Kwes^e H.-Guinea van m Binnenkort kan vliegen men op afbetaling is Resident-generaal in Marokko wordt voor de keus gesteld op agenda der Verenigde Naties geplaatst zaken bij Indonesië Rustige gang verkiezingen [II Engelse stap bij Egyptische regering Kerkklokken luidden staking in Orkaan Janet eiste 200 doden Peron zou naar Spanje zijn van en stemming daar incidenten K. L. M. en van Zeven landen waren vóórz vijf tegen twee onthielden zich Voorlopig alleen voor inwoners Nederland en België Israël tegen levering van wapens aan Egypte Ongeluk met militaire auto: verscheidene gewonden In Algerije politieke toestand beter Slechts hier en PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zonnewarmte in e/.V jaargetijde Ondanks Nederlands verweer volgt de concurrentie: In October: Gezins-Verkeersactie KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Dag van onrust op Cyprus Gesprek over wapenaankopen Opinie van Schürmann. Chinese divisies uit Noord-Korea 14 doden onder opstandige Naga-stammen DE BILT ZEGT: Droog weer Tegen de verwachtingen in: Gebiedende orders van Faure: ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3205 Zie pagina 3 is een terrasje op het Amsterdamse Rembrandtplein licht gewond te zijn. Hooge- te VRIJDAG 80 SEPT. 1055 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ter werd het ook voor inwoners van Engeland mogelijk een vliegreis met de K.L.M. naar de V.S. af te betalen. Het doel dat de K.L.M. met deze fi- nancieringsregeling heeft is niet het publiek te misleiden, maar een nieuwe categorie passagiers op te bouwen, welke reist met een bepaald construc tief doel. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.41 u., onder 18.18 u. Maan op 17.42 u., onder 6.16 u. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438 (b.g.g. voo -redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes van de communistische partij zijn. OOK ELDERS RUSTIG. Volgens eerste berichten uit andere steden is ook daar het stemmen uiterst rustig verlopen, en toonden deze ste den hetzelfde beeld als Djakarta. In de steden zelf verliep het stem men vlotter dan in de buitenwijken, waar niet alle bureaux geheel tegen hun taak opgewassen schenen te zijn. Een groot percentage vrouwen nam deel aan de stemming; de kiesbureaux waren wegens tijdgebrek niet in staat degenen, die geen oproep hadden ont vangen, alsnog toe te laten, hoewel de instructies dit wel eisten. Om 22.00 uur (Javatijd) Donderdag avond was van nog slechts een fractie der stembureaux in Djakarta, waar 60 procent der kiezers bleek opgekomen, de uitslag bekend, namelijk van naar schatting nauwelijks twee procent van het totaal. maar het is b.v. in theorie wel moge lijk dat een groot gezin per vliegtuig op afbetaling naar Brussel kan, omdat de gezamenlijke passageprijs dan bo ven de tweehonderd gulden komt. In oprichting is een bankinstelling die uitsluitend zal dienen voor het re gelen van de afbetalingsreizen per vliegtuig en die ook door onderzoek nagaat of de aanvrager van een der gelijke reis die tocht kan maken zon der voor zichzelf financiële moeilijk heden te veroorzaken. LONDEN, 29 Sept. De Britse am bassadeur in Cairo, Sir Humphrey Tre velyan, heeft opdracht gekregen, de Egyptische regering er van in kennis te stellen, dat Engeland de voorgeno men aankopen van wapens uit de Sow- jet-Unie en Tsjecho-Slowakjje „ernstig inziet”, omdat het „het gevaar van een bewapeningswedloop” in het Midden oosten vreest. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat deze instructie Woens dag aan de ambassadeur is gezonden na de besprekingen te New York tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. George Allen is in Parijs aangeko men, op doorreis naar Cairo, waar hij met de Egyptische premier zal spreken over de wapenaankopen in communis tische landen. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. NICOSIA, 29 Sept. De aangekon- digde 24-uurs-staking op Cyprus is Donderdag bij het aanbreken van de dag begonnen. In de Griekse wijken der Cyprische steden van enige bete kenis patrouilleerden terstond Britse militairen en politie. Alom gingen de betogingen voor aansluiting van het eiland bij Griekenland echter onver droten voort. Toen de staking begon, luidden de klokken van alle Griekse kerken, maar daar maakte de politie een einde aan. In de middag waren de Griekse middelbare scholen gesloten. In Nicosia moest de politie traangas bommen gebruiken, om personen die bij het Metaxasplein betoogden, te verspreiden. In deze stad waar een verbod voor bijeenkomsten of optoch ten is afgekondigd, moest niettemin herhaaldelijk worden ópgetreden tegen demonstranten. Zo werd door dezen ’n waterpijpleiding opgeblazen en wer den Britse militairen met stenen be kogeld. In Limassol haalden de beto gers een Britse vlag bij het plaatselij ke ziekenhuis neer. Volgens de laatste beschikbare ge gevens zijn over het gehele eiland bij na 100 arrestaties verricht. Linkse en rechtse vakverenigingen hebben Don derdagavond bekendgemaakt, te zullen samenwerken in hun anti-Britse acti viteit. De algemeen secretaris van de linkse vakverenigingen, Andreas Ziartides, verklaarde: „De Cyprioten zijn zich er nu van bewust, dat er slechts één vij and is. Allen zullen zich verenigen om de gezamenlijke vijand te bestrijden”. HOE TE HANDELEN? De technische regeling is zo, dat ie der die voornemens is een vliegtocht op afbetaling te maken een vragen lijst zal moeten invullen, waarop o.m. het doel van de reis wordt vermeld. Het systeem is n.l. niet ontworpen voor het laten maken van reizen naar vermaakscentra. Daarom is ook be paald dat vliegtochten die minder dan tweehonderd gulden kosten, niet op afbetaling kunnen worden gemaakt, MIJDRECHT, 29 Sept. Vanmor gen vroeg is door onbekende oorzaak de kapitale boerderij van de heer Van ’t Schip te Mijdrecht tot de grond toe afgebrand. Toen de brandweer werd gewaarschuwd stond de hofstee reeds in lichterlaaie. De brandweer kon te gen de vuurzee niets uitrichten en werd bovendien gehandicapt door ge brek aan water. De sloten rond de boerderij stonden nagenoeg droog. Slechts de belendende varkensschuur kon worden gered. Alle aanwezige hooi- en landbouwproducten gingen verloren. Het is de bewoners, een jong echtpaar zonder kinderen, evenmin ge lukt iets van het huisraad te redden. De schade, die in de tienduizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. -o- MEXICO, 29 Sept. De orkaan „Ja net”, die in West-Indië reeds talrijke slachtoffers heeft gemaakt, heeft Don derdag Mexico ten Zuiden van Vera Cruz bereikt. Voor de verbindingen met de getroffen gebieden verbroken werden, werden in Mexico verscheide ne berichten om hulp ontvangen. De storm trok, met windsnelheden tot 175 km per uur, over het schiereiland Yu catan, ten Noorden van Brits-Honduras. Een klein schip in de Mexicaanse ha ven Chetumal heeft geseind, dat Woensdagochtend door de orkaan twee honderd personen in de Zuidelijke Mexicaanse staat Quintana Roo om het leven zijn gekomen en honderden ge wond. kwestie op de agenda van de algemene vergadering der Verenigde Naties is geplaatst. De Indonesische minister verklaarde, dat zijn land streeft naar een oplossing door onderhandelingen van het geschil met Nederland, een geschil, dat reeds te lang de betrekkingen tussen beide