Franse deleqatie bij Verenigde Naties naar Parijs teruggeroepen DE EUROPESE JEUGDWEEK IS VOORTREFFELIJK GESLAAGD r Rusland ontkent recht van verzet bij de aankoop van wapens Nederlands oudste werd 106 Marokkaanse sultan heeft paleis verlaten Bezoek van Faure aan Sowjet-Unie is afgelast Enorme belangstelling voor slot- appèl op de Middelburgse Markt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gezinsverzorgsier, uitkomst in nood V.. Uit protest tegen beslissing Televisie-uitzending debat over kijkgeld FRANSE AMBASSADEUR NAM AFSCHEID In Argentinië is geen staat van oorlog meer in Felle brand Strandhotel Vlissingen te Hongerstakers in Karatsji Sowjets huldigen standpunt, dat iedere staat vrij is, deze van andere landen te betrekken Nederlandse rijnaak bij Bonn vergaan Eer en waarborgen van Coty Hef begin is gemaakt Jaarlijkse gang langs dodencel T wee boerderijen door brand verwoest 011 gave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. DO, Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 6& Telef, 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3207 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord. Waarnemend-hoofdredacteur Prof, Dr J. J. de Jong MAANDAG S OCT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mol], Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. (Zie pagina 4)^ PARIJS, 2 October Als gevolg van de beslissing van de algemene vergadering der Verenigde Naties om de kwestie-Algerije op de agen da te plaatsen, heeft de Franse regering haar delegatie Zaterdag voor lopig teruggeroepen. Het besluit werd genomen na een telefonisch on derhoud tussen premier Faure en de minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, die Zondagmiddag in Parijs arriveerde. De Franse regering be sloot deel te blijven uitmaken van de Veiligheidsraad en de subcommis sie voor ontwapening der Verenigde Naties. Het voorgenomen bezoek van regeringsleiders aan Moskou is echter uitgesteld, omdat de Sowjet-Unie vóór opneming op de agenda van de kwestie-Algerije had gestemd. Pinay heeft Zaterdagavond yoor zijn vertrek uit New York naar Parijs ver klaard, dat de gehele Franse delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties New York zal ver laten. De permanente delegatie wacht op instructies van de Franse regering en vermijdt elk contact met het hoofd kwartier van de Verenigde Naties. Tegenover verslaggevers op het vliegveld Idlewild zeide Pinay: „Wij beperken ons niet tot afwezigheid bij de bespreking van de Algerijnse kwes tie in de (politieke) commissie". Hij voegde er aan toe: „Wij zullen er niet zijn. Ik zie niet in, waarom ik terug moet komen voor de bijeenkomst van de algemene vergadering" De Franse minister verklaarde ver der, dat Frankrijk tot de organisatie van de Verenigde Naties was toegetre den omdat zij voor de vrede in het le ven geroepen was. Doch het besluit van Vrijdag (toen de algemene verga dering zich voor behandeling van het Algerijnse vraagstuk uitsprak) leverde Prinsessen naar Scapinoballet SCHIEDAM, 2 Oct. De prinsessen Margriet en Marijke hebben Zondag middag een voorstelling van het 10-ja- rig Scapinoballet in de Rotterdamse schouwburg bijgewoond. Directeur van Avifauna vraagt ontslag 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. „De di recteur van het vogelpark Avifauna, de heer A. F. van Geffen, heeft aan het stichtingsbestuur het verzoek ge daan hem met ingang van 1 December a.s. ontslag te willen verlenen. in de algemene vergadering schept niet bepaald een gunstige sfeer voor dat bezoek (aan Moskou). Ik wil één ding duidelijk maken: Frankrijk