MOSKOU Bl| AVOND MAAKT WEINIG IMPOSANTE INDRUK BRYLCRE T Achter het IJzeren Gordijn Kamer met uitzicht op het Kremlin SKiSSWi EDUARDO LONARDI is eerlijk maar een echte doordrijver houdt Uw haar „in top-conditie" BRVlCREiM maakt droog haar weer vitaal voorkomt roos BRYLCREEM geeft 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Wat zal hij gaan bewijzen? Vrouw gedood bij ongeval in Bussum Chr. Schildersschool gisteren geopend Er heerste een korte staking bij Volkswagenfabrieken Driekwart millioen bezoekers op autotentoonstelling Dinsdag 4 October 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.). (Van onze correspondent Alfred van Sprang). MOSKOU. Op het platform voor het bescheiden stationsgebouw van Helsinki's vliegveld staat een tweemotorig, Dakota-achtig vlieg tuig met op de staart een grote, rode vlag compleet met hamer en sikkel en het woord A e r o f 1 o t in Russische letters op de neus. „Moskou...?" vraagt een man in uniform. „Ja..." „Die kant..." Even later roept een luidspreker' stem de passagiers voor Leningrad en Moskou op zich aan boord te begeven. Het gaat allemaal heel eenvoudig. Een stewardess om de plaatsen aan te wijzen is er niet. Stoelriemen zijn er evenmin. Het toestel stijgt op zonder eerst de mo toren warm te laten draaien. Maar we Vliegen. Het interieur van het toestel is netjes. Er zijn maar een-en-twintig plaatsen. Ze zijn allemaal bezet. In de eerste plaats door een groep Russische bouwkundigen, die verschillende W. Europese landen (w.o. Nederland) be zocht hebben. Verder door enkele Finse journalisten, een Turkse expor teur van visconserven, een Israëlische diplomaat, een Amerikaanse dokter en zijn vrouw en een Indiër in een jodh- poer en een lange, khakilcleurige jas. P ra va a We vliegen laag. Bijna iedereen zit te lezen. De Rus sen hebben gevochten om een exem plaar van de Pravda. Een van hen heeft zich in Paris-Presse verdiept. Een ander leest het verhaal Der Bu- merang der Liebe in de Neue IlluS' trierte. De andere passagiers bladeren Uit verveling een beetje door de Rus tische propagandabladen welke in het bagagenet liggen: Neue Zeit, Sovjet- Union, China Today en het spotblad Krokodil.- Beneden ons schuift het Russische landschap voorbij. Met veel moeite slaag ik er in een gesprek aan te knopen met een van de Russische bouwkundigen. „Hoe vond u Nederland7" „Een zeer mooi land en de mensen zijn er erg vriendelijk. „Waar bent u geweest..7" „Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Hilversum en Hij wijst naar het speldje van de Utrechtse jaarbeurs op zijn rever. „Utrechthelp ik. „Ja, Utrecht". Én welke stad is u het beste beval len „Amsterdameen echte stad met activiteit en ruimte en een uitstekende luchthaven Dan stelt hjj vragen. „Wat gaat u in Rusland doen „Reportages schrijven „Nou, vertelt u de mensen dan alstu blieft hoe wij hier levenze denken dat we niets hebbendat er geen brood in de winkels isu kunt het nu zelf zien „Dat zal ik zeker doen „Dank u wel...." Leningrad We dalen. De hoogtemeter boven de deur naar de stuurhut geeft aan dat we snel om laag gaan. We vliegen laag over een brede rivier met scheepswerven en fa brieken erlangs. Dat moet de Newa zijn. En de stad verderop is dan Le ningrad. Even later landen we. We taxiën naar het stationsgebouw. Er staat een flink aantal tweemotorige vliegtuigen op het veld. De meeste zijn zilverkleurig, maar enkele maken door hun bruinachtige kleur de indruk militaire vliegtuigen te zijn. Een zwartgeblakerd geraamte van een han gar herinnert nog aan de oorlog. Een