Verantwoordelijkheid voor Duitse her eniging kan niet worden overgedragen r Bezorgdheid over Franse terug trekking uit vergadering der V.N, Visum voor Moskou Ook aansprakelijk voor garanderen van vrije toegang tot Berlijn Leden van erepeleton der £LS«. klaagden elkaar aan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Provinciehuis wordt fraai geheel K,. Westelijke drie zeggen in nota Opstandige stammen in Atlasgebergte Argentinië gaat economie saneren Sir John Harding nu op Cyprus Surinaamse postzegels thans verkrijgbaar Beddegoed voor de Japanners Onderzoek gevraagd onder Palestijnse vluchtelingen Adenauer en Faure gaan morgen confereren Ets van Rembrandt ontdekt Duitse gevangenen in Rusland komen deze maand thuis 3 OCTOBERMAAL IN LEIDEN J Politierechter sprak van een onwaardige vertoning Oppersfe Sowjet bekrachtigt verdrag met Oostduitsland Vergoeding voor in Japan doorgemaakt leed Men zij gewaarschuwd Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. S208 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong DINSDAG 4 OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruinmgen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaiand; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. "uiissen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes, Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen, J. Moli, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (ZIE PAGINA 2) WASHINGTON, 3 Oct. Van ambtelijke zijde wordt te Washington ver nomen, dat Engeland, Frankrijk en Amerika de Sowjet-Unie officieel hebben medegedeeld, dat zij haar verantwoordelijkheid voor een hereniging van Duitsland en voor Berlijn, niet kan overdragen aan Oost-Duitsland. In de nota's, die verleden week door de Westelijke ministers van buiten landse zaken te New York zijn opgesteld, wordt eveneens de nadruk gelegd op de volgende Westelijke gezichtspunten: 1. dat de federale regering te Bonn het enige gezagsorgaan is dat recht heeft voor geheel Duitsland te spreken, en 2. dat het vaststellen van Duitslands uiteindelijke grenzen moet worden uitgesteld tot een vredesverdrag met Duitsland. Engeland, Frankrijk en de Verenig de Staten hebben Moskou Maandag ge waarschuwd dat zij Rusland, en niet Oost-Duitsland, verantwoordelijk hou den voor het garanderen van de vrije toegang tot Berlijn voor alle verkeer uit West-Duitsland. Volgens officiële kringen hebben de CASABLANCA, 3 Oct. Franse versterkingen met pantserwagens zijn in allerijl naar de Spaans-Marokkaan se grens en het Midden-Atlasgebergte gezonden, waar naar men ongeveer denkt 100 mensen zijn vermoord of worden vermist bij een opstand van stammen, die zich Zondag heeft voor gedaan. De twee gebieden, 100 km van el kaar verwijderd, zijn naar de mening van Franse functionarissen tot opstand aangezet door agenten uit de Spaanse zóne. In het Rifgebergte werden Zondag twee Franse posten bestormd door en kele honderden opstandelingen. Zij zouden nog steeds onder zware druk van de aanvallers staan. Een derde Sost, te Bouzined, een Franse enclave de Spaanse zone, zou in brand staan, nadat guerilla-strijders deze Zondag geplunderd hadden. In de Midden-Atlas, 150 km ten Oos ten van Fez, hebben Franse vliegtui gen en tanks Maandag 2.000 stamleden bestookt, die zich op de heuveltoppen samentrokken vanwaar af men Im- mouzer des Marmouches een plaats je in het meest ontoegankelijke deel van de bergketen kan overzien. Im- mouzer is Zondag aangevallen door stamleden, die onder dekking van de duisternis uit de bergen waren afge daald. Zij staken de plaats in brand en roeiden een deel van de Europese be volking en het garnizoen van 120 Ma rokkanen uit. Naar verluidt zijn de op standelingen goed uitgerust met auto matische wapens. BUENOS AIRES, 3 Oct. De voor lopige regering van Argentinië wil een plan uitwerken om de economische en financiële toestand in het land weer gezond te maken. Zij zal vooral stre ven naar stabilisatie van de munt en naar evenwicht tussen inkomsten uitgaven van de staat. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de regering van Pa- raquay acht men het waarschijnlijk, dat Peron slechts korte tijd in Para guay zal blijven. De Argentijnse rege ring zou het ongewenst achten, dat Pe ron zo dicht in de buurt blijft. In Asuncion vraagt men zich af, of Peron naar Zwitserland of naar West- Duitsland zal gaan, waar hij, naar men meent, over grote tegoeden beschikt uit transacties met Westduitse firma's. Na aankomst van Peron te Asuncion gaf de Argentijnse regering een ver klaring uit waarin de hoop wordt uit gesproken dat de aanwezigheid van de afgetreden president in Paraguay „nim mer een beletsel zal vormen voor het handhaven van de meest vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide lan den". De nieuwe gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is daar Maandag aangekomen. Hij verklaarde, dat hij in de eerste plaats de rust en orde op Cyprus wil herstellen; daarna moe ten zo snel mogelijk de economische en sociale toestanden verbeterd wor den. Op de derde plaats komen bespre kingen over constitutionele en politie ke ontwikkelingen „op basis van de voorstellen die zijn gedaan op de Brits- Turks-Griekse conferentie in Londen". Westelijke vertegenwoordigers in Mos kou gelijkluidende nota's van deze strekking op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigd. SFEER NIET GUNSTIG. Frankrijk heeft de Sowjet-Unie of ficieel meegedeeld, dat het bezoek van de premier en de minister van Buiten landse Zaken aan Moskou, dat later in de maand zou worden gebracht, voor lopig is uitgesteld. De regering is van oordeel, dat de sfeer op het ogenblik niet gunstig is, gezien het feit, dat Rus land in de Verenigde Staten voor op neming van de kwestie-Algerije op de agenda stemde. Van bevoegde zijde is vernomen, dat het Franse ministerie van Buitenland se Zaken de meeste Franse vertegen woordigers in landen, die gestemd heb ben voor plaatsing van de kwestie- Algerije op de agenda van de alge mene vergadering der V.N., opdracht heeft gegeven, de aandacht van de be trokken landen te vestigen op de ge volgen, die deze handelwijze zou kun nen hebben voor hun betrekkingen met Frankrijk. Kwestie-Nieuw-Guinea defini tief op agenda V.N. New York, 3 Oct. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft Maandag met 31 tegen 18 stem men bij tien onthoudingen besloten de kwestie Nieuw-Guinea op haar agen da te zetten. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Zoals gemeld, zullen voor Suriname twee postzegels worden uitgegeven. Een ervan zal worden uitgegeven ter gelegenheid van het koninklijk bezoek, doch over deze zegel is thans nog niets bekend. De andere zegél, die thans aan de philatelistenloketten verkrijgbaar is heeft een frankeerwaarde van 5 cent (Sur. courant) zonder toeslag. De ver koopprijs bedraagt 10 cent (Ned. Cou rant). De zegel is ontworpen door de heer André v. d. Vossen en is blauw van kleur. De voorstelling geeft een af beelding van het Westelijk halfrond van de wereldbol en een Mercurius staf, die de ligging van Paramaribo markeert. De zegel is gedrukt bij de N.V. Joh. Enschede en Zn te Haarlem en uitgevoerd in koperdiepdruk. De grootte van de zegel bedraagt 26x31 mm, die van het beeld 23x28 mm. PRAAG, 3 Oct. Tsjecho-Slowakije heeft Maandag te kennen gegeven, dat het zijn overeenkomst met Egypte tot levering van wapens zal uitvoeren. Het was een normale handelsovereenkomst en inmenging van andere landen deze aangelegenheid kon niet worden geduld. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Direct nadat de laatste hand gelegd was aan de hulpzendingen voor India en Paki stan heeft het Nederlandsche Roode Kruis zich gezet aan een nieuwe taak namelijk de hulpverelening aan de slachtoffers van de orkaanramp in Ja pan. Per stoomschip „Arimasan Maru" zullen op 8 October 1375 stuks bedde goed ter waarde van ongeveer f 10.000 worden verzonden aan het Japanse Rode Kruis. De zending zal speciaal ten goede komen aan de kinderen van de dakloze bevolking. Tien zeiels waren onbezet..,.. NEW YORK, 3 Oct. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft Maandag het algemene debat voortgezet. De tien zetels van de Franse delega tie waren onbezet. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Osten Unden, sprak zijn spijt uit over de terugtrekking van de Franse delegatie, na het besluit van de algemene vergadering van Vrijdag om de Algerijnse kwestie op de agenda te plaatsen. Hij hoopte, dat een oplossing „voor deze abnormale toestand" ge vonden zal worden. DE BILT ZEGT: Mooi herfstweer DE BILT, 4 Oct. In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking. Overigens opklaringen maar ook kans op een bui. Weinig wind en weinig vera. ,g in temperatuur. Ook Mohammed Ali, de afgevaardigd de van Pakistan, een der landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep die om opneming van de kwestie-Algerije op de agenda had gevraagd, betuigde zijn „spijt en bezorgdheid" over de Franse terugtrekking. Hij hoopte, dat de Fransen zouden terugkeren, omdat zonder „volledige Franse deelneming in alle V.N.