Kleine vermindering van export kan weer werkloosheid veroorzaken BOUILLON IS DIT EEN VERANTWOORDE MIGRATIE-POLITIEK? Eerste synthetische glycerol- installatie in Europa JEUK Geen tegenstellingen tussen landbouw en industrie DtDD. Werkgevers en werknemers werkten mee aan de inflatie Duitse dienstplicht van 18 tot 45 jaar Dijk van Oostelijk Flevoland wordt gesloten Angst voor vergif in Djakarta Eisenhower kan weer besprekingen voeren De export van tomaten naar Belgie Verhoor van Poujade Gelijkgerichte belangen Arbeiders worden naar de randstad Holland weggezogen Brievenbesteller hield de post achter Vrijdag 7 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Waarschuwing van voorzitter Verb. Ned. Werkgevers Ingezonden Mededeling (Adv.) UTRECHT, 6 October. De Marshall-hulp heeft de naoorlogse moeilijkheden helpen overbruggen. De gunstige conjunctuur, de over matige vraag en de volledige werkgelegenheid hebben de landen van Europa weer goeddeels hersteld van de ernstige wonden, die de oorlog geslagen had. Dit alles is verheugend. Maar niet vergeten mag worden, zo zei de heer T. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers vandaag op de algemene vergadering te Utrecht, dat de overheersende positie van West-Europa in de wereld, nu wel voor goed voorbij is en dat Europa, wil het nog een rol van betekenis blij ven spelen, zijn krachten zal moeten bundelen. De heer Twjjnstra noemde de enorme een zij het nog kleine afwijking van de ontwikkeling van de industrie in de ja- ren na de oorlog. De bruto-investerln- gen van de Industrie hebben in de laat ste zes jaar het formidabele bedrag van rond elf milliard gulden bereikt; de to tale Industriële productie is met meer dan 50 pet. toegenomen, de uitvoer met niet minder dan 150 pet. In deze periode is het nationale Inkomen per hoofd toegenomen met meer dan 20 pet. en is de welvaart der bevolking zicht baar gestegen, Maar door dit alles is een schaarste aan arbeiders ontstaan. De vraag is hoe men aan de nodige arbeidskrachten komt om de stijgende lijn van productie en export te kunnen blijven volgen. De heer Twijnstra zei, dat zowel door de ondernemers als door de ar beiders meegewerkt is aan de inflatie. Door de ondernemers als gevolg van het feit, dat men de krachten, die tot een verlaging van de prijzen zouden kunnen lelden, niet voldoende heeft la ten doorwerken; door de arbeiders ten gevolge van het forceren van loonsver hogingen uitgaande boven de toene ming van de productie. Ook het toenemend tekort aan ar beidskrachten brengt het gevaar van Inflatie met zich mee. Dit tekort heeft ook druk uitgeoe fend op de lonen en prijzen. De heer Twijnstra kwam tot de conclusie, dat ook in deze tijd een voorzichtig begin gemaakt kan worden met een geleide lijke overgang naar een vrijere loon vorming. De voorzitter constateerde dan ook met voldoening door de re cente besluiten van de Regering ten aanzien van een eventuele verbetering der secudaire arbeidsvoorwaarden lijn van een centraal loonbeleid. W aarschuwing De heer Twijnstra besloot zjjn be schouwing over de arbeidsschaarste met op te merken, dat op grond van de cijfers thans meer werkloosheid zou zijn dan in 1919. Nu is het wel waar, dat een indu striële productie, die met 50 pet. is toegenomen, een grotere arbeidsreser ve nodig maakt. Maar deze cijfers ma ken het toch ook waarschijnlijk, dat het aantal arbeiders, waarvoor nog werk beschikbaar zou zjjn, procentueel niet zo groot is als men onder de in druk van de dagelijkse moeilijkheden zou kunnen veronderstellen. Een conjunctuurrecessie van be scheiden omvang of enige vermin dering van de export, aldus de heer Twijnstra, zou de balans weer spoedig naar de andere kant kunnen doen omslaan. Jubileum van electriciteitsmaatschappij Stroom viel tijdens receptie uit MIDDELHARNIS, 6 Sept. Terwijl de directie van de electriciteitsmaat schappij Goeree-Overflakkee, de EMGO, gisteravond te Mlddelharnls ter gele genheid van het 25-jarig bestaan een feestelijke receptie hield, is plotseling de electrlsche stroom op het gehele eiland uitgevallen. Van kwart over zeven tot kwart over acht zaten alle bewoners van het eiland in het donker. Later