met hoqe hoeö en toveRSUf Schoolradio bestaat 'tL Ucui HeJi eJtt 9).eA M&Humefdm M' Ontwikkeling Ontspanning Gezelligheid Ut fto&d! „Wederopbouw tot een levende hoop Eerste kinderboekenweek van 27 Oct. tot 3 November KOU? na een AKKERTJE In Uw huisapotheek WITTE KRUIS 't Zeeuwsch Weekend (Van één onzer verslaggeefsters). Kasteel ZUYLEN, September Door rampen, onkunde, oorlogs geweld en de laatste tijd vooral door gebrek aan middelen zijn reeds vele oude kastelen en historische landhuizen verloren gegaan. De kosten van onderhoud voor deze „meest populaire monumenten van geschiede nis en kunst" zijn b.v. vijf maal zo hoog als die voor een modern groot en geriefelijk huis. Bovendien moeten de kasteeleigenaren zoveel aan inkomsten- en vermogensbelasting en successierechten betalen, dat zij alles nooit kunnen bekostigen uit de opbrengst van hun landerijen. Het gevolg is, dat aan de oude gebouwen niet meer de nodige zorg wordt besteed en zodoende raken zij hoe langer hoe meer in verval. In 1945 werd op initiatief van de inisters van Financiën en O. K. en de „Nederlandse Kastelenstichting" opgericht. In opdracht van de beide ministers werd een boekje, „Kastelen ln nood", geschreven, waarin het pro bleem van de kastelen, die door hun historie en architectuur een niet te missen onderdeel vormen van het Ne derlandse cultuurbezit, naar voren wordt gebracht. De Nederlandse Kastelenstichting waakt voor het in stand houden van de in Nederland gelegen kastelen, wel ker ongerept behoud van algemeen be lang is uit een oogpunt van monumen tenzorg, natuurbescherming of land- schapsschoon. Als financiële basis voor haar veelomvattende taak (die zij uit- v.v v v v-v /.v v.v v.vv.e v.v.v.v.ïï.v.v Belangrijk cultuurbezit dreigt ten onder te gaan voert in samenwerking met de Rijks-j commissie voor de Monumentenzorg) is gedacht aan een stichtingskapitaal, I periodieke bijdragen, subsidies van Overheidslichamen, schenkingen, lega ten en bijdragen van begunstigers. De contributies die de paar duizend leden betalen, zijn lang niet hoog genoeg om alle kastelen die dat nodig hebben te restaureren. Er is veel nodig In Nederland zijn zo'n 150 tot 200 echte kastelen versterkte woningei zoals gebouwd in de Middeleeuwen). Met de historische landhuizen meege rekend, zijn er ongeveer 300 gevallei die de aandacht van de Stichting vra gen. Voorlopig is er voor de restaura tie van 40 kastelen en landhuizen een bedrag van f 30.000.000.nodig. Sommige kastelen zijn stichtingen feworden. Een prachtig voorbeeld iervan is kasteel Zuylen, dat als mu- ieum voor het publiek geopend is en dat nog in zeer goede staat verkeert. Na zeifbewoning is de inrichting als museum de beste oplossing, omdat het behoud van interieur en sfeer zeer be langrijk is voor deze monumenten. De overheid verleent in dergelijke gevallen subsidies. Hier staat tegen over, dat de zeggenschap van de eige naar over kasteel en omgeving wordt beperkt. Wanneer een kasteel met Rijkssubsidie wordt gerestaureerd, moet het voor het publiek opengesteld worden. Zo ontvangt Huize Doorn in Door™ i^der half jaar 60.000 bezoekers De ver Wisselde zakdoeken Voor dit kunstje zijn twee zakdoe- Het is moeilijk om aan kastelen een ken van verschm4de Jkleur nodigi b.v. Onderhoudskosten voor kastelen 5 maal zo hoog als voor moderne huizen en er zijn dagen dat het 1000-tal over schreden wordt. andere bestemming te geven door de aard van het bouwwerk. Sommige kas telen zijn ingericht als jeugdherberg, rusthuis of internaat, maar veel sfeer gaat hierdoor verloren. Conclusies De samenstellers van „Kastelen in nood" komen aan het eind van hun brochure tot de volgende conclusies: Het onderhoud en het herstel van de kastelen kan niet langer worden uit gesteld. Ter