries toeslagstoffen. j. Het verwarmen van glasdichte of provisorisch dichtgemaakte woningen, teneinde stucadoren, aftimmeren en schilderen voort te kunnen zetten bij lage temperaturen, k. Het aanbrengen van kunstverlich ting op de bouwplaats gedurende de korte werkdagen. NEW YORK, 12 Oct. Op de leef tijd van 48 jaar is Woensdag te New York het Britse Lagerhuislid voor de Labourpartij en ex-minister van staat Hector McNeill overleden. Hij was een der felste anti-communisten der partij. Bij de vorming der Labour- regering in 1945 werd hij benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken en een jaar later werd hij minister van staat, welke functie hij tot 1950 vervulde. In 1947 werd hij gekozen tot vice-voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties, en in de daarop volgende ja ren was hij de leider van de Britse delegatie bij de economische commis sie voor Europa. AMSTERDAM, 12 O-t. Het Chr. Sociaal Verbond Patrimonium hoopt op Zaterdag 19 November a.s. te Am sterdam in Krasnapolsky een „sociale dag" te organiseren, waarop aan de orde komt het onderwerp „Het chris ten-zijn in* deze tijd" (het Herderlijk Schrijven der Ned. Herv. Kerk). Als referenten zullen optreden ds H. G. Groenewoud, Ned. Herv. predikant te Groningen, en prof. dr S. U. Zuidema te Amsterdam, Belangstellenden kun nen een toegangskaart eanvragen bij de secretaris van Patrimonium, de heer C. Zaagsma, Alblasstraat 60, Amsterdam-Z. ALMELO, 12 Oct. Voor de Alme lose rechtbank heeft de officier van justitie, mr A, Rosingh, Dinsdag ver klaard, alleen nog maar onvoorwaar delijke straffen te zullen eisen tegen „aetherpiraten, die in niet verminder de activiteit de lucht boven Twenthe onveilig blijven maken". Het vijftal, dat terecht stond, n.l. E. G. uit Over- dinkel en H. H. S., H. J. Kin, J. van E. en J. S., allen uit Enschedé, hoor de 3 maanden onvoorwaardelijk en verbeurdverklaring van de vaak dure zendapparatuur eisen. Over 14 dagen volgt de uitspraak. -den Mededeling (Adv 1. Bij VERKOUDHEID ASPIRIN*) nemen Het merk Aspirin en hel 8nyerkruis op ieder tablet geven U de garantie dal Aspirin hebL Gedeponeerd handelimerk Hoogwater Vrijdag 14 Oct.: Vlissingen: 0.49 u. 2.11 m., 13.00 u. 2.06 m., Terneuzen: 1.15 u. 2.27 m., 13.29 u. 2.21 m.; Wemeldinge: 2.25 u. 1.78 m., 14.43 u. 1.57 m.; Zierikzee: 2.15 u. 1,55 m., 14,27 u, 1.33 m. Tijdens de militaire oefening „Sea Enterprise", waaraan schepen uit En geland, Noorwegen, de Verenigde Sta ten, Canada en Australië deelnamen in N.A.V.O.-verband, is het voor de eerste keer in de geschiedenis voor gekomen, dat vier vliegdekschepen op één plaat vereeuwigd konden worden. Varend in eikaars kielzog, van voren te beginnen: Eagle, Centaur, Albion, Bulwark, Decoy, Chieftain en Charity. De laatste drie zijn mijnen vegers. FRIEDLAND, 12 Oct. Een vroe gere Duitse krijgsgevangene, Tamve- lius, is Woensdag uit Rusland terug gekeerd met het bericht dat de Zweedse diplomaat Wallenberg, die vermoedelijk aan het eind van de tweede wereldoorlog te Boedapest door de Russische troepen werd ge vangen genomen, nog in leven is en zich in 1953 in Centraal-Azië bevond. (Van één onzer verslaggeefsters.) UTRECHT, 12 Oct. In 1927 wer den bij de restauratie van de Utrecht se Domtoren verschillende Romeinse scherven en houtresten gevonden. In de loop der jaren kwam men door opgravingen geleidelijk aan op de hoogte van de bouwwerken die hier in historische tijden gestaan hebben. Er werden overblijfselen gevonden van oude Romeinse legerplaatsen, de Heilige Kruiskapel en de St Salva- tor. Ook groef men resten op van het schip van de Dom, dat in 1678 om gewaaid is. Het was moeilijk, om het publiek op overzichtelijke wijze een indruk te geven van de vondsten uit diverse tijdperken. In de oude bestrating van kost maar 65 ct. per buisje van 20 tabletten !k ben óók een dag verkouden geweest!..