De dodenrit bereid Paraguay is om aan Peron asyl te verlenen voor Leiderdorp hield de brug dicht schip van Rode Kruis Raeder wegens gezondheidsredenen uit de gevangenis ontslagen gouden van Koningin was op het feest Technische Hogeschool Eisenhowers toestand bleef stabiel Orkaan teistert Iwo Jima Trein greep vrachtauto: bestuurder gedood Rumoer in Marokko vraagt overleg HET GAAT GESMEERD.... WINKELS EN FABRIEKEN HEROPEND i c Maar de ex-president mag niet al te lang blijven! Instelling krijgt grotere zelfstandig heid, zo zeide minister Cals Oostduitse grondwet wordt gewijzigd Tocht met zieken en invaliden gelukkig niet vertraagd Marinebond betuigde hem trouw Aanrijding met dodelijke afloop Zie pagina 8 Hitler kwam Principiële Zondagsrust besliste Delft gisteren in jubelstemming ZO dSde"pl^^dtolek^hSdde^ stadhuis PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND óna DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking Uitreiking diploma’s. Belangwekkende rede. Oostduitse Volkskamer keurt Verdrag van Moskou goed vrij V.S. verkopen wapens aan Egypte Naar Parijs ontboden CASABLANCA, 26 Sept. - waarnemende opperbevelhebber de Franse strijdkrachten in Marokko, generaal André Miguel, is Maandag naar Parijs ontboden voor dringende Beraadslagingen met de regering na »en nieuwe uitbarsting van stakingen en gewelddaden in het protectoraat, be Franse resident-generaal, generaal Koyer de Latour, voerde intussen te Casablanca besprekingen met Marok kaanse stamhoofden en leiders van de r ranse kolonisten. Trawant van ..v u B ZEE I DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3202 l M schuld- I 1- A. V, De van Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord niet-militaire fabrieken, en een terug- in de technische wetenschap, dat ter gelegenheid van het gouden feest is DINSDAG 27 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT r e l. 1 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong ’s-GRAVENHAGE, 26 Sept. Met ingang van 1 October a.s. komt het vroegere netnummer van Amsterdam: 02900, dat nog wel gebruikt kon wor den, geheel te vervallen. Van die da tum af kan Amsterdam in het inter - locaal telefoonverkeer uitsluitend be reikt worden door het kiezen van 020. Dr Alberto Gainza Paz, voormalig directeur-eigenaar van het grote Ar gentijnse dagblad „La Prensa”, dat door Peron ten behoeve van het Pe- ronistische „Algemene Argentijnse Vakverbond” werd genaast, heeft te New York verklaard geen geloof te hechten aan het bericht, dat president Lonardi de vakbondsleider De Pietro heeft verzekerd, dat de bond „La Prensa” mag houden. „Ik geloof er niets van”, aldus dr Paz, „indien de nieuwe Argentijnse re gering zich in haar bestaan door wet en gerechtigheid wil laten leiden, moet zij „La Prensa” vanzelfsprekend terug geven aan de rechtmatige eigenaars. Wij zullen deze zaak voor het Argen tijnse gerecht brengen”. Intussen heeft de leider van de al gemene vakbond, Hector Hgo de Pie tro, in een radio-uitzending verklaard van president Lonardi de verzekering te hebben gekregen dat „La Prensa” het dagblad van de vakvereniging zal blijven. Hij zeide: „Generaal Lonardi vertelde dat de status van „La Prensa” onveranderd zal blijven”. In de uit zending richtte De Pietro verder een DENVER, 26 Sept. In een bulletin, dat Maandagochtend werd uitgegeven, werd verklaard, dat president Eisenho wer een rustige nacht heeft gehad, en dat zijn toestand stabiel blijft. Een der vooraanstaande Amerikaan se hartspecialisten, dr Paul White, zei de, dat als er zich geen onvoorziene complicaties voordoen, de president „redelijk goede vooruitzichten” heeft, om van zijn hartaanval te herstellen. Hij meende, dat zo de toestand zich gunstig blijft ontwikkelen, Eisenhower