LANGERE REEDS VACANTIES IN 1956 NAVO-defensie ongeschikt voor moderne oorlogvoering ïie.p£iitie,ó in Uitwisseling inspectietroepen tussen Amerika en Rusland Niet wachten op afloop van de C.A.O.'s PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VQOR ZEELAND WESTKAPELLE IS DICHT Voorstel Stichting van de Arbeid Socialistische motie van wantrouwen over Algerije-kwestie Partij Weiter is (nog) niet opgeheven V.S. accoord met Sowjet-voorstel Eisenhower schreef Boelg anin Duizenden mensen nog door het water geisoleerd 1* Minimumprijzen niet altijd nodig Na de zwaai naar het Westen MOSKOU WAARSCHUWT PERZIË Ook wapens naar Syrië? Veldmaarschalk Montgomery: West-Duits vakverbond wil stabilisatie loon- en prijsniveau Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3216 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DONDERDAG 18 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J.' Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) PARIJS, 12 Oct. In de Franse na tionale vergadering, waar Woensdag het debat over Algerije is voortgezet, is In naam van de socialistische fractie een motie van wantrouwen in de rege- ringspolitiek ten aanzien van Algerije ingediend. In de motie wordt gezegd, dat alleen een politiek met nieuwe doelen en nieuwe methoden de rust in Algerije kan herstellen, de verdere aanwezig heid van Frankrijk in het gebied verze keren en de democratische evolutie van het Algerijnse volk kan garanderen. In de motie wordt verder verklaard, dat de Nationale Vergadering het ter rorisme en „bepaalde methoden" om de orde te herstellen afkeurt. Geëist wordt, dat de Algerijnse assemblee wordt ontbonden en vrije verkiezingen worden gehouden voor een nieuw li chaam. De socialistische motie werd inge diend, nadat de minister van binnen landse zaken de nationale vergadering had meegedeeld, dat de regering bin nen een maand met Algerijnse leiders overleg zal plegen over hervormingen in he tbestuur van het gebied. BROMFIETSER OMGEKOMEN NIJMEGEN, 12 Oct. Een 64-jarige bromfietser uit Hees bij Nijmegen is heden te Nijmegen met zijn bromfiets gegrepen door een auto. De oude heer die waarschijnlijk niet oplette werd van de bromfiets geslagen. Hij had beide benen gebroken en een zware schedel- basisfractuur opgelopen. Hij is heden middag aan de gevolgen van die ver wondingen overleden. DEN HAAG, 12 Oct. Het is niet uitgesloten, zo verne men wij, dat de Regering toestemming zal geven in de loop van 1956 in alle bedrijfstakken de secondaire arbeidsvoor waarden te verbeteren. Zoals bekend is, heeft de Regering zich indertijd op het standpunt gesteld, dat de verdubbeling van de vacantietoe- slag en de uitbreiding van het aantal vacantiedagen o.a. ge bonden zal worden aan de beperking, dat eerst de C.A.O. moet zijn afgelopen. Nu is het de Stichting van de Ar beid gebleken, dat in 1956 de mees te C.A.O.'s eindigen. Zij heeft dan ook de Regering te kennen gegeven, dat naar haar mening de verbetering van de vacantieregeling in alle be drijfstakken in 1956 tot stand moet kunnen komen. West-Duits ministerie voor kernenergie BONN, 12 Oct. De "Westduitse re gering heeft Woensdag een ministerie voor kernenergie ingesteld. Aan het hoofd er van komt de Christen-Demo craat Franz Strauss, thans minister zon der portefeuille, te staan. K.N.P. secretaris Troost: NIJMEGEN, 12 Oct. In de heden avond gehouden raadsvergadering te Nijtnegen heeft drs Troost, secretaris van de afdeling Nijmegen van de K.N. P. en lid van de gemeenteraad van Nij megen, de volgende korte politieke ver klaring afgelegd: „Het door de K.N.P. en de K.V.P. ge meenschappelijk uitgegeven communi que heeft bij velen de indruk gewekt, dat de K.N.P. opgeheven zou zijn. Dat is echter onjuist. Opheffen van de K.N. P. kan statutair slechts geschieden door de partijraad van de K.N.P. met éen meerderheid van 75 pet der stemmen. De fractie der K.N.P. in deze raad wacht de beslissing af van de partij raad, die nog niet bijeen is geweest, en zal zich na deze beslissing over de door haar te volgen koers nader beraden. Zij zal de raad te zijner tijd van het door haar ingenomen standpunt op de hoog te stellen. <3?