eens te volgen strategie over verliet en Extra subsidie f 125.000 voor van sa 11! - w Molotof stond op vergadering van Ver. Naties I, Ét#® Vandaag ligt het leven op Cyprus stil Westelijke ministers werden het in Genève Veilig Verkeer’ s van Nog geen vrede in Algerië Amnestie in Argentinië Aanval op Noors schip door Chinese luchtmacht •jx ■O van Begrotingswijziging wordt binnenkort ingediend Indonesische minister is optimistisch ten aanzien van kwestie Nw.-Guinea Crediet van Amerika voor Egyptische wapens? k 1 I* feil Regering te Bonn is enige vrij en wettig samengestelde van geheel Duitsland” In Limassol heerst uitgaansverbod SM Utrechtse electriciteits-mij vierde haar gouden feest f Koers werd vlot bepaald c J|| - 4 1 Minister Algera Uit protest tegen rede: DE BILT ZEGT: Vrijwel geen buien meer Flinke opklaringen en op de meeste Autobussen en Drie-eilanden-plan Rusland bood Saoedi-Arabic wapens aan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe bevelhebber van NA VOJuchtmacht Orkaan „Louise” verandert van richting 8000 stakers in Indonesië Blijvend verzet tegen Engelsen 1F» Vijfde Industrialisatienota Kwaliteit der producten moet omhoog kondigde aan lie JAARGANG No. 3204 (ZIE PAGINA 2) II BES 5 vestiging hogere. en West. J' DONDERDAG 29 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ’i-’; CAIRO, 28 Sept. Te Cairo gaat het hardnekkig gerucht, dat Amerika binnenkort een crediet van 10 millioen dollar ten behoeve van Egypte zal ope nen, opdat dit land de Amerikaanse wapens kan kopen die het nodig heeft. m't- te -■ri en West, wes^lijke ministers plannen voor de aan- we Argentijnse regering heeft Woens dag een amnestiedecreet uitgevaardigd, dat van toepassing is op alle politieke of daarmee samenhangende delicten, die sinds 4 Juni 1946, toen generaal Pe- ron aan de macht kwam, zijn bedreven. Onder de amnestie vallen ook militaire opstand en vergrijpen tegen het open bare gezag en het constitutionele be stel. In Algerië is de rust nog verre van teruggekeerd. Onophoudelijk vloeit de stroom van berichten over schermut selingen en ernstige gevechten de we reldpers binnen en terwijl in Frankrijk het gesprek over dit gebied in een ern stige impasse is geraakt, wordt vrijwel dagelijks melding gemaakt van nieuwe slachtoffers van de onlusten, die het dodencijfer angstwekkend doen stij gen. Op deze foto ziet men hoe een ga- wond lid van het Franse Vreemdelin gen Legioen, aan zijn makkers, die hem tijdens een schermutseling met Alge rijnse opstandelingen te hulp snelden, de schuilplaats van zijn vijanden aan wijst. NEW YORK, 28 September. De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, is Woensdag met drie andere gedelegeerden van landen van het Sowjet-blok uit een vergadering van de Assemblee gelopen toen de minister van buitenlandse zaken van nationalistisch China op het punt stond een redevoering uit te spreken. Molotof begaf zich op weg naar de deur, toen minister George Yeh op stond om zich naar het spreekgestoelte te begeven. staande conferentie met Molotof. Besloten werd aan de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken op de conferentie in Genève een plan voor te leggen voor de oprichting van een ver drag van wederzijdse beveiliging tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Westeuropese landen, waaronder een verenigd Duitsland. Ook bereikten zij in principe overeenstemming over het Britse voorstel tot het scheppen van een gedemilitariseerde bufferzone tus sen de strijdkrachten van de commu nistische- en de niet-communistische landen in Europa. Het plan dient, om de Russische angst voor herleving van het D-’.itse militarisme weg te nemen. Met Molotof werden de drie westelijke ministers het eens over procedure- kwesties van de aanstaande conferentie te Genève. Het algemeen secretariaat zal worden toevertrouwd aan een Rus, en de in Juli opgestelde instructie van de regeringsleiders aan de