Zee! and herdacht vijftig jaar Kinderwetten waardig Voor de landbouw is de beste tijd voorbij Zorgen over Middelburgs financiële positie Eén en dertig Zeeuwen als waarnemers bij referendum Prof. R. Hornsfra sprak Psychologische inzichten zwaartepunt verleggen; koers onzeker, toch vertrouwen De taakverdeling G.S. in Concert van R. K. O. Klachten over herstel van gronden in Kruiningerpolder Voteren van uitgaven zonder dekkings middelen leidt tot moeilijkheden DEZE KINDEREN MaandoverzichtMiddelburgse en Vlissingse Nutsspaarbank (foengt <x?Us Dinsdag 11 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 MIDDELBURG, 8 October. Welhaast sober, maar waardig en stijlvol heeft Zeeland 50 jaar Kinderwetten herdacht. Een groot aantal genodigden woonde de Provinciale Herdenkingsbijeenkomst bij, die Zaterdag in de bovenzaal van de Schouwburg werd gehouden. Naast de Nationale Herdenkingsplechtigheid werd deze bijeenkomst be legd om de aandacht van brede kringen van ons volk te vestigen op de grote betekenis, welke de Kinderwetten voor de ontwikkeling van de Kinderbescherming hebben gehad en om een beter begrip te bevorderen voor het wezen en de mogelijkheden van een moderne Kinderbescherming. Als voorzitter van het Provinciaal Herdenkingscomité verwelkomde mr P. van Empel, Kinderrechter te Mid delburg, mevr. De Casembroot-baro- nesse Van der Feltz en mevr. Evers- Keg, de echtgenote van wijlen mr F. W. Evers, de eerste secretaris van de Voogdijraad in Zeeland. Aanleiding om het bestaan van wet ten te vieren is er slechts zelden, aldus mr Van Empel; in dit verband schetste hij de toestanden van voor 50 jaar, toen kinderen berecht wer den als volwassenen, hetgeen veelal uitdraaide op gevangenisstraf. „Het oordeel des onderscheids", daar ging het om. De voorzitter citeerde daar om het beruchte „vonnis van Goes", waarbij een vijf- en een negenjarig meisje beiden tot een gevangenisstraf van 7 Vi jaar werden veroordeeld. In brede kring verwekte dit von nis verontwaardiging. Met de oprichting van „Kinder- zorg" te Middelburg de tweede vereniging in het land sloeg Zee land gelukkig een beter figuur. Mr Van Empel was bijzonder te spre ken over de medewerking, die op dit gebied steeds ondervonden wordt. Hij sprak van een „mate van medewerking, waarin wij ons alleen maar gelukkig kunnen prij zen". GROTE TAAK. hi grote lijnen schetste mevr. W. Smit-Van Mook uit Den Haag de ontwikkeling van de Kinderbescher ming. De strijd is echter nog niet ge streden, betoogde zij en vroeg zich af of „kinderbescherming" niet wat vreemd klinkt in een beschaafd land. „Er ligt een grote taak voor het Ne derlandse volk, dat niet lijdelijk mag toezien", zei mevr. Smit. „Wij moeten ons mede verantwoordelijk voelen voor de gezinnen en voor de jeugd; Uw jeugd, die ook is Uw naaste!" be sloot zij. Hierop aansluitend sprak prof. R. Hornstra, de voorzitter van de Voog dijraad te Utrecht, een herdenkings rede uit. Hij noemde de inwerkingtreding van de Kinderwetten in 1905 een enorme overwinning, maar voegde hier snel aan toe, dat dit tevens een enorme verantwoording meebracht. Veel geld en mensen waren er nodig; het lag bijzonder moeilijk. Ondanks de toewijding onderschatte men in 1905 de taak. Het apparaat bleef gebrekkig. Over de koers, die thans gevaren moet worden, verkeert men eigenlijk in het onzekere. Hiervoor zijn twee factoren aan te wijzen; de ontwikkeling van de wetenschap en de samenleving en het groeiend in zicht om het zwaartepunt te ver leggen. ANDERE