voorkoming van verder verval dienen de belastingfaciliteiten belang rijk te worden uitgebreid. De eigenaren kunnen de lasten niet alleen dragen. De middelen hiervoor kunnen en moeten dooT de gemeenschap worden opgebracht. een rode en een blauwe. De rode wordt, door de goochelaar in een stuk krant gerold en aan de éne zijde van de tafel gelegd. De blauwe komt, ook ln een krant, aan de andere zijde van de tafel. Dan zegt de goochelaar: „Ik hoef slechts tegen de zakdoeken te zeggen, dat zij van plaats moeten verwisselen en dan zullen ze dat zó snel doen, dat niemand ze zelfs maar kan zien vlie gen". En inderdaad haalt hij uit het papier waar hij de rode zakdoek ln ge rold had een blauwe en uit het andere papter een rode zakdoek. Voor deze toer zijn twee duplicaat- zakdoeken nodig en twee geprepareer de stukken papier. Om de papleren te prepareren plakt men twee stukken op elkaar, één zijde open latende, en stopt daar tussen de rode zakdoek. Aan de kir --d in een buitenkant maakt men een tekentje, Voor het verspreiden van de lasten -waaraan men kan zien, dat er de rode over de gemeenschap is_ de stichting de zakdoek ln zit. Het tweede papier wordt aangewezen weg. Subsidies en schen- 0p dezelfde manier bewerkt en daar stopt men de blauwe zakdoek ln. Al wat de goochelaar te doen heeft, is de blauwe zakdoek te rollen ln het papier waarin hij de rode verborgen heeft en de rode ln het papier van de blauwe zakdoek. Bij het openbreaen van de pakjes trekt men de verborgen zakdoeken te voorschijn en laat de an dere in de niet verder geopende papie ren zitten. I Petrus 2:3. Ons leven wordt bepaald door drie momenten. Elk. mens leeft min of meer bewust uit het verleden door dit heden naar de toekomst. Dit is volgens ons zeggen de natuurlijke gang van zakengeboren worden, lang of kort leven, sterven. Er zijn mensen, die niet een iemand willen zijn, maar een ZEKER iemand. Voor allen is één ding gelijk: men is GEBOREN, onder welke omstandigheden dan ook. Wat je zo gelezen hebt lijkt niets bijzonders te zijn. Vanzelfsprekend. Maar vergist u niet. De Bijbel zegt dat er IEMAND is die deze din gen helemaal niet vanzelfsprekend vindt. IE MAND, die onze natuur lijke gang van zaken doorkruist met een onnatuurlijk gebeuren. IE MAND, die de gewone orde doorbreekt met een ongewone geboorte. Kortweg: God neemt geen genoegen met onze geboorte. Onze tekst woorden zeggen ons, dat een gewone geboorte niet voldoende is om hét leven te hebben. Wij zullen met een gewone geboorte er dit leven niet bij afbrengen. Daar is voor nodig een WEDERGEBOORTE, d.i. opnieuw geboren worden. Wanneer we door de Heilige Geest weder geboren worden, dan worden we bevrijd uit de banden van onze natuurlijke geboorte; bevrijd van de angst en de kramp, waarmede we ons trachten staande te houden; bevrijd uit de narigheid en el lende, uit de troosteloosheid van ons bestaan. Zijt ge zo'n mens? Ge zegt: „Ik voel me geen wedergeboren mens, geen nieuw mens". Neen, ik ook niet. Het komt je natuurlijk niet aanwaaien. Ge moet er mee bezig zijn. Ge moet er bij zijn. Ge moet welbewust mee op trekken met de gemeente, tot wie Petrus zegt in onze tekst dat ze wedergeboren is. Het is een zaak van elke dag. Bidt ge 's morgens en leest ge? Weet u wat het kenmerk is van de wedergeboorte? Dat ge niet sterven zult. Ge leeft als wedergeborene niet aan op uw dood maar op een leven in Hem. Wedergeboren tol een lenende hoop. Op iets hopen is ons goed bekend. Vooral heden ten dage. Hoop op een betere wereld. Nog steeds. Hoop op vrede en een goed leven. Hoop op geluk en wat overhouden. Hoop op wat leven na het pensioen. Hoop doet leven. Dat klinkt als een laatste noodsprong, wanneer we eigenlijk bedoelen: het einde nadert. De tragiek van het leven is, dat elk geboren-worden eenmaal sterven inhoudt. Jezus Christus heeft als de eerste nieuwgeborene deze tragiek door broken, toen het leven vöör de dood ging. God wil, dat we in ons leven van elke dag en in onze dood van elke dag uitzicht hebben op zijn Rijk. Een levende hoop. Wij behoeven er dan niet meer mee te zitten, dat wij geboren zijn. 