voor Kabouters het Wel werk, maar geen onderdak de vluchtlingen I zeer serieus in September- vriendschapsmaand Kees Broekman traint Noorwegen I Diefstal, mishandeling, belediging meisje Principiële partijformatie is inzet van verkiezingen mensen Kabouters In 16 eentonige gebouwen verblijven 5500 r Eis van christelijke plichtsbetrachting is zich bij christelijke partij te voegen l I f T ï7 ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 26 September 1955 Een wonderlijke staat LEESTAFEL Hier is mijn nieuwe abonné! §5 Politierechter Middelburg k 3 :e i. >r n Acf/es tegen benden op Celebes W erk verschaf fing V erzamelkampen dó Voor enkele weken naar Nederland Vier gezinnen in éér vertrek Zij staan er goed voor Zuidkoreaanse minister van van Defensie biedt ontslag aan Bruins Slot op A.R. Partijconvent r Naam Adres Woonplaats Deze nieuwe abonné wil betalen per week/maand/kwartaal Aangebracht door Uw abonné te stellen. Natuurlijk, meende dr Een straat in het kamp. dat zij daardoor langer „Thuis” Kijkje in een der centrale keukens. b. 0.35 ■a 1 TE KOOP - 2-scharige WENTELPLOEG. J. Gideonse, Kleverskerke. heb- e zak Mede op instigatie van zijn echtgenote, doet Broek- Doorhalen wat niet wordt gewenst. U wilt dit formulier vel uitknippen en zenden aan „Zeeuwsch Dagblad”, afdeling abonnementen, Goes PERSONEEL GEVRAAGD AARDAPPELRAPERS ge vraagd. J. Gideonse, Klevers kerke. Ie wedstrijden te Davos, al vorens naar Cortina d’Am pezzo te vertrekken. Verder hoopt men het zo te regelen, dat enkele rij ders zullen kunnen deel- m jk n- Ie Ie n 2.30 3.15 6.02 fws. ino. igd. 9.40 u«'. 2.15 Onkruidbestrjjding, door Ir P. Riep- ma Kzn. Uitgave B. Wolters, Gro- ningen-Batgvia. Dit boek is een uitgave in de „Neder landse Land- en Tuinbouwbibliotheek”, en is een leerboek voor Middelbare Land bouwscholen en Landbouwwinterscholen. Al is dit boek als leerboek voor school gebruik bedoeld, het lijkt me voor de mensen, die in de land- en tuinbouw zit ten, ook heel geschikt om zelf te bestude ren, al gaan ze dan niet meer op school. Er is naar gestreefd om de leerstof zo overzichtelijk mogelijk te behandelen. man dit zeer serieus en el ke dag, als hij van zijn werk terugkomt, traint hij enkele uren alvorens de avondmaaltijd te gebrui ken. Het ziet er naar uit, dat Broekman zich zeer in het bijzonder voorbereidt op de 5.000 meter en in tweede instantie op de 10.000 meter, dit in verband met het feit dat de Olym pische wedstrijden per af stand worden gereden en niet via een klassement. met het eventuele nadeel, dat men hem dan natuur lijk uit zijn werk haalt. In ieder geval is het de be doeling, dat Broekman zich aansluit bij de kernploeg van de bond welke onge veer half December naar Hamar vertrekt. Overigens ligt het in de bedoeling de conditietraining in Hamar voort te zetten, zodat men zich niet zal beperken tot enkele uren ijstraining per dag. De commissie voor het hardrijden zal binnenkort een beslissing nemen of men het van die zijde als- [nemen aan de internationa- nog gewenst acht, dat Broekman voor enkele we ken naar Nederland komt, - BAKKERSBEDIENDE of LEERLING per 1 October. Bakkerij W. J. HAMMENT, Walstraat 121, Vlis'singen. DJAKARTA, 24 Sept. Met steun van de lucht- en zeemacht is de T.N.I. de In donesische landmacht, bezig op te rukken naar gebieden, die de benden van Kahar Muzakkar op Zuid-Celebes bezet heb ben. Met deze actie was men in het begin van deze maand begonnen. Tot dusver heeft de T.N.I. veertig man verloren. Een groot aantal wapens werd op de opstan delingen buit gemaakt. Aan de kust bij Lambotto werden veertig prauwen .van de rebellen vernietigd, alsmede