S.E.R. IS HET EENS OVER TOE KOMST1GE LOONPOLITIEK Scherpe confrontatie van partijen in de Tweede Kamer r Toch zo groot mogelijke differentiatie in de lonen Geen overeenstemming over instelling van loonraad Opstand in regeringspartijen tegen „de nieuwe koers" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND v.. Televisie voor Televisie EEN ZONNIGEBAAN Koningin kreeg geschenk uit Brazilië NA-OORLOGSE VERSIE. Zal Faure zich handhaven Luns en Anak Agung ontmoetten elkaar t Duitse consul-generaal liep boos de zaal uit Algemene politieke beschouwingen Atoompool en loonvorming ter sprake Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8209 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong WOENSDAG 5 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Boek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. "uiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds 3. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Moli Vlissingen; Zie pagina 3 DEN HAAG, 4 October De S.E.R. is het eens geworden over de grondslagen van de toekomstige loonpolitiek. Op verzoek van minister Suurhoff heeft de raad thans het rapport van de Stichting van den Arbeid van een toelichting voorzien. Uit die toelichting blijkt over duidelijk dat de S.E.R. wenst, dat in de lonen en andere arbeidsvoor waarden een zo groot mogelijke differentiatie moet komen als met de coördinatiegedachte in overeenstemming is. Deze gedachte, aldus de S.E.R. moet in het toekomstige systeem van loonvorming worden ver wezenlijkt. De twee andere grondgedachten zijn: a. dat het bedrijfsleven in zijn ver schillende geledingen de eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming draagt, terwijl daarnaast de overheid haar taak heeft als hoedster van het algemeen belang, en b. dat het algemeen loonniveau in overeenstemming moet zijn met de fundamentele economische- en sociale factoren. De raad is het niet helemaal eens. Over het apparaat voor de uitvoering der loonpolitiek, met name de instelling van een loonraad kon men geen overeenstemming hereiken. ren tegen de manier waarop in het rapport de besluitvorming in de loon raad voor wat betreft de uitvoering van de richtlijnen is geregeld. Met hot oog op de besluitvaardigheid van dé loonraad acht deze minderheid het voorschrijven van een enkelvoudige meerderheid gewenst. Nu over het rapport in de boezem van de raad verschil varjpnening be staat, heeft de raad zich# 3t uitdruk kelijk met de juridischeVc&sequenties van het door de stichting venste sy steem bezig gehouden. De raad meent dat afwijking van bij een goedgekeurde C.A.O., bij een algemeen verbindend verklaarde C.A. O. of bij een bindende regeling van de loonraad vastgestelde lonen en an dere arbeidsvoorwaarden strafbaar moet zijn en dat op deze strafbare fei ten de wet op de economische delicten van toepassing moet zijn. In hoeverre Loonrichtlijnen, zo zegt de raad, kunnen in het toekomstige systeem van loonvorming worden gebruikt. De ze richtlijnen zullen aanwijzing moeten geven voor het meest wenselijke loon niveau en derhalve bepaalde iooncij- fers en enkele belangrijke secundaire arbeidsvoorwaarden dienen te bevat ten. Met de Stichting v. d. Arbeid acht de raad het gewenst, dat de mogelijk heid om bij de bedrijfstakgewijze loon vorming rekening te houden met de bijzondere economische en sociale om standigheden van de afzonderlijke be drijfstakken met name de werk gelegenheid, productiviteit en de ren tabiliteit als een element van de loonpolitiek wordt erkend. De raad acht het voorts gewenst, dat mogelijke ondernemingsgewijze afwij kingen van de basisionen aan het be drijfstakgewijze overleg wordt overge laten. De mate van verschil, dient met het oog op de gelijkstelling in de loon politiek door de toetsende instantie te worden goedgekeurd. Een belangrijke minderheid van de raad wil voor de afzonderlijke ondernemingen in beginsel geen an dere mogelijkheden tot loondifferen- tiatie open laten dan die, welke reeds vastgelegd zijn in de bestaande loonstructuren. Het