en UIT ZEELAND'S STEDEN Nieuws uit de Provincie Verrassende uitslagen in eerste klasse en derde klasse C GROOTSE B.B.-MANIFES- TATIE TE VLISSINGEN Krabbendijke stevig in het zadel; A.Z.V.V. en Colpl. Boys deelden Hoek-Tern. Boys II gestaakt wegens beenbreuk Groene Kruis zal zich voorbereiden op nieuwe (Delta) situatie I 'U Voetballer brak been Uitslagen junioren M. Zwartepoorte plotseling overleden Middelburg Vlissingen I Jhr de Casembroot stelde commando bunker in gebruik Van onze Zeelandia klopte Tjoba Gereformeerd Jeugd- appèl in Goes Ds Pijnacker Hordijk nam afscheid van Nieuwland Goes Adverteerders 11 Jhr Roëll deed belangwekkende mededelingen Maandag 26 September 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Provinciale jaarvergadering te Cadzand - Baroepingswerk de 10 shagrollers Indrukwekkend défilé thans KAMPERLAND rolt beter plakt beter brandt b^ter! Een verrassing Mijn 13® T®C I c zijn belangrijk in prijs verlaagd De Korfbalcompetitie -HEER ARENDSKERKE KRU1NINGEN OV EZ AN DE Ml Ml w mmm*k ^van Honderden jongeren bijeen Chr. Geref. jeugd te Goes bijeen Piet Maas won te Terneuzen Groene Kruis vergaderde O.- EN W.-SOUBURG t vragen Mascotte, Nieuwe R.K. school? Opleidingscursus voor han- delsvertegenwoordiger Lange Vorststraat modern pand rijker Zaierdagvoetbal Raadsvergadering Ambtenaar Burgerlijke Stand Credieten voor verlichting en vuilnisauto Ingezonden Mededeling (Adv.) a'. i t*s DE COMMISSARIS 1 1 1 Ingezonden Mededeling (Adv.) 1 I hij aan de noodwachters die de bereid willigheid hebben getoond, zich voor dit mooie en noodzakelijke werk te wil len geven. De grote deelname van de noodwachters aan het défilé noodzaak te hem, zijn dank schriftelijk aan hen allen te doen toekomen in een nummer van „De Paladijn”. voor het prae- tiimo gaf Dios de Molenweg kwam, pardoes tegen de bestelauto van Verdonk uit ’s-Heerenhoek. Behoudens veel materiële schade liep deze aanrijding gelukkig met enkele ontvellin gen af. 4 2 2 2 1 1 1 1 8 5 4 4 3 2 1 1 EIERVEILING. MIDDELBURG. 24 Sept. Mini mumprijs pluimveehouders f 2.56 per kg. club, die zijn positie daardoor aanzien lijk verbeterde. Luctor II gaf Blauw Wit (3 D) wei nig kans (16). Adspiranten A: SWiftDe Poel 13 0; B: Swift SnelZuidwesters A 23; C: ScampoloVios 0—2; Blauw Wit Volharding 14; D: Swift Rap—Zuid westers B 50; KVLAnimo B 41. de ge- •;w. 14—4 7—7 4—2 9—6 6—8 4—3 3—6 1— 5 2— 5 2—6 GOES,24 Sept. Tijdens de voetbal wedstrijd Hoek-Terneuzense Boys (2de klasse E van de Zeeuwse Zaterdagcom- petitie), kwam kort voor de rust mid denvoor Dieleman van Hoek in botsing met keeper de Feyter van Terneuzense Boys. Hij kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij een been brak en naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Det wedstrijd werd gestaakt. De stand was toen 20 in het voordeel van Hoek. Bazar. De muziekvereniging Excelsior heeft plannen voor versterking van het in strumentenfonds. Men is begonnen aan de voorbereiding van een bazar welke men in het voorjaar van 1956 hoopt te houden. Naast de bazar zal een loterij op touw worden gezet. Plattelandsvrouwen. De afdeling Krui- ningen en omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen hield haar najaars vergadering in de „Korenbeurs” te Krui- ningen onder voorzitterschap van de pre sidente mevr. J. J. J. Sonke- Klos. Nadat een aantal verslagen, o.a. van de provinciale en landelijke vergaderingen waren voorgelezen, werd de mogelijkheid besproken voor een te houden cursus in „Spreken in het openbaar” en een cursus „Fijne Keuken”, die beiden bij voldoende deelname begin volgend jaar zullen wor den gehouden. Na de pauze hield mevr. L. N. Huijsman- Griep te Rilland-Bath een boekbespre king over „Vedel uit de verte” door H. Wolfert. De presidente dankte tenslotte mevr. Huijsman voor de wijze waarop zij gedeelten uit dit boek voordroeg. Aanrijding. Vrijdag reed een visventer uit Arnemuiden, die op een bromfiets uit VLISSINGEN, 24 Sept. Met een indrukwekkend défilé, waaraan bijna 1400 B.B.