INZICHTEN. Door de ontwikkeling van de medi sche wetenschap (psychologie) kwam men tot geheel andere inzichten. Thans is een punt van belang, dat het socialiseringsproces gelijke tred moet houden met de biologische ont wikkeling. Bepaalde remmingen, die ontstaan kunnen, zijn de oorzaak van een niet uitgebalanceerde persoonlijk heid. Geheel anders ziet men tegenwoor dig ook de verhouding zuigeling moeder, waarbij een affectieve bin ding zeker nodig is; met „technische" verzorging alleen schiet men te kort. Bij de kleuter is deze behoefte nog concreter aan te wijzen. VERANDERINGEN. Grote veranderingen vonden plaats op het terrein van de vrijetijdsbeste ding; nieuwe cultuurmedia schoten als paddestoelen uit de grond. Het respect voor de burgerlijke normen daalde aanzienlijk. Na dit alles vroeg prof. Hornstra zich af; „Komen we niet te laat?" Hij was van mening, dat de huisarts de aangewezen persoon is voor de con tacten met de gezinnen te onderhou den. De huisarts, zo betoogde hij, is immers de vertrouwensman van velen. Tenslotte sprak hij van moeilijk heden, die geen aanleiding geven om moedeloos te worden. De Kinder bescherming heeft altijd onder druk gezeten, aldus prof. Hornstra. „Daar om kunnen wij de nieuwe periode met groot vertrouwen tegemoet gaan", besloot hij. In de gymnastiekzaal van „Kin- derzorg" werd door de gelijknami ge vereniging het gezelschap een lunch aangeboden. De deelnemers konden zich er hier van overtuigen, dat de kinderbescherming hier in culinair opzicht het voedsel was gelijk aan datgene, dat de kinderen krijgen volkomen verantwoord is! 's Middags werd wederom in de Schouwburg de film „Aan iedere deur" vertoond. Deze rolprent geeft een gevoelig inzicht in de achtergrond van de kinderpostzegelactie. Tenslotte stonden excursies op het programma naar het tehuis voor werkende meisjes aan de Loskade te Middelburg en het Kindertehuis „Wel gelegen" te Serooskerke. MIDDELBURG, 7 Oct. Het Rot terdams Kamerorkest, dirigent Piet Ketting, heeft zijn vierde tournee door Zeeland ingezet met een con cert in de Concertzaal. Het was een volledig Barok-programma wat hier werd uitgevoerd, n.l. vier werken van de grote Leipziger Thomas-cantor J. S. Bach. En twee dingen werden hier door duidelijk geaccentueerd, in de eerste plaats, dat Bachs werken nog altijd tot de schoonste behoren, wat in de muziekliteratuur verschijnt en in de tweede plaats, dat de uitvoering daarvan, behalve technische, ook bij zondere stijlopvattingseisen stelt. Ba rokmuziek is nu eenmaal geen ro mantiek. En gaat men Bach op de wijze uitvoeren, zoals men de roman tische muziek uitvoert, dan is de ty pische stijl van de muziek verdwenen. Aan de andere kant bestaat echter ook het gevaar, dat de uitvoering te strak en te mechanisch wordt, dat dus de bezieling, het zich inleven in de muziek achterwege blijft. Tussen deze twee uitersten moet dus de ver tolking van deze werken liggen. En wij menen, dat de uitvoering van vanavond hierin niet voor de volle honderd procent is geslaagd. De vierde suite in D, waarmee geopend werd, droeg de sporen van het me chanische en miste de nodige bezie ling. De trompetten waren hier niet altijd even fraai van klank, terwijl de hobo's wat zwak aandeden. Het Tripel-concert voor fluit, viool en cembalo ontkwam er ook niet aan. Jammer was hier ook, dat de clave- cimbel speciaal gesterkt werd door het plaatsen van twee luidspreker zuilen. Inderdaad heeft het clavecim- bel een op de voorgrond tredende