WATERSNOOD TREFT INDIA: DUIZENDEN DODEN Nehroe: „Een kolossale ramp! Vijfhonderd dorpendoor ft water verzwolgen Molotof erkent fout Faurc haalt het nog OPERATIE ACTIVITEIT DER C.H.U. TE DOMBURG Vermindering van Engelse strijdkrachten Waardevolle discussies PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZIJN LAATSTE UUR u Vliegtuigen werpen levensmiddelen uit Nieuw middel tegen suikerziekte 1 De kustverdediging Breskens Rotterdam en Groningen nieuwe bisdommen Teruggekeerde pi looi verieli IK WAS MET HITLER IN ZIJN LAATSTE UREN Zeshonderd Duitsers bij uit Rusland terug Jongetje in Tholen verdronken Eisenhower niet buiten gevaar Gesprek tussen ouderen en jongeren Honderdduizend militairen naar huis Moeilijke conferentie van Grote Vier te Genéve Protest van „Door de eeuwen trouw" Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2488 (b.g.g. voo- redactie 2485, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 08. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 85. Tel. administratie 8009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8213 Abonnementsprijs 0.47 per week, S 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong MAANDAG 10 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huüssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuldema, Goes. Zie pagina 1 LAHORE, 10 Oct. Duizenden mensen zijn omgekomen en meer dan 500 dorpen zijn verwoest tengevolge van grote overstromingen die Pakistan en India het afgelopen week end hebben geteisterd. De meeste slachtoffers zijn gevallen in het district Goerdaspoer (in de Pendsjaab), waar de rivieren Beas en Ravi buiten de oevers zijn getreden, en een overstromingsramp de ergste van deze eeuw in de Pendsjaab hebben veroorzaakt. Meer dan twee en een half millioen ha staat in West-Pakistan blank waar in vele steden de noodtoestand in afgekondigd. Duizenden stuks vee zouden door het water zijn meegespoeld. Zaterdag is een begin gemaakt met de ontruiming van honderden steden en dorpen in het Westelijk deel van de Pendsjaab. Vliegtuigen van de Pakistaanse lucht macht hebben bijna 20 ton levensmid delen uitgeworpen boven geïsoleerde plaatsen. Ambtenaren, die boven bei geteisterde gebied hebben gevlogen, zeiden, dat duizenden mensen een wijkplaats hadden gezocht op daken, heuveltoppen en hoog aangelegde spoorlijnen en wegen. Er zijn water vlakten die zich zonder onderbreking over een afstand van vijftig kilometer uitstrekken. Van de vijftig politieman nen, die Vrijdag met een boot in het rampgebied zoek raakten, is nog niets vernomen. In Lahore, dat half onder water staat, zakt het water. Overstromingswater van de rivier de Djoemna is Zaterdag de buitenwijken van de hoofdstad van India, Nieuw- Delhi, binnengedrongen. De stroom vluchtelingen uit de overstromingsge bieden in Noord-West-India naar Nieuw Delhi hield ook Zaterdag aan. Regeringsfunctionarissen geloven, dat het totaal aantal doden in de dui zenden zal lopen. Ook duizenden stuks vee zijn verdronken. In het gebied van Amritsar is zestig procent van de hui zen in plattelandsdistricten verwoeest. De laaggelegen bazaars van Oud-Del- hi zijn overstroomd. Ook een der voor naamste wegen van Nieuw-Delhi staat gedeeltelijk onder water. Premier Nehroe van India heeft Zon dag een vlucht gemaakt over de overl stroomde gebieden van India. Zijn Pa kistaanse collega, Mohammed Ali, vloog over Pakistaanse gebieden die getroffen zijn. Mohammed Ali verklaarde, dat de verliezen aan mensen en eigendommen FRANKFORT, 8 Oct. Volgens een mededeling van professor Bertram, een Duitse suikerziekte-specialist, op een te Bad Homburg gehouden congres, wordt sedert twee jaren gewerkt met een sulfanomide-preparaat in tablet- vorm ter genezing