lan den heeft geschaad. De Indonesische delegatie, zeide hij, zal alles doen wat in haar vermogen ligt om de mogelijkheden van een rege ling van de kwestie die hij een zeer ern stige noemde niet in gevaar te brengen. Indonesië is ten allen tijde bereid naar een vreedzame regeling met de Neder landse regering te streven. Mr Anak Agung zeide voorts, dat de Aziatisch-Afrikaanse conferentie een ernstig beroep tot de Verenigde Naties had gericht om beide partijen bij te staan de middelen en wegen voor een oplossing te vinden en deze oproep noemde de Indonesische minister een blijk van waardering jegens de V.N. Het gaf uitdrukking aan het positie ve geloof van de grote meerderheid van het mensdom in de kunde van de V.N. om de juiste weg naar een vreedzame regeling van een internationaal geschil te vinden. Hij zeide, dat het niet meer dan juist is, dat de algemene vergade ring de kwestie op haar agenda zal plaatsen om uitdrukking te geven aan haar belangstelling. De Nederlandse afgevaardigde, mr C. W. A. Schürmann, die zich verzette te gen opneming van de kwestie op de agenda, zeide, dat de V.N. een „grotere bijdrage” zouden kunnen leveren in deze kwestie door bespreking van het geschil te weigeren „dan door de deur te openen voor een hernieuwd debat over de mérites van het geschil”. De Nederlandse bezwaren samenvat tende zeide hij, dat Nederlands-Nieuw- Guinea uitdrukkelijk was uitgezonderd van de overdracht van de souvereiniteit over het voormalige Nederlandsch In- dië aan de nieuwe republiek Indonesië in 1949. PARIJS, 28 Sept. Premier Faure van Frankrijk heeft Woensdag gebie dende orders aan de Franse resident- generaal in Marokko, Boyer de Latour, gezonden om voor Donderdag midder- nacht regelingen te treffen voor het vertrek van Sultan ben Arafa en in stelling van een Kroonraad of anders af te treden. Een functionaris uit de omgeving van premier Faure verklaarde Woens dag, dat de resident-generaal af moet treden als hij meent dat hjj de uit drukkelijke instructies van de regering niet kan uitvoeren. De uitwerking van het plan voor au tonomie van Marokko, dat op 12 Sep tember door de Franse regering plech tig werd bekendgemaakt, wordt nu reeds 16 dagen opgehouden, waardoor het aanzien van de regering zowel bij de Marokkaanse nationalisten als in ’t Franse parlement ondermijnd wordt. Als volgende week Dinsdag de Fran se nationale vergadering van reces te rugkomt, zal de regering-Faure voor grote moeilijkheden komen te staan en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij ten val zal worden gebracht. De rechtse aanhangers van de regering zijn gekant tegen het beleid ten aan zien van Marokko, terwijl de rege- ringsaanhangers van de linkervleugel dreigen hun steun aan Faure in te trekken, als de Marokkaanse politiek niet ten uitvoer is gebracht tegen de tijd dat het parlement weer bijeen komt. De positie van de regering wordt bovendien bemoeilijkt door nieuwe moeilijkheden in Algerije. In Algerije is de politieke toestand in de afgelopen 24 uur verbeterd. Se dert het verdagen van de zitting der Algerijnse assemblee door gouverneur- Als eerste ter wereld uitgerust met hoogtezonlampen, die de’ bezoekers in staat stellen, zelfs winters, bij hun kleintje koffie, bruin te worden. Bij de koffie wordt een bril (in bruikleen) verstrekt, ter bescherming van de ogen; een normale zonnebril is n.l. niet afdoende. Het is een idee van de heer Daniëls, de gerant, die een en ander met Philips in Eindhoven heeft uitgewerkt. Op de foto zitten de bezoekers bij het regenachtige herfstweer met een donkere bril te genieten van de „zonnestralen”. -o- HONGKONG, 29 Sept. Radio-Pe- king