RUSLAND STERKER DAN OOIT STRENGE STRAFFEN TEGEN GEESTELIjKEN GEEIST Maar het Kremlin wenst geen oorlog Engeland gaat zijn defensie reorganiseren REGERING BLIJFT MAXIMUM PRIJZEN VOORSCHRIJVEN £aatóie yang. "Pxtpayo-i Defensie-ministers in Parijs bijeen Nieuw Arabisch verdrag Rusland zcz nader contact met Arabische landen Molotof treedt niet af De ontvoering van Anneke Beekman Het gaat om de beginselen van de rechtsstaat PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WINNEND SCHAAKSPEL K.. Door economische moeilijkheden Strijdkrachten goedkoper, maar doeltreffender Nederlands schip in Skagerrak gezonken Dodelijk ongeval te Roosendaal De verlenging van de Hamsterwei Bezwarende correspondentie Geen staatsgreep in Brazilië Kwestie van vluchte lingen in Ver. Naties Lijnwerker gedood door elec. stroom Kerk op Cyprus verwerpt zelfbestuur Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274288. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2438 (b.g.g. voo - redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korts Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8214 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 11 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I, Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. "Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) BEIROET, 10 Oct. Syrië en Liba non hebben op 'n conferentie van mi nisters van buitenlandse«zaken van de Arabische landen, die te Cairo wordt gehouden, een nieuw defensieverdrag voorgesteld, die landen die gemeen schappelijke grenzen met Israël heb ben, moet omvatten. In dit verdrag, waarover tot nog toe de grootste geheimhouding was be waard, wordt onder meer bepaald, dat iedere Israëlische agressie jegens een der ondertekenaars automatisch het in grijpen van de andere landen met zich zal brengen. Saoedi-Arabië en Irak nemen niét aan het voorgestelde verdrag deel, daar zij niet aan Israël grenzen. Door dit verdrag zou een einde moe ten komen aan de onenigheid die se dert het sluiten van het Turks-Iraakse verdrag tussen de Arabische landen heerst, daar het nieuwe verdrag geen anti-Iraaks karakter heeft, zoals het geval was met 't verdrag, dat Egypte, Syrië en Saoedi-Arabië uit reactie te gen het Turks-Iraakse pact hadden willen aangaan. BONN, 10 Oct. Bondskanselier Adenauer moet enige tijd het bed hou den. Hij lijdt aan bronchitis. PARIJS, 10 Oct. Het militair potentieel van de Sowjet-Unie Is thans naar verhouding groter dan ooit. Dit verklaarde de Britse gene raal Sir John Whitely, voorzitter van de permanente militaire com' missie van de NAVO op de bijeenkomst van de ministers van defen. sie der 15 NAVO-landen te Parijs. Sir John was echter niet van mening, dat de Sowjet-Unie oorlog wenst en dat zij zal pogen een oorlog te voorkomen, zolang het Westen over de afschrikkende middelen beschikt. Analyses hadden echter uitgewezen, dat de Sowjet-Unie zich thans in een periode van „in het oog lopende tech nische vooruitgang en successen" be vindt en wel in een veel grotere mate dan enkele jaren geleden had kunnen worden voorzien. De recente aankondigingen van de zijde der Sowjet-Unie en andere landen van het Sow jet-blok van een vermindering der strijdkrachten met ongeveer 800.000 man betekent geen beduidende vermindering van de ca paciteit der communistische strijd krachten. Het aantal Sowjet-devisies blijft 175 en zij zijn zeer versterkt waar 't de kwantiteit en kwaliteit der uit- LONDEN, 10 Oct. Waarne mers menen uit uitlatingen van premier Eden over de Britse de fensie te kunnen opmaken, dat een uitgebreide reorganisatie van de strijdkrachten in het voornemen ligt. Eden sprak Zaterdag in zijn rede tot het conservatieve congres te Bournemouth over grotere be voegdheden voor de minister van Defensie. Politici zijn er thans zeker van, dat John Selwyn Lloyd, minister van De fensie, sedert April van dit jaar, het algehele