's Heer Arendskerke. Ds Plantinga. Van grote opvoedende waarde Vrijdagmiddag 21, Zaterdag 22 en Zondagmorgen 23 October a.s. brengt het Koninklijk Paar een bezoek aan Aruba. Van dit eiland geeft boven staande foto een beeld: een wonderlijk woest plekje met een grillige rots formatie. Vier vliegtuigen van de K.L.M. zul len Maandag a.s. de dirigent van het Philharmonisch Orkest van New Vork, Dimitri Mitropoulos, en 113 le den van Athene naar Londen vervoe ren. Het orkest maakt momenteel een tournée door Europa. Alle instru menten (en dat is nogal wat) gaan ook mee door de lucht. Het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum gaat begin October een tournée maken door België en Luxemburg. Het or kest speelt op 3 October in Antwer pen, in Gent op 4 October, in Brussel op 5, in Luxemburg op 6 en in Luik op 7 October a.s. De beiaardprijs van de stad Meche- len is toegekend aan Benoit Franssen uit Maastricht, hoofdleraar voor har monie aan het Stedelijk Muziekly- ceum. Hij kreeg deze prijs voor zijn composities „Variaties voor beiaard over een thema van Paganini". Ook verwierf de beiaardier de eerste prijs voor zijn fantasie over „Die Winter is verganghen". Het geheel uit amateurs bestaande Surinaamse Maranatha-kwartet komt de komende maanden onder auspi ciën van de Sticusa een tournée door ons land maken. Het brengt negro spirituals en Surinaamse volksliede ren. Volgend jaar zal tijdens het Hol land Festival een nieuwe en kleine Van Gogh-tentoonstelling worden ge houden in het Haagse Gemeentemu seum. Er zullen werken van de be roemd schilder zijn te zien, welke zich in de Ver. Staten bevinden en hier niet meer werden geëxposeerd na de eerste wereldoorlog. De Ver. Staten van Amerika heb ben Nederland een bibliotheek van technische litteratuur over atoom energie aangeboden. De zeer uitge breide verzameling is een duplicaat van het materiaal, dat thans beschik baar is in 42 bibliotheken in de V.S. Nabij Newport in het Engelse Graafschap Monmouthshire zijn res ten van 'n bouwwerk gevonden, dat volgens oudheidkundigen waarschijn lijk een aan Diana, de Romeinse go din van de jacht, gewijde tempel is geweest. In de 17e eeuw heeft men aanwijzingen gevonden van de bouw van deze tempel, die omstreeks 260 na Christus moet zijn opgetrokken. Voor de eerste maal zal in Neder land een speciale Kinderboekenweek worden gehouden, en wel zo onj en nabij de herfstvacantie, van 27 Oc tober tot 3 November. Voor de lagere scholen zal een landelijke wedstrijd uitgeschreven worden, waaraan iede re school zijn leerlingen kan laten deelnemen in het kader van het ge wone onderwijs. De Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek heeft «en brochu re uitgegeven „Wij maken een herfst- boek". De prijzen voor het mooiste herfstboek in iedere provincie en bo vendien in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn: een eerste prijs ter waarde van 250,en nog twee prijzen van 25,die besteed moe ten worden voor de klasse- of school bibliotheek. Naast deze wedstrijd zullen op ouderavonden causerieën worden ge organiseerd door een groot aantal deskundigen op het gebied van kin derlectuur. Ingezonden Mededeling (adv.) oopt tegen de tijd van de uitzending en het wordt opmerkelijk stil in de klas. Merkwaardigerwijs is er voor de stem, die zo direct uit de luidspreker zal klinken, vaak meer interesse dan voor die van de