functie in dit concert, maar door de ze mechanische versterking werd de toon onnatuurlijk opgevoerd en wer den fluit en viool geheel op de ach tergrond gedrongen. Johan Feitkamp, Berthe Kalff en Hans Philips be speelden hierin de fluit, viool en het cembalo. Na de pauze traden Herman Kreb- bers en Theo Oloff (eerste en tweede concertmeester van het Residentie orkest) op in het prachtige concert voor twee violen in d. Deze uitvoe ring was voortreffelijk. Bezield door het unieke spel van deze meester- violisten vormde het orkest een prachtige achtergrond, die de nobele vioolklank o.a. in het schitterende Largo volkomen tot zijn recht deed komen. Ook het vierde Branden- burgse concert in G. onderging hier van kennelijk de invloed. Het mu zikale enthousiasme was hierin dui delijk merkbaar, waardoor ook het sncertino (twee fluiten en viool) er uitstekend tot zijn recht kwam. Voor al het fugatische Presto werd bril- lant uitgevoerd en vormde een prachtig slot van dit concert. B. GOES, 8 Oct. In aansluiting op het geen wij eerder medegedeeld hebben over de taakverdeling tussen de leden van het college van G.S. kunnen wij nog berichten, dat de planologie zal ressorteren onder ir G. P. M. -Dikötter, Plan Commissie, -West onder ir Dikötter en M. J. van Poelje, het E.T.I. onder mr dr A. J. J. M. Mes en de bootdiensten onder de heer van Poelje. Voorzitter bootcommissie uit de Staten: M. J. van Poelje; plaatsvervangend voorzitter ir G. P. M. Dikötter; Visserij: M. J. van Poelje; Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij. N.V. en Stoomtram-Mij. Breskens-Maldegem N.V.: ir G. P. M. Di kötter; Stoomtram Walcheren N.V. en Haven van Vlissingen N.V.: M. J. van Poelje. In de commissie uit de Staten voor het Deltaplan werd tot voorzitter benoemd de heer C. Philipse en tot diens plaatsver vanger ir Dikötter. Met de culturele taak en de volksge zondheid, voor zover thans behorende tot het werk van mr dr A. J. J. M. Mes, wer den belast de heren Mes en Van Poelje, waaruit naderhand een taakverdeling kan ontstaan. In de plaats van de heer Hamelink werd ir Dikötter benoemd tot vice-voorzitter in de vaste commissie van de Prov. Plan. Dienst, tot voorzitter in de agrarische commissie voor de uitbreidingsplannen. De heer Van Poelje werd in de plaats van de heer Lockefeer benoemd in de contactcommissie Bootdiensten en in de dienstcommissie bootdiensten. In nog 37 commissies bestaan voorts nog Motorrijder reed tegen kabel en sloeg over de kop BERGEN OP ZOOM, 10 Oct. Zater dagmorgen kwam uit de garage van de firma Wils te Hoogerheide een der chauf feurs met een auto gereden, terwijl hij een tweede met een lange staalkabel sleepte. Van de richting Ossendrecht na derde op dat ogenblik de heer L. Lam- brechts op zijn motor, die de gespannen kabel tussen de auto's niet zag en er tegen aan reed. Hij sloeg .over de kop en werd van de motor geslingerd. De man werd zw&ar gewond en liep een schedelbasis- fractuur en een beenfractuur op. Men vreest voor zijn leven. Redder van drenkeling brak een enkel BERGEN OP ZOOM, 10 Oct. De 76- jarige heer Ant. van de Watering uit Ber gen op Zoom die iedere dag de eendjes in de gracht van de vesting Het Ravelijn gaat voeren, verloor bij deze bezigheid zijn evenwicht en duikelde in de vier meter lager geleden vijver. De heer Van Tilburg die juist voorbij kwam gereden, zag de man in het water liggen en sprong ge kleed en al van de hoge grachtmuur, waarbij hij helaas een enkel brak. Toch wist hij de drenkeling