trM Geen principiële wijzigingen in het landbouwbeleid Enkele gevangenissen buiten gebruik rie manieren om bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen 1C 1 r Het Deltaplan fc De Nijenburg” ook voor mannelijke leerlingen Proces Anneke Beekman Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.I President van KJLM. ereburger van Texas S - JÈ ’n Orkaan „lone” boven New-Foundland begonnen ual „ei ,n Dat tref ik liKSo i en Ruime bebouwing, veilig verkeersnet goede schuilplaatsen pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD ^ijdag 23 September 1955 B.B. betekent ook veilig bouwen I I Synode te Leeuwarden tt van Minister Mansholt over zijn begroting I I i Dr J. Schone veld wordt hoog leraar te Brussel Minister Van Thiel kondigt aan Ambonezen moeten f Aantal gedetineerden daalt nog steeds Oud-predikant van Schoon dijke viert gouden jubileum Vliegramp in Tripo- litanie: 15 doden Maning tot voorzichtigheid 1 I Italiaanse vakbondsleiders uit communistische partij Begroting van Justitie Hoofdverdachten op 10 October voor rechter Woordverkondiging en maatschappelijke activiteiten geen tegenstelling Cultuurtechnische inventarisatie in gehele land Boodschap van Boelganin aan drie premiers Gouden ambtsfeest ds P* Scholte Staatsinkomen voor Kroonprinses De hap- of gaapziekte Ernstige epidemie onder kanaries ■te g’ eigen huishouding voeren ’s-GRAVENHAGE, 22 September. De minister van Maatschappelijk Werk, mr Van Thiel, heeft aangekondigd ver andering te brengen in zijn beleid ten aanzien van de Ambonezen, waardoor de verantwoordelijkheid voor eigen persoon en gezin meer tot haar recht zal komen. De minister, die de uitein- delijke oplossing van het vraagstuk der Ambonezen ziet in een vertrek naar Indonesië of elders, realiseert zich wel, dat dit nog lang kan duren, maar vindt het noodzakeljjk, dat de Ambo nezen hun eigen verantwoordelijkheid kunnen dragen en uitoefenen, waar zij ook nog eens terecht komen. Ingezonden Mededeling (Adv.) £1 af zet Ingezonden Mededeling (Adv.) - het is 1 M i DEN HAAG, 22 September De raad van protestantse theologische faculteit te Brussel heeft dr J. Schoneveld, Ned. Herv. predikant te Den Haag benoemd tot bui tengewoon hoogleraar voor de oudtesta mentische vakken. dels de beschikking is verkregen over een daartoe geëigend gebouwen com plex. De sterkte van de reserve-rijkspoli- tie beweegt zich in stijgende lijn hoe wel er nog steeds een tekort is. Het Evenals voor 1955 wordt ten be hoeve van de bestrijding van even tuele conjuncturele werkloosheid f 25 millioen aangevraagd op de Rijks- begroting. SCHIPHOL, 22 September De presi- dent-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, is door de gouverneur van de staat Texas tot ereburger van deze staat benoemd. De heer Aler ontving deze on derscheiding tijdens een reis die hij de afgelopen tien dagen door de Verenigde Staten heeft gemaakt. Hij heeft daarbij o.m. de vestigingen van de K.L.M. in. Texas bezocht en voorts aan de Westkust bezoeken gebracht aan diverse vliegtuig fabrieken. De heer Aler heeft ook de vier Super- constellations bekeken, die voor de K.L. M. in aanbouw zijn; hij is Donderdag op Schiphol teruggekeerd. beter. Waarbij we wel moeten ver staan, dat er in feite maar één taak is. Daarin staat de verkondiging in het centrum, maar ze mag niet afgeschei den worden van hét geheel van maat schappelijke activiteiten. In al dit werk moet de gemeente functioneren. Het ligt niet voor de kerk als instituut, maar voor de kerk als organisme. ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Op de begroting voor Justitie is f 14.106.000 meer uitgetrokken dan vorig jaar. Wat de wetgeving betreft, blijft de minister zich een gestaag voortwerken aan het program voor ogen stellen. Naar het zich laat aanzien, zal binnenkort de voorgenomen concentratie van de op leidingsscholen der Rijkspolitie kunnen worden uitgevoerd, aangezien inmid- BESLISSINGEN De synode heeft tenslotte ten aan zien van de evangelisatie een aantal beslissingen genomen, waarvan we de volgende noemen: met het oog op de uitbreiding van het werk zullen er niet twaalf, maar vijftien deputaten wor den benoemd; er zal ook nu weer een deputaat worden benoemd voor het overleg in het interkerkelijk .orgaan van beraad over evangelisatievragen, dit met de aanmerking, dat het hier gaat om samenspreking, niet om sa menwerking. Er zal een werkcommis- sie Reformatie-Rome worden opge richt, waarin deputaten samenwerken met de deputaten voor de evangelisa tie in Noord-Brabant en Limburg en met de deputaten voor evangelisatie in België. MOORDRECHT, 20 Sept. Zondag viert ds B. Nieuwburg, emeritus predi kant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te Moordrecht, zijn gouden jubileum. De jubilaris was eerst enkele jaren als metselaar werkzaam en ging op zijn zeventiende jaar naar het gymnasium te Dordrecht, om vervolgens te Leiden theologie te studeren en in 1903 can- didaat te worden. Daarna ging hij als eerste van een groep theologen naar het toen pas gestichte settlement der Quakers te Woodbrooke in Engeland. In 1905 werd hij te Schoondijke in het predikambt bevestigd en in 1926 deed hjj te Moordrecht intrede, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn eme ritaat in 1934. TRIPOLIS, 22 vliegveld Idris Woensdagavond BRUSSEL, 22 Sept. Het katholie ke blad „La libre Belgique” dringt er opnieuw op aan het Deltaplan, alvo rens tot uitvoering ervan over te gaan, voor te leggen aan een scheidsgerecht. „De Nederlanders moeten inzien, al dus het blad, dat ondanks de optimisti sche schattingen van hun ingenieurs, niet met 100 procent zekerheid kan worden voorzien hoe het gedrag van de zee zal zijn na het sluiten van de zee-armen. Van Nederlandse zijde is weliswaar de verzekering gegeven dat Nederland zich zal verbinden eventu ele schade te vergoeden, maar welke schadeloosstelling zal de Nederlandse regering ons verlenen indien op zeke re dag blijkt, dat de Schelde langzaam sterft als gevolg van het Deltaplan?” L ROME, 22 Sept. Twee Italiaanse vakbondsleiders zijn dezer dagen uit de communistische partij getreden. Romeinse dagbladen publiceerden Donderdag een brief, waarin Umberto Bastiotto bekend maakt, dat hij uit de partij en het algemeen vakverbond, dat onder communistische leiding staat, treedt. Bastiotto beschuldigde de commu nistische leiders van „politieke dema gogie” en het niet nakomen van hun beloften aan de arbeiders. Zondag jl. verliet Guiseppe Eazio, leider van de vakbond van de land arbeiders van het algemeen vakver bond, de partij. Hij beschuldigde de leiders er van „de belangen der wer kende klasse stelselmatig te verra den”. SCHUILPLAATSEN BIJ WONINGEN Op 7 Januari moeten in de bouw verordeningen bepalingen zijn opge nomen die voorkomen in een onlangs genomen „Besluit schuilplaatsen”. De belangrijkste dezer bepalingen zijn dat étagewoningen van een onder bouw moeten worden voorzien en de schuilplaatsen in deze onderbouw goed bereikbaar moeten zijn, onderling verbonden en nooduitgangen moeten hebben. Ir A. O. Schuil, hoofdingenieur-di- recteur bij het ministerie van Weder opbouw lichtte nu dit besluit nader toe. Bij de reeds gebouwde étagewo ningen is het merendeel reeds van een onderhouw