onderwijzer. Toch is dat niet vanwege de stem, maar om de wijze, waarop diverse onder werpen voor de microfoon wor den gebracht. En ze luisteren ge boeid, de jongens en meisjes, de éne keer naar een toelichtend praatje over muziek, een ander maal naar een bijbels verhaal, of ze worden in gedachten mee gevoerd naar een glasfabriek om daar een excursie mee te maken. Het geheim van de schoolradio is juist datgene te brengen, dat in de „gewone" lessen niet of maar zijdelings ter sprake komt. Het klinkt bijna ongelooflijk, maar het js alweer 25 jaar geleden, dat de duizend. Men kan zich dus indenken, hoe ontzaglijk veel scholieren profi- ren van deze vorm van onderwijs. Prachtig middel Het is een middel gebleken om zelfs de minst geconcentreerde leer ling te doen luisteren. En dat is iets anders dan non-stop de radio aan te hebben, zoals in vele gezinnen helaas gebeurt. Wanneer men de schoolradio als hulpmiddel bij het onderwijs blijft zien en niet als een op zichzelf staand leermiddel, dan kan men er een nut tig gebruik van maken. Wat de stof betreft zijn er vele punten op te noe men: het hoorspel, het inschakelen van orkesten en musici bij muziekles sen, reportageflitsen, die de leerlin gen midden in het leven plaatsen e.d. De tijd gaat komen, dat het onder wijs ook de televisie gaat inschake len. Is het een wonder, dat de school- uitzendingen een zekere nadruk gin gen leggen op de meer visuele tak: beeldonderwijs met behulp van pro jectie? Twee jaar geleden werd be gonnen met projectie, waarbij strips worden gebruikt. Zo pas is men gestart met strips voor de middenklassen en daarmee gelijk te stellen klassen voor het bui tengewoon lager onderwijs om ook de minder begaafden aanschouwelij ke voorstelling te geven. Men ziet hoe opvoedend het werk van de schooluitzendingen heeft gewerkt, een gang van zaken, die niemand in de tijd van het moeilijke begin had kunnen voorspellen. Minister Cals stelt voor: Bescherming van alle Nederlandse Het begon in geklede jas en met een paar plaatjes Een opkomende U voelt U weer "stralend" NCRV besloot om het toen nog bijna nieuwe wonder der techniek de radio dienstbaar te maken aan het onderwijs. Er waren in die tijd nog maar weinig woningen, die radio hadden, en een enkele school was er met enige schroom toe overgegaan een ontvangapparaat aan te schaf fen. De eerste lessen werden gege ven in geklede jas. Enige plaatjes in de Omroepgids vormden de „toe lichting". Nu is dat wel heel anders: een commissie van advies uit onder wijskringen bestudeert de onderwer pen en werkt ze uit. De leraren krij gen mooie instructieboekjes en de leerlingen kunnen zich met behulp van geïllustreerd materiaal op de uit zendingen voorbereiden. Toen de radio allerwegen veld won, gingen meer en meer scholen tot aansluiting over. Nu zijn er zowat inister Cals heeft bij de Tweede Kamer een voor stel ingediend om alle Ne derlandse monumenten te gaan beschermen en om een orgaan in het leven te roepen dat alle mo numenten die bescherming ver dienen, zal registreren. Het be tekent overigens niet, dat alle gebouwen, die misschien voor be scherming in aanmerking zouden komen, het predicaat „beschermd monument" zullen krijgen. De minister heeft zich voorgesteld dat er een algemeen verbod zal ko men om aan een monument iets te veranderen. Het ministerie van On derwijs zal de bevoegdheid krijgen de eigenaar van een monument aanwij zingen te geven over maatregelen, die genomen moeten worden voor on derhoud en instandhouding van het monument. Tenslotte zal in de onder houdskosten een Rijkssubsidie kun nen worden verleend. Met dit alles wil de minister voor komen, dat men zoals in het verle den vaak is gebeurd, met de restau ratie van een monument pas begint, als het reeds