Het Koninklijk bezoek aan de West Algerijnse assemblee Vergadering van werd plotseling uitgesteld naar Westelijke ministers bijeen New York Uitgewezen prelaten kunnen Argentinië terugkeren Minister Mansholt: „Europa wordt slechts één door hard werken! BWsEM in Eisenhower blijft vooruitgaan Twee straaljagers boven Oss in botsing Leden van vlaggen jeugdorganisaties hesen de op Middelburgse Markt Mohammedaanse- leden dreigden bijeenkomst te boycotten Zuidvietnamese troepen nog steeds in actie tegen de Binh Xnyen Brits eskader naar Leningrad, Russisch naar Plymouth Revolutie uitgebroken in Paraguay? Ook von Brentano aanwezig 1 Egypte krijgt ook wapens van Russen en Tsjechen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Slag in aangezicht Frankrijk van iL A - Europese Jeugdweek is goed ingezet Zeeland vraagt millioenen Een serieuze voorbereiding DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt ‘‘-‘Li -.**3 Nederland erkeni nieuwe regering Veldtocht tegen communisme Huiszoekingen in Z*-Afrika ij ZLEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3208 Zie pagina 3 .....atóX™»?. H WAARSCHUWING. MIDDELBURG, 27 afweer- WOENSDAG 28 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT een uit- ondanks allerlei Want het raakt DENVER, 27 Sept. Volgens door het legerhospitaal te Denver gegeven bulletin blijft de toestand van president Eisenhower op bevredigende wijze vooruitgaan, zonder dat zich complicaties voordoen. Na een goede nachtrust te hebben genoten, bracht de patient Dinsdag een groot deel van de ochtend buiten de zuurstoftent door. „De president voelt zich goed en hij is opgewekt”, aldus het bulletin van de behandelende artsen. Eén van de bekendste hartspecialis ten in de V.S., dr Dudley White, die door de behandelende geneesheren in consult was geroepen, is inmiddels naar zijn woonplaats, Boston, teruggekeerd. Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat de president na een periode van twee of drie weken van volledige rust wel licht enige werkzaamheden zal kunnen hervatten. OSS, 27 Sept. Boven de gemeente Oss zijn in de nacht van Maandag op Dinsdag twee straaljagers, een van de vliegbasis Leeuwarden, de ander van de basis Soesterberg, met elkaar in bot sing gekomen. De piloot van eerstge noemd toestel wist zich met de schiet stoel te redden, de tweede heeft dat eveneens geprobeerd, doch is daarin niet geslaagd. De piloot uit Leeuwarden sprong uit zijn toestel en kwam aan zijn parachute neer in de polder bij het dorpje Teef- felen, in de gemeente Lith. Het toestel zelf kwam wervelend omlaag in de pol der de Meer, spatte uit elkaar en vloog in brand. Aangezien het in een totaal onbewoond deel van de polder viel, werd geen schade aangericht. Wel wer den tijdens de botsing delen van het toestel afgerukt, die neerkwamen op de Berghemse weg in Oss, eveneens zonder schade aan te richten. Het an dere toestel kwam bij Alphen (Gld.) neer waarbij de pogingen van de pi loot, om zich met de parachute veilig te stellen, mislukten. De omgekomen piloot is de 27-jarige ongehuwde reserve-tweede-luitenant- vlieger J. A. M. van Vilsteren uit Zwol le. De piloot die zich kon redden, was de 30-jarige, eveneens ongehuwde ser- geant-vlieger Darieux uit Katwijk. een guerilla tegen de Fransen voeren, waardoor deze gedwongen worden 120.000 militairen in Algerije te legeren. In de nacht van Zondag op Maandag kon men in het voornaamste hotel te Algiers leden van de Assemblee heftig zien debatteren over de vraag, hoe zij moesten reageren op het gerucht, dat de Fellaga’s hadden gedreigd een ieder te doden, die het Franse hervormings plan zou steunen. Tenslotte begaf een aantal Mohammedaanse afgevaardig den zich naar gouverneur-generaal Soustelle met het verzoek, de vergade ring uit te stellen, omdat zij „anders gedwongen zouden zijn met de anderen te stemmen voor een politiek van na tionale onafhankelijkheid”. De