vertegenwoordiger van het staatsreis- bureau Intourist begeleidt ons naar het monumentale stationsgebouw. Het in terieur heeft veel weg van een ouder wets bankgebouw. Een ruime hal met marmeren pilaren. Hoge deuren van zwaar eikenhout. Donkere betimmerin gen langs de wanden. In een salon met antiek meubilair en een grote, kristal len luchter aan het plafond tronen een officier, een vrouw in een grijs uni form met vier sterren op de kraag en een oude dame achter een tafel. De paspoorten worden ingenomen. De In- tourist-man deelt douaneformulieren uit. Men wil weten of ik opium, worm- zaad, horens van een steppe antilope, levende planten, bodemmonsters, iko- nen, verrekijkers, manuscripten, brie ven, gramofoonplaten, films, boeken, paddestoelen en een massa andere din gen bij me heb. Voor het gemak schrijf ik achter alle vragen, „No". En mijn bagage wordt zonder geopend te zijn weer in het vliegtuig geladen. In het restaurant wacht intussen het eerste Russische maal: tomatensla, kippen soep, vlees a ie Stroganoff, gebakken aardappelen en compote. Een willekeurig groepje Mosko- viten op straat. De mensen zien er zeer eenvoudig gekleed uit. De mode is dertig jaar bij de onze ten achterals men tenminste van mode kan spreken. „Neeantwoordt ze. „En kaviaar „Ook niet „Een Russisch vliegtuig en geen wodka en kaviaar7" „Neegeeft ze lachend toe. Ouderwets Het is donker als we Moskou nade ren. Daar het vliegveld voor de stad gelegen is zien we er weinig van. Het enige is de hoge toren van de nieuwe universiteiteen van Moskou's wol kenkrabbers. Felle schijnwerpers flit sen aan als we naar het platform taxiën. De vrouwen van verscheidene van de Russische bouwkundigen staan te wachten. Ze omhelzen haar alvorens de formaliteiten te vervullen. Een In- tourist-man voert ons ook hier weer naar een wachtkamer. Aan de wand hangt een enorm schilderij van Stalin. Een radio speelt operamuziek. En de tafel ligt vol met dezelfde propaganda bladen als in het toestel. Een zwarte, zes-persoons Zim brengt ons naai' Moskou. Het is stil en donker in de buitenwijken. Maar voor een millioe- nenstad is het toch niet veel. De éta lages zjjn klein en slecht verlicht. Er is weinig rijverkeer. Een lichtreclame ig een uitzondering. Op de Gorki bou levard is het wat drukker. Maar dat is dan ook het hart van Moskou. De Zim stopt. Hotel National ontcijfer ik boven de ingang van een groot, oud gebouw op de hoek van de Gorki bou levard. In de hal troont een vrouwe lijke receptionist achter een zwaar bu reau met een kolossale schemerlamp. De wand achter haar wordt geheel be dekt door een schilderij van Stalin. ,Uw naam....?" vraagt ze in het Engels. „Van Sprang „Kamer 231 Een liftman, die er in zijn zwarte uniform uitziet als een binnenschipper -in-ruste brengt me naar de tweede verdieping. Daar staat ook weer een groot bureau met een schemerlamp er op. Het is hier echter Lenin in plaats van Stalin die voor de wandversiering zorgt. Een kamermeisje wijst me ver der de weg. De kamer heeft wel iets van een salon in een slecht-ingekleed paleis. Antiek meubilair met een be kleding van imitatie-gobelin. Overgor dijnen van rood pluche. Een hoog pla fond. Een kast met een marmeren blad en afbeeldingen van een valkenjacht op de deuren. Een niet-lopende pendu le geflankeerd door een harpspelende maagd. Een schrijftafel met een op de schouders van een dikbuikige Cupido rustende schemerlamp en een inktstel van zwartgeaderd marmer. Behalve twee bedden staan er in de kamer twee nachtkastjes, een tafel, een kast, een schrijftafel, een