CONTRASTEN SCI IERPE STAD VAN Maatschappelijke ontwikkeling eist nieuwe koers van het MULO Achter het IJzeren Gordij ijn MOSKOU EN ZIJN Brede stralen „IN1 OURIST", knap stuk woordeloze propaganda Kamer met vleugel Teleurstellend Finse marken DEZE KINDEREN De zagende pijnen DUIVEN Vrijdag 7 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Er wordt even getelefoneerd. Een kwartier later staan er een auto met chauffeur en een Fransspreken de („Sorry, alle Engelse gidsen zijn bezet...") gids klaar om me twee uur lang de Russische hoofdstad te laten zien in ruil voor een coupon met sightseeing er op uit mijn In- touristboekje. iret is prachtig weer. Weliswaar is September al een flink eind op streek maar het is nog volop zomer wat de temperatuur be rt rft. Dat geeft Moskou natuurlijk een fleurige aanblik. De mensen op straat dragen lichte kleren. De ijs- en limo nadeverkoopsters op de trottoirs ko men handen tekort om iedereen te bedienen. En de bomen zijn nog groen. „Wilt u iets speciaals zien....?" vraagt de vrouwelijke gids. „Nee, ik wil een indruk van de stad krijgen...." „Bent u al eens eerder in Moskou geweest. „Nee. We toeren eerst een beetje in het centrum rond. De gids wyst onder het rijden nu en dan op een markant gebouw. De oude manége welke nu als garage gebruikt wordt. Het kolos sale Moskwa Hotel met zjjn vijf tien verdiepingen. De twee oude ge bouwen van de universiteit. Het Rus sische Historisch museum en het Le nin museum. De moderne Lenin bi bliotheek met meer dan 17.000.000 boeken en manuscripten. Het impo sante gebouw van de Raad van Minis ters. Het historische Bolsjoi-theater natuurlijk waar de Russische ballet kunst hoogtjj viert. En het Rode Plein met het Kremlin en het mausoleum waarin de lichamen van Lenin ei. Stalin opgebaard liggen. Dan slaan we de Gorkystraat in. Dat is de hoofdstraat van Moskou. Het is een brede straat (op sommige punten is hjj zestig meter breed) met ruime trottoirs. Drommen mensen schuiven er in beide richtingen overheen. De mannen dragen over het algemeen vormeloze costuums en overhemden met een open boord. Als ze iets op het hoofd hebben is het meestal een pet. De vrouwen dragen zomerjapon- nen van uiterst eenvoudig model. Een hoed en een paar schoenen met hoge hakken zijn een uitzondering. Lippen stift wordt weinig gebruikt. Degenen die veruit het best gekleed zijn zijn de militairen, speciaal de officieren Er lopen er opvallend veel van op straat in een rijke verscheidenheid van uniformen. Het verkeer is niet zo intensief als men in een millioe- nenstad zou verwachten. Behalve een flink aantal bussen en trollybussen rijden er maar vier soorten auto's de populaire Moskv'ch, de iets gro- tere P o b e d a (wat Russisch voor overwinning is), de zwarte, zes- persoons Z i m (van de Zavod Imeni Molotov) en de exclusieve, niet in de handel zijnde Zis (van de Zavod Imeni Stalin). Verreweg de meeste van deze auto's behoren aan de staat. De bestuurders ervan koesteren een zelfde minachting voor de voetgangers als bij ons. De voetgangers negeren in dezelfde mate de stoplichten. Het zou interessant zijn te weten hoe veel verkeersongelukken er dagelijks in Moskou plaats hebben. Maar dat zijn (met vele andere dingen) inlich tingen welke niet in de Russische kranten gegeven worden. De gids draait haar relaas af. Ze scheldt niet op het oude regiem. Ze hemelt het nieuwe niet overdreven op. Maar de hele tocht is zodanig opge zet dat het toch een knap stuk woordeloze propaganda voor het com munistische stelsel is. Tenminste, dat tracht hij te zijn. De Gorkystraat gaat over in een boulevard, welke nog een stuk breder is. De twee rijbanen zijn gescheiden door een plantsoen. „De Leningradweglegt de gids uit. „Enorm breed „Ja, het is de breedste straat van Moskou. Honderd-achttien meter.." Er staan verscheidene grote flat gebouwen langs met gelijkvloers win kels. Voor verscheidene ervan staat een rij wachtenden: een algemeen verschijnsel in Moskou. Hier is ook het Sovjetskaya Hotel: Mos- kou's meest luxueuse hotel. Tot de inventaris van vele kamers behoren een vleugel en een electrische ijskast en waarschijnlijk een micrifoon om de gesprekken in de kamer af te luis teren. In dit overdreven weelderige hotel tracht de regering haar invloed rijke gasten te imponeren. De laatste illustere gasten waren bondskanselier Adenauer en zijn staf. Het hotel heeft een fortuin gekost en is natuurlijk helemaal niet rendabel. Maar dat speelt geen rol. De staat betaalt. Ofte wel de belastigbetalers. En dat geldt ook voor de fraaie maar, overdreven luxueuse métro, voor de paleisachtige universiteit, voor de oneconomische wolkenkrabbers. En voor de vele andere staaltjes van verkwisting. veel mensen er in zo'n nieuw flatge bouw wonen en hoeveel in oude, donkere woonkazernes waarin het geen uitzondering is dat zes mensen één kamer moeten delen. In plaats daarvan luister ik beleefd naar haar lofzang op de scholen en de schouw burgen en de hospitalen en het Gor ky Kuituurpark op de oever van de Moskwa rivier. En ik maak er een geestelijke notitie van dat ze met geen woord over de kerken van Mos kou rept. We keren terug. We rijden nog even langs een paar van de wolkenkrabbers waar Moskou zo trots op is. In enkele wonen men sen. Andere doen dienst als kantoor gebouw. Het Ministerie van Buiten landse Zaken huist in een ervan. Na tuurlijk moet ik ook even naar de nieuwe universiteit aan de buiten kant van de stad. „Twee-en-derig verdiepingen licht de gids toe. „Zo...." „Het is het hoogste gebouw van Europa.... tweehonderd-veertig me ter De universiteit staat op de Lenin heuvels. Aan de voet daarvan is men bezig een enorm stadion te bouwen. Het zal enkele tienduizenden plaat sen meer hebben dan het bekende Dynamo stadion. In deze zelfde buurt komt ook een nieuwe woon wijk. Ook daar kijken we even. Dan rijden we weer een van de bruggen over de Moskwa over in de richting van het hotel. „En hoe vindt u Moskou....?" wil de gids weten als we afscheid nemen. „Zeer interessant „Interessantherhaalt ze en er klinkt iets van teleurstelling in haar stem over deze kwalificatie. Maar Moskou is voor mij ook teleurstellend. Het is tenslotte een millioenenstad (naar schatting wonen er tussen vijf en zes millioen mensen) maar het heeft weinig imponerends. De stad is zelfs in oppervlakte niet groot. Er staan een aantal fraaie historische en moderne gebouwen maar werke lijk mooi is de stad niet. Moskou heeft geen karakter en geen sfeer. Het enige wat eigenlijk opvalt is de breedte van de straten. Als een van de grootste steden van Nederlanders, die een bezoek aan Rusland brengen, kunnen bij een Nedelands reisbureau cou pons kopen om de verblijfkosten in Rusland mee te betalen. Deze INTOURIST coupons geven recht op hotelaccommodatie, maaltij den en sightseeing. Coupons voor een eersteklas hotel kosten f 76,per dag. Deze coupons betekenen een flinke besparing op de andere nog veel hogere verblijfkosten. Men kan echter nog belangrijk meer besparen door die coupons in Finland te kopen. De Finse mark is namelijk om de een of andere reden in Rusland meer waard dan enige andere valuta. Inplaats van 76,kost een dag verblijf in de Sowjet-Unie dan 53, Men kan zo nog meer bespa ren. In de eerste plaats door de reisbiljetten van Helsinki naar Rusland en terug in Finse mar ken te betalen. En in de tweede plaats door zoveel Finse marken als de wet toelaat meer naar Rusland te nemen. Het is alle maal legaal. Men moet het al