Europese leden van de Algerijnse Assemblee hebben Dinsdagavond op een bijeenkomst te Algiers unaniem een motie aangenomen waarin wordt geprotesteerd tegen het uitstellen van de speciale vergadering en waarin hun vertegenwoordigers bij de Algerijnse regeringsraad wordt verzocht de be slissing te doen herzien. De motie werd ondertekend door 59 van de 60 Euro pese leden van de Assemblee. Het enige communistische Europese lid, René Justrabo, was niet op de bijeenkomst aanwezig. DEN HAAG, 26 September Ko ningin Juliana heeft het voornemen op 14 October een deel van de ver gadering bij te wonen, welke die dag gehouden zal worden in de Houtrust- hallen te Den Haag, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Het doel van deze operatie is te be letten, dat de Binh Xuyen over zee wordt bevoorraad en ook om ontvluch ting over het water onmogelijk te ma ken. In een vijftien kilometer ten Zuid oosten van Saigon gelegen gebied gaat Zuid-Vietnamese infanterie, gesteund door artillerie voort met het uitvoeren van een nijptangbeweging tegen de Binh Xuyen. Met klem waarschuwde de minister tegen „het ons maar rustig op de gol ven van de economische hoogconjunc tuur laten drijven”. Laten wij ons niet misleiden door de gedachte, dat onze welvaart niet op kan. Elke hoogcon junctuur heeft de gevaren van een te rugslag in zich en wij mogen niet ver geten dat wij ook in het verleden niet bij machte zijn geweest crises te voor komen. dat de actie op touw is gezet door de Mohammedaanse leden van de Alge rijnse Assemblee die over het algemeen zeer gematigd waren in hun nationale aspiraties. Het is, aldus Reuter, duide lijk geworden dat zij hebben gehan deld rechtstreeks uit angst om ver moord te worden door de verzetsorga nisaties van de „Fellaga”, die sinds maanden in het Oosten van het land NEW YORK, 27 September. De ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, resp. MacMillan, Pinay en Dulles, kwamen Dinsdag in New York bijeen ter voorbereiding van hun conferentie met de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, die de volgende maand in Genève zal beginnen. Zij voeren hun besprekingen aan de hand van een verslag dat is opgesteld door werkcommissies van hoge Britse, Franse en Amerikaanse diplomaten over de vraagstukken die de ministers van bui tenlandse zaken van de Grote Vier, ingevolge een besluit van de Geneefse conferentie van regeringsleiders, zullen bespreken. voor een bezoek aan de Verenigde Staten in October zal aanvaarden. Een Westduitse woordvoerder verklaarde Dinsdag in Bonn, dat de bondskanse lier door de Amerikaanse „katholieke vereniging voor religieuze actie” is uitgenodigd haar congres dat op 24 October begint, bij te wonen. Adenau er zou dan de gelegenheid hebben vóór de Geneefse conferentie nog bespre kingen met Amerikaanse regeringslei ders te voeren. Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden en Westen van het land. Matige en langs de Waddenkust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll. Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdlng, Souburg; R. Zuidema, Goes. Onmiddellijk na zijn toespraak gin gen de vlaggen op de verlichte Markt statig omhoog. OFFERS. Na een kort welkomstwoord in de Burgerzaal door de heer A. J. Schuite- ma, de voorzitter van de Middelburgse Jeugdraad, pianospel door de heer J. Koole en een mooie declamatie van mej. De Schipper ujt Koudekerke sprak de Commissaris. Hij vroeg wat wij eigenlijk voor Europa over heb ben. Als er eens geen wereldoorlog was geweest en wij hier op Walcheren niet op een bruggenhoofd hadden ge leefd, hadden wij dan aan „Europa” gedacht? Die steenkolen- en staalge meenschap vinden wij mooi, maar. de huisvrouwen klagen, dat de kolen duurder zijn geworden en de tuinders willen zo graag hun tomaten expor teren! Als wij zó over Europa denken, ko men wij er nooit, mooie conferenties. onze portemonnaie en