door en een Nieuwe uitbarsting van Peronisten ondernemen tegenacties Rosario en Buenes Aires I President Eisenhower getroffen lichte hartaanval Zeeuws fruitcorso te Goes eclatant succes Dolle rit in Haagse binnenstad kostte 2 doden en 19 gewonden van gestolen auto werden gearresteerd i I in Het weer m Martin Niemöller sprak in Amsterdam Orkaan teisterde Wesf-Indië Europa Beslag gelegd op bergingstoren ARGENTIJNEN IN JUBELSTEMMING r/ van Inzittenden wisselbeker veiling Goese won Communiqué neemt ergste vrees weg en spreekt van goede toestand Nieuwe atoomontploffing in de Sowjet-Unie Eerste erkenningen van nieuwe regering Specialisten accoord met optrekking inkomengrens SE Een wonderlijke staat Mogelijke gevolgen Mensen als halmen weggemaaid Nog steeds verwarde toestand 1 - Waardige afsluiting van zomerseizoen Op congres van Kerk en Vrede PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Elf Duitse krijgsgevangenen uit Sowjet-Unie Voedselvergiftiging op Midden-Java i i DE BILT ZEGT: N.P.V. nam afscheid van hoofdcommies Zaneveld voor Amerika ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 8201 (ZIE PAGINA 5). o- DE BALANS. I MAANDAG 26 SEPT. 1955 Directeur: JACQ DE SMIT J, J» if Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zurich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Insbrück Rome te naar Deze foto geeft een beeld uit roeri; tinie, waar Peron en zijn minister de opstand van de strijdkrachten tegen het bewind van de dictator. Op een k' MS In hotel „De Korenbeurs” heeft men ’s avonds de balans opgemaakt. Na mens de Evenementencommissie heeft de heer M. Haasdonk de organisatoren een door de Evenementencommissie ingesteld comité uit de Goese Midden stand, o.l.v. de heer A. Vermaire dank gebracht. De heer Haasdonk herinnerde aan de uitspraak van sommige zakenlieden, die tegen teveel evenementen zijn op Zaterdag omdat er dan „in de zaken weinig te doen” zou zijn. „Maar wjj president heeft inmiddels een vrijgeleide verkregen, om het land te verlaten. De bloedigste botsing deed zich voor in Rosario, waar een twintigtal perso nen om het leven kwam en een vijftig tal werden gewond. Rosario is op een na de grootste stad van Argentinië, meer dan 300 km ten westen van Bue nos Aires. Ook in Buenos Aires hebben Peronis ten getracht ongeregeldheden uit te lokken. Pogingen om in het centrum van de hoofdstad betogingen te houden, werden snel onderdrukt. In de arbei derswijken aan de zuidelijke rand van de stad moest het leger optreden. Te- 17 gr. 15 15 17 21 18 24 23 22 25 22 20 18 18 20 20 20 24 28 moest zijn geweest, tientallen meters daarachter steeg het gekerm van de gewonden op. Tevoren hadden agenten reeds getracht de auto tot stilstand te brengen, doch met negatie van alle stoptekens was de chauffeur in dolle vaart doorgereden. Het ongeluk veroorzaakte uiteraard op dit nog drukke uur in de binnen stad grote consternatie en honderden mensen dromden woedend samen voor de politiepost op het Buitenhof, waar heen de twee arrestanten waren over gebracht. Ambulancewagens kwamen direct aangesneld om de gewonden en de twee dode vrouwen te vervoeren. De doden zijn de 48-jarige weduwe D. L. E. LammersLisnet, geboren Otten, en de 53-jarige B. G..Otten uit Den Haag. De meeste gewonden zijn in ziekenhuizen opgenomen. AMSTERDAM, 24 Sept. CATANIA, 24 Sept. De vulkaan de Etna is Vrijdag, na twee weken rustig te zijn geweest, opnieuw tot een eruptie gekomen. In de Noordoostelijke krater, onge veer 200 meter van de top zijn na een serie ontploffingen, drie nieuwe sple ten ontstaan. De top van de 3263 me ter hoge berg ligt in zware rookwolken gehuld. De bewoners van twee dorpen op de Noordwestelijke helling van de vulkaan zijn gewaarschuwd zich gereed te houden voor evacuatie. Het onderzoek van deskundigen naar de toestand van de Etna werd belem- merd door een dikke mist. Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom. Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. H'-üissen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissmgen; J. Moll, Vxissmgen; K. C. van Spronsen, Goes; A. EL S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. GOETTINGEN, 25 Sept. Zaterdag nacht zijn elf Duitse krijgsgevangenen uit Sowjet-gevangenschap in het door gangskamp Friedland bij Goettingen aangekomen. zeggen”, aldus de heer Haasdonk, „als Goes bekend wordt als een gezellig stadje, dan komen er veel mensen, die misschien op zo’n dag alleen maar kij ken maar ongetwijfeld toch ook iets zien, wat ze nadien weer komen ko pen”. En hij vervolgde: „Als wij ver schillende evenementen brengen, dan doen wij dat niet om de belangen te schaden”. Nu- is Goes op uitstekende wijze naar voren gekomen en hij dank te de doorzetters vooral de heren Luteyn en Meulenberg werden hier voor gefeliciteerd dat zij de moei lijkheden niet uit de weg zijn gegaan. Ook na het avondcorso bleef het nog lang gezellig in de stad. De muziek corpsen, die des middags in de stoet hadden meegelopen gaven concerten. DE UITSLAG. De uitslag van het corso luidt: GROTE WAGENS: le prijs Veiling vereniging „Zuid-Beveland” 88 pun ten; 2e prijs Wagen Goese Midden stand 86 punten; 3e prijs Wagen Lange Kerkstraat (met fruitfee en hofdames); 4e prijs Auto N.V. Garage Louisse 82 punten. KLEINE WAGENS: le prijs Rial 80 punten; 2e prijs J. Luyks (helicopter) 78 punten; 3e prijs De Graaff (Zeeuws fruit aan de top) 70 punten; 4e prijs C. Harinck 56 punten (klok). De andere wagens werden als volgt geklasseerd: 5 Fa Schrier en Zonen (Oogst) 80 punten; 6 N. J. Mulder (Vliegend ta pijt) 78 punten; 7 Garage Louisse 76 punten; 8 Gebr. P. C. en L. de Jong 74 punten; 9 Garage Louisse 74 pun ten; 10 N.V. Zeeuwse Fruitteelt Mij 72 punten; 11 Tuinbouwver. Kloetinge 70 punten; 12 Fordgarage 66 punten; 13 Asepta 64 punten; 14 Middenstands- vrouw en vereniging 64 punten; 15 Groenleer, Kapelle 62 punten; 16 Til- roe 62 punten; 17 Fa van der Heil 60 punten; 18 Gebr. de Jong, Goes 58 punten; 19 Fruithal Jobse 54 punten; 20 Garage „De Koepoort” 52 punten; 21 Asepta II 52 punten; 22 J. Daane 50 punten; 23 Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde (68 punten doch te weinig fruit). ■IJMUIDEN, 24 Sept. In opdracht van een vooralsnog niet bekend ge maakte opdrachtgever heeft een deur waarder bij de arrondissementsrecht bank te Haarlem Zaterdag beslag ge legd op de bergingstoren van de coöpe ratieve bergingsvereniging Renate Le onhardt U.A. De toren zal tot nader order de sluizen van IJmuiden niet mogen passeren. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Bij Migdal-Ashkelon, niet ver van het grensgebied van Gaza, in Zuid-Is- raël, zijn grote olievelden ontdekt. De olie is van goede kwaliteit. fruit en vele firma’s kwamen met be slist aardige vondsten. Eén ding moet ons van het hart. Men heeft de wagens ’s middags be oordeeld. En zo werden wagens geju reerd, die des avonds toen ze waren verlicht ongetwijfeld een hoger pun- tenaantal hadden gekregen. Bijvoor beeld de wagen van de Gebr. P. C. en L. de Jong, waaraan kosten noch moei te waren gespaard. De jury, bestaande uit Mevr. Dorst Vos, ir J. J. van Hennik en J. Melse heeft overigens geen gemakkelijke taak gehad. Want de verscheidenheid was groot. s» oepi. Op de jaarlijkse landelijke conferentie van de geloofsgemeenschap van christen anti militaristen „Kerk en Vrede” werd de overleden erevoorzitter prof, dr G. J. Heering herdacht. Als voornaamste spreker op het congres trad de Duitse theoloog dr Martin Niemöller op. Dr Niemöller besprak uitgebreid de huidige situatie van zijn in tweeën ge splitst land, een toestand waardoor talloze spanningen zijn opgeroepen. Hij schetste allereerst de politieke tegen stelling Oost-West en noemde deze in Duitsland het duidelijkst voelbaar. Hij wees op de relativiteit van het be grip vrijheid en