voorzien. Aan de gevels dezer woningen mag geen dragende functie worden toebedeeld. ATOOMGEVAAR En bij dit alles werd het atoomge vaar besproken en wel door kolonel Hoogterp van de luchtmachtstaf. Men moet nu eenmaal rekening houden met de oude en de nieuwe aanvalsmidde len. En aangezien een gewaarschuwd man voor twee telt, zal, wanneer ieder die in de bedreigde gebieden moet achterblijven, zijn woon- en slaapka mer veilig zal kunnen verwisselen voor de schuilkelder, de uitwerking aantal vrijwilligers bedraagt thans on geveer 5.800 man. Het mobilofoonnet zal gedurende het jaar 1956 worden gecompleteerd. Dan zal ieder district van het korps Rijkspolitie beschikken over een vast station en een aantal mobiele posten. Het aantal gedetineerden blyft over de gehele linie een dalende tendenz vertonen. Zulks deed de minister be sluiten om enige gevangenissen buiten gebruik te stellen. Nadat de minister in voorgaande ja ren bijzondere aandacht heeft be steed aan de bij het opleggen van preventieve hechtenis te volgen ge dragslijn heeft hij thans de wijze van tenuitvoerlegging van deze vorm van vrijheidsberoving in studie genomen Bij de samenstelling van de ont- werp-begroting voor het dienstjaar 1956 is uitgegaan van een aantal ge detineerden van 4.400, n.l. 4.050 cri minele en 350 politieke gedetineerden. PSYCHOPATHENZORG. In het jaar 1955 kon een belang rijke uitbreiding worden gegeven aan de verplegingsmogelijkheden voor ter beschikking van de regering ge stelde psychopathen. Met de afwikkeling der werkzaam heden van de raad voor het rechtsher stel werden in het afgelopen jaar weer goede vorderingen gemaakt, zodat het aantal af te handelen zaken aanzien lijk terugliep. Het Beheersinstituut heeft o.m. nog een groot aantal vyandeljjke vermogens in het bijzonder de zgn. losse vjjan- deljjke vermogens te 1‘iquideren, waarbjj een belemmering voor de spoe dige afdoening wordt gevormd door de aanhangige beroepen van ontvjjandings- verzoeken enz. van de atoomaanvallen fractie bedragen van vijand kan bereiken. Dit houdt dus in, dat evacuatie van de bevolking uit de meest bedreigde gebieden het meest effectieve bescher mingsmiddel is. Het atoomgevaar geldt slechts voor enkele zeer belangrijke objecten en hieronder rekent men in hoofdzaak de militaire vliegvelden, de hoofdstad, het regeringscentrum, Rotterdam en Den Helder. GANDER, 22 September De orkaan „lone” heeft Woensdagmiddag New Foundland bereikt. Hij gaat gepaard met windstoten van meer dan honderd kilo meter per uur en zeer zware regenbuien. De telefoonverbindingen tussen New Foundland en Nieuw Schotland geraakten onklaar. Inmiddels heeft zich op de Atlantische Oceaan ongeveer 500 kilometer ten Zuid oosten van Martinique een nieuwe storm ontwikkeld, de tiende van dit seizoen, die de codenaam „Janet” heeft gekregen. De ze orkaan bewoog zich met een snelheid van twintig km per uur in Noordweste lijke richting. kondigt de minister ook aan, dat er een wetsontwerp zal worden inge diend, dat beoogt een inspectie in te Voeren op de bejaardentehuizen en op de verzorging, welke bejaarden daarbij ontvangen, opdat deze aan de minimumeisen voldoen. Minister Van Thiel wil voorts bevorderen, dat de opleiding voor het maatschappelijk Werk zich meer richt op de specifiek te behartigen taken. Hij is voorne mens om organisaties van maatschap pelijk werk steun te verlenen bij het opdoen van meer praktijkervaring. AMSTERDAM, 22 Sept. De vijfde kamer van de rechtbank te Amster dam heeft vandaag een begin gemaakt met de behandeling van de zaak der twee Joodse pleegkinderen. En wel speciaal dat onderdeel het