vrijwel een puinhoop is geworden. De minister gaat nog verder. Hij vindt, dat niet alleen afzonderlijke monumenten, maar ook groepen van monumenten, zoals stads- en dorps gezichten, beschermd moeten wor den. Zijn wetsontwerp maakt het nu mogelijk 't geheel van itraat-, plein- of grachtwand met bomen, bruggen, water en alles wat «r verder bij hoort, voor ontsiering te behoeden wanneer zo'n geheel door zijn bijzon dere sfeer voor de schoonheid van stad of dorp van belang is.... Ingezonden Mededeling (Adv.) In October bestaat de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, afde ling Rotterdam (dit is één van de af delingen) en halve eeuw. De avon den waarop „liefhebbers van het goe de vaderlandse lied" in 1905 voor het eerst in de Maasstad bijeenkwa men, leidden tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging, die officieel 50 jaar zal bestaan op 6 Juni 1956. Zij staat onder bescherming van Ko ningin Juliana, terwijl Prinses Wil- helmina erelid is. Men denkt erover Om ter viering van het jubileum Vlaamse en Luxemburgse volkszan gers uit te nodigen. Tot 17 October duurt de expositie „Stad en land in woord en beeld" in het historisch museum „De Waag" te Amsterdam. Zij is ingericht door de Nederlandse Vereniging van Anti quaren, die voirg jaar begon met het scheppen van een nieuwe traditie: een jaarlijkse tentoonstelling van boeken en prenten uit het bezit der leden. Gebleken is dat een schilderij, dat een inwoner van Chicago te New York in een antiquiteitenzaak voor 450 dollar had gekocht, afkomstig is van Leonardo da Vinei. Het stelt voor „Maria en het Kind" en is meer dan een mülioen dollar waard. MOETEN WIJ UITLENEN? Een lezeres zit voor de volgende vraag. Een familielid heeft voor be paalde plannen geld nodig en vraagt nu van haar man hem dit geld deels te lenen en voor het restant borg te zijn. Daar voelt de man van le zeres niets voor. Het familielid is nu erg boos en betoogt, dat het een zedeljjke plicht is van familieleden elkaar te helpen als ze dat kunnen. Dat laatste is natuurlijk in grote trekken waar. Er zou een gezondere toestand zijn, als iedereen dit be sefte. Maarniet iedereen is verplicht zich in bepaalde avontu ren te storten alleen op verzoek van een familielid. Dan zou er een voudig een soort familie-dictatuur ontstaan. Iedereen behoudt ten slot te het recht over eigen vermogen en eigen leven te oordelen. Wij kun nen de boosheid van de betrokkene niet erg billijk achten. MANIËRISME. Dit is de overgangsvorm tussen Re naissance en Barok, in de eerste helft van de zestiende eeuw. Men maakt de figuren erg lang en over- slank. Van deze richting kennen wij: El Greco en Tintoretto als hoofd vertegenwoordigers. U heeft ze kunnen zien in de onlangs gehou den tentoonstelling, waarover u las. In Nederland waren aanhangers: Karei van Mander en Goltzius (on der anderen, want er waren er meer). HIJ NAM DAT KWALIJK. We hebben nog zo'n geval. Hier lag het zo, dat men aan de neef wel wilde lenen, doch na informatie. Over dat laatste werd neef boos en zag hier gebrek aan vertrouwen in. Raar is dat. Het feit, dat men hem geld wil lenen, lijkt ons al een be wijs van goede wil. Indien nu de neef zo overtuigd is van zijn soli diteit, dan kan hij een goede infor matie verwachten, hetgeen het vertrouwen in hem versterkt en dus alleen maar aangenaam kan zijn. Om nu maar zo boos te worden, zou het vertrouwen kunnen ondermij nen. Het wekt achterdocht. Daarbij: men bewaart de goede verstand houding als men zakelijke dingen zakelijk opzet. PA. Lezeres, de rol die de vader in het gezin speelt is zeer belangrijk. Indien hij altijd weg is voor allerlei vereni gingen, met welk goed doel ook, ver waarloosd hij zijn gezin en dat is ver keerd. Ook de vader