van bepaalde vor men van suikerziekte. Van Nederlandse medische zijde wordt ons meegedeeld, dat men ten aanzien van dit nieuwe middel voor alsnog de grootste reserve in acht moet nemen. Ten eerste omdat het bij velen een verwachting kan wek ken waaraan mogelijk niet kan wor den voldaan. Ten tweede omdat le vensgevaarlijke toestanden zouden kunnen ontstaan, als suikerziekten er toe zouden worden gebracht hun in- suline-injecties te staken, in de hoop, dat deze door de nieuwe tabletten kunnen worden vervangen. zonder weerga zijn. Premier Nehroe noemde in een radio-rede de overstro mingen „een kolossale ramp", zoals 't land sinds mensenheugenis niet heeft gekend. Uit het Westen van Pendsjaab wordt gemeld, dat het overstromingswater, na Lahore te hebben geteisterd, naar het Zuiden en het Westen vloeit, waar zes grote steden en honderden dorpen gevaar lopen. Ook in Argentinië Ook uit Buenos Aires ontvangen wij berichten van overstromingen, zij het dan van een minder catastrofale om vang. In de Noord-Argentijnse provincie La Rioja zijn 27 mensen verdronken. Talrijke woningen zijn door de ge zwollen bergstromen verwoest of be schadigd. Tenminste tweehonderd mensen hebben hun huis verloren. UTRECHT, 8 Oct. Naar het A.N.P. uit Rome verneemt, wordt het aantal bisdommen in de Nederlandse kerkpro vincie uitgebreid. Het ligt in de bedoe ling dat Rotterdam en Groningen bis schopszetels zullen worden. Reeds ge ruime tijd was men in R.K.-kringen bezig geweest aan een uitbreidingsplan van de Nederlandse kerkprovincie. De gevolgen voor Rotterdam en Gro ningen zijn door deze beslissing be langrijk: De grenzen voor de nieuwe bisdommen moeten worden vastgelegd, er moeten een bisschop en andere ker kelijke autoriteiten worden benoemd. Ook doet zich te vraag voor welke kerk kathedraal zal worden. MOSKOU, 8 Oct. De Sowjet-mi- nister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft in het openhaar toegegeven een verklaring, die theoretisch fout en po litiek schadelijk was, te hebben afge legd op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet van 8 Februari j.l., onmiddellijk na de sensationele bekendmaking van het aftreden van Malenkof als premier. Molotofs correctie werd gepubliceerd in een brief, die hij heeft gezonden aan „Kommunist", het vooraanstaande poli tieke en theoretische blad van de com munistische partij. De brief heeft betrekking op een zin in zijn rapport over de internationale toestand en de buitenlandse politiek van de sowjet-regering, waarin hij zegt: „samen met de sowjet-unie, waar de grondslagen van een socialistische maatschappij reeds zijn gelegd, zijn er ook die volksdemocratische landen, die slechts de eerste, maar zeer belangrijke stappen in de richting van het socialis me hebben gezet". G.S. ontvangen Dijkraad MIDDELBURG, 10 Oct. Morgen middag wordt de volledige Dijkraad van de waterkering calamiteuze water schap Oud- en Jong Breskens in audi ëntie ontvangen door Ged. Staten van Zeeland ter bespreking van de destijds gerezen moeilijkheden door de benoe ming van een voorzitter buiten de aan beveling om. De dijkraad besloot in een harer laatste vergaderingen tot het op maken van een plan ter verbetering der zeewering in het kader van het Delta plan. Dit plan wijkt sterk af van dat der rijkswaterstaat. Voornamelijk wat betreft de duinvoet bij de storm van j.l. Donderdag is reeds overduidelijk ge bleken dat de door Rijkswaterstaat ontworpen duinvoet te smal is en het water tien meter er voorbij het zand- lichaam aantaste. DE BILT ZEGT; Vrij zonnig DE BILT, 9 Oct. Na het optrekken van de plaatselijk aanwezige mist vrij zonnig weer met een matige wind tus sen Zuid en Oost. FRIEDLAND, 10 Oct. - „Ik ben tot het laatst toe