heeft Donderdag bekend gémaakt, dat zes Chinese communistisch „vrij- willigers-divisies” de volgende maand uit Noord-Korea teruggetrokken en naar China teruggebracht sullen wor den. De Zuidkoreaanse regering maakte drie weken geleden bekend, dat deser teurs uit het Noorden de sterkte van de Chinese communistische troepen in Noordkorea op één tot twee millioen man hadden geschat, die van de Noord- koreaanse troepen op 600.000. BUENOS AIRES, 29 Sept. Plaat selijke bureau’s in de Argentijnse hoofdstad meldden Donderdag, dat ex- president Peron zich per vliegboot naar Spanje zou begeven. Volgens latere be richten zou Peron reeds onderweg zijn. Later werden de berichten door de re gering tegengesproken. Een der Argentijnse persbureaux be weerde uit absoluut betrouwbare bron te weten, dat de ex-president zich via Rio de Janeiro naar Spanje zou bege ven. Hij zou in deze stad van een vlieg boot overstappen in een landvliegtuig. Braziliaanse vliegveldautoriteiten ver klaarden evenwel, dat geen vliegboot met Peron aan boord in de nabijheid van Rio de Janeiro is gesignaleerd. Het Argentijnse ministerie van Bui tenlandse Zaken sprak de berichten te gen. Peron bevond zich nog steeds aan boord van de Paraguayse kanonneer boot, aldus een woordvoerder va.n de regering. Aan Paraguayse functionarissen, die de afgelopen acht dagen besprekingen hebben gevoerd met Argentijnse auto riteiten over een vrijgeleide voor Pe ron, werd Donderdag medegedeeld, dat de besprekingen tijdelijk zouden wor den opgeschort. Aan de moeder en drie zusters van wijlen Evita Peron, die haar toevlucht hadden gezocht in de Ambassade van Ecuador in Buenos Aires, is Donderdag een vrijgeleide om het land te verla ten, toegestaan. -o- NIEUW DELHI, 29 Sept. Bij een botsing In het grensgebied van Noord oost India tussen twee duizend woe dende dorpelingen en leden van de op standige Naga-stammen zijn veertien der laatstgenoemden gedood. De dorpelingen hadden bolwerken der Naga’s aangevallen, nadat deze her haaldelijk gewapenderhand dorpen hadden af gestroopt. De Naga’s die zich van tijd tot tijd ook met koppen snellen onleidig houden, eisen reeds verschei dene jaren een onafhankelijk „Naga- ’and”. NEW YORK, 29 Sept. Minister Luns heeft Donderdag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een rede uitgesproken, waarin hij ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea verklaarde, dat het standpunt van de Nederlandse regering ongewijzigd is gebleven, en dat hij hoopte dat de kwestie niet op de agenda der V.N. zal worden geplaatst. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung gde Agung zeide, dat 15 landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep aandringen op bespreking van de kwestie na de resolutie die de conferentie van Bandoeng in April van dit jaar heeft aangenomen. Na de gehouden stemming bleek, dat 7 stemmen voor de aanbeveling der agendacommissie waren, 5 tegen en twee onhoudingen, zodat de --o- Droog weer met opklaringen. Tot matig of vrij krachtige toenemende Zuidwestelijke wind. Iets warmer dan gisteren. ’s-GRAVENHAGE, 29 September. De onder-directeur financiën van de K.L.M., mr A. H. van Gelder, heeft vandaag op een persconferentie mede gedeeld, dat de K.L.M., na lang beraad, heeft besloten over te gaan tot het invoeren van een reisfinancieringsregeling voor het maken van vliegtochten, yvaarvan voorlopig alleen inwoners van België en Nederland gebruik zullen kunnen maken. De regeling zal in België op 1 October reeds ingaan en in Nederland omstreeks de tweede helft van November. Voor inwoners van Frankrijk is ze in voorbereiding. Zoals bekend is, hebben enkele Amerikaanse