physiek in staat zal zijn, een tweede ambtstermijn te vervullen. Intussen heeft vice-president Richard Nixon bekendgemaakt dat het Ameri kaanse kabinet Vrijdag bijeen zal ko men. Donderdag wordt een zitting ge houden van de nationale veiligheids raad. Verder heeft de Amerikaanse minis ter van Financiën, George Humphrey, Maandag verklaard dat er geen reden is enige verandering in de Amerikaanse politiek te verwachten als gevolg van de ziekte van president Eisenhower. Minister Humphrey, die zich in Ottawa bevindt voor besprekingen met de Ca nadese regering, zeide dat de Ameri kaanse politiek stevig is vastgelegd en gedefinieerd en dat de werkzaamheden van de regering normaal voortgang zul len vinden. TOKIO, 26 Sept. Een wervelstorm met de codenaam Louise heeft het eiland Iwo Jima, bekend uit de twee de wereldoorlog, geteisterd. De com mandant van de Amerikaanse lucht basis op'het eiland, dat ongeveer 900 km ten zuiden van Tokio ligt, seinde Maandag, dat alle gebouwen ernstig beschadigd zijn en alle opslagplaatsen vernield. De verbindingen zijn 24 uur verbroken geweest, zodat de comman dant vroeg om een luchtbrug voor aan voer van levensmiddelen. De wervelstorm beweegt zich met een snelheid van circa twintig km per uur in de richting van Japan. In het centrum van de storm komen wind snelheden tot 220 km per uur voor. -o- BERLIJN, 26 Sept. De Oostduitse grondwet zal worden gewijzigd in ver band met de verplichtingen die Oost- Duitsland op zich heeft genomen door zijn toetreding tot het Oosteuropese verdrag voor wederzijdse bijstand. Een regeringsvoorstel tot wijziging van de grondwet is Maandag bij de Volkska- mer. de Oostduitse Tweede Kamer, in gediend. Premier Grotewohl verklaar de bij de indiening, dat dit „de eerste stap” is naar vervulling van de ver plichtingen van het Oosteuropese vei- ligheidspact. De 79-jarige Raeder was van 1935 tot 1943 opperbevelhebber der Duitse vloot, maar trad in laatstgenoemd jaar af, omdat hij een meningsverschil met Hitler had. In een door Amerikaanse, Russische, Britse en Franse bezettingsautoriteiten uitgegeven gemeenschappelijke be kendmaking wordt gezegd, dat Raeder wegens zijn gevorderde leeftijd en ge zondheidstoestand op vrije voeten is gesteld. Kort geleden werd gemeld, dat de voormalige Duitse groot-admi- raal zeer ernstig ziek was. Raeder werd door zijn echtgenote afgehaald met een auto. Hij verliet de gevangenis leunend op een wandel stok en met een ruiker rode rozen over Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huiissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuldema, Goes. LEIDEN, 26 Sept. Zondag heeft het motorschip „Kasteel Staverden”, dat is ingericht voor door het Rode Kruis georganiseerde tochten voor chronisch zieken en invaliden en als zodanig in het gehele land bekendheid geniet, in Leiderdorp vertraging gehad bij de voorbereidingen voor een tocht, die Maandag van Leiden uit zou be ginnen. De tocht naar Leiden moest met het Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustprovincies enkele buien. Overwegend matige wind tussen West en Noordwest. Middagtemperatu- ren iets lager dan gisteren. werd besloten de brug Zondag geslo ten te houden. BUENOS AIRES, 26 Sept. In de hoofdstad van Argentinië wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de Paraguayse regering heeft besloten, om aan ex-president Peron een wijkplaats te bieden op voorwaarde dat hij niet te lang in het land zal blijven. Peron zou doof de kanonneerboot „Paraguay” worden overgezet op de kanonneer boot „Haita”. Inmiddels gaan de erkenningen van de nieuwe regering voort: Frankrijk, Oostenrijk, Nationalistisch-China, Bolivia, Venezuela, Costa Rica, en Cuba gingen hiertoe over. De nieuwe regering behaalde