-ers en 24 brandweereenheden deelnamen heeft de Zeeuwse B.B. van daag getoond, dat het heel wat in zijn mars heeft. Bovendien heeft de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot op dezelfde dag, commando-post te Vlissingen in bruik gesteld. ven!” zei mr Kunst en dacht liever aan de woorden van de Vader des Vaderlands, „Ik zal handhaven”. Voordat men aan de gemeenschappe lijke koffiemaaltijd begon, spraken nog de burgemeester van Cadzand, de heer J. A. Leenhouts en de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M. A. C. van Dongen; deze laatste namens hét Wit-Gele Kruis. RHEUMA-BESTRIJDING Over de rheumabestrijding sprak des middags dr B. J. ter Bals, rheumato- loog te Middelburg. Hij behandelde de bestrijding en de taak van het. Groene Kruis van en bij deze volksziekte, waaraan 20 pCt van de Nederlandse be volking lijdende is. Dr Ter Bals vroeg ook medewerking voor de bestaande plannen, die omvat ten, dat in vier Zeeuwse gemeenten een dergelijk onderzoek zal plaatsvinden. Dit zijn Middelburg, Arnemuiden, Krabbendijke en Sluis. Te Kapelle of te Wolphaartsdijk de beslissing hierover ligt bij het be stuur zal de eerstvolgende provin ciale vergadering gehouden worden. Tenslotte wilde zij de Zeeuwen het devies „Luctor et Emergo” beslist niet meegeven. „U bent al lang bo- „DE POSITIE” Vervolgens hield mevr, mr J. M. Kunst te Haarlem, alg. secr. van het GOES, 24 Sept. In de eerste klas se van de Zeeuwse Korfbalcompetitie was het Zeelandia, dat voor een grote verrassing zorgde: het klopte Tjoba met niet minder dan 48. Zeer tot on genoegen van De Poel, dat met 92 van Scampolo verloor en nu alleen op de onderste plaats staat. Togo had ken nelijk veel moeite met Olympia. De Goesenaren wonnen slechts met 64. Voor Swift dat Volharding gemakke lijk de baas bleef (29) betekent deze Goese zege echter nog een weekje uit stel voor de titel. In de tweede klasse A was het Swift wat de klok sloeg. Vios II kreeg van Swift HI met 319 en Eendracht van Swift II met 012 klop. Ook in de tweede klasse B werd met cijfers gegoocheld. Koploper Vios won maar eventjes met 112 van Scampolo II. De Krabbendijkenaren hebben nog slechts 2 puntjes nodi; dicaat „kampioen”, j geen kans: 16. Togo II deed het ook deze keer niet onverdienstelijk. De Goesenaren overtroefden Vitesse met 6—5. In de derde klasse A werd alleen StormvogelsBKC gespeeld, een ont moeting, die in het voordeel van BKC eindigde (26). Zuidwesters II (3 B) bleef de baas over Top II (64). In de derde klasse C eindigde de wedstrijd-van-de-dag Tjoba IIKats in een 53 overwinning voor de thuis- GOES, 24 Sept. Ruim 500 jonge ren uit Zuid Beveland waren Vrijdag in „De Prins van Oranje” bijeen op het appèl van de Gereformeerde jeugdorganisaties, dat de inzet van het winterseizoen betekende. Op deze ge slaagde avond werd eerst een litur gisch gedeelte afgewerkt, waarin ds H. J. Kouwenhoven uit Heinkenszand een toespraak hield over „Wat Jezus van ons verwacht”. Daarna werd een ge zellig ontspanningsprogramma