Teerlijk berijdster gehavende bromfiets- krijgt f100.-- vergoeding DORPSHUIS OVER ZES IN KRUININGEN WEKEN GEREED AKKERTJES Nieuws uit de Provincie „WESTKAPELLE IS DICHT!" A. WILKING Bouwstop op herbouwplichfen wordt binnenkort verwacht WIE OP DE FOTO STAAT KRIJGT EEN PRIJS Kosten: twee en een halve ton, maar het is de moeite waard Kantonrechter Middelburg Te Grijpskerke weet men de eed op waarde te schatten f- St Nicolaasactie van Goese winkeliers „Kijken en kopen" als vervolg op het fruitcorso Cultureel centrum W erkvergaderingen C.J.V.F.-Zeeland Zo ziet het eruit De Schelde" bouwt stoomketels voor Staatsmijnen Uit Z&etandi iPdeden Middelburg Goes T holen Voor de provincie Zeeland Tien jaar geleden klonk het blijde bericht: Wrede zee gaf haar prooi met zo maar vrij Donderdag 13 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MIDDELBURG, 12 Oct. „Gemoedsbezwaren!" riep vanmorgen de echtgenoot van mevr. J. P. W.-W. uit Grijpskerke (45 jaar) vanaf de pu blieke tribune van het Kantongerecht te Middelburg. Mevr. W. stond nJ. als getuige voor mr A. Veenhoven en kon het niet over haar hart ver krijgen de eed af te leggen. Op 21 Juli van dit jaar was zij met haar bromfiets de Middelburgse Weg in haar gemeente opgereden. Hoewel het wegdek juist geteerd was, had de uitvoerder verzuimd dit door een bord of ander soort waarschuwing aan te geven. Haar bromfiets kwam in deze dikke brij onverwacht snel tot stilstand; mevr. W. tuimelde er af, in de teer. Haar kledij was toen gelijk een nieuwe herverkavelingsweg; de schade bedroeg totaal ruim honderd gulden. Maar wilde zij dit per civiele vor dering op de verdachte, de bedrijfs leider C. L. A. L. B. uit Bergen op Zoom vertegenwoordigd door de gemachtigde J. v. d. M. uit Middel burg verhalen, dan moest zij een dure eed zweren. Mevr. W. verklaar de erg zenuwachtig te zijn en kon zich niet van de gedachte bevrijden, dat zij over het onder ede verklaarde wellicht later ging piekeren. „Er steekt niks achter!" probeer de haar echtgenoot haar tot zweren te bewegen en de K.-rechter zei: „Doet U het maar gerust!" Mevr. W.: „Dat is het geld niet waard!" Echtgenoot: „Als je nu toch de waarheid spreekt, vooruit!" Maar mevr. W. deed het niet. Het echtpaar trok zich hierop terug naar de wachtkamer om de zaak nog „eens door te nemen". ZWAKJES OMHOOG. De tweede getuige was de 26-jarige landarbeider A. R. uit Grijpskerke. „Steekt U de vingers op", zei mr Veenhoven. Er kwamen geen vin gers; ook deze getuige huiverde aan vankelijk de eed af te leggen. Na veel gehaspel gingen uiteindelijk de vingers zwakjes omhoog. R. verklaar de mevr. W. te hebben zien vallen; hij heeft haar, gelijk het een nobele jongeling betaamt, met sterke arm uit de teer geholpen. Nadat de derde getuige, de 24-ja- rlge ambtenaar ter secretarie van Grijpskerke, J. J. E. deze zwoer vlot gehoord was, kwam mevr. W. weer binnen. De besprekingen in de wachtkamer hadden haar goed ge daan: schuchter en bedeesd, maar ge willig gingen de vingers thans om hoog. Zij deed haar verhaal en stelde tenslotte, bijgestaan door haar echt genoot, de landbouwer C. W., een vor dering van f 100.in. De Ambtenaar van het O.M., mr T. Lebret, vrceg tegen de verdachte Ingezonden Mededeling (Adv.) C. L. A. L. B. een boete van f25. of 5 d. hecht.; de vordering achtte hij zeker billijk. Mr Veenhoven von niste tenslotte f 20.of 4 d.; de vor dering werd toegewezen. VERKEER. A. J. S., een 51-jarige metselaar uit Goes, werd tenlastegelegd, dat hij op 4 Juni j.l. te Kapelle op de Rijksweg, toen hij op een