Maandag haar eerste overwinning met de heropening van winkels en keer van het normale leven in het gehele land. oproep tot de arbeiders om gediscipli neerd aan het werk te blijven en alle ongeregeldheden te vermijden. Hij zei dit verzoek te doen omdat president Lonardi hem had verzekerd dat de nieuwe revolutionnaire regering niet de bedoeling heeft de vooruitgang, die door de arbeiders in Argentinië is ge maakt, teniet te doen. DELFT, 26 September. De grote ruimte van de Nieuwe Kerk te Delft, het historische monument waarin het praalgraf van Willem van Oranje zich bevindt en dat zo vaak de stille getuige is geweest van grote gebeurtenissen van nationale betekenis, was Maandagmiddag tot de laatste plaats bezet met genodigden, die als gasten van de Senaat de plechtigheid bijwoonden, welke georganiseerd was ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Tech nische Hogeschool. Als eregaste was aanwezig de Koningin, die in het midden van de kerk, recht tegenover de kansel had plaats genomen. Rechts van haar zat de minister-president, dr W. Drees, en links de president-curator der Technische Hogeschool, dr C. H. van der Leeuw. Nadat allen hun plaatsen hadden in genomen, sprak de rector-magnificus prof, dr O. Bottema de herdenkings rede uit. Hij noemde in die rede het jaar 1905 het jaar der meerderjarig- heidsverklaring, van verworven erken ning, door een naamsverandering be zegeld. Hierna sprekend over de unie tussen hoger onderwijs en techniek, welke in deze school voor ingenieurs haar gestalte kreeg, gaf spr. de vol gende definitie van het werk van de ingenieur: geestelijke arbeid, welke ’t maken van iets dat een bepaalde be stemming heeft, voorbereidt en bege leidt. Na gesproken te hebben over de staat der hogeschool, zei spr., dat de hogeschool der techniek opgebouwd moge zijn uit laboratoria en tekenza len, apparaten en kabinetten, haar wa re geschiedenis is die van hen, die haar hebben gesticht en voortgezet. Aan hen wijdde hij dan ook zijn slot woord, waarin hij in het bijzonder de Koningin voor haar aanwezigheid dankte. Na de herdenkingsrede werd het woord gevoerd door de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals. Vervolgens was het ogenblik aange broken, waarop een begin werd ge maakt met het uitreiken van de di- ploma’s, behorend bij het eredoctoraat Op deze foto ziet men de Koningin staan op het bordes van het dere hoge autoriteiten begaf de Ko ningin zich te voet over de markt naar het stadhuis, waar een erewacht van de Delftse studentencarousselvereni- ging te paard stond opgesteld. geweken. Met zes tegen _yijf stemmen Een koperkwartet van het Delfts studenten muziekgezelschap Apollo” blies, van de eerste torentrans af, de aubade van Hendrik Andriessen. In de hall van het stadhuis werd de Koningin begroet door haar club genote uit haar Leidse studententijd mevrouw E. Boon—Reuhl. Vervolgens werden de curatoren der hogeschool aan de Koningin voorgesteld en daarna begon een receptie, tijdens welke onze Vorstin zich enige tijd in de raadzaal met de jonge eredoctoren bezighield. De receptie werd bijgewoond door een beperkt aantal genodigden. Anderen, t t i 1— j_z _-i~ z j - J 1—1—1—ƒ4 ƒ4 c„_ bij gewoond, konden zich verpozen op het grote terras, dat over de gehele lengte van het marktplein was inge richt. Te omstreeks half zes verliet de Ko ningin met haar gevolg de stad. In een buitengewone zitting van de Senaat heeft namens de regering mi nister Cals zijn gelukwensen aangebo den in een voor de T.H. belangwek kende rede. De minister kondigde nl. BERLIJN, 26 Sept. De Oostduitse Volkskamer heeft Maandag haar goed keuring gehecht aan het Russisch- Oostduitse verdrag dat op 20 Septem ber jl. te Moskou is gesloten. Het ver drag