-organen" de volkerenor ganisatie zeer bemoeilijkt wordt bij het nastreven van haar doelen. Osten Unden verklaarde in zijn al gemene beschouwing, dat het wellicht dienstig is dat de V.N.-subcommissie voor ontwapening de ingekomen voor stellen en antwoorden op vragen die in deze commissie naar aanleiding van die voorstellen waren gesteld, publi ceert. Deze documenten zouden wel licht een basis kunnen verschaffen voor een inleidend debat over de kwestie in de politieke commissie van de algemene vergadering. ISRAËLISCHE STEM. De permanente Israëlische afgevaar digde, Abba Eban, deed een beroep op „alle vredelievende landen om te ver hinderen, dat Arabische oorlogszucht met wapens wordt beloond". Hij waar schuwde tegen verstoring van het mi litaire evenwicht in het Midden Oos ten. Eban kon zich moeilijk voorstel len, hoe regeringen „die prijs stellen op haar morele positie, wapens kun nen leveren aan regeringen wier eer ste internationale doel is hindering, be legering, bedreiging en indien moge lijk vernietiging van een buurstaat, waarmee zij geen vrede willen slui ten". Eban, die Vrijdag stemde tegen op neming van de Algerijnse kwestie op de agenda, zei, dat de crisis is ont staan door een neiging om de bevoegd heden van de algemene vergadering, die uitgebreid doch niet onbeperkt zijn, te rekken tot buiten de grenzen van discretie en wet. De voorzieningen van het handvest zijn volgens hem zeker bedoeld als een belemmering voor „re gelrechte schendingen van souvereini- teit, zoals die van Vrijdag". De Syrische afgevaardigde El Sjoe- kairi, verklaarde, dat de Veiligheids raad een commissie zou moeten instel len voor een onderzoek onder de Pa lestijnse vluchtelingen om te weten te komen, of zij naar Palestina wensen terug te keren en om de repatriëring te vergemakkelijken. In de commissie zouden de Ver. Sta ten, de Sowjet-Unie en Perzië zitting nemen. BONN, 3 Oct. De Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, en de Franse premier, Edgar Faure, zullen Woensdag in Luxemburg confereren over de voorbereidingen voor de Ge- neefse conferentie van de ministers van huitenlandse zaken der Grote Vier, aldus heeft een Westduitse regerings woordvoerder Maandagavond medege deeld. Antoine Pinay, de Franse minister van buitenlandse zaken en de West duitse staatssecretaris van buitenland se zaken, prof. Hallstein, zullen de bij eenkomst bijwonen. In kringen van de Westduitse rege ring is men van mening, dat Adenauer en Faure waarschijnlijk ook de Saar- kwestie zullen bespreken. NEW YORK, 3 October Een ets die een jaar geleden voor 35 dollar cent werd gekocht, blijkt een zeldzaam werk van Rembrandt te zijn, waarvan de waarde, volgens de eigenaar John Gallacci, op 2.500 dollar wordt geschat. Het is een zeldzame tweede afdruk van „de graflegging". John Gallacci, dié zeventig jaar geleden in Napels werd geboren, verzamelt reeds veer tig jaar kunstvoorwerpen. BONN, 3 October Rusland heeft West-Duitsland ervan op de hoogte ge stéld dat de 9.626 Duitse krijgsgevan genen, die zich nog in Rusland bevin den, deze maand in hun vaderland zullen terugkeren. De eerste groep repatriërenden wordt aanstaande Zondag verwacht. BONN, 3 Oct. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de Ameri kaanse speelgoedfirma, die speelgoed met afbeeldingen van hakenkruisen naar Duitsland uitvoerde, opdracht ge geven deze export stop te zetten. De firma heeft haar hoofdvertegen woordiger in Nederland eveneens op dracht gegeven de verkoop van dit speelgoed naar West-Duitsland stop te zetten. Speelgoed met afbeeldingen van hakenkruisen zal niet meer wor den vervaardigd. Hoogwater Woensdag 5 Oct.: Vlissingen: 3.46 u. 2.37 m., 16.05 u. 2.40 m. Terneuzen: 4.18 u. 2.51 m., 16.35 u. 2.54 m. Wemeldinge: 5.40 u. 1.94 m., 17.56 u. 1.90 m. Zierikzee: 5.23 u. 1.70 m, 17.41 u. 1.67 m. Onze speciale reiscorrespondent, Alfred van Sprang, heeft een be zoek van enkele weken aan de Sovjet-Unie gebracht, waar hij