fcdïLXl jiui De Gasthuiskerk heeft bewogen historie achter zich - OLIESTOOK u rccV Vo <9 fiteren’ voor De sensatie van de dag! Huis aan huis spaart men nu CASTELLA-kopjes VANROON Interessant voetbal op Zaterdag 15 October GOES, 27 Sept. Het is thans ze ker, dat op Zaterdag 15 October op vijf verschillende plaatsen in Zeeland vertegenwoordigende streekelftallen de strijd zullen aanhinden met Zeeuw se KNVB-clubs, zulks ter dekking van een tekort in de kas van de afdeling Zeeland van de KNVB. Alle betrokken clubs hebben namelijk hun medewer king toegezegd. de winiet i Deze CASTELLA-producten doen allemaal mee! I ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 28 September 1955 pagtaa 4 W< .^4" 14.90 SSfèkShOW voor Vandaag weer in dienst Op één De laatste 100 jaar Hebt V geen spaarkaart, vraag deze dan gratis aan uw winkelier of aan de Castella-fabrieken te Nijmegen.- ,rtaan torgen OOK TE SINT KRUIS MOND- EN KLAUWZEER tkWng ig k0?ieS - prachtn^ van tneUjeS' ny\°ns U In de Franse tijd Xo’n Paar ,rbee'd 1Uv/en en haar hu wmsp Knip de Casteila-kopjes uit, die U op alle Castella-verpakkingen vindt, en plak deze op de Castella Spaarkaart, die bij U thuis is bezorgd. Iedere volle Castella Spaarkaart geeft U recht op een paar eerstekeus nylon kwaliteitskousen, winkelwaarde liefst f 5,25, in de kleur en de maat die U wenst vindt U oever* o HAARDEN EN KACHELS Van Roomse Kapel tot Chr, Geref. Kerk Belgisch elftal tegen Roemenië PRAAG, 27 Sept. De keuze-com- missie van de Kon. Belgische Voetbal bond heeft in Praag het Belgische elf tal samengesteld, dat vandaag in Boe karest tegen Roemenië uitkomt. De ploeg ziet er thans als volgt uit: Doel: Gernaye (Oostende); Achter: Op de kerk staat een klein torentje. Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S. K.); midden: Huysmans (Beerschot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F. C.); voor: Jacque- myns (Union St Gilloise) Mermans Ander lecht), Coppens (Beerschot), Degeles (Anderlecht) en Orlans (La Gantoise). CasteUa Regenmantels 37.50 47.50 Jerseyjasjes 19.75 29.75 de 15.50 Damestruitjes 12.50 Per stuk 45 cent. Zie onze toonkamers het Lange Delft 11, Middelburg Telefoon 3891 Korte Noordstraat 53 Middelburg BLIJF OP DE (MODE) HOOGTE Kom ook naar Kleuterpakjes (Jopper met broek) 29.00 de Ned. Herv. kerk gegaan. Zij wer den Chr. Afgescheidenen genoemd. In 1845 kochten ze de Gasthuiskerk. B(jna een eeuw hebben ze hier ge kerkt. Hun naam was ondertussen veranderd in Gereformeerde Kerken. DONDERDAG 20 OCTOBER Overhemden „Stylemaster” overhemden zijn een specialiteit van onze zaak en wij hebben deze in voorraad in wit en vele modekleuren De prijzen zijn laag gesteld, n.l. 9.25 en 11.90 voor vaste boord en 12.75 en 15.90 voor losse boorden en 2 paar manchetten De snit is onberispelijk, de kwaliteit (Sanfor Poplin) uitstekend. Herenmode huis Castella Schoonheldszeep Sterkt en verjongt de huid door •en hoog gehalte aan fijne oliën Tijdelijk 2 voor 53 ct In 1834 waren bij de Afscheiding ook in Middelburg enkele leden uit Vroeger stond er op de kerk een grote roodkoperen appel,, met zonnen, ster ren en manen”, de appel van Jeruza lem genoemd. In 1588 is deze voor oud koper verkocht. Een afbeelding ervan is nog te zien boven de ingang in de Nieuwstraat. Castella Shampoo geeft uw haar èen diepe glans, herstelt de natuurlijke golf. Per zakje 25 cent. Castella-kopje op achterzijde. Castella Scheerzeep Bevat het baardwekend Recinit. Prijs por staaf 55 cent. Castella Scheercrëme Bevat het baardwekend Recinit. Per grote tube f 1.05. Overvette-Babypoeder aanbevolen door de kinderartsen. Strooibus 90 ct. (kopje onder deksel). Zakje 35 cent. Castella Huldcrêma De unieke sportcrëme, die de huidweefsels sterkt. Per doos 90 ct. Castella-kopje onder het deksel. Castella Nachtcrème reinigt de