kruispunt linksaf wil de slaan, geen doorgang had vrij gelaten voor een auto, die achter hem kwam. S. bereed een motor. Een bot sing ontstond; gelukkig liep alles vrij goed af. Een handelaar uit Krabben- dijke, de 41-j. P. N., kwam met zijn 17-jarige dochter, M. J. N. deze hadden in hun eigen auto gezeten, het ongeluk zien gebeuren getuigen. N. zelf vond, dat de auto S. rechts had moeten passeren; de metselaar had reeds voorgesorteerd en reed op het midden van de weg. N.'s dochter ver klaarde, dat de auto „met een razen de vaart kwam aangereden". De Ambtenaar vroeg f75.of 15 d.; volgens zijn mening had S. niet voldoende gelet op het achter hem komende verkeer. De raadsman, mr P. C. Adriaanse, toonde zich teleur gesteld in „het weinig practische in zicht van de Ambtenaar". Een ver oordeling zou, aldus pleiter, grote financiële gevolgen voor S. kunnen hebben. Tevens passeerde de auto op een kruispunt van wegen, hetgeen verboden is. S. zou in dit geval rechts gepasseerd moeten zijn. Mr Adriaanse vroeg tenslotte vrijspraak, wat volgde. De K.-rechter achtte het tenlaste- gelegde niet bewezen. PLEIDOOI VOOR EEN BORD. De arts P. J. B. uit Oostkapelle werd veroordeeld tot een boete van f15.of 3 d. Op 27 Juni j.l. reed hij met zijn scooter zijn erf af en kwam in botsing met de motor rijder L. S. 25 j. en landarbei der uit Oostkapelle. De arts zag in de nabijheid van deze uitrit thans graag een waarschuwings bord geplaatst. „Dat is het enige, waar ik voor kwam, ik had een oplossing willen horen!" De koppeling van de aanhangwagen van de 37-jarige sloper-chauffeur J. B. uit Kloetinge legde op 1 Juli j.l. haar functie neer de aanhangwagen schoot in de sloot. Het is niet gecon stateerd, zei hij tegen de K.-rechter, de aanhangwagen lag reeds in de sloot". Hij stak het uiteindelijk op kinderen of kwaadwilligen. Ambtenaar: „Er had van alles kun nen gebeuren; erg blij, zo afgelopen f50.of 10 d.". Het werd f25. of 5 d. WIE NOG GROTER? GOES, 12 Oct. De Zeeuwse bieten doen het maar wat goed. Geregeld komen op ons bureau berichten binnen over de grootte der bieten. Maar landbouwer G. Mol uit Oudelande slaat toch wel aüe records. Hij rooide namelijk dezer dagen een drietal bieten, die samen 27 kg en 2 ons wogen. De grootste haalde maar eventjes 10 kg De heer Van Li ere, overbuur man van landbouwer Mol doet het ook in het groot. Maar niet in de bieten. Hij plukte een goudreinet van één pond. Ncd, Mij, voor Nijverheid en Handel GOES, 12 Oct. De eerste lunch- bijeenkomst in dit seizoen van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland, zal Vrijdag 21 October in hotel „De Nieuwe Doelen" te Middelburg worden gehouden. Tij dens deze bijeenkomst zal spreken dr E. B. J. Postma, rector van het Ne derlands Opleidings-instituut voor het Buitenland te Breukelen over het onderwerp: „De opleiding van tech nische kooplieden". Op 24 November zal een excursie wor.den georganiseerd naar Van Doorne's Automobielfabriek te Eind hoven. Op 14 December zal tijdens een lunchbijeenkomst als spreker op treden dr W. Drees Jr. GOES, 12 Oct. Er zal door de Goese middenstanders, leden van Han delsbelang en De Hanze, een aardige St. Nicolaasactie in de weken voor het feest van de Goedheiligman op touw worden gezet. Leden uit de Lange Vorststraat kwamen met een voorstel, dat hedenavond tijdens een spoed eisende ledenvergadering van „Handelsbelangen" is besproken en enigszins gewijzigd werd goedgekeurd. Met deze actie willen beide Middenstandverenigingen weer vele kopers naar Goes trekken en het fruitcorso nog eens „onderstrepen". Ingezonden Mededeling (Adv.) Speciaalzaak voor Babyuitzetten Hofleveranciers van HULST, Tel. 12 GOES, Tel. 2687 H. M. de Koningin helpen direct! GOES, 12 Oct. De Prov. Commis sie van het C.J.V.F. meisjesverbond is bezig met de organisatie van speciale werkvergaderingen waarop de leden uit heel de provincie zullen worden ge ïnstrueerd voor het werk op de vereni gingen dat weer wacht. De eerste werk vergadering is op Zaterdag 15 Oct. a.s. te Goes. De leiding berust daar bij Mej. L. van Liere te Kloetinge. Voor de C.J. V.F.-leden in Walcheren is er een werkvergadering op 26 Oct. te Middel burg. Deze wordt gehouden in het nieu we eigen C.J.V.F.-huis aan de Span jaardstraat. Hier heeft Mevr. Hornstra- Tichelman uit Oost-Souburg de leiding. Naast practisch verenigingswerk o.l.v. Wika M. A. de Vlieger uit Goes staat voor deze bijeenkomsten op het pro gramma een praatkring over „Het mo derne levensgevoel van de leden." Ver der zullen o.m. nieuwe liederen wor den ingestudeerd. De bijeenkomst in Goes duurt van 2 tot 8 uur en die in Middelburg van half elf tot vijf uur. Met voorzichtige tikjes van haar houten hamer op de beitel stak de beeld houwster J. B. Ducro uit Haarlem stukjes graniet weg van het stenen relief dat aan weerszijden de ingang van het Dorpshuis siert. Een paar Kruiningse jongetjes stonden ernaar te kijken en tastten met voorzichtige vuile vingertjes over het lijnenspel, dat de ramp en het herstel uitbeeldt. Over ongeveer zes weken is het dorpshuis gereed. Het wordt het culturele centrum van Kruiningen en kost bijna twee en een halve ton. Maar het is de moeite dan ook waard. had gezien, hebben we de nieuwe aan winst bekeken. Vier grote lokalen telt het, waarvan er drie als vergaderzaal en één als bibliotheek en leeszaal wor den ingericht. Boven zijn twee lokalen en een bestüurskamertje en beneden twee lokalen. Men was druk bezig met het aanbrengen van de lambrizering. Boven is ook een ruime en brandvrije filmcabine ingericht. De grote zaal is De idee voor stichting van een dorpshuis ontstond hoe kan het eigenlijk anders vlak na de ramp. Het dorp stond nog onder water en in het centrum, dat nog enigszins droog was, vond de geboorte van de idee plaats. Er werd een stichting en eveneens een voorlopig bestuur gevormd. Dat voorlopig bestuur be staat nog steeds en wel tot 1 Juli 1956. Dan zal een definitief bestuur gevormd worden, dat, zo zeggen de statuten, uit elf leden zal bestaan, waarvan vijf Hervormden, drie uit de burgerlijke gemeente, terwijl de overige drie door het thans zittende bestuur worden aangewezen. Waarom vijf Hervormden? Welnu, niet alleen omdat de Hervormde Sy node een zeer belangrijk bedrag heeft geschonken, maar ook en vooral, om dat het verenigingsleven in Kruinin gen voornamelijk uit de Hervormde Kerk is voortgekomen. Deze vereni gingen bezaten het gebouwtje „Samu el", dat te klein was en niet meer aan de eisen voldeed. Nog meer giften stroomden Kruinin gen binnen. Geld kwam uit Tasmanie, uit Apeldoorn, uit Drenthe, van het Rampenfonds, de Rotary, van vrou wenverenigingen. Geld en goederen. En zweeds hout, prachtig hout. ZO ZIET HET ER UIT Met ds Van Burgeier en de beeld houwster, die het gebouw ook nog niet vrijwel gereed en dient, zoals men weet, thans als noodkerk voor de Herv. Gemeente. Zij biedt plaats aan bijna zeshonderd mensen. De zaal heeft een groot toneel. Achterin het gebouw half onder het toneel is voor handenarbeid een ruim lokaal ingericht. Hier kan jong en oud Kruiningen werken naar hartelust zonder ook maar