RUSLAND STAAT ACHTER HET ATOOMBUREAU De Messerschmitt terug als straalvliegtuig Oscto-fe'iMciarid faietetimaarid Verschil van mening met het Westen minder groot Perzië treedt toe tot Turks- Iraans verdrag Communisten beïnvloeden Indonesische verkiezingen Slechte behandeling in Oost-Duitsland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND STEEDS HOGER Moskou wil onderhandelen Oud-krijgsgevangenen zeer ontstemd Betekenisvolle versterking" Om onafhankelijkheid te bewaren Nederlands schip in aanvaring Roofoverval op oude man Israël vraagt Amerika om wapens Natsir (Masjoemi) beschuldigt: Franse verster king naar Marokko Overstromingsramp in de Pensjaab breidt zich uit In Spanje ontwikkeld In Duitsland gebouwd Ook Fockewulf doet mee Felle broodoorlog in lireda Oltgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, Ij. Vorststr. 90, TeL 2488 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan l/t Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3215 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 12 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. A (ZIE PAGINA 2) FRIEDLAND, 11 Oct. Duitse oud krijgsgevangenen van alle transporten die tot dusver te Friedland zijn aange komen, zijn zeer ontstemd over de be handeling die zij op doorreis van de Sowjet-Unie naar West-Duitsland In Oost-Duitsland hebben gekregen. Alle pogingen van de burgerbevol king om met de oud-krijgsgevangenen te praten, werden door de volkspolitie voorkomen. De vrijgelatenen kregen geen maaltijden en werden als „misda digers" behandeld. Zeer veel ergernis werd gewekt door het wegnemen van spandoeken, waarop de oud-gevange nen hun vreugde over hun terugkeer tot uiting hadden gebracht. Herhaaldelijk is het daarbij tot hand tastelijkheden gekomen. In vele geval len kozen Russische officieren, die de transporten begeleiden, partij voor de vrijgelaten gevangenen. RIO DE JANEIRO, 11 Oct. Vol gens de jongste uitslagen was de stand van de Braziliaanse presidentsverkie zingen op Dinsdag: Kubitchek 2.582.901, Tavora 2.203,636, De Barros 1.961.811 en Salgado 626.976 stemmen. NEW YORK, 11 Oct. Rusland is bereid met het Westen te on derhandelen over de oprichting van een internationaal bureau voor de ontwikkeling van vreedzaam gebruik van de atoomenergie. Dit is van daag door de Sowjet-delegatie in de politieke commissie van de Ver enigde Naties meegedeeld. Het was de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Koetznetsof, die een resolutie indiende, waarin de hoop tot uitdrukking werd gebracht, dat binnenkort in het kader van de Verenigde Naties een dergelijk bureau zou worden opgericht. op dat het bureau rapporten indient bij de Veiligheidsraad. Koeznetsof wees er nog op, dat in- De Russische onderminister deelde nog mee, dat Rusland met Engeland en de Verenigde Staten van mening verschilt over de betrekkingen tussen het op te richten bureau en de Ver enigde Naties. Rusland staat namelijk op het standpunt dat het bureau rap porten over zijn vorderingen indient bij de veiligheidsraad van de algemene vergadering. Zoals men weet stond Rusland het vorige jaar op het standpunt dat het atoombureau onder verantwoording zou vallen van de Veiligheidsraad, het lichaam waarin de grote vijf lan den het vetorecht hebben. De Wes telijken hadden echter voorgesteld een atoombureau op dezelfde wijze met de Verenigde Naties te verbin den als bijvoorbeeld de wereldge zondheidsorganisatie. De Russen ne men op het ogenblik dit standpunt dus niet meer in en staan er thans TEHERAN, 11 Oct. Perzië is toe getreden tot het Turks-Iraakse verde digingsverdrag. Westerse diplomaten in Washington verwelkomden deze stap als een bete kenisvolle versterking van de gemeen schappelijke veiligheidsmaatregelen in het Midden-Oosten. Groot-Brittannië en Pakistan zijn reeds eerder toegetreden tot deze voor vijf jaar gesloten overeenkomst, welke ten doel heeft de staten, „die daad werkelijk betrokken zijn bij het hand haven van vrede en veiligheid in het Midden-Oosten", te verbinden. Premier Hoessein Ala van Perzië verklaarde: „De regering is van me ning, dat de neutraliteitspolitiek moet