van Zeeland vraagt millioenen uit begroting van Waterstaat Postale aanduiding „vrijgemaakt werd besproken van Vijftien jaar als eis in Leiderdorpse zaak Eerste Kamer keurde Zondagswet goed wijziging voor ïiadia Bijna 5 millioen gulden Drie-eilandenplan Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefariae .4 Wervelstorm „Louise’’ bedreigt Japan Van Heuven Goedhart over de zeelieden-vluchtelingen Spaanse nota over Marokko aan Frankrijk Nieuw waterloopkundig laboratorium voor Delta werken R adio-uitzendingen voor het platteland HILVERSUM, 27 Sept. Zondag 2 Oc tober opent Minister S. L. Mansholt een serie uitzendingen via de VPRO-micro- foon, eens per 14 dagen, onder de verza melnaam „Het Platteland nu”. RoofovervalinNijkerk mislukt Vijfdaagse werkweek in Europese staalindustrie? Afscheid van hoofdbestuur der Chr. Bedrijfsgroepen Centrale Ook armenwet ondergaat verandering Gebruik nieuwe Bijbelvertaling fae/igt atU „De duivel zat in mij” aan de orde pagina 3 ZEEUWfCH DAGBLAD Woensdag 28 September 1955 Alleen communisten tegen Voorbereidende Deltawerken beginnen volgend jaar van een Gen. Synode Gerei. Kerken (ertikel 31 k.o.) Oppositie verliet raad Finsterwolde Zijn buurvrouw vermoord Schiphol ontving vliegreus Met officieren van NATO Prof, dr M. C. Smit verbond zich aan Vrije Universiteit Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) b TEGEN PIJN?N PN GRIEP ?0 TABLETTEN 85 et Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.37 u., onder 18.24 u. Maan op 17.04 u., onder 3.43 u. Hoogwater Donderdag 29 Sept..- Vlissingen: 0.11 u. 1.80 m., 12.26 u. 1.71 m. Terneuzen: 0.35 u. 1.97 m., 12.52 u. l. 88 m. Wemeldinge: 1.43 u. 1.60 m., 14.06 u. 1.47 m. Zierikzee: 1.30 u. 1.39 m. , 13.48 u. 1.24 m. -o DEN HAAG, 27 Sept. De Hoge Commissaris voor vluchtelingen van de V.N. mr G. J. v. Heuven Goedhart, heeft een boodschap gezonden aan de deelnemers aan de internationale con ferentie over zeelieden-vluchtelingen, die gisteren in Den Haag is gehouden. In deze boodschap spreekt de heer Van Heuven Goedhart de hoop uit, dat deze op Nederlands initiatief bijeenge komen conferentie zal leiden tot een spoedige oplossing van het probleem van de zeelieden-vluchtelingen. ’s-GRAVENHAGE, 27 September. „Deze man heeft zijn bejaarde alleen wonende buurvrouw wreed afgeslacht. Hij heeft haar deerlijk verminkt en afschuwelijk verwond”, zeide vanmorgen de officier van justitie bij de recht bank te ’s-Gravenhage in zijn requisitoir. „Ik acht hem schuldig aan moord. Professor Baan zegt in zijn psychiatrisch rapport dat hij belangrijk vermin derd toerekeningsvatbaar is. Ik wil daarmede rekening houden en requireer MADRID, 27 Sept. Het diplomatieke bureau van het Spaanse departement van buitenlandse zaken heeft een samenvat ting gepubliceerd van een nota, die Maan dag door de Spaanse ambassadeur, graaf de Casa Rojas, aan de Franse regering is overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat de Spaanse regering niets te maken heeft met inbreuken op de Franse wette lijkheid in Marokko. Spanje zal niet in grijpen bij het herstel van de wettelijk heid in de Franse zone van Marokko, om dat zulks alleen Frankrijk aangaat. Spanje moet echter, aldus de nota, van het begin af aanwezig zijn bij onderhan- delingen over herziening van bestaande verdragen en verandering in het protec- toriaatsbewind. Zulke onderhandelingen dienen een Frans-Spaans-Marokaans ka rakter te dragen (Spanje heeft het afzetten van Sultan Ben Joessef als sultan van Marokko nooit erkend. De sultan van Marokko is wette lijk souverein over de Franse en de Spaanse zone van het land). gemeente aan wij zen, waarin de Zon dagsrust voor 1 uur beslist op geen en kele wijze verstoord mag worden, om dat dit zou indruisen tegen godsdien stige overtuigingen in het plaatselijk leven. Voor dit amendement had de socialistische