iemand te storen. Een ruime moderne keuken, wasgelegenheid, toiletten en garderobe ontbreken niet in dit moderne complex. Nog een paar weken, dan gaan de deuren open. Maar welk een moeite het de initiatiefnemers heeft gekost om in Den Haag de deuren te openen, van diegenen, die goedkeuring moesten ver lenen, dat vertelt men U niet. Dat kost meer dan een druppel zweet: organisa tietalent. Ingezonden Mededeling (Adv.) Bevrijd U van die snerpende pijn! Doof dat zuurbranden op de maag. Met Bennies! Overtollig maagzuur veroorzaakt diè snerpende zuurbrand. De een, wordt, er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. VLISSINGEN, 12 Oct. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de staatsmijnen te Heerlen opdracht ontvangen voor de levering van twee hogedruk stoomketels. Elk van deze ketels dient een capaciteit te hébben van 125.000 kilogram stoom per uur en een druk van 130 atmos feer, bij een stoomtemperatuur van 535 graden Celsius. De ketels zijn be stemd voor de hogedruk centrale van de staatsmijn „Emma", welke een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De fabricage van de ketels zal circa twee jaar in beslag nemen. Tijdens het fruitcorso zijn namelijk foto's gemaakt van het publiek. Deze foto's zullen door de aan de actie deel nemende winkeliers in de étalage wor den opgehangen. Op iedere fote wordt één gezicht uit de toeschouwers, die op de foto staan, omlijnd. Wie zich nu als de „omlijnde" man of vrouw op zo'n foto herkent mag de Propagandamars door „Juliana" Het Pijpercorps „Juliana" maakt in verband met de aanvang van de win- tercursussen Vrijdagavond een propa gandamars door de stad. Om half acht wordt van de Singelstraat vertrokken voor de volgende route: Singelstraat, Spanjaardstraat, Balans, Korte Burg, Groenmarkt, Onder de Toren, Kerk straat, Lange Delft, Markt, Noordstr., Stadhuisstraat, Heerengracht, Achter de Houttuinen, Lange Viele, Markt, Lange Noordstraat, Hofplein, Bree, Zuidsingel, Verwerijstraat, Oostkerk plein, Schuitvlotstraat, Singelstraat. Bromfietser vloog tegen bestelauto Het was gistermorgen ongeveer half negen, toen I. J. H. uit Wisse- kerke op zijn bromfiets met tamelijke snelheid de Rijfelstraat uitreed naar de Grote Markt. Op hetzelfde mo ment naderde een bestelauto, be stuurd door S. uit Goes, die van de Markt naar de Opril reed. De bromfietser kon niet meer rem men en botste tegen de wagen, die door krachtig remmen bijna tot' stil stand was gekomen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De bestelwagen werd licht beschadigd, de bromfiets nagenoeg niet. Benoeming Aan de O.L. school is tot onderwij zeres in tijdelijke dienst benoemd mevr. Meerman-Steenpoorte. Opbrengst bazar De opbrengst van de vorige week gehouden bazar ten bate van het fonds voor vloerbedekking in de gerestau reerde Ned. Herv. kerk heeft de som van f2300 opgebracht. Vlotte bouw van huizen Met de bouw van de nieuwe land huizen aan de Singel schiet het hard op. De woningen van de gemeente ontvanger en de districtsopzichter Blaas zijn zo goed als gereed, terwijl de huizen van de gemeente-secreta- betreffende winkel binnenstappen en krijgt dan van de winkelier een waar debon van een tientje. Men verwacht nu dat het publiek zeker alle winkels zal bekijken in de hoop als de gelukkige te zijn aangewe zen. „En", zo zeggen de winkeliers, „van kijkers komen kopers" Die foto's kosten de winkelier een bepaald bedrag zij mogen meerdere foto's ophangen en van dat geld zal reclame worden gemaakt, St. Nicolaas worden ontvangen en zal de Goese