zal niet vragen om enigerlei verzachting van het door de algemene vergadering genomen besluit". Pinay kon zich trou wens niet voorstellen, hoe aan dit be sluit iets veranderd zou kunnen wor den. De Franse minister vertrok naar Fa- rijs met negen adviseurs, onder wie de Franse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Herve Alphand. DEN HAAG, 1 October De be handeling van de wet op bet kijkgeld in de Eerste Kamer der Staten-gene raal zal door de Nederlandse Televisie- Stichting rechtstreeks worden uitge zonden op Dinsdag a.s., aanvang 13.20 Indien de behandeling 's avonds wordt voortgezet, zullen de televisie camera's ook 's avonds in de vergade ring van de Eerste Kamer aanwezig zijn. In dit geval zal het normale avondprogramma, dat die avond door de K.R.O. wordt verzorgd, verplaatst worden naar Woensdag om 20.15 uur. De N.T.S. heeft dit besluit eerst nu kunnen nemen, omdat thans vaststaat dat de apparatuur van studio-Irene bij de wederingebruikneming op 5 October gebruikt zal kunnen worden, waardoor de reportage-apparatuur ter beschik king komt. het bewijs, dat zij zich mengde in Franse binnenlandse aangelegenheden. Hoe het ook zij, de kwestie zal wor den besproken en alleen onze regering zal beslissen hoe de toekomstige be trekkingen van Frankrijk zullen zijn NIET NAAR MOSKOU Op de vraag, of de door het besluit van de algemene vergadering omtrent Algerije geschapen toestand toestand meebracht dat hij en premier Faure zouden afzien van een voorgenomen bezoek aan Moskou, antwoordde Pinay, dat het nog te vroeg was deze vraag te bespreken of er een verklaring over af te leggen. Het was echter waar, dat een en an der niet veel geestdrift voor het be zoek had gewekt. „Frankrijk heeft veel geleden, maar zijn fierheid is nimmer verzwakt." De stemming van Vrijdag Peron naar Paraguay BUENOS AIRES, 1 October Vol gens een decreet van de voorlopige prerident van de Argentijnse repn bliek, generaal Lonardi, zal deze bij decreet de wetgevende macht uitoefe nen, zolang de uitzonderingstoestand voortduurt. De staat van binnenlandse oorlog, die bij het begin van de militaire opstand in September 1951 door Peron was af gekondigd, is inmiddels opgeheven. Inmiddels is ex-president Peron Zon dag per vliegtuig naar Ascunsion in Paraguay vertrokken. Zijn vliegboot werd geëscorteerd door twee vliegtui gen van de Argentijnse Marine. Peron bevond zich aan boord van de Paraguayse kanonneerboot, die bij Buenos Aires lag. Na de val van zijn regiem had hij hier zijn toevlucht ge zocht. Sindsdien hadden de Argentijn se en Paraguayse regeringen over zijn lot onderhandeld. Een ondérzoek door de Argentijnse regering naar de waarheid van het be richt, als zou Peron kort na de dood van Evita, zijn tweede vrouw, met de 19-jarige dochter van een functionaris van het hooggerechtshof, Laura del So lar, zijn hertrouwd, is vruchteloos ge bleken. In de registers van La Plata waar in dit huwelijk zou zijn opgete kend, werd niets gevonden. Schade viel gelukkig mee VLISSINGEN, 2 Oct. Een korte, doch felle brand heeft Zondagmorgen gewoed in een der kelders van hotel „Strandhotel" te Vlissingen. Daar zij zeer snel werd ontdekt is het erg mee gevallen met de schade. Even voor half vijf ontdekte een surveillerende politie-agent zware rookwolken, die uit de kelders van het Strandhotel kwamen. Bij het alarm slaan bleek, dat de heer Oosterhuis eveneens de brand had ontdekt. IJlings werden de gasten gewaarschuwd, die, bemoeilijkt door de zware rook, veilig de boulevard wisten te bereiken en daar in pyama de gobeurtenissen moes ten afwachten. De spoedig ter plaatse KARATSJI, 2 October Reeds veertien dagen is in Karatsji een actie van hongerstaking gaande, die de „be vrijding van Kasjmir van de Indiase bezetting" en een volksstemming om over de toekomst van Kasjmir te be slissen eist. Voor de gebouwen van het V.N.