met Hitier sa- mengeweest. Wij waren sedert lang vrienden". Dit vertelde de uit Sowjetrussische en krijgsgevang schap ontslagen generaal-majoor Hans Baur, de privé-piloot van Hitler, die Zaterdag in het door gangskamp Friedland aankwam, tesamen met een groot aantal Duit se krijgsgevangenen. Volgens Baur had Hitier afscheid van hem genomen met de opmer king, dat hij een eind aan zijn leven zou maken. Zijn laatste opdracht aan Baur was geweest de toenmalige Reichsleiter Martin Bormann (die later te Neurenberg bij verstek ter dood werd veroordeeld) met een te Rechlin gestationneerde viermotori ge „Condor" in veiligheid te bren gen. Bij de pogingen om door de Russi sche linies te komen, was Bormann aan de stadsgrens gevallen en hij zelf gewond. Het lijk van Bormann was blijkbaar achteloos bij andere gesneu velde S.A.-mannen geworpen en sa men begraven. THOLEN, 8 Oct. Vanmorgen is het 6-jarige zoontje van schipper H. de Jonge uit Meppel in de haven van Tho len verdronken. Het jongetje was alleen naar de wal gelopen. Zonder dat iemand het zag moet hij van de havenglooiing zijn af gegleden in het water tussen de kade en het schip. Toen men het jongetje miste ging men kijken en zag men de klompjes drijven. Het gelukte spoedig het ventje te vinden en uit het water te halen. Kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten. DENVER, 10 October. De perschef van president Eisenhower heeft naar aanleiding van berichten, dat de presi dent „buiten gevaar" was, verklaard, dat men niet al te optimistisch moet zijn. Het genezingsproces duurt voort, maar het zal nog lang duren voordat de president geheel hersteld is. Voorlo pig zal hij nog in het ziekenhuis moeten blijven. Het is nog zeer de vraag, of Eisen hower zich voor de komende verkiezin gen weer beschikbaar zal kunnen stel len. Hitiers piloot verklaarde er bij ge weest te zijn, toen Hitier zelfmoord pleegde in de bunker van de rijkskan selarij. „De Führer keek me ernstig aan, schudde me de hand, zei een groet en schoot zich dood", aldus Baur. Hij wist ook te vertellen, dat Hitiers vrouw, Eva Braun, op dezelfde dag als haar echtgenoot gestorven was. KAMERBEDIENDE Ook de gewezen kamerbediende van Hitier „Hans Linge, is Zaterdagnacht met een transport krijgsgevangenen uit Rusland in West-Berlijn aangeko men. Direct na aankomst werd hij van de anderen gescheiden. Ook hij zou de laatste ogenblikken van Hitier hebben meegemaakt. Tijdens zijh gevangenschap had hij hierover niets uitgelaten, om de aan dacht van de Russen niet op zich te vestigen. In totaal zijn er het afgelopen week end een zeshonderd Duitsers uit de Sowjet-Unie teruggekeerd, waaronder vele officieren. PARIJS, 9 October. De Franse Na tionale Vergadering heeft vandaag met grote meerderheid van stemmen de po litiek van Faure goedgekeurd. De pre mier had aan het einde van het verhitte debat over Marokko niet de vertrou wenskwestie gesteld. Niettemin blijft het een vraag of premier Faure zich zal kunnen handhaven. Deze week brengt reeds een nieuwe krachtproef voor de premier, nl. een debat over Algerije. Het is nog niet te zeggen hoe dan de kaarten zullen liggen. DE STRIJD Volgens het Ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat ongeveer 35.000 stamleden zich in het Riffgebergte te gen het Franse bestuur verzetten. Op het ogenblik is slechts een klein deel bewapend. De regering was al lang bang ge weest voor een opstand in het Riffge bergte. In overleg met generaal De La- tour en het Kabinet zal worden uitge maakt, hoeveel troepen nog naar Ma rokko kunnen worden gezonden. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. In de omgeving van het militair vliegveld Bryan (Texas) is Vrijdag j.l. de Ne derlandse res. korporaal C. H. van Halewijn uit Amsterdam veronge lukt. v Hij was als Nederlander in de Ver. Staten in opleiding voor militair vlieger. Het toestel waarmee hij ver ongelukte, was een North American T-28, een twee persoons lesvliegtuig met zuigermotor. Zondag 23 October wordt zoals hekend in Saarland het referen dum gehouden over het Europese Statuut. Het gaat om voor of tegen Overal op de muren zijn aanplak biljetten aangebracht. Hier zien we een stukje muur waarop zowel het „Ja" als het „Nein" worden gepro pageerd. BOURNEMOUTH, 8 Oct. Sir Anthony Eden, de Britse premier, heeft vandaag gewaarschuwd voor de gevaren van Russische wapen leveranties aan Arabische landen en aangekondigd, dat Engeland zijn strijdkrachten met ongeveer 100.000 man zal verminderen. Dit zijn de twee hoofdpunten van een toespraak, die Eden hield aan het einde van het jaarlijkse congres van de conservatieve partij. Over de spanning in het Midden- Oosten tussen Israël en Egypte zei sir Anthony: „Wij zien ons geplaatst voor de grofste vorm van bewapeningswed-' loop. Er is altijd gevaar, dat degene1, die gelooft dat hij op het ogenblik het sterkst is, zich er toe laat verleiden1 het eerst toe te slaan. Zo zijn oorlogen dikwijls begonnen". Klaarblijkelijk doelend op de Sow jet-Unie verklaarde de premier: „In dien een grote mogendheid hier nu van buiten af in treedt met voorraden van een oneindig grotere omvang, worden de risico's groter. Dat is on vermijdelijk". Over Geneve zei Eden: „Ongetwij feld zal de bijeenkomst der vier minis ters van Buitenlandse Zaken aan het einde van deze maand moeilijk zijn. Het is heel wel mogelijk, dat de bij eenkomst verdaagd wordt zonder dat men vorderingen heeft gemaakt". De vermindering der strijdkrachten zal geleidelijk geschieden. In April 1958 zal de huidige omvang der strijd krachten (800.000) zjjn teruggebracht tot ongeveer 680.000 mannen en 20.000 vrouwen. De premier deelde tevens mede, dat de regering het aantal dienstplichtigen zal verminderen door elk jaar minder mannen op te roepen. De dienstplich tige leeftijd op het ogenblik acht tien jaar zal hoger worden, maar de diensttijd zal twee jaar blijven. DOMBURG, 10 October. Dat het het kamerkringbestuur Middelburg van de Chr. Historische Unie ernst is met haar streven het gesprek tussen oude ren en jongeren over de politieke vra gen, op gang te brengen is het afgelo pen weckend bewezen in Domburg. In de jeugdherberg waren vele oudere en jongere Zeeuwse C.H.-ers bijeen geko men en zij hebben zich samen bezon nen op de politieke vraagstukken van deze tijd. Het motto van deze confe rentie was „Operatie activiteit". Deze operatie is bijzonder goed geslaagd. De sfeer was best, de inleidingen diep gaand en de discussie waardevol. On omstotelijk is op deze conferentie ge bleken dat het Christelijk Historisch beginsel in Zeeland leeft in de harten van vele ouderen en jongeren. Zij kwa men uit steden en dorpen uit alle delen van Zeeland. Elke streek was vertegen woordigd en alle deelnemers zijn naar huis gegaan, bezield met het vaste voor nemen om iets te betekenen voor de Chr. Historische Unie in hun woon plaats. De heer E. Philipse zei in zijn ope ningswoord dat de jongeren broodno dig zijn in de C.H.U. en wees op de voorlichting die van onschatbare bete kenis is. De heer H. Kikkert uit Zeist, lid der Tweede Kamer, sprak in de avondbij eenkomst over „De Christelijk Histo rische visie op de hedendaagse politi ek". Na de internationale en nationale vraagstukken besproken te hebben ging de heer Kikkert in op de komeqde verkiezingsstrijd en in dit verband be handelde hij het mandement der bis schoppen en het herderlijk schrijven van de Ned. Herv. Kerk. Spr. was van mening dat de doorbraak in R.