geheel van lonen en andere ar beidsvoorwaarden moet in de over heidsdiensten en -bedrijven en in de particuliere sector zoveel mogelijk op elkaar afgestemd zijn. De vaststelling van de richtlijnen dient door de S.E.R. te geschieden zegt de raad, doch een minderheid is van oordeel, dat het or gaan, dat met het toezicht op de loon vorming zal worden belast, dit moet doen. Dit namelijk om het informele karakter van de bestaande loonricht lijnen ook voor de richtlijnen in het toekomstige systeem van loonvorming te handhaven. Loonraad De raad kan zich voorts verenigen met de instelling van een loonraad als vaste commissie in de S.E.R., die dan de bevoegdheden van het huidige col lege van Rijksbemiddelaars overneemt. De minderheid echter heeft hier be zwaar tegen. Dit moet uit het bedrijfs leven zelf groeien zegt men. Aange zien echter de bereidheid tot het dra gen van verantwoordelijkheid aan de voet van het bedrijfsleven nog onvol doende is aeht de minderheid het niet gewenst, een toporgaan van bet be drijfsleven met een uit sociaal-econo misch oogpunt belangrijke toezicht houdende taak op loongebied te belas ten, temeer omdat d't betekent het ge ven van dwingende voorschriften. Het thans toegepaste stelsel kan dus heter worden gehandhaafd. Enkele leden van de raad, die het met de minderheid eens zijn achten het gewenst, dat na een overgangster mijn aan het college van Rijksbemid delaars de bevoegdheid, om lonen en andere arbeidsvoorwaarden dwingend op te leggen, wordt ontnomen. De raad acht het gewenst, dat de mogelijkheid van algemeen bindende loonmaatregelen wordt gehandhaafd. Dergelijke maatregelen dienen echter tot de hoge uitzonderingen te behoren. De bevoegdheid tot het nemen van een dergelijke maatregel dient te liggen bij de S.E.R. samen met de loonraad als bij de centrale overheid. Een minderheid acht het uitvaardi gen van algemene ioonronden in we zen strijdig met een loonbeleid, waar bij de loonhoogte voor een goed deel afhankelijk wordt gesteld van de eco nomische positie van de bedrijfstak of onderneming. De raad kan zich in hoofdzaak ver enigen met de voorstellen van de Stichting van den Arbeid met betrek king tot de samenstelling en de werk wijze van de loonraad. Besluitvorming Een minderheid heeft echter bezwa- DEN HAAG, 4 October Pater Gröniger, een Nederlandse carmeliet, die werkt in het Braziliaanse plaatsje Joao Pinheiro, heeft vanmiddag in het paleis Soestdijk een geschenk van de burgemeester van dit plaatsje aan H.M. de Koningin aangeboden. Het was een geprepareerde huid van een tijgerkat. Pater Gröniger, die met ver lof in ons land is, werd vergezeld door pater Kocks uit Hoogeveen. Het be zoek had een informeel karakter. nog verdere strafbepalingen nodig zijn, met name ook ten aanzien van de werknemer die een afwijkend loon uit lokt, zal nader moeten worden bezien. Het heeft naar de raad meent geen zin, voordat overgegaan wordt tot de instelling van een loonraad, nog een fase in te lassen, die een overgang betekent van het huidige stelsel van het college van rijksbemiddelaars en de Stichting van den Arbeid naar het systeem van een loonraad. Overigens is de raad van mening dat de ver wezenlijking van de wenselijkheid van een zo grote mogelijkheid van diffe rentiatie in de lonen en de andere ar beidsvoorwaarden, als met de coördi natie-gedachte in overeenstemming is te brengen, niet behoeft te wachten op de in werking stelling van de voor het nieuw systeem wenselijk geachte apparatuur. Ook met inschakeling van het bestaande apparaat kan aan deze wens tegemoet worden gekomen. Frans parlement terug van reces PARIJS, 4 October Het Franse parlement is Dinsdag van het zomer reces teruggekeerd. Als eerste punt op de agenda stond het verkiezen van de voorzitters van de drie huizen. In de nationale vergadering werd de volksrepublikein Pierre Schneiter bij de eerste stemming gekozen en in de raad van de republiek (senaat) werd Gaston Monnerville (radicaal-socialist) eveneens bij de eerste stemming her kozen. Tenslotte werd