Arbitrage kanton- voor Drie-eilandenplan Kapelse hondentwist rechter Middelburg tussen busondernemingen van voor Heliport komt te Axel Vijftig woningen te St. Annaland krotopruiming Forumavond in het kader de Europese jeugdweek de Waar is is een sieraad aan Kamperland Stoomtram Walcheren lijn Middelburg- W in ter dienstregeling Stoomtram Walcheren man? Gemeentebegroting aangeboden A. M. Z. en trekken Schoolmuseum bijeen Gasthuiskerk in gebruik genomen Militaire truck te Lewedorp tegen boom gebotst Een Bril van Focus Ondanks drie getuigen moest zaak worden aangehouden Cocktail en gekrijs L IÉT u k L ZEEUWSCH DAGBLAD donderdag 29 September 1955 pagina 2 Voor Commissie Vergunningen Personenvervoer Tot vete uitgegroeid Belangrijke mededeling in de raad Goes, Opril Grote Markt Middelburg, Nieuwe Burg 9 Gaat molen te Oosterland verdwijnen? Middelburgse jongen weggelopen Het oudste zeeutvse bedrijf STENO EN TYPEN Eerste vlucht op 14 October Askenase speelde Chopin CLASSIS GOES DER NED. HERV. KERK Belangrijke uitbreiding op ringlijn rond Walcheren In de Burgerzaal van het Stadhuis Politierechter I'fl ...A Ingezonden Mededeling (Adv.) te te Ingezonden Mededeling (Adv.) singenDomburgW estkapelle Veere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.39 u., onder 18.21 u. Maan op 17.22 u., onder 4.59 u. SINDS 1893 OOSTERLAND, 26 September Het is te vrezen, dat de in deze ge meente staande oude korenmolen, da terend uit het jaar 1572 binnen afzien bare tijd in verval zal gaan geraken: om economische redenen kan zij niet meer in bedrijf worden gehouden. Ho- penljjk zal er een weg gevonden wor den om deze molen weer in zijn oude luister van voor de ramp te herstellen. Verder voerde hij aan, dat de A.M.Z. wel door het streekgebied van de S.W. wil gaan. Het vervoer van Noord-Beve- lr.nd naar Walcheren v.v. is alleen wat betreft het centrum en het oostelijk deel van eerstgenoemd eiland in han den van de A.M.Z., betoogde de raads man: „Wie in Kamperland zit, gaat niet over Kortgene naar Middelburg”. MIDDELBURG, 28 September. Naar wij vernemen zal bij de jeugd herberg te Axel de heliport worden aangelegd voor de helicopterverbinding Zeeuwsch-VlaanderenRotterdam v.v. De gemeente Axel zal de haven ex ploiteren. Het staat vrijwel vast, dat de eerste vlucht op Dinsdag 4 October zal plaats vinden. De passage zal worden verzorgd door de Z.V.T.M. GOES, 28 Sept. In de bossen van Westhove te Oostkapelle heeft bos wachter Schoe vanmiddag de minder jarige J. L. uit Middelburg aangetrof fen. Hij was van huis weggelopen en bleek vannacht in een bunker te heb ben geslapen. De jongen werd aan de politie overgeleverd, die hem naar de ouderlijke woning bracht. Mej. L. stond dus terecht, omdat zij er geen voldoende zorg voor ge dragen had, dat de honden niet ge vaarlijk konden worden. Op de vraag of haar iets bekend was van een zeke re bijtlustigheid van de honden in totaal bezit zij er, samen met mej. G., drie: een moeder met twee zoons’ - kon zij slechts antwoorden, dat de honden eertijds jong en speels wa ren. Op 19 Juni had zij het gillen van Patje’s tegenstanders de bijtparti vond in een' boomgaard plaats ge hoord. Mej. L. verklaarde, dat zij lui de „Patje kom hier!” had geroepen, maar de honden niet kon bereiken. De verbalisant verklaarde echter in zijn rapport, dat dit, door een 60 cm hoge versperring te passen, wel mogelijk geweest moet zijn. Het gevecht werd indertijd geleverd door één van de twee „zoons”; later kwam zijn „broer” hem te hulp. MIDDELBURG, 28 September. Dat de geografische veranderingen, die Zeeland door het