het hoofd kwartier van een bende. Ook werd een instructie van Kahar Muzakkar om de al gemene verkiezingen te saboteren in be slag genomen. De T.N.I. wordt ook gesteund door een bende van Osman Balo, de leider van de Tentara Keamanan Rakjat, het „volks- veiligheidsleger”, die reeds met benden van Kahar Muzakkar in strijd was ge wikkeld. !l f doen geven, dat is het grootste pro bleem”, zegt de kampleider. Het tewerkstellen in hun beroep is nauwelijks mogelijk, omdat de werk gevers in de gehele omtrek weten, dat deze mensen, zodra in het Rijn land een woning vrij is, weer weg gaan. Vindt desondanks iemand werk en wil hij daar blijven, dan kan hij zich laten overschrijven op de quota van het betrokken land en dan gaat in zijn plaats iemand anders naar het DIVERSEN Stretch Nylons, gewone Nylons en sterke Mousse Ny lons aan nieuwe prijzen. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes. o Breit U zelf? dan om mooie Wol aan nieuwe prijzen bij De Goedkope Simon, Klok straat, Goes. Komt U morgen in Goes? dan om een mooi Wollen Da mes Vest naar De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes. Voor warme Dames of He ren Pyama’s, Jongens of Meis jes Pyama’s naar De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes. Roergebied. Wie in de Sowjet-zóne zijn werk kring opgaf, krijgt hier werklozen steun, hoewel hij natuurlijk nooit bij dragen voor de sociale verzekeringen in West-Duitsland heeft betaald. Oude mensen krijgen het hun toe komende pensioen, de rest krijgt steun van sociale zaken. Onlangs werd in het kamp ook een kinderbewaarplaats geopend. Een klein meisje, dat hier voor het eerst kwam, bracht in enkele woorden tot uiting, wat al deze men sen missen: „Hier is het mooi”, riep zij met stralende ogen, „hier zijn bloemen voor de ramen en schilderij en aan de wand en genoeg stoelen en tafels. Hier zou ik wel altijd wil len blijven....” Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze lieve Man, Vader en Groot vader BART DENTZ betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: H. C. DENTZ-VAN HOEK. Middelburg, September 1955 Bierkaai 5. partijen zal worden gebroken of niet, noemde hij beslissend voor de toe komstige structuur en richting van de Nederlandse staat. GEVAAR VAN DOORBRAAK. Als de doorbraak het zou winnen, dan zal Nederland volgens spreker weer geheel in de macht van de vrij zinnigheid geraken met alle gevolgen van dien al kan dan van socialisti sche zijde, aldus spr., daartegen wor den opgemerkt, dat dit een historische opvatting is die geen rekening houdt met wat er in de laatste 20 jaar in de socialistische beweging veranderd is. De oude gedachte van de voor standers van de openbare school als „de school voor heel de natie” bevat een grondmotief van algemeen staat kundig karakter dat over heel de linie van de politiek werkt en waarvan de V.V.D. en de Partij van de Arbeid de dragers zijn. Sprekende over de taak der Kerk zeide dr Bruins Slot dat het een eis van christelijke plichtsbetrachting is zich bij een christelijke partij te voe gen en niet bij een liberale en socialis tische. Hier is volgens spreker voor het re latief stellen van de keus geen plaats, en naar sprekers gevoelen dient ook schillende verzamelkampen in ver schillende minder-bevolkte provincies van West-Duitsland. In totaal 28 van dergelijke kampen zijn er; het groot ste telt 10.000 inwoners en is Wen- torf bij Hamburg. Hier wachten de vluchtelingen gemiddeld één jaar. In validen, zieken en uit de krijgsgevan genschap teruggekeerden genieten prioriteit wat huisvesting in het land van bestemming betreft, evenals ge zinnen met jonge kinderen, die