naar de glooiing te brengen, waar militairen beiden aan de kant hielpen. De oude man had geen na delige gevolgen van zijn tuimeling onder vonden; de redder moest naar het zieken huis worden gebracht. M. van Harmeien uit Yerseke onderscheiden YERSEKE, 10 Oct. De heer M. van Harmeien, directeur van de oestermaat schappij „Eendracht" herdacht Zaterdag j.l. het feit, dat hij vijftig jaar geleden aan deze onderneming was verbonden. Hij ontving de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. dinge werd als voorzitter gekozen. De vice-voorzitter, de heer E. A. E. M. Suy wijdde bij de opening enkele ge voelvolle woorden aan de nagedachte nis van de heer P. Scheele aan wie de kring veel mist. De nieuwe, voor zitter, die een en dertig jaar (geleden de kring reeds als secretaris heeft ge diend, noemde het een moeilijke op gave om de heer Scheele op te volgen. Hij sprak de hoop uit, dat de kring ook hem het vertrouwen zal schenken en zegde toe zijn beste krachten te zullen geven. Beste tijd voorbij Mr J. F. G. Schlingemann was van mening, dat de beste tijd voor de landbouw voorbij is. Kunnen de boeren op de klei er met hard werken nog uitkomen, op de zandgronden zijn de problemen veel en veel groter. De landbouw is tegen het streven van de industrie die door vrijere loonvorming werkkrachten wil aantrekken. De landbouw zal dus snel overleg moeten plegen over te nemen maatregelen als de vrije loonvorming er toch komt, dat wil zeggen een bedrijf staksgewjj ze loonvorming. Het huidige landbouwbeleid kon het beste maar gehandhaafd blijven. En de landbouworganisaties zullen dit be leid dan ook moeten steunen. Er zal steun moeten worden verleend aan een verdere verlaging van de kostprijs en de verschillen op dit punt tussen de vacatures, welke nog moeten worden ver- landbouwstreken in ons land zullen Kring O. Zuid-Beveland der Z.L.M. koos nieuwe voorzitter KRUININGEN, 10 October. In de Zaterdagmiddag te Kruiningen ge houden vergadering van de Kring O.Z.-Beveland van de Z.L.M., voorname lijk belegd voor het kiezen van een nieuwe voorzitter, in de plaats van wijlen de heer P. Scheele de Putter, heeft mr J. F. G. Schlingemann de algemeen Z.L.M.-secretaris een lezing gehouden over de positie van de land bouw. Voorts zijn vragen en opmerkingen los gekomen over het herstel van de gronden in de Kruiningerpolder en de afwikkeling van de agrarische schade. En daaruit bleek, dat de boeren in deze polder in vele opzichten teleurgesteld zijn geworden. De heer P. J. J. Dekker uit Wemel- weggewerkt moeten worden. Tal van vragen en opmerkingen kwamen bij de gedachfenwisseling naar voren. Men had klachten over de drainage, het uitblijven van vergoedin gen voor in beslag genomen gronden voor dijkherstel, het opleggen van ho ge belastingen op schadcuitkeringen enz. Ook de heer Suy had in zijn ope ningswoord hierop gewezen daarbij zijn teleurstelling uitsprekend over het niet nakomen van ministeriële belof ten. Getracht zal worden hierin ver betering te krijgen. Commissie van financiën onderzocht begroting MIDDELBURG, 10 Oct. De commissie van financiën van de Middel burgse gemeenteraad meent, dat de huidige regeling, waarbij om de begroting sluitend te maken steeds weer een beroep op de centrale over heidskassen moet worden gedaan, oorzaak is, dat omtrent het werkelijk sluiten der begroting onzekerheid blgjft bestaan lang nadat deze begroting fictief sluitend is vastgesteld. Door dit systeem worden de gemeentebesturen steeds meer tot