* Maar dat is alweer helemaal over! En vlug! Ik nam direct uit m'n medicijnkastje het bekende rode Rheumin-doosje met de Brpcades-kruisband. Eén Rheu- mientje was al voldoende, ik voelde me weer best. Maar niet alleen bij verkoudheid, ook bij hoofdpijn of eriep geldt: Laten wij onze verantwoordelijkheid zien Iedere dag kunnen wij in de krant lezen, dat wij een economi sche hoogconjunctuur beleven. Er is niemand, die als hij tenminste tot werken in staat is geen werk kan vinden. En het is zelfs zo, dat er in bijna alle bedrijven en bedrijfs takken een grote vraag is'naar werkers. Dat brengt specifieke moeilijkheden met zich mee. De arbeidsmarkt is over de gehele linie overspannen en tal van ondernemingen zouden aanmerke lijk meer kunnen produceren, wanneer zij maar voldoende arbeiders hadden. Men tracht vaak de moeilijkheden te over winnen door andere werkmethoden toe te passen en de be drijfsefficiency zo hoog mogelijk op te voeren, maar in vele gevallen kan dit alles geen werkelijke oplossing bieden. - De welvaart, die wij ook In Ne derland nu meemaken, is onge kend. En er zijn maar heel wei nig mensen, die daarvan niet pro fiteren. Natuurlijk profiteert de één er meer van dan de ander, maar in het algemeen pikt ieder wel zijn graantje mee van die grotere welvaart. In gesprekken zeggen wij steeds weer tegen el kaar, dat het zo niet kan blijven en dat er heus wel een andere tijd zal komen. Dat zal ook wel, maar laten wij dankbaar zijn, dat wij nu van deze grotere welvaart onze portie krijgen en niet met zorgelijke gezichten gaan zitten uitkijken, of er misschien wolk jes zijn te ontdekken aan de eco nomische hemel. Er is wel een enorm verschil met de jaren 1950 en 1951. Men herinnert zich nog wel, dat toen het voornaamste punt op het pro gramma van onze regering was de bevordering van een zodanige werkgelegenheidspoiitlek, dat aan het dreigende spook van de werk loosheid een halt kon worden toegeroepen. Onder vele duizen den arbeiders heerste er toen een zekere angst, dat de verschrik kingen van de crisis uit de der tiger jaren zich zouden herhalen. Zij zijn goddank uitgebleven en de economische conjunctuur heeft door allerlei oorzaken, waarop wij nu niet nader behoeven in te gaan, een gans andere wending genomen. GULDEN MIDDENWEG Er is nu een aiuler gevaar, waarop door velen reeds is ge wezen, n.l., dat men gaat den ken, dat er wel vlug een crisis zal ontstaan. Beide uitgangspun ten zijn fout. Nogmaals: er komt zeker een andere tijd en wie nu niet zorgt voor de toekomst, die beseft zijn verantwoordelijkheid niet. Het streven van velen schijnt er op gericht te zijn nu maar zo intens mogelijk van het leven te genie ten en zich van de toekomst niet veel aan te trekken. Er zijn om een voorbeeld te noemen heel wat gevallen van mensen, die zich de luxe van een auto permitteren, maar in feite hun gezin tekort doen en die straks, als de wind uit een minder gun stige hoek waait, weer moeten terugvallen op een doodgewone fiets. Die dan ook geen enkele reserve hebben om kwade dagen door te komen. Wij zeggen van die auto geen woord kwaad, want b.v. in Amerika kan net wel, maarzover zijn wij in Ne derland nog niet. Behalve dat is er nog een ge vaar, n.l. dit: het maar een beet je kalmer aan te doen. Het zal wel geen bestrijding ondervinden, wanneer w ij zeggen, dat de werk nemer momenteel in een sterke positie staat en door de krappe arbeidsmarkt meer kan vragen (en ook krijgt) dan bjj een neer gaande conjunctuur. Wij zijn er alleen maar voor, dat ieder ruim schoots zijn deel ontvangt van de grotere koek, die er te verdelen is, maar ook hier is misbruik uit den boze. Er wordt nog hard ge werkt in Nederland en zo moet liet ook blijven. Dat gebeurt in Amerika, waar dan iedereen een auto heeft, ook! Dat kan alleen, wanneer ieder een zijn uiterste best doet, waar liij ook staat. Wie het „wel ge looft" zal uiteindelijk bedrogen uitkomen. Dat leert «e ervaring. Wij mogen nooit vergeten, dat Nederland het moet hebben van de export van artikelen en goe deren. Valt die