-Kath, richting door het mandement is afge grendeld en hij wees er verder op hoe er bij de C.H.U. nimmer sprake is ge weest van een doorbraak, gezien de stembusuitslagen. De heer Kikkert besloot zijn belang wekkend referaat met er op te wijzen hoe geloof en politiek onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Een diepgaande discussie volgde hierop. De Zondag werd begonnen met een gemeenschappelijke kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Domburg waarin voorging ds G. H. van Willenswaard. Na de preek was er een bespreking, waarbij druk werd gediscussieerd over het Christen zijn in de Nederlandse sa menleving. WAAROM POLITIEK? Na de gezamenlijke maaltijd kwa men onderwerpen aan de orde hande lende over het waarom van politiek in het algemeen en Chr. politiek in het bijzonder. De eerste spreker was Ir A. B. J. de Koning te Goes. Deze wees er op hoe 1 op de 30 Nederlanders bewust aan po litiek doet maar toonde ook aan hoe men elke dag opnieuw met de politiek heeft te maken. Hij zei, dat hij, die Christus als Heer erkent reeds een po litieke beslissing heeft genomen. In een vurig betoog heeft Aad van Duist uit Utrecht gewezen op de vragen die leven bij de jongeren. Hjj wees er met klem op hoe een partij de plicht heeft om te luisteren naar de stem van de jonge generatie. Het is de taak van de jeugd om hun eigen taal te spreken. „Durf eerlijk te zijn tegen de ouderen", zo zei de heer Van Duist en hij sprak de hoop uit dat het.enthousiasme van de jongeren in de C.H.U. zich zal mogen paren met de ervaring van de ouderen. „Waarom doen wij aan Chr. poli tiek". was het onderwerp van de heer H. Kikkert op Zondagmiddag. Hij wees er op hoe men naar zijn ge loof zal leven als dit iets betekent in het leven. Daarom zullen zij, die moe- te regeren, zich dienen te richten naar hun geloof. De C.H.U. wil iedereen con fronteren met de Bijbel want Christus is Heer van heel het volk. Verder gaf de heer Kikkert nog vele practische wenken voor het werk on der jongeren. De laatste spreker was de heer A. J. Kaland uit Middelburg over „Waarom doen wij aan Chr. Historische politiek". Over al deze onderwerpen werd uit voerig van gedachten gewisseld. Vele practische politieke vragen kwamen nog aan de orde en uit dit alles bleek dat de C.H. in Zeeland leeft. De confe rentie werd gesloten met een dagslui ting door Mej. G. Bakker uit Kapèlle. De algemene leiding berustte bjj de heer C. F, v. d. Peyl te Goes. Ambon en de Ver. Naties EINDHOVEN, 8 Oct. Het hoofd bestuur van de stichting „Door de eeuwen trouw", heeft in een telegram aan de voorzitter der Tweede Kamer protest aangetekend tegen het ant woord, dat dr Drees op 6 October ge geven heeft in de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer op het voorstel van prof. Oud, om de kwestie- Ambon in de Verenigde Naties te bren gen. De organisatie wijst er op, dat nim mer aan de Staten-Generaal ls uiteen gezet, waar, wanneer en hoe de Ne derlands edelegatie bij de V.N. heeft getracht, de kwestie-Ambon in de V.N. te brengen en trekt daaruit de con clusie, dat zulks nimmer ls geschied. „Door de eeuwen trouw" acht de kwes tie Nieuw-Guinea onverbrekelijk ver bonden aan „de Zuidmolukse vrijheids strijd", zijnde beide onderdelen van de Indonesische kwestie op het punt der zelfbeschikking. „Door de eeuwen trouw" hoopt en verwacht, dat de Staten-Generaal geen genoegen zullen nemen met de „nega tieve houding der regering inzake de kwestie-Ambon, omdat de Staten-Ge neraal alleen aan positieve regerings daden Inzake het recht der Zuidmoluk- ken kunnen toetsen, in hoeverre het de regering ernst is met haar standpunt inzake Nieuw-Guinea".

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1