-bu- reau, de Amerikaanse ambassade, de hoge commissie van India en de voor naamste plaatselijke bladen wordt de actie uitgevoerd door betogers, die elk drie tot vijf dagen vasten. Door de gro te hitte die op het ogenblik in Karatsji heerst, hebben de betogers het erg zwaar en verscheidenen van hen lijden aan dysenterie of verzwakken snel. Het ziet er naar uit, dat deze pro testbeweging zich ook in de Pakistaan se provincie-hoofdsteden zal ontwikke len. Tot Engeland en de V.5.: PARIJS, 1 October. „Ik ben van oordeel dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten geen enkel recht hebben om zich te verzetten tegen het kopen van Sowjet-wapens door Egypte", zo heeft de Russische ambassadeur te Cairo Simionowitsj Solod, na een onderhoud met premier Nasser tegenover een ver slaggever van de Egyptische radio verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat hij „zeer binnenkort" weer een bespreking met de Egyptische minister-president zou hebben. De Libanese minister van buiten landse zaken Selim Lahoed, heeft in antwoord op vragen van persvertegen woordigers over de Russische wapen leveranties aan de Arabische landen medegedeeld dat Libanon bereid is elk voorstel op dit gebied van welke zijde het ook komt, te aanvaarden, zolang er geen voorwaarden aan zijn verbonden. Minister Lahoed en de Sowjet-ambas- sadeur te Beiroet hebben Zaterdag een stuk ondertekend, volgens hetwelk het handelsaccoord tussen beide landen met één jaar is verlengd. Volgens het Soedanese blad „Al Rayi el Am" bevindt zich op het ogenblik een Soedanese regeringsdelegatie, be staande uit de ministers van verkeer, landbouw en van bevloeiing en elec- trificatie in Praag. De delegatie zou zijn uitgenodigd voor het bezoeken van de jaarbeurs, doch de reis zou ook ten doel hebben Tsjechoslowaakse wapens te kopen voor het nieuwe Soedanese leger. VERKLARING Het Russische persbureau Tass heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: „De Sowjet- regering huldigt het standpunt, dat ie dere staat het recht heeft voor zijn verdediging te zorgen en daarvoor op de gebruikelijke commerciële voor- PROMPENH, 1 Oct. Premier Leng Ngeta heeft Zaterdag aan de koning van Cambodja het ontslag van zijn ka binet aangeboden. Prins Norodom Si- hanoek is opgedragen een nieuw ka binet te vormen, wat hem reeds is ge lukt. Betogers wierpen stenen naar Britse militairen NICOSIA, 2 October In verschil lende plaatsen op Cyprus hebben zich Zondag wederom ongeregeldheden voorgedaan. Nabij Kalopsida, 30 kilo meter ten Oosten van Nicosia, wierpen betogers met stenen naar Britse mili tairen, die trachtten anti-Britse leuzen en een Griekse vlag van een windmo len te verwijderen. Nadat de Britse troepen waren ver dwenen, hesen de betogers een nieuwe vlag op de molen. zijnde brandweer constteerde 'n brand in een kelder, die diende voor opslag van emballage en precies onder 't buf fet lag. Na ruim anderhalf uur blussen was het gevaar geweken en konden de ver kilde gasten hun kamer opzoeken. Een paniek bleef echter uit door het kor date optreden van de eigenaar. Wat de oorzaak betreft, neemt men aan, dat een brandende sigaret of sigaar in de opgeslagen houtwol is terecht geko men. In de buffetruimte waren nog doorvoergaten Van oude bierleidingen aanwezig. BONN, 1 October De Nederland se Rijnaak „Susanna III" uit