Drie-eilanden- en zelfs door het Deltaplan! te wachten staan, thans reeds de volle belangstelling van de vervoerondernemingen heb ben, bleek vanmiddag tijdens de zitting van de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer, die onder voorzitterschap van de heer H. van Breen in de groene zaal van het Schuttershof te Middelburg gehouden werd. Zowel de Stoomtram Walcheren als de Auto Maatschappij Zeeland uit Goes hebben hun standpunt laten verdedigen ten aanzien van het vervoer tussen Walcheren en Noord-Beveland over de dam, die in het kader van het Drie- eilandenplan de genoemde eilanden zal verbinden. Het standpunt van de A.M.Z. werd uiteengezet door mr van Vught, die begon met zijn verwondering er over uit te spreken, dat de S.W. een wijzi ging heeft aangevraagd, die inhoudt, dat deze vervoersonderneming, de dienst MiddelburgVeereVrouwen polderKamperland in haar dienstre geling wil opnemen. Hij betoogde, dat op het ogenblik het personenvervoer tussen Noord-Beve- land en Walcheren in handen is van de A.M.Z. Mr van Vught doelde hier dus op de verbinding KortgeneWol- phaartsdijkLewedorp. Het personen vervoer via het veer Kamperland Veere noemde hij van geen betekenis. De S.W., aldus de woordvoerder, wilt dus deze verbinding tot zich trekken. De A.M.Z. stelt zich echter op het standpunt, dat het vervoer tussen beide eilanden aan haar met als eindpunt Middelburg behoort. „Als dit zo blijft, dan wordt de A.M.Z. niets ontno men” sprak mr Van Vught. Tenslotte wees hij de Commissie op de voor de maatschappij onvoordelige verbinding, die zij steeds onderhou den heeft. „Niet alleen in de koude van de nacht laten staan, maar ook de koestering van de morgenzon on dervinden” typeerde hij het streven van de A.M.Z. ,,’Kieke” zei de fruitkweker G. N. Z. uit Kapelle, „34”, toen de Kanton rechter hem als tweede getuige zijn leeftijd vroeg. Gedetailleerd gaf hij een verslag van de aanval, die één van de honden op hem gedaan had, toen hij op zijn bromfiets reed. „Had U aanleiding gegeven” vroeg mr Moolenburgh. ,,’k Verschrok zei Z. Tenslotte lepelde hij nog een verhaal op over zijn kinderen, die niet meer naar school durfden, J. N., 66 jaar, een fruitkwekers- knecht uit Kapelle was in April j.l. ook aangevallen, ditmaal door twee honden, ’t Was allemaal beslist erg honds geweest, want één pakte hem bij de arm, de ander bij het been. De Kantonrechter vroeg hem, of hij soms ST. ANNALAND, 28 Sept. Uit het extra contingent woningen voor krot opruiming in het herverkavelingsge- bied heeft de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting op verzoek van zijn „Landbouwambtgenoot” aan de gemeente 50 woningen toegewezen voor krotopruiming. Deze belangrijke mededeling deed burgemeester van den Bos tijdens de vandaag gehouden raads vergadering. Aan de hand van de nieuwe voor schriften is nagegaan of de rampslach- offers wier woning is herbouwd in aanmerking komen voor de grondkos- ten. Er gold een norm van f 1200 bij een oppervlakte van max. 300 vierkante meter. Volgens de huidige regeling kan VER PERSPECTIEF Mr Berendes deelde namens de fa. Krijger uit Goes mee, dat deze onder neming na de voltooiing van het Deltaplan een busdienst GoesZie- rikzee op het oog heeft. Hoewel mr Van Vught dit namens de A.M.Z. een vér perspectief noemde, wilde de maat schappij van de raadsman toch ook meezingen in het Delta-vervoerkoor. THOLEN De raadsman van de Coöp. Ver. „T. A.D.” te Tholen noemde het denkbeeld van een ringlijn over het eiland Tho len een verbetering: dit zou echter geen verbetering betekenen van de verbin ding met Bergen