zei, „dat het Duitse volk nooit communistisch zal worden omdat dan een communistische ideolo gie zou moeten worden geschapen met een mogelijkheid van vrijheid, waar van men zegt dat deze niet minder is dan de huidige. Immers, zo zei spreker, ook het Russische volk bezit een mate van vrijheid, die niet slechter is dan de vrijheid welke de bevolking was ge wend. De tegenstelling tussen de Duit se regeringen is volgens spreker gro ter dan die tussen Moskou en Washing ton. Dr Niemöller wees op „het gevaar van een herbewapening aan beide zij den van het ijzeren gordijn”. Hjj zei als enige oplossing te zien: „een neutraal Duitsland, waartoe nu nog de mogelijk heid bestaat, langs de vredelievende weg der onderhandelingen”. gen dat het donker werd, klonk Vrij dagavond vanuit die richting machine- geweervuur, en ook werden ontploffin gen, vermoedelijk kanonschoten gé hoord. Er vallen in deze stad, voorzover be kend, geen slachtoffers te betreuren. In sommige wijken van de stad hielden betogers trams en bussen aan, waarop zij Peronistische leuzen aanbrachten. SCHOTEN OP AMBASSADE De president van het opperste ge rechtshof, Valenzuela, en drie rech ters zjjn Vrijdagavond afgetreden. On bekenden, vermoedelijk Peronisti sche ballingen, hebben Vrijdag scho ten gelost op net gebouw van de Ar gentijnse ambassade te La Paz. Functionarissen van de nieuwe rege ring verklaarden te vertrouwen, dat de autoriteiten de toestand, ondanks de actie van fanatieke Peronisten, goed in de hand hebben. De ambassadeur van Paraguay te Buenos Aires, Juan Chaves, heeft ver slaggevers medegedeeld, dat ex-presi- dent Peron, en vier anderen, waaron der de vroegere minister van Buiten landse zaken Martinez, vergunning is verleend het land te verlaten. De echt genoten dezer vier zullen hen verge zellen. Het Vaticaan, Brazilië en Venezuela hebben de nieuwe Argentijnse rege ring erkend. Groot-Brittannië en Israël hebben dit voorbeeld gevolgd. WASHINGTON, 24 Sept. De Ame rikaanse commissie voor de kernener gie heeft medegedeeld dat in de afge lopen dagen in de Sowjet-Unie op nieuw een atoomwapen tot ontploffing is gebracht, „hetgeen aanduidt dat de proefnemingen aldaar met deze wapens worden voortgezet”. Hieraan wordt toegevoegd dat slechts nieuwe mededelingen over dit onder werp zullen volgen, indien zich een ontwikkeling van bijzonder belang zou voordoen. I BUENOS AIRES, 25 September. Hoewel Argentinië een nieuwe regering heeft gekregen, die Zaterdagavond door de voorlopige president Lonardi beëdigd, is de rust nog geenszins teruggekeerd. Integendeel, de veiligheids maatregelen moesten in het gehele land worden verscherpt, omdat de aan hangers van Peron een aantal tegenacties hebben ontketend. De gevallen Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 1435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. 38. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordsir. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes UTRECHT, 24 Sept. Op een Zater dag te Utrecht gehouden vergadering hebben de specialisten, verenigd in de landelijke specialisten vereniging, met overgrote meerderheid besloten ac coord te gaan met de formele optrek king van de inkomensgrens der vrij willige verzekering tot f 6000. De voorwaarde werd evenwel ge steld, dat hieraan geen uitvoering zal worden gegeven dan nadat met de me- dewerkersorganisaties overeenstem ming zal zijn verkregen omtrent een systeem van sluitende controle op deze inkomengrens. ST. GEORGES, 25 Sept. De or kaan „Janet”, de tiende Atlantische or- kaan van dit seizoen, heeft de Westin- dische eilanden Barbados, Grenada en Carriacou geteisterd. Volgens de jong ste gegevens zijn op Barbaros 26 doden gevallen, op Grenada minstens 50 en op Carriacou 25. De orkaan passeerde de benedenwindse Nederlandse Antil len op een afstand van 150 km. Op deze eilanden is wel veel regen gevallen en er stond een harde wind, doch