FRANSE REGERING STAAT THANS UITERST WANKEL r Pierre Billotte benoemd tot minister van defensie Initiatief dank zij het weer nu aan Franse strijdkrachten Regering roept delegatie Verenigde Naties niet bij de terug PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND IK BEN IN MOSKOU Drie Gaullistische ministers uitgetreden Argentinië vraagt Paraguay uitzetting van Peron Nieuwe Griekse regering gisteren beëdigd Verzet in Rif- en Atlasgebergte is geluwd Bestrijding vaD inflatie in Engeland Voorconferentie van Grote Drie Hoge boete als eis in zaak-Fabius Amerikaans lijn- vliegtuig met 65 mensen verongelukt EINDELIJK BIJ HAAR VADER Drees noemt prot.-chr. ministers sieraden in het kabinet IS ROMME JALOERS? Hoog water langs de kusten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo- redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 11e JAARGANG No. 8211 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong VRIJDAG 7 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. "uiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. iiloli Vlissingen; (ZIE PAGINA 5). PARIJS, 6 October Wegens de ernstige meningsverschillen die in de Franse regering heersen over de kwestie-Marokko, en het feit dat er zoals zij vroegen geen „regering van nationale veiligheid" is gevormd, zijn drie van de vier Gaullistische ministers, alsmede de staatssecretaris voor overzeese gebiedsdelen, uit de regering getreden. Dit betekent een aanzienlijke verslechtering van de positie van de coalitieregering van premier Faure. Men kan uit de gang van zaken concluderen, dat de Franse regering thans zeer wankel staat en een val van het kabinet nabij schijnt. De ontslagen ministers schaarden zich Woensdagavond in de nationale vergadering aan de zijde van hun par tijgenoten, die de vorming van een egering van nationale veiligheid" roegen. Toen het ontslag van de ministers was bekendgemaakt, is een delegatie van de Gaullistische partij naar presi dent Coty gegaan om op de vorming van een dergelijke regering aan te dringen. De Gaullisten zijn tegen het tweede stadium van Faure's plan voor Marok ko, namelijk de instelling van een kroonraad ter vervanging van de sul- can. Met vele conservatieven zijn zij van oordeel dat opneming van Si Bek- kai een aanhanger van ex-sultan Ben Joessef in deze kroonraad uit eindelijk zou kunnen leiden tot de te rugkeer van Ben Joessef zelf. VERVANGING De Franse premier wil de ontslagen ministers zo spoedig mogelijk vervan gen, en zo werd Pierre Billotte (dissi dent-Gaullist) tot minister van defen sie benoemd. Deze is een krachtig voorstander van een liberale politiek in Marokko en als zodanig een welko me steun op een eritiek ogenblik als dit voor de regering. Inmiddels heeft de fractie van de boerenpartij in de assemblée te kennen gegeven dat zij de Marokko-politiek van de regering afkeurt. De onafhankelijke republi- BUENOS AIRES, 6 October Ar gentinië heeft Paraguay een nota ge zonden, waarin wordt gevraagd, dat ex-president Peron uit het land zal worden gezet. Dit is Donderdag medegedeeld door de Argentijnse minister van Buiten landse Zaken, Mario Amadeo. De Argentijnse regering verklaart in haar nota, dat het onderhouden van goede betrekkingen tussen beide lan den onverenigbaar is met een langdu rig verblijf van Peron in Paraguay. In berichten uit Ascuncion, de hoofd stand van Paraguay, wordt gezegd, dat Peron wellicht gedwongen zal worden het land te verlaten in verband met een interview, dat hij zou hebben ver leend en dat in Ascuncion wordt be schouwd als een inbreuk op het di plomatieke recht van asyl. Gezegd wordt, dat de legerleiders