bank en acht stoe len. Ik schuif de zware overgordijnen opzij. Voor me ligt een wijd, don ker plein. Aan de overkant ervan tekenen de contouren van het Kremlin zich flauw tegen de avond hemel af. De bakstenen muur met de kantelen is dreigend-zwart. Op de hoeken verheffen zich kegel vorige torens. Op enkele staat een vijfpuntige ster van diffuus rood licht. In het lange gebouw achter de muur zijn slechts enkele vensters verlicht. Dat is dus het Kremlin. Het machtige bastion van het com munisme. Het geheimzinnige hart van de Sowjet-Unie. Nu ik er vlak tegenover sta besef ik eerst werke lijk in Rusland te zijn. (Nadruk verboden) Moskou Een uur later vliegen we weer. Er is nu een meisje in een gebloemde jurk bijgekomen. Ze nestelt zich met een boek naast een van de Russen. Eerst als ze iemand een glas thee brengt blijkt dat ze de stewardess is. „Heeft u wodka7" vraag Ik haar in het Duits. (T Visum Een paar weken geleden moest ik in de buurt van de Russische ambassade in Den Haag zijn. Het was een goede aanleiding om te gelijk weer even te informeren hoe het met mijn oude visum- aanvragen voor Rusland stond. „Wanneer heeft u de formulie ren ingevuld..7" vroeg de con sul. „O, al een paar jaar geleden. „Wat wilt u in Rusland gaan doen?" „Reportages maken. De consul knikte. „Wanneer wilt u gaan7" „Zodra ik een visum heb „Ik zal u een visum voor twee weken geven...." „Wanneer1" „Nu meteen. Vier dagen later liep ik op het Rode Plein in Moskou. Twee we ken is niet veel om Rusland te zien. Ik heb het niet eens gepro beerd, In plaats van dagen te ver doen met in treinen en vliegtui gen te zitten heb ik mij bepaald tot het bestuderen van het leven in twee grote steden: Moskou en Leningrad. Ik heb er door de straten gezworven. Ik heb er scholen en warenhuizen, kerken, musea en parken bezocht. Ik heb er met allerlei mensen gesproken. Soms was er een Russische tolk bij me. Dikwijls was ik alleen. Niemand heeft me iets in de weg gelegd. Dit en de komende arti kelen bevatten een objecief, niet- gecensureerd verslag van myn belevenissen in de Sowjet-Unie. J Zo ziet het centrum van Moskou er overdag uit. Het grote gebouw is het Moskwa Hotel met meer dan 500 kamers. De voetgangers steken er al even even ongedisciplineerd over als bij ons. huid fris fraaie'glans vettigheid Beecham NederlandN.V. voor Engroa Jacq Mot N.V., Amsterdam Kansen keerden snel PERON is naar Paraguay vertrokken en zijn opvolger Eduardo Lonardi heeft aangekondigd dat zijn regering een plan wil uitwerken om de economische en financiële toestand in Argentinië weer gezond te maken. Ruim drie weken geleden zat dezelfde Lonardi in een van de kleinere bussen die de verbinding onderhouden tussen Buenos Aires en de provinciestad Cordoba. Hij reisde niet per trein, want lang en mager als hij is, zou hij onmiddellijk opvallen. En hij mocht geen opzien wekken, want hij had in Cordoba een belangrijke opdracht te vervullen. En een gevaar lijke opdracht was het eveneens: hij zou er de lont gaan aan steken van de revolutie. Had de politie iets van zijn tocht afgeweten, dan zou de Argentijnse geschiedenis van de laatste veertien dagen er wellicht anders hebben uitgezien. Maar in de bus bekom merde zich niemand om deze lange reiziger, die rustig een dagblad zat te lezen en op de plaats van bestem ming in de massa verdween. Veertien dagen later stond de zelfde man op het balkon van de Casa Rosada te Buenos Aires om door tienduizenden opgetogen Ar gentijnen te worden toegejuicht als de nieuwe president, die het in een minimum van