op Zoom. Wel zouden zodoende St. Annaland, Stavenisse en St. Maartensdijk op deze manier on derling een betere verbinding hebben. Hiermee is, na de wegverbetering nog steeds geen proef genomen. „T.A. D.” is hiertoe wel bereid. HONDS De hele historie blijkt inmiddels in Kapelle uitgegroeid te zijn tot een wa re familievete. De honden worden thans op do openbare weg aan de lijn gehouden. Maar op de Middelburgse Balans, toen de beide dames mej. G. was meegekomen als belangstellende het Kantongerechtsgebouw verlie ten en in de auto wilden klimmen, toen.... ja, een hond, al is het nog zo voornaam in zijn pracht en ras zuiverheid, het blijft een hond: het beest doet bij tjjd en wijle wat de hond eigen is. Dies dartelde het gro te beest zonder lijn over het mooie plein. Bromfietsers en wiel rijders stoven langs hem heen, met fladderende jassen. Maar het deed hem niets. Hij beet niet. Hoe gaat dat onder honden, hij deed zijn plicht, zover een hond ’t betaamt. DE STOOMTRAM Mr N. J. Polak uit Groningen verde digde het standpunt van de Stoomtram. Het is geenszins de bedoeling, dat de S.W. het verkeer op Noord-Beveland gaat bedienen, zo begon hij, want dit eiland behoort tot het streekverkeer van de A.M.Z. Een deel van Noord-Be veland, het westelijke, wordt echter reeds bediend (via de lijn op Veere) door de S.W. De bedoeling is dus, de lijn MiddelburgKamperland te gaan bedienen, zonder in het gebied van de A.M.Z. door te dringen. tijd van hoogconjunctuur, rust op een ieder de taak om deze gedachte te pro pageren, Een spoedige integratie is harde noodzaak. Zolang de wereld een broeinest van burgeroorlogen is, zal er geen rust zijn. Slechts door één te wor den, kan de wereldvrede worden ver kregen en behouden blijven. Of we te laat zijn begonnen met het bevorderen van de eenheid, valt echter moeilijk te bepalen. Zeker niet te vroeg: Vijftig jaar geleden had deze eenwordings-ge- dachte bepaald niet veel vruchten afge worpen. Een gebiedende eis is echter het we derzijdse vertrouwen. Dan zal ook de angst voor een gewapend Duitsland verdwijnen. Hier ligt overigens een schone taak voor de Nederlandse jeugdbewegingen om de nieuwe Duitse generatie democratie bij te brengen. Voor ondemocratische stromingen (Spanje, Joegoslavië, etc.) kan echter geen plaats gevonden worden. Tenmin ste in de huidige situatie niet, want ge- isoleerd mogen deze landen niet blij ven. Deze naties horen hopenlijk tot het Verenigd Europa van de verre toe komst. Afwijkingen in de regerings vorm kunnen niet worden vermeden, maar er moeten waarborgen zijn dat de Rechten van de Mens worden toege past. Overigens zal het in de zes Schu- manlanden nog wel „even” aanlopen voordat men ter stembus trekt voor het kiezen van een Europees parlement. Wat betreft de samenstelling zal deze niet veel afwijken van de K.S.G. en de Raad van Europa, zo was de mening van het forum, dat bestond uit de he ren mr A. J. v. d. Weel, voorzitter en Sj. Jonker, Den Haag (Arjos), C. Co- sijn, Breda (J.O.K.V.P.) en H. Wigbold Amsterdam (Nieuwe Koers). Slechts een vraag lag de forumleden wat zwaar op de maag. Deze betrof de herverkaveling van Walcheren en de toewijzing van gronden in de Noord oost Polder. Gelukkig wist mr Van der Weel hier wel raad mee. 1 MIDDELBURG, 28 Sept. Tijdens de vandaag gehouden algemene leden vergadering van het Schoolmuseum in het „Schuttershof” heeft de heer P. Kasberg, medewerker aan het Kon. Instituut voor de Tropen een causerie gehouden over „Plannen en richtlijnen voor Nieuw Guinea”. Het grootste probleem noemde de heer Kasberg in dit gebied dat der ar