afgevaardigde geen goed woord over. Het heeft het compromis scheef getrokken Prof. Diepenhorst daarentegen was verheugd over de aanneming van dit amendement, alleen klaagde hij wel enigszins over het feit, dat de verlangens van orthodox-pro- testants Nederland slechts via amende menten geëffectueerd kunnen worden. Uit eigen beweging doet minister Beel niet veel voor deze volksgroep. Trou wens Prof. Diepenhorst had de indruk, dat het beleid van de minister van Bin nenlandse Zaken iets teveel is geba seerd op beneden de Moerdijk. Hij heeft de eenzijdige, kunstmatig gevoe de agitatie iets overschat. Minister Beel ontkende dit ten stelligste. Ook als Noorderling zou hij een dergelijk ont werp aan de Kamer hebben overgelegd zei hij. Van A.R.-zijde werd dit wijzigings- ontwerp stellig niet met huid en haar genomen. Er is verschil tussen deze wet en de orthodox-protestantse Zondags viering, maar zo zeide Prof. Diepen horst, geestelijke dwang zou in strijd zijn met het Evangelie. De overheid moet de tien geboden wel gehoorzamen, doch niet handhaven. Zij mag geen juk opleggen, dat de onderdanen niet kun nen dragen. De bijdragen van de andere fracties waren ditmaal zeer gering. De heer Wendelaar (V.V.D.) kwam verklaren altijd wel geweten te hebben dat de Zondagswet niet te handhaven was, waarop de minister antwoordde, dat deze wijziging nu juist de bedoeling had de wet strikt te kunnen toepassen. De heer Regout (K.V.P.) was zonder meer een voorstander van dit ontwerp, terwijl de communisten Geugjes en Brandenburg er niets van wilden we ten. Alle bezwaren (behalve de com munistische) bleken bij de eindstem ming niet-overwegend. Bij de aanvang van deze vergadering werden de oppo santen Diepenhorst en Cammelbeek door voorzitter Jonkman als Eerste Ka merlid beëdigd. De wijziging van de armenwet werd eveneens z.h.s. aange nomen. FINSTERWOLDE, 27 Sept. In de Dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering van Finsterwol de hebben fracties van de Partij van de Arbeid en van Gemeente belangen de vergadering verlaten, toen nog maar vier van de vijftien agendapunten waren behandeld. Deze punten behelsden de benoe ming van twee leden voor de ge meentelijke instelling voor sociale zaken en vijf leden voor de woon- ruimtecommissie. Beide instellingen worden be stuurd door communistische en en uiterst links georiënteerde le den. Met de candidaten van Ge meentebelangen, welke naar hun opvatting alleen de grote boeren vertegenwoordigen, konden de communisten zich niet verenigen, waarna ook de Partij van de Ar beid haar candidaten terug trok. Met de zes stemmen van de com munisten voor, tegen vijf blanco stemmen, werden de aftredende leden toen wederom benoemd, waarna de leden van P.v.d.A. en Gemeentebelangen de vergade ring verlieten. De voorzitter druk te zijn spijt uit over deze gang van zaken en deelde mede, Gede puteerde Staten en de minister van Binnenlandse Zaken hiervan in kennis te zullen stellen. werken tot uitbreiding van de aan- leggelegenheid in de Oost-buitenha- ven alsmede tot verbetering van de weg tussen Sluiskil en Axel Sassing en voor vernieuwing van de kade muur te Gent. Een bedrag van 1,8 millioen is no dig voor onderhoud en verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland en van dit bedrag is 1 millioen ge raamd voor verdere vernieuwing van het buitenhoofd van de middensluis te Wemeldinge. Voor onderhoud en -verbetering van het kanaal Sluis Brugge voor het gedeelte op Neder lands grondgebied is 15.000,uit getrokken. 