ge bracht, dat door de leden van de ver schillende verenigingen werd ver zorgd. EIGEN GEBOUW Nu Zeeland grote veranderingen te wachten staat, zal het Groene Kruis zich tijdig moeten voorbereiden op de nieuwe situatie. Herverkaveling, indus trialisatie en straks de uitvoering van het Deltaplan zullen modernisering van het platteland en uitbreiding van de steden tot gev.lg hebben, aldus de voorzitter. Hij vroeg zich af, of het niet gewenst zou zijn, dat het Prov. Groene Kruis, mede gezien de grote toeneming van haar werkzaamheden, de beschik king krijgt over een eigen, doelmatig gebouw, waarin alle diensten kunnen worden samengevoegd. Met de woorden „Met nieuwe kracht en schouder aan schouder te strijden, ieder op zijn of haar gebied, voor de belangen van het Groene Kruis”, be sloot jhr Roëll zijn openingswoord. Tweede woordvoerder was de heer P. J. van Luijk, de voorzitter van Cad zand, die een stukje afdelingsgeschie- denis releveerde. De voorzitter en de streekvertegen- woordigers, de heren P. L. Abrahamse te Vlissingen, J. Blok te Axel en dr L. P. Maas te Colijnsplaat, werden bij ac clamatie herkozen. Noordhollandse Witte Kruis, een cause rie over „De positie en de taak van de landelijke en provinciale verenigin gen”. Zij belichtte het ontstaan van de eerste kruisverenigingen, waarbij als eerste belang steeds de volksgezond heid gezien werd. Het afdelingswerk, de wijkverpleging e.d., schetste zij als het fundament. Wanneer dit niet ge zond functionneert, mist het werk het doek De stand in Krabbendijke AZW Tern. Boys Rillandia VCK Arnemuiden Colpl. Boys Wemeldinge Nieuwdorp Wolf aartsdijk GOES, 24 Sept. In „De Opril” i3 vanmiddag een zeer goed bezochte Pro. vinciale vergadering gehouden van het Zeeuws verband van Chr. Geref. Jon- gelings- en Meisjesverenigingen. De leiding hiervan berustte bij de heer Spaans uit Zierikzee. Na diens openingswoord sprak dr M. Dorrestein, arts te Zaamslag over „Een greep uit de sexuele vragen bij Chris- tenjongeren”. Met grote aandacht werd geluisterd naar dit belangrijke refe raat. De heer A. Slabbekoorn uit Zaamslag declameerde vervolgens het gedicht „Eerst God” en mej. Corrie de Puit uit Biezelinge droeg een schets van ds Voila voor, getiteld „Kareltje”. TERNEUZEN. 24 Sept. Piet Maas heeft vandaag het wielercriterium voor Onafhankelijken en Amateurs te Ter neuzen gewonnen. Deze course werd georganiseerd door de Bond van Oud- Militairen en trok flinke belangstelling J. de Roo uit Schore eindigde als der de, Th. van Wijchen, Goes als vierde en J. Westdorp, ’s-Heerenhoek als vijf de. Morgen hopen wij uitvoerig op deze ronde terug te komen. dat Mevo een 76 nederlaag toebracht de leiding van Kats overgenomen. Kloetinge tweede op de ranglijst veroverde op ’s H. Hendrikskinderen slechts de halve buit (22); een uit slag, waarmee de Kloetingenaars ech ter niet accoord gingen: zij tekenden protest aan. Beren en Wissekerke en Goes IV en Yerseke II deelden even eens (3—3). Voor de aanvang van de ze laatste wedstrijd werd een minuut stilte in acht genomen in verband met het overlijden van het Goese bestuurs lid M. Zwartepoorte. In de tweede klasse D overwon Me vo II Bruse Boys met 26. Sinito haalde bij Brouwershaven eveneens de volle buit weg (2—9). In de tweede klasse E werd de wed strijd HoekTern. Boys voor de rust gestaakt wegens een beenbreuk (zie elders op deze pagina). Zaamslag boekte op Driewegen een flinke 27 overwinning. In de tweede klasse veroverde SVD II door een 02 zege op Driewegen II de leiding. AZW II zag zich op eigen veld door Zaamslag II geklopt en Spui II bleef met 32 de baas over Kruinin- gen III. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Oud-Vossemeer E. M. Pannekoek te Ochten. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van het Groene Kruis bleek éen verheugende ledenstijging tot 2648 per eind December j.l. Verder maakte het jaarverslag melding van een aantal verstrekkingen van 1889 tegen 2022 in 1953. Er werden 12482 ziekenbezoeken afgelegd tegen 10179 in 1953. Er werden 131 zuigelingen en kleuterbureauconsulten gegeven en in verband daarmee 1456 huisbezoeken afgelegd (1289). Maatschappelijke be zoeken werden er 300 afgelegd. De moedercursus telde 45 deelneemsters. Tegen tetanus en diphterie werden 146 kinderen ingeënt. Het nadelig sal do bedroeg f 1329,12. Groep A I. Arnemuiden A IMeeuwen A I 03. Serooskerke A IMiddelburg A I 11. Walcheren A I—RCS A I 1—12. Groep A II. Goes A IGoes A II 40. Krabbendijke A IPatrijzen A I 53. Groep B I. VCK B I—Bevelanders B I 2—1. Zeelandia B I—Middelburg B I 1—3. Zeeland Sport B IArnemuiden B I 5—0. Walcheren B I—RCS B I 5—0. Groep B II. RCS B II—Middelburg B II 0—5. Zeelandia B IIMiddelburg B III 03. Zeel. Sport B IIDomburg B I 12. Groep B in. Goes B IGoes B II 111. Roburg B IRillandia B I 16. Wemeldinge B IWolfaartsdijk B I 0—2. Groep B IV. Volharding 32 B I—Beren B I 0—8. SVD B IKwadendamme B I 13. Patrijzen B ILewed. Boys B I 1L Nieuwdorp B ILuctor B I 12. CollecteDe gehouden collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren bracht 58,19 op, en de collecte voox' Draagt El kanders Lasten had een resultaat van 67,25. Collecte. De alhier gehouden collecte ten bate van Draagt Elkanders Lasten, Sonnevanck en Zonnegloren heeft een bedrag van f630.92 tot resultaat gehad. Jeugdappel. Vrijdag werd door de Ge reformeerde Jeugdcentrale een propa- ganda-avond gehouden. De heer B. Koo- le opende de samenkomst, waarvoor van de zjjde der ouders veel belangstelling bestond. Nadat door de jongens en meis jes van de club het tableau „Gij zijt het licht der wereld” was gebracht, hield ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag een toe spraak over het onderwerp „Wat willen onze jongens en meisjes worden”. Ver der werd de avond afgewisseld dóór sa menzang en declamatie. Ds G. D. L. Bre- derveld sprak een slotwoord. WIJKGEBOUWEN Binnenkort kan een beslissing ver wacht worden ten aanzien van buiten landse giften voor wijkgebouwen in het rampgebied. Jhr Roëll hoopte, dat naast het aantal reeds gereed gekomen wijkgebouwen spoedig de nog „braak” liggende afdelingen ook trots kunnen zijn. „We moeten bereid zijn offers te brengen” vervolgde de voorzitter en noemde de jaarlijkse contributie van f 5.te laag. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die hierna overging tot de officiële ingebruikstel ling merkte in zijn openingsrede op, dat hij uitermate tevreden was over het geen hier tot stand kwam. Hulde bracht GOES, 24 Sept. In het St. Joseph Ziekenhuis te Vlissingen, waar hij slechts enkele dagen werd verpleegd, overleed vandaag, vrij onverwacht, de heer M. Zwartepoorte uit Goes. De heer Zwartepoorte nam in de Zeeuwse voetbalwereld een vooraanstaande plaats in. Hij was vele jaren bestuurs lid van de KNVB afdeling Zeeland, waarin hij tot aan zijn dood de functie van vice-voorzitter bekleedde en nog onlangs werden zijn verdiensten als zodanig erkend door de toekenning van' het onderscheidingsteken van de afdeling. Bovendien maakte hij reeds meer