de radicaal-socialist Albert Sarraut herkozen als voorzit ter van de assemblée van de Franse Unie. Premier van Griekenland is overleden ATHENE, 5 October De Griekse premier, maarschalk Papagos, is over leden. De maarschalk leed reeds ge ruime tijd aan een ziekte, die hem meer dan zes maanden van het ver vullen van zijn functie weerhield. Onder de rechtervleugel van de re geringspartijen is het intussen tot een. openlijke opstand tegen de „nieuwe koers" gekomen, die premier Faure in Marokko wil volgen. Twintig van de drie en dertig dissidente Gaulisten in de nationale vergadering besloten Pierre July, 'de minister voor Marok kaanse zaken en een vooraanstaand bepleiter van de nieuwe koers, te ver- zc :ken uit de fractie te treden. Ook onder de Gaullisten, van wie enigen het aftreden van de Gaullisti sche minister- bepleiten, groeit het verzet. Mochten de Gaullistische mi nisters inderdaad uit het kabinet tre den, dan zal naar verluidt een conser vatieve groep met één minister in de regering de minister van landbouw Jean Sourbet dit voorbeeld volgen. Politieke waarnemers verwachten nog geen directe Gaullistische actie, omdat het deel van het hervormings plan voor Marokko waartegen de Gaullisten het krachtigst gekant zijn de instelling van een regentschaps- raad ter vervanging van sultan Ben Arafa hopeloos vastgelopen schijnt te zijn. De steun die Faure aan de rechter zijde verliest, wint hij niet geheel te rug aan de linkerzijde. Zolang onze kerheid blijft bestaan over het plan- Faure, zou de regering bij elk debat over Marckko in ernstig gevaar ko men. Als de troonraad ingesteld zou zijn vóór het debat begint, zou de premier wellicht de stemmen krijgen van de socialisten, die niet in de regerings coalitie vertegenwoordigd zijn, doch die de Marokkaanse plannen steunen. Er zijn echter nog geen tekenen die wijzen op een spoedige instelling van de troonraad, waarop ook de Marok kaanse nationalisten wachten. v „„r i.ot eerst in de geschiedenis wcrat de zon gebruikt zij het nog als experiment -voor het opwekken van stroom in een telefoonlijn. De Bell- „Zonnebatterij" die op deze foto wordt geïnstalleerd door een monteur van do Southern Bell Telefoon Maatschappij is het middelpunt van een uitgebreide serie experimenten ten dienste van een nieuw soort telefoonverbinding op het platte land. Deze „batterij" werd bij Americus in de staat Georgia op de tele foonlijn aangesloten en werd daar het eerste bruikbare apparaat om zonne warmte om te zetten in een bruikbare hoeveelheid electrische stroom. Men noemt dc „batterij" zeker vijftien maal zo sterk als de tot nog toe bekende en gebruikte toestellen van deze aard. De door het vernuftige apparaat opge wekte stroom, welke niet direct voor telefoneren wordt gebruikt, hoopt zich op in een soort condensator, welke energie levert in perioden als de zon overdag niet schijnt, en des nachts. Frankrijk staakt uitzendingen over de Verenigde Naties PARIJS, 4 October De Franse nationale radio heeft medegedeeld, dat van Woensdag af de uitzendingen over de Verenigde Naties vervangen zul len worden door gramofoonmuziek. Binnenkort overleg tussen regeringen? 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. Het mi nisterie. van buitenlandse zaken deelt mede: „Tijdens een verblijf in New York hebben de Indonesische minister van buitenlandse zaken, de heer Anak Agung gde Agung en zijn Nederlandse collega mr J. M. A. H. Luns enkele ontmoetingen gehad waarbij de reeds door beide regeringen uitgesproken wens, om tot verbetering der weder zijdse betrekkingen te komen, werd besproken. De resultaten van deze in formele gedachtenwisselingen worden door heide ministers voorgelegd aan hun respectieve regeringen. Gehoopt wordt, dat binnen afzienbare tijd de basis kan worden gelegd voor officiële besprekingen op regeringsniveau". BOMBAY, 4 Oct. De waar nemende Westduitse consul-gene raal in Bombay, dr Heinrich Roenreke, is Maandagavond weg gelopen uit een openbare bijeen komst ter gelegenheid van we reldkinderdag, omdat de West duitse vlag ontbrak bij die van 33 andere landen. De voorzitter van de bijeen komst, de burgemeester van Bom bay, zei, dat er een vergissing in het spel was. Hij had niet gewe ten, dat de vlag ontbrak en hij zou persoonlijk zijn verontschul diging aanbieden aan de consul- generaal, die de afwezigheid van de vlag als een belediging had op gevat. V - =si DE BILT ZEGT; Plaatselijk wat regen DE BILT, 5 Oct. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Matige wind tussen West en Zuid. On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. lici eerste na-oorlogse Duitse vliegtuig, de „DO-27", wordt hier de stat-baan opgereden tijdens een vliegfeest op de Oberwiesenfeld-luchthaven van Mun- chen. Het toestel werd ontworpen en gebouwd door de Duitse Dornier-vlieg- tuigbouwmaatschappij in Spanje. Het is een tweepersoons-machine uitgerust met een 250 pk continental motor, welke bijna kan stilstaan in de lucht, zoals de vo ualige Fieseler Storch, het bekende Duitse verkenningsvliegtuig van voor de oorlog. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 4 October Het laatste algemene politieke debat voor de verkiezingen van 1956 is in de Tweede Kamer begonnen. Had de heer Romme (K.V.P.) zich kennelijk voorgenomen deze laatste keer eens rustig aan te doen, de heer Burger (P.v.d.A.) waande zich reeds op het verkiezingspodium. Naar alle kanten probeerde hij fel uit te vallen. Vooral de politiek van minister Zijlstra stond weer eens bloot aan de bekende socialistische critiek. Maar de conclusie van dit alles was toch weer, dat de P.v.d.A. dit kabinet steunt, omdat er in de huidige verhoudingen geen andere mogelijkheden zijn, om een progressief beleid te voeren. Hoe deze conclusie op dit betoog kan passen zal alleen de heer Burger kunnen begrijpen. Voor de samenvoeging van K.V.P. en K.N.P. had hij geen goed woord over. Integendeel, zij drijft de K.V.P. naar de conservatieve hoek, en in het beleid van minister Zijlstra heb ben de kapitalistische belangen gezegevierd. Het sodaproject is daar van het bewijs, en de ontwikkeling van de atoomenergie wordt daarvan eveneens een duidelijk symptoom. Het is een socialistisch verlangen dat bodemschappen worden gesociali seerd. Dat was de kern van de oppo sitie tegen het beleid van minister Zijlstra, toen het sodaproject aan de orde was. En nu is het begrijpelijk, dat van socialistische zijde getracht wordt, de gehele ontwikkeling van de kern energie in staatshanden te brengen. „Door de gemeenschapsbelangen in particulier beheer te brengen, dreigt de verkregen sociale ontwikkeling onge daan gemaakt te worden", zo riep de heer Burger uit. Maar de socialistische fractievoorzitter vergat er bij te zeg gen, dat het sodaproject zeer bevre digend verloopt. Trouwens, ais de heer Burger zich op het standpunt heeft ge steld, dat de atoomontwikkeling een Europese overheidstaak moet zijn, dan maakt het niet zo heel veel meer uit met particulier of overheidsbeheer. ATOOMPOOL. Er wordt momenteel getwijfeld aan de gezindheid van minister Beyen ten aanzien van de atoompool. Naar men zegt, staat onze minister van buiten landse zaken op het standpunt dat de zes landen van Europa niet in staat zijn, om gezamenlijk het probleem der kernenergie ter hand te nemen. Hij zou spelen op de Engelse kaart, hetgeen betekent, dat er samenwerking moet komen tussen zoveel mogelijk Westeu- ropese landen, waaraan Engeland zou kunnen deelnemen. Voor een boven nationaal gezag, gecontroleerd door een parlement, schijnt hij plotseling njet veel meer te gevoelen. Nu hebben de heer Burger en de heer Romme hem duidelijk gemaakt dat zij niet van zins zijn, op deze weg te volgen. Prof. Romme zei zelfs, een duidelijk positief antwoord van de regering te willen horen. Naar het oordeel van zijn fractie is de spoeling van de kern energie van groot belang. Over dit moeilijke punt waarover ook in het ka binet verschil van mening bestaat, zal de minister-president zich Donderdag wel moeten uitspreken. En is die uit spraak positief, dan zal de heer