in be roepsopleiding zijn. Ook bouwvak arbeiders, monteurs en dergelijke „schaarse” beroepen hebben kans snel ler in het Roergebied te worden ondergebracht. Daarvoor moeten de anderen des te langer wachten. De kampleider heeft ons in het kamp en de vele vertrekken rond geleid. Een oudere man, die met een grijsharige vrouw werkeloos aan een tafel zit, springt op en neemt „hou ding” aan. Wellicht denkt hij, door overmatige hoffelijkheid te bereiken, dat hij eerder uit het kamp komt, dan een pensioentrekker, die niemand nodig heeft, normalerwijze mag ver wachten. In een ander vertrek schrij ven grotere kinderen de tekens na, die een „leraar”, die van beroep zaken man is, op een bord schrijft: steno- grafie-les. In de kelder repeteert het kamporkest, dat al tal van goede concerten heeft gegeven. „Men moet de mensen bezig houden, hen wat te De tijd gaat snel. De vriendschapsmaand is ook haast weer voorbij. De laatste weeken als die voorbij is kunnen wij de nieuwe abonné’s gaan tellen. Dan weten we wat ware vriendschap vermag. Zorg U er vooral voor, dat ook Uw nieuwe abonné er bij is als we gaan tellen. Want zonder die nieuwe abonné van U ontbreekt er iets. Ook U w nieuwe abonné voor „Zeeuwsch Dagblad” kunnen wij niet missen. Mqcht U nog propaganda-materiaal nodig hebben in de vorm van een extra krant voor een candidaat-abonné of exemplaren van onze pakkende brochure, dan even een berichtje naar de krant en wij zorgen voor de rest. In ieder geval zorgt U voor Uw nieuwe abonné. Daarvoor wilt U onderstaande bon wel gebruiken. Reeds vooruit veel dank voor Uw blijken van vriendschap. en een ander dio aanstaan, gezinnen wonen, door kasten en wol len dekens van elkaar gescheiden, in één groot vertrek. Al jarenlang wordt de vluchtelin genstroom uit Oost-Duitsland over de verschillende landgn van West-Duits land verdeeld. Voor ieder land is een quotum vastgesteld: Rijnland-West falen, het land van steenkool en ijzer moet het grootste deel opnemen, t.w. 43,5 procent. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam dat neer op 12.500 personen. Sinds een jaar stagnee t de opname in dit land, dat toch r het dichtst- bevolkste van de repub. ek is, omdat de woningbouw eenvoudig geen ge lijke tred kan houden met het aan tal gegadigden. Het bleek niet mo- gelijk iedere maand weer duizenden vluchtelingen onder te brengen, na dat honderdduizenden al aan werk en aan onderdak werden geholpen. Daarom moesten en moeten de vluchtelingen die voor het Rijnland bestemd zijn, in kampen in Sleeswijk- Holstein, en Nedersaksen, in Hessen en Beieren wachten tot er in het Roergebied plaats voor hen is. Omdat het opnemende land ver plicht is voor „zijn” vluchtelingen te zorgen, waar deze zich ook bevinden, onderhoudt Rijnland-Westfalen ver- ’.00 im. I >vs. o or ).4O nol 1 nb« ws, 3.55 lio. gd. 7.30 no- I ngt 3.S3 eu- 9.45 0.03 mt- I „D« ,ne- I ws. Gr. I 7.00 I en I 8.13 I ba- I 0.15 I >ol- I .nis. I 2.33 I vij- I 3.20 I am. I 7 .00 |j 7.40 I len I Ier- Ij Uil- art- ws. en De loe nse 1.00 De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen „Walcheren”, vraagt: a. voor de verpleeginrich ting „Der Boede” te Kou- dekerke een leerling zieken verzorgster; min. leeft. 17 jaar, min. opk L.O. voor het verpleeghuis „Ter Hooge”, nabij Mid delburg, twee verpleeghulpen, min, leeft. 