worden opgegeven en dat Per zië in het belang van zijn geluk en Italiaans vaartuig in de golven verdwenen TEXEL, 11 Oct. Ten Westen van Texel is het Nederlandse stoomschip „Prins Maurits" tijdens mist in aanva ring gekomen met het Italiaanse schip „Vittorio". Het Italiaanse schip is gezonken, maar de gehère bemanning is gered. De „Prins Maurits' liep slechts lichte scha de op. Het Franse schip „Kleber" heeft de Italiaanse bemanning aan boord geno men, kort voor de „Vittorio" geheel in de golven verdween. De „Prins Maurits" een schip van de Oranjelijn te Rotterdam (1400 ton), was op weg van Antwerpen naar Bre men. Het heeft bij de aanvaring een gat in de voorsteven opgelopen echter niet van zo ernstige aard, dat de reis moest worden onderbroken. Er zijn geen perij soonlijke ongelukken te betreuren. ENGELSMAN AAN DE GROND Vanavond laat is op de Nieuwe Wa terweg het Engelse s.s. „Wallsend" aan de grond gelopen. De sleepboot Maas is uitgevaren om te trachten de Engelsen vlot te krijgen hetgeen inmiddels is ge lukt. DE BETZEGT: Weinig wind Gedurende de eerste ochtenduren op vele plaatsen mist. Daarna over het al gemeen zonnig weer, weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Hoogwater Donderdag 13 Oct.: Vlissingen: 0.04 u. 1.95 m., 12.21 u. 1.89 m.; Terneuzen: 0.29 u. 2.12 m., 12.51 u. 2.05 m.; Wemeldinge: 1.36 u. 1.68 m., 14.01 u. 1.49 m.; Zierikzee: 1.23 u. 1.47 m., 13.42 u. 1.26 m Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag 13 October: Zon op 7.02, ond. 17.51. Maan op 4.18, ond. 16.32. z\jn welvaart een nieuwe weg moet inslaan. Óm alle gevaar af te wen den en de onafhankelijkheid van het land te bewaren, moet de regering de hulp van naburige landen inroe pen en voorbereid zijn op de verde diging van haar grondgebied. Het is slechts onze bedoeling ons land te verdedigen en in overeenstemming met het handvest van de V.N. wil len wij onze verdedigingskracht ver groten". Westerse waarnemers achten het niet waarschijnlijk dat in de naaste toe komst nog meer landen tot het Turks- Iraaks-Pakistaans-Brits-Perzisch ver dedigingsverdrag zullen' toetreden. dien in verband met de werkzaamhe den van een atoombureau zich kwestie voordoet, waarbij de veilig heid van een land betrokken is, de noodzakelijke beslissingen van de vei ligheidsraad genomen zullen moeten worden. MAASTRICHT, 11 Oct. Vanmid dag omstreeks drie uur hebben drie personen gepoogd in te breken in de woning van de 86-jarige Ch. Cox te Boukoul bij Swalmen. De oude man woont daar samen met zijn dochter en twee zoons. De oude man, die onverwacht naar huis kwam, verraste de inbrekers. Deze gooiden hem een zak over het hoofd, C. begon hevig te schreeuwen, waardoor de bu ren werden gealarmeerd. De drie over vallers sloegen op de vlucht. Vermoe delijk werd er niets gestolen. De oude man kreeg lichte kwetsuren. Een 23-jarige Venlonaar, die ter plaatse goed bekend is, werd even la ter in Reuver door de rijkspolitie ge arresteerd, verdacht van medeplich tigheid aan deze overval. Hij zou n.l. voor de twee anderen als gids hebben gefungeerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Later is ook een tweede persoon ge arresteerd, de 16-jarige D. S., even eens uit Venlo en wel door de gemeen tepolitie te Venlo. Beiden hebben een bekentenis afgelegd en hebben ook de naam genoemd van de derde dader. Deze is eveneens afkomstig uit Venlo. Verwacht wordt, dat hij in de loop van deze nacht wordt gearresteerd. Hij werd reeds gesignaleerd. Al heeft het minder aangename weer van de vorige week aan de suikerbietencampagne, welke offi cieel is begonnen, reeds in de eerste dagen veel afbreuk gedaan de regens maakten de velden voor vrachtwagens onberijdbaar toch is nu zo langzamerhand op de ter reinen van de Nederlandse suiker fabrieken te zien, dat de Neder landse landbouw weer leeft onder het „teken van de suikerbiet". Voor het bezoek van H.M. de Ko ningin aan de West is de crème ca lèche naar de West verscheept. Ook de paarden, die het Koninklijk paar zullen voeren tussen de rijen juichende Nederlanders, zijn met de „Bonaire" vervoerd en komen aan op hun plaats van bestemming. Garantie