Bur ger waarlijk niet bang behoeven te zijn, dat de sociale positie van ons volk afhankelijk is van een paar industrië len. Gezien de houding van de andere partijen tijdens de jongste crisis wen ste de heer Burger zich niet te binden aan het te volgen huurbeleid. Ook al meent de regering dat er in 1956 een huurronde zal komen van 25%, de PvdA wil de handen vrij houden. De heer Burger weet één ding zeker: een dirigistische woningbouwpolitiek noodzakelijk. LOONVORMING Het besluit van de regering om geen drie procent loonsverhoging toe te staan, doch slechts een verbetering van secondaire arbeidsvoorwaarden, wat ook op drie procent neerkomt, werd met kracht door prof. Romme bestre den. Daarmede distancieerde hij zich van de KVP-ministers in het kabinet, die dit besluit hebben gesteund, en eveneens van de katholieke werkge vers, die in een vaarwater waren ge raakt, waarin zij niet behoren. De so cialisten, aldus de heer Romme, zien de factor arbeid als een totaliteit, als een deeltje van een reusachtig geheel. Zij kennen aan de collectiviteit een economische waarde toe. Maar volgens de heer Romme gaat het niet aan, de arbeider als individu' te laten onder gaan in een groep. Dat is in strijd met de menselijke waardigheid. De arbei ders mogen allen over één kam wor den geschoren. Verschil in beloning per bedrijfstak moet dus mogelijk zijn. In beginsel heeft de regering een stap, op deze weg gezet. Het systeem van de loonvorming moet begin December bfj de behandeling der begroting van sociale zaken worden besproken. Wijst zij een verdere differentiatie af (de SER heeft verschil in beloning aanbe volen), dan zal er gewacht moeten worden op het advies van de SER, over de loonhoogte. Gaat zij er mee ac- coord, waarom dan op dit advies te wachten? Dan kan, aldus prof. Rom me meteen de vrijheid worden gege ven, ook de primaire arbeidsvoor waarden met drie procent te verhogen. Dan is er geen loonhoogte-advies no dig. Het besluit van de regering noem de de heer Romme dwaas. Hij gaf de regering dan ook in overweging, om op korte termijn de drie procent ver gunning uit te breiden met de winst- delingsmogelijkheid. Als men de winst deling stimuleert (belastingvrij en pre- mievrij) bevordert men de bezitsvor ming. De heer Burger daarentegen vond de nieuwe vacantievoorzieningen voor treffelijk. Een algemene loonronde vond hij de enige mogelijkheid om de welvaart eerlijk te verdelen. Maar de PvdA wil af van de mentaliteit dat be lastingverlaging nooit genoeg kan zijn, en dat loonrondes altijd te vroeg ko men. De heer Weiter (KNP) pareerde de socialistische aanval dat de KNP ver schillende punten in het KVP-program van actie niet zou kunnen onderschrij ven. Wat dat betreft, was hij loyaal, maar verder had hjj toch zijn eigen ideeën over de brede basispolitiek en b.v. de Europese samenleving. Neder land zit in de Ver. Naties weer in de beklaagdenbank aldus de heer Weiter die sprak van een onwaardige positie, waarin ons land verkeert. Waarom hebben wij het Franse voorbeeld niet gevolgd? De regering moet minister Luns en de Nederlandse delegatie zo spoedig moglijk terugroepen. De Russische „glimlach"-politiek heeft nog geen enkele indruk gemaakt op de heren Romme, Burger en Weiter. Een nieuwe methode met het oude doel, zo vonden zij, maar wel werd er gevraagd naar onze nieuwe defensie plannen, waarover in de Troonrede niet werd gerept. De verdere eenwor ding van Europa blijft bij de heren Romme en Burger voorop staan. Vermelden wij verder nog, dat de heren Romme en Weiter de regering nadrukkelijk hebben verzocht, maat regelen te treffen om de verkeersveilig heid te verhogen. De heer Romme hield bovendien nog een pleidooi voor de instandhouding van het departe ment voor maatschappelijk werk, maar al deze punten komen nog ter sprake bij de behandeling van de verschillen de begrotingshoofdstukken, of in het antwoord van de regering. Vandaag worden de debatten voordgezet, Don derdag zal de regering antwoorden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1