jeugd getracteerd worden. Het ligt in de bedoeling reeds op 12 November te beginnen met deze actie. Het plan werd goed ontvangen; men was het erover eens dat niet met ze geltjes gewerkt moet worden, zoals vroeger. Voor de uitwerking van de plannen, waarover ook De Hanze nog moet ver gaderen werd een commissie benoemd bestaande uit de heren Meeuwse, Sta ke, S. de Witte en P. Knöps alsmede een bestuurslid. In zijn openingswoord heeft voorzit ter A. Vermaire herinnerd aan het suc cesvolle fruitcorso, dat 45.000 bezoe kers naar Goes trok. Hij dankte die genen, die aan het welslagen van dit corso hebben medegewerkt, in het bij zonder zij die de middenstandswagen hebben verzorgd. Als het volgend jaar weer zo'n medewerking wordt verkre gen is het succes verzekerd. In de rondvraag werd o.m. nog me degedeeld, dat openstelling voor win kels des avond voor 26 en 28 Novem ber is aangevraagd. De volgende da gen worden bij de wet geregeld. Een zestal nieuwe leden werd na ballotage als lid genoteerd. jvwe-rmden Mededeling (Adv.) Centrum voor Kraamzorg GOES, 12 Oct. Het bestuur van de Stichting Centrum voor Kraam zorg voor Zuid- en Noord-Beveland en Tholen heeft tot leidster-docente mej. B. M. Aarens benoemd. Thans is zij waarnemend leidster-docente van dit centrum. De benoeming gaat 1 November a.s. in. N a j aarsconferentie Geref. ouderlingen GOES, 12 Oct. De Geref. ouder lingen zullen Zaterdag 29 Oct. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee de jaarlijkse najaarsconfe rentie houden. In de bijeenkomst, die om twee uur begint, spreekt ds W. J. Meister uit Middelburg over het ris en het hoofd van de B.B. volgen- onderwerp: „Gestalten der Vröom- de week onder de kap gaan. heid in ons kerkelij k leven ARNEMUIDEN Serenade. Het muziekgezelschap „Arne': Genoegen" heeft Dinsdagavond voor de woning van het echtpaar Wijkhuis-Bliek een serenade gebracht. Dit ter gelegen heid van hun diamanten bruiloftsfeest, BAARLAND Collecte. De collecte ten bate van de reclassering heeft 43,63 opgebracht. BRUINISSE Bazar. Het financiële resultaat van de bazar ten bate van het werk onder de bejaarden blijkt alle verwachtingen te overtreffen. De netto-opbrengst was na melijk 1.766,71. VLISSINGEN, 12 October. Zéér binnenkort kan verwacht worden, dat voor Zeeland een bouwstop op de herbouwplichten zal worden afgekondigd. Herbouwplichtigen, die alsnog gebruik wensen te maken van de buitengewoon gunstige financieringsmogelijk heden, dienen dus haast te maken met hun bouwplannen. Alle aan vaardbare plannen, welke vóór of óp de datum der afkondiging van de bouwstop binnenkomen, zullen alsnog worden afgewerkt. Alle latere aangeboden plannen moeten onherroepelijk worden afgewezen. Zeeland telt momenteeel nog ca. 600 niet gerealiseerde herbouwplich tigen. Vlissingen neemt hieronder een belangrijke plaats in met 150 stuks en Middelburg met 40 van dergelijke niet afgewerkte gevallen. Het is 12 October 1945. Het schijnt, na vele tegensla gen, nu te gaan gelukken bij Westkapelle. Het enorme gat, dat R.A.F.