bestuursfilialen van de centrale overheid, waardoor een onder eigen verantwoordelijkheid vastgesteld financiëel beleid op lange ter mijn gaat ontbreken. De commissie wijst er de raad op, dat het voteren van uitgaven zonder dat daarvoor in de begroting ten volle reële dekking- aanwezig is tot directe moeilijkheden aanleiding kan geven, wanneer niet of niet ten voile aan het verzoek om een hogere algemene uitkering zou worden voldaan. De commissie van financiën betwij felt, of de conclusie van B. en W. als zou een meerdere raming van f 145.000.aan algemene uitkering uit het gemeentefonds volkomen ver antwoord zijn, wel houdbaar is. Het daarna aan de raad gedane voorstel, waaruit blijkt, dat een tekort voor 1956 van f 120.000.dreigt, geeft haar gronden voor deze twijfel. B. en W. antwoorden in dit verband, dat zij de redeljjke verwachting mochten koesteren, dat het Rijk voldoende compensatie zou geven voor uitga venstijgingen, waarop het gemeente bestuur generlei invloed kan uitoefe nen. Indien het Rijk dit niet doet, moet een begrotingstekort onherroepelijk het gevolg zijn, wii men aan het eens verworven verzorgingspeil niet tor nen, gesteld, dat dit straffeloos mo-v gelijk zou.zijn, hetgeen B. en W. ont kennen. RESERVE NOG HANDHAVEN. Alleen een (hopenlijk tijdelijk) te kort aan middelen maakt de finan ciële positie der gemeente nog niet ongezond. Bovendien is nog altijd achter de hand de z.g. conjunctuur reserve van 9 ton. Het is volgens B. en W. echter vooralsnog niet ge wenst om over een zodanig deel van deze reserve te beschikken, dat her stel van het evenwicht verkregen wordt. Met de visie der commissie op de positie der gemeentebesturen zijn B. en W. het eens. De ontwikkeling verontrust ook hen. Zij hopen zeer, dat de centrale overheid wegen en middelen zal vinden voor de uitbrei ding van het plaatselijk belasting gebied. DE BEDRIJVEN. Met name over de uitkomsten der diverse bedrijven heeft de commissie van financiën opmerkingen gemaakt. Uit de antwoorden blijkt, dat de to tale winst der drie bedrijven nog ongeveer f 14.000.hoger ligt (n.l. ruim f80.000.—) dan vorig jaar. Wat de voltagebouw (electriciteits- bedrijf) betreft wordt medegedeeld, dat de ombouwkosten een bedrag van ongeveer 6 ton zullen vergen of ge middeld f90.— per aansluiting. Eind 1956 zal de reserve hiervoor f 47.602 bedragen. Tot en met eind 1954 is wegens stormvloedschade aan het waterlei- De verkiezingen in het Saargebied GOES, 8 Oct. Een en dertig Zeeuwen, Burgh; mr W. J. E. Crommelin, Domburg; burgemeesters en provinciale ambtena- H. J. J. Derckx, Heinkenszand; J. M. A. C. ren zullen op 23 October in het Saarge-1 van Dongen, Aardenburg; P. Dregmans bied als waarnemer dienst doen in een stembureau ter gelegenheid van het re ferendum in de Saar. Het zijn de heren: Mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, Heinkens zand. De burgemeesters: Th. J. Andries- sen, Ovezande; R. A. J. den Boer, Sas van Gent; Jhr. L. E. D. S. von Bönninghausen tot Herinckhave, IJzendijke; dr N. Bolke- stein, Middelburg; Jhr. A. van Citters, 31) Slechts hierin waren zij elkander gelijk, dat zij, met enkele buurtgeno ten terugrijdende, naar 's lands wijs voor ieder verborgen wat Hij gedaan had aan hun geest. En wanneer de meisjes Leeman, ontslagen van hun oppas bij de kinderen, naar huis wa ren gegaan, viel hoogstens tussen hen een losse algemene gedachte over de preek. Spoedig reeds verloren zij zich in hun lectuur en lazen zij tot de schemering