^ 'c O In het barre sneeuwgebied van het Dachstein-plateau, op 1900 m. hoogte, werd een dezer dagen een larix-houten kruis opgericht op de plaats waar met Pasen 1954 elf leerlingen van een middelbare school in het Duitse plaatsje Heil- bronn met een leraar en diens verloofde in een sneeuwstorm de dood vonden, tijdens een uitstap je. Het kruis, dat de inscriptie draagt „Ter eeuwige gedachtenis aan de dertien doden van Heil- bronn", werd naar de plaats van het drama gebracht door de man nen, die deelnamen aan de speur tochten in de bergen toen bericht van de vacantiegangers uitbleef. DE BILT ZEGT: In de ochtend op vele plaatsen mist. Daarna over het algemeen zonnig. Zwakke wind uit Westelijke richtin gen, Weinig verandering in tempera tuur. DENVER, 12 Oct. De Ver enigde Staten zijn bereid het Rus sische voorstel om militaire inspec tiegroepen op belangrijke punten in de V.S. en in Rusland te station neren te aanvaarden. Dit heeft pre sident Eisenhower van Amerika de Russische premier Boelganin in een persoonlijk schrijven meegedeeld. Deze brief was een antwoord op 'n brief van Boelganin van 19 Sep tember. De Amerikaanse president deelt in zijn brief nog mee, dat hij bemoe digd was door het feit, dat maar schalk Boelganin zoveel aandacht schonk aan zijn te Geneve voorge stelde plan voor uitwisseling van militaire gegevens en wederzijdse inspecties uit de lucht. HET PLAN EDEN De Westduitse minister van Buiten landse zaken Von Brentano is inmid dels teruggekeerd van de besprekingen met de Westelijke ministers van bui tenlandse zaken te New York over de voorbereiding van de conferentie van de Grote Vier, die deze maand in Ge- nève wordt gehouden. De Westduitse minister deelde mede, dat het Westen van plan is een gewij zigd plan-Eden aan de Sowjet-Unie voor te stellen. Dit plan beoogt wapen inspectie aan weerszijden van het „ijze ren gordijn" en vorming van een gede militariseerde zone in kleine gebieden nabij de grens. Vertegenwoordigers van de gemeen ten Den Bommel en Ooltgensplaat zijn vandaag naar het hoge noorden geto, gen, om dank te brengen aan de Gro ninger gemeenten, die hun tijdens de watersnood getroffen plaatsen op zo prachtige wijze hebben gesteund. De waarnemend burgemeester van Den Bommel bood elk der acht gemeenten een herinneringsbord aan van Delfts blauw en een luxe-uitgave van het boek „Gebroken Dijken". Natuurlijk blijven daarbij de voor waarden bestaan dat er over deze zaak in de bedrijfstak overeenstemming moet zijn tussen werkgevers en werk nemers, en dat de lonen daardoor niet ongunstig beïnvloed mogen worden. Advies over kortere arbeidsduur De Stichting van de arbeid heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid verzocht de Sociaal Eco nomische Raad het vraagstuk van een verkorting van de arbeidstijd in studie te doen nemen en daaromtrent een ad vies uit te brengen. De Stichting is hiertoe overgegaan omdat het vraagstuk van de kortere arbeidsduur op internationaal niveau in de Internationale Arbeidsorganisatie aan de orde is gesteld. Nagegaan moet o.a. worden of een mogelijke verkor ting van de arbeidsduur per dag zou moeten worden ingevoerd, of dat men tot een kortere werkweek zou moeten overgaan.. Ook de keerzijde van de médaille de besteding van de meer vrije tijd moet de aandacht hebben van de S.E.R. De overstromingen in Voor-India LAHORE, 12 Oct. 40.000 mensen worden uit Bahawalpoer, een land bouwcentrum in West-Pakistan, dat met overstroming wordt bedreigd, ge- evacueerd. Op enkele plaatsen ten Noorden van de stad zijn de dijken van de rivier de Soetlejjj doorgestoken om het gevaar voor Bahawalpoer af te wenden. Officieel is bekend gemaakt, dat 2.000 mensen bij Montgomery in de Pakistaanse