luchtvaartmaatschappij - en ongeveer een jaar geleden een be gin gemaakt met het afbetalings- systeem voor het reizen pei' vliegtuig. De heer Van Gelder heeft er aan her innerd, dat toen de K.L.M. met dat feit werd geconfronteerd haar reactie buitengewoon aarzelend was en in sommige sectoren van het bedrijf af wijzend. De K.L.M. heeft daarna alles wat met de afbetaling samenhangt be studeerd en overleg gepleegd met in stanties in buiten- en binnenland die met een dergelijke financieringsrege- ling ervaring hadden opgedaan. Het gevolg was dat de Nederlandse lucht vaartmaatschappij, zoals men weet, de concurrentie is gevolgd en voor inwo ners van de Verenigde Staten, de mo gelijkheid van het afbetalen van vlieg tochten naar Europa open stelde. La- Die bankinstelling wordt gevestigd in Amsterdam. Wanneer hét contract tussen passagier en luchtvaartmaat schappij kan worden gesloten, betaalt de reiziger vijftien procent van de ge hele passageprijs .vooruit en daarna elke maand een bedrag op afbetaling. In twaalf maanden moet de passage prijs, die dan wordt verhoogd met ne gen procent, zijn afbetaald. In Ame rika is het mogelijk in twee jaar af te betalen, maar dan is die reiziger ook twee jaar uitgesloten van het maken van een tweede reis op afbetaling. De Nederlandse luchtvaartmaat- schapij hoopt niet alleen een nieuwe categorie passagiers te kunnen berei ken, maar tevens daardoor een middel te hebben om de seizoeninvloeden te verzwakken en meer vervoer te heb ben in tijden waarop het minder druk is. JERUZALEM, 29 Sept. Israël heeft Rusland er Donderdag van op de hoogte gesteld dat de berichten over de verkoop van wapens door Tsjechoslo- wakije en Rusland aan Egypte in Israël ongerustheid hebben veroorzaakt. Naar verluidt, is dit Donderdag door premier en minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjarett aan de Russische zaakgelastigde, Nikolai Klimof, mee gedeeld. Premier Sjarett zou Klimof hebben verzocht zijn regering te vra gen om een verduidelijking van haar politiek ten aanzien van het Midden- Ooten. belofte van de Nederlandse regering hebben gekregen dat hun te zijner tijd, als zij daartoe in staat zijn, de gele genheid zal worden gegeven om hun eigen toekomst te bepalen. De commissie verwierp voor de stem ming een voorstel van Nieuw-Zeeland om de bespreking van de kwestie uit te stellen. Voor opneming op de agenda stem den: Egypte, Sowjet-Unie, Thailand, Mexico, Haiti, Polen en Ethiopië. Te gen waren: Engeland, Frankrijk, Nw- Zeeland, Noorwegen en Luxemburg. De Verenigde Staten en China onthiel den zich van stemming. Aan de Ambachtschool zand-Sappemeer is thans een begin gemaakt met een scheepsbouwcursus teneinde nieuwe krachten op te leiden voor de bouw van kustvaarders. Ze ventien leerlingen volgen deze cursus. ’s-GRAVENHAGE, 29 Sept. Woens dag kwam een kolonne van 25 militaire auto’s, op weg van Arnhem naar de Harskamp, bij Otterlo een colonne van militaire benzinetankwagens tegen. Een wagen van de uit Arnhem komen de colonne kwam bij het uitwjjken voor de tegenliggers in de wegberm te recht, zakte in een langs de weg lopen de sloot en botste tenslotte tegen een bij de sloot staande boom. Van de twin tig inzittende militairen werden er vier onmiddellijk per ambulance naar hét militaire hospitaal te Arnhem ver voerd. Tien anderen werden naar de mili- tair-geneeskundige dienst van het in- fanterie-schietkamp Harskamp overge bracht. Van deze tien werden er later vier naar het hospitaal te Arnhem over gebracht, de andere zes bleken slechts generaal Soustelle zijn meningsver schillen ontstaan onder de Mohamme daanse assembléeleden, die zich deze week