viel over de stille tuin. Dan spraken zij met onwillekeurig gedempte stemmen nog wat over en kele kleinigheden, totdat Eline het koffiegerei ineenschoof en Rick de meubelen naar binnen droeg. „Goede nacht, mevrouw Refting". „Welterusten, meneer Tornberg". HOOFDSTUK 11. In zijn koele kamer, waar de ramen hoog opgeschoven waren, las Rick halfluid zijn les over, toen een onbe kende vrouwenstem hem opschrikte. „Goeie morgen, meneer. Is mijn dochter hier?" Verbaasd keek hij op en zag een kleine, dikke vrouw, die nieuwsgierig het ronde, door een ouderwetse hoed gedekte hoofd naar binnen stak, en met haar pientere, heldere ogen de kamer rondkeek, terwijl zij vervolg de: „Ik hoorde je praten, zie je, en toen dacht ik, dat Lien bij je was". „Aha! Ik heb dus de eer en het ge noegen kennis te maken met mevrouw Cosier", zei hij opstaande en haar de hand reikend. Het vrouwtje trok even het hoofd uit het venster terug, zette een blijk baar zware tas op de grond, stak daarna hoofd en arm naar binnen en legde een van veel werken hard ge worden hand in de zijne. Ze lachte hem gul toe en antwoordde: „Krek zo, meneer, die eer en dat genoegen heb je nou es. Maar ik ben juffrouw Cosier. En ik kwam eens kijken, hoe het hier gaat. Ik zei tegen mijn man: ik wil es weten hoe Lien reilt en zeilt. Zo, dus je woont hier nou in de voorkamer en de zijkamer, 't Zal Lientje wel een aardige duit gekost hebben om je zo in de spullen te ste ken. 't Is netjes, hoor". Rick lachte zacht. „Ik heb het hier best", zei hij. „Maar zal ik even de voordeur voor u opendoen?" Juffrouw Cosier trok het hoofd haastig terug .„We zien mekaar nog wel eens. Ik loop wel om". Ze bukte zich naar de tas en ver dween zo snel, dat Rick nog verwon derd naar buiten stond te kijken, toen luide uitroepen in de keuken reeds van een blij eerzien getuigden. Toen Eline met de koffie binnen kwam, bracht ze een geweldig stuk koek mee. „Ter ere van moeder", leg de ze uit. „U hebt al kennis gemaakt, hoor ik". Het enigszins verleden en nochtans uitdagende in haar houding ontging Rick. Hij zei: „en met genoegen, me vrouw. Dat verzeker ik u". Gerustgesteld zag ze, dat hij niet spotte. Doch onmiddellijk uiting ge vend aan een nieuwe vrees zei ze verontschuldigend: „Moeder blijft maar een paar dagen. Ik hoop, dat u niet te veel last van haar zult heb ben". Hij keek haar verwonderd aan. Maar mevrouw,.... Uw moeder toch?" door Care/ van der Hoek Zijn verwijt trof Eline, doch de gedachte, dat hij oordeelde over din gen, die hij niet kende, deed haar zwijgen. Ze was niet gerust op moe ders plannen. In elk geval zou zjj haar vragen er rekening mee te hou den, dat in de voorkamer een ge sprek aan tafel woord voor woord te verstaan was. Zoals zij verwacht had, werd haar deze mededeling zeer kwalijk geno men. „Je doet of ik een kletskous ben", zei juffrouw Cosier verontwaar digd' „Heus, ik weet wel wat ik zeg gen of zwijgen moet. Die kunst ver stond ik al voordat jij een luier nat maakte". Eline glimlachte maar eens, doch hield intussen haar hart vast. Geluk kig kreeg ze in Hannie een sterke hulp. Want nauwelijks had het kind, terug van haar bezoek bij de buren, haar grootmoeder gezien of onder luide juichkreten werd oma in bezit genomen en gedurende de gehele maaltijd bezig gèhouden. Daarna werd oma meegetroond naar de tuin om de mooie poppenwagen te bewon deren, die ergens ver weg tussen de bomen stond. „Pop moet slapen", ver klaarde Hannie. De grootmoeder lachte. „Ja, dan kan jij de hele