beiders. Dit probleem dient met de nodige zorg aangepakt te worden, daar anders het economische en culturele leven der dorpsgemeenschappen in ge vaar wordt gebracht. Het zal echter generaties duren, eer de Papoea vol komen geschikt is „voor de arbeid. Tot slot vertoonde de heer Kasberg een serie diapositieven. Rob Geraerds gaf een solo-voorstel- ling van de Camera Obscura. Tijdens de huishoudelijke vergadering werden de heren J. C. Cornelis, C. Roelands en mej. H. Dourleyn herkozen. De fi nanciële toestand is gunstig en het le dental stijgt. Volgend jaar zal men trachten een concertmiddag met des kundige leiding te verzorgen. -o- MIDDELBURG, 28 Sept. In een speciale dienst heeft de pastor-loci ds D. Slagboom vanavond de Chr. Ge reformeerde Kerk de geheel gerestau reerde Gasthuiskerk in gebruik geno men. De heer D. Boone droeg namens de Commissie van Beheer het gebouw over. Met de woorden van Salomo „Dat Uwe ogen open zijn, nacht en dag over dit huis” aanvaardde ds Slag boom het kerkgebouw. Grote erkentelijkheid betuigde hij aan allen, die medewerkten aan deze restauratie. Speciaal noemde hij bur gemeester Bolkestein. Een lange rij van sprekers voerde hierna het woord: ds L. Kleissen te Utrecht, jhr mr van Nispen tot Sevenaer, namens Monu mentenzorg, de heer A. Schout, na mens G.S. de heer L. J. van ’t West- einde namens het gemeentebestuur, ir de Lussanet de la Sabloniere, architect en tot slot ds H. Johannes, Ev. Luth. predikant. GOES, 28 September - Op het Breda gehouden examen slaagden o.m. voor typist(e) in de Engelse taal: Anth. Kruijsse, Krabbendijke; A. Schapelhouman en Chr. Maas uit Kruiningen; M. Weststrate, Rilland; N. Hoogesteger en F. en P. Meijaard, J. Mieras en J. Jobse uit Wemeldin- ge; Elly Oele en D. J. J. Commee uit Yerseke; A. Kurvink, St. Annaland; M. Rijstenbil en M. Geuze uit Scher- penisse; N. M. Klippel uit Stavenis se; J. van Splunter en M. Kloet uit St. Maartensdijk; L. Moerland en J. Priem uit Tholen; A. Murre, Poort vliet. Voor kantoortypist(e): C. Polder man, Bergen op Zoom; A. P. Bout en A. Wielaard uit St. Maartensdijk; A. Gakeer, St. Annaland; M. Overbeeke, Poortvliet; M. N. Klippel, Stavenisse; Riet v. d. Bijl, Tholen. Voor stenografie: C. Overbeeke, St. Annaland. Zij werden opgeleid door de heer Koetsdijk, leraar stenografie en ma- chineschrijven. Op elke 2 mensen in de B.B. is er nog één nodig. Meer dan 160.000 noodwachters willen in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het moderne hulpverleningsmateriaal dat thans aanwezig is. Goede oefening vraagt echter voltallige bezetting. Een derde der functies is nog on bezet, waardoor veel materiaal staat te wachten op dé willige handen van hen, die in tijd van nood practische hulp kunnen en willen verlenen aan hun gezin, hun straat, hun stad of dorpsgenoten. Wilt U die derde man of vrouw zijn Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kunt doen. LEWEDORP, 28 September. Ver moedelijk door de gladheid van de weg waardoor een oplegger van een mili taire truck, afkomstig uit Grave door schoot, heeft de chauffeur van de wa gen de macht over het stuur verloren en botste op de Rijksweg tegen een boom. De wagen kwam dwars op de weg te staan. De bestuurder werd uit de cabine geslingerd en de bijzitter kwam met zijn hoofd tegen de voorruit terecht. Beiden liepen hoegenaamd geen verwondingen op. Het verkeer moest omgelegd worden. Later is de wagen weggesleept. ren hem prompt vergoed. Mej. L. voerde nog tót haar ver dediging aan: „Ik wist niet dat on ze hond als winnaar uit het strijd perk zou treden” en wees op de