100.000,is bestemd voor exploitatie én onderhoud van de Rijks-electriciteitswerken voor het ka naal Terneuzen. De havenwerken te Vlissingen en overige werken van het kanaal door uit uitzicht gestelde wetten. DEN HAAG, 27 September. Het wordt noodzakelijk geacht op korte ter mijn over te gaan tot de bouw van het nieuwe waterloopkundig laboratorium, waarin modellen ten behoeve van de Deltawerken zullen worden onderge bracht. De bouwkosten worden ge schat op f4 tot f 5 millioen. De plan nen moeten nog verder worden uitge werkt doch men streeft er naar in 1956 met de bouw te beginnen. Bouw van dit laboratorium is nodig omdat het oude laboratorium te Delft te klein is geworden en het openlucht laboratorium in de N.O.P. te ver is verwijderd voor de bij het Deltaplan betrokken ingenieurs en het centrum van de leiding der werken, Den Haag. Het nieuwe laboratorium is derhalve gedacht in de Wippolder bij Delft. Deze cyclus kon tot stand komen door de samenwerking tussen het Ministerie van Landbouw, plattelands-experts en de VPRO. In de commissie van voorberei ding hebben o.a. zitting: Ir L. W. van de Plassche, dir. gen. van de landbouw, dr J. Grashuis, dir van de „Schothorst”, P. F. Boerema, landbouwer in Groningen, J. W. Lammers, landbouwer in de Wierin- germeer, mevr. M. Waiboer-Van Elteren, vertegenwoordigster van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en mevr. R. van Peekhof, voorzitster van deze bond. Behandeld zullen worden problemen, waarmee zowel boer en tuinder thans heeft te maken, benaderd van de mense lijke kant. -o- SCHIPHOL, 27 Sept. Grote be langstelling bestond Dinsdagmiddag op Schiphol voor de aankomst van een toestel van de Franse luchtvaartmaat schappij „Sageta”, niet voor de passa giers hoge officieren van alle NATO landen maar voor het toestel zelf. Dit was namelijk het grootste en zwaarste toestel, dat ooit op de lucht haven landde. En hoewel de lucht vaartpioniers in de Haarlemmermeer wel wat gewend zijn, stonden zij toch even met eerbied te kijken toen de „Armagnac” neerstreek en even later het platform opreed. De grootste landingstrap van de luchthaven was niet hoog genoeg om de deur van het toestel te bereiken en de 66 passagiers moesten dus een grote afstap maken. De officieren zullen twee dagen in Nederland verblijven en zaten Dins dagavond aan bij ’n door de generale staf aangeboden diner. Zij maken tot slot van een cursus, die zij gevolgd hebben, een rondreis door de landen in Europa, die bij de NATO zijn aan gesloten. NIJKERK, 27 Sept. Een 17-jarige Nijkerker heeft bij de landbouwer E. L. aan de Jan Plassesteeg te Nijkerk een mislukte roofoverval gepleegd. De jeug dige onverlaat trof de boerin alleen thuis en bedreigde haar met een oude Duitse bajonet. De vrouw, die gillend wegliep, werd achtervolgd, maar zij kon toch nog ontsnappen om de buren te waarschuwen. De jongeman had een rode doek voor het gelaat gebonden. De rijkspolitie, die spoe dig ter plaatse was, slaagde er in met be hulp van een speurhond de jonge dader op te sporen, die ’s nachts van zijn bed werd gelicht. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en werd ingesloten. ENSCHEDE, 26 September De Generale Synode van de Gereformeer de Kerken onderhoudende art. 31 K.O. te Enschede heeft haar zittingen voort gezet met de behandeling van enkele verzoeken om de postale aanduiding achter de naam der kerken te wijzi gen van „Onderhoudende artikel 31 K.O.” in „Vrijgemaakt”. De commissie, die deze voorstellen ter behandeling had gekregen, stelde aan de synode voor, hierop niet in te gaan. De sy node beraadslaagde vervolgens hier over in comitézitting, waarna de com missie het rapport voor nadere studie terugnam. Voorts besloot de synode een brief van de deputaten voor corresponden tie van „Die Gereformeerde Kerk in Suid-Afrika” te Potchefstroom te be antwoorden door deputaten, die tot opdracht krijgen de deputaten in Zuid-Afrika te doen weten, wat de Ger. Kerken (onderhoudende artikel 31 K.O.) onder correspondentie ver staan. Deze deputaten zullen boven dien Afrikaanse deputaten duidelijk moeten maken, waarom en tot hoe lang er geen sprake kan zijn van cor respondentie of contact tussen de