morgen rustig aan de overkant bij de geitjes zitten, waar?" Ze voegde zich bij Eline, die een zitje had gemaakt in een schaduwrijk hoekje van de tuin. „Ik begrijp nog steeds niet, waarom je hier blijft wo nen, Lien. Zo'n dooie boel. Ik zou het niet uithouden". „Dat behoeft immers ook niet, moeder?" (Wordt vervolgd) Serooskerke (W.); F. A. Hendrikse, Vo gelwaarde; mr A. J. van der Hoeven, Tho- len; mr K. Hoekzema, Oostburg; C. J. van Hootegem, Hontenisse; P. F. van Hoote- gem, Sluis; J. D. Jansen, 's-Gravenpolder; M. F. de Jonge, Hoofdcommies ter Provin ciale Griffie; de burgemeesters: A. de Kam, Vrouwenpolder; mr G. F. Lunsingh Tonckens, Renesse; H. K. Michaëlis, Brui- nisse. J. Parent, Hoofdcommies, Secreta ris van het Kabinet; de burgemeesters: Jhr R. J. H. Q. Roëll, Haamstede; A. A. Schuit, Kortgene; F. G. Sprenger, Oostka- pelle; A. H. S. Stemerding, Oost en West Souburg; mr H. J. M. Stieger, Hoede- kenskerke; H. G. van Suijlekom, Kapelle; mr P. H. W. F. Teilegen, Terneuzen; mr M. Tydeman, Westkapelle; J. Vader, Krab- bendijke. Mr Jan de Vries, Chef van het Kabinet, Chef 3e Afdeling ter Provinciale Griffie. De navolgende burgemeesters zijn aan gewezen als eerst in aanmerking komen de reserve: A. H. Vermeulen, Dreischor; mr F. S. K. J. Graaf van Randwijck, Nw- en St. Joosland; A. F. Hanssens, Hoek. Terwijl de overige burgemeesters die zich daarvoor beschikbaar gesteld hebben als algemeen reserve zijn aangewezen. VLISSINGEN, 10 Oct. Als wij het maand-overzicht van September van de Middelburgse Nutsspaarbank bezien, dan blijkt, dat het tegoed bij het begin van de maand 13.218.899,98 bedroeg en tegen het einde 436.916,07. Over de periode van Januari tot September was het tegoed bij het begin 11.781.009,77 en bij het einde 13.275.648, 92. Het aantal rekeningen be droeg bij het begin van de maand 13020 en op het eind 13147. Bij het schoolsporen was het tegoed bij het begin 50.922,95 en bij het einde 52.546,61. Het tegoed bij het begin van de maand bij de Nutsspaarbank te Vlissingen be droeg 13.041.211,61 en op het einde 13.267.936,80. Ingelegd werd 659.704,51. Van Januari tot September was het te goed bü het begin 11.584.875, 57 en bij het einde 13.267.936,80. 177 nieuwe reke ningen waren afgesloten en het totaal aantal bedroeg aan het eind van de maand 21044. Bij het schoolsparen was bij het begin 1.896,75 ingelegd. Hoogwater Woensdag 12 Oct.: Vlissingen: 11.28 u. 1.72 m„ u., m.; Terneuzen: 11.57 u. 1.89 m., u m.; Wemeldinge: 0.26 u. 1,56 m., 13.05 u. 1.37 m.; Zierikzee: 0.13 u. 1.38 m., 12,45 u. 1.17 m. dingbedrijf f613.559,56 uitgegeven. Aan voorschotten werd f 570.000, ontvangen, terwijl de afschrijving op het eigen aandeel f 41.119,40 bedroeg. In de loop van dit jaar werd f 100.000 ontvangen. Aan een commissie van deskundigen voor het slachthuis be staat geen behoefte, aldus B. en W. Het college slaat, evenals de com missie van financiën, de financiële ontwikkeling der muziekschool met zorg gade. B. en W. zullen hieraan hun bijzondere aandacht besteden, opdat het oplopen der kosten zoveel mogelijk wordt beperkt. DE SPORTTERREINEN. Wat de sportterreinen betreft wordt medegedeeld, dat op 1 October j.l. een voetbalveld voor voorlopige bespeling in gebruik kan worden gegeven. Momenteel zijn reeds in gezaaid het tweede voetbalveld en het korfbalveld, terwijl het hockey veld eind deze maand wordt inge zaaid. De beplanting wordt deze win ter geheel aangebracht. Met het aan brengen der staantribune is begon nen. Blijven