er is geen schade van betekenis aangericht. Het eiland Barbados, waar 26 doden te betreuren zijn, is ongeveer 30 bij 20 km groot. Duizenden mensen zijn hier dakloos. Grenada, bijna even groot als Barba dos en ten Noordwesten van dit eiland gelegen, heeft ook enorme schade ge leden. Er zijn honderden daklozen, doordat talrijke huizen zijn vernield. Mensen die uit geïsoleerde delen van het eiland naar St. Georges zijn geko men, vertelden, dat gehele gezinnen on der instortende huizen bedolven wer den en onder de puinhopen om het le ven kwamen. ’s-GRAVENHAGE, 25 September. Een dolle rit van een in Rotterdam gestolen Opel Record met Duits kentekenbewijs en daarboven de letters U.S.A., heeft Zaterdagavond tegen bet middernachtelijk uur in de Haagse binnenstad twee doden en 19 gewonden, waarvan waarschijnlijk acht zwaar, gekost. In de auto zaten twee mannen, die, toen de wagen tegen een winkel pui in de Veenestraat tot stilstand kwam, de vlucht namen. Een van hen werd direct door een omstander, de heer J. Moes, gegrepen en aan de politie overgeleverd; de ander werd later gearresteerd. Volgens omstanders kwam de auto slingerend uit de Wagenstraat rijden, verbrijzelde even later een etalageruit en reed daarop direct in dolle vaart de zeer drukke Veenestraat, die voor alle verkeer is gesloten, in. De gevol gen waren verschrikkelijk. Als halmen werden links en rechts de voetgangers neergemaaid. Een der twee inzitten den, zo zeiden ooggetuigen, gaf de chauffeur, toen de serie ongelukken begon, een teken om nog sneller door te rijden en als een wilde drukte de laatste het gaspedaal in. Een honderd meter verder vloog de wagen de stoep op, daarna tegen een etalageruit en kwam toen tot stilstand. DE GEVOLGEN. Voor de wagen lag het lichaam van een vrouw, die vrijwel op slag dood DJAKARTA, 24 Sept. In de omge ving van Brebes, Tegal en Pemalang, in Midden-Java, is ongerustheid ontstaan door een reeks gevallen van voedselver giftiging na het eten van plantaardige voedingsmiddelen, die vergiftigd ble ken te zijn met blauwzuur. De politie heeft een aantal verdachten gearres teerd. Het is echter nog niet bekend, wie de schuldigen zijn. Het voedsel werd op de markt vergif tigd door z.g. kopers, die er een soort blauwzuur over strooiden. Ook een aan tal waterputten werd hiermede vergiftigd. In sommige streken waakt de bevolking ’s nachts bij de putten. Een juiste opgave van het aantal slachtoffers ontbreekt. Volgens sommige berichten zouden tien tallen slachtoffers zijn-gevallen. cantie doorbrengt, heeft Zondag pre sident Eisenhower telegrafisch een snel herstel toegewenst. Bondskanse lier dr Adenauer van West-Duitsland heeft de Amerikaanse president een dergelijk telegram gezonden, evenals premier Boelganin van de Sowjet- Unie, en de Paus. Stevenson, de in 1952 door Eisen hower verslagen democratische candi- daat voor het presidentschap der V.S., verklaarde omtrent Eisenhowers ziek te: „Dit bericht- heeft mij zeer aange grepen. Ik bid voor een spoedig en to taal herstel van de president”. geheel bewolkt regen regen zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt regen licht bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt nevel nevel half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Vrij veel bewolking met enkele buien, en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend matige wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperaturen. En het moet gezegd worden: het lijkt er wel op. Dit corso, dat na zoveel moeite tot stand is gekomen, heeft zelfs de verstoktste zwartkijkers ver baasd. De deelnemers hebben het niet ontzien om het beste fruit voor hun wagens te gebruiken. En zij zijn er voor beloond. De Goese veiling had ’n eerste prijs: een fraaie wisselbeker en een geldprijs bovendien van 250, Haar wagen stelde een veilingklok voor en de banken waarop de kopers zitten waren er als een trap voor