politieke gezag over het de fensiesysteem zal krijgen. Zijn nieuwe bevoegdheden zouden hem maken tot een der vijf belangrijkste figuren in 't Kabinet. De 50-jarige Selwyn Lloyd was tot nog toe weinig bekend bij de massa der Britten. Terzelfdertijd zou de status der mi nisters voor Marine, Oorlog en Lucht macht door het stroomlijnen van de defensie minder aanzienlijk worden. Tot nog toe was de defensie-organisa tie verbrokkelder, met verschillende ministers, die verantwoordelijk zijn voor marine, leger, luchtmacht en be voorrading. De voornaamste gedachte, die aan 't stroomlijnen der defensie ten grond slag zou liggen, is dat de strijdkrach ten goedkoper zouden worden, maar tegelijkertijd doeltreffender. Engeland heeft op het ogenblik met economische moeilijkheden te kampen. DEN HAAG, 10 Oct. De vijf-kop pige bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Moster" uit Rotterdam is vanavond in het Skagerrak (bij Dene marken) door het Britse schip .Vestra' opgepikt, toen de „Moster" zinkende was. Het Britse schip heeft koers ge zet naar de Deense haven Skagen, om de schipbreukelingen af te zetten. De „Moster" was op weg naar Rot terdam. ROOSENDAAL, 10 Oct. Omstreeks half zeven vanochtend is een 51-jarige motorrijder uit Vlaardingen op de rondweg te Roosendaal tegen een bus gereden, en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het ongeluk gebeurde toen een auto bus uit Bergen op Zoom genoodzaakt werd wegens werkzaamheden aan het wegdek over een strook van 1500 me ter aan de linkerzijde van de weg te lijden. Uit de tegengestelde zijde kwam de motorrijder. De heer E. heeft, waarschijnlijk door de koude be vangen geen kans meer gezien snel te reageren, waardoor hij tegen de auto bus is gereden. Tevens voorspelt men algemeen een nieuwe belangrijke rol voor admiraal Mountbatten, chef van de marinestaf en oom van de hertog van Edinburgh. In politieke kringen gelooft men, dat hij aan het hoofd zai staan van een commissie van stafchefs. Hij en Syl- wynn Lloyd zouden verantwoording verschuldigd zijn aan de premier. De bijzonderheden van het nieuwe defensieprogram zullen niet voor Fe bruari aanstaande worden bekend ge maakt. rusting betreft. Zij zijn volgens Sir John in betere conditie dan tevoren. Hetzelfde geldt voor de Sowjetrussi- sche luchtmacht. De luchtparade van 1 Mei heeft getoond, dat de Sow jetunie de vraagstukken van de massaproduc tie van jagers en bommenwerpers met straalaandrijving en turbine-straalaan- dijving overwonnen heeft. Ook bij de marine zijn grote vorderingen gemaakt en de atoomenergie houdt gelijke tred. De Sowjet-Unie heeft thans de be schikking over atoomwapens en de middelen om deze te gebruiken. Hier aan moet nog toegevoegd worden, zo vervolgt de verklaring, dat het initia tief bij het gebruik van atoomwapens steeds in handen van de Sowjet-Unie zal blijven, daar het Westen nooit als eerste een atoomaanval zal uitvoeren. Admiraal Sir George Creasey, be velhebber van de strijdkrachten van de NAVO in Het Kanaal, gaf een pessimistisch beeld van de mogelijk heden om'de zeewegen open te hou den met het naar zijn mening onvol doende aantal mijnenvegers, dat te zijner beschikking staat. Een der stafofficieren van de Ame rikaanse admiraal Jerauld Wright, wiens taak het is de Atlantische zee wegen ingeval van een oorlog open te houden, verklaarde op de bijeenkomst, dat de Sowjet-Unie de grootste vloot van onderzeeboten heeft, welke ooit heeft bestaan veel groter dan die van de Duitsers in 1939 en ook groter dan de andere landen thans tezamen hebben. De opperbevelhebber van de Neder landse zeestrijdkrachten en chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, is Maandag te Caracas na een te zijner ere door de opperbevelhebber van de Venezolaanse vloot gegeven receptie onderscheiden met de orde van Fran cisco de Mirando tweede klasse. Onder enorme belangstelling vond in Athene de