Hier zal Koninklijk Paar verblijven stembus naar op Kabinet wil niet vooruitlopen S.E.R.-advies Vandaag gaat Indonesië de KARTELS ZULLEN NOG STEVIGER WORDEN AANGEPAKT Afwikkeling schadeverplichtingen watersnood grotendeels beëindigd Goederentrein reed door Auto’s strandden teerlaag Weer onlusten op Cyprus stootblok Grieken doen niet mee aan NAVO-oefening ATHENE, 28 Sept. Te Athene is Prins Bernhard pachter in Tanganyika ■In Meer differentiatie secundaire in arbeidsvoorwaarden Ambtshalve onderzoek kan worden ingesteld pagina 7 ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 29 September 1955 8 in en van Begroting van financiën Kamerlid stelde vragen over loonpolitiek inventarisatie van klei-voorraden Tussen Haarieni en Amsterdam 4 Faillissementen Techm Hogeschool te Eindhoven Het candidatentornooi voor dames te Moskou Oudste iawouna.u.' van ons land 106 jaar Ds W. A. B. ten Kate neemt afscheid te Davos ’s-GRAVENHAGE, 28 Sept. Zon dag j.l. heeft ds W. A. B. ten Kate in een kerkdienst in het Ned. Sanatorium te Davos afscheid genomen als predi kant voor de Nederlandse patiënten. Ds Ten Kate heeft hier ruim 5 jaar gewerkt. Aan het einde van de dienst werd hij toegesproken door ds L. Oranje, Geref. pred. voor de verstrooi den in Zwitserland, die hem dank bracht voor de voortreffelijke samen werking. De arbeid te Davos zal wor den voortgezet door ds M. J. Top, thans Ned. Herv. predikant te Bergeyk, die reeds eerder te Davos werkzaam was en 9 October zijn intrede hoopt te doen. Keuze uit candidaten 63 partijen groeperingen DJAKARTA, 29 Sept. Ongeveer 43 millioen Indonesiërs zullen vandaag hun stem kunnen uitbrengen; een keuze kun nen doen uit candidaten van 63 partyen en groeperingen in de eerste algemene verkiezingen, die tot doel hebben de be noemde volksvertegenwoordiging te ver- Ministers Zijlstra en De Bruijn kondigen aan Strijd gaat tussen communisten en de Asjumi Fangio en Moss bij Maserati? -- ia Ingezonden Mededeling (Adv.) Steeds weer een verrassing -o- effect zullen hebben, totdat onze economie in een rustiger vaarwater zal zijn geko men. WETSONTWERPEN Van de volgende wetsontwerpen zal de indiening bij de Staten-Generaal op korte termijn worden bevorderd: een ontwerp in-uit-en doorvoerwet; een ontwerp stichting industrieel garantie fonds; een ontwerp algemene woningtel ling; een ontwerp hernieuwde inwerking stelling prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939; een ontwerp herziening winkelslui tingswet 1951. In voorbereiding zijn: een ontwerp vorderingswet; een ontwerp wij ziging wet op het afbetalingsbedrijf; een ontwerp Rijkswet houdende regeling op de industriële eigendommen en een ont werp wet op de bedrijfsorganisatie. Te Oudelande werd gecollecteerd voor de kankerbestrijding. Opbrengst 298,45. dere krachtige groepering wordt gevormd door de 5.000.000 christelijke Indonesiërs, die echter zijn gescheiden in protestante en katholieke politieke partijen. De definitieve resultaten van de verkie zingen zullen waarschijnlijk niet binnen twee maanden bekend zijn. WATERSNOOD. De afwikkeling van de watersnood- schadeverplichtingen zal naar verwach ting eind 1955 grotendeels zijn beëin digd. Evenals de vorige jaren is ook dit jaar het streven er op gericht om tot verde re inkrimping van de personeelsforma tie van de belastingdienst te geraken. De thans geprojecteerde formatie van 17.316 plaatsen ligt 503 plaatsen lager dan die van het vorige jaar. De vermin dering wordt verwezenlijkt door de re- crutering van nieuw personeel ter ver vulling van de plaatsen, die vrij komen door penslonnering of ontslag om ande re redenen, zeer te beperken. vangen door een gekozen parlement. Ver wacht wordt, dat iets minder dan de helft van de stemgerechtigden ter stembus zal gaan. De strijd zal waarschijnlijk in de eerste plaats gaan tussen de commu nisten, die aangekohdigd hebben onge veer 5.000.000 stemmen te krijgen, en de Asjumi, die naar de mening in Wes terse kringen wel 40 van de uitge brachte stemmen op zich zal kunnen verenigen. De verkiezingscampagne is heftig ge weest, doch zonder incidenten