Amster dam is Zaterdagmiddag op de Rijn tus sen Bonn en Bad Godesberg vergaan. Het schip had kolen aan boord, die in Antwerpen waren geladen en bestemd voor Bazel. Toen de bemanning van de Rijnaak zich in een sloep begaf, is de scheeps jongen Cornells Pietersen te water ge raakt en verdronken. Het stoffelijk overschot kon nog niet worden gebor gen. waarden wapens te kopen van andere landen en dat geen buitenlandse staat het recht heeft zich hierin in te men gen en een eenzijdige eis te stellen, waardoor inbreuk op de rechten of be langen van andere staten zou worden gemaakt. Voorzover uit de berichten blijkt, zijn er onlangs tussen Egypte en Tsjecho-Slowakije onderhandelingen gevoerd over de verkoop van wapens in ruil voor katoen en rijst. Naar aan leiding van ongegronde klachten die in dit verband tot de Sowjet-Unie zijn ge richt, heeft de Sowjet-regering haar bovengenoemde opvatting zowel aan de regeringen van Egypte en Tsjecho- slowakije als ook aan die van Enge land en de V.S., die speciale verkla ringen over deze kwestie hadden uit gegeven bekend gemaakt". Zondag heeft de oudste inwoon ster van Nederland, de weduwe Christina Karnebeek-Backs, wo nende vlak aan de Duitse grens te Holterhoek, gemeente Eiber gen, haar 106de levensjaar vol ge maakt. Nog nooit was het in Holterhoek, waar normaal vrijwel geen ver keer is, zo druk als deze dag. Door het voortdurend komen en gaan was het aantal bezoekers moeilijk te schatten, doch egn schatting van 2.000 lijkt eerder aan de lage dan aan de hoge kant. De politie had maatregelen getroffen, dat de jarige geen overlast werd aange daan en het zo geregeld, dat de bezoekers achter elkaar aan de ene kant de woning binnengingen en aan de andere kant de woning weer verlieten, zodat zij als het ware defileerden voor de jarige. Voorts traden nog op de boeren- dansers uit Rekken en de jeugd drumband met dansgroep „De bonte boertjes" uit Enschede. De burgemeester van Eibergen bracht de jarige een geschenk on der enveloppe en zijn echtgenote offreerde haar bloemen. Voorts ontving de jarige uit het gehele land en zelfs uit het buitenland een stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwensen, alsme de tal van geschenken en bloe men. Zo ontving zij o.a. een bloemstuk van de Commissaris der Koningin in Gelderland en van de kapitein van de bemanning van het motorschip „Eibergen". De Franse ambassadeur in Den Haag, Z.E. J. P. Garnier, heeft tijdens een bijeenkomst in de ambassade van Zuid-Afrika, afscheid genomen als deken van het Haagse Corps Diplomatique. De ambassadeur van Zuid-Afrika in Deh Haag, kolonel P. I.'Hoogenhout zal de heer Garnier als deken opvolgen. De foto laat zien hoe mevrouw Hoogenhout namens de leden van het Corps aan mevrouw Garnier, die met haar man binnenkort ons land gaat verlaten, een antiek Chinees Jade vaasje aanbiedt. V.l.n.r.: Mevrouw Hoogenhout, me vrouw van Garnier, de heer Garnier en kolonel Hoogenhout. Eerste stap van hervormingsplan RABAT, 2 October. Sultan ben Arafa van Marokko heeft Zaterdag af stand van de troon gedaan en is in een stoet van tien auto's naar Sale ver trokken. Daar zou hij per vliegtuig naar onbekende bestemming gaan, waar bij men dacht aan Tanger. Later werd vernomen, dat hij gaat wonen in het paleis Zaharat de Djebel (bloem van de berg) in de internationale zone van Marokko. De sultan zei vóór zijn vertrek, dat hij de zaken, welke de kroon betreffen, had overgedragen aan zijn nef, Moulay Abdullah ben Moulay Hafid, Het vertrek van de sultan is de eer ste stap van de uitvoering van het Franse hervormingsplan voor Marok ko. Het