op de avond kwa men nog enkele storingen voor. De oorzaak ligt bij het gemeentelijk elec- triciteltsbedrijf te Dordrecht, waar de BMGO de stroom betrekt. Monteurs zijn de gehele avond bezig geweest om de fout op te sporen. TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 «t ZO ZUIVER ALS GOUO mmmmmmmmm Wetsontwerp ingediend BONN, 5 Oct. Het ontwerp voor een Westduitse dienstplichtwet die het samen stellen van twaalf Duitse divisies voor de NAVO mogelijk moet maken, voorziet in dienstplicht voor mannen van 18 tot 45 jaar. De dienstplichtigen zullen als regel opgeroepen worden als zij twintig jaar zijn. De duur van de diensttijd is volgens dit wetsontwerp achttien maanden. ,cN WAT DENKT U" zei Danny Danny Kaye ontmoette de Koningin „Kinderen en groten hebben au fond hetzelfde gevoel voor hu mor", dat was de stelling die Danny Kaye ontwikkelde, toen hij na vertoning van de Unicef- film „Kinderogen glunderen weer" een gesprek had met H.M. Koningin Juliana in het Metropole-theater in Den Haag. Daarvoor had hij op het toneel twee kleppers met inscriptie „Unicef-Holland, 6 October 1955" ontvangen als besluit van zijn bijdrage aan het programma dat het klepperensemble „De Haag se ooievaartjes" had gegeven. Hij stond daar temidden der kinde ren op het toneel en paste zich op zijn eigen wijze aan dit mu zikale groepje aan, onder luid gelach van het publiek in de zaal. Daarna kreeg men echter een andere Kaye te zien, een serieus man, die met warmte sprak over het werk van de „Unicef" en be toogde dat wij ouderen verant woordelijk zijn voor het lot van de kinderen over de gehele we reld. Het kinderfonds heeft thans reeds hulp verleend aan millioenen kinderen en moeders in meer dan 100 landen en gebieden. Tijdens de film zat Danny Kaye naast H.M. de Koningin, en bij het verlaten der zaal gingen bei den door een haag van meisjes van het klepperensemblee. J) 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. Op Maan dag 17 October a.s. zal een aanvang wor den gemaakt met het dichten van het sluitgat in de Noorddijk van de toekom stige polder Oostelijk Flevoland. Met het dichten van het sluitgat zullen slechts en kele weken zijn gemoeid. Dit gat bevindt zich tussen de percelen Q en R, nabij het gemaal Colijn. Wanneer het gat is gedicht, zal aan de Noordelijke en Oostelijke zijde van de toekomstige polder een aaneensluitend stuk dijk gereed zijn van naar schatting ruim 25 kilometer. Hoogwater Zaterdag 8 Oct.: Vlissingen: 6.07 u. 1.83 m., 18.44 u. 1.93 m. Terneuzen: 6.39 u. 2.00 m., 19.14 u. 2.10 m. Wemeldirige: 7.51 u. 1.68 m., 20.19 u. 1.75 m. Zierikzee: 7.29 u. 1.49 m., 20.02 u. 1.56 m. Ingezonden Mededeling (adv.) »et krabben. De beider vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP „Eu toot aennt va.i de weieidsjtuaiie?" vroeg Danny op tour nee voor het kinderfonds der Verenigde Natiesop Schiphol aangekomen, aan een jeugdige verslaggever van een Amsterdamse schoolkrant. Hij zat op de leuningen van twee stoelen en trok een brede grijns. Zo is hij, deze komiek, die zich ontpopte als een. echte kindervriend. DJAKARTA, 6 October Na Mid den-Java heeft thans Djakarta te lij den onder een soort angst-psychose, dat de voedingsmiddelen vergiftigd worden. Velen, die op straat, of op de passar voedsel of dranken, lekkernijen en zelfs sigaretten kochten, meenden dat zich na korte tijd vergiftigingsver schijnselen vertoonden en gingen ijlings naar het ziekenhuis. De geruchten blijken zoveel indruk te maken, dat sommige eetwarenver- kopers hun stalletjes maar afbraken. Een gerucht loopt, dat onbekenden door de stad lopen met spuiten in hun mouwen verborgen, waarmee zij in onbewaakte ogenblikken de uitgestal de voedingsmiddelen vergiftigen. In een etmaal werden in het algemeen ziekenhuis te Djakarta 40 mensen binnengebracht, die ldaagden over vergiftigingsverschijnselen. Dr Halim, hoofd van het algemeen ziekenhuis, verklaarde echter, dat geen dezer mensen er ernstig aan toe was, en dat allen naar huis konden terugkeren. Etensresten worden thans onderzocht, en de politie nam enkele partijen etenswaar in beslag. DENVER, 6 October De Ameri kSanse vice-president Nixon zal Za terdag naar Denver vliegen voor een bespreking met president Eisenhower. Nixon is door de president tot deze be spreking uitgenodigd. In India 60 doden door overstroming NEW DELHI. 