in verschillende steden interes sant materiaal verzameld heeft voor nieuwe artikelen in de se rie Achter het ijzeren gordijn. Na enkele jaren tevergeefs ge probeerd te hebben een Russisch visum te bemachtigen heeft hij ten slotte geprofiteerd van de omstandigheid dat Nederlandse journalisten ter gelegenheid van het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou zonder formaliteiten een visum konden krijgen. Derhalve heeft Alfred van Sprang slechts enkele dagen na zijn thuiskomst van een twee- weekse reis naar Hongarije op nieuw zijn koffers gepakt om via Helsinki naar Moskou te vlie gen: de eerste Nederlandse jour nalist, die op een touristenvisum Rusland binnen kwam. Het ver trek was zo plotseling dat er geen tijd was om eerst de in drukken uit Hongarije op papier te zetten. Vandaag publiceren wij zijn eerste indrukken over zijn nieu we reis. U kunt zijn artikel le zen op pag. 3. Alfred van Sprang als eerste Nederlandse journalist op een touristenvisum in Rusland y-É „Huurlingen in overalls" AMSTERDAM, 3 Oct. Diverse leden en geroyeerde leden van het be faamde erepeleton der B.S., hetzelfde peleton, dat tot dusverre der traditie getrouw op de herdenkingsdagen de wacht betrokken heeft voor het nationaal monument op de Dam, hebben elkaar Maandag voor de Amsterdamse politie rechter felle beschuldigingen naar het hoofd geslingerd. Het was weer drie October, om het nauwkeurig te zeggen, voor de driehon derd een en tachtigste keer sinds op een vochtige en kille Octoberdag in het jaar 1574 de watergeuzen, van wie alle Nederlanders zich nog een klein beetje afstammeling voelen, in hun „platboomde vaartuigen" beladen met haring en wittebrood, de door het water van een langdurige Spaanse bezetting verloste, vrijwel uitgehongerde stad Leiden binnenvoeren. Het jaarlijkse herdenkings feest, begon in alle vroegte met de traditionele uitdeling van haring en witte brood dat de Leidenaren deze „geuzencost" nog steeds hogelijk waarderen, blijkt wel uit de glunderende gezichten op deze foto De reveille die door velen werd bij gewoond betekende het begin van een feestviering ter herdenking van het ontzet in 1574, geheel volgens het tra ditionele programma. Er was na de reveille koraalmuziek bij 't standbeeld van burgemeester van der Werf, er was een militaire mars met als hoogte punt het afnemen van de parade voor het stadhuis door brigade-generaal van de generale staf D. Dijkstra, en boven al was er de traditionele uitdeling van haring en wittebrood in het Waagge bouw. Hoewel het aantal Leidse burgers, waaraan deze feestgave werd verstrekt iets minder was dan vorig jaar, kwam het toch aanzienlijk boven het gemid delde uit. Meer dan tienduizend Leidenaren ontvingen de spijzen, die herinnerden aan de voedselvoorraden die de geuzen bij hun intocht ln 1574 meebrachten. Meer dan twaalfduizend witte broden werden verstrekt en meer dan acht tien duizend haringen. Er werd de commandant Thijs Kok, de man tot wie diverse staatshoofden bij het monument het woord hebben gericht, verweten, dat hij nooit ille gaal werk zou hebben verricht, het geen door anderen met nadruk werd tegengesproken, er werd gezegd, dat „huurlingen in overalls" zich in 't ere peleton probeerden binnen te dringen, er waren op een ledenvergadering heimelijk uitlatingen op een bandre corder opgenomen, die dan later tegen de sprekers werden uitgespeeld en tenslotte waren er klachten bij de justitie ingediend. De politierechter, mr L. de Blecourt, stak niet onder stoelen of banken, dat hij de hele vertoning weinig verhef fend voor de illegaliteit vond. „Dat in de boezem van de illegaliteit, die ons land in de oorlog zo prachtig heeft ge diend' zulke onwaardige ruzies en ani mositeit zijn ontstaan, is doodzonde", zei hij. Als verdachte stond terecht de 57- jarige chef van een reisbureau H. E., doch iemand die blijkens het feit dat hij uit de B.S. en de nationaal federa tieve raad van voormalig verzet Ne derland is geroyeerd, reeds enige tijd moeilijkheden met de voormalige ver zetsstrijders heeft. Hij is géén lid van het erepeleton, doch had daarover wel een rapport uitgebracht. Welke rol daarbij de 41-jarige voormalig waarn. commandant C. J. de K. van het pele ton heeft gespeeld, werd ter zitting niet duidelijk. Ook deze De K. schijnt moei lijkheden te hebben gehad. Hij is secretaris geweest van de