van Para guay van mening zijn, dat de eer van het land op het spel staat. Zij zouden ook vrezen, dat Perons activiteit moei lijkheden met Argentinië zal veroor zaken. Peron zou in het interview hebben verklaard, dat hij niet als president was afgetreden, maar was afgezet en dat de Peronisten de algemene ver kiezingen met een meerderheid van 70 pCt zouden winnen. ATHENE, 6 October Koning Paul van Griekenland heeft Donderdag een nieuwe regering onder leiding van Constantinc Karamanlis, voormalig minister voo. openbare werken, be ëdigd. Het kabinet omvat 16 ministers, allen behorend tot de Griekse volks concentratie. Het nieuwe kabinet is met gemeng de gevoelens ontvangen. Oppositie leiders, die hadden gewild, dat koning Paul een zakenkabinet zou benoemen dat zonder verwijl nieuwe verkiezin gen zou organiseren, reageerden krachtig tegen de vorming van het huidige kabinet. De liberale leider Pa- pandreoe zei, dat de koning de voor keur had gegeven aan een „gunste ling". Een algemene verkiezing zou bewijzen, dat de huidige parlementaire meerderheid (de Griekse volksconcen tratie) niet meer de volkswil verte genwoordigt, zo zei hij. DE BILT ZEGT: Afnemende wind Nu en dan buien, afgewisseld door opklaringen. Aanvankelijk nog af en toe harde, en aan de kust stormachtige later krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig ver- n» .ring in temperatuur. keinen in de nationale vergadering daarentegen, die de krachtigste conser vatieve fractie vormen, hebben met 26 tegen 15 stemmen besloten zich te ver zetten tegen een debat over Marokko. Als dit debat niettemin zou doorgaan, zouden zij hun drie vertegenwoordi gers in de regering, o.w. de minister van buitenlandse zaken, Pinay, verzoe ken af te treden. Nu spoedig een kroonraad FEZ, 6 October. Pierre July, de Franse minister voor Marokko en Tu nesië, heeft voor de commissie van buitenlandse zaken van de nationale ver gadering te Parijs verklaard, dat hij voortgaat met de plannen tot vorming van een troonraad en dat de instructies dienaangaande aan de resident-gene raal nog steeds van kracht zijn. In kringen van de Franse geheime dienst is Donderdag gezegd dat de „stoottroepen", die in het Rifgebergte strijd leveren tegen het Franse vreem delingenlegioen, de laatste twee jaar zijn opgeleid op geheime bases in Spaans-Marokko. Sinds de afzetting van sultan Ben Joessef twee jaar geleden zouden nationalistische lei ders verwarring gezaaid hebben onder de Marmoucha's en andere stammen in het Midden-Atlasgebergte in cen traal Marokko. De Marmoucha's behoor den tot de eerst uitgekozenen voor een „ideologische" behandeling wegens hun historische band met de Rif-Ber bers, die in 1925 en 1926 tegen Frank rijk en Spanje hebben gevochten on der leiding van Abdei Krim. FRANSEN IN AANVAL Donderdag is de strijd in het Rif- en Midden-Atlasgebergte in Noord-Oost- Marokko geluwd. Door een verbetering van het weer is het initiatief weer aan de Franse pantserstrijdkrachten en de luchtmacht gekomen. Volgens Franse officieren blijft de toestand, na liet ontzet van Aknoul en Tizi-Ouzli, bij de grens van Spaans-Marokko, labiel. Kleine groepen opstandelingen zijn nog in sommige streken actief, hoewel er tekenen zouden zijn, dat de opstan dige stammen de' moed beginnen te verliezen, en de strijd te staken. Van Franse militaire zijde wil men op dit ogenblik nog niet van een over winning reppen, daar de toestand nog onzeker is en de mogelijkheid bestaat van een hernieuwd offensief der re BOURNEMOUTH, 6 October Bij de opening van het jaarlijks congres der conservatieve partij heeft de Brit se minister van Financiën, R. A. But