ministers van Buitenlandse Zaken zal als agenda worden beschouwd, t.w. ten eerste een making van Duitsland en de Europese veiligheid, ten tweede ontwapening, en ten slotte de betrekkingen tussen Oost en West. stadsbeiaardier, de heer Th. C. Fer- werda, op het carillon van de Lange Jan een groot aantal „verkeersliede- ren” ten gehore bracht, riep de heer E. Visscher als voorzitter der Vereni ging de gasten een hartelijk welkom toe. Hij vond het prettig, dat de dames en heren niet alleen voor de belangen van het Verbond waren gekomen, maar ook om iets van Middelburg te kunnen zien. Jhr Th, Roëll dankte voor de pret tige ontvangst. Hij stelde Middelburg en Zeeland ten voorbeeld aan allen, die werken voor veilig verkeer uit een oogpunt van standvastigheid en vol harding, waarvan de Zeeuwen bij de opbouw blijk hebben gegeven. CAIRO, 28 Sept. Rusland heeft Saoedi-Arabië wapens aangeboden, al dus een bericht in het onafhankelijke Egyptische blad „Al Ahram”. ONTVANGST GEMEENTEBESTUUR. Na een wandeling door de stad wer den de gasten in de Burgerzaal offici eel door het gemeentebestuur ontvan gen. Loco-burgemeester J. W. Kögeler zei het bezoek op bijzonder hoge prijs te stellen. Middelburg heeft wat te la ten zien, aldus de heer Kögeler, die erop wees, dat bij de herbouw niet steeds volledig rekening kon worden gehouden met de eisen, die het snel verkeer stelt. Hij meende, dat de over heid en het Verbond een gemeen schappelijke taak hebben, n.l. de be strijding van de grote vijand: de ver keersonveiligheid. Ook nu sprak jhr Roëll een dank woord. Hij noemde het Stadhuis een sieraad voor ons land en verklaarde, dat het een misdaad zou zijn geweest, wanneer van deze historische stad al leen terwille van het snelverkeer een Amerikaanse stad zou zijn gemaakt. Tenslotte wees hij op de vruchtbare samenwerking van overheid en Ver bond bij de bestrijding der verkeers onveiligheid. HONGKONG, 28 Sept. Twee ,Thunderjet”-straaljagers der Chinese nationalistische luchtmacht hebben ’n onverhoedse aanval uitgevoerd op het 3.394 ton metende Noorse vrachtschip „Hoi Houw”, toen dit enige mijlen ten zuid-oosten van Swatow lag te wach ten, om een loods aan boord te nemen. Door de aanval zijn twee Chinezen, een passagier en een steward die bezig was een bad te nemen ge dood, terwijl de gezagvoerder (Noorse) en de vierde machinist werden ge wond. De jagers beschoten het schip met hun boordwapens, waardoor meer dan 200 kogelgaten werden veroorzaakt. Op het tijdstip van de aanval woei de Noorse vlag van de mast. -o- OVER DUITSLAND De drie ministers zeggen, de rege ring van West-Duitsland te beschou wen „als de enige vrij en wettig samen gestelde Duitse regering en uit dien hoofde gerechtigd te spreken namens Duitsland bij vertegenwoordiging van het Duitse volk in internationale aan gelegenheden”. Tenslotte bevestigen de drie weste lijke ministers nogmaals „het herhaal delijk uiteengezette standpunt” dat de definitieve vaststelling van de grenzen van Duitsland moet wachten op het sluiten van een vredesverdrag voor ge heel Duitsland. W5 Minister Yeh zeide in zijn redevoe ring dat het „vredesoffensief” van Rusland niet vreedzaam in bedoeling, doch in feite een vorm van oorlog is. Hij waarschuwde de uiteindelijke doel stellingen van de Sowjet-Unie niet uit het oog te verliezen. Vervolgens sprak de gedelegeerde van de Oekraine, Palamartsjoek. Hij protesteerde tegen de weigering om communistisch China als lid van de V.N. toe te laten en steunde de Rus sische benadering van het ontwape- ningsprobleem. De gedelegeerde van Birma, James Barrington, zeide dat de Assemblee „overdreven star” is geweest door op nieuw te weigeren communistisch China als lid toe te laten. Hij zei dat zijn regering zich afvraagt hoelang de Verenigde Naties zich nog kunnen ver oorloven „de deur gesloten te houden” voor communistisch China „zonder zichzelf ernstig, en misschien onher stelbaar, schade