teraardebestel ling plaats van maarschalk Papa- gos, de „maarschalk der overwin ning". We zien hier het moment, waar op de kist, gedragen door een af fuit, het graf van de onbekende soldaat passeert. Als slippendra- gers fungeren een admiraal, een generaal en commodore van de luchtmacht. CAIRO, 10 Oct. De Sowjet-Unie is bereid alle Arabische landen techni sche en economische steeun te geven, aldus heeft de sowjet-ambassadeur in Egypte Maandag te Cairo meegedeeld. Verder zei de ambassadeur, dat de Sowjet-Unie van plan is de culturele betrekkingen met de Arabische landen te versterken door uitwisseling van. missies. Thans reeds bevindt zich een dergelijke missie, een groep dansers, musici en zangers, in Egypte. De regeringen van Libye en de Sow jet-Unie zijn overeengekomen diploma tieke betrekkingen aan te knopen, al dus heeft de premier van Libye Maan dagavond aan Journalisten te Cairo meegedeeld. De premier neemt deel aan de ministers-conferentie van de Arabische landen, die op het ogenblik in de Egyptische hoofdstad wordt ge houden. DEN HAM, 10 Oct. Het driejarig dochtertje van de familie V. is gister middag in Den Ham (O.), toen het plotseling de weg overstak, door een auto uit Steenwijk gegrepen, aan de ernstige verwondingen die het meisje opliep is zij gisteravond in een zieken huis te Almelo overleden. MOSKOU, 10 Oct. De Russische Minister van buitenlandse zaken Molo tof heeft op een receptie in antwoord op vragen van buitenlandse correspon denten verklaard, dat er geen sprake van aftreden is. De vraag werd gesteld naar aanlei ding van een artikel van Molotof in een Russisch blad, waarin hij toegeeft een „ideologische fout" te hebben gemaakt. WENEN, 10 Oct. Vanmiddag is een tweemotorig vliegtuig van de Zuid-sla- vische luchtvaartmaatschappij tijdens mist bij Wenen tegen een berg gevlo gen en verbrand. Van de zes inzitten den kwamen er zes om. Er zijn zeven tien gewonden, o.w. een 25-jarige Rot terdammer, wiens naam door het Oos tenrijks persbureau wordt .opgegeven als A. Vermeiden. Hij is met nog onbe kend letsel in een ziekenhuis opgeno men. Het toestel vloog op de lijn Belgrado Londen. 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. Hand having van de bevoegdheid der Rege ring, maximumprijzen voor te schrij ven, achten de ministers van Econo mische Zaken a.i. en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i. on ontbeerlijk. Dit ter verwezenlijking van de huidige politiek van prjjsstabilisatie van de Regering, die in eerste istantie de rust in de prijzen tot stand dient te brengen en waar mogelijk prijsverla ging dient na te streven. De beide ministers delen dit mee in hun Memorie van Toelichting bij een wetsontwerp, waarin bekrachti ging wordt gevraagd van het konink lijk besluit van 30 Augustus j.l., vol gens hetwelk de prijsopdrijvings- en hamster wet op 27 September j.l. op nieuw in werking is getreden voor de tijd van ten hoogste een jaar. DE BILT ZEGT: Zonnig Aanvankelijk hier en daar mist. Overigens over het algemeen zonnig weer. Overwegend matige wind tussen Oost en Zuidoost. Iiets lagere tempera turen. AMSTERDAM, 10 Oct. Vandaag is de tweede zitting in het proces over de verdwijning van Anneke Beekman onder grote belangstelling gehouden. De Officier van Justitie, mr J. F. Hart suiker, heeft na een uitvoerig getuigen verhoor en een requisitoir, dat bijna 'n uur duurde, tegen de hoofdverdachte, de 52-jarige mevr. Langedijk-Van Moorst, zes maanden gevangenisstraf geóist. Deze Hilversumse dame was de ex-pleegmoeder van Anneke Beekman. De Officier vroeg verder bevel tot onmiddellijke gevangenneming, omdat is gebleken, dat de verdachte regelma tig in België vertoeft en er gevaar be staat, dat zij zich aan een strafopleg ging zal onttrekken. Tegen de öï-ja- rige zuster E. M. van M. die reeds se dert Maart 1954 voortvluchtig is, werd tien maanden gevorderd en onmiddel lijke gevangenneming. Zij