voldoende arbeidskrach ten beschikbaar (nu zijn er 32) én is de weersgesteldheid goed, dan kunnen in September 1956 de vier speelvelden en de speelweide voor voorlopige bespeling worden vrijge geven. Ingezonden Mededeling (Adv.) MET RHEUMATIEK KAN NIEMAND WERKEN De zorg voor Uw gezin of voor Uw toe* komst vereisen de inzet van ai Uw krach! en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zijn geschikt voor grote licha, melijke prestaties. Wrijf ze weg, Uw rheu* matiek, Uw spit, Uw lendenpijn; wrijf ze weg met Akker's Kloosterbalsem, die doof ae huid heen diep in de daaronder liggende weefsels doordringt en door de warmte,- die ze daar opwekt, Uw pijn verdrijft en U tot een ander ntens maakt. In korte lijd zult ook gij zeggen „Akker't Kloosterbalsem, geen goud zo goed" Samenvoeging van douna- kantoren SLUIS, 10 Oct. De ervaringen, opge daan met de samenvoeging van sommig» Nederlandse en Belgische grenskantoren, blijken gunstig, gezien het feit, dat men. in die richting verder gaat. Binnenkort is de samenvoeging te verwachten van het Nederlandse kantoor SluisSint Anna ter Muiden en het Belgische kantoor Schapenbrugge. Andere samenvoegingen zijn nog in studie. £le ftadia WOENSDAG 12 OCTOBER HILVERSUM I (402 m.) NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Salonork. 10.20 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.30 „Klokke tien", hoorspel. 12.10 Gram. 12.30 Land- en luinb. meded. 12:33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 14.00 Gram. 15.00 Kamerork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gr, 17.40 Koer sen. 17.45 Orgelspel. 18.15 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsle ven". 18.30 RVU: Prof. dr C. A. van Beur sen: „De mens in de filosofie". 19.00 Nws. en wêerber. 19.10 Koperens. 19,30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork. 21.15 „Beza, de medewerker en opvolger van Calvijn", cans. 21.35 Gees telijke liederen. 22.05 „Sightseeing achter het IJzeren Gordijn", gaus. 22.20 Lichte muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nw». 23.15 Sportuitslagen. 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.10 Gr. VPRO: 10.00 School radio. VARA; 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Gevar. programma. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Instr. trio. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 "Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Gr. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regeringsuitz.: ■Rijksdelen overzee: A. A. Heyer: „Cura- gaose dansritmen". 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „De verdeelde kerk en de verdeelde samenleving", le zing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. v. d. militairen. 20.45 „Jack Straw", hoorspel. 21.55 Gram. 22.20 „Zijn ongeluk ken noodzakelijk?", lezing. 22.35 Lichte muz. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Soc. nieuws in Esperanto. 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram, 16.05 Ork, conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Solistenconc. 20.00 Hoorspel. 21.15 Omr. ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Blokfluit, luit en zang. 22.55-23.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Filmprogr. 21.30 Eurovisie: Rep. v. d. int. athletiekwedstrijden Lon- den-Praag (relais v. de B.B.C.). 22.15-23.30 Eurovisie: Rep. v. d. amateur bokswedstr. Londen-Moskou (reais v. d. B.B.C.).

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4