moet belangstel ling tonen voor alles wat er in het gezin plaats vindt. Eventueel een vriend zijn voor de zoons. Hij kan niet zo redeneren en doen, alsof de moeder alleen voor de opvoeding staat. Hij als vader draagt daarvoor een even grote verantwoording. NIET TE VOORKOMEN. De openbare kennisgeving van het voor genomen huwelijk is niet te voorko men. Dat wordt gedaan om iedereen de gelegenheid te geven, eventuele bezwaren tegen het huwelijk in te brengen. U kunt dus wel „in alle stilte" trouwen, maar dat ene gaat niet. NIEUWE EIGENAAR Ons huis is onlangs van eigenaar veran derd. Onze vorige eigenaar heeft alleen de laatste huurverhoging berekend, de vroegere niet. Nu wil de nieuwe eige naar ook de vroegere huurverhoging hebben. Moeten wij aan dat verlangen voldoen? Volgens ons kunt u dit weigeren. Er is een bepaalde huurovereenkomst. Toen de eerste verboging niet werd toegepast, kon men dat als een over eenkomst beschouwen. De laatste ver hoging werd dan ook berekend over de huur, zoals deze was op 31 Decem ber daaraan voorafgaande. Koop breekt huur en de nieuwe eigenaar moet de lopende overeenkomsten dan ook aanvaarden, zoals deze door hem werden aangetroffen. Hij kan nu na tuurlijk langs andere wegen pogen zijn doel te bereiken. Maar u moogt in ieder geval beginnen, met te weigeren deze verhoging alsnog te gaan betalen. HET HORLOGE. Er is een meningsverschil over een hor loge. Grootvader schreef zwart op wit, op een gezegeld stukje, dat zijn gouden horloge voor kleinzoon was, na opa's overlijden. Natuurlijk was kleinzoon erg gelukkig met dit vooruitzicht (van het horloge-krijgen natuurlijk). Maar onlangs ontdekte kleinzoon bij toeval, dat opa het horloge had verkocht. En of hij dat nu zomaar doen mocht. Ja, dat mocht opa doen. Want opa was nog altijd eigenaar van dat horloge en kon dit als eigenaar natuurlijk verko pen. Overigensdat gewichtig-geze- gelde stukje had toch niet de waarde van een testament. Als de andere er ven dus kleinzoon het horloge niet hadden gegund, was hij er toch ook nog geen eigenaar van geworden. Maar.... het is nu toch weg. HET HAAR. Die zoon van u, die zijn haar te geel acht en nu naar middelen zoekt om die kleur te veranderen, kunnen wij niet helpen. Hij moet een „man" zijn en geen complex krijgen van een veron derstelde haarkleur. Als jongen kan hij toch moeilijk zijn haar gaan kleu ren, laat staan bleken! horen Witte Kruispceders. Hoofd- en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor den er direct mee bedwon gen. Ook in tablet- en cachet-vorm LEERMOEILIJKHEDEN. Een lezeres ziet met zekere angst weer het nieuwe leerjaar naderen. Als er leermoeilijkheden zijn, kunnen deze allerlei oorzaken hebben. Het is dan zaak om de oorzaak op te sporen. Met mopperen bereikt u niets anders dan een vermeerdering van de zorgen. U ontwikkelt dan een afweer-houding bij het kind. Zijn de moeilijkheden van werkelijk ernstige aard, dan is het nut tig eens een medtech-paedagogisch bu reau te raadplegen, nu er weer een nieuw jaar beginnen gaat. Wel moet u ervan overtuigd zijn, dat u niet meer eist dan uw kind geven kan. In ieder geval zult u begrip moeten tonen en veel geduld moeten hebben, bedenkende, dat u met prijzen en steu nen meer bereikt dan met mopperen. ZIEKENFONDS. Uw ziekte, lezeres, trad op in de wacht tijd. Daarom wordt voor deze ziekte niets vergoed. Ook al duurt die langer dan de wachttijd. Die tijd is er juist voor om na te gaan of er ziekte be staat. NOTARIS. Een notaris wordt aangesteld door de Kroon en wel voor zijn leven. Het dus niet zoals u dacht, dat men zich na examen „zo maar" als notaris kan ves tigen. Daarbij is er maar een vast aan tal notarissen per kanton.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 10