dan zijn wij niet thuis. Wil Europa de plaats krijgen, die het toekomt, dan zullen wij ons financieel en economisch egoïsme moe ten laten varen, aldus jhr. De Casem- broot. Dit kost ons offers, maar anders komt er niets van terecht. GEEN ANGST. Minister Mansholt schetste in zijn rede eerst de motieven, die velen leid den tot een streven naar een verenigd Europa. Daar was en is de angst, die De regering heeft opdracht gegeven een inventaris te maken van de bezit tingen van ex-president Peron. Voorts zullen militairen in het vervolg toe zicht oefenen op de stichting „Eva Pe ron”. In kringen te Buenos Aires doen ge ruchten de ronde, volgens welke er in Paraguay een revolutie zou zijn uitge broken. Deze berichten worden echter van andere zijde ontkend. Bij het ter perse gaan van deze editie was het nog niet mogelijk, de meldingen op haar juistheid te toetsen. De Nederlandse regering heeft de nieuwe regering van Argentinië erkend aldus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. Ook de re geringen van West-Duitsland en Japan zijn daartoe o’-ergegaan. Uitgave. Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voo” redactie 2435, voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V„ Goes SAIGON, 27 Sept. In Zuid-Vietnam duurt de operatie van regeringsstrijd- krachten tegen eenheden van de op standige Binh Xuyen-secte voort. Er wordt thans ook aan deelgenomen door de Zuidvietnamese marine, die landin gen heeft verricht op eilanden in het mondingsgebied van de rivier, waaraan Saigon ligt. Twee eilanden werden be zet, waarbij hardnekkige legenstand van de Binh Xuyen-verdedigers werd ondervonden. September. De Europese Jeugdweek is begonnen. Tegen half acht vanavond hebben leden van de bij de Middelburgse Jeugd raad aangesloten verenigingen na een toespraak van waarnemend burge meester J. W. Kögeler op de Markt enkele tientallen Europese vlaggen ge hesen, nadat „Juliana” een muzikale rondwandeling door de stad had ge maakt en voor het Stadhuis nog het één en ander ten gehore had gebracht. In de met kaarsen stemmig verlichte Burgerzaal van het Stadhuis die bijna geheel met jongeren van Walcheren was gevuld heeft eerst de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de verzamelde jeugd de noodzaak van „Europa één” geschetst en daarna heeft de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt die door besprekingen in Den Haag over de eenwording van Europa ruim een half uur over tijd arriveerde! in een doorwrocht betoog niet slechts de grote moeilijkheden, maar ook de grootse mogelijkheden van een verenigd Europa geschilderd. De minister deed een dringend beroep op de jongeren voor die eenwording van ons we relddeel te werken, want, zo zei hij: „Europa wordt heus niet één alleen door propaganda en leuzen!” De heer Kögeler uitte in zijn offi ciële openingstoespraak voor deze Eu ropese Jeugdweek de gevoelens van sympathie, waardering en belangstel ling van het gemeentebestuur voor het door de Jeugdraad verrichte werk. Het gaat bij de integratie van Europa niet alleen om materiële dingen, maar ook om de geestelijke bouw van ons we relddeel en het is goed, dat de jeugd met hetgeen hieraan vastzit op de hoogte wordt gebracht, zo zei hij. - Bij teruggaande conjunctuur is elk land weer genoodzaakt afspraken on gedaan te maken en terug te vallen op zijn eigen nationale politiek. De gedachte van gemeenschappelijke verantwoordelijkheid moet de richtlijn zijn. Na gewezen te hebben op de po sitieve resultaten van de conferentie van Messina en het werk van de zgn. Brusselse werkgroep zei de. minister, dat volkomen duidelijk is, dat slechts sprake kan zijn van een Europese markt, wanneer ook de transport- en energievraagstukken tot een oplossing zijn gebracht. Zeer actueel is in dit verband de vraag, hoe Europa het bes te gebruik kan maken van de moge lijkheden, die de atoomenergie biedt. (Zie vervolg op pag. 2). LONDEN, 27 Sept. Naar de Britse admiraliteit bekend maakt, zal een Brits vlooteskader, bestaande uit zes schepen, van 12 tot 17 October een be zoek aan Leningrad brengen, terwijl in dezelfde periode een gelijk aantal Rus sische oorlogsbodems Portsmouth zul len bezoeken. Het Britse eskader, bestaande uit het vliegdekschip „Triumph”, de mijnen legger Apollo” en de vier torpedo boot jagers „Decoy”, „Diana”, „Che vron” en „Chieftain”, zal onder leiding staan van admiraal Sir Michael Denny, de N.A.V.O.