bei de kerkformaties. DE NIEUWE VERTALING. Vervolgens werd de bespreking voortgezet over het gebruik van de nieuwe bijbelvertaling. Deze zaak was in een vorige zitting reeds aan de orde geweest en Commissie V van de sy node had toen voorgesteld niet te vol doen aan enkele verzoeken met be trekking tot de nieuwe bijbelvertaling. De rapporteur van deze commissie be antwoordde de in de vorige zitting ge maakte opmerkingen. Hij hield staan de dat er geen bindende bepalingen bestaan inzake de bijbelvertaling en dat dergelijke bepalingen ook niet ge wenst zijn. Ook verklaarde de rappor teur, Ds Krijtenburg, zich een tegen stander van een eigen kerkelijke ver taling. Hij juichte het toe, dat de pro testanten in Nederland over het al gemeen eenzelfde bijbelvertaling ge bruiken. Hij achtte een toets door de Generale Synode van de nieuwe ver taling niet nodig en meende ook dat deze practisch zeer moeilijk uitvoer baar zou zijn. Ds van de Born diende een amendement in om de kerken aan te raden de statenvertaling alleen te gebruiken in afwachting van een her ziene uitgave van de vertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap. Ds Francke had zeer veel bezwaren te gen de nieuwe, vertaling, doch bleef juist aandringen op de benoeming van deputaten, om de mogelijkheid en uit voerbaarheid van toetsing en even tuele herziening van deze vertaling te onderzoeken. Spreker had vooral geen vertrouwen in de vertaling van AMSTERDAM, 27 Sept. In het A. M.V.J.-gebouw te Amsterdam heeft dr M. C. Smit, tevoren bibliothecaris van de dr A. Kuyperstichting te ’s-Graven- hagen, Dinsdagmiddag zijn inaugurele oratie gehouden als hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit als opvolger van prof, dr A. Goslinga, De nieuwe hoogleraar hield een oratie over: „Het goddelijk geheim in de geschiedenis”. Prof. Smit besloot met de gebruike lijke toespraken waarbij hij met name zich richtte tot zijn voorganger, prof. Goslinga. Na de oratie hield de nieuwe hoogleraar een drukbezochte receptie. LUXEMBURG, 27 Sept. De raad van ministers van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E.G. K.S).) heeft er gisteren schoorvoetend in toegestemd, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van invoering in de toekomst van een vijfdaagse werkweek in de staalindus trieën van de landen der E.G.K.S. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. In verband met de uitbreiding van de stakingen ter verkrijging van kortere werkweken in de Belgische industrieën drong de Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rëy, er by de andere ministers op aan, dat aan de hoge autoriteit verzocht zou worden te onderzoeken, of in de andere vijf lan den een dergelijke maatregel overwo gen zou kunnen worden. Wanneer Bel gië mocht besluiten tot verkorting van de werkweek, zou de economische po sitie van het land er ernstig door ver zwakt kunnen worden. West-Duitsland en Nederland waren tegen het Belgi sche voorstel, dat door Frankrijk en Italië werd gesteund. Luxemburg sprak zijn standpunt niet duidelijk uit. daarom dat uw rechtbank hem zal veroordelen tot een gevangenisstraf van vijftien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering”. vrouw en drie kinderen in steeds grotere zorgen. Einde Juli kreeg hi. vacantie, en teen rijpte het plan, om dat hij alle tijd had over zijn moeilijk heden te denken. „Ik kan het mij niet indenken dat ik het gedaan heb, zegt de verdachte zelf”, aldus pleiter. „Zijn simpele redenering is: „De duivel zal wel in mij hebben gezeten”. Pleiter meende dat geen mishande ling met voorbedachten rade was be wezen. Hij verzocht de rechtbank een gevangenisstraf een kortere dan vijftien jaar op te leggen en daar naast een voorwaardelijke terbeschik kingstelling. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. -o- ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Zeer grote belangstelling, zowel van de christelijke, katholieke als algemene organisaties bestond er Dinsdag voor het afscheid van de vice-voorzitter en hoofdbestuurder van de Chr. Bedrijfs groepen Centrale, de heer C. Cornelis sen, die de organisatie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd verliet. Tal van sprekers voerden op de bij eenkomst het woord. Onder hen be vonden zich de heer C. van Baren Jr., voorzitter van genoemde- centrale en P. Kapinga, voorzitter van de Chr. bond van Overheidspersoneel, die namens alle bij het C.N.V. aangesloten organi saties het woord voerde. Er werden tal van geschenken aangeboden. 4 geneesmiddelen helpen elkaar en... doen dan ook wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chetarine „4". elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I GOES, 27 Sept. Vijf en dertig millioen gulden is op de begroting voor 1956 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat uitgetrokken voor de Del tawerken. Geen klein bedrag waardoor echter met kracht een aanvang ge maakt kan worden met het uitvoeren van een werk, dat niet alleen Zuid-West Nederland een betere beveiliging tegen stormvloeden moet geven, maar dat daarnaast de sleutel vormt voor de verbetering van de zoetwaterhuishouding van een groot deel van ons land. Niet alleen -voor Zeeland maar ook voor Groningen, voor de Gelderse IJssel als vaarweg en voor de tussenwateren in de verbinding tussen de Rijn en Rotterdam met Zeeland en België. Men zal trachten, zo lezen we in de memorie van toelichting op deze be groting, om zo spoedig mogelijk een maximaal effect te bereiken. In de eerste plaats met het oog op de veiligheid, maar daarnaast ook in het belang van de waterhuishouding, de scheepvaart en de uitbreiding van het landwegen net, in het bijzonder de verbinding tussen België en Nederland. In 1956 zullen enkele belangrijke voorbereidende werken worden uit gevoerd i.v.m. het Drie Eilanden plan. In totaal is voor de werkzaam heden in het kader van dit plan f 4.470.000.— uitgetrokken waarvan f 1.200.000.— voor het maken van het bouwdok en de werkhaven ten Noorden van Veere en f 1.600.000. voor de bouw van de sluisput in de Zandkreek. Voorts is daarin begre pen een eerste post van f 900.000. ter financiering van het Rijksaan- deel in de kosten der der uit te voe ren aanpassingswerken van derden, zoals het bouwen van gemalen, het maken van toeleidings- en afvoer kanalen, het wijzigen van getijha- vens en dergelijke. Een bedrag van f 1.730.000.is bestemd voor ver spreide kleine werken, zoals aan koop van vaartuigen en model on derzoek. Nog in 1956 hoopt men een begin te maken met de aanleg van de bouwput voor de grote uitwate ringssluis in het Haringvliet. Er is een bedrag van f 11.600.000.voor uitgetrokken. KANALEN EN HAVENS Daarnaast zijn er flinke bedragen nodig voor onderhoud en verbetering van de Westerschelde (ƒ130.000,en de Oosterschelde 160.000,de Zandkreek en het Veeregat (ƒ70.000). De kustverdediging in Zeeland vraagt een bedrag van 130.000, Voor onderhoud en verbetering van de Zeeuwse havens is 388.000,ge raamd en voor de tramweghavens aan het Zijpe 202.500,— Voor de aanleg van ’n nieuwe veer haven te Breskens is, zoals bekend, ’n bed ag van 1,5 millioen bestemd, terwijl 800.000,is geraamd voor de verruiming van de bestaande veer haven te Perkpolder. De totale kosten van de verbetering van Perkpolderha- ven worden geschat op 1 millioen. De haven te Breskens kost het rijk voor voltooiing van verbeteringswer- ken nog 125.000, Als bijdrage in de exploitatiekosten van de veerdiensten op de Wester schelde is geraamd, evenals vorig jaar, een bedrag van 2,2 millioen. Voor het maken van nieuwe aanleg- inrichtingen voor de veren is, zoals bekend, een bedrag van 1 millioen geraamd. Voor onderhoud en yerbetering van het kanaal van