geheel is n.l. zeer ingewikkeld dat betrekking heeft op de verdwijning en het verbor gen houden van de thans 14 jarige Anneke Beekman, die nog steeds ver mist wordt. Tevens werd behandeld ’t verborgen houden van het andere, eveneens 14 jarige meisje Betty Mel- jado, die, zoals bekend, weer is opge spoord, nadat zij in een Belgisch klooster verborgen was gehouden. De hoofdverdachte, mej. G. M. L. v. M. uit Hilversum, 52 jaar, die samen met haar zuster E. M. van M. in 1947 Anneke Beekman, haar toevertrouwd door de commissie oorlogspleegkinde ren, liet onderduiken en haar naar een klooster liet voeren, vroeg uitstel, om dat haar raadsman ziek is. Dit uitstel werd verleend tot 10 October. De requisitoiren tegen de andere ver dachten, de 33 jarige zuster van hoofd verdachte E. M. van M., de 45 jarige verkoopspecialist C. B. uit Den Haag, vroeger Pater, de nicht van hoofdver dachte, mevr. E. van M., de 71 jarige moeder-overste J. W. uit Vianen en de 66 jarige moeder overste A. V. uit het klooster te Valmeer, die allen aan de verdwijning hebben meegewerkt, wer den tot 10 October aangehouden. De officier wil n.l. één requisitoir uitspre ken. ammajirmwrr Door gebrek aan de nodige vaklie den zal ernaar worden gestreefd hulp- vakarbeiders op te leiden voor ge specialiseerd werk, waarvoor onge ler 25 man nodig zullen zijn, aldus de toelichting op de begroting van het Btaatsdrukkery- en uitgeversbedrijf. veelheden nog steeds een duidelijke stijging lieten zien. Indien, de bedrijvigheid in Neder land en de omringende landen zich gunstig blijft ontwikkelen, zal het komende begrotingsjaar op de bin nenlandse markt geen grote afwijkin gen te zien geven. Ten aanzien van deze markt zal de regeling een rede lijk prijspeil blijven nastreven. STRIJD TEGEN DE T.B.C. Minister Mansholt spreekt er zijn voldoening over uit, dat de strijd tegen de rundertuberculose zo ver is gevorderd, dat nagenoeg alle vee- beslagen in het Noorden, Oosten’ en Zuiden van ons land in het kader van het vijfjarenplan zijn gesaneerd. In de resterende planperiode, welke wordt afgesloten in Mei 1956, dient nog een aantal reageerders te worden opgeruimd, dat zich bevindt in het Westelijk deel van Utrecht en in Zuid-Holland, hoofdzakelijk ten Noor den van de grote rivieren. Het laat zich aanzien, dat het vijfjarenplan op de daarvoor gestelde termijn zal zijn beëindigd. Het ligt dan ook in het voornemen, na overleg met het Land bouwschap, per 1 Mei 1956 voor, het den van reactiedieren af te kondigen. In het landbouwbeleid nemen de cultuurtechnische maatregelen ter ver betering van de productie-omstandig- LEEUWARDEN, 21 Sept. „De Nijenburg” te Baarn, tot heden opleidings school voor vrouwelijke krachten in kerkelijke arbeid, gaat haar vleugels uitslaan. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft beslöten, dat deze school zo spoedig mogelijk zal worden uitgebouwd tot een erkende school voor maatschappelijk werk. Ook mannelijke leerlingen zijn er nu welkom. Want alles was reeds in kannen en kruiken. Het wachtte alleen nog op de goedkeuring van de synode. „Een unieke beslissing”, noemde dr P. G. Kunst, praeses van de generale deputaten voor de evangelisatie, het. Een groot deel van de zitting stond Nu zien wij de vele taken van de kerk in het teken van de evangelisatie. In" de besprekingen hebben ds H. v. d. Veen van Donkerbroek en ds C. v. d. Woude van Leeuwarden de vraag naar voren gebracht, in hoeverre de steeds toenemende werkzaamheden op maat schappelijk terrein gerekend mogen worden tot het eigenlijke kerkewerk. Nemen de kerken niet te veel op zich? Zullen zij al die