en de In donesische bevolking is er kalm onder gebleven. De kiezers zullen voornamelijk een keuze maken uit de symbolen van de vier grote partijen: de Islamietische, de Nati onalistische, de communisten en de soci alistische partij. De communisten hebben in de voorlopige volksvertegenwoordiging 19 zetels. LIMASSOL, 28 Sept. Te Limassol is Dinsdagavond een jonge Griekse Cyprioot dodelijk getroffen door een Britse kogel. De Britten losten drie schoten, toen een menigte betogers een politiebureau met stenen bekogelde. Het slachtoffer is de eerste Cyprioot, die door het verscherpte optreden op Cyprus sedert December 1954 om het leven is gekomen. Te Famagusta demonstreerden 3000 Griekse Cyprioten tegen de Britten. -o- Uitgesproken: P. J. Koster, kantoorbe diende, D. D. v. d. Boutstraat 10, Goes. Geëindigd: L. Huiszoon, v/h fabrikant, gewoond hebbend Nic. Beetslaan 5, Vlis- singen; A. J. de Leeuw, wed. v. L. de Jonge, v/h molenaarster, Paardenweg 1-3, Goes. voorwaarden, waaraan het toestaan van verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden is gebonden, is, dat voorstellen daartoe slechts bij afloop van de desbetreffende C.A.O. kunnen worden gedaan (voor bindende rege lingen zal een analoge gedragslijn wor den gevolgd. Het scheppen van een in procenten uitgedrukte differentiatiemogelijkheid in de regelingslonen onder deze voor waarde zou in tweeërlei opzicht een afwijking betekenen van de tot nu toe gevolgde loonpolitiek. In de eerste plaats zou de in vrijwel alle C.A.O.’s voorkomende bepaling, welke tussentijdse wijziging van de NIJKERK, 28 Sept. Een goederen- trein is tijdens het rangeren op een doodlopend spoor bij de Bloemendaal- seweg op een stootjuk gedrukt. De eerste wagen ontspoorde; twee andere wagens kwamen op de openbare weg terecht. De oorzaak moet gezocht wor den in een misverstand tussen machi nist en rangeerder over een stopsein. Dinsdagmorgen vroeg stonden de wa gens weer in het spoor. Enkele treinen ondervonden vertraging. -o- De Japanse premier Hatojama heeft besloten niet in te gaan op de Russi sche uitnodiging om de Sowjet-Unie te bezoeken. Men meent, dat dé ge deeltelijke verlamming, waaraan de minister-president lijdt, de voornaam ste reden voor het afslaan der uitnodi ging is. De South African Reserve Bank heeft met ingang van morgen het dis conto verhoogd van 4 tot 4Vz pCt. KRACHTIGE ACTIE? Enkele waarnemers zijn van mening, dat de verkiezingen het ontstaan van een nieuwe, krachtige communistische macht in Zuid-Oost-Azië zullen betekenen. In dien dit het geval zal zijn wordt verwacht, dat de Islamietische groeperingen die naar men meent de overwinning zullen behalen omdat vele Indonesiërs meer godsdienstig dan politiek zjjn ingesteld hun tot dusverre gematigd antircommunis- me zullen vervangen door een krachtige actie. De voorspellingen zijn voorts, dat de Nationalisten en. de socialisten ieder tus sen de 10 en 20 van de stemmen zullen krijgen. De Nationalistische partij, de P.N.I. heeft veel van zijn prestige verloren na sinds 1949 vele keren deel te hebben uitgemaakt van de regering. De socialis ten hebben veel volgelingen onder de in tellectuele Indonesiërs. Bij het volk heeft deze partij minder aanhang. De enige an- DEN HAAG, 28 Sept. Minister Cals heeft in zijn memorie van toelich ting op het wetsontwerp tot wijziging van de hoger onderwijswet, betreffen de het technisch hoger onderwijs, me degedeeld, dat besloten is tot oprich ting van een Technische Hogeschool te Eindhoven. De Technische Hoge school te Delft zal door uitbreiding en vernieuwing een centrum van tech nisch hoger onderwijs worden, dat in staat zal zijn jaarlijks ongeveer 500 goed onderlegde ingenieurs op te lei den. De voornaamste voorstellen in ge noemd wetsontwerp zijn: de instelling van de raad van het T.H.O., de toe kenning van rechtspersoonlijkheid aan de Technische Hogescholen te Delft en Eindhoven en een bestuursvorm voor deze scholen, aangepast aan de nieuwe status. Met de kruiser' „De Ruyter” zal het koninklijk paar een bezoek brengen aan St. Eustatius. We zien hier het oude fort „Oranje” met op