ler, zijn waarschuwing tegen de in flatie herhaald en er op gewezen, dat hij tot iedere maatregel ter beteuge ling van de inflatie zal overgaan, wel ke hij nodig oordeelt, ongeacht de te gen liem gerichte eritiek. Minister Butler vroeg om volmacht om iedere methode te kunnen gebrui ken, welke hij noodzakelijk zou achten tot herstel van het evenwicht. Hjj zei- de van mening te zijn, dat de ontwik keling in Engeland het laatste jaar te snel is gegaan in de richting van de vorig jaar door de minister genoemde mogelijkheid tot verdubbeling van de Britse levensstandaard binnen 25 jaar. De minister zeide voorts, dat de con servatieve regering niet zal overgaan tot herinvoering van distributie en an dere beperkende maatregelen. Men zal zich wel beperkingen moeten opleg gen op het gebied van de lonen en wat de uitkering van winsten betreft. De uitgaven van de overheid voor nieuwe regeringsgebouwen zouden aanzienlijk worden verminderd en wat het aanleggen van nieuwe wegen be treft, zou men niet verder gaan dan uitvoering van het jongste programma. DJAKARTA, 6 October De jong ste cijfers van de verkiezingen in In donesië, waarvan de einduitslag 8 de zer bekend wordt, zijn als volgt: Masjumi 5,7 miliioen; P.N.I. 6,9 mil- iioen; P.K.I. 5,5 miliioen; Nahdatul Ulama 6 miliioen; P.S.I. 0,2 miliioen; P.S.I.I. 0,3 miliioen. LONDEN, 6 October De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelij ke Grote Drie-mogendheden zullen 24, 25 en 26 October beraadslagen alvo rens zij met hun Sowjetrussische col lega, Molotof, in conferentie treden, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De ministers zullen eveneens de bijeen komst van de raad van de N.A.V.O., die 25 October in Parijs wordt gehou den, bijwonen. Polen vluchtten naar Oostenrijk WENEN, 6 October In Oostenrijk zijn enkele Polen aangekomen, die naar zij zeggen deel uitmaakten van een grote groep vluchtelingen, welke begin September de Poolse grens naar Tsjecho-Slowakije was overschreden. Deze groep had zich tijdens de vlucht over Tsjechoslowaaks grondgebied, waar door politie met honden een ach tervolging werd ingezet, in kleinere eenheden gesplitst. Koningin beledigd DEN HAAG, 6 October De offi cier van justitie bij de rechtbank te Den Haag heeft Donderdag een boete van 500,subsidiair een maand hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar gerequi- reerd tegen de 67-jarige hoofdredac teur van „De Nieuwsbrief" J. Fabius uit Den Haag, die in een artikel, ge titeld „Het neen van de Koning" bele digend zou hebben geschreven jegens H.M. de Koningin. Het artikel waarin de belediging zou zijn voorgekomen, staat in „De Nieuwsbrief" van 25 September van het vorig jaar en handelt over de troonrede van 1954, waarin het wets ontwerp betreffende de opheffing van het Uniestatuut werd aangekondigd. Tegen dit wetsontwerp kantte de hoofdredacteur zich in felle bewoor dingen, waarbij vooral de laatste regel van het artikel voor de Koningin be- bellen als de stoottroepen i. d. Spaanse ledigend zou zijn. Uitspraak over 14 zóne zich eenmaal hergegroepeerd dagen. hebben. 