tijd had klaarge speeld de dictator Peron van zijn voetstuk te stoten. In twee weken tijds was een doodgewone buspassagier revolu- tionnair staatshoofd geworden. De kansen waren wel snel gekeerd. Niet zo wonderlijk En toch is het niet zo verwonder lijk als men denken zou. Lonardi gold sinds lang als Peron's gezwo ren vijand en degenen, die op de hoogte waren van wat er onder gedwongen stilte in het vijande lijke kamp werd uitgebroed wisten, dat hij reeds lang met de namen van een „schaduwregering" op zak liep. Geen wonder, dat hij door de politie scherp in de gaten gehou den werd, om haar uiteindelijk toch nog te slim af te zijn. Deze 59-jarige Lonardi schreef in 1951 een hevige protestbrief naar Peron tegen het voornemen van de dictator Eva Peron de functie'van vice-president toe te vertrouwen. Het derde leger zag zijn comman dant met pensioen gaan. Het sterkte 'r de soldaat alleen maar in zijn ver zet tegen hef regiem, dat hij voor het land slechts zag als hoogst ver derfelijk. In de gevangenis Kort daarna werd Lonardi vast gezet voor enkele maanden in ver band met een andere, mislukte, po ging van een, eveneens afgedankte, generaal om Peron het bewind te ontnemen. Toen hij uit de gevan genis werd ontslagen verdiende hij zijn brood met.... verzekeringen en kantoorwerk in een kleine on derneming die door zijn zoon, een ingenieur, werd geleid. In 1952 werd hij beschuldigd van deelname aan een ander complot, doch hij bleef op vrije voeten. Lonardi en Peron studeerden des tijds aan dezelfde militaire acade mie, maar zij liggen al sinds 1943 met elkaar overhoop. Dit kwam om dat Peron, die militair attaché "was in Santiago, hals over kop uit Chili moest vluchten omdat de Chileense autoriteiten lucht hadden gekregen van zijn pogingen in het bezit te ko men van Chileense verdedigings plannen. Lonardi was zijn opvolger en toen deze na enkele weken het land werd uitgezet, onder beschul diging van hetzelfde spionnage-mis- drijf, weet hij deze „mislukking" aan de dwaasheden van zijn voor ganger. Sindsdien hebben zij el kaar niet meer kunnen luchten of zien. Het belette Lonardi evenwel niet, toen Peron aan het bewind kwam, snel carriers te maken. In het In- ter-Amerikaans verdedigingscomi té, vertegenwoordigde bij, Argenti nië als Kolonel. En daar in Was hington leerde men hem kennen als een eerlijke maar doordrijvende kerel. In 1950 werd hij teruggeroe pen als commandant voor het Derde Leger, tot Peron hem de laan uit stuurde. De nieuwe president, een vurig Katholiek, is gehuwd en heeft drie zoons en twee dochters. Hij spreekt vloeiend Frans, Italiaans, Spaans en Engels. In de dertiger jaren was hjj pro fessor in wiskunde en tactiek aan de militaire academie. Nu heeft hi) ruimschoots gelegenheid om te be wijzen, dat hü ook de politieke tac tiek beheerst. Hij wil beginnen met een economisch en financieel her vormingsplan. Zal hij dat kunnen? Men weet het niet. Want de een heid bewaren onder de revolution nairen en tevens een verzoening bewerken met het volksdeel dat nog achter Peron staat is alleen al een taak die een man de hals kan breken. I BUSSUM, 3 Oct. Op de hoek van de Kruislaan en het Oosteinde te Bus sum is vanmiddag omstreeks twaalf uur een tragisch ongeluk gebeurd, dat aan de 60-jarige mevrouw M. Mag- chielsen uit Bussum het leven heeft gekost. Toen mevr. M. per rijwiel het kruis punt passeerde, naderde van links de 24-jarige J. B. met zijn auto, die door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen. Vermoedelijk zijn daarbij zijn remmen doorgescho ten. Bij zijn