betreft de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Oost-Duitsland. ASSEN, 26 Sept. Op een onbe waakte overweg tussen Hooghalen en Beilen is Maandagmiddag een vracht wagen uit Groningen door een uit de richting Assen komende trein gegrepen. Bij dit ongeluk is de heer J. L. Luiken later in het ziekenhuis overleden, zijn mede-inzittende H. J. Sipsma werd ernstig gewond. verleend aan de heren J. J. P. Oud, architect, ir F. Q. den Hollander, pre sident der Ned. Spoorwegen, ir Th. F. G. J. M. van Schaik, oud-president van de A.K.U., ir H. A. Hidde Nijland, di recteur van de electro-apparatenfa- briek N.V. Systeem Coq, en ir H. Bloemgarten, directeur van de Bataaf se Petroleum Mij en de Nederlandse Petroleum Mij. Namens de jonge doctoren sprak ir F. Q. den Hollander een dankwoord, waarna hij de wens uitte, dat de Hoge school moge groeien en bloeien. Nadat de senaat de kerk had verla ten, werd de Koningin en haar gevolg door de commissie van ontvangst uit geleide gedaan. Vergezeld door de an- oog op het nauwkeurig opgestelda vaarplan voor een deel op Zondag worden afgelegd. Daarbij moest, enke le kilometers voor de ligplaats, de ge meentelijke Leiderdorpse brug over de Rijn worden gepasseerd, welke brug echter des Zondags niet voor seheep- vaartverkeer is geopend, want de ge meenteraad heeft daartoe geruime tijd geleden op principiële gronden beslo ten. Hoewel andere bruggen, die da „Kasteel Staverden” moest passeren, als uitzondering wel geopend werden op Zondag, besloot de Leiderdorpse gemeenteraad, Zaterdagavond in spoedvergadering bijeen geroepen, dat van het principe van de Zondagsrust ook in dit geval niet mocht worden af- Een tankstationhouder in het plaatsje Buskirk in de staat New York heeft een flinke toren opgebouwd uit de lege blikjes van de olie, die hij in da loop van de tijd heeft gekocht. Wat eens een maatregel was om het rond» zwerven van de lege blikken te voorkomen, is nu een bezienswaardigheid geworden. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat er geen (olie)blikje meer verloren gaat! ’s-GRAVENHAGE, 26 Sept. Aan prof, mr R. Kranenburg ds op zijn ver zoek, met ingang van 1 October 1955 eervol ontslag verleend als lid van de Rada van State, MOTIEF: PRINCIPE Het motief voor de christelijke par tijen om zich tegen openstelling te ver klaren, was dat het tegen haar prin cipes indruiste, aan een brugwachter opdracht te geven op Zondag te wer ken. Door deze houding van Leiderdorp waartegen afsteekt het feit dat vorig jaar wel bereidheid bleek te bestaan de brug des Zondags te openen ter gele genheid van een vaartocht van de Unie watersportverenigingen kon de niet in Leiden voor de tocht van vandaag worden gereedge maakt. Door de korte afstand van de „barricade Leiderdorpse brug” tot Lei den kon dit in gereedheid brengen ech ter wel in Leiderdorp geschieden, zo dat het schip geheel gereed opstoom de. Voornamelijk heeft men moeilijk heden gehad met de voorziening met licht en water op Zondag aan boord. Voorts moest het verplegend personeel zich nu voor de inscheping naar Leider dorp begeven, maar de tocht van Lei den uit is ondanks deze hindernis op Uiteraard heeft deze affaire in Rode- Kruiskringen nogal wat stof doen op waaien. Ondanks het feit, dat het uitzicht bij de overweg goed is en de bestuurder van de trein, die om 17.00 uur uit Gro ningen en om 17.20 uit Assen was ver trokken, signalen gaf, is de auto de overweg op gereden. De trein greep de cabine van de auto, waardoor de vrachtwagen werd weggedrukt en op zijn kop in de langs de spoorlijn lo pende sloot terecht kwam. De trein was aan de voorzijde zo ern stig beschadigd, dat deze niet op eigen kracht kon doorrijden. De volgende trein, die uit Assen kwam, heeft het be