door G. de eigenaar van de ver liezende hond geuite bedreiging, dat hij, indien hij een geweer zou bezitten, op de honden zou schie ten. De ambtenaar van het O.M., mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond, dat speelsheid gevaarlijk kan zijn. Uit hondenoogpunt vond hij het alle maal mooi, maar vroeg 15,of 3 dagen. Mej. L. opperde in haar „laatste woord” de mogelijkheid, dat de hond van G. wel eens de aanvaller geweest kan zijn. Daarom zal G. nog gehoerd moeten worden en werd de zaak aan gehouden tot 26 October a.s. MIDDELBURG, 28 Sept. Voor ’n volle zaal heeft Stefan Askenase van avond Chopin gespeeld. Hij deed dit op meesterlijke wijze. Het publiek was zo opgetogen, dat het om niet minder dan drie toegiften bedelde. Morgen hopen we de recensie plaatsen. GEEN „KSSSST?” Drie getuigen werden er ge hoord. Als eerste kwam de Goese kantoorbediende J. P. H. C. voor ’t hekje. Indertijd was hij, zo ver klaarde C. door één van de honden toen hij van zijn werk kwam, in ’t bovenbeen gebeten. „Had U kssst, kssst geroepen?” vroeg de Kanton rechter hem. „Nee”, zei C. en hij mompelde iets van puntjes in zijn been. daarop reductie worden verleend van f 3 voor elke vierkante meter onder de 300 vierkante meter. De gemeentebegroting voor 1956 werd aanvaard. Uitgaven en inkom sten: f 285.514,33 met een post onvoor zien van f 8978,92. De leden van de Ad viescommissie Woonruimtewet werden herkozen en besloten werd gratis een lokaal beschikbaar te stellen voor de Muziekschool en een bijdrage van f40 per jaar te verlenen. Tegen f 12 per jaar kan men een muziekcursus volgen. De opcenten van de grondbelasting zul len met ingang van 1956 op resp. 60 voor de gebouwde en 30 voor de onge bouwde eigendommen worden ge bracht. Met het waterschap St. Anta land werd een overeenkomst gesloten waarbij de gemeente de onderhouds plicht van de Suzannaweg overneemt tegen betaling van f 100. De rustbanken voor de bejaarden zullen tijdens de winter opgeruimd worden zo werd iri de rondvraag nog medegedeeld. -o- GOES, 28 Sept. De Classis Goes der Ned. Herv. Kerk heeft in haar van daag in „De Prins van Oranje” gehou den vergadering uitvoerig gesproken over de wijzigingsvoorstellen op de Kerkorde, die door de Synode zijn in gediend. Deze bespreking vergde ge ruime tijd. Voorts vond een verkiezing plaats van een adviseur, die namens de Classis op de komende synode van ad vies zal dienen bij de behandeling van het vraagstuk over de vrouw in het ambt. Gekozen werd hiervoor ds A. J. Mooy van Schore en als secundus ds H. J. Ponsteen van Wolfaartsdijk. Voorts luisterde men naar de verslagen van de Synodale en de provinciale kerkvergadering. Wethouder A. Geschiere van Grijps- kerke kwam de belangen van zijn dorp verdedigen. Tussen Middelburg en Grijpskerke bestaat, zoals bekend, een drie maal daagse verbinding. Grijps kerke wil echter graag al betrof het slechts enkele ritten opgenomen worden in de ringlijn. Daarna deelde de heer Polak namens de S.W. mee, dat op verzoek van de ge meente Middelburg, a.s. zomer een proef genomen zal worden met een busdienst op Dishoek. Van deze proef zal het afhangen, of dit voor herhaling vatbaar is. MIDDELBURG, 28 Sept. De win- terdienstregeling van de N.V. „Stoom tram” Walcheren heeft wat betreft de lijnen MiddelburgWest-Souburg Vlissingen v.v., MiddelburgVeere GapingeVrouwenpolder v.v. en Vlis singen StadStationHavendorp v.v. door het practisch onveranderd blij ven van de dienstregelingen van trein en Prov. Boot weinig veranderingen ondergaan. De diensten op lijn 3 (ringlijn rond Walcheren) daarentegen wer