Pendsjaab, waar tientallen dorpen diep onder water staan, zijn geïsoleerd. De Pakistaanse luchtmacht voorziet mensen, die zich op daken van huizen bevinden, in bomen en op hooggelegen terrein van drinkwater in blik en le vensmiddelen. Ook in de staat Chairpoer worden dijken doorgestoken om bedreigde plaatsen te redden. Volgens berichten uit Nieuw Delhi bestaat opnieuw gevaar voor overstro ming der stad. In de zwaartst getroffen Indische staten Patiala en de staten in de Oostelijke Pendsjaab zijn minstens 450 doden te betreuren. Terugvloeiende watermassa's heb ben een spoorwegbrug tussen Nieuw Delhi en Sjajdara weggespoeld, zodat de spoorwegverbinding van de Indi sche hoofdstad met het Oosten is ver broken. Op Curacao wordt naarstig ge- repeteerd om het bezoek van H.M. de Koningin zo goed moge lijk te doen verlopen. Op de foto vaart Hr. Ms. De Ruyter binnen bij de generale re petitie. De belangstelling langs de wal was zo groot, dat men bijna zou menen dat de Koningin wer kelijk aan boord was. Min. Zijlstra tot A.R.: AMSTERDAM, 12 Oct. De minis ter van economische zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft Dinsdagavond op een drukbezochte vergadering van de A.R. kiesvereniging Amsterdam een rede ge houden onder de titel „Vrijheid in het economische leven". Spreker zeide onder meer met na druk te willen waarschuwen tegen het organiseren van het bedrijfsleven alsof er een depressie voor de deur staat, ja zelfs of men er middenin zit. Doet men zulks en overdekt men het land met minimum-prij sregelingen, prij skartels en andere afspraken, dan gaat men de verkeerde weg en lokt het ingrijpen van de overheid uit. Het gehele beleid in het economische leven moet zijn ge richt op het vermijden van de crisis, al moet men er wel op zijn voorbereid. De minister uitte critiek op de houding van het bedrijfsleven, dat minimum prijzen wil vaststellen, uitsluitend uit vrees voor een herhaling van de crisis van 1930. In vele gevallen achtte de be windsman een dergelijke prijsregeling in het geheel niet nodig. Ten aanzien van de overheidsbe moeiing zei de minister nog, dat de om vang hiervan ten opzichte van de volks huishouding niet te groot moet worden, omdat anders de democratie niet meer naar behoren kan functionneren. ALMELO, 12 Oct. Op 14 No vember zal in Wierden weer de jaarlijkse „Jennechiesmarkt" ge houden worden. Deze markt is opgezet in drie onderdelen, een veemarkt, een kindermiddag en de eigenlijke Jennechiesmarkt, die 's avonds wordt gehouden en waar de jongemannen kennis kunnen maken met een meisje, dat hun door middel van nummer „toegewezen" wordt. LONDEN, 12 Oct. De Sowjet-Unie heeft Perzië een nota ge zonden .waarin zij zegt dat het toetreden van dit land tot het Turks- Iraakse verdedigingsverdrag onverenigbaar is met het streven, om vrede en veiligheid in de gebieden van het Nabije en Midden-Oosten te verzekeren. Molotof heeft tegenover de Perzische zaakgelastigde te Moskou ver klaard, dat het „in strijd met de vriendschappelijke Russisch-Perzische betrekkingen" zou zijn, wanneeer Perzië tot het Turks-Iraakse verde digingsverdrag zou toetreden. Gisteren maakten wij melding van dit Perzische voornemen, waar aan de volksvertegenwoordiging echter nog zijn goedkeuring zal moe ten hechten. De Perzische premier Hoesséin Ala heeft in de senaat een ontwerp inge diend, strekkende tot bekrachtiging van dit besluit. De premier drong er bij de senato ren op aan het ontwerp te aanvaarden onder meer zeggend: „Wij kunnen bij de huidige wereldtoestand niet op ons zelf blijven staan". Het onderwerp wordt thans in com missie bestudeerd. Ook Syrië Radio-Cairo heeft vandaag in een Arabische uitzending gemeld, dat vol gens berichten uit gezaghebbende kringen in Damascus onderhandelin- Gevechten in Algerije ALGIERS, 12 Oct. Bij een gevecht tussen Franse troepen en een grote groep opstandelingen nabij Ain El Fadja in Oostelijk Algerije zijn gister avond acht opstandelingen gedood en zes gevangen genomen. In hetzelfde gebied hebben groepen opstandelingen aanvallen gedaan op verschillende boerderijen van kolonisten. Een Euro pese kolonist werd gedood. Een andere groep opstandelingen hield een autobus aan op het traject Constantine-Collo en doodde de Euro pese conducteur. De Islamietische chauffeur en de passagiers vluchtten. LONDEN, 12 Oct. Veldmaarschalk Montgomery, onderbevel hebber van de N.A.V.