ge bouwd. Op die trap zat een schone Ko ningin. De trap was belegd met. een rode „loper” van appelen. „Weet je, wat dat voor ons betekent?” zei een commis sionair ons. „Wij zijn met de veiling getrouwd. Kijk maar, de bruid wacht op de treden van de trap, die met een loper is belegd”. En hij verzuchtte vol eerlijke bewondering: „Wat is dat toch mooi!” VEEL MOOIS TE ZIEN. En er waren meer mooie wagens. De Goese middenstand en de Lange Kerk straat hadden gestreden om de mooiste wagen. De middenstandsvrouwen we zen op de waarde van het Zeeuwse GOES, 24 September. Het Zeeuwse fruitcorso in Goes, aangekondigd als een nationale primeur, waarvan de pessimisten voorspelden, dat het een mislukking zou worden, is een eclatant succes geworden en een waardige afsluiting van de vele attracties, die de Goese Evenementencommissie dit zomerseizoen heeft bedacht. Duizenden belangstellenden bevolkten de Goese straten, zowel ’s middags toen de fleurige stoet door een vrolijk zonnetje werd beschenen als ’s avonds toen duizenden lichtjes waren ontstoken. 1 De organisatoren hebben elkaar glunder aangekeken en ze hebben voor speld: „Je zult eens zien, volgend jaar, dan is de deelname nog groter. Dan zal men gaan zeggen: „Goes, de stad van het fruitcorso. Zoals Zundert die van het bloemencorso is”. UTRECHT, 24 Sept. Dr J. S. Za neveld, hoofdcommissaris van de ver eniging De Nederlandse Padvinder, heeft Zaterdag tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse padvindersbewe- ging te Utrecht afscheid genomen en zijn functie overgedragen aan oubaas E. J, H. Volkmaars te Amstelveen, die tot waarnemend hoofdcommissaris werd benoemd. In het jongste officiële communiqué werd gezegd, dat de president „goed uitrust” eji dat jfzijn toestand goed Is”. De drie dokters, die de president be handelen, hebben verklaard, dat hij de hartaanval goed doorstaan heeft. Sir Winston Churchill, die op het ogenblik in de buurt van Nice zijn va- DENVER, 24 Sept. President Eisenhower heeft Zaterdag een lichte hartaanval gehad en is in een legerziekenhuis opgenomen. Aldus een bekendmaking door Murray Snyder, hoofd perszaken van het Witte Huis, die later mededeelde, dat de president in zijn eigen auto werd vervoerd en zelf van het huis waarin hij vertoefde naar de auto liep. Alle lopende afspraken van de president zijn afgezegd, en ook in de komende week zal hij geen afspraken maken. In een communiqué werd later verklaard, dat de patiënt een goede rust geniet en zijn toestand goed te noemen is. De eerste symptomen van coronair thrombose, waaraan de president lijdt, openbaarden zich Zaterdagochtend om streeks kwart voor drie. Een arts van het militaire hospitaal omschreef co ronair thrombose aldus: „Vorming van een bloedprop in een vertakking van de slagaderen, die de hartspieren van bloed voorzien. Dit leidt tot verstopping van de slagader en necrose en een bloeding in het nauw begrenzende ge deelte van het hart, dat door de aange taste slagader van bloed wordt voor ben”. Later, in de nacht van Zaterdag op Zondag, maakte Eisenhowers arts, ge neraal-majoor Howard Snyder, be kend, dat er geen verandering was op getreden in de toestand van de presi dent. Mevrouw Eisenhower heeft de nacht doorgcbracht in de suite van ds pre sident in het hospitaal te Denver. Zaterdagavond laat is een hartspeci alist van een militair hospitaal Washington, kolonel Mattingly, Denver gevlogen. Kort na middernacht werd medege deeld, dat de president bij aankomst in het hospitaal in een zuurstoftent is geplaatst. ig Buenos Aires, de hoofdstad van Argen- Lucero van het toneel zijn verdwenen na vrachtwagen staat als een eenzame golfbreker in een sterke branding, een marinier, die heeft deelgenomen aan de opstand, en die door een menigte^ uitbundig over het gelukken van de recente staatsgreep, met laaiend enthou siasme wordt toegejuicht.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1