6 October New Delhi werd vandaag bedreigd door het water van de buiten de oevers getre den Jumna. Het water, dat nog steeds stijgt, heeft in laaggelegen streken rondom de hoofdstad en in de Pend- sjaab al 60 mensen het leven gekost. Rechter was niet muzikaal genoeg WENEN, 6 Oct. De compo nist Sepp Fellner en zijn advo caat Heinz Geroe hebben giste ren in het paleis van justitie te Wenen elk een liedje voor de rechter gezongen. De eerste een wijsje van hemzelf en de advo caat een werkstuk pan een an dere auteur, dat er zoveel op zou lijken, dat Fellner een aan klacht wegen plagiaat had inge diend. De rechter heeft geduldig naar 't zingen van de twee geluisterd en verklaarde na ajloop." „Ik ben zo onmuzikaal; dat ik op school nooit mee mocht zingen met de klas". Hij besliste, dat er een deskundige bij moest komen en verdaagde de zaak totdat er een gevonden is. Uitvoer van gecondenseerde melk weer mogelijk BRUSSEL, 6 Oct. De Belgische grens zal met ingang van Maandag a.s. weer open gaan voor de Neder landse gecondenseerde melk. Dit heeft het comité van ministers, van de Be- neluxlanden gisteren in Brussel beslo ten. Maar de Nederlandse industrie zal er rekening mee moeten houden, dat bjj een afwijking van de nu geldende minimumprijzen de grens weer dicht zal gaan. Wat de invoer van tomaten in Bel gië betreft, die de laatste tijd vele moeilijkheden ondervond, werd be paald, dat een regeling zal gelden, waarbij de grens automatisch zal ge opend worden of gesloten aan de hand van de Belgische marktprijzen van Maandag en Woensdag. Wanneer de noteringen hoger zijn dan de vast gestelde minimumprijzen wordt de grens geopend; zijn zij lager, dan wordt de grens gesloten. Dit systeem treedt het volgende seizoen ln wer king. PARIJS, 5 Oct. Pierre Poujade, van de Franse beweging tegen „onrechtvaar dige belasting", die de vorige week in staat van beschuldiging is gesteld wegens het organiseren van verzet tegen belas tingbetaling, is gisteren gedurende vijf uur zonder onderbreking door de rechter van instructie Mare Fourgeres onder vraagd. Het Paleis van Justitie werd door de politie zwaar bewaakt tegen mogelijke ongeregeldheden. Poujade zei de volle verantwoordelijk heid van zijn daden op zich te nemen. Hij was het nooit eens geweest met het ge bruik van geweld. Zijn beweging had steeds legaal gehandeld. Poujade zal 18 October weer aan een verhoor onderworpen worden. Rede van minister Mansholt UTRECHT, 6 Oct. „Nu landbouw en industrie ln sterke mate van elkaar afhankelijk blijken, zullen de tegen stellingen op de duur plaats maken voor gelijkgerichte belangen. Daarom moet er in belde groepen begrip be staan voor eikaars noden en wensen. Er mogen geen zelfstandige regelingen by landbouw en Industrie worden ge troffen, die de belangen van de andere groep schaden." Deze woorden sprak vandaag minister S. 1. Mansholt ln zjjn rede: „Op het raakvlak van indu strie en landbouw" op de vergadering van de Nederlandse werkgevers. Over het karakter van het landbouw beleid zei de minister, dat agrarisch Nederland steeds concurrerend moet zfln en bedacht op rationalisatie. De landbouw heeft groot belang bij de uitvoer van gerichte voedingsindu strie, die 26 pet. van de totale Neder landse uitvoer verzorgt, en 63 pet. van het agrarische uitvoeraandeel! Bij deze verhoudingen is er geen plaats voor tegenstellingen tussen landbouw en Industrie!, integendeel, de één is van de ander ten zeerste afhankelijk. Vandaar dan ook, dat Ingrijpen in de landbouwsector grote invloed heeft op de Industrie. Met dat Ingrijpen staat Nederland niet alleen. Overal ter wereld treft men bepaalde vormen aan van landbouw- arbeid. Betreffende het doel van de land bouwpolitiek zei minister Mansholt, dat dit in de eerste plaats is gericht op de verbetering van de techniek en de rationalisatie. Een ander doel is de marktordening. Sedert de crisis van de dertiger jaren zijn maatregelen op het gebied van prijspolitiek en marktorde nlng onontbeerlijk. Het inkomen van