1 DENVER, 6 October Een DC-4- vliegtuig van de Amerikaanse „United Airlines" is Donderdag, met 65 perso nen aan boord, tegen een berg gevlo gen en neergestort in het Amerikaan se rotsgebergte, ten Westen van Chayenne in de Amerikaanse staat Wyoming. Het toestel was op een nor male vlucht van New York naar San Francisco en had in Denver een tus senlanding gemaakt. Een van de verkenningsvliegtuigen die waren uitgezonden toen de DC-4 niet op tijd in Salt Lake City arriveer de, heeft het wrak van het toestel waargenomen in de Medicine-Bow- bergketen, 130 km ten Westen van Chayenne. Er waren geen tekenen .van overlevenden. Yasmin, het vijf-jarige dochtertje van Rita Kayworth en haar tweede (in middels ex-) echtgenoot, prins Ali Khan, heeft na een rijkelijk door publici teit omstuwde tocht van de Verenigde Staten naar Frankrijk, eindelijk, haar vader, prins Ali, gevonden in diens villa in het Franse stadje Neuilly. Deze telefoto toont het meiske in de tuin van de villa in de armen van haar vader, die nog jaarlijks een kapitaal bedrag voor haar opvoeding neer telt.... Zaak—Ambon blijft rusten (Van onze parlementsredacteur) 's-GRAVENHAGE, 6 Oct. „De regering betreurt het besluit dat Nieuw- Guinea op de agenda van de Ver. Naties is gebracht. Maar zij is niet bereid om de Nederlandse delegatie terug te roepen. Een vergelijking met Frankrijk gaat niet op. Dit land blijft zijn plaats innemen in de Veiligheidsraad en in de ontwapeningscommissie. Ons land daarentegen zou elk contact met de Ver. Naties verliezen. De regering staat nog steeds op het standpunt, dat het geen zin heeft over N.-Guinea te onderhandelen. Waarom zullen wij dan de ban den met de V.N. verbreken?" zo zeide gistermiddag Dr Drees in de Tweede Kamer tijdens de algemene politieke beschouwingen. De heer Burger (Soc.) kreeg te ho ren, dat zijn ongerustheid over het particulier beheer van de atoomonder zoekcentra op een vergissing van hem moet berusten. De kernenergie zal trouwens voorlopig alleen maar ge bruikt worden door de electrische cen trales. En deze zijn nu eenmaal meest al niet in particuliere handen. De sta tuten van het onlangs opgerichte Ne derlands Kernreactor Centrum zijn vastgesteld, met dien verstande dat de ministers er voor 6 Januari a.s. ver anderingen in kunnen aanbrengen. Dr Drees ontkende dat dit orgaan in han den is gegeven van het particulier be drijfsleven. Zo benoemt de overheid de voorzitter. Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken komt deze zaak aan de orde. LOONVORMING De loonpolitiek is volgens de minis ter-president moeilijker dan ooit. Ener zijds is het onbillijk om de arbeiders in bepaalde bedrijfstakken niet te la ten profiteren van de grote winsten, anderzijds moet voorkomen worden, dat andere bedrijfstakken (bijv. het vervoersbedrijf) niet achterblijven. Bij de begroting van Sociale Zaken zal wel gediscussieerd kunnen worden over het systeem van de loonvorming. Een volledig bevredigende oplossing zal wel niet te vinden zijn. De loonhoogte houdt met dit probleem verband. Dat alleen de secondaire arbeidsvoorwaar den zijn verbeterd is een gevolg van de onderhandelingen in de grafische in dustrie. Toen zijn deze eisen gesteld. Het College van Rijksbemiddelaars heeft ze afgewezen, omdat ze in strijd waren met de loonbepalingen. De re gering heeft toen tenslotte gedaan wat de werknemersorganisaties gevraagd hebben. Zolang zij een beslissende be voegdheid in de loonpolitiek heeft is de rechtsgrond voor de jongste maat regel voldoende gefundeerd. De regering wil de montagebouw van woningen met kracht bevorderen. Het overleg daarover is geopend. Er zal alles op gezet moeten worden om meer woningen te bouwen. De Provin cies en .Gemeenten die mooie gebou wen neerzetten, moeten zich maar eens afvragen of zij in haar geweten wel overtuigd zijn van het nut daarvan. Dr Drees beziet het woningbouwvraagstuk met diepe bezorgdheid. Critiek alleen helpt echter niet. Elk advies is wel kom maar de regering moet zich nog beraden of er een nationale bouwraad moet komen. PROT. MINISTERS SIERADEN Met kracht heeft Ds Drees zich ver zet tegen het verwijt van ds Zandt (S.G.), dat