te berokkenen”. ZEEUWSCH DAGBLAD Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Htujssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Mali, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. „VOLG VOORBEELD” De vertegenwoordiger van Wit-Rus- land, Kiselijof, verklaarde dat het Rus sische volk de vriendschappelijke be trekkingen met Duitsland wenst uit te breiden en te versterken. Hij zeide dat een doeltreffend systeem van collec tieve veiligheid in Europa de interna tionale toestand zou verbeteren. Kise lijof vervolgde met te zeggen dat ook de kwesties Indochina, Marokko, Alge rije en Nieuw-Guinea moeten worden opgelost. Hij drong aan op aanvaarding van het Russische ontwapeningsvoor stel en deed een beroep op de landen, die bases in het buitenland hebben, het voorbeeld van Rusland tè volgen en deze bases op te heffen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung Gde Agung, verklaarde dat de Nederlandse en In donesische regeringen in de afgelopen weken in staat zijn geweest een sfeer te scheppen, die zou kunnen leiden tot een beter onderling begrip in hun con flict over West Nieuw-Guinea en an dere problemen. De minister gaf de verzekering dat zijn regering zich er in haar politiek ten aanzien van de kwestie Nieuw-Gui nea voor zal hoeden „de verbeterde sfeer in de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië niet te benadelen”. LONDEN, 28 Sept. Luitenant-ge- neraal Sir George Mills, hoofd van het Britse bombardementscommando, zal met ingang van Januari generaal Sir Basil Embry, die wordt gepensionneerd, vervangen als bevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in de Cen- traaleuropese sector. arbeiders, dat door deze industrieën aan de binnenlandse markt wordt onttrokken, is slechts gering; in totaal 6000 tot nu toe. HET COMMUNIQUE De ministers Dulles, MacMillan en Pinay hebben een slotcommuniqué uitgegeven, waarin werd verklaard dat zij „volledige” overeenstemming heb ben bereikt over plannen voor hun -o- TOKIO, 28 Sept. De orkaan „Louise” is van richting veranderd en de Japanners hopen, dat Japan thans in het geheel niet door de wervelstorm zal I worden getroffen.’ -o- DJAKARTA, 28 Sept. Circa acht duizend arbeiders op vijf en dertig on dernemingen van Harrisons and Cross field op Oost-Sumatra hebben ’t werk neergelegd. Deze eerste stakingsgolf zal drie dagen duren. NICOSIA, 28 Sept. De organisa toren van de algemene 24-uur-staking die voor Donderdag is uitgeroepen, hebben de bevolking van Cyprus op geroepen het economische leven op het eiland „geheel tot stilstand” te bren gen. In het dorp Berengia bij Limassol, waar gezinnen van de Britse militairen wonen, zijn Woensdag reeds 300 Cy prische bouwvakarbeiders in staking gegaan uit protest tegen het „vermoor den” van een 16-jarige huisschilder, die Dinsdag overleed na te zijn getrof fen door een schot dat een Brits mi litair loste tijdens een betoging voor een politiebureau. Linkse en rechtse Cyprische vakverenigingen hebben in telegrammen aan de gouverneur, Sir Robert Armitage, geprotesteerd tegen conferentie in Gèneve, met hun Rus sische collega, Molotof. Zij zijn het er over eens, dat de voor rang gegeven moet worden aan het vraagstuk van Duitslands hereniging binnen het kader van een plan voor Europese veiligheid. De ministers troffen voorts voorzie ningen voor verder overleg met de Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. ©0, Tel. 2438 (b.g.g. voo-redactie 3435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte floordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes I voldoende: de naleving ervan is een zaak van het publiek. De minister deelde mede, dat hem dezer dagen zal worden voorgelegd het resultaat van een studie der commissie voor de verkeersveiligheid over het voetgangersprobleem. Hij zal dit met grote spoed behandelen. Na het welkomstwoord van jhr Th. Roëll, voorzitter van het Verbond