voor veiligheid WASHINGTON, 11 Oct. Israël heeft de Verenigde Staten vandaag 'n garantie gevraagd voor zijn veiligheid en verzocht om aanzienlijk meer wa pens als tegenwicht tegen de wapen zendingen, die Egypte uit het sommu- nistische Tsjecho-Slowakije zal ont vangen. Dit verzoek werd door de Israëli sche ambassadeur te Washington, Abba Eban, gedaan aan .de Ameri- kaanst onderminister van buiten landse zaken voor het Midden-Oos ten, George Allen. Kort tevoren had echter de Syri sche ambassadeur in de Verenigde Staten, Farid Zeineddin, tegen on derminister Allen gezegd, dat een Amerikaanse waarborg voor de vei ligheid van Israël een volslagen strijd tengevolge zal hebben. Eban had de Amerikaanse minister nog herinnerd aan de verplichting van de Westelijke mogendheden om de evenwichtstoestand tussen de strijd krachten in het Midden Oosten te handhaven. Een officieel verzoek om wapens had hij nog niet ingediend, maar wel had hij ophelderingen ge vraagd over het idee van een veilig heidsgarantie voor Israël, en de Ara bische landen, zoals door minister Dul les was geopperd. MARGATE, 11 Oct. —'Het Labour- congres te Margate heeft vandaag zon der oppositie twee moties aangenomen. De ene dringt aan op verkorting van de dienstplicht, die op het ogenblik in En geland twee jaar is en de andere dringt er bij de V.N. op aan haast te maken met de ontwapening en het verbod van kernwapens. DJAKARTA, 11 Oct. De voorzitter van de Masjoemi, Mohammed Natsir, heeft de Communisten ervan beschul digd, dat zij gedurende de verkiezingen in vele gebieden de kiezers angst heb ben aangejaagd. Hij zei, dat in een ge bied in midden-Sumatra 60.000 kiesge rechtigden niet ter stembus gingen, omdat zij repressailles vreesden, indien zij niet voor de communisten stemden. „In vele gebieden", aldus Natsir, „hadden de communisten gezegd: wij weten, hoe jullie stemmen". On- afgeschoten stemhokjes in de open lucht maakte de vrees van de men sen, dat de stemming niet werkelijk geheim was, sterker. In sommige hok jes maakte de afmeting van het stem biljet het mogelijk voor anderen, om te zien welk partijsymbool een kiezer doorprikte. Natsir zei, jlat hij de onregelmatig heden bij de regering zou rapporte ren en zou verzoeken een onderzoek hiernaar in te stellen. CASABLANCA, 11 Oct. In Casa blanca zijn vandaag duizend man uit Frankrijk aan land gegaan ter verster king van de 10.000 Franse soldaten die in het Riff gebergte strijd voeren met Marokkaanse opstandelingen. Het schijnt, dat de rebellen hun ac-° tiegebied hebben uitgebreid. Ofschoon zich gisteren duizend man met hun wapens aan de Fransen over gaven, geeft men aan Franse kant toe dat de tegenstanders moeilijker te vat ten zijn dan gedacht werd. Omsingelde rebellen verdwijnen op onbegrijpelijke wijze. A.F.P. meldt dat het nummer van het Amerikaanse weekblad „Life" van 3 October door de Franse autoriteiten in Marokko in beslag is genomen, omdat een artikel over de militaire operaties beledigend voor het Franse leger wordt geacht. NEW DELHI, 11 Oct. Zware re gen- en hagelbuien belemmeren bet reddingswerk in de Pendsjaab, die door rampzalige overstromingen ge teisterd wordt. De rivieren Ravi en Soetlej hebben vandaag hun loop volkomen gewijzigd en nieuwe gebieden van de Westpaki- staanse provincies van de Pendsjaab en Bahalwalpoer overstroomd. Op nieuw zijn honderden dorpen aan bei de zijden van de Pakistaans-Pends- jaabse grens door het water verzwol gen. Een nauwkeurige raming van 't aantal slachtoffers, dat de duizenden reeds lang is overschreden, is nog niet mogelijk. MUENCHEN, 11 Oct. Een woord voerder van de Beierse regering heeft vandaag bekendgemaakt, dat er in West-Duitsland binnenkort weer vlieg tuigen zullen worden vervaardigd. Tot de eerste toestellen, die men zal produ ceren, behoren een les-straaivliegtuig, een helicopter en een leger-verken- ningsvliegtuig. Het straalvliegtuig is de tweemotorige Messerschmitt „Me 200", die in Spanje ontwikkeld en gepro beerd is. De Henschel-fabrieken te Kassei hebben reeds een licentie-contract met de „Sikorsky Corporation of America" gesloten voor de productie van een