de ach tergrond een deel van Oranjestad, Zowel St. Eustatius als Aruba heb ben een Oranjestad. voor 1955 is gevoteerd, doch dit IS, behalve van het wegvallen van het IQ 1955 voor de oorlogsschade-ultkerlng aan de N.V. Nederlandse Spoorwegen uitgetrokken bedrag ad 300 mlllloen, ook een gevolg van het llquidatlestadl- um, waarin de oorlogsschadeverplich- tingen zijn komen te verkeren. De voor 1956 uitgetrokken bedragen brengen weder de totale afdoening van de onderhavige verplichtingen aanzien lijk naderbij. Zo zullen naar verwach ting na 1956 geen bedragen meer op de begroting behoeven te worden uitge trokken voor de afwikkeling van ver schillende schadecategorleën. Na 1956 zullen, afgezien van de aflossingen van de uitgegeven opbouwobllgaties, nog slechts de afwikkeling van de schade- categorie onroerend goed en de afdoe ning van de schadegevallen In de pu- bliekrechtelfjke sector aanzienlijke be dragen vergen. MOSKOU, 27 Sept. Gedurende de maand October wordt te Moskou het candidatentornooi voor dames gehou den, waarbij de winnares het recht heeft de huidigewereldkampioene, de Russische meesteres uit te dagen voor een tweekamp om de titel. In totaal nemen 20 schaaksters aan dit tornooi deel, onder wie onze landgenote Fenny Heemskerk, die gisteren vertrokken is. Zij zal worden bijgestaan door van Scheltinga. AMSTERDAM, 28 Sept. De oudste inwoonster van ons land, de te Eibergen wonende weduwe A. B. Karnebeek geb. Backs, zal Zondag a.s. haar 106e verjaar dag vieren. De feestelinge is nog verras send flink en vitaal. Zij is tweemaal ge trouwd geweest, doch heeft geen kinde ren. Zondagochtend zal de pastoor van van Eibergen in de woning van mevrouw Karnebeek de mis opdragen. De dorpsmu ziek zal de jarige een serenade brengen. -o- GOES, 26 September. Het bestuur van het Landbouwschap heeft indertijd een schrijven gericht aan de minister van Verkeer en Water staat over de inventarisatie van klei- voorraden, in verband met de voorge nomen uitvoering van het Deltaplan. De minister van Waterstaat heeft nu aan het Landbouwschap laten weten, dat een oriënterend onderzoek is ihge- steld nopens de mogelijkheid van klei winning voor het aanleggen of verster ken van dijken. Voor dit onderzoek werden de uiterwaarden langs de Maas, stroomafwaarts van Cuyk, gekozen, omdat veel van deze uiterwaarden door de verbetering van de Maas te hoog zijn komen te liggen om nog te kunnen profiteren van ’t slib, dat door het pe riodieke wassen van deze rivier wordt aangebracht. Indien t.z.t. voor de aan leg van dijken grote hoeveelheden klei van de rivier-uiterwaarden zullen wor den gebruikt, zullen ook andere gebie den in dit onderzoek worden betrok ken. De minister geeft de verzekering, dat hem het grote belang van de produc tieve landbouwgronden voldoende be kend is, zodat de landbouw niet be hoeft te vrezen, dat nodeloos cultuur land zal worden opgeofferd. -o- Te Kortgene heeft de collecte voor dé sanatoria „Sonnevanek” en „Zonne gloren” 101,03 opgebracht. AMSTERDAM, 28 Sept. Doordat klaarblijkelijk een verkeerd teerbed op het gedeelte van de weg tussen Am sterdam en Haarlem, met name op het tracé tussen de hoofdweg en de meest Westelijke toegangsweg naar het Tuin dorp Slotermeer, is gelegd, zijn van ochtend honderden automobilisten in grote verlegenheid geraakt. Gisteren is deze weg n.l. opnieuw geteerd, maar de laag bitumen is gaan loslaten, waardoor de autobanden door de dikke brij moesten ploegen en daarin vast liepen. De verontwaardigde automo bilisten, die op deze drukke weg stranden, hebben reeds hun beklag in gediend bij de verschillende vervoers- bonden en willen een gezamenlijke ac tie ondernemen bij Rijkswaterstaat tot vergoeding van de schade aan banden en carosserieën. Tal van auto’s waren met teerdrab zeer besmeurdDe politie moest het verkeer over de bermstrook leiden. medegedeeld, dat Griekenland niet zal deelnemen aan de Zaterdag in het Oostelijke gedeelte van het Middeland- sezeegebied beginnende NAVO-oefe- ning. De voornaamste beweegreder voor dit besluit is twijfel aan het ver mogen der Turkse autoriteiten om