en de toespraak van de minister, sprak de Commissaris der Koningin die op zeer reële wijze het „piratendom” op de weg schetste. Hij vond het dwaas, dat contróle-acties van tevoren wor den aangekondigd en de zotheid ge kroond vond hij het feit, dat iemand van zich zelf moet verklaren, dat hij goed gezond is, wil hij een rijbewijs kunnen ontvangen. Wat de zebra- kruisingen betreft, meende de Com missaris, dat deze beter kunnen ver dwijnen zolang de automobilist niet voornemens is te stoppen als de voet gangers er over lopen. ONTVANGST VERENIGING. Des middags ontving het bestuur der Vereniging voor Veilig Verkeer Mid delburg e.o. hoofdbestuur en afgevaar digden in Hotel „De Burg”. Terwijl de MIDDELBURG, 29 September. Aan het diner van het Verbond voor Veilig Verkeer in hotel „De Burg” heeft minister Algera vanavond mede gedeeld, dat binnenkort zal worden ingediend een voorstel tot wijziging der begroting voor 1955 van het Departement van Verkeer en Waterstaat, waarbij aan het Verbond een extra subsidie van 125.000 wordt toegekend voor de Veilig Verkeersactie. De minister zei in zijn toespraak, dat wij allen overheid en volk moeten samen werken om het monster van de verkeersonveiligheid te tem men. Namens de regering uitte hij zijn grote waardering voor het werk van het Verbond. Mr Algera verklaarde, dat de toenemende vekeersonveiligheid ons met de grootst mogelijke zorgen vervult en dat regering en volk met alle krachten een groots contra-offen- sief moet openen. Dit is een moeilijke zaak, omdat wij te strijden hebben tegen de mens met al zijn gebreken. De minister wees op het voorbeeld plaatsen droog weer. Dezelfde tempe- van Prinses Wilhelmina, die een be- ‘L of iets hogere, wogen beroep op ons volk heeft matige wind tussen Noord gedaan om de strijd aan te binden te er. Wgen de onveiligheid op de weg. Hij had NEW YORK, 28 Sept. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie hebben hun besprekingen over de te volgen westelijke strategie op de aanstaande conferentie van Genève afgesloten. Zij be studeerden een door diplomaten opgesteld verslag over de grote vraag stukken, die op de conferentie van regeringschefs in Juli jl. werden verwezen naar de aanstaande Geneefse conferentie. Die punten zijn: hereniging van Duitsland en de veiligheid in Europa, voorts de ont wapening, en tenslotte toeneming van contacten tussen Oost In een slotcommuniqué werd verklaard, dat de „volledige” overeenstemming hebben bereikt over Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord NAVO-landen en zij verwachten, dat zij vóór de Geneefse conferentie met de andere NAVO-leden in Parijs bespre kingen kunnen voeren. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de ministers Woensdagoch tend met de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, von Brentano, kwesties van gemeenschappelijke be lang besproken hebben en dat zij met minister Molotof een vruchtbare be spreking hebben gehad over de voor bereiding van de Geneefse conferentie. Wat de westelijke plannen voor Ge- BUENOS AIRES, 28 Sept. De nieu- nève betreft, zijn de drie westelijke mi-, nisters van Buitenlandse Zaken het er over eens, dat het herstel van de Duit se eenheid en de vorming van een Eu ropees veiligheidsstelsel tegelijkertijd, in nauwkeurig afgebakende phasen tot stand moeten worden gebracht. Dit plan is ook aanvaardbaar voor de West duitse regering. De Russische houding ten aanzien van dit plan zal door de westelijke mogendheden gezien worden als een maatstaf van de oprechtheid van de herhaaldelijk door de Russen uitge sproken bereidheid om tot de eenwor ding van Duitsland mee te werken, mits dit geschiedt in het raam van een betrouwbaar stelsel voor collectieve veiligheid voor geheel Europa. het „vermoorden van een ongewapen de arbeider door militairen”. In een telegram aan aartsbisschop Makarios drongen de vakverenigingen' aan op het vormen van een verenigd