huid en voedt deze, terwijl U slaapt... Per tube 70 cent. Getrouwd: C. COPPOOLSE en C. COPPOOLSE— HILLEBRAND die hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van be langstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Sint Laurens, 26 Sept. ’55 Noordweg 85. Damesrokken 12.50, 14.90, L. Vide 62, Middelburg. Ook bijverwarmings- artikelen. Verrijkt met anti-enzym, dat uw tanden na Iedere keer poetsen 12 uur be schermt. Per tube 47 ct. Grote tube 75 ct (2 kop jes op iedere verpakking). is Hylons Magazijn Poley Ganzepoorfstraat, Goes - Door de samensmelting van de drie kerken in Middelburg (A Gast huiskerk, B Hofpleinkerk, C Noorderkerk) had men geen behoefte meer aan deze vergaderruimte. Het gebouw vertoonde ook nogal wat ge breken en in 1934 werd het verkocht aan de aannemer Van Loo. Kort tevo ren had de plaatselijke predikant Ds Ringnalda er de laatste dienst geleid met de tekst Matth. 25 10: „En de deur werd gesloten”. In 1936 werd het gebouw verkocht aan de pas geïnstitueerde Chr. Geref. kerk, die nu ook het gerestaureerde kerkgebouw weer zal gebruiken. Tweed regen mantels Jerseypakjes 55.00, 69.00 en GOES, 27 Sept. Op de hofstede van de heer Jac. Buin te Sint Kruis werd mond- en klauwzeer geconsta teerd. De Veeartsenijkundige Dienst heeft direct maatregelen getroffen. Zes stuks vee moesten worden afge maakt. verschillende Geref. gezindten tellen, komen we tot hetzelfde aantal. Bo vendien hebben de kleine Lutherse en Doopsgezinde gemeente ook ieder een predikant, gecombineerd met Vlissin- gen. De Waalse kerk is vacant. De bevolking van Middelburg was toen ongeveer even groot als nu. Toen in 1795 de Fransen in ons land hun „vrijheid, gelijkheid en broeder schap” brachten, behoorde hierbij ook de vrijheid van godsdienst. De Rooms Katholieken hadden al langer dan een eeuw hun godsdienst oefeningen gehouden in een schuil kerk op de Blauwedijk bij de Vlis- singse poort. De kerk zag eruit als een woonhuis. Nu echter behoefden ze niet meer in stilte samen te komen, ze hadden nu evenveel rechten als de andere kerken. Ook recht op een kerkge bouw. Graag hadden ze de Koorkerk gehad, maar de Magistraat gaf hun de Gasthuiskerk (1 Januari 1799). Na ruim 2 eeuwen werd in deze oude kapel dus opnieuw de mis gelezen! De R.K.-gemeente breidde zich sterk uit, zodat de Gasthuiskerk te klein werd. Ze wilden graag het terrein op het Hofplein kopen, waar in 1834 de St Pieterskerk was afgebroken. De kerkvoogden wilden deze grond ech ter niet verkopen, omdat er nog niet lang geleden begraven was. Toen bouwden ze in 1864 een nieuwe kerk in de Noordstraat, die 7 Mei 1940 ver brand is. Jerseyvesten 24.50, 27.50, Japonnen 12.50, 13.90, POLDER WALCHEREN Uitloting van Obligaties Het Dagelijks Bestuur van de Polder Walcheren maakt bekend, dat bij de heden gehouden uitloting van obli gaties in de Conversielening anno 1856 zijn uitgeloot de nummers: 415, 427, 513, 757 en 772 ieder groot duizend gulden. 369a, 369b, 671a, 727a en 727b ieder groot vijfhon derd gulden. 671c en 671d, ieder groot twee honderd gulden. 671b groot honderd gld. Betaalbaar 2 Januari 1956. Middelburg, 23 Sept. ’55 Het Dagelijks Bestuur voornoemd, R. W. VAN LYNDEN, Voorzitter G. C. D. RUTGERS VAN ROZENBURG, Griffier F\ons’ duizenden - die voo' \aten restauratie weer In gebruik genomen is. Vroeger stond op de Markt nog de St Maartens- of Westmonster kerk, die in 1575 afgebroken is. Al deze kerken, dus ook de Gast huiskerk, zijn eens Roomse kerken ge weest. Maar gedurende de eerste ja- ren van de 80-jarige oorlog was er op Walcheren nogal één en ander ge beurd. Vlissingen en Veere hadden in 1572 de zijde van de Prins gekozen, Middelburg moest zich, na een beleg van bijna twee jaar, in 1574 aan de Prins overgeven. De kerken werden gezuiverd van alles wat aan de Rooms Katholieken