poging de wielrijdster te ontwijken reed hij tegen een muur, die in tweeën brak. Het bovenste gedeelte van de muur trof mevr. M., die op het trottoir een heenkomen had gezocht. Zij was vrijwel op slag dood. De hoogleraren in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije universiteit dr G. J. Sizoo en dr J. F. Koksma zijn te Amsterdam in intieme kring door hun oud-leerlingen gehuldigd in ver band met het feit, dat zij een kwart eeuw als zodanig zijn werkzaam ge weest. Dr Sizoo en dr Koksma behoren tot de oudste hoogleraren dezer facul teit. die rond 't gouden jubileum in 1930 is gestart. Echtpaar stal voor f 1000.— 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Wegens winkeldiefstallen heeft de Haagse po litie een echtpaar aangehouden, name lijk de 62-jarige L. G. en zijn echtge note, de 69-jarige E. J. G.-de P. Het echtpaar had enig geld, maar teerde in en besloot nu wat te gaan leven op de zak van winkeliers. In twee maanden nam het echtpaar voor f 1000.aan goederen weg, onder andere een hele kaas, een radiotoestel, badtassen enz. Ze werden op heterdaad betrapt bij het stelen van een fles wijn. ZWOLLE, 3 October In Hotel „Van Gijtenbeek" te Zwolle is Maan dag de christelijk nationale schilders school geopend. Deze school zal werk zaam zjjn naast de algemene schil dersschool te Utrecht en de R.K.-school te Boxtel. Een stichting voert het be heer over de school te Zwolle. In deze stichting werken samen de Christelij ke schilderspatroonsbond, de Christe lijke bond van werknemers in-hout en bouwnijverheid en de Vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het nijverheidsonderwijs. De school is voorlopig gevestigd in zeven lokalen van de voormalige Hervormde kweek school. Directeur van da christelijk natio nale schildersschool is de heer C. Lips te Terneuzen. De nieuwe school be gint met 20 leerlingen die intern zijn, en 22 zogenaamde Zaterdagscursisten. WOLFSBURG, 3 Oct. Voor het eerst sedert de oprichting is een groep van 1500 arbeiders van de „Volkswa- gen"-fabrieken Maandagmorgen in sta king geweest. Zij wensten kracht bij te zetten aan hun eis voor betaling door de directie van hun reiskosten. Nadat de eis was ingewilligd, zijn de arbeiders Maandagmiddag weer aan 't werk gegaan. FRANKFORT, 3 Oct. De autoten toonstelling te Frankort is door 750.000 personen uit in totaal 60 landen be zocht. Het publiek was kieskeuriger dan verleden jaar, maar kocht meer dan op de beide vorige autosalons. Verrassend grote hoeevelheden sport en personenauto's, werden er aan Duit se afnemers verkocht. Ambtsaanvaarding van prof. dr W. Ph. Coolhaas UTRECHT, 3 Oct. Aan de rijksu niversiteit te Utrecht aanvaardde Maandag dr W. Ph. Coolhaas het ambt van buitengewoon hoogleraar in de ge schiedenis der betrekking van Neder land (en andere Europese landen) met de overzeese wereld, met een rede ge titeld: „Verloren kansen". Eerste Duitse vrijwilliger bin nenkort in uniform BONN, 3 Oct. De eerste vrijwilli ger van het Westduitse leger zal vóór het einde van deze maand in uniform worden gestoken, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van landsverdediging Maandag te Bonn meegedeeld. Toen op een persconferentie werd gevraagd of dit onafhankelijk zal ge schieden van de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Genève, antwoordde hij: „Ja". Op het centraal bureau van de A.N.O.Z. (Alg. Ned. Onderling Ziekenfonds) te Utrecht is de ondernemingsraad van dit grootste ziekenfonds in het land geïn stalleerd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3