de veiligheid van Griekse militairen te waarborgen na de recente anti-Griekse gewelddaden in Istanbul en andere trkse steden. Dinsdag 25 en Woensdag 26 October de rustdagen tij dens het Koninklijk bezoek aan de West zal het Ko ninklijk paar op St Maarten doorbrengen. We zien hier een kijkje op de Baai van Philipsburg. Aan deze Baai wordt thans het Little Day Hotel gebouwd, waar het Koninklijk paar zal Verblijven. ’s-GRAVENHAGE, 28 Sept. Ten aanzien van de secundaire arbeids voorwaarden heeft nooit dezelfde mate van coördinatie en uniformiteit be staan als ten aanzien van de regelingslonen. Daarom zal, wanneer thans nog wat meer differentiatie in die arbeidsvoorwaarden wordt toegestaan, de psychologische reactie daarop in die bedrijfstakken, waar voorlopig geen verbeteringen mogelijk zullen blijken, een geheel andere zijn dan wanneer in sommige bedrijfstakken de regelingslonen zouden worden verhoogd en in andere niet. Dit heeft minister Suurhoff o.m. geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Hazenbosch over de loonpolitiek. Drs Hazenbosch had de minister ge vraagd, of hij bereid was spoedig aan de Kamer uiteen te zetten welke rechtsgronden er naar het oordeel van het Kabinet bestaan voor deze beper king tot de secundaire arbeidsvoor waarden, waardoor aan organisaties en werknemers in een bedrijfstak, die met inachtneming van de gestelde voorwaarden mogelijk voorkeur zou den geven aan een overeenkomstige verhoging der lonen, de mogelijkheid daartoe wordt onthouden. MOTIVERING. Behalve hetgeen reeds in de inlei ding werd geschreven heeft minister Suurhoff geantwoord, dat één der ’s-GRAVENHAGE, 28 Sept. In de lichtingen gegeven op de regeling van getrokken zijn voor oorlogsschade en d begroting van financiën worden toe- het muntwezen, de bedragen welke uit- e afwikkeling van de watersnoodschade. De bedragen, aldus de toelichting, welke dit jaar voor de afwikkeling van de oorlogsschadeverplichtingen worden uitgetrokken, zijn wederom gebaseerd op het streven naar een liquidatie van deze verplichtingen op zo kort mogelij ke termijn. Weliswaar, is het totaal van het voor dit doel In de onderhavige be groting uitgetrokken bedrag rond 376 millioen lager dan het bedrag hetwelk DAR ES SALAAM, 2 Sept. Aan Prins Bernhard is voor 99 jaar het pachtrecht verleend van 66 ha grond te Magara bij het meer Manyara in Tanganyika. De grond is bij uitstek geschikt voor een gemengd bedrijf. De pacht werd uitgegeven door de gouverneur van het gebieds deel, sir Edward Twining, naar aanleiding van het bezoek, dat de Prins er vorig jaar bracht. Hij zei toen zeer geïmponeerd te zijn door de mogelijkheden, die Tan ganyika biedt. De Prins heeft het pachtrecht verkregen onder de zelfde voorwaarden als de ande re pachters. regelingslonen mogelijk maakt, krach teloos worden gemaakt. In de tweede plaats kent de praktijk tot dusverre wel enige soepelheid in de toepassing van de richtlijnen voor de regelings lonen, maar een bepaalde richtlijn of aanwijzing omtrent een toelaatbaar af- wijkingspercentage naar boven zou een geheel nieuwe figuur betekenen. NIET JUIST. De regering acht het niet juist in zo belangrijke mate af te wijken van de tot nu toe gevolgde gedragslijn in de loonpolitiek, omdat aldus vooruit gelopen zou worden op het advies van de Sociaal Economische Raad inzake de toekomstige loonpolitiek, dat de re gering dezer dagen hoopt te ontvan gen. Zij acht het nodig dit advies eerst te bestuderen, alvorens zij aan een wijziging in de huidige procedure van loonvorming medewerkt. -o- MILAAN, 27 Sept. In automobiel- kringen te Milaan neemt men aan, dat Juan Fangio en Sterling Moss het vol gend seizoen met Maserati zullen rij den. Naar bekend neemt Mercedes niet meer deel aan de races in de formule I. ’s-GRAVENHAGE, 28 Sept. Het optreden van de overheid tegen kartels, die in strijd met het algemeen belang handelen, had tot voor kort in hoofd zaak plaats naar aanleiding van ontvangen klachten. De ervaring bewijst echter, dat het algemeen belang niet gedoogt met een optreden alleen op grond van klachten te volstaan. Bovendien