-opperbevelhebber in het oosteljjke deel van de Atlantische oce aan. Het Russische eskader, bestaande uit twee kruisers „Swerdlof”, en „Soevarof” en vier torpedoboot ja gers, zal worden geleid door de opper bevelhebber van det Sowjet-vloot in de Oostzee, admiraal Golofko. BUENOS AIRES, 27 September. De nieuwe president van Argentinië, generaal Eduardo Lonardi, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard dat zijn presidentschap slechts vonr een korte termijn is en er alleen on is gericht Argentinië zo spoedig mogelijk terug te brengen op de weg naar de democratie. Dr Mario Amadeo, de Argentijnse minister van buitenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat twee rooms-katholieke prelaten, die door ex-president Peron waren uitgewezen, thans naar Argentinië kunnen terugkeren. De betrokkenen zijn mgr Manuel Tato, hulpbisschop van Buenos Aires en mgr Ramon Novoa, kanunnik van het diocees Buenos Aires. Zij werden door de regering-Peron op 14 Juni van hun functies ontheven en onmiddellijk uitgewezen. Twee dagen later deed het Vaticaan al degenen in Argentinië, „die de rechten van de kerk met voeten heb ben getreden” in de ban. Dr Amadeo, leider van de burgerlijke ondergrondse strijdkrachten in Buenos Aires tijdens de revolutie, is Maandag avond beëdigd. Hij is als verbindings man opgetreden tussen het leger en de politieke partijen in de oppositie bij de voorbereidingen voor de revolutie die een einde gemaakt heeft aan het be wind van Peron. HOE MET PERON? Dr Amadeo heeft verder bekend ge maakt, dat de Argentijnse regering met Paraguay onderhandelingen voert over het vraagstuk van politiek asyl voor ex-president Peron, die zich op de Pa- raguayse kanonneerboot „Humaita” bevindt, voor de rede van Buenos Aires. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde, dat een leidraad die de Grote Vier in Genève hebben opge steld voor de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken, een ruime agenda verschaft voor de besprekingen van de westelijke ministers in New York. Zeker zou volgens de woordvoerder gesproken worden over de hereniging van Duitsland en de Europese veilig heid, en over vermindering van de be lemmeringen op het verkeer tussen Oost en West. Het is niet zeker, of de ministers hun afgevaardigden naar de ontwapeningsbesprekingen van de V.N.-subcommissie in New York zul len vragen om een verslag van de vor deringen die door deze commissie zijn gemaakt. De kwestie der ontwapening is het derde punt dat de ministers van buitenlandse zaken in Genève zullen moeten bespreken. ADENAUER NAAR AMERIKA? Ook de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Von Brentano, die reeds in New York is, zal met zijn westelijke collega’s besprekingen voe ren over de komende Geneefse confe rentie. Bondskanselier Adenauer overweegt i wet op onderdrukking van het com- op het ogenblik, of hij een uitnodiging 1 munisme, doorzocht. JOHANNESBURG, 27 Sept. De tectives van de speciale veiligheids dienst van de Zuidafrikaanse politie hebben Dinsdag huiszoekingen gedaan in kantoren van een aantal organisaties in verscheidene delen van Zuid-Afrika. Volgens mededelingen van de politie zijn de detectives op zoek naar bewij zen van hoogverraad. De actie wordt uitgevoerd volgens de bepalingen van de wet op onderdrukking van het com munisme. In Kaapstad werd o.m. de woning van Sam Kahn, die in 1952 