protectoraat is in hevige be roering geweest sinds de Fransen twee jaar geleden de vorige sultan afzetten en ben Arafa op de troon plaatsten. De radiotoespraak van de sultan luidde: „Daar wij hebben besloten Ra bat, de hoofdstad van ons koninkrijk, voor onbepaalde tijd te verlaten en wij Ons tijdens onze afwezigheid niet aan de zaken kunnen wijden die tot onze taak als souverein behoren, hebben wij de zaken de troon betreffende overgedragen aan onze neef Moulay Abdallah ben Abdel Hafid, zulks in overeenstemming met de tradities van de koninklijke dynastie en met eerbied voor onze Moslemse religie. Moge God hen helpen, op wier schouders deze taak komt te rusten". „GROOTSTE OFFER" In een tweede verklaring, eveneens per radio uitgezonden, zegt sultan ben Arafa: „Op deze door God gekozen dag is het onze plicht het grootste offer te brengen dat kan worden gevraagd van een man, die weet dat hij zijn broeders gediend heeft en hun het beste van hem gegeven heeft. In het belang van een grotere rust van het hart en een verzoening van de geest hebben wij besloten afstand te doen van de ver antwoordelijkheden van de troon, zon der evenwel onze rechten, in welk op zicht ook, op te geven. Laat het Ma- MIDDELBURG, 1 October. Zonder enige restrictie mag worden gezegd, dat de Europese Jeugdweek voortreffelijk geslaagd is. Vele honderden jon geren zijn op drie avonden in de Burgerzaal in nadere aanraking gebracht met de problemen rond de Europese eenwording en ook vanavond stond „Europa" in het middelpunt der belangstelling van duizenden jongeren èn ouderen. AI vanaf vanmiddag was het door de muzikale wandeling van het Tamboers- en Pijpercorps „Jubal" uit Drodrecht 130 man sterk! buiten gewoon druk in de stad en vanavond was het op de verlichto markt nog veel drukker. Mr C. van Rij, de voorzitter van de Beweging van Europese Federa listen, had, toen hij vanaf een podium voor het Stadhuis sprak, een aandach tig luisterend auditorium en voor de volksdans zowel als voor de opvoering van het openluchtspel „Hotel Straatsburg" bestond niet minder belangstelling. De leden van „Jubal'1 werden aan het begin van de avond officieel door B. en W. ontvangen. Waarnemend burge meester J. W. Kögeler uitte nogmaals zijn grote waardering voor deze Euro pese Jeugdweek en zei, dat het ge meentebestuur voor dit doel gaarne de Burgerzaal beschikbaar had gesteld. Na een dankwoord van de voorzitter van „Jubal" sprak de heer A. J. Schuitema, de voorzitter van de Middelburgse Jeugdraad, woorden van dank tot het gemeentebestuur. Toen volgde opnieuw een door duizenden gadegeslagen rond gang van „Jubal", dat geen vermoeid heid kende en na aankomst op de Markt nog een uitstekend uitgevoerde taptoe ten beste gat Toen was het woord aan mr Van Rij. Hij zei o.m., dat de grote vraag van onze tijd is hoe de wereldrechtsorde zal worden geschreven, naar de beginselen van het Westen of naar die van het Oosten. Hij vertelde van de ontwikke ling der Europese gedachte, die geluk kig in sommig opzicht reeds tastbare gestalte heeft gekregen. Hij deed een bewogen beroep op de jeugd om straks de taak voor Europa van de ouderen over te nemen. Mr Van Rij herinnerde eraan, dat tij dens deze Europa-dagen een socialist, een liberaal en nu een anti-revolution- nair aan het woord kwamen. Zij allen, van welke schakering ook in ons land, zien in, dat Europa één moet worden op straffe van ondergang. VOLKSDANS EN SPEL. Daarna werd er onder leiding van de heer J. H. van Pagee gevolksdanst door de kerngroep van de Hervormde Jeugdraad, die van vele anderen assis tentie kreeg. Tenslotte volgde de