de Prot. Chr. ministers als versierselen in het Kabinet zitten. Zij zijn geen versierselen, maar sieraden. Zit de oppositie er voor spek en bonen bij? De oppositie heeft een reële in vloed, omdat zij het volk opmerkzaam kan maken op de fouten van het Ka binet. Intussen vocht Dr Drees het jaarlijkse robbertje met de heer Oud uit. Deze toch heeft de stelling verkon digd, dat het Kabinet de geestelijke vrijheid heeft aangetast door het indie nen van de Zondagswet en de crema- tiewet. De liberale fractievoorzitter had het Kabinet Colijn ten tonele ge voerd (daar zat hij zelf ook in), dat had afgesproken dergelijke principiële zaken te laten rusten. Dit gemengde Kabinet had hetzelfde moeten doen. Wat nu?, zo vroeg de heer Drees en hij sloeg Oud's parlementaire geschiedenis op, waarin te lezen valt dat noch een rechts Kabinet noch een liberaal Ka binet moed heeft gehad deze principië le zaken te regelen. Dat was een schande. Als het Kabinet-Drees wel de Met grote instemming heeft prof. Romme vernomen, dat door dr Schouten een verandering van de rechtsvorm der onderneming is vooi esteld, teneinde de factor arbeid beter tot zijn recht te doen komen. Hij wist, dat er in de A.R.-kring al geruime tijd over deze zaak wordt gesproken. De K.V.P.-fractievoorzitter hoop te dat het kabinet zich met deze zaak zal bezig houden. De heer Schouten merkte op, dat prof. Romme in dit verband niet be hoeft te spreken over A.R.-krin- gen. In het program van actie kan hij de wensen van de A.R.- partij op dit punt reeds lezen. moed heeft, zijn deze zaken plotseling niet urgent meer. Dr Drees begreep er niets van. Hij had eerder een woord van lof verwacht, dat dit ministerie deze problemen had opgelost. WEDUWEN EN WEZEN Prof. Romme was zeer teleurgesteld door de mededeling van minister Drees dat het probleem der weduwen en we zen wordt verwezen naar de SER. Moest op dit besluit een jaar gewacht worden? Zo komt er van deze zaak in deze parlementaire periode niets te recht. Daarom vroeg hij de SER een spoedeisend advies te laten uitbren gen. De heer Schouten kreeg van de heer urger te horen, dat de Ned. Herv. Kerk wel degelijk de weg naar de vrijheid in de Bijbel zoekt. En de Kerk vindt daarbij de vrijheid om socialistisch te zijn. In de PvdA komen we met onze verschillende levensbeschouwingen sa men in één partij. Zo vinden we een bruikbare oplossing in dit geestelijk verdeelde land. Niet alleen woorden schieten bij de heer Schouten tekort als hij wil spreken over zijn levens overtuiging en de partijvorming, maar ook gedachten. De heer Tilanus die had gesproken over het vleugelgeklapper in de PvdA kreeg te horen dat de CH een koppel patrijzen is. Als er ee nschot valt vlie- geen ze allemaal een andere kant op. En dit alles werd gezegd met een ver ongelijkt gezicht. WAT IS VERNIEUWING. Volgens de heer Schouten stelt de heer Burger de anthitese: restauratie en progressie, maar zo is de zaak niet juist gesteld. Hoe kan men streven naar herstel zonder te vernieuwen? „Als de heer Burger principieel tegen de anthitese is, moet hij op ander ge bied daarmede niet zo gul zijn", zo riep de heer Schouten uit. „Wat ver staan wij onder vernieuwing? Is dat de socialisering der maatschappij? Dan ben ik een principieel tegenstander van die vernieuwing op grond van mijn principieel bezwaar tegen de so cialistische conceptie ten aanzien van staat en maatschappij. Onder vernieu wing versta ik een zodanige bezieling in de organisaties, dat het geestelijk leven daardoor wordt versterkt. De heer Burger", aldus de heer Schouten, mag niet zeggen, dat men slechts pro gressief is als men het