-bommenwerpers op 3 October 1944 in de machtige zee wering hebben geslagen, is op 2 October 1945 geblokkeerd. Beton nen elementen werden met dyna miet tot zinken gebracht, maar het was nog voorbarig te juichen. Tien dagen en nachten van grim mige strijd moesten nog volgen: de wrede zee gaf haar prooi niet zo maar vrij. Het wemelt van toeschouwers rond het gat, waardoor het water vrij heen en weer stroomt. Het lijkt wel of elke arbeider maar zo'n beetje z'n eigen gang gaat, doch dat is slechts schijn: dé organisatie klopt en loopt ge smeerd. Een kleikraan kan niet bij het gat komen vanwege de sterke stroom buitengaats. Zak voor zak, ge vuld met zand, moet op de ponton worden gelegd en zo een dam vor men. De Westkappelaars slepen in eentonige regelmaat zware stenen ^#S><a#®.d(<af&<a5^><asSG><a-^ji<a-55><a:?g1 <Sj?5> <a?e et <anG> <2#® <$&e> <a#© <y naar het gat en laten hun vracht met een doffe plons in het water vallen. Het lijkt een bodemloze putEen zandzuiger werpt het zand in massale hoeveelheden aan de binnenzijde van wat straks de dijk moet worden, maar dat schijnt niets uit te halen. De span ning stijgt, het ongeduld neemt toe; er is vrees in veler harten, dat West kapelle niet meer voor de winter dicht zal komen. Dan valt op 10 Oc tober het besluit de dam van zandzak ken in een tij dicht te leggen. Dui zenden zakken worden gevuld en zo waar, het gelukt. In één geweldige krachtsinspanning rijst er een dam uit het water van vijf meter breed tot een hoogte van drie meter boven N.A.P. Maar dit betekent nog geen definitie ve overwinning. Tussen de zakken stort 't water zich met grote kracht naar binnen. De dam wordt uitgebouwd, het ge spoten zand houdt het en dan einde lijk, op 12 October 1945 des middags om kwart voor vijf kan het blijde bericht de wereld in: „Westkapelle is dicht!" Later zal een hoge water staatsautoriteit zeggen, dat Westka pelle is dichtgeput, maar wat geeft dat. Het water kan niet meer binnen stromen. Het herstel kan beginnen. Van de grond af aan. Want een groot deel van Westkapelle is weggevaagd van de aardbodem. Maar tien jaar la ter ligt er een nieuw dorp. Het moei zame werk werd met zegen bekroond. Bibliotheek. Zaterdag zal de C.J.M.V. bibliotheek weer haar deuren openen en zal men een keuze kunnen maken uit de meerdan 1000 boeken. Vorig jaar maakten 118 personen gebruik om een boek te le nen en werden 3875 boeken uitgeleend. Dit is een respectabel aantal, maar als men in ogenschouw neemt, dat op Brui- nisse ruim 700 gezinnen wonen, blijkt, dat nog niet 1 op de 7 gezinnen de gang naar de bibliotheek (thans in het Ned. Herv. gebouw) weet te vinden. Ook voor de jeugd is er een ruime keuze. Verkoping. Door de Inspectie der Do meinen zijn 11 houten noodwoningen ver kocht. Koper werd de heer Kaaskoper uit Amsterdam. De huisjes zullen dienst gaan doen als zomerhuizen aan de Nederlandse kust. C.N.V. In het Ned. Herv. Verenigings gebouw sprak voor een aantal genodigden, leden van de bij het C.N.V. aangesloten werknemersbonden de heer Eshuis, hoofd bestuurslid van de N.C.B.. De heer Eshuis die kort geleden een reis naar Amerika maakte, gaf aan de hand van lantaarn plaatjes zijn indrukken over dit la'rd weer. Uitvoerig stond hij stil bij de le venswijze, hygiëne en veiligheid in fabrie ken en werkplaatsen. De vergadering stond onder leiding van de heer A. Kik, vice-voorzitter van de Besturenbond. BORSSELE Collecte. De collecte ten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft alhier ruim 35,— opgebracht. -H. ARENÜSKERKE Collecte. De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft 28,63 opgebracht. Fout. In de krant van Dinsdag publi ceerden we een verslag van de raad van 's-Heer Arendskerke. Men zal be grepen hebben, dat dit verslag de raad van 's-Heer Abtskerke betrof. O.- EN W.-SOUBURG Collecte. De opbrengst van de alhier gehouden collecte ten bate van de reeks- sering heeft een bedrag van 194,34 opge leverd. Collecte. De collecte ten bate van „Het Hoogeland" heeft 233,33 opgebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2