schadigde treinstel opgeduwd tot het station Beilen, waar de passagiers van de eerste trein zijn overgestapt in de tweede om hun reis voort te zetten. Keiiuc reue, jlfv iuauxavcjl nuiiui^uc ui. aan, dat in het wetsontwerp betreffen- begonnen, de het technisch hoger onderwijs de regering aan de Staten-Generaal heeft voorgelegd, aan de T. H. een grotere zelfstandigheid in de vorm van de ver lening van rechtspersoonlijkheid te verlenen. Daarmee zal de T.H. de eer ste instelling van hoger onderwijs in ons land zijn, die de allerwegen ver langde wettelijke zelfstandigheid ver werft. Sprekend over de hiermee samen hangende problemen, in het bijzonder de noodzakelijke verkorting van de studieduur en de eis tot een brede al gemeen menselijke vorming van de student, zei de bewindsman er van overtuigd te zijn, dat aan de oplossing van deze vraagstukken met dezelfde voortvarendheid, toewijding en des kundigheid, die hem in de leiding van de T.H. hadden getroffen, zal worden voortgewerkt. BERLIJN, 26 September. Admiraal Erich Raeder, de opperbevelhebber van Hitlers strijdkrachten ter zee, is uit de gevangenis van Spandau, waar hij als oorlogsmisdadiger was opgesloten, ontslagen. Hij was op het in 1946 te Neurenberg gehouden proces tegen Duitse oorlogsmisdadigers tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON. 26 Sept. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat de Ver enigde Staten in principe hebben inge stemd met de verkoop van een hoeveel heid wapens aan Egypte. Hij voegde er aan toe, dat voor de wapenleverantie in baar geld zal worden betaald. In Marrakesj en Fez waren Maan dag de Marokkaanse winkels gesloten naar aanleiding van een stakingsop- ;oep van verzetsorganisaties. Functio- aai?vS?n vreesden, dat de staking zich an<iere grote steden zou uitbreiden. Naar verluidt, zijn enige uropeanen van plan protestbetogin- S?”‘e organiseren. De naar schatting ouuo Europeanen in Fez, de op één na grootste stad in Marokko, hebben commando-eenheden gevormd om de ranse belangen te verdedigen die, aar zij zeggen, door het Franse plan ,’or een „nieuwe koers” worden be- re’gd. In geheel Marokko zijn onder sn .^uroPeanen vlugschriften ver- preid, waarin wordt opgeroepen tot h®fze.C }e®en een „uitverkoop” en tot Ta* eir‘de „de leider”, zoals maarschalk ln> de belangrijkse militaire advi- „ur van de Franse regering, wordt genoemd, te volgen. Maarschalk Juin tiek°°rS\n<^er Van een drachtige poli- ÜBgave: .Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. -n Tel. 2438 (b.g.g. voo redactie voor adveri. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. «a Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes de arm. Per vliegtuig vertrok Raeder uit Berlijn naar Hannover, vanwaar hij zich per auto naar Lippstadt in West falen begaf, waar hij voortaan zal wo nen. Hij is de tweede oorlogsmisdadi ger, die in vrijheid is gesteld. De eer ste was baron von Neurath, Hitlers eerste minister van buitenlandse za ken. Zijn vrijlating geschiedde vorig jaar November. De Duitse marinebond, een organi satie waarin ongeveer 20.000 voorma lige leden van de Duitse vlootstrijd- krachten zijn verenigd, heeft aan Rae der telegrafisch zijn „onwankelbare trouw en vriendschap” betuigd. ST. LAURENS, 26 Sept. Vanmid dag omstreeks half vijf werd de 75- jarige L. Louws te Sint Laurens, toen hij per rijwiel uit Middelburg kwam, op de Noordweg in de omgeving van de Schotelweg, gegrepen door een achter hem komende luxe auto, be stuurd door Mevr, de J.S., eveneens uit Sint Laurens. De heer Louws reed onzeker, werd dientengevolge geschept door de wagen en tussen een boom en de auto doodgedrukt. De politie onderzoekt de vraag. ■V'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1