17 jaar, min. opl. L.O. Sollicitaties aan de Direc tie van genoemde Stichting, Molstraat 2, Middelburg statische belichaming van de gedach te dat principiële partijvorming uit den boze is. Naast de C.H.U., die spreker een meer traditionele en minder agres sieve belichaming van de tegenover gestelde gedachte noemde, is de A.R. partij volgens dr. Bruins Slot geroe pen om in het komende stembusduel deze handschoen op te nemen. Naast de tegenstanders die door de princi piële partij formatie geïrriteerd wor den, vinden wij, aldus dr. Bruins Slot, de „medestanders” die in lau we ongeïnteresseerdheid het staan hebben verleerd. Dat is volgens dr. Bruins Slot een van de grootste problemen voor de Christelijke partij formatie. Van de zg. zakelijkheid in de politiek, van de idee dat het in de politiek om puur zakelijke dingen gaat die met begin selen niets of althans weinig te ma ken hebben, heeft de doorbraak vol gens spreker een handig gebruik ge maakt. Met voorbeelden uit de jongste par lementaire praktijk als televisie, Hu manistisch Verbond, crematie en Zon dagswet toonde de heer Bruins Slot aan, dat er volgens hem een principi eel meningsverschil is in de Neder landse politiek over de vraag wat „al gemeen” en „nationaal’’ is en over de vraag wat dien tengevolge „bijzonder” moet zijn. Dat betekent volgens dr. Bruins Slot, dat er voortdurend en op velerlei terrein een principieel me ningsverschil is over wat de overheid heeft te doen en te laten. Indien men van mening is, aldus dr. Bruins Slot, dat Gods woord wat te zeggen heeft over de politiek, in dien men werkelijk vindt dat de strijd tussen de heerschappij van Christus en de machten der duister nis het eigenlijke is dat zin verleent aan het wereldgebeuren en ons han delen daarin, dan moet men gezien de ervaring, noodwendig de gods dienst aanvaarden als norm voor de partijformatie. Dit noemde dr. Bruins Slot het punt waar het in de naaste toekomst in de politiek in Nederland over zal gaan. Het vraagstuk der partijformatie, de kunnen de bewoner? var deze stad werkelijk geen boek lezen. Hier praten niet alleen de overige gezinsleden, maar ook nog de buren gezin heeft net de ra- Gemiddeld drie tot vier MIDDELBURG, 24 September - De Politierechter heeft Vrijdag j.l. nog de volgende zaken behandeld: Een ijzerwerker, die te Rotterdam woont, de 26-jarige G. L., had op 17 Juni onder het motto „een extraatje voor thuis” oud koper weggenomen op het terrein van de Comp. Neerl. de T Azote te Sluiskil. De Officier toon de zich geërgerd over die steeds weer kerende kleinigheden en vroeg f 60 of 12 d. Het werd f 50.of 10 d. Een hoeveelheid kruidenierswaren en rokersartikelen halen en niet beta len deed E. v. H., 32 jaar en los werk man te Middelburg in Mei j.l. Hij toonde zich berouwvol en beloofde mr Abbing, dat het niet meer voor zou komen. „Dat is loffelijk” commentari eerde deze en maakte van de eis van Mr Van der Dussen, 3 weken gevange nisstraf, 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar: „Een fikse stok achter de deur”. Mr Van Luijk verdedigde hem. Op 11 Juni van dit jaar begon een naar het Schiedamse vocht riekende kerel tegen de 33-jarige los werkman J. M. uit Breskens te schelden. M. werd het te bar en begon een ge vecht. Dit resulteerde hierin, dat de lip van de dronkeman scheurde en hij drie tanden kwijt raakte. Mr Van der Dussen vond de klap wel een beetje hard en eiste f 50.of 10 d. Mr Ab bing vroeg zich af, waar dit tijdens de kermis in Zeeuwsch-Vlaanderen naar toe moet, maar hield rekening met de omstandigheden en vonniste f 15.of 5 d. Reeds jaren boterde het niet tussen de 66-jarige D. H. uit Schoondijke en diens 76-jarige zwager. Ergens op een dijk is het toen gebeurd. Mensen, die het gekerm hoorden, hebben H. van zijn zwager moeten scheiden: de 66- jarige roste er met een stok op los. „U moest U schamen” zei de Officier die sprak van een buitengewoon ern stige mishandeling. Hij eiste 