nieuwe taken wel kunnen vervullen? Prof, dr G. Brillenburg Wurth heeft een antwoord gegeven. Het is moeilijk de verhouding tussen evangelisatie en maatschappelijk werk aan te geven. Men moet daarbij altijd bedenken, dat het maatschappelijk werk opgekomen is uit een verwereldlijkte samenleving. Wanneer wij tot de wereld gaan om de nood te lenigen, zullen we dit nooit mogen doen uit angst, dat de Woord- verkondiging als zodanig die nood kan lenigen. Maar aan de andere kant moet de kerk haar eigen taak goed in het oog houden. De Woordverkondiging moet centraal blijven staan, maar we mogen geen tegenstelling maken tus sen woord en daad. In de aanvangsperiode van de evan gelisatie hebben we dat te veel gedaan. De afzet op buitenlandse markten kan bevredigend worden genoemd. De prijzen vertonen een redelijke sta biliteit, terwijl de uitgevoerde hoe- ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. Het ligt niet in het voornemen van mi nister Mansholt in het beleid ten aanzien van de landbouw, de visserij en de voedselvoorziening principiële wijzigingen aan te brengen. Zowel voor de landbouw als voor de visserij zal worden gestreefd naar zo gun stig mogelijke productievoorwaarden. Onderzoek, voorlichting en onderwijs zullen ertoe moeten bijdragen, dat de kwaliteit van het Nederlandse product aan de hoogste normen kan worden getoetst, terwijl voorts elke mogelijk heid tot verlaging van de voorthrengingskosten zal worden aangegrepen. heden voor het agrarisch bedrijf en het platteland een zeer belangrijke plaats in. Onder leiding van de Cen trale Cultuurtechnische commissie wordt thans een cultuurtechnische in ventarisatie over geheel ons land ver richt, teneinde tot de opstelling van een meerjarenplan voor ruilverkave ling te kunnen komen. Een ontwerp voor een tuinbouw- vestigingswet, die de grondslag zal moeten bevatten voor het stellen van objectieve eisen van credietwaardig- heid, handelskennis en vakbekwaam heid aan toekomstige producenten in de tuinbouw, is in voorbereiding. TRAF F IC I ROTTERDAM, 22 Sept. Op drie manieren kan met bouwkundige mid- ■jelen de bevolking indirect worden beschermd tegen luchtaanvallen. Dat is ■je mening van de heer P. Ruiters, hoofd van de sectie schuilplaatsen van ■et ministerie van Binnenlandse Zaken. En hij zette deze mening nader uit leen op een bijeenkomst in het Bouwkundig Centrum te Rotterdam, waar, ■p initiatief van dit centrum in samenwerking met de Stichting Bevordering ■bescherming Bevolking, uitvoerig is gesproken over de bouwkundige consc iënties van de B.B. I Stedebouwkundig kan men indirecte ■bescherming verlenen door ruime en lopen bebouwing, vermijding van scho llen, ziekenhuis- en industrieconcentra- |lies en de aanleg van een veilig ver- ■keersnet, dat een snelle en onbeperkte |inzet van de hulpverlenende diensten ■mogelijk maakt. I Voorts kan men bij nieuwbouw con- Istructieve maatregelen toepassen, met |als ideaal: een onbrandbaar en tegen ■luchtdruk beveiliging biedend huis. |bn tenslotte is er de mogelijkheid tot |bouw van schuilplaatsen. Of liever de onmogelijkheid. Geen enkel land is in |staat voor een gehele bevolking schuil- plaatsen te bouwen. Wel worden door |de overheid voorzieningen getroffen voor de bouw van schuilplaatsen ten behoeve van zich tijdens luchtalarm op straat bevindend publiek. In verband echter met de grote kapitaalsinveste- ringen is het verlangen gegroeid de schuilplaatsen zo te bouwen, dat ze ’n I bruikbare vredesbestemming kunnen vinden. WASHINGTON, 22 September De premiers Eden, Eisenhower en Faure heb ben van het Russische staatshoofd Boel ganin een brief