Ó. in Europa, heeft Woensdag in Londen ver klaard, dat de Westelijke defensie-organisatie volslagen ongeschikt is voor moderne oorlogvoering. Hij pleitte voor een enkel Westelijk po litiek gezag voor de leiding van de wereldstrategie en een opperste militaire autoriteit. In een rede van het Britse konink lijke militaire instituut verklaarde hij, dat in geval van een oorlog tussen Oost en West het Westen het lucht ruim en de zeeën zou moeten beheer sen eh bovendien bezetting van Ge allieerde gebied door vijandelijke le gers moet verhinderen. De strijdkrach ten die voor deze operaties nodig zijn moeten reeds in vredestijd bestaan, aangezien een moderne oorlog met nieuwe wapens zich snel ontwikkelen zal, gepaard gaande aan grote vernie tigingen, waardoor opleiding van de nodige strijdkrachten na het uitbreken van de oorlog, zoals vroeger wel ging, niet meer mogelijk zal zijn. Bovendien moeten de Westelijke bondgenoten de beschikking hebben over een centraal gezagsorgaan voor alle operaties van de luchtmacht in de wereld. Montgomery geloofde, dat de Westelijke landen een enkele politieke autoriteit moeten instellen, bij voorkeur zetelend in Noord-Ame- rika, voor de leiding van de wereld strategie. De militaire leiding zou Montgome ry in handen van een opperste mili taire autoriteit willen zien, die de luchtoperaties in de gehele wereld zou moeten leiden door middel van een enkele organisatie of, van een speciaal voor dat doel aangewezen bevelhebber. gen gaande zijn over levering van Tspechoslowaakse wapens aan Syrië. De Tsjechoslowaakse gezant in Syrië zou over deze kwestie besprekingen voeren met de Syrische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Ab- del Wahab Hoemed. Engeland wil atoomduikboot gaan bouwen LONDEN, 12 Oct. Groot-Brittan- nië is van plan een atoomduikboot te bouwen, aldus heeft de chef van de staf der Britse marine, admiraal Mounbat- ten, vandaag te Londen medegedeeld. Op een diner gegeven door het brandstofinstituut zeide Mountbatten, dat de indienstneming van door kern energie voortbewogen duikboten bij de Britse marine slechts een kwestie van tijd is. De admiraliteit bestudeert reeds een tijdlang de mogelijkheid van atoom- aandrijving voor oorlogsschepen, in het bijzonder duikboten. „Onze ideeën ne men nu vaste vormen aan", aldus Mountbatten. BONN, 12 Oct. Het Westduitse vakverbond heeft de leider van zijn Wetenschappelijk Instituut, dr Victor Agartz, voorlopig met verlof gestuurd. Tussen Agartz en de leiding van het vakverbond zijn ernstige meningsver schillen gerezen over de door de vak bonden te voeren loon- en prijspolitiek. Agratz geldt als uitgesproken verte genwoordiger van een radicale koers. Hij is voorstander van een „expansieve loontheorie", volgens welke de lonen zouden moeten worden verhoogd ten einde nieuwe koopkracht te scheppen en daarmee een expansie der industrie te bevorderen. Binnen de vakbonden zijn Agartz' zeer dogmatisch socialistische opvattin gen het onderwerp van scherpe critiek geweest. Zij hebben de Christelijke vakbondleiders in het geweer gebracht en nieuw voedsel gegeven aan de door een kleine kring nog altijd gevoerde actie voor een afscheiding der Christe lijk georiënteerde arbeiders van het algemene vakverbond. Het heengaan van dr Agratz wordt dan ook beschouwd als een teken, dat de vakbonden professor Erhards pogin gen om het loon- en prijsniveau stabiel te houden wille* ondersteunen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1