3 maan den voorw. met een proeft, van 2 jaar, benevens een boete van f 150.of 30 d. hecht. De raadsman, mr J. G. van der Brugt wees op het feit, dat zijn cliënt zijn zwager slechts enkele blauwe plekken en een hoofdwondje geslagen had. De voorwaardelijke straf ging er af, de boete bleef. Het is mogelijk, zelfs in bedekte termen, weer te geven wat mevr. S. M. d’H. uit Philippine (54 jaar) zoal voor vriendelijks tegen haar thans getui gende buurvrouw B. G. zei. „Ge moest U rotnest opkuisen” was nog wel het „netste” van deze dingen, die zij zei naar aanleiding van het feit, dat er enige stof van buurvrouw’s bezem op haar nieuwe, nog natte verf terecht gekomen was. „De verf wordt er vuil van en het kost U nog geld ook” zei Vrouwen doen boodschappen, kin deren spelen, gaan naar of komen uit school. De grotere kinderen gaan met de bus uit Hamburg naar de handels- en ambachtsschool. Alleen de man nen, die rondslenteren of in groepjes bij elkaar staan, vaak om een enkele krant geschaard, schijnen meer tijd te hebben dan elders. Slechts enke len van hen spoeden zich met de actentas, het attribuut van de amb tenaar, de kantoorbediende en de ar beider in Duitsland, de poort uit, met jombere blikken nagekeken door de overigen. Want wie werk heeft en het doet er niet toe wat voor werk, behoort hier kennelijk tot de geluks vogels. Dat is in West-Duitsland, tyaar thans zelfs sprake is van tekort éan arbeiders voor bepaalde groepen, tamelijk ongewoon. En daarmede is het ongewone ka rakter van deze stad, waarin 5500 mensen huizen in gebouwen, die Werkelijk geen wolkenkrabbers zijn, Wel verklaard. Deze 16 eentonige ge bouwen vormen met elkaar een com plex voormalige kazernes en de men ten die er in wonen zijn vluchtelin gen uit de Sowjet-zone van Duits land. Deze vluchtelingen staan er goed voor, daar zij reeds de gehele Opname-procedure achter de rug ben en zij allen een papier in de dragen, waarin hun plaats van be stemming staat vermeld: Rijnland- Westfalen, het Roergebied. Daar Is Industrie, daar is werk. Vier van deze voormalige kazer nes herbergen de kampleiding, de ad ministratie, de ziekenzaal en de ge meenschappelijke vertrekken vooi Culturele doeleinden en ontspanning. Hier kan men tenminste ongestoord een brief schrijven of een boek lezen, De bibliotheek steekt weliswaar nog in de kinderschoenen en heeft met geldgebrek te kampen, maar er zijn al een paar boeken, die van hand tot hand gaan. De bibliothecaris laat ze telkens weer opnieuw binden en zorgt er voor, „leven”. (Van onze correspondent in W.-Duitsland.) WENTORF, Sept. Men betreedt deze stad, die vlak bij Ham burg ligt, en 5500 inwoners telt, door een grote poort. In een middel eeuwse stad zou zoiets niet ongewoon zijn. Deze stad bestaat echter op de kop af achttien jaar. In deze merkwaardige stad heeft de kerk geen toren, hebben de winkels geen etalages, is de school niet aan het schoolplein te herkennen, noch het ziekenhuis aan de grote ramen van de operatiezaal. Kerk en ziekenhuis, gemeentebestuur en school, woningen en win kels, het restaurant en het postkantoor, alles is ondergebracht in 16 gebouwen met de gelijkvormige ramen waarvoor nergens een gordijn hangt. Het leven in de straten van deze stad maakt echter een volkomen normale indruk. vraag of de invloed der christelijke de Kerk het zo te zien en duidelijk te i-jii,™ steiien. Natuurlijk, zo meende dr Bruins Slot, moet de Kerk niet aan de practische politiek doen en móet zij zich niet identificeren met een be paalde politieke partij, maar wat de Kerk wel onmiddellijk raakt, is vol gens spreker, dat haar leden de poli tieke en maatschappelijke problema tiek van de tijd principieel goed zien. De Kerk behoort te zien waar het van daag aan de dag in grote lijnen om gaat en dat dit met zich brengt dat de christenen zich in die grote strijd stel len aan de zijde der christelijke maat schappelijke en politieke organisaties. -o- SEOEL, 24 September De Zuid koreaanse minister van Defensie, ad miraal Sohn Won 11, heeft aan presi dent Syngman Rhee zijn ontslag aan geboden uit protest tegen de vermin dering van de Amerikaanse militaire hulp aan zijn land. De president heeft het ontslag nog niet aanvaard. Admiraal Sohn verklaarde, dat gene raal Lemnitzer, opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N., hem had meegedeeld, dat de V.S. besloten had den de beloofde hulp, die 400 millioen dollar zou bedragen, te verminderen. AMSTERDAM, 21 Sept. - Klaas Schenk, de ploeg leider van de K.N.S.B., die dezer dagen van een zaken reis naar Noorwegen in ons land terugkeerde, zal in een rapport aan de com missie voor het hardrijden van de K.N.S.B. de kwestie aan de orde stellen, of het wenselijk is, dat Broekman, die zeer serieus traint, nog enkele weken naar Neder land komt, om aan de con ditietraining op C.I.O.S. deel te nemen. Reeds in Mei is Broekman, aldus Schenk, met zijn conditie training begonnen, op een schema van Holleboom, Goes: D. FOKKE—BEK. B. FOKKE. Rotterdam: M.S.D. KORPERSHOEK— FOKKE. C. KORPERSHOEK. Zuidwolde (Dr.): M. E. G. JONKERS— FOKKE. J. JONKERS. Scheveningen: C. LANSINK— FOKKE. T. LANSINK. Goes: I. FOKKE. J. FOKKE— DEN HERDER. Kleinkinderen en achterkleinkinderen. Goes, 22 Sept. 1955. Zusterstraat 9. De begrafenis zal plaats hebben D.V. te Goes op Dinsdag 27 September te 13 uur. GEMEENTE ’s-HEER ARENDSKERKE Het hoofd van het ge meentebestuur van ’s-Heer Arendskerke maakt bekend, dat het ontwerp tot herzie ning van het plan van uit breiding in hoofdzaak, in uitvoerige kaarten uitge werkt ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 28 Septem ber tot en met 25 October 1955 en dat belanghebben den vóór 26 October 1955 hun bezwaren tegen het ont werp kunen inbrengen bij de gemeenteraad. De herziening heeft be trekking op de uitbreiding van het industrieterrein van Goes ten Zuiden van de spoorlijn. ’s-H. Arendskerke, 26 Sep tember 1955. Het hoofd van het ge meentebestuur voornoemd, D. M. VERMET. Gevraagd met ingang van 1 November a.s. een be schaafd als tandarts-assistente. Mini mum vereiste Mulo-diploma. Eigenhandig geschreven sol licitaties te richten aan: A. DE KONING, Tandarts, Souburg. Heden overleed in het ziekenhuis „Bethesda” te Hoogeveen, in volle zekerheid des geloofs, onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader TTJE FOKKE echtgenoot van DINGENA BEK op de leeftijd van bijna 82 jaar. Gezang 174 4. UTRECHT, 24 Sept. Op de bijeenkomst van het partijconvent van de anti-revolutionaire partij, die Zaterdag te Utrecht werd gehouden, heeft dr J. A. H. J. S. Bruins Slot een referaat gehouden over het vraagstuk van de principiële partijvorming. Wanneer, zo zeide hij, de A.R.-partij in haar nieuwe gedaante in Nederland iets betekenen zal, dan zal zij met klinkende argu menten zich van haar onmisbare functie bewust moeten zijn. Spreker noemde het zonneklaar dat de principiële partijformatie, de bin ding van de partijvorming aan een godsdienstige overtuiging de inzet is van de verkiezingen van het volgend jaar. De Partij van de Arbeid noemde spr. de dynamische, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie de meer Liefst geen bloemen. mr Abbing, die naar conto f 10.of 4 d., veroordeelde. pagina 5

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 5