ontvangen, waarin deze namens de Russische regering er haar leedwezen over uitspreekt, dat men in de ontwapenings-commissie te New York zo weinig heeft bereikt. wwi# ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Zon dag viert ds J. P. Scholte, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woon achtig te Lochem, zijn gouden ambts jubileum. De jubilaris werd in 1879 te Stavenisse geboren. In 1905 beves tigde zijn vader hem te Dwingeloo in zijn eerste gemeente. In 1911 vertrok hij naar Odoorn, welke standplaats in 1915 met Wei- dum verwisseld werd. In 1919 werd ds Scholte predikant te Schoondijke en in 1926 te St. Anna ter Muiden. In 1929 verbond hij zich aan de ge meente van Wehe en Zuurdijk, om in 1937 in zijn laatste gemeente, Ossen- drecht, intrede te doen. Ds Scholte schreef o.m. een bij drage tot de kennis van de godsdien stige verdraagzaamheid van Prins Willem I en publiceerde een studie „Het een en ander over de Herv. Ge meente van St. Anna ter Muiden en een paar van haar predikanten”. Sept. Op in Tripolitanië een Brits lijnvlieg tuig neergestort, dat van Londen op Weg was naar West-Afrika. Vijftien personen kwamen om het jeven en zeventien passagiers en vijf bemanningsleden werden gewond. Het toestel, een „Argonaut” van de British Overseas Airways’ was in een zandstorm terecht gekomen. Het ex plodeerde en vloog in brand, nadat bet een rij bomen bij de toegang tot bet vliegveld had geraakt. ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. Voor het eerst is op de begroting ook een bedrag uitgetrokken voor het inkomen van Prinses Beatrix. Bij haar acht tiende jaar heeft zij recht op een in komen van f300.000 per jaar. Omdat zij 31 Januari die leeftijd bereikt, is te haren behoeve een bedrag van f 275.834 op de nieuwe begroting uit getrokken. GOES, 22 Sept. Uit verschillende plaatsen in ons land komen berichten over een epidemie onder de kanarie vogels, de zgn. hapziekte of gaapziekte, een soort diphteritus waaraan de aan getaste kanaries binnen drie dagen sterven. Het aantal sterfgevallen onder de kanaries aan deze ziekte blijkt mo menteel zeer groot te zijn. Zowel uit Zwolle, Loehem (een echt kanariecen- trum) Amsterdam, Den Haag en om geving als uit Eindhoven en Tilburg wordt deze ziekte gemeld. De verschijnselen van het beginsta dium van deze ziekte zijn, dat de vogels dik zitten” en ’n opgezette keel krij gen. Een effectief bestrijdingsmiddel tegen deze hap-ziekte is nog niet ge vonden - Als voorbehoedmiddel wordt door verschillende kwekers „Santolme K 3” aanbevolen, hetwelk men in het drinkwater van de vogels oplost De oorzaak van deze ziekte schijnt vochtige kooien, of vochtige plekken in de kooien te zijn. Een Goese kweker had dit geconstateerd. Houdt dus vooral uw kooien goed droog. Het is noodzakelijk als men consta teert dat kanaries dik gaan zitten en een opgezette keel krijgen deze vogels direct af te zonderen. In dit beginsta dium kan „Santoline” nog wel eens helpen Wanneer de vogels echter in het stadium zijn, dat ze beginnen te hap pen, is het ’t beste deze direct af te ma ken. V i slechts een die welke de Hij wil daarom, dat ieder Ambonees gezin zijn eigen huishouding gaat voeren .met, zo mogelijk, uit eigen ar- -- - - - beid verkregen inkomsten. Van ver- gehele land een verbod tot het hou- zorgmg door de overheid zal over gegaan moeten worden op zelfzorg, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de taken van het in de woonoorden werkzame Nederlandse personeel van karakter zullen veranderen. In zijn toelichting op de begroting

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3