leidt een dergelijk systeem ge- makkelijk tot een ongelijke behandeling van gelijksoortige gevallen. De mi nisters van Economische Zaken en voor de P.B.O. wensen daarom te bevor deren, dat bij de kartels, waarvan het vermoeden gewettigd schijnt, dat zij in strijd met het algemeen belang handelen, ook ambtshalve een onderzoek kan worden ingesteld. Zij stellen zich voor het ambtelijk apparaat te dien einde geleidelijk uit te breiden, aldus minister Zijlstra in z’n toelichting op de begroting. De prijsontwikkeling noodzaakt ook de regelen, die een kosten- en prijsverhogend prijsbewaking te activeren. De bevoegd- heden, die de regering thans met betrek king tot het ingrijpen in de prijzen heeft, berusten op de prijsopdrijvings- en ham- sterwet 1939. De vraag, in hoeverre de re gering bij voortduring de beschikking moet hebben over permanente bevoegd heden op dit gebied, is om advies voorge legd aan de S.E.R. Deze heeft onlangs ad vies uitgebracht, waarover de regering zich thans beraadt. De hervatting van de expansie onzer economie is verblijdend, te meer als men bedenkt, dat het groeipercentage van onze volkshuishouding enkele jaren geleden tot een wat lager peil was teruggelopen. Zij mag ons evenwel niet de ogen doen slui ten voor de realiteit ener onmiskenbare verlangzaming van ’t economische groei tempo. De minister verwacht, dat deze verlang zaming zich in de naaste toekomst zal voortzetten. Twee groepen factoren wet tigen deze verwachting; het feit, dat het plafond van de productiecapaciteit voors hands bereikt lijkt te zyn en, op wat lan gere termijn gezien, het' afzetprobleem. PRODUCTIEVOLUME. Wat het productievolume betreft, zal, gegeven de krapte op de arbeidsmarkt, een vergroting van enige betekenis op korte termijn vooral moeten worden bereikt door een verdere opvoering van de ar beidsproductiviteit. Hoewel de ministers op dit terrein grote mogelijkheden aanwe zig achten, lijkt het hun toch niet waar schijnlijk, dat een aanzienlijke producti- viteitsstijging op korte termijn kan wor den gerealiseerd, doch dat, nu op de na oorlogse achterstand is ingelopen, integen deel met een verlangzaming van de pro- ductniteitsstijging rekening moet worden gehouden. Opmerkelijk in dit verband is, dat voor enkele jaren een krachtige eco nomische groei gepaard ging met een rui mer wordende arbeidsmarkt, terwijl thans I een eveneens sterke, maar procentueel geringere, expansie een schaarste op de arbeidsmarkt heeft veroorzaakt Het aizetprobleem doet zich m het bt- zonder voor met betrekking tot de uitvoer. De gunstige ontwikkeling van het uitvoer- volume en de grote afzetmogeiykheden, die thans nog op de buitenlandse markten worden aangetroffen, mogen ons niet uit het oog doen verliezen, dat de weerstan den op dit terrein groter worden en voor de naaste toekomst een belangrijke rem kunnen vormen op de verdere groei van onze volkshuishouding. PRIJS- EN KOSTENSTIJGING Minister Zijlstra is van opvatting, dat een gezonde structurele ontwikkeling het tegengaan van een verdere prijs- en kostenstijging vereist. De geconstateerde, uiteraard met de hoogconjunctuur samen hangende, tendenties tot loon- en prijs stijging bergen de kiem in zich van een achterblijven van de economische expan sie bij haar zware taakstelling en daar mee van een toekomstige structurele werkloosheid. Een bezwering van dit ge- i vaar kan niet in voldoende mate worden'1 bereikt door een afremming van de bin nenlandse conjunctuur. Een vermindering van de binnenlandse I bestedingen leidt onder de huidige om standigheden in hoofdzaak tot een ver groting van de uitvoer tengevolge van de toch nog altijd sterke zuigkracht van de buitenlandse vraag. De bestryding van het inflatiegevaar zal zich daarom des te klemmender moeten richten tegen de doorwerking van inflatoire tendenties in het kosten- en pryspeil. De regering heeft zich len doel gesteld de, rust op dit terrein te bevorderen. On gemotiveerde prijsverhogingen worden tegengegaan en de overheid zal zich, zo veel als mogelijk is, onthouden van maat-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7