zal, wanneer zij de grens overschrijdt, onmiddellijk in arrest worden genomen. De nicht van de hoofdverdachte, de 33-jarige mevr. E. M. Dubbelaar- van Moorts hoorde drie maanden voorwaardelijk tegen zich uitspre ken. Tegen de 45-jarige verkoopspe cialist uit Den Haag, C. J. F. Besse- ling, de vroegere pater Amon, eiste de Officier twee maanden met af trek van voorarrest. Dit voorarrest bedraagt ongeveer drie weken. De moeder-overste van het kloos ter Valmeer in België, de 66-jarige mej. A. Verspeek was niet aanwezig op de rechtzitting. Tegen haar vor derde de Officier van Justitie zes maanden onvoorwaardelijk. Tot slot eiste mr Hartsuiker tegen de 71 ja rige oud-moeder-overste van het klooster Marienburg te Bussem, mej. Wolters uit Vianen een maand voor- De getuigen van deze ruchtba- rende rechtszaak, voor de aanvang van het proces: de Moeder-overste van het klooster In Bussum, met een mede-zuster, mej. Cocks en tante Dick van Moorst. waardelijk. Geraffineerd Tijdens de zitting ging de president uitvoerig in op de houding van de ver dachte na de oorlog in verband met de regeling van de voogdij door O.P.K. De President zei: „Toen tenslotte de Hoge Raad had beslist, dat Anneke on der de Joodse voogdij vereniging ge plaatst zou worden, had U zich daar bij moeten neerleggen. Dat U dit niet heeft gedaan is grote domheid, om niet te spreken van geraffineerdheid. U kunt tijdens deze zitting nog op uw dwaling terugkomen, maar gezien uw houding in het verleden heb ik daar weinig hoop op". De verdachte ant woordde: „In 1947 was het niet straf baar wat ik gezegd of verklaard zou hebben. Dat was mij van verschillende kanten meegedeeld". De president zei: „Wie heeft U dat gezegd. Zeker pater Amon". De president richtte zich daarna tot de verdachte met de vraag: „Wat zegt U zelf op de beschuldigingen, die in de dagvaarding staan?" Verd.: „Het heeft nooit in mijn be doeling gelegen en ik ben ook niet be wust tegen de wet in verzet geweest. Indien dit wel het geval is dan is het alleen in het belang en het welzijn van ons pleegkind geweest. Mijn zuster Bets was vanaf de Duitse tijd belast met de zorg voor Anneke. Ik ben naar buiten wettelijk opgekomen voor het meisje. U moet het zo zien, dat ik meer de vader en mijn zuster meer de moeder was." Pres.: „Dat U van deken Frank geen goede voorlichting heeft gehad hebben wij vanmorgen kunnen constateren. Maar uw raadsman zal u toch wel heb ben ingelicht? Toen het kind bij U ge bracht werd was het toch om het te bewaren voor de ouders". Verd.: „Ik dacht dat de laatste wens van de ouders (dat het meisje zou blij ven) geldig was. Pres.: „Toen de uitspraak van de Hoge Raad was gevallen, had U moe ten erkennen, dat het spel verloren was. Nu krijgt uw zuster Bets, die er niet is, de scnuld. Zij heeft in Uw op dracht het meisje laten onderduiken en is met haar naar het buitenland ge gaan. Verd.: „Deze verklaring heb ik af gelegd om mijn zuster te sparen". Veelzeggende brieven In zijn requisitoir begon mr Hartsui ker op te merken, dat zijn voornaamste doel steeds is geweest het opsporen en het terugbrengen onder het wettig ge zag van de pleegkinderen. Hij merkte op, dat al heeft de hoofd verdachte het leven van Anneke gered, zij daarom nog niet het recht heeft ver kregen het leven van het meisje naar eigen inzicht te leiden. De pleegmoeder heeft zich dit recht echter wel aange matigd en daardoor zijn grote moeilijk heden ontstaan. Sprekend over de mislukte inval in het klooster te Banneux merkte de Of ficier op, dat daarbij door de recher cheurs veelzeggende brieven werden gevonden o.a. een, waaruit bleek dat de voortvluchtige E. M. van M. elke drie maanden 300,kreeg toegezonden. Ook uit de correspondentie blijkt ten overvloede de opzet om Anneke Beekman verborgen te houden, en hoe daarbij niet enkele individuele perso nen, maar kerkelijke functionarissen betrokken zijn. Het is