i front van alle Cyprische Grieken oni het hoofd te bieden aan de „maatre gelen die ons worden opgelegd door de heersende macht”. UITGAANSVERBOD. Naar aanleiding van de ongeregeld heden van Dinsdag te Limassol, die aan een jonge Griekse Cyprioot het leven kostten, is in deze op een na grootste stad van het eiland een uit gaansverbod voor de periode van 18 tot 6 uur afgekondigd. Het is voor het eerst sinds de Britse autoriteiten haar actie tegen verzetsdaden verscherpten, dat een dergelijke maatregel in een grote stad op Cyprus wordt genomen. Zoals bekend, heeft zich deze maand te Limassol een reeks heftige anti- Britse betogingen voorgedaan. In Nicosia heeft de Britse districts commissaris, Clemens, in de periode van Woensdagavond tot Vrijdag te middernacht alle bijeenkomsten van meer dan vijf personen in de hoofd zakelijk door Grieken bewoonde wij ken verboden. Naar verluidt, is dit een voorzorgsmaatregel met het oog op eventuele ordeverstoringen tijdens dé aangekondigde staking. In de genoem de wijken mogen ook geen film- en toneelvoorstellingen worden gegeven. -o- UTRECHT, 28 Sept. In Esplanade te Utrecht is Woensdag het vijftig jarig bestaan van het electriciteits- en vervoerbedrijf der gemeente Utrecht gevierd. De directeur van het bedrijf, ir J. van Dam van Isselt, sprak een her denkingsrede uit, waarna voor het ad ministratiegebouw een raam werd aan geboden. De heer H. Ploeg, loco-burge meester der gemeente Utrecht, getuig de van waardering voor, en dankbaar heid aan het jubilerende bedrijf, dat voor de Utrechtse bevolking van zo grote betekenis is. Hij releveerde o.m. de omzetting van ’t trambedrijf in een busbedrijf in 1938, waarmee Utrecht vrijwel de eerste gemeente was, die de lastige tram volledig uit een steeds groeiend stadsverkeer nam. -o- Hoogwater Vrijdag 30 Sept.: Vlissingen: 0.51 u. 2.02 m., 12.59 u. 1.95 m. Terneuzen: 1.14 u. 2.18 m., 13.27 u. 2.11 m. Wemeldinge: 2.26 u. 1.74 m., 14.43 u. 1.60 m. Zierikzee: 2.15 u. 1.51 m., 14.27 u: 1.36 m. DEN HAAG, 28 Sept. In de vijfde Industrialisatienota waarschuwt nister Zijlstra nog eens tegen al groot optimisme wat de toekomst be treft. De bereikte resultaten van werkgelegenheid en productie z\jn me de te danken aan de zeer gunstige conjunctuur. Op de eerste plaats moet er naar gestreefd worden, de positie van de industrie te consolideren. Vele van onze traditionele export producten, zo wordt gezegd, onder vinden steeds meer concurrentie op de wereldmarkt. De industrie zal zich daarom moeten richten op nieu we en kwalitatief hoogstaande pro ducten, terwijl de productiekosten door verbeteringen in de efficiency moeten worden gedrukt. De gemid delde investering per arbeider zal moeten stijgen. De Nederlandse industrie, zo wordt verder gezegd, doet nog te weinig aan speurwerk, waaraan toch een zeer grote betekenis moet worden toege kend. De overheid kan bij de technische ontwikkeling met credieten helpen. In 1954 is voor dit doel 20 millioen uit de tegenwaarderekening ter beschikking gekomen. Technische en bedrijfsecono mische voorlichting zijn van groot be lang. In de vestiging van buitenlandse ondernemingen ziet de minister voor alsnog geen groot gevaar. Het aantal raturen als gisteren of iets grote waardering voor de pers, die door de publicatie van ongelukken een gunstige mentaliteit schept, vaak ook een forum vormt en door dit alles de publieke opinie stuurt in de goede richting. Laat echter niemand bij het lezen van ongelukken zeggen, dat dit nu een les is voor een ander, maar laat men er zelf lering uit trekken, al dus de minister. ZAAK VAN PUBLIEK. Ook de overheid heeft tot taak de verkeersonveiligheid te bestrijden, niet slechts door subsidiëring van het werk in de particuliere sector, maar ook door scherp politietoezicht door verbetering van het stellen van ver keersregels. Dit laatste alleen is niet

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1