de boer wordt op peil gehouden langs twee wegen: Door het prijsverloop van de wereld markt te laten volgen, zoals bij de melk en de rogge, waarbij de aanvul ling van het inkomen uit de Schatkist komt (waarvan de kosten op basis 1954 19 millloen gulden zullen be dragen) en 2. Door het op peil houden vair de binnenlandse prijs, bijv. bij tar we en suiker. De keerzijde van deze landbouwpoli tiek is, dat elke maatregel om de markt kunstmatig te houden, de functie van handel en industrie belemmert. Daar om moeten de wensen van de landbouw afgewogen worden tegen de gevolgen voor handel en Industrie. De landbouw mag nooit uit het oog verliezen, dat handel en Industrie onontbeerlijk zijn voor de functie van „zuig- en pers pomp" t.o.v. het buitenland. Omgekeerd zal de industrie moeten Inzien, dat een welvarende landbouw haar belang ls. Speciaal een landbouw, die kan Inves teren teneinde de kostprijs te verlagen. Boerderij in Noord-Holland geheel afgebrand KOOG AAN DE ZAAN, 6 Oct. Donderdagmiddag is tijdens een hevig onweer boven Noord-Holland de blik sem ingeslagen in een berg stro, op het erf vande boerderij van W. Scher- merhorn in de Starnmeer, gemeente Akersloot. De berg stro vatte onmid dellijk vlam. Het vuur sloeg over op de boerderij zelf, die geheel uitbrand de. De brandweer van Akersloot, ge assisteerd door de brandweren van Alkmaar en De Rijp, heeft het vuur met 10 stralen bestreden. Ontstemming in het Noorden van ons land Dat er in de Noordelijke provincies van ons land grote ontstemming bestaat over de migratiepolitiek van de regering is zonder meer duidelijk en begrijpelijk. Men ziet daar hoe honderden arbeiders worden weggehaald naar de randstad Holland en hoe het Noorden blijft zitten met zoals minister Suurhoff zelf zegt voor.deze migratie on geschikte arbeidskrachten. Het Tweede Kamerlid Biewenga heeft de minister over deze materie een aantal vragen gesteld, maar het antwoord is volkomen negatief gebleken: minister Suurhoff heeft, mede namens zijn collega Zijlstra, dit migratie beeld verdedigd en het wegzuigen van arbeidskrachten naar het Westen gaat door. Hier wordt een probleem aan de orde gesteld, dat vele kanten heeft en dat op zijn minst door de beide ministers zeer eenzijdig wordt gesteld. In Zeeland be staat het vraagstuk nog niet. Maar niettgfhin hoort men ook hier zo af en toe van acties, welke ten doel hebben arbeiders naar de industrieën in de Westelijke provincies te trekken. Vooropgesteld moet worden, dat het een normale gang van zaken is, wanneer mensen uit de randprovincies, teneinde hun posities te verbeteren, naar het centrum des lands trekken. Wij staan beslist niet op het standpunt, dat iedereen die in een randprovineie geboren en getogen is, daar zijn gehele le ven moet blijven. Het is nu eenmaal zo, dat de ontwikke lingsmogelijkheden in de grote centra aanmerkelijk uitgebrei der zijn en dat het dus een normaal verschijnsel is, wan neer velen hun geboortegrond verlaten om elders carrière te maken. Zodra echter sprake -is van 'n door de overheid geleide poli tiek, gericht op in feite ver plichte migratie, spelen andere factoren een rol. Zoals men weet zijn in de Noordelijke provincies verschillende streken tot ont wikkelingsgebieden verklaard. Het Rijk verleent daar voor de industriële en maatschappelijke ontwikkeling tal van faciliteiten. Of deze in sommige van die gebieden nu niet voldoende zijn of dat men om andere re denen niet voldoende onderne mers kan animeren hier een bedrijf te stichten, weten wij niet, maar het blijkt in ieder geval, dat de resultaten niet voldoende zijn. De werkloos heid, verreweg het belangrijk ste kenmerk van zo'n „achter gebleven" gebied, wordt bijna niet minder en dus aarzelt de regering er nog meer geld in te stoppen. „Moeilijk te aanvaarden" In zijn antwoord aan de heer Biewenga zei minister Suur hoff het duidelijk: het is voor de regering moeilijk te aan vaarden, dat belangrijke inves teringen in productiemiddelen in bepaalde landsdelen onbe nut blijven door een tekort aan arbeidskrachten, terwijl aan merkelijke aantallen geschikte arbeidskrachten elders door 'n structureel tekort aan werkge legenheid de nadelige