uit het par lement werd gestoten op grond van de overweegt t wet op onderdrukking van hei com- uitnodiging I munisme, doorzocht. Op Dinsdagochtend, 18 October a.s. zal het koninklijk paar in Willemstad arriveren voor het bezoek aan de West. Deze lucht opname toont Punda, Willem stad. Op de voorgrond de drij vende groenten en fruitmarkt van Barkjes. Foto ANP. STADSKANAAL, 27 September. De 64-jarige H. Slaper te Stadskanaal is vanavond door een autobus over reden. Het slachtoffer, dat op een bromfiets reed, is bij aankomst in het Academisch ziekenhuis te Groningen gestorven. LONDEN. 27 Sept. Nadat Egypte van Amerika wapens had toegezegd gekregen, is thans ook een Russisch aanbod tot levering daarvan door de regering te Cairo aanvaard. De Egyptische premier, Gamel Abdel Nasser, heeft Dinsdagavond meege deeld, dat Egypte de vorige week een overeenkomst met Tsjecho-Slowakije heeft getekend voor de levering van wapens aan Egypte. De overeenkomst bevat geen andere voorwaarden dan zuiver commerciële, zo zei de premier op een militaire ten toonstelling in Cairo, die hij had ge opend. een slechte raadgeefster is en die reeds getuige de gang van zaken met de Europese Defensie Gemeen schap de ontwikkeling heeft ge remd. Het lijkt wel, of nu over velen een zeker défaitisme is gekomen. Maar gelukkig is er de stimulerende gedach te, dat het noodzakelijk is en wij ge dwongen zijn nieuwe vormen te vin den om onze gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid voor Europa tot uit drukking te brengen. Het kan, zoals de E.G.K.S. reeds heeft bewezen. Er moet worden gewekt een inter nationaal gemeenschapsgevoel, een be grip voor de volken om ons heen, een solidariteit onder de mensen, die in Europa leven. Het gaat ook om een nauwe samenwerking, een afweer- front tegen de boze machten, die ons bedreigen. ALGIERS, 27 Sept. De speciale vergadering van de Algerijnse Assemblee, die Dinsdag zou plaats vinden en waarop het Franse her- vor üngsplan voor het gebied zou worden bekend gemaakt, is uitge steld, nadat de meerderheid van de Mohammedaanse leden van de Assemblee had gedreigd, de vergadering te boycotten. Maandagavond spraken 42 van de 59 Mohammedaanse leden van de Assemblee zich uit voor een boycot van de bespreking van het Franse plan en voor verzet tegen de Franse politiek van volledige samensmelting van Algerije met Frankrijk. Gouverneur-generaal Jacques Soustelle zou Dinsdag het Franse her vormingsplan aan de Assemblee, die bestaat uit evenveel Franse als Mohammedaanse leden, voorleggen. In het communiqué waarin het uit stel werd bekend gemaakt, werd ge zegd dat dit een gevolg was van „be dreigingen tegen een groot deel van de leden der Assemblee”, waardoor het debat over het hervormingsplan niet in „de vereiste sfeer van kalmte” zou kunnen worden gehouden. Achter deze mededeling liggen twee dagen van koortsachtige politieke acti viteit in Algerije. De gouverneur-gene raal trof voorbereidingen voor het in dienen bij de Algerijnse Assemblee van het hervormingsplan, om de rechten van de acht millioen Mohammedanen in Algerije te vergroten, toen op het laatste ogenblik een meerderheid van de Mohammedaanse leden van de As semblee en een meerderheid van de Mohammedaanse leden van het Franse parlement (in totaal vijftien leden van de nationale vergadering, zeven sena toren en negen leden van de raad van de unie) geheel onverwacht een mani fest uitgaven, waarin zij de hervor mingsplannen van de Franse regering afwijzen en verklaren dat zij en „de grote meerderheid van de Algerijnse bevolking” voorstanders zijn van natio nale onafhankelijkheid voor Algerije. NIEUWE PROBLEMEN. Dit stelt Frankrijk voor geheel nieu we problemen in dit gebiedsdeel, dat altijd beschouwd is als een integraal deel van Frankrijk. Deze ontwikkeling is des te ernstiger voor de Fransen, om- M' T i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1