leen maar weten. de wereld is Moskou werkelijk een teleurstelling. (Nadruk verboden). <ass& <a#5> <assê> o <a^s> <&*s> <&s5> ss Bond van Chr. Muloscholen (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 5 Oct. „Ik hoop niet, dat als minister Cals straks misschien van het politieke toneel verdwijnt, daarmee ook zijn Onder wijsnota in de prullemand zal belanden. Dit plan voor de reorganisatie van het onderwijs is zeer constructief en legt meer verband tussen school en leven. Het huidige Mulo vond op natuurlijke wijze zijn plaats in het dynamische geheel van de nota". Dr H. J. Langman te Amsterdam, voorzitter van de Bond van Chr. Mulo-scholen uitte deze waarderende woorden op de heden te Utrecht gehouden alg. vergade ring vein deze organisatie. Dr Langman besprak de positie van kei kunnen optreden tussen het leiding- het Ulo-onderwjjs in het schema-Cals, waarin het onder de "naam middelbaar algemeen vormend onderwijs (Mavo) is opgenomen. De Mavo-school is drie- of vierjarig gedacht met een onderbouw van twee jaar en daarna differentiatie met het oog op een mogelijke aanslui tende beroepsopleiding. Enkele Mavo- scholen in een stad of streek kunnen worden uitgebreid met 1 Jaar beroeps opleiding, wat spr. een uitstekend idee vind. Het gehele plan voorziet in een verwezenlijking van het doel van het Ulo-onderwijs, nl. mensen te vormen die in het bedrijfsleven als tussenscha- Ingezonden Mededeling (Adv.) Een van de wolkenkrabbers waar Moskou zo trots op is. De bouw van nieuwe wolkenkrabbers is echter plotseling op bevel van Kroesjtsjef ge staakt, daar men ontdekt heeft dat zij weinig rendabel zijn 29) Zo bezat Eline haar stille vreugde niet onverdeeld. Haar zorgen dienden zich elke dag opnieuw aan en deden haar vertrouwen in God telkens wan kelen. Vergeefs zag zij uit naar een kennelijk antwoord op haar gebeden. Bjj het overwegen van elk besluit stond zij alleen. Aan alles waren be zwaren verbonden. Soms waren haar gedachten echter licht. Dan schenen de zorgen zo maar van haar af te vallen. Had ze niet de vaste belofte, dat de Here haar Rechter was? Had Hij niet beloofd voor haar bijzondere zorgen te zullen hebben? Ze deed een groot kwaad met zo te twijfelen. Want zelfs wanneer Tornberg zou vertrekken, was God dan niet machtig genoeg haar voor broodsgebrek te bewaren? Zij kreeg dit kindje immers van Hém? Waarom was ze dan zo ongelovig? Geloof en zorgzorg en geloof. Dat was de dagelijkse cirkelgang van haar gedachten. Maar tot een beslis sing kwam ze niet. Zö graag zou zij deze dingen eens met een vertrouwde bespreken. Maar met wie? De onder wijzersvrouwen? Eline was er zich pijnlijk van bewust niet meer tot de vroegere kring te behoren, nadat Wim een opvolger had gekregen. Dat was nu eenmaal de gewone gang der din gen. Daar kon niemand iets aan ver anderen. Zou ze er eens met mevrouw Doeben over spreken? Ach nee, die kende zij nauwelijks. Tante Leeman dan? Ze gingen immers zo heel ver trouwelijk met elkander om? Maar zou ook die niet, evenals moeder, de belangen van Tornberg bagatelliseren? Kon ze er niet eens met de dominè over spreken? Weineen, hoe kon ze daar nu aan denken? Hij had immers helemaal geen kijk op huishoudelijke dingen? Zuchtend ging Eline haar weg. Ze wist wel: het zou het eerlijkst -zijn er met Tornberg over te spreken. Maar hoe was het in de wereld mogelijk zulke heel erg vertrouwelijke dingen te zeggen tegen een jonge ongetrouw de man? Neen, als ze eens aan oom Leeman vroeg hi. hem te zeggen? Die kon best met Tornberg opschie ten en bovendien was hij ouderling. Voor hém schaamde ze zich niet. En die zou haar ook wel begrijpen. Hij zou Tornberg eens kunnen polsen. Maar dat ging toch eigenlijk ook weer niet, hè? Neen, ze moest er nog