Terneuzen is 1,5 mil lioen uitgetrokken, waarvan 800.000 bestemd wordt voor de voltooiing der (Van onze parlementaire redacteur), mogelijk is, dat Gedeputeerde Staten ’s-GRAVENHAGE, 27 September. Met alleen de communistische stem men tegen heeft de Eerste Kamer van daag de wijziging van de Zondagswet goedgekeurd. Veel nieuws is er uit dit debat niet meer naar voren gekomen. De verschillen van mening waren pre cies dezelfde ais destijds in de Tweede Kamer. Nu waren het de heren Prof. Diepenhorst (a.r.) en mr Cammelbeek (P.v.d.A.), die blijk gaven, dat zij het on sommige punten fundamenteel met elkaar oneens waren. De socialistische afgevaardigde heeft ai zijn grieven te gen deze wijzigingswet opgesomd. Zo kon hij de Tweede Kamer niet verge ven, dat zij het amendement Stufkens heeft verworpen, waardoor het moge lijk zou zijn, om onder bepaalde voor waarden, ook uitingen van volkscul tuur op de Zondagochtend mogelijk te maken. Wat dat betreft trokken Prof. Die penhorst en minister Beel één lijn. Zij vonden het begrip „uitingen van volkscultuur” dermate vaag, dat er niet mee gewerkt kan worden. Trou wens, zo voegde de a.r. senator daar aan toe, de Zondagswet gaat uit van de christelijke religie. Volkscultuur heeft daar niets mee te maken. In zijn principiële uiteenzetting heeft de heer Diepenhorst er op gewezen, dat de P.v.d.A. onder alle omstandigheden probeert Protestantisme, Katholicisme en Humanisme gelijkwaardig te hou den. Gelijkheid en verdraagzaamheid zijn hoge goederen, maar de prijs die de Christen daarvoor in de P.v.d.A. moet betalen, is te hoog. Een andere grief van de heer Cam melbeek was, dat de minister gewacht heeft op een rechterlijke uitspraak, voordat hij de Zondagswet ging wij zigen. Ook dit verwijt tilde de heer Diepenhorst niet zwaar. Regering en Kamers hebben samen schuld, dat de oorspronkelijke Zondagswet niet slui tend genoeg was. Het is nu eenmaal zelfs voor de wetgever onmoge lijk om alles op tijd te voorzien. Ook had de heer Cammelbeek het zwaar dat het compromis door deze wijziging is doorbroken. Naar zijn me ning is dat het geval geworden door de aanneming van het amendement Bruins Slot (A.R.), waardoor het nu het Nederlands Bijbelgenootschap, omdat daaraan ook ongelovige geleer den hadden meegewerkt. Verscheidene nadere afgevaardigden verdedigden het commissievoorstel, al was het ook op grond van andere overwegingen dan de commissie zelf naar voren had gebracht. Ook kwam in de discussie naar voren, of wellicht in de toekomst zich mogelijkheden zouden voordoen om tot de totstandkoming van een eigen vertaling te komen, waarvoor nu de nodige krachten nog niet kunnen worden gevonden. Over het algemeen bleken de synodeleden zeer veel cri- tiek te hebben op de nieuwe bijbel vertaling, doch men achtte ook de sta tenvertaling zozeer verouderd dat men de wenselijkheid van een betere ver taling inzag. TOKIO, 27 Sept. In Japan treft men koortsachtig voorbereidingen met het oog op de wervelstorm Louise, de krachtigste voorzover bekend uit de geschiedenis van de Stille Oceaan, die over 24 uur de Japanse kust kan be reiken. In de vissersplaatsen trekt men de schepen zover mogelijk op het strand. De boeren moeten echter wer keloos toezien hoe zware slagregens, die aan de storm voorafgaan, hun te velde staande gewassen neerslaan en de verwachte recordoogst met vernie ling bedreigen. Een Amerikaanse ooggetuige ver klaarde dat het eiland Iwo Jima voor negentig procent is verwoest. Een reeks gebouwen zou ernstig zijn be schadigd, en de bomen, voorzover zij niet waren ontworteld, van alle bla deren beroofd. DONDERDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Act. 8.30 Gr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Gram. 11.45 „Ik ben dik....”, caus. 12.00 Orgelspel. 