bijzonder verontrustend, dat de verdachten in de zaak Anneke Beekman hardnekkig geweigerd heb ben om te doen wat de plicht is van iedere Nederlandse staatsburger: De uitspraak van de Nederlandse rechter te eerbiedigen. Dit betekent een ern stig en diep smaden van de Neder landse rechtsorde. De grondbeginselen van de rechts staat, van het familierecht en van de kinderbescherming zijn hier in het ge ding. Al deze verdachten zijn er de oorzaak van, dat Anneke Beekman nog nimmer aan een normale ont plooiing van haar persoonlijkheid is toegekomen. Verdachten zijn er verantwoordelijk voor, dat dit meisje jarenlang moest onderduiken en het is een bijkans on dragelijke gedachte dat in het jaar, waarin wij voor de tiende keer onze bevrijding hebben gevierd, het nog niet gelukt is ook haar de vrijheid te hergeven. De ouders van dit meisjee zijn vermoord. Het gaat hier om het honoreren van het rechtsherstel, dat Nederland verschuldigd is aan het meest getroffen deel van ons volk. „In deze zaak", zo besloot de Offi cier", acht ik de strafwaardigheid van de religieuzen en de geestelijken ook wel bijzonder groot", aldus de Officier van Justitie. RIO DE JANEIRO, 19 Oct. De Braziliaanse minister van Oorlog, heeft Maandag de berichten tegengesproken, dat het leger eventueel een staatsgreep zal jplegen. Hij zei, dat hij al het mo gelijke zal doen om ervoor te zorgen, dat de gekozen candidaten hun functie kunnen aanvaarden. Hij sprak voorts berichten over mi litaire opstanden in verschillende de len van het land tegen en voegde hier aan toe: „De toestand is volkomen nor maal en rustig". Met drie kwart van de stemmen ge teld leidt de sociaal-democratische can- didaat voor het presidentschap, Jus- celino Kubitschek, met ongeveer 2.500. duizend stemmen, 250.000 meer dan zijn naaste mededinger, generaal Jua rez Tavora. NEW YORK, 11 Oct. De eerste ontwerpresolutie waarover de algeme ne vergadering van de V.N. zal stem men, betreft het vluchtelingenpro bleem. De sociale commissie heeft gis teren met 42 stemmen voor en 14 ont houdingen een resolutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het belang dat de Ver. Naties hechten aan oplossing van het vluchtelingen vraagstuk. De resolutie werd ingediend door negen landen. In de resolutie wordt de Hoge Com missaris voor de vluchtelingen, de Ne derlander mr G. J. van Heuven Goed hart, verzocht het probleem op te los sen door vrijwillige repatriëring, her vestiging en opneming van de vluchte lingen. Een Russische ontwerpresolutie, waarin de hoge commissaris opdracht wordt gegeven op alle mogelijke ma nieren verplaatste personen en vluch telingen aan te moedigen binnenkort naar hun land van herkomst terug te keren met inachtneming van het be ginsel van de vrijwillige repatriëring, werd met 29 tegen 14 stemmen bij 10 onthoudingen door de commissie ver worpen. GOUDA, 11 Oct. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de 54-jarige lijnwerker van het G.E.B. te Gouda, de heer C. J. Kraan, tijdens het span nen van draden aan de Ringdijk te Nieuwerkerk a.d. IJssel met de elec- trische stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. Boven in de paal gezeten kwam hij waarschijnlijk met twee draden tege lijk in aanraking waardoor de heer Kraan de volle stroom door het li chaam kreeg. Het slachtoffer was ge huwd en laat vrouw met 3 kinderen achter. NICOSIA, 10 Oct. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Grieks-Orthodoxe Kerk op Cyprus is vernomen, dat de hoogste kerkelijke autoriteit op het eiland, de raad der Ethnarchie, Maandagavond op een ge heime bijeenkomst heeft besloten de bepalingen voor zelfbestuur, zoals de gouverneur van Cyprus, Sir John Har ding, die Zondagavond uiteengezet heeft, te verwerpen. Aartsbisschop Mkakrios, de leider van de Grieks-Orthodoxen op Cyprus, zal Dinsdag een onderhoud met Har ding hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1