maar eens rustig over nadenken. Januari was nog ver, en intussen zou God haar wel een weg wijzen Onbewust van de moeilijkheden, waarvan hij één der middelpunten vormde, leefde Rick voort in de over tuiging het nooit beter te kunnen treffen. Soms zelfs dacht hij er over in Feldingen een betrekking te zoe ken, zijn studies te verleggen naar de avonden en er wat langer over te doen om toch maar zo lang mogelijk hier te kunnen blijven wonen. Het bleven evenwel slechts gedachten. Zorgeloos deed hy' in de vroege morgenuren zijn wandeling, gebruikte zonder haast zijn ontbijt, totdat zijn morgenkoffie werd gebracht, praatte dan wat met zijn hospita over een boek, een streek van Hannie of een gebeurtenis in de buurtschap. In de middag verschool hij zich met zijn boeken in het bos om na de avondmaaltijd nog wat te spelen met Jetje, of met Hannie rond om het huis te draven. Drie malen in de week reisde hij des avonds naar de stad voor zijn lessen. De overige avonden maakte hij een korte wande ling en studeerde daarna tot diep in de nacht. Toen de hooioogst begon, wijzigde hij zijn programma. Van de vroege och tend tot de middag werkte hij bij de Leemannen op het veld, en het ver door Car el va n der Hoek baasde hen telkens door zijn vaardig heid en kracht. Koen en Huib hadden alras verleerd hem in stilte uit te la chen en de boer zelf had reeds na enkele malen zyn aanwezigheid ge staakt. In het eerst meenden zij, dat hun noodhulp wel spoedig genoeg zou krijgen van het zware landwerk. Doch toen Rick over zijn eerste on wennigheid heen was, hadden zij moei te om het door hem ingezette en re gelmatig volgehouden tempobij te hou den. De eerlijke landbouwer had dan ook gezegd, dat hij deze hulp te goed koop had. Rick had dat bezwaar ech ter weggelachen en geantwoord, dat hij dan wel wat meer zou eten van de spekpannekoeken, die Jeltien elke morgen naar het land bracht. Maar een waardige beloning had hij toch gevonden in de woorden, waarmee de altijd stroeve boer hem op de laatste dag in tegenwoordigheid van het ge hele gezin had bedankt: „Het was be schamend; dat was het...-. Hoewel in de buurtschap nog volop werk was, verleende hij zijn hulp niet aan anderen. Er ging te veel tijd mee verloren, vond hij. Doch toen hij van .tante" Leeman vernam, dat „het manvolk bij de oude Stevense te hulp gegaan was' vond hy het prettig dat zijn bijstand dit mogelijk had ge maakt. (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeling (adv.) van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f2.40 en f8.88. gevend kader en de gewone werker. Ook de personeelsvoorziening op de Mavo-school komt in de nota aan de orde. Hierbij is mede gedacht aan de mogelijkheid om personen met een einddiploma van een school voor hei voorbereidend wetenschappelijk onder wijs (thans gymnasium en H.B.S.) in de gelegenheid te stellen om een dub- belacte te behalen, die bevoegdheid geeft om in twee vakken les te geven op de Mavo-school. Deze gedachte zou eigenlijk beslist afgewezen moeten worden, aldus spr. Het Ulo heeft altijd vastgehouden aan de stelling: klasseonderwijzer regel, vakonderwijzer uitzondering. Gezien het grote personeelstekort kan men echter gedwongen worden noodmaat regelen te nemen en als zodanig is de ze oplossing aanvaardbaar. Grote aan dacht zal dan besteed moeten worden aan de „paedagogische en didactische eisen", waaraan deze vakonderwijzers volgens de nota zullen moeten voldoen. De grote vraag blyft, of de finan ciële gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder onderwijs niet in gevaar komt, als het Ulo wordt losgemaakt van het L.O. De nota stelt voorop, dat er gelijkstelling moet zijn. We moeten de opsteller toegeven, dat de grote differentiatie in