op voering van „Hotel Straatsburg" door een groep van Nieuwe Koers als een waardig sluitstuk van de avond en de week. Op een podium van bandenwa gens brachten de dames en heren een geestig spel, dat de wederwaardighe den beschrijft van de hotelgasten van verschillende Europese nationaliteit en van een Amerikaan, die door een fout in de administratie allen dezelf de kamer hebben besproken. Het wordt een heel geharrewar en de vrede, laat staan de Europese eenheid, is ver te zoeken. Vlot spel en aardige liedjes ga ven een met de werkelijkheid overeen stemmende impressie van hetgeen de diverse Europese landen in politiek op- slotte een rondetafelgesprek met een moraal, die niet kon worden mis- zicht het meest typeert. Het werd ten- verstaan. Dat bleek wel uit de stille aandacht, waarmee alles door het pu bliek werd gevolgd. De heer Schuitema sprak een slot woord. Hij kon constateren, dat de Europese Jeugdweek is geslaagd. Het was slechts een begin, want nu is het zaak, dat de jeugdorganisaties het be grip Europa nog meer gaan leren ver staan! rokkaanse volk dit vertrek niet opvat ten als het toegeven van een neder laag, noch als een teken van falen, maar als een nieuw getuigenis van on- zo toewijding aan zijn belangen, van onze hoop voor zijn toekomst en vaii ons geloof in de grootheid van het ge zegende rijk". Op het vliegveld las de resident-ge neraal een brief van president Coty aan de sultan voor, waarin hem eer wordt bewezen en volledige waarbor gen voor de toekomst worden gegeven. DEN HAAG, 1 October Voor de tiende maal zijn Zaterdag in Scheve- ningen de oud-politieke gevangenen uit het Oranjehotel en de nabestaanden van hen bijeengekomen, die geduren de de oorlog in deze gevangenis zijn opgesloten geweest en van hieruit naar een stille plek in de duinen werden gevoerd om het Ie ten te laten voor een Duits vuurpeloton of naar andere ge vangenissen of concentratiekampen, waar de dood hen veelal wachtte. De voorzitter van de stichting Oran jehotel, prof. mr R. P. Cleveringa, sprak een begroetingswoord, waarna gedefileerd werd langs cel nr 601, de dodencel, waarin immer licht brandt en steeds bloemen staan en waar velé herinneringen aan de sombere tjjd van het verblijf in dezg gevangenis zijn sa mengebracht. De nabestaanden der slachtoffers van het nazibewind gingen voorop. Na hen volgden de autoriteiten en de officiële vertegenwoordigers, zo mede een grote groep oud-gevangenen en belangstellenden. Velen legden bloe men bij de cel neer. De indrukwekken de stoet trok daarna nog langs het bui- tengeplaatste monument, waar even eens een schat van bloemen werd ge plaatst. Des middags werd in het Kur- haus een reünie gehouden. GOES, 3 October Zaterdag zjjn twee boerderijen door brand in vlam men opgegaan. In de Eierlander polder op Texel ging de boerderij „Rotter dam", toebehorend aan prof. dr H. J. M. Wever, oogarts te Zeist, verloren, en kon alleen het woonhuis worden behou den. De grote schuur, waarin 60 ha pas gedorst graan, landbouwwerktuigen en een voorraad hooi, is geheel verbrawj. De oorzaak is vermoedelijk kortslui ting. In Schimmert (L.) brak brand uit in de boerderij van de wed. Lucassen, waar het vuur in de stallen, de schuur en een gedeelte vgn een woonhuis woedde, die een prooi der vlammen werden. Een grote hoeveelheid hooi en stro, alsmede landbouwmachines, land bouwwerktuigen en een gedeelte van het meubilair, gingen verloren. De schade is groot. DE BILT ZEGT: Iets kouder DE BILT,3 October. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lageré middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1