onder druk van de opstandelin gen uitspraken tegen de Franse plan nen voor volledige integratie van Al gerije in Frankrijk. De voormalige voorzitter van de Al gerijnse assemblée Abderrahman Fare» verklaarde Woensdag in een radiorede, dat integratie „het ideaal van zijn ge hele leven” blijft. Hij was een der voornaamste ondertekenaars van de verklaring der mohammedaanse as sembléeleden. Veel waarnemers merken op, dat voor het eerst sedert verscheidene we ken in de opstandige gebieden van Al gerije successen zijn behaald door of ficieren voor inheemse kwesties. Dit korps deskundigen, dat door de oorlog in Indo-China gedesorganiseerd raak te, wordt op het ogenblik hersteld. De leden van dit korps volgen de metho de die maarschalk Lyautey indertijd in Marokko volgde en die bestaat uit het verwerven van een zo volledig mo gelijke kennis van de taal en de zeden der inwoners en het leggen van zoveel mogelijk sociale contacten. Deze offi cieren schijnen vooral veel succes te hebben in het Aures-gebergte, ten zuiden van Constantine, een der voor naamste haarden van verzet sedert de opstand van 1 November 1954. Daaruit volgt, zo zeide hij, dat de Ne derlandse regering niet kan onderhan delen op basis van de Indonesische eis, dat de overdracht van de souvereiniteit Indonesië het de facto-gezag over Nieuw-Guinea heeft gegeven. Mr Schürmann verklaarde verder, dat de beslissing over hetgeen uiteinde lijk zal gebeuren door niemand anders kan worden genomen dan door de be woners van Nieuw-Guinea zelf. Hij voegde hieraan toe, dat zij de plechtige DJAKARTA, 29 September. De dag der eerste algemene verkiezingen in Indonesië was in de hoofdstad een beeld van ongewone rust. Het anders overstelpend drukke ochtendverkeer ontbrak vrijwel volkomen. Degenen, die zich naar de stembureaux begaven, deden dit vrijwel allen te voet en hadden zich in reeds aanzienlijke aantallen verzameld voor de 1352 stem bureaux in alle delen van de stad. Het normale leven was volkomen stil gelegd, geen kantoor, fabriek of winkel was geopend, de passars lagen ver laten. President Soekarno begaf zich een half uur voor de opening van de stem bureaux te voet van het paleis naar zijn stembureau in het ministerie van voorlichting. Hij ging achter in de lan ge rij staan, doch werd later uitgeno digd vooraan te gaan staan. Met instemming begroetten de aan wezigen de suggestie van de voorzitter van het stembureau om de president in verband met zijn gezondheid, het eerste te laten stemmen. Na zijn stem plicht vervuld te hebben, hield de pre sident een kleine toespraak voor de microfoon waarin hij dankte voor de hem geboden gelegenheid. RUSTIG BEELD. Door de gehele stad vertoonde zich ongeveer hetzelfde tafreel van wach tenden voor de deels geïmproviseerde stembureaux. Nergens was er een groep op te merken, die de 100 tot 150 mensen te boven kwam. Een groot aantal patrouilles, deels gemotoriseerd, deels te voet, uitgerust met radiotele- foon, zorgden voor de handhaving van de orde, doch hadden een lichte taak. Tot het middaguur was de stemming in de hoofdstad in de meest volmaakte rust verlopen. Tot dusver zijn uit de hoofdstad van Indonesië twee incidenten gemeld. Het eerste deed zich voor bij een stem bureau, waar in het gedrang de kara bijn van een bewakende politieman af ging: een persoon werd hierdoor ge dood. Het tweede betrof een geval, waarbij een lid van een stembureau aan een kiezer twee stemformulieren uitreikte, die de kiezer ook gebruikte. De omstanders ontdekten dit en arres tatie van beide schuldigen volgde. Volgens getuigen zouden beiden lid .■;>S -s

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1