gevolgen op geestelijk en moreel gebied van de werkloosheid moeten ondervinden en daarbij nog be langrijke bedragen voor het levensonderhoud van de over heid vergen. Er is op het eerste gezicht weinig tegen deze redenering in te brengen. Toch wringt er iets. O.i. dient voor alles het beleid der overheid te zijn gericht op het brengen van de industrie bij de arbeider, i.e. in de streken, waar er voldoende arbeiders zijn en vooral niet omgekeerd. De gevolgen van het huidige over- heidsstreven zullen zijn, dat de Noordelijke gebieden maat schappelijk en sociaal nog veel meer achteraan zullen komen en dat men daar tenslotte bljjft zitten met de oudere werkloze arbeidskrachten. De jongeren worden met aanbiedingen van een huis en belangrijke financiële tege moetkomingen weggezogen. Wanneer dit een voorbeeld is van nationale wélvaartssprei- ding, dan weten wij het niet meer. En nu kan dc regering wel zeggen, dat de geestelijke en morele gevolgen van een permanente werkloosheid fu nest zijn, de vraag is, of de ge volgen van de omschakeling in het Westen zoveel minder zul len zijn. Het is toch een alge meen verschijnsel, dat het overgrote gedeelte van deze mensen, los van de bindingen van gezin en eigen milieu, ont wortelt en dat juist onder hen de losweking van godsdienst en kerk ontstellend groot is. Voor dit ingewikkelde probleem is de oplossing zeker niet eenvou dig; de migratiepolitiek, die thans wordt gevolgd, is o.i. niet verantwoord. B. P. M. bouwt te Rotterdam: 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. De plannen voor de bouw van de eerste synthetische glycerol installatie ln Europa, en de enige bulten de Verenig de Staten, zyn voltooid. De kosten van dit project bedragen ruim 25 millloen gulden en de instal latie zal worden opgericht door de N.V. de Bataafse Petroleum Maatschappij ln haar raffinaderij Shell-installaties en fabrieken „Pernis" bij Rotterdam. Men verwacht dat de instaUatle omstreeks 1957 ln gebruik kan worden genomen. Dit chemische product, gewoonlijk glycerine genaamd, vindt een groot aantal verschillende toepassingen, zo als by de bereiding van explosieve stof fen, alkydharsen voor de verfbereiding, medische en pharmaceuti3che prepara ten, cosmetica en cellophaan. Oorspronkelyk verkreeg men glyce rol alleen als bijproduct ln de zeepin dustrie. Het werk van de Shell Develop ment Company ln Californlë leidde een ter tot de ontwikkeling van een werk wijze voor de synthetische bereiding van glycerol, die uitgaat van propyleen, een bestanddeel van gassen, die vrijko men bij de verwerking van aardolie ln een raffinadery. Deze werkwijze, waardoor men bij zonder zuivere glycerol verkrijgt, wordt door de Shell Chemical Corporation reeds een aantal jaren op grote schaal toegepast ln de V.S, Het product ls zo zuiver, dat het kan worden gebruikt in levensmiddelen en pharmaceutische producten. Aan de oprichting van een tweede synthetische glycerolfabriek ln Ameri ka wordt reeds gewerkt door de Shell Chemical Corporation aldaar. ROTTERDAM, 6 October Een jaar gevangenisstraf met aftrek eiste vanmiddag de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, mr J. O. Louet Feisser, tegen de 23-jarige be steller bij de P.T.T., T. J. A. H. uit Rotterdam. Deze was ten laste gelegd, dat hfj in de periode van December 1954 tot Mei 1955 een groot aantal brieven, briefkaarten, drukwerken, een post wissel en pakketjes, die hij moest be zorgen, had achtergehouden. Hij ont kende dit opzettelijk gedaan te heb ben. Hij zou niet tegen het drukke werk hebben gekund, wist de weg niet in de wijken waar hij moest bezorgen, en hoewel hij dit steeds zyn meerde ren gezegd zou hebben en om over plaatsing gevraagd, had men hem zijn gang laten gaan, zei hij. De post had zich by hem thuis opgestapeld, maar volgens zijn zeggen had hy de bedoe ling alles uit te zoeken, nadat hij zijn ontslag zou hebben genomen. De re chercheur die het onderzoek had ge leid, zei de indruk gekregen te heb ben, dat veel van de bij hem thuis ge vonden post geopend was geweest. Er was post bij van al een half jaar oud, die hij nog niet had terugbezorgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3