afd. Amster dam der B.S. en was om bepaalde re denen uit het peleton gewerkt. „ONSYMPATHIEK". In het rapport had verdachte E. neergelegd, dat Thijs Kok nimmer ille gaal zou hebben gewerkt. Kok zelf stelde er ter zitting prijs op te vermel den, dat het rapport door een commis sie onder voorzitterschap van hoofd inspecteur Roozema was onderzocht en op dit punt volkomen onjuist was be vonden. Zelfs de burgemeester van Amsterdam had er zich mee bemoeid en had Kok medegedeeld er zeer veel prijs op te stellen, dat deze comman dant van het peleton zou blijven. Intussen waren er besprekingen over het rapport geweest. Daarbij hadden leden van het peleton een bandrecor der in werking gesteld, toen verdachte E. zijn conclusies met hen besprak, zonder dat hij dit wist. „Niet erg sympathiek", noemde de politierechter dit. Op 4 April j.l, was er een besloten ledenvergadering van het peleton met verdachte E. en de vroegere waarn. commandant de K. belegd in de Oran je Nassau kazerne. Daar ontstond hef tig tumult over de kwestie. Thijs Kok was er zelf niet bij. Hij had zich met opzet uit de zaal verwijderd, opdat zijn makkers de tegen hem geuite beschul- LONDEN, 3 October Het presi dium van de opperste Sowjet heeft Maandag het verdrag bekrachtigd, waarin Oost-Duitsland tot een souve- reine staat wordt verklaard. Het ver drag, dat in September werd getekend na besprekingen tussen leiders van de twee landen in Moskou, vrijwaart O. Duitsland van inmengingsrecht door Sowjetrussische troepen, hoewel deze even lang in het land zullen blijven als de Britse, Amerikaanse en Franse troepen in West-Duitsland. digingen met de heer E. vrijelijk kon den bespreken. Het merkwaardige feit deed zich ter zitting voor, dat van de ruim 20 aan wezigen in de zaal er diversen waren, die later verklaarden: „Ik heb duide lijk horen zeggen: Kok is een misda diger", terwijl er precies evenveel an deren waren, die volhielden, dat E. ge zegd zou hebben: „Misdadige elemen ten dekken elkaar" ofwel „misdadi gers ontkennen altijd". Zowel d politierechter als de of ficier, mr A. W. Holsteyn, deden hun best de affaire te beperken tot de zui vere juridische mérites. Ook de raads man was het daarmee eens. Alle drie achtten zij de subsidiair ten laste ge legde eenvoudige beschuldiging niet bewezen. Immers, De Kok was er niet bij aanwezig geweest. Restte de pri mair ten laste gelegde smaad. „Ver dachte heeft in deze besloten vergade ring niet het kennelijk doel gehad aan zijn beschuldiging ruchtbaarheid te geven", meende de officier en hij eis te ontslag van rechtsvervolging, waar bij de politierechter zich aansloot. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Naar wij vernemen zullen op 10 October te Tokio tussen een Nederlandse en een Japanse delegatie onderhandelingen beginnen die tot doel hebben het be drag vast te stellen, dat aan Neder landse voormalige burger-geïnterneer den zal worden uitgekeerd wegens het ondergaan van buitensporige ontberin gen in de Japanse interneringskampen tijdens de tweede wereldoorlog. De onderhandelingen zijn gebaseerd op een in September 1951 gesloten „gentlemen's agreement" tussen do toenmalige Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker en de toenmalige Japanse minister president Yoshida. Zij zijn niet gericht op schadevergoeding wegens geleden materiële verliezen, doch op de uitke ring van een soort smartgeld wegens geleden buitensporig leed. 's-GRAVENHAGE, 3 Oct. Da politie waarschuwt voor de 53-jarige Rotterdammer H. L., die zich onrecht matig uitgeeft als acquisiteur van de Nederlandse Invalidenbond. L. bezoekt bedrijven om advertenties te krijgen voor het blad „Opwaarts" en verzoekt om bijdragen voor de aanschaf van invalidenwagentjes. Hij beperkt zijn arbeidsveld niet alleen tot Rotterdam. De man heeft innemende manieren en is welbespraakt. Bromfietser na aanrijding overleden ROTTERDAM, 3 Oct. Op de kruising van de Rotterdamse rijweg en de baanweg zijn Zaterdagmiddag twee bromfietsers, die aan een Puzzle- rit deelnamen, in aanrijding gekomen met een autobus van lijn 33. Het wa ren de 27-jarige L. E. Verschoor en de 37-jarige monteur A. Verschoor, beiden uit Rotterdam. A. Verschoor liep een schedelbasisfractuur op en is naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij des nachts overleed.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1