herinnerde en voor de Geref. eredienst geschikt gemaakt. Een zuivering was er al geweest in 1566 bij de Beeldenstorm, maar deze was slechts tijdelijk geweest. Aan de Gasthuiskerk is er nog altijd iets van te zien. De mooi bewerkte eiken voor deur in de Lange Delft heeft n.l. tot op dit ogenblik nog een Marlabeeldje zonder hoofd (is nu in restauratie). Omstreeks 1600 had de Middelburg se gemeente 12 predikanten. Als we I bjj de 6 predikanten in de Ned. Herv. kerk van tegenwoordig de 6 van dej Abdijkerk gedeeltelijk afbrandde. De kerk kon dus voorlopig geen dienst doen en daarom werd de Gasthuis kerk als vervangingskerk gebruikt. Dit heeft geduurd tot 1571 toen de Abdij kerk weer voldoende hersteld was om gebruikt te kunnen worden. Enkele jaren later werd de Gast huiskerk verhuurd aan Engelse koop lieden, die gebrek aan kerkruimte had den. Van 15791589 hebben ze dit bedehuis gebruikt. Het volgend jaar (1590) werd de Gasthuiskerk door de Ned. Hervorm de gemeente officieel als derde kerk in gebruik genomen, alleen ’s mor gens. De andere twee kerken van deze gemeente waren de St Pieterskerk of Noordmonsterkerk op het Hofplein (die in 1834 werd afgebroken en op de plaats waarvan nu enkele woon huizen en de Geref. kerk staan), als mede de Nieuwe kerk, algemeen be kend als een deel van de Abdijgebou wen, die een paar jaar geleden na de brand van 1940 en de daarop gevolgde In Hulst zal Vlissingen tegen Oost Zeeuwsch Vlaanderen, terwijl Middel burg in Oostburg de strijd aanbindt met West Zeeuwsch Vlaanderen. Axel trekt naar Walcheren, waar het te Souburg speelt tegen het vertegen woordigende Walcherse elftal en Goes maakt een uitstapje naar Zierikzee, waar gespeeld zal worden tegen Schouwen Duiveland. In Goes ten slotte speelt Terneuzen tegen Zeeuwse Zaterdagmiddagelftal. -o- Geruite kinderjurkjes in alle maten lengte 45 4.25 X Jog niet zo lang geleden heb ik I M een artikel geschreven over het oude Gasthuis op de hoek Langedelft-Nieuwstraat te Middel burg. Van deze gebouwen bestaat alleen nog maar de kapel. Daar het gasthuis gewijd was aan H. Bar bara, werd het vóór de Her vorming Barbaragasthuis genoemd en de kerk ervan Barbarakapel. De ze kerk is een heel oud gebouw. Zij moet volgens de geschiedschrij vers in 1493/94 gebouwd zijn. Toen ook hier de „nieuwe leer” doorge drongen was, wilde men niet lan ger herinnerd worden aan de „hei lige" Barbara en noemde men deze kapel kortweg Gasthuiskerk, een naam die tot op dit ogenblik nog steeds gebruikt wordt. En juist van avond zal deze kerk na een ingrij pende restauratie weer in gebruik worden gesteld. In 1568 (het beginjaar van de 80- jarige oo. g) sloeg de bliksem in de Lange Jan, de Abdij toren, die met de Kinderjasjes met capuchon vanaf 20.00 c- Heden overleed door een droevig ongeval onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de heer LOURENS LOUWS Wedn. van Neeltje Wouters, in de ouderdom van bijna 76 jaar. Middelburg: A. W. LOUWS L. LOUWS—KOOLE en Kinderen. Sint Laurens: W P. LOUWS— MARINISSEN en Kinderen. Sint Laurens, 26 Sept. 1955 Noordweg 231 De begrafenis zal plaats vinden op Vrjjdag 30 September te 12.30 uur van het sterfhuis Kinderjoppers vanaf 16.80 ‘V* 1 Castella Parels het wasmiddel, dat véél sneller, véél witter watt 42 ct per pak. Castella Dagcrême de ideale ondergrond voor Uw make-up... Per tube 70 cent. Castella Vaat was het verbluffende afwas middel. Bevat Silkolive Handlotion voor flu weelzachte handen. 25 cent per pak. Castella babybalsem veraacht, geneest, helpt. Per dooi 75 cent. Cutelk kopje onder het dekte* Castella Babyzeep de uchute, overvette Castella Wolwas voor het wassen van fijne wol, lingerie, etc. 41 ct per pak. - Castella Actief Wit het opzienbarende zelfwerkende wasmiddel. 42 cent per pak

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 4