schooltypen doorvoering van het zgn. automatis me op het terrein van het voortgezet onderwijs welhaast onmogelijk maakt. De nota denkt aan de oprichting van de regionale verenigingen op levens beschouwelijke basis, die een plan zouden kunnen opstellen voor de spreiding der verschillende schoolty pen In hun district. Hier zit wat ln, De heer J. Tigchelaar, voorzitter van de Ver. voor Chr. Ulo, beantwoordde de vraag: „Waarheen met ons Mulo?" Bezinning op deze vraag is noodzake lijk, gezien de eisen, die de maatschap pelijke ontwikkeling stelt. De paedago gische en didactische vernieuwing mo gen het Ulo evenmin onberoerd laten als belangrijke problemen, zoals indu strialisatie, saecularisatie, verstedelij king van ons land e.d. Op grond hiervan somde spr. een uit voerig „program van actie" op, welke uitvoering volgens zijn mening „nodig is als brood" voor het Ulo. We noemen hiervan de voornaamste punten: 1. De nieuwe methodische en didactische in zichten, die vrucht zijn van weten schappelijke studie, moeten opgenomen en Ingeschakeld worden. 2. Het Ulo moet streven naar een juiste plaats in ons onderwijsstelsel, waarbij zijn positie als „middenschool" behouden blijft met goede doorstromingsmogelijkheden. Op lossing' van alle aansluitingsproblemen bij andere schooltypen is hiervoor no dig. 3. Het Ulo moet een verantwoord leerplan opstellen, dat vooral ook reke ning houdt met de leerlingen, die hier eindonderwijs ontvangen. 4. De interne schoolorganisatie moet zodanig worden opgebouwd, dat er enerzijds een voort gaande schifting van leerlingen kan plaats hebben ln de lagere klassen op grond van hun begaafdheid. Men dient bereid te zijn zwakke of zeer begaafde leerlingen aan voor hen geschiktere schooltypen af te staan. Anderzijds dient er in de hogere klassen meer dif ferentiatie te zijn in verband met de bestemming der leerlingen. 5. We moe ten met volle overtuiging de vijf-klas- sigheld van het Ulo als eis van d« maatschappelijke ontwikkeling aan vaarden. MOSKOU, Van onze correspondent Alfred van Sprang MOSKOU. In een kleine salon op de eerste verdieping van Hotel National zetelt de staf van Intourist welke belast is met het behartigen van buitenlandse bezoekers. Dat omvat alles van het wisselen van clièques en het registreren bij de politie (a raison van een luttele achttien gulden) tot het ver overen van plaatsen in een volkomen uitverkocht Bolsjoi theater of het kopen van kaviaar om mee naar huis te nemen. Een man die behoorlijk Engels spreekt zwaait er de scepter over vijf meer ijverige dan aantrekkelijke meisjes. „Wat wenst uV' vraagt hij als ik de morgen na mijn aankomst in Moskou bij hem binnen stap. „De stad zien „Welke taal spreekt u het liefst „Engels Ook Moskou heeft zijn plein met duiven. Het publiek kan voor een halve roebel een kommetje zaad kopen om hen te voederen. We rijden een van de nieuwe woon wijken in. Blokken eendere flatgebou wen rijen zich er aaneen. Sommige zijn nog in aanbouw. Andere zijn al bewoond. Hier en daar staat er een klein, scheefgezakt huisje van hout tussen de granieten kolossen in. Het lijkt of men het er met opzet heeft la ten staan om het contrast te accentu eren. De gids vestigt er tenminste mijn aandacht op. En op de vele televisie antennes op de daken van de nieuwe hulzen. „Is er in Nederland televisie....?" informeert ze. „Ja...." „En hebben veel mensen een te levisietoestel „Niet zoveel nog. „Bij ons welzegt ze met iets van trots. Ik wil de eerste dag in Moskou niet onaardig zijn. Daarom vraag ik haar niet of zij het niet eigenaardig vindt dat men in Rus land evenveel 1250) voor een he- rencostuum als voor een televisietoe stel moet betalen. En evenmin hoe-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5