den belangrijk uitgebreid en ge bracht van 10 op 16 ritten. Het ligt in de bedoeling met deze belangrijke opvoering van de frequentie tenmin ste een jaar een proef te nemen (winter- en zomerdienstregeling). Op de lijn Middelburg-Goes werden de aankomst- en vertrektijden zoda nig gesteld, dat te Goes wederom be tere treinaansluitingen zijn ontstaan, terwijl te Middelburg goede aanslui tingen worden gegarandeerd naar Vlis- en nog kon zeggen, waar de moeder en haar zoon trek in had, maar dit wist Z hij niet meer. De kleerscheuren wa- MIDDELBURG, 28 Sept. In het ka der van de Europese Jeugdweek werd vanavond in de Burgerzaal van het Stadhuis een forumavond gehouden, waarvoor de belangstelling, zoals de voorzitter van de Middelburgse Jeugd raad, de heer A. J. Schuitema, opmerk te minder was dan verwacht. Niette min heeft deze bijeenkomst, die werd opgeluisterd door een zangkoortje, ge formeerd uit leden van de Vlissingse jeugdverenigingen en met pianospel van de heer J. Koole, volgens onze be scheiden mening toch aan zijn doel be antwoord. Weliswaar liepen de gedach ten van de forumleden voor de pauze dikwijls vrij parallel, maar na dit korte oponthoud ontsponnen zich discussies, waaraan het praedicaat „pittig” niet vreemd was. Evenals de vorige avond kwam ook op deze bijeenkomst duidelijk tot uit drukking, dat het zwaartepunt van de Europese eenwording in de economi sche integratie ligt. Juist nu, in deze MIDDELBURG, 28 Sept. De Kapelse hondentwist is „voor” geweest. Dat wil zeggen een van de twee eigenaressen stond Woensdagmorgen voor de Kantonrechter te Middelburg, mr J. Moolenburgh. Overigens scheelde het maar een haar of „Patje” zo heet de hond was zelf ook ter zitting ver schenen. Patje lag rustig in de auto te wachten en om de edelachbare heren van het tegendeel van Patje’s vermeende bloeddorstigheid zoals bekend leverde deze grote, witte Hongaarse herder op 19 Juni een gevecht, waarbij zijn tegenstander omkwam te bewijzen, stelde de 35-jarige mej. M. C. P. L., kantoorbediende te Kapelle, voor, het beest „binnen te leiden”. Maar mr Moolenburgh wilde hier niet van horen; zelfs niet van een bezoek aan de auto. MIDDELBURG, 28 Sept. Voor de zoveelste maal moest gisteren tijdens de zitting van de politierechter de 33- jarige los-werkman J. C. D. uit Mid- delburg voorkomen. Ditmaal had hij een aantal kaarten met spaarzegels van een kruidenier, die deze ter ver nietiging aan de gemeente had afge dragen, gestolen. D. ging er rustig weer mee naar de kruidenier en bood ze ter betaling aan. „Er is reeds veel aan gedokterd” zei de Officier en D. hoorde 6 weken, waarvan 4 voorw. met 3 jaar proeftijd en onder toezichtstelling tegen zich eisen. II werd conform veroordeeld. Een timmerman uit Middelburg, A. J. G., 60 jaar, reed op 21 Mei j.l. met zijn fiets zwabberend door de Vlissingse dreven en straten. Hij werd in de kraag, waarin zich een flink stuk bevond, gegrepen en gaf toen een valse naam op. Vreemd ge noeg voegde hij hieraan zijn juiste adres toe, zodat de politie uit deze cocktail toch het juiste kon vaststel len. Omdat het de eerste keer was, eiste mr Schenkenberg 40,of 8 d. Het werd 30,of 6 dagen. A. J. K., 48 jaar en landbouwer te Kruiningen wilde op 9 Juni na slui tingstijd bij zijn stamcafé nog een kop koffie hebben. Hij krijste hierom en drong ten leste de woning binnen. De man het vonnis was conform zal onder toezicht gesteld worden. Tevens staat hem thans een week ge vangenisstraf (voorw.) te wachten als hij „het” weer doet met een proeftijd van 2 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2