export weg, door dat wij mede door een gerin gere productiviteit niet meer aan de vraag' kunnen voldoen, dan is dat voor een niet onbelangrijk deel onze eigenschuld. Wij weten, dat al wat hier is neergeschreven, maar één facet van een ingewikkelde zaak is. Zeer gecompliceerde economische factoren spelen een belangrijke rol. Maar minstens even belang rijk is de instelling van de mens, die In het productieproces staat en daarom leek het ons goed vandaag juist hierop eens wat uitvoeriger te wijzen. r - het Domplein waren reeds voor de oorlog gedeelten van de fundamenten van het verwoeste deel van het Dom kerkschip aangegeven. Ook de Heilige Kruiskapel, die het laatst werd ge bruikt voor het uitdelen van soep en die in 1828 werd gesloopt, was daarop aangeduid. „DE 100 P.K.-MAN PARAMARIBO, 4 Oct. Kewal is een Aucaner-neger. Hij kent de weg door de stroomversnellingen van de Bovensuriname nog beter dan ande ren hun woonkamer. Zijn bijnaam is „de 100 pk-man", waarmee afdoende zijn enorme spierkracht is aangege ven. In een stikdonkere nacht, waarin men nauwelijks een meter zicht heeft, kan „de 100 pk-man" in een corjaal, voortgedreven door een buitenboord motor nog wel, zijn weg veilig door de stroomversnellingen vinden. Aan Kewal is een grote eer te beurt gevallen. Hij is uitverkoren de stuur man te zijn van de corjaal, waarin de Koningin de rimboetocht zal maken bij haar bezoek aan Suriname. Kolkend water Deze tocht wordt gemaakt aan het eind van het droge seizoen. De water stand in de rivier zal dan laag zijn en de stroomversnellingen worden er des te woester door. De stroomversnelling wordt veroorzaakt door rotsblokken in de rivier, die de doorgang van het water belemmeren. Op talrijke plaat sen laten de rotsen enge kanaaltjes vrij, waardoor het water met wild ge- Temmer van de stroomversnellingen <b*s> <a^ê> <a#=c> e <ass®> weid kolkt. De Bosnegers weten met inzicht, grote behendigheid en kracht hun weg door dit wilde natuurspel te kiezen. In de corjaal, die onder de hoede staat van Kewal, zal H.M. zo veilig zijn als in de crème caleche. De grootste versnelling, die geno men zal moeten worden op doze tocht, is de Aloesoebanja. Arbeiders zijn thans bezig om langs deze versnelling een pad aan te leggen. Dit is een voor zorgsmaatregel om onnodige risico's te vermijden. Het zou namelijk kun nen zijn, dat door de lage waterstand de Aloesoebanja zo'n ongebreideld ge weld aan de dag zal leggen, dat het verkieslijker is, de vorstin de spatten de tocht door het ziedende water te besparen. De Koningin zal dan een voettocht van ruim vijf minuten ma ken over de oever, waarna de corjalen door de versnelling gaan en hun vor stelijke passagiers aan de andere zij de weer aan boord nemen. „De 100 pk man" kent zijn rivier. Hij weet hoe haar te temmen. Op de rivier leeft hij reeds jaar in jaar uit. Op 29 October zal hij aan de Bigi Oema, de Grote Vrouwe, zijn rivier laten zien. Bij de vernieuwing van de bestra ting bleek het, dat men onmogelijk alle bouwresten kon aftekenen, omdat de fundamenten hiervan sterk door elkaar heenlopen. Op advies van de Monumentencommissie werd besloten de funderingen van het verwoeste ge deelte van de kerk en de omtrek van de Heilige Kruiskapel weer volledig in de bestrating op te nemen, even als enkele stenen met inscriptie op dié plaatsen, waar een tweetal poor ten van het Romeinse castellum aan wezig waren. Tevens werd een bronzen plaquet te vervaardigd, die behoort tot de grootste in Nederland, waarop alle bouwresten in verschillende niveaux overzichtelijk zijn aangegeven. Met toestemming van het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente is deze plaquette tegen de zuidgevel van de Domkerk aange bracht, waar zij vandaag officieel werd onthuld door mr W. H. J. Derks, wethouder van openbare werken en volkshuisvesting te Utrecht. Ingezonden Mededeling (Adv.) Past bij ons Hollands klimaat V

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3