der modellen van deze maatschappij. Dor- nier, die zich tijdens de oorlog toelegde op de vervaardiging van bommenwer pers, heeft onlangs haar „DO 27" ge demonstreerd, een eenmotorig twee- persoónstoestel. Een onzekere factor in de plannen der vliegtuigindustrie wordt ge vormd door de behoeften van het nieuwe ministerie van defensie van de Bondsrepubliek. De grote vlieg tuigproducenten hebben twee los-ge- organiseerde groepen gevormd, waar van de ene de bedrijven ten zuiden van Main en de ander die ten noor den van deze rivier omvat. In plaats van met een groot aantal af zonderlijke maatschappijen krijgen de ministeries van defensie en economi sche zaken hierdoor te doen met twee economisch stabiele en stevig gegrond veste zakenpartners. De groepen zullen de te ontvangen bestellingen onder haar leden verdelen naar gelang de ca paciteiten en kundigheden van de ver schillende producenten. Tot de zuide lijke groep behoren Dornier, Messer schmitt en Heinkel, terwijl Henschel, Focke-Wulf, de Hamburger Flugzeug- bau (voorheen Blohm und Voss) en de Weser Gesellschaft deel uitmaken van de zuidelijke groep. De Duitse vliegtuigondernemingen zijn niet van plan bepaalde typen in grote series te vervaardigen. Zij zullen zich meer toeleggen op de ontwikke ling van goede prototypen. Regeringskringen hebben echter ver klaard, dat er geen enkele reden be staat een weifelende houding aan te ne men in haar beleid n.a.v. de verkie zingsuitslagen. De Communistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de beste regeringsvorm gezien de uitslagen zou zijn, een na tionale coalitieregering, die dezelfde anti-kolonialistische politiek zou voe ren als het kabinet Ali Sastroamidjojo. In deze regering zouden practisch alle partijen samen zitting hebben. De Communisten zeggen in hun ver klaring o.m., dat „de werkelijke vijand van het Indonesische volk gevormd wordt door de restanten van het Neder landse kolonialisme op het gebied van de economie, opvoeding en cultuur". De gehele nationale potentie zou, vol gens hen, verenigd worden om die res ten te vernietigen. Intussen is de stand van de verkiezin gen momenteel als volgt: Nationalisten 7,4 milüoen; Masjoemi 6,9 millioen; Orth. Mohammedanen 6,2 millioen; Communisten 5,8 millioen. Algerije in Frans Parlement PAKIJS, 11 Oct. De Franse Na tionale Vergadering is vandaag begon nen met het debat over de Algerijnse kwestie. Op de agenda stonden maar liefst dertien sprekers. De minister van buitenlandse zaken, Bouges-Manoury, zal morgen (Woensdag) een overzicht geven van de integratie-politiek, die de regering ten aanzien van Marokko zal volgen. BREDA, 12 Oct. Een Breda's bak kersbedrijf is er voor de tweede maal binnen korte tijd toe overgegaan zijn broodprijs nogal rigoureus te verlagen. Een en ander is aanleiding geweest voor de bakkerspatroons in Breda om zich te beraden over wat thans te doen staat. Tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de R.K. bakkerspatroons- veremging is besloten de Bredase broodbakkers het advies te geven deze broodprijsverlaging te volgen en zelfs te gaan werken onder de prijs, zoals deze door het bewuste bakkersbedrijf thans wordt berekend. Het bestuur zal oovendien niet schromen nog ingrij pender maatregelen te adviseren in dien mocht blijken, dat het bewuste bedrijf gaat werken onder de thans door het bestuur geadviseerde brood prijs. Men is tot deze maatregelen zeer ongaarne overgegaan, men stelt zich echter op het standpunt, dat deze broodoorlog op zo kort mogelijke ter mijn moet worden uitgevochten. „Het gaat er op of er onder, het wordt een strijd op leven en dood", al dus het bestuur van de R.K. bakkers- patroonsvereniging. Dulles raadpleegde Eisenhower DENVER, 11 October. President Eisenhower heeft vandaag 25 minuten met zijn minister van buitenlandse za ken Dulles gesproken, in hoofdzaak over een voorlopig antwoord op maar schalk Boelganins ontwapeningsvoor stellen. Dulles zei op een persconferentie, dat de inhoud van de brief aan Boelganin zal worden bekend gemaakt zodra Mos kou er kennis van heeft kunnen nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1