socialistisch veinieuwingsbegrip aanvaardt". De heer Oud construeerde het ver schil tussen de V.V.D. en de P.v.d.A. aldus: de socialisten zoeken het in de breedte (werkgemeenschappen) en de liberalen zoeken het in de diepte. Hij bleef volhouden dat Ambon voor de V.N. gebracht moet worden. Een beroep op het wereldgeweten heeft altijd zin. Ook de heer Tilanus (C.H.) stelde zich op het standpunt dat de confessionele partijen niet con servatief zijn. De stelling van de heer Burger is niet staande te houden. En dat blijkt ook wel uit het feit dat de christelijke partijen na de oorlog on geschonden uit de bus zijn gekomen. Fel verzette hij zich tegen het betoog van ds Zandt (S.G.) die naar zijn me ning in zijn redevoering hatelijk is ge weest tegen A.R. en C.H. Daarin was geen greintje christelijke naastenliefde te bekennen. Ds Zandt was van oordeel, dat meer ruimte gelaten moet worden in het bouwbedrijf aan het particulier initia tief. Hij vond de straffen, die opge legd waren aan mensen, die ernstige verkeersongelukken hadden veroor zaakt, veel te licht. Deze afgevaardig de verzette zich ook fel tegen wat hij noemde de gewetensdwang waaraan de regering haar medewerking ver leent bijvoorbeeld door middel van de provinciale gezondheidsdienst, en ten aanzien van de militaire dienst. De minister-president, de heer Drees, gaat hierna nog nader' in op de op merkingen over de kwestie der kabi netsformatie. Hij geeft als zijn oordeel te kennen, dat het verlaten van de vergadering der V.N. een ongunstige invloed zou hebben. Over de zaak-Ambon valt naar zijn mening weinig meer te zeggen na de desbetreffende interpellatie. Het zou politiek-psychologisch verkeerd zijn deze kwestie in de V.N. aan de orde te stellen. Spr. verklaart dat de regering het met de heer Romme betreurt, dat over de noodvoorziening voor weduwen en wezen gezegd moest worden zoals dat geschied is. De zaak is in het kabinet zeer ernstig bekeken. Over de tempo- nisering der belastingfaciliteiten heeft het kabinet zich nog niet uitgesproken. Spr. heeft niet de illusie gehad, dat hij de heer Tilanus had kunnen be vredigen met zijn antwoord over de kwestie in de ambtelijke wereld. Een dieper gaande discussie over het ver lof en te verwachten ontslag van een hoge ambtenaar (de heer Bonnerman) zal beter gehouden kunnen worden met de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Wat de loonsverhoging aangaat, merkt hij o.a. op, dat de winstdelings- mogelijkheid is omgezet in een grati ficatie, die men zekerder moet achten. De winstdelingsmogelijkheid is er. Als men werkelijk spoed wil maken, dan moet men geen staatscommissie met het oog op de woningnood instel len, meent spr. De algemene politieke beschouwingen worden daarna geslo ten. VLISSINGEN, 7 Oct. Hoog water langs de Zeeuwse kusten noopte van nacht tot grote waakzaamheid. Een zware Noord-Westerstorm, die over de Noordzee kwam aangejaagd, stuwde 't water hoog op naar de Scheldemonden. Gisteravond om 23.24 uur was de wa terstand min 78 N.A.P. terwijl de ver wachte stand was min 1.99 N.A.P. Het water was dus 1.22 m hoger dan ver wacht was. De stormbal ging uit. Waarschu wingstelegrammen zijn echter nog niet verzonden. Ook over stormschade aan de kust was nog niets bekend. Men neemt echter aan dat de zeewering aan de Walcherse kust hier en daar schade heeft geleden. De loodsdiensten waren gestaakt voor alle schepen. In Scheveningen is een strandtent weggewaaid. Het was een consumptie tent .waarin zich nog goederen bevon den. Het is nog niet bekend hoe groot de schade is voor de eigenaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1