12.25 „In ’t spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.35 Gram. 12.50 „Uit het be drijfsleven”, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gr. 13.20 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Sopr. en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.10 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Rep. 17.45 Minvor. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Voor de jeugd. 20.00 Instr, kwart. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philh. ork. en solist. 21.15 „Napoleon”, hoorspel. 22.45 Act. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportact. 23.25-24.00 Chan sons met commentaar. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO; 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Vocaal ens. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Amus. muz. 18.15 Gr. 18.20 Pianomuz. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.50 „Voetstappen op Islamietische bodem”, caus. 21.10 Kamer koor. 22.10 Tijdschriftenkron. 22.20 Orgel- conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram TELEVISIE-PROGRAMMA VARA: 20.15 Act. 20.30 Spiegel der kuns ten. 20.50 Rep. Biljart-demonstratie. 21.15 Pauze. 21.20 Spek Walcheren zullen verder hersteld worden. Voor onderhoud van het ka naal is 450.000,aangevraagd. Een bedrag van 23.520,is be stemd voor aflossing (lopend tot en met 1972) van een lening, die de ge meente Tholen heeft aangegaan t.b.v. de bouw van de door het Rijk in on derhoud en beheer overgenomen brug over de Eendracht alsmede 3500, voor vergoeding aan deze gemeente van wachtgelden en pensioentoesla- gen, eveneens in verband met over name van deze brug. KUSTVERDEDIGING. De kustverdediging in Zeeland vraagt aan onderhoud en verbetering nog ƒ130.000,— terwijl ƒ450.000,— is uit getrokken als bijdrage in de tekorten van de calamiteuze polders. De bijdra ge aan de polder Walcheren bedraagt 1 millioen. De bijdrage voor het Vrije van Sluis is pro memorie gesteld om dat wordt aangenomen, dat de in 1955 en 1956 uit te voeren werken zullen kunnen worden gefinancierd met het bedrag dat voor 1955 is uitgetrokken. De kosten van onderhoud en verbe tering van de Zeeuwse Rijks wegen vergt in totaal een bedrag van 1.422.500,Een bedrag van 50.000 is aangevraagd voor onderhoud van dijken en wegen in de Braakman- polder. Rond 350.000,is uitgetrokken voor kleinere landaanwinningswerken in Zuid-Holland en Zeeland. In de be groting wordt meegedeeld, dat ge streefd zal worden naar spoedige in diening van bij het ontwerp-Deltawet Deze straf werd geëist tegen de 38- jarige fabrieksarbeider Jakob H. uit Leiderdorp die op de morgen van de 31ste Juli van het vorig jaar in de wo ning van de weduwe Marijtje Zwanen burg—Roos was binnengedrongen, met de aanvankelijke bedoeling, zoals hij vanmorgen zeide, de weduwe bewus teloos te slaan en haar daarna van haar geld te beroven. De avond voordat hij zijn plan ging uitvoeren, had hij een briefje geschre ven waarop stond: „Afwezig tot 15 Au gustus”. Dit plakte hij voor het raam van de weduwe toen hij haar met een fles bewusteloos had geslagen. „Ik wil de enige uren speling hebben om met de buit weg te kunnen komen”, zei hij. VOOR RAADSELS. Prof, dr P. A. M. Baan, hoogleraar te Utrecht, als scheikundige gehoord, zeide dat hij bij zijn onderzoek naar de geestesgesteldheid van verdachte voor raadsels had gestaan. Later was hem gebleken dat H. diepverdrongen angsten en sterk verborgen agressies bezat, die verband zouden kunnen houden met de criminele daad. De verdediger, mr F. H. Piket, zeide in zijn pleidooi dat H. bekend stond als een deugdzame jongen, die niet dronk en niet rookte. Zijn enige hobby was het bij wonen van godsdienstige ver gaderingen. Zijn hele leven is hij leke- preker en evangelisatiepreker ge weest. Toen hij werkte op een fabriek in Leiderdorp kwam hij met zijn gezin

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3