dan 25 jaar onafgebroken deel uit van de bondsvergadering van de KNVB, waarin hij als vertegenwoordi ger van de tweede klassers zitting had. Voorts was hij penningmeester van de Belangenvereniging van de 2e, 3e en 4e klassers van het Zuiden terwijl hij vele jaren en ook nu nog een be stuursfunctie bekleedde in de G.V. en A.V. Goes. Hij bereikte de leeftijd van 52 jaar. NW EN ST. JOOSLAND, 24 Sept In een goed gevuld kerkgebouw heeft ds H. J. Pynacker Hordijk afscheid ge. nomen van de Ned. Herv. Gemeente te Nieuw- en St. Joosland daar hij met emeritaat gaat. Zijn afscheidstekst had hij gekozen uit een gedeelte van Co- rinthe vier. Op zijn-verzoek werden geen toe spraken gehouden. De gemeente zong hem Ps. 121 vers 4 toe. Na afloop van de dienst hebben velen persoonlijk af scheid van de scheidende predikant ge nomen. Al kosten vloeitjes eigenlijk maar weinig, toch zijn ze van enorm belang voor de kwaliteit van Uw sigaretten. Daarom zegt het zoveel, dat 7 van de 10 shagrollërs al tijd Mascotte vragen. Alleen Mascotte I Met het 3x betere Mascotte-vloei halen zij alles uit hun shag wat er aan kwaliteit in zit. Ga dat óók doen..., buit Uw shag uitl Zeg voortaan óók „Mascotte” als U vloei koopt I MIDDELBURG, 24 Sept. Het 200 ton metende binnenvaartuig „Ida schipper P. Bos, is Zaterdagmorgen op een bank, waar de Zandkreek overgaat in het Veerse Gat, aan de grond ge lopen. Dit gebeurde even nadat ce vloed zijn hoogste punt bereikt had. Zaterdagavond werd bij vloed een po ging gedaan om op eigen kracht van ce bank te komen. Dit mocht echter n.et gelukken. Het schip is geladen op weg naar Middelburg. Tevens stellen zij een crediet van f 35.000.voor, om een nieuwe rol- trommel-vuilnisauto aan te schaffen. Met het oog op het stijgend aantal leerlingen aan de R.K. scholen verzoe ken B. en W. aan de raad medewer king te ‘willen verlenen aan de stich ting van een nieuwe school met zes klassen. Zaterdag 1 October om 3 uur wordt in een der zalen van hotel „Centraal” aan de Grote Markt een openbare les gegeven ter voorbereiding van de cursus 1955-’56 tot opleiding voor het vakdiploma van handelsvertegenwoordiger. De burgemeester van Vlissingen, rr.r B. Kolff, heette de vele genodigden welkom, onder wie zich vele burge meesters uit Zeeland bevonden, terwijl de leiding der B.B. eveneens aanwezig was. Hij hoopte, dat deze commando post nooit dienst behoefde te doen. Een organisatie als de B.B. kan echter niet zonder een commandopost als deze, welke de burgemeester het „hart en de hersenen” van deze organisatie noem de. Wij dienen te bedenken, dat hart en hersenen nooit en te nimmer zon der een „ziel” kunnen meewerken. De vele B.B. noodwachters beschouwde hij als de „ziel” der organisatie. De heer Franken van de Rijks Orga nisatie B.B. wees op het grote nut van deze commandopost en de noodzake lijkheid van „teamgeest” in de B.B. Het pand van de heer M. J. van de Berge in de Lange Vorststraat te Goes is Zaterdag weer in gebruik gesteld. Geheel gemoderniseerd, met twee éta lages, inplaats van één, is deze zaak een aanwinst voor de Lange Vorst straat. De radio’s, wasmachines en lampen zijn op zeer overzichtelijke wijze geëtaleerd. Véle nieuwe snufjes worden getoond, waaronder ons ook een vruchtenpers opviel. Aan belangstelling en bloemen ont brak het niet. GOES, 24 September. De vierde voetbal-Zaterdag heeft wederom vele verrassende uitslagen opgeleverd. In de eerste klasse bleef Krabbendijke ongeslagen koploper door een prachtige 20 zege op het allerminst zwakke Nieuwdorp. AZW de Benjamin in deze klasse presteerde het om Colpl. Boys een 11 gelijkspel af te dwingen. Rillandia klom twee plaatsen op de ranglijst door een 40 overwinning te Wemeldinge. de eerste klasse luidt: 4 4 2 4 3 3 2 2 2 2 CADZAND, 24 September. Toen de voorzitter, jhr R. J. H. Q. Roëll, de burgemeester van Haamstede, zijn openingsspeech tijdens de in hotel „De Schelde” te Cadzand gehouden algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis”, beëindigd had, konden de vele aan wezigen constateren, dat 1954 een zeer belangrijk jaar voor het Zeeuwse Groene Kruis is geweest. Tevens deed jhr Roëll enige belangwekkende en interessante mededelingen omtrent nieuwe plannen, o.a. in verband met het Deltaplan. Nadat hij de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen en enkele ande re genodigden verwelkomd had, felici teerde de voorzitter de afdeling Cad zand met het 50-jarig jubileum. Hij herdacht de heer J. Birza. de voormali ge secretaris van de afdeling Aagteker- ke en de heer J. Ie Clercq, de voorzit ter van Sluis. Hierna vestigde hij de aandacht op de noodzakelijkheid, de sexuele voor lichting aan de jeugd te verbeteren. Hij zag hierin een taak voor jeugd leiders, predikanten, enz. Teneinde te komen tot een nog betere gebrek- kigen- en bejaardenzorg zal contact moeten worden opgenomen met de andere kruisverenigingen en A.V.O. Zeeland heeft thans een dienst waar in de drie kruisverenigingen in federa tief verband zich beijveren voor de rheumabestrijding. Dit zal voor de kan kerbestrijding ook spoedig het geval zijn. 2 1 2 1 1 2 2 TWEEDE KLASSE. In de tweede klasse A vielen harde klappen: koploper Arnemuiden II won maar eventjes met 120 van Wemel dinge. Rillandia was ook niet vlug te vreden tegen Kapelle II: 102. Colpl. Boys zegevierde over Wolfaartsdijk II (35), evenals VCK II, dat tegen Nieuwdorp een magere 21 zege boek te. Serooskerke II en Kloetinge II deelden (22). In de tweede klasse B behield Se rooskerke de leiding door een dave rende 4—12 zege op Nieuwland. Zee- land-Sport VI, dat Meeuwen met 62 versloeg, volgt op de tweede plaats, terwijl Middelburg V, dat te Souburg tegen RCS IV een benauwde 01 overwinning behaalde, de derde plaats heeft ingenomen. Oostkapelle kwam verrassend uit de bus: het klopte Vee- re op eigen veld met 12. Wissekerke IIBevelanders werd uitgesteld. In de tweede klasse C heeft Kapelle, De raad komt Vrijdag 30 September, des namiddags om twee uur, in open bare vergadering bijeen. Het college van B. en W. stellen voor de heer W. de Ridder te benoe men tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het vol trekken van huwelijken. Voor uitbreiding der straatverlich ting in de Paul Krugerstraat met ze ven complete lichtmasten vragen B. en W. aan de raad een crediet van f 3100. Van groot belang achtte hij een der gelijke commandopost voor Vlissingen. Met de wens, dat God moge verhoeden, dat deze commandopost gebruikt hoeft- te worden voor oorlog of andere cala miteiten ging de Commissaris tot de opening over, door een hek te ontslui ten. Nadat de genodigden de commando post bezichtigd hadden volgde een in drukwekkend défilé van noodwachters uit geheel Zeeland. Tot besluit van deze machtige